Distributiebedrijf r- en Maarten Dit ds Omstreken 36o Jaargang No. 10842 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 2 OCTOBER 1918 HAARLEM S DAGBLAD Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten bet Arrondissement Haarlem in dit blad i» Uitsluitend gemecKfojd het Algemeen Binnen- en Buitentewtecta Adoeitentic-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Telephoon intetc. 6229. ABONNEMENTEN per 8 maandenVoor Haarlem an de dorpen In den omtrek waar een Agent ge vestigd ia (kom der gemeente) f 9.25. Franco per post door Nederland t 2.60. Afionderlijke nummer» 1 0.16. Geilluetr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51'. Geïllustr. Zondagsblad voor de emstreke» en franco per post f 0.69. Uitgave der N.V. Lourena Coater, Directeur J. O. PEEREBOOM, Telefoon 808Ï ADVERTENTIENVan 1—6 regelt f 1.— Iedere regel meor 20 Cts. Reclamee 40 Cta. per regel. Tijdelijk oorlogstoeslag 20 procent Bij abonnement aanzienlijk rabat. Tienetulvera-advertentien van Vraag en Aant» van 1—6 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer IS1/» Ct». k contant. Bulten bet Arondissement dubbele pnje. Adrertentiën buiten het Arrondissement 25 Cts. per regel. Reclames 60 Cte. per regel. Dlroofle en Administratie: Groote Houtstraat 83. Telefoonn. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. LEVENSMIDDELEN VOORZIENING. De Directeur van bet Gemeente lijk Leven smlddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis: Haring en Gezouten Visoh. Verkrijgbaar Donderdag 3 Octo ber van 10 uur v.m. tot 1 uur n.in. In de Gem. Vischhal en in het Pand ■(ingang Koningstraat) zonder bon PRIMA KWALITEIT NIEUWE HARING (12 cent per stuk) en GE ZOUTEN SCHELVISCH (35 cent per pond). Men wordt beleefd verzocht ver pakking mede te brengen. Meik. Voerloopigo regeling. Van den melkhandelaar, die als leverancier werd opgegeven kan le" vering worden verlangd van ten hoogste 4/10 later voor ioder lid van het gezin (kinderen beneden den leeftijd van ééD jaar niet inbe grepen). De door de Geneeskundige Com missie toegewezen EXTRA melk ▼oor kinderen en zieken MOET bo ven dit kwantum EXTRA-worden geleverd, tegen inlevering der daar voor bestemde bons. Bons van de MELK RA NT 30 EN KAART behoeven nog niet aan' den melkhandelaar te worden afgege ven. Boter. Met ingang van 3 October 1918 mag door winkeliers In Boter alleen |ian boter, melange A. en B. of normaal-margarine worden afgele verd op bon no. 2 der Rijksboter Melange- of Margarinekaart, indien daarbij wordt afgegeven een door het Levensmiddelenbureau bepaal de bon. Voor het tijdvak van 8 tot en met 12 October moet dus met den vet- ibon wiorden ingeleverd 6>on No. A 77 uit het bonboekje. Zonder bijvoeging van bon No. A 7? mag eveneens op wisselbons getfn boter worden verstrekt. Deze regeling geldt ook voor de buitengemeenten. Particulieren, die in bet bonafi de bezit zijn van losse bonnen, b.v. van logés kunnen óch met ^eze bons vervoegen aan het Levensbiid- delenbureau (kamer no. 17) teneinde na een nauwgezet onderzoek een bon' No. 77 In onvangst te nemen. Ter kennis van H.H. Hotelhouders vrordt ge bracht, dat alleen geldige bons mo gen worden ingewisseld, dus van S—12 October bon No. 2 en van 13— 22 October uitsluitend bon No. 3 der Rïjksboterkaart. De toeslag van boter is vermin derd tot 25 pet. en mag niet meer bedragen dan het gemiddelde van de laatste vier perloden. Waarschuwing AAN VERZOEKEN OM GESTO LEN, VERLOREN OF OP ANDE RE WIJZE IN HET ONGEREEDE OERAAKTE BONBOEKJES, BROODKAARTENBOTER- K AARTEN OF ANDERE DIS TRIBUTIEBESCHEIDEN TE VERGOEDEN, KAN ONDER GEEN VOORWAARDE WORDEN VOLDAAN. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Verstrekking Tan goeilkoope Brandstoffen Zij, die in htt bezit zijn van een nanvraag-formnller genummerd van 1 600 word in hierbij opgeroepen om met het ingevuld formulier voor ile Commissie te verschijnen in het lokaal Jacobstraat 3rood op Don derdag 3 October a.s. en wel de nummers 1—300 voorm. van 9— H'.'a uur en de nummers 301—600 nam. van 24'/t uur Medegebracht moeten wor den het aanslagbiljet der plaatselijke directe belasting over (918 en de brandstoffen- kaart. HEEMSTEDE De Directeur brengt ter kennis, dat voortaan tegel|k met dan Rijks- Boter- en Vetbon ook moet worden afgegeven een vast te stellen ge- mcentebon. Tegelijk met Bon No. 2 vin het 2de tijdvak, ingaande 3 October, zei moeten worden inge leverd Bon No. 77 vnn de levens- mlddalenkaart. In verband met dezen maatregel moeten de winkeliers voortaan de overeenkomstige Levensmiddelen bons tegel^k met de boter- en vet- boas op aparte opplakbladen (welke kostelooe verkrijgbssr zijn aan het Distributiebedrijf) aan het Bnrean inleveren. De Directeur van het Distributie bedrijf te Heemstede A. QELDORP Ministerieels beschikkingen. De Gemeentebesturen van Haarlem, Bennebroek, Heemstede en Schoten, brengen ter kennis, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is bepaald tan aanzien ten en boekweit te verwerken tot voedermiddel voor dieren of te ver mengen met voedermiddelen voor dieren. B. tarwe, spelt, rogge, peulvruch ten, boekweit gedoracht of onge- dorscht, verwerkt of onverwerkt, on gemengd of gemengd met andere stoffen, als voedermiddel voor die ren te gebruiken. Dit ls niet van toepassing op paarden-, wier-, schapen- en Waal- sche boonen. Aïtndt DONDERDAG 3 OCTOBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Tweede opv. van „de Heks van Haar lem", 74 uur. Schouwburg Jansweg: Ned. Opera ensemble „Troubadour8 uur. Schouwburg De Kroon: Groote Markt, Biosc. voorstelling. Apollo-Theater, Bartel JorlsstresJ: Blosc. voorstelling. Cinema-Palace: Groote Houtstraat Bicsc. voorstelling. Kleine Vereeniging, Kleine Hout straat: Biosc. voorstelling. Bloemendaal, Gemeenteraad, 2 uur. Schoten, Gemeenteraad, 2 uur. Appelsiroop. De volgende maximumprijzen «ijn vastgesteld: a. groothandelprijB in verpakkin gen van kistjes van 10 KG. f 0.75 por KG., in vlerpakkingen van kistjes van 5 KG. f 0.77 per KG. b. kleinhandelprijs f 0.90 per K.G. en f 0.10 per 1/10 K.G. c. kleinhandelprijs voor appel stroop, welke ln potten of glazen met een netto inhoud van 450 gram wor den te koop aangeboden f 0.55. 1 In potten of glatfen met een netto Inhoud van 700 grom f 0.85. I In potten of glazen met een netto Inhoud van 900 grom f 1.10. De prijzen zijn berekend inclusief varpakking. De levering tegen de onder sub a j genoemde maximumprijzen moet j plaats hebben franco laatste station j of veer. Verwerking van Tarwe, Rogge, enz. Behoudens toestemming van den Minister van L., N. en H. of van den Minister van Oorlog, is het met In gang van beden verboden: A. tarwe, spelt, rogge, peulvruch- Een nieuwe rlohtlng. Al jaren geleden hebben wij in dit blad een kleine enquête geopend over de vraag, of het nuttig en noodig was, den secretaris van een vereeni ging, die daarvoor veel werk heeft, te salarieeren. De algemeene opinie was daar toen tegen. Het mooie gaat er af, vonden velen, de offervaardigheid verdwijnt en er zal baantjesjacht ontstaan. Nu trekt de gemeente de nieuwe lijn door voor te stellen, aan den eer sten secretaris van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs een salaris van f 500 en aan den tweeden secretaris van f 300 toe te kennen. Als deze schapen (de heeren houden ons de uitdrukking ten goede) over de brug zijn, volgen er meer. Waarom ook niet? Hoofdzaak is loc'a, dat een vereeniging die veel be zigheid geeft, goed gediend wordt. Niet ieder heeft gelegenheid, een drukke betrekking zonder finan cieels vergoeding op zich te nemen; wordt er een bezoldiging aan ver bonden, dan zal het aantal gegadig den toenemen en de kans op een ge- Bchikten titularis dus zoo