Rutuvs Oagbud De Oorlog. Door het lot verbonden TWEEDE BLAD. Donderdag 26 September 1918 Overzicht. In ons vorig Overzicht schreven reeds, dat de reeks redevoeringen der Duitsche staatslieden weinig belang rijks bevatte. Wei veel woorden, maar een geringe inhoud! 't Verwondert ons dan ook niet, dat graaf Hertling en zijn dienaren in Duitschland «en vrij ongunstige al thans een heel koele pers hebben. Ook bij 't debat dat Woensdag IN DE HOOFDCOMMISSIE VAN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG volgde zijn weinig woorden van sympathie met 't regeeringssysteem van graat Hert ling gezegd. t Eerst was de Centrum-afgevaar digde Grober aau 't woord. Hij ver klaarde, dat de eensgezindheid tus- schen regeering en volk belangrijk versterkt was door de rede van den vice-kanselier von Payer te Stutt gart. (Welke rede juist van andere zijde veel critiek heeft geoogst). Hij drong aan op een openhartige poli tiek der regeering. Duitschland moet de gewezen Russische randgebieden, die in hun eigen belang toenadering tot Duitschland gezocht hebben, tege moet komen, 't Zelfbeschikkings recht der volken moet in de practijk geëerbiedigd worden. Onder geen om standigheden mag de thans gevolgde politiek jegens Polen gehandhaafd worden. Scheidemann (sociaal-democraat) verklaarde: „In dit jaar is noch de militaire overwinning, noch de vrede bereikt. Wij lijden aan onderschatting van do tegenstanders. Anderszijds is de meaning van onze vijanden, Duitsch- lnnd te kunnen verpletteren, een illu sie. Hoe geweldiger de vijanden op het oorlogstooneel optreden, des te meer worden wij voor illusies betref fende veroveringen enz. behoed, des te meer zal ook onze geheele volks krocht in dienst van de verdediging gesteld kunnen worden, vooral dan, wanneer men met democratische her vormingen tot het volk komt. „De vrede van Brest-Litofsk strookt niet met onze zienswijze. De rede van von Payer te Stuiigart is niet duide lijk en openhartig genoeg. De vrede, dien wij voor juist houden, had ons dc mogelijkheid geboden, alle troepen van het Oosten naar liet Westen te werpen. De vrede van Brest-Litofsk schijut mij een vredesbelclsel toe. Het konmg-speleu bij de Oostelijke volke ren moet ophouden. „Het omslag van den vroegeren staatssecretaris, vou Kiihlmann heeft de vredesgedachte geschaad. Toen von KUhlmann een woord sprak, dat den hoogeu milituiren niet aange naam was, verdween bij in een oog wenk van zijn post Zoo kunnen de dingen niet verder gaan. Eens moet het openlijk uitgesproken worden: Ludendorff regeert en niet Hertling. „In zake de Belgische quueslie had eerder en geheel anders gesproken moeten worden. De duikboot-oorlog heeft ons Amerika op den hals ge haald". Alzoo een reeks felle aanklachten tegen de regeering. De woordvoeder der vooruitstre vende volkspartij, Fischbeck, zei o.a.: „We hopen vust op een spoedige ver betering van den militairen toestand, dio ook thans nog niet beklemmend is". Verder betoogde hij, dat de regee ring nu moet toonen, dat 't haar ernst is met de Pruisische kiesrecht- quaestie.*" „De gedachte van een volkerenbond steunen wij oprecht en van gaDsclier harte. „In Hindenburg en Ludendorff stellen wij groot vertrouwen, maar zij zijn betrokken in de politieke twee spalt, Het opperste legorbestuur heeft herhaaldelijk een andere politiek ge voeld dan het rijksbestuur". Strebermann, nationaal liberaal, zei, dat behalve 't Centrum ook de nationaal liberalen zich willen stellen op het standpunt van het re- geeringsprogram door Von Payer te Stuttgart ontwikkeld. De verkla ringen van Von Hintzo over de (Russische randgebieden hebben de instemming van sprekers partij ge vonden zoo verzekerde hij. Verder verzekerde deze nationaal- llberaal nog: „De toestanden in Roemenië eischen onze grootsfee opmerkzaam heid. De agitatie der Entente in Jassy moet met de grootste energie worden tegengegaan. „In verband met Belglfi bestrijd Ik de opvatting, dat Belgié's on schuld bewezen is. De regeering moest ons de gelegenheid geven, haar materiaal to leeren kennen, om te kunnen opkomen tegen de val- sche voorstellingen der Entente. „Do geschillen tusschen het mili taire bestuur en de politieke leiding op het gebied van handhaving van den staat van beleg zijn betreurens waardig. Wij hopen in verband met het ktesrechtvoorstel op een vergelijk op de basis van het ontwerp tusschen regeering en Heerenhuis." Hierop werden de verdere bespre kingen tot Donderdag verdaagd. Wel had nog een geheime zitting plaats tot het in ontvangst nemen van een 'uitvoerige mededoeling over den militairen toestand. In de zitting van Dinsdag, waar over een communiqué verscheen, is dus nog niet alles door den minister van Oorlog over den militairen toe stand gezegd. 't Is nog onzeker hoe 'de verdere debatten in de commissie zullen verloopen. De kans dat graaf Hert ling tenslotte toch nog een meerder heid zal weten te krijgen en de mi nistercrisis aldus kan bezweren, lijkt thans wel waarschijnlijk, voor al nu het Centrum geen deel wil ne men aan de agitatie tegen den Rijkskanselier. iUs Hertliag evenwel nog blijft, is het ongetwijfeld voor slechts kor ten tijd, want het tegenwoordige re- 'geerinslJasteél in Duitschland scheurt en kraakt. Nu of binnenkort zullen da ao- cialiaten wel in de Duit sche regeering komen, om aldus kracht bij te zetten aan de Duitsche vredespogingen. Volgens de „Vorwfirts" verklaarde Scheidemann in de zitting van het sociaal-democratisch partijbestuur en de Rijksdagfractie bij de bespre king der voorwaarden over een even- tueele deelneming'der sociaal-demo craten aan de regeering oa. het vol gende: „Of een parlementair samenge stelde regeering den vrede tot stand kan brengen, weten wij niet In zulk een regeering zouden wij natuurlijk geheel anders arbeiden dan thans, nu wij er buiten staan en critisee- ren. Aan den anderen kanfc zouden wij een ontzettende verantwoorde lijkheid op ons te nemen hebben. Maar in de huidige situatie mogen wij ons niet aan de verantwoorde lij klieid onttrekken, wanneer er slechts een spoor van waarschijnlijk heid is, dat wij aan het moorden een einde kunnen maliën. Of zulk een spoor naar waarschijnlijkheid aan wezig is, zou ik onmiddellijk toe stemmend beantwoorden, wanneer de socialisten uit de vijandelijko lan den een zelfde politiek volgden als wij, maar daarvan ben ik nog niet overtuigd". Spreker lichtte dit nader toe en vervolgde dan: „Wij hebben dus onze nationale verdediging to organtaeo- ren zoolang de vrede niet te verkrij gen is. „In het buitenland heeft men be weerd, niet met de Duitsche regee ring te kunnen onderhandelen, om dat zij onzelfstandig en haar hou ding dubbelzinnig is. Wij eisclien principieel volkomen democratisee ring. „Een door een democratisch geko zen Rijksdag aangestelde regeering zou een volksregeering zijn, die wij principieel zouden moeten steunen. Van zuiver partijstandpunt uit be schouwd, schijnt het zeer twijfelach tig. of de partij door deelneming aan de regeering er bij winnen kan, maar boven de partijbelangen moet het be lang des volks gesteld worden". De voorzitter, Erient, verklaarde, dat onder geen enkele omstandigheid een vrede tot iederen priis tot stand kan komen en dat al het mogelijke gedaan moet worden, om de levens belangen van land en volk te verde digen. Reeds merkten we op, dat graaf Hertling eea slechte Duitsche pers heefL Enkele aanhalingen volgen hier: De „Vossische Ztg." schrijft: Do rede van Hertling stelde teleur door den betrekkelijk zeor koelen vorm, die uauwolijks paste bij het groote oogen- blik. Theodor Wolff betoogt in het „Berl. Tageblatfc" Men vindt in de Jeheolo rede ook niet de minste aan- uiding van de hervorming dee rijks, van de vragen van democratiseering en parlementariseoring, van de ge dachten die heden uit het midden van het volk