groot mo gelijk zijn. In zooverre heeft wat met een minachtend woord „baan tjesjacht" genoemd wordt, zijn goe den kant. Het is nu eenmaal niet anders: ons leven is duur en de meesten moeten hun tijd productief weten te maken. Daarmee moeten we rekening houden en ook dit niet uit het oog verliezen: qni pale commando, wie be taalt mag ook wat eischen, namelijk ijverigen arbeid en goed werk. En dat is in 't belang van de zaak, die een groote vereeniging dient. OM ONS HEEN No. 2631 Or\z% Begrooting voor 1919. Al een paar weken is de begrooting van de gemeente Haarlem voor 1919 verschenen en, ofschoon wij er des tijds uitvoerige mededeelingen over gaven, eerst nu kom ik er toe, over dezen staat van vermoedelijke inkom sten eu uitgaven nog een en ander te zeggen. Misschien wel een beetje uit moede loosheid. Vroeger hadden gemeente besturen en zij, die zich voor hun werk interesseeren, nog wel de ge waarwording alsof er ta handelen was, een initiatief genomen, ook wel een poging tegengehouden kon wor den; nu wordt men door de omstan digheden voortgedreven. Een typisch, telkens in anderen vorm in deze be grooting berugkeerend volzinnetje is dan ook: „bijna alle posten zijn meer of minder verhoogd moeten worden in verband met de tijdsomstandighe den". En een tweede opmerking van dezelfde soort, tot verklaring van hoogere uitgaven, is: „de raming van den post is zooveel hooger dan voor 1918, als uitvloeisel van het Raads besluit van toen en toen". En die Raadsbesluiten zijn dan ook weer een gevolg van de tijdsomstan digheden die bijslagen en loonsvcr- hoogingen noodzakelijk, ja onvermij delijk maakten. Het heeft geen doel, hier nu voor den tweeden keer na te gaan, hoeveel tal van posten wel verhoogd zijn. Posten van uitgaaf wel te verstaan, want helaas, die van ontvangst heb- ben maar heel weinig neiging tot klimmen. Uitgezonderd dan de aom- men, die voor belasting worden ge raamd en voor ons, belastingschuldi gen, eigenlijk meer tot de uitgaven kunnen worden gerekend. Anderhal- ve ton méér moet uit de belasting op i het inkomen gehaald worden en dat Iis nog minder erg, dan dat B. en VV. door den nood der tijden gedwongen zijn aan te komen met twee nieuwe belastingen, die een hoogst bedenke- lijken kant hebben. Op de dividend en tantième-belasting, Treubs wan product, wil het dagelijkech bestuur extra opcenten heffen en zoo de schreeuwende onbillijkheid nog ver- grooten, dat aan den eenen koopman of fabrikant een last wordt opgelegd, dien de ander ontgaat, omdat zijn be drijf toevallig ulet in den vorm van een naamlooze vennootschap gegoten is. Ziedaar opportunisme van de meest krasse soort. De andere nieuwigheid ls een Btraatbelasting, waaruit f 135.000 moet worden geput Alsof vergeten werd, dat juist deze belasting het spoedigst verhaald wordt op den klei nen huurder. En mocht men heil zoe ken bij de huurcommissie, de erva ring leert, dat huiseigenaars wel middelen vinden om toch een booga ren huurprijs te Innen, dan die offi cieel werd vastgesteld. Ziedaar dus twee nieuwe heffingen van uiterst geringe aantrekkelijk heid. Waarschijnlijk zijn B. en W. er zelf niet dan met tegenzin toe over gegaan. Volledigheidshalve spreek ik nog even van de hondenbelasting, die voor 1918 f G500 meer moet opbren gen. Ter wille van dit trieste somme tje waagt de Raad het er op, dat me nigeen zijn huisvriend zal moeten af- Echaffen. Veel vroolijksr is de verhooging van de belasting op de vermakelijk heden met f 10.000, dat is een derde- Het is, zou meu zeggen, in Haarlem met de menschen nog zoo slecht gesteld, dat zij dertigduizend gulden ln een jaar spendeeren kunnen aan belasting op de publieke vermakelijk heden. Des te beter: eJJ zullen de op geruimdheid, op die plaatsen opge daan, noodig hebben bij de betaling van hunne verhoogde belasting. Schouwburg en bioscopen maken goe de zaken. Het is, alsof de menschen zich aan den druk van de tijdsom standigheden willen onttrekken door ruim bezoek van de plaatsen des verinaaka. 