opstijgen. En hoe zou graaf Hertling daarover spreken, daar hij bier immers ten eeneumale vreemd, koud''en met diopo innorlgke afkoer tegenover staat t Een nieuwe tijd breekt aan, of men wil of niet. Het Centrum beoff- graaf Horllmg heden nog eenmaal met zijn wijden mantel beschermd, maar de ontwikkeling scorijdt voort, en Bchrijdt snel. Graaf Hertling heeft het Duitsche volk aan gespoord om zich staande te houden, zich niet te vernederen, en te denken aan zijn verleden en aan zijn groote missie in de toekomst. Het Duiteclie volk zal zich zeker niet vernederen, en zal zich des te beter staande hou den, des te grondiger men het bevrijdt van een staatsstelsel en eon staats geest, die het beletten om zich staan de te houden. -.<j „Tügliche Rlmdachau" laat zich aldus uit: Noch graaf Hertling, noch de andere redenaars hebben zich moeite gegeven een waar beeld van den militairen en politieken toe stand te geven en verzuimd met be wijzen te staven, dat er geen aanlei ding tot onrust en verwarring gege ven is. De op het oogenblik in Duitschland heerschendo epidemie van pessimisme is niet zoozeer het gevolg van den werkelijken toestand en van de gebeurtenissen, als wel van de politieke onmondigheid van een groot deel des volks en de ge- wetenlooze agitatie van partijgan gers, die in uren van nood nooit hun partij tor wille von het vaderland kunnen vergeten. De Engelsche pere is heel ongun stig gestemd over de rede van Hert ling. De Daily Mail oordeelt: De kan selier en zijn Hunnen halen hun schaapsvellen voor den dag en trachten er uit te zien als pacifis ten. Men belooft ons een Rijksdag die zich zal kanten tegen annexatie en schadeloosstelllgen, en die tot een volkerenbond zal willen toetra den. Rijksdagpraat bindt evenwel niemand en zeker niet den genera- len staf. Deze zelfde Rijksdag, zet de Daily Mail uiteen, nam verleden jaar een resolutie aan, tegen an nexaties en schadeloosstellingen, 't Gevolg was 't verdrag van Brest- Litofsk met den diefstal van 500.000 vierkante mijlen van Ruslands kost baarste gebied, met een schadeloos stelling van 300 millioen pond ster ling in goud en goederen. Indien, eindigt het artikel, het den Duit- schers ernst is, hebben zij slechts naar Duitschland terug te keeren, <al het gebied, dat zij gestolen heb ben, mot inbegrip van den Elzas en onbevrijd Italië, to verlaten, en te bet-alen voor de oorlogsschade welke zij hebben aangericht." IN PALESTINA gaan do Engel- sohen nog steeds met succes vooruit. Uifc Londen wordt zelfs gemeld, dat 't nu niet lang meer duren zal of heel Palestina is veroverd. Reeds rukken de Britten oj> -Amman aan. N.waarts van Maan trekken de Turken ook al terug, 't Aantal gevangen genomen Turken is tot 40.000 gestegen(^265 kanonnen zijn buitgemaakt. IN MACEDONI6 rukkeu de Entente- legers ook nog Bteeds op. Nu is weer ten N. van Monaslir terrein gewon nen. Berichten via Rome verzekeren, dat de Bulgaren in wanorde terugtrek ken. 't Aantal gevangenen neemt steeds toe. Do Franschen en Serviërs trekken op Ve'es aan, dat de Bulga ren wel niet zullen kunnen behouden. De geheele Frausche jiere consta teert dat zoowel aau Bulgaarsche als aau Turksche zijde de nederlaag tot een debdcle is geworden. Fransche berichten verzekoren, dat de Bulgaarsche soldatea oorlog3moe zijn, hun verzorging laat veel te wea- schen over, zoowel wat kleeding, schoeisel als voeding betreft. Berichten uit Sofia wijzen er thans op, dat Bulgarije een zuivere verde digingsoorlog voert eu geen verove ringen in 't schild voerao. Aan 'T WESTELIJK FRONT wordt nu vooral om St. Quentin gestreden. De Fransclien bezetten Francilly- Sélency en Dalion en brachten meer zuidwaarts hun Unie tot den rand van Giffecourt. In succesvolle gevechten ten N.W. van St. Quentin maakten de Engel- schen 1000 gevangenen. GAAN DE DülTSCHERS ELZAS- LOTHARINGEN ONTRUIMENi Het Wolffbureau meldt: „Er gaan in de laatste dagen in