'k Heb er niet tegen, wan neer zij dan ook maar de hoogere lasten berustend ondergaan. Schijnbaar staat het er met de be drijven goed voor. Electriscbe cen trale, gasfabriek en waterleiding ver wachten, in weerwil van hoogere ko- lenprijzen, belangrijk betere winsten. Maarde tijdsomstandigheden brengen mee, dat er tegemoetkoming wordt verleend aan vele gebruikers van gas en elect risch licht, waarvoor niet minder dan f 330.000 uitgetrok ken wordt, een som, die de geraamde hoogere winst meer dan verslindt. Neem het slachthuis; terwijl een goed beheer in 't vorig Jaar het ge raamd verlies had verminderd tot f 8000, ls het nu met een sprong ge stegen tot f 74000. Geen wonder, wanneer de slachtgelden dalen met "000 en de opbrengst van den ijs- verkoop met f 10.0001 Met de kleinere bedrijven gaat het niet anders. Wel wordt onder de ont vangsten f 91000 geraamd voor de Centrale Keuken, als opbrengst van verkocht eten, maar de exploitatie kosten tullen f 120.000 vorderen; heet water brengt f 14.000 op,-maar kost f 22000. Zulke posten zijn evenwel te begrijpen. Minder duidelijk ls het, waarom de opbrengst van geteelde gewassen uiterst voorzichtig, immers met de bijvoeging dat het een zeer globaal cijfer isr wordt geraamd op f 10.000, terwijl de kweekkosten op f 17000 worden geschat Als die aard appelen, erwten an boonen aan l Cenirale Keuken worden geleverd, ia het toch juister om haar den ko6ten- m prijs te laten betalen. De leerzaamste rubriek is hoofdstuk X, dat den vagen titel voert: „An dere gewone uitgaven, niet onder de Vorige hoofdstukken behoorendeWie daar de kleinigheden verwacht te vinden, waarvoor onder andere hoofdstukken zoo geen ruimte was, vergist zich bijzonder. Dat hoofdstuk wijst een totaal aan van bijna negen ton meer, dan voor 1918 geraamd was; we vinden er onder: voor ur. voering van de dlslributiewet circa drie ton, voor goedkoope brandstof fen f 228.000, voor het plaatselijk steuncomité i 240.000, kosteloos warm voedsel f 36.000, ondergoed f 120.000 en meer. Wethouder Romans sprak ai in een vorigt Raadsvergadering van een som van omstreeks een mii- Uoen, die aan crisis-uitgaven van al lerlei aard méér uitgegeven had moe ten worden. Wie liter nu nog bijtelt de f 285.000 van het tekort op het vorige dienst jaar, kan licht begrijpen, dat het met onze ünancién slecht geschapen slaat. Hier en daar wordt verhooging van salaris voorgesteld voor gemeente ambtenaren, die tot nu toe aan de aandacht ontsnapt waren: de archiva ris, de stads-bibliothecaris en ande ren. Voor de stadsdoctoren schijnt i geen verhooging noodig te ach ten: zij worden sinds jaar en dag met oen povere f 500 beloond. Zonder twijfel ts dit ambt voor hen geen hoofdbe8taan, maar de tijdsomstan digheden wegen ook voor deze amb tenaren en terwijl salarissen en loo- nen over de gansche Linie stegen, be hoorden zij niet to worden overge slagen, vooral niet omdat men aan hen gedacht moet hebben. Onmiddel lijk na hen geroemd te hebben, wordt een iraktementsverhooging voor de vroedvrouwen voorgesteld. Dit is een onderueel. Van grootor belang is de post: vergoeding van m. Ryk wegens schade veroorzaakt door de crisis maar niet omdat die zoo hoog is, want ze wordt uitgetrokken pro memorie, dat wil zeggen op nul. Als een zacht verwijt aan de Regeering volgt daaronder geiden op te nemen tot dekking van schade ge- iedèh door de crisis en daarachter is een som van bijna achttien ion inge vuld! Gelukkig dat to midden van al deze crisis-misere nog aandacht overblijft voor dingen van schoonheid. B.' en W. geven gunstig advies op ei zoek van hel Museumbestuur, Jaarlijksch subsidie voor den aankoop van schilderijen van f 200 tot f lOOu te verhoogen; de bedoeling