Duitschland geruchten over ontrui ming van gedeelten van Elzas- Lotharingen. Hieromtrent wordt medegedeeld, dat alleen de voor eenige dagen officieel itnedegedoel- de beschieting uit grooten afstand van Metz en andere plautscn, aan leiding heeft gegeven tot het ne men van mauiregelcn teneinde, ter bescherming van leven en roerend goed der bewoners, plaatsen met spoed te kunnen ontruimen die bin nen het bereik liggen van het vér- I dragend vijandelijk geschut. Met deze toebereidselen is stelselmatig 1 èri 'overeenkomstig de militaire' be hoeften begonnen en ze zullen later worden voltooid." De Telegraaf verzekert gegevens te hebben, dat 't het plan der Duit- schers is om bij een eventueelen te rugtocht te Antwerpen, achter de Sclieldelinie te trachten stand te houden. Een Engelsch correspondent heeft maarschalk, Foch in zijn lioofdJ kwartier geïnterviewd. Fich zeide: „Het Engelsche leger vecht beter dan ooit. Het heeft al zijn verhezen goedgemaakt- De Amerikanen zijn schitterend en bewonderenswaardig moedig in het veld. Het Fransche leger is nog steed3 hetzelfde goede .oude leger als in 1914. Het is onnoo- dig meer te zeggen." Sprekende over den aLgemeeneu toestand zeide Foch: „De vijaud is dooreen geschud en waggelt, doch nij houdt zich nog staande. Wij moeten niet denken, dat wij ons doel zoo maar onmiddellijk bereiken. Wij zijn over den top van den heuvel ge- llrokken en dalen thans af. Wan neer wij aan kracht winnen naar mate wij als een roUende bal omlaag komen, des te beter." IN DE OEKRAÏNE wordt zoo wordt, uit Russische bron via Zürioh gemeld een algemeene opstand te gen de Duitsche 'overheersching ver wacht. De toestand is zeer gespannen. V«rspr«ld nl«uw» Uit Rusland. Te Londen is een vertraagd tele gram ontvangen van een Times-cor respondent te Petersburg, van wien geruimen tijd niets vernomen werd en over wiens lot men in het onzeki re verkeerde. Hij geeft in dat tele gram een levendige schildering van de in Rusland heerschendo anarchie en den vreeselijken toestand van de Engelschen, Franschen en Amcrika- 6In Aug. deden de Bolsjewiki al het mogelijke om het gepeupel tegen hen op te zetten. Vooral de Engelschen moesten het ontgelden; zij werden eenvoudig buiten de wet gesteld, in de gevangenis geworpen, hun geld verbeurd verklaard, hun woningen doorzocht De officieele Bolsjewiki- sche bladen stonden vol verhalen over algemeeno opstanden in Iudië en Ierland, stakingen in Engeland, in elkaar storting van het Britsche rijk, terwijl de Engelsche troepen in Rusland beschuldigd werden van roof, moord en plundering. Do toc- stand in Petersburg was vreesel ijk: anarchie, hongersnood, pest, moord, plundering waren aan de orde van den dag. Mannen en vrouwen stier- 1 von op straat aan cholera en uitput- ting; dagelijks maakte de cholera een 1 negenhonderd slachtoffers. Daar er geen voldoend aantal houten dood kisten was, weiden de lijken in cou rantenpapier gewikkeld, naar de kerkhoven gebracht Dagenlang ble ven zij daar onbegraven liggen, tot dat de lijkenlucht zoo vreeselijk werd, dal de doodgravers weigerden hun taak te verrichten. Daarop gelast ten de Bolsjewiki, dat de gehate j bourgeoisie hun werk zóu doen. Op straat werden door de Roodo Garden groepen gevormd, die onder gewa pend geleide naar de kerkhoven wer- I den gebracht en daar gedwongen werden graven te maken en de lij ken te begraven. De honden sterven van honger op straat; kadavers van paarden worden voor mensclielijk voedsel gebruikt Op het platteland wordt steeds gevochten. DE SPOORWEGSTAKING IN EN GELAND. Op een vergadering vau spoorwegpersoneel te Cardiff i werd besloten het werk te hervatten, zoodat de staking in Wales geëin digd is. Men gelooft, dat de staking te Londen en andere districten he den zal werden opgeheven. De eischen der stakers betreffen loonsverhooging. De directies der spoorlijnen hebben de hulp der mi litaire autoriteiten ingeroepen om den dienst gaande te houden. EEN ZWEEDSCHE KANONNEER BOOT VERONGELUKT. Uit Ska- gen wordt gemeld: De Zweedsche ka nonneerboot Gundel is op 6 mijlen van Skagen op een mijn geloopen. Van de 29 koppen tellende beman ning zijn de kapitein en 20 man ver dronken. Twee torpedobooten hebben de an- dere opvarenden gered, daaronder I waren slechts 5 ongek wets ten. ONDERSCHEIDINGEN. Dó Fransche briefschrijver van do Ne derlander schrijft: Ik verneem uit goede bron. dat de verheffing van generaals Pétain, de Castelnau en Fayolle tot deu rang van maar schalk van Frankrijk weldra tege moet mag worden gezien. StadSDltDWS Arohltnotuur en aesthetioe. Hedenmiddag is in de Statenzaal geopend een tentoonstelling uitgaan de van de „Adviescommissie voor bouwontwerpen en uitbreidingsplan nen iu Noord-Holland". Om eens te weten te komen wat die commissie beoogt en wat zij zich met "t houden van die tentoonstelling voorstelt, had den wij Woensdagmiddag een onder houd met den heer J. F. Stael, lid der commissie, die toen druk in de weer was met de regeling van de tentoon stelling. Wij informeerden in^de eerste plaats naar 't ontstaan van de commissie naar haar werking. De' heer Stael deelde ons mede, dat de commissie een voortzetting is van de commissie, die nu den watersnood op initiatief van de sociale technische vcreeniging van democratische ingenieurs en ar chitecten" tot stand kwam, om bij den wederopbouw van de woningen in de door die ramp zwaar geteisterde streken van advies te dienen. Het was toen de wensch van den Commis saris der Koningin, dat de commissie in een blijvende zou worden omge zet Dit is geschied. Echter in de sa menstelling van de commissie kwam verandering. Bij de inlichtingen, die ons aan gaande 't doel van do commissie wer den verleend, tiet de heer Stael er den nadruk op vallen, dat bij den woningbouw wel veelal aan de so ciaal-technische en hygiënische zijde van 't woningvraagstuk veel aandacht wordt geschonken, maar dat vaak de aesthetische zijde ervan wordt veron achtzaamd. Er wordt menigmaal heel leelij!: gebouwd, zeide de heer Staal ons. De commissie nu wil trachten dat tegen te gaan. Dat kan geschieden op onderschei den manier. Er zijn een aantal ge meenten waar in de bouwverordening de eiscii is gesteld, dat bouwplannen aan zekere bepalingen van welstand moeten voldoen. B. en W. moeten dan beoordeelen bij de indiening van de plannen of zij aan die bepalingen voldoen. Niet ieder college van B. en W. is daartoe in staat. De commissie nu wil in dezen do colleges van B. eu W. der gemeenten van advies dienen. Dus is 't werk van de commissie ongeveer gelijk aan dat eener schoon heidscommissie, vroegen wij. Neen, niet in ieder opzicht, zei de de heer Staal- Een schoonheids commissie beoordeelt een plan en geeft haar oordeel te kennen. Maar onze commissie treedt ten aanzien van de plannen wat aangaat de «esthetische zijde ook corrigeerend op. Wanneer nanr onze meening een plan niet deugt, dan geven wij ook aan hoe 't kan worden verbeterd en maken wij eventueel een gewijzigd ontwerp gereed. In dc tweede plaats wil de commis sie dc gemeentebesturen raadgeveud bijstaan bij 't ontwerpen van een uit breidingsplan of den bouw van een Raadhuis, een school, enz. en wel in dien zin, dat desgevraagd, wij aan de gemeentebesturen een aanbeveling zenden van architecten, waaruit de gemeentebesturen een keus kunnen doen voor 't ontwerpen van die plan nen. Leden van dc commissie kun nen nimmer worden aanbevolen. Vooral in kleine gemeenten wordt, deelde de heer Stael ons voorts me de, bij den bouw vaak aan eischen van welstand en van aesthelica niet voldaan. Daar inzonderheid hoopt de commissie een nuttig werk te kun nen doen. Bij de bcoordeeting vau de plannen wordt er mede opgelet of de voorgestelde bouw zich harmo nisch aansluit bij de omgeving. De tentoonstelling nu, die in Haar lem voor 't eerst en daarna