van het bestuur is, om de verzameling van oude, plaatselijke schilderkunst meer volledig te maken. Er wordt wei aan dacht geschonken aan oud Haarlem: de prenten-atlas in het stedelijk ar chief groeit zachtjes, maar voortdu rend aan, de vereeniging liaerlem sticht een photografischen atlas van verdwijnend Haarlem. En nog altijd is het traktement van een Commissaris van politie op f 4U>.. uitgetrokken. Alsof zijn positie min der moeilijk was en geringer verant- i woordelijkïieid meebracht, dan die van andere hooiden van takken van dienst, wier bezoldiging twintig tot vijftig procent hooger is! Deze begrooting kan aanleiding ge ven tot velerlei beschouwingen bij de algemeene beraadslagingen. Had een vroegere meerderheid maar niet het percentage van de inkom stenbelasting verlaagd. Had een vroe gere Raad maar gereserveerd ln den goeden tijd! Vooral dit laatste argu ment schijnt sterk, maar is in waar heid uiterst voos, want wat ls een rde tijdT Een periode, die gunstiger dan een latere. Maar daar nie mand de toekomst kent, merkt nie mand op, dat een tegenwoor dig tijdperk gunstig is. Dat blijkt later pas en dan is het voor reser veeren alweer te laat. Het ls bijvoor beeld heel goed mogelijk, dat een latere periode nóg ongunstiger zal en, dan deze. Maar zal een meer- leid op ditoogenblik flinke reserves willen maken voor de toe komst? Infmers neen! Dit soort van betoog is onvrucht baar. Wij moeten niet klagen over het verleden, maar ons aanpassen aan bet heden, onder andere door in to zien, dat door vermindering Tan de koopkracht van den gulden (om het huiselijk te zeggen) méér guldens dan tot dusver aan den fiscus moeten worden geofferd, zooals meer gul dens dan vroeger worden gevraagd door kruidenier, slager, schoenwin kelier, manufactories Plezierig is 't niet, maar er valt niets tegen te zeggen, noch te doen. J. C. P. Letteren en Knnst Muziek N. Y. Ned. Opera. Dirtc teuri G. H. Koopman. Herbergprinses, van Jan Blokx. Stadsschouwburg te Amsterdam. De opening van het derde speel seizoen der Ned. Opera, had Dins dagavond te Amsterdam lp den Stadsschouwburg plaats en wel «n- der verblijdende omstandigheden, n.L de zekerheid eener stedelijke subsidie en het vooruitricht op steun van regeeringswege. De energieke directeur Koopman, heeft het met zijne onderneming in die afgeloopen twee jaren een heli eind ver gebracht. Hij ls er ook de man naar om het eens begonnen werk tol voltooiing te brengen, t.w. het Nederlandsche volk gele genheid te geven In eigen taal op de best mogelijke wijze van de ope ra literatuur te genieten en voor namelijk, want dat moei toch noofd- z&ak zijn, oorspronkelijk Hollanó- sche operas op z'n beet te rnontee- ren. Maar die moeten er eerst zijn, zal men opwerpen, waarop ik be slist antwoord, dat ze er wel komen zullen ,als het nieuwe ministerie van Schoons Kunsten maar goed aanpakt en flinke subsidies niét uit blijven. Eene opera-onderneming zonder toelagen moet van kasstuk ken leven, dat staat vast, de direc teur kan van den hemelschen dauw* zijns menschen niet betalen, maar ais men aan de oflicieele tegemoet koming de voorwaarde verbindt, dat nationale kunst moet gegeven .worden, dan komen er wel Nederlandsche componisten, die naast oen berg muziek-papier _;en veel tijd hunne talenten in die richting willen wagen. Zoo is 't toch met de Vlaamsche operalitera tuur ook gegaan, met hel gevolg dat er van het groote aantal opera's op eigen bodem ontstaan, toen ein delljk na Jaren eene vasts kern ven repertoi re-etukken ontstond, waar van enkele de wereld zijn ingegaan, dus bewijs geleverd hebben, dal on ze gemeenschappelijke moedertaal, het Nsderlandséh, geen oezwaar ia voor het zangtooneel, daar zij, ver taald, ln bijna alle beschaafde lan den het publiek begeesterd Leb ben, Een dezer werken fs „Heiberg- prinses" van Jan Blocks, waarmee op dezen feestelijken avond, het speeljaar Ingeluid werd. Op dit rea listisch-dramatisch libretto, een brok echt-Vlaamach volksleven met etraat-rumoer, feestgedreun, en drinkgelacb, heeft Biockx eene mu ziek geschreven, die, al is ze op som mige plaatsen theoretisch tamelijk zwak, op andere momenten, voorna melijk in de dramatische scenes, van zeer groot meesterschap ge tuigt. Doch ook de «wakkere mo menten moeten hem als Vlaming vergeven worden, want zij zijn de waarachtige uiting van het naïeve maar enthousiaste Vlaam ache volksgevoel, dal hem zoo gul uit de ziel vloeide en het werk zoo typisch karakteriseert Theo ris eeren is heel gemakkelijk, maar door 'n gezonde muziek het publiek in de ziel grijpen, zooais ■Biockx het kon, ie een recept dat men niet leert, maar bij Gods ge nade beziL Daarbij Biockx kende zijn volk, toefde met hen mee en kon zoodoende eene muziek schrij ven dit den stempel draagt der eigendommelijkheid, Maar wat n gelukkig libretto ook! Nestor de Tière ia geen groot dichter, o neen, maar een tooneetschrijver, die rake effecten weet te bereiken ln tal van volksstukken. Ook, al zijn in „Her bergprinses" de verzen niet zoo gaaf, er zit gang in het 6tuk, het geeft gelegenheid voor mooie en- Bceneering en opsteüing, en voorna melijk de gemakkelijk te volgen intrige leidt tot geweldig-damatische conflicten, die realistisch uitge heeld zijn. Biockx wist wat hij deed, toen hij met De Tière samenwerkte en diens tooneelmatig werk verkoos boven mooie verzen waarvan in een opera toch niets terecht komt. Het-onderwerp komt hierop neer: Een jong toondichter, Merlijn heeft gedongen naar den prijs uitgeloofd door den hertog van Loreinen. Zijn vriend Marcus, die hem Reinilde, zijne verloofde, waarop hij ook liet oog heeft, wil ontfutselen, brengt hem in gezelschap van Rita, de her bergprinses die hem weldra geheel betooverd heeft Inlusschen zint de smid Raho, Rita's vrijer, op wraak om zijne achteruitzetting bij die jonge artiesten die nu steeds Rita's herberg bezoeken. In het tweede bedrijf wil Merlijn van de verleidster afzien, doch zij weet hem weer te bekoren om het carnaval met hem te vieren. In schit terenden optocht over de Groote Markt van Brussel verschijnen bei den op 'n praalwagen als Flora en Zefier en zingen in pompeust apo théose hun zang der liefde. In de laatste acte komt de bittere ontknoi ping; Rabo zoekt twist en steekt Mor lijn, die sterft in den arm zijner moeder en van Reinilde, die de tij ding kwamen brengen van zijn prijs- bekroning. De vertooning is schitterend ge weest, er is gespeeld met een entrain, zooals men bet zelden van vocaal- ar tiston ziet, en er is daarbij over 't algemeen schitterend gezongen. 'Mevr. Fanièila Lohoff was ais Rita misschien nog wei eventjes wat ta gereserveerd, maar niettemin heeft zij met hare merkwaardige creatie het leeuwenaandeel van het Bucces met eere verworven. Db Reinilde van 'Mevr. van Raai te was prachtig; ook de Kateleyn van Mevr. Zegers-de Beyl. De drie zusters van Rita vormden een trio dat qua spel en zang vol maakt kan genoemd worden. Jules Moea speelde Merlijn teer goed, maar zijn zang kon mij miuder be koren, niet om de manier van zingeu, maar om de kwaliteit van stem. De Rabo van Anton Dirks was df, hij heeft zich goed in die rol inge leefd; lk zou hem echter den raad willen geven zijn baas om een ander pakje to vragen, nu ziet hij er uit ais een Catalaan, wat voornamelijk uitkwam met dien strakken Italioan- schen hemel in het eerste bedrijf* Apropos, dat fond-doek deugt niet, het beneemt geheel de Illusie dat het stuk in Brabant 6peelt. Ook Markus werd goed uitgeheeld en gezongen door Ed. v. d. Ploeg. Jon van Bijleveld heeft zich te hoeden voor overdrijving in 't vertol ken van „Blute". Die rol kan wel 'n grapje lijden, maar "t lag er toch wat al te dik op; meer gereserveerd spel zal aan