in een aantal andere gemeenten in de pro vincie wordt gehouden, beoogt aan de plaatselijke gemeentebesturen een denkbeeld te geven van wat de Ne- derlandsche bouwkunst vermag en welke eischen op 't gebied van wel stand en aesthelica bij den woning bouw en anderen bouw kunnen wor den gesteld. De meeste tentoonge stelde teekeningen en photo's zijn van een reeds voltooiden bouw. Dc heer Stael leidde ons daarna rond en liet ons zien teekeningen cn schotsen, alle in modernen stijl, van kleine landhuizen, boerderijen, ker ken, een Raadhuis, van woningen eener wonmgbouwvereeniging, van een school, watertorens, uitbrei dingsplannen enz. In atie3 kwam mooi uit op wat manier bij den bouw aan eischen van schoonheid en aan aanpassen aan de omgeving kan worden voldaan. Wat de architec tuur zich voorstelt te bereiken, bleek duidelijk uit 't geëxposeerde. De voornaamste architecten ln den lande zijn uitgenoodigd om te exposeeren. Wij zagen er werk van dr. Berl age, de Bazel, Grutama, HanratJi, Van Loghem, Wormser en Vorkink en meer anderen, in een rijke verscheidenheid bijeen. De tentoonstelling duurt hiër tot 6 October. Daarna zal de tentoon stelling worden gehouden te Bever wijk, Alkmaar, Schagen, Den Hel der, Zaandam, Purmerend, Enkhul zen, Aalsmeer, Medcmblik, Hoorn, Broek op Langendijk, Ï3dam, Wcesp, Hilversum, Bussum. Het is wel de moeite waard om de tentoonstelling, die voor een ieder kosteloos is te bezichtigen eens te gaan bekijken. Dc commissie, dia op het eind vau 1917 is opgericht is aldus samenge steld: mr. dr. Versteeg, oud-Burge meester van Nieuwendam, voorzit ster; Ing. A.Keppler, directeur van den woningdienst te Amsterdam, secretaris; jhr. de Graaff en Wen- tinck, inspecteur van don woning bouw; W. Dudok, directeur van ge meentewerken te Hilversum; J. EL W. Leliman, bouwkundig Inge nieur, J. F. Stael, architect, G. Versteegh, architect, en A. W. Weisman, architect, leden. Het doel dat de commissie be oogt, is bijzonder sympathiek en zal ongetwijfeld op veler belangstel ling aanspraak mogen maken. De Provinciale Staten verleenden de commissie reeds financieelen steun. Tof bijwoning van de opening der tentoonstelling waren o.m. genoo- digd het college van Ged. 8taten, 't college van B. en W. en de leden van den raad van Haarlem. LANDBOUW. Onder leidine vat den beer Heil vergaderde Woensdag avond de afdeeling Haarlem en om streken van de HoHandsche Maat schappij van Landbouw. Bij de ope ning der vergadering gaf de voorzit ter voldoening te kennen over d« flinke opkomst der leden. Naar aanleiding van een ingekomeD schrijven van 't hoofdbestuur, werd besloten om dezen winter voor de af deling een lezing te doen bonden over een onderwerp, rakende de vee fokkerij. Het bestuur zal nader bepa len door wien en wanneer de voor dracht zal worden gehouden. Leden van ander vereenigingen zullen mede worden uitgenoodigd tot bijwoning van de lezing. Besloten werd om iu de maand No vember weder eon cursus in hoefbe slag te openen. De voorzitter deed uit komen dat de afdeeüng met 't hou den van dien cursus ©en nuttig werk verricht, daar aan bekwame hoefsme den behoefte is. Benoemd werd als afgevaardigde naar de algemeene vergadering der Maatschappij die op 2 October wordt gehouden, de heer J. van der Stad Jr. Besloten werd dat onder de aan- d8cht van 't Hoofdbestuur zal wor den gebracht de zaak van 't smokke len van haver, waardoor aan de dis tributie van haver voor de burger paarden, schado wordt gedaan. De voorzitter deelde mede dat- bij do veetelling do hoevec'heid aanwezig vee is medegevallen waarna de ver gadering werd gesloten. DE GEMEENTEBEGROOTING. 2 October vergaderen de afdeclingen van den Raad ter behandeling van de Gemeentcbegrooting. Woensdagavond was door de be sturen der Gereformeerde Jonge- lingsverccnigingen „Nathanaël" en „Pro Rcge" een openbare propagan- davergadering belegd in de Geref. Kerk aan de Ged. Oudegracht. De voorzitter van „Natiianael'', de heer It. G. ter llaak ging, nadat Psalm 103 1 door de aanwezigen gezongen was, voor in T gebed, las daarna Prediker 12 en hield toen een toespraak, waarin hij kort het doel van de bijeenkomst uiteenzette: jon gelieden te bewegen zich aan te slui ten bij de Jongelingsvereenigingen. Daarna bracht de Gereformeerde Zangvereeniging „Hosanna", die haar welwillende medewerking ver leende. onder leiding van den heer Jan Booda op zeer verdienstelijke wijze twen liederen ten gehoore: „Dierbre Jezus, wat toeft Gij?" van Bach en „Avondrust" van Mozart, en toen was het woord aan Ds. S. Datcma, die oen gloedvolle redo hield over het onderwerp: „Het ken nen van den God der vaderen." Evenals Ds. Datema dut gedaan had, wees de volgende spreker, Ds. C. Bouma van Hoofddorp, die als onderwerp „Kruisende lijnen" geko zen had, op liet groote belang van een opgewekt godsdienstig leven, niet het minst voor jonge men- schen, die zich in dezen materialis- tischen tijd zoo gemakkelijk van den godsdienst afwenden. Ook de ouders wekte spr. op, er toe mode te wer ken, dat hun kinderen niet alleen aan hun stoffelijke en financiecle be langen zouden denken, Nadat de heer W. Stoelman, voorzitter van „Pro Rege", dc beide sprekers en in T bijzonder Ds. Bouma die de vergadering verlaten moest, dank gebracht en daaraan ook zijner- JF e u i 11 e t o n naar liet Engelsch van CHARLES GARVICE. 8) t - Dat dacht ik wel, zei Mannering op bijna even zuchten toon. Ik ge loof, dat u gelijk hebt. Hij ging terug uaar zijn hut, waar liij Fleming met het hoofd in de han den gezeten, aanlrof. Zij heeft besloten het met het vlot te wagen, zei hij kortaf. Fleming nam de hnaden van zijn gelaat weg en keek Mannering vast aan. Goed, zei hij gelaten. Maar ie zult hard moeten voortmaken. Mannering, voegde hij er veelbetee- kenend bij. Mannering knikte, nam een bijl en begaf zich rechtstreeks naar het den nenbosch. Hij werkte als een bezete ne en de boomen vielen met een dof fen slng neer. Het geluid ervan drong tot Nina door. Ilij werkte bijna tot het vallen van den avond, en toen schooi het hem to binnen, dat het MIJ versteld moest worden. Hij nam het over zijn schouder en ging naar Nina. Zij was bezig hel avondmaal te bereiden en wendde nauwelijks het hoofd om, toen hij aan de deur stond en zei: Zoudt u denken, dat u het zeil zoudt kunnen maken, juffrouw Nina? Ik kan het ook wel, maar ik zou er zoo lang werk aau hebben, cn de tijd spant. Ja, antwoordde ze. Ik heb een flinke naald, ik zal het wel klaar spelen. Het avondeten 13 bijna ge reed. Begint u maar vast met Fleming Ik wou graag doorwerken, tot ik niet meer zien kan. Het was geheel donker, toen hij het werk staakte en hij was zoo uitgeput dat liïj op een boomstam neerzonk. Maar toen Nina's lieve heldere stem zijn naam riep, stond hij op en begaf zich met voorgewende opgewektheid naar zijn hut, waar de maaltijden genuttigd werden. Zij had Fleming welen te overre den om wat te eten, maar zelf had zij niets genuttigd. Toen zij Mannering zijn deel gaf, vermeed zij het hem aan te zien. Daarop begon zij, het zeil te veretellen. Hij was bijna te moe om te eten, maar dwong zich cr toe wat to gebruiken. Toen hij opkeek, zag hij haar over haar werk gebogen zitten. Juffrouw Nina, dat licht is veel te slecht om er bij te werken. O, Ik kan er wel bij zien, zei ze. Maar als u beter vindt, dat ik nu ophoud, maak ik het morgen wel af. Wel te rusten dan! Na haar vertrek zaten de twee man nen enkele oogenblikken zwijgend bij een. Toen zei Mannering: Heeft ze nog iets gezegd? Is ze niet bang? Op een vlot in volle zeel Het is genoeg om den dapperste be vreesd te maken. Neen, ze heeft niets gezegd, ant woordde Fleming. Ze schijnt niet bang te zijn. Ik geloof niet, dat ze weet, wat vrees is, zei Mannering. Toch moet ze het gevaar wel inzien, zo is zoo vlug van begrip, zoo intelligent. Het is hc-t moedigste meisje, dut ik ooit gezien heb, zei Fleming. Wil je me een handje helpen, Man nering? Hij was zoo zwak, dat Man nering hem bijna als eon kind naar bed moest brengen. Mannering zelf zou dien nacht ze ker niet geslapen hebben, als hij er zich niet met alle macht toe gedwon gen had, wetende tfslke reuzetaak hem deu volgenden dag wachtte. Maar Nina sliep niet Telkens op nieuw kwant Flemings voorstel haar voor den geest telkens opnieuw hoorde zij Mannerings woorden, zag tij de uitdrukking van zijn gelaat En dot sij nu liever dan met hem te trouwen hun aller leven waagde. Zij dacht niet aan het eigen gevaar, dat zij tegemoet ging op een vlot in zee met een stervende aan boord, maar aan den man, dis ter wille van haar het leven wilde wagen en als een slaaf gezwoegd had. Ontelbare kleinighedeu schoten haar te binnen, waarbij vergeleken zijn gevecht met den Indischen matroos niets was. En toch, ondanks al zijn zorgen voor haar, hoe spande hij zich nu in om aan een huwelijk met haar te ontkomen. Haar wangen gloeiden bij de ge dachte hieraan. Mannering wasmet het aanbreken van den dag op, maar vroeg als het was, kwam Nina hem reeds aan de hut tegemoet. Hier is uw ontbijt, zei ze. Hoe gaat het met meneer Fleming? Hij sliep tenminste dat ge loof ik; hij is erg zwak, zei hij, ter wijl hij de scheepsbeschuit en de kroes of liever gezegd het blikje met thee van haar aannam. Ik vrees, dat hij hard ziek is, zeide ze op verdrletigen toon. Ik zal naar hem toe gaan. Gaat u weer aan het vellen? Ja, zei hij, ik ben bijna klaar. Ik hoop het vlot vanavond gereed te hebben. Haast u u maar niet mot het zeil, ik kan het nog wel afmaken, uls Ik terug kom. Het is voor tlien tijd wel klaar, sprak zij rustig. Hij ging weg en begaf zich weer aan zijn werk. Tegen den middag werd het zoo warm eu kreeg hij zoo'n dorst, dat hij er over dacht om naur de bron to gaan om wat te drinken. Op hetzelfde oogenblik kwam Nina met een biLkje water naar hem toe. Hij zag haar aaukomen en bewon derde haar lenigen gang. Is liet bepaald noodig, dat u zoo hard werkt? vroeg ze zacht. Heeft u al die boomen in dien korten tiji. geveld? Het lijkt haast ongelooflijk. Er valt geen tijd te verliezen, zei hij. terwijl hij het blikje neemt te. Hoe gaat het nu met meneer Fleming? Ik heb hoop, dat de zeereis hem niet erger zal maken. Zij keek langs heiu heen, terwijl ze antwoordde: Hij Is veel zwakker, vrees ik. Ik heb bij hem gezeten met het zeil. Het is nu klaar. Kan ik nog iets anders doen? Ik ben sterk, heel sterk. Het is vreemd, maar ik ben sterker geworden sinds we hier zijn. Hot komt zeker door de lucht. Man nering knikte. En door het wei keu. U is van den morgen tot den avond op de been. En het eenvoudige eten zal er ook wel toe bijdragen. Wc eten over het algemeen te lekker In Engeland. Ze keek bijna verdrietig om zich 'heen. Het is eon erg mooi eiland. Ik ben nog nergens geweest, waar hel zoo mooi was. De klcurschakeo ringen zijn zoo prachtig. Als er maui wat nienschen op woonden! Ze zucht te om streek zich het donkere haar van het voorhoofd. Kan ik u niet met die boom. stammen helpen? Neen, zei hij bijna kortaf, za zijn te zwaar. Maar u kunt den pro- iand vast bij elkaar halen de blik jes die we vun het wrak hebben mee gebracht, moet u maar in een mand pakken en do reisdekens in eon stuk zeildoek. En pakt u dan uw kleercn tusschen, dat die niet nat kunnen worden. Ze keek dankbaar om zijn voor zorg naar 'hem op. Goed, zeide ze, terwijl ze het le dige blikje weer meenam. Tegen het vallen van den avond had Mannering laatsten boomstam naar het strand gesleept cn toen werkte hij nog in het maanlicht door, tot hij het vlot in elkaar had. Toen hij bij de hut kwam, vond hij Nins aan de deur op don uitkijk staan. U la laat. zei ze op zochten toon- Het avondeten is al lang klaar. (Wordt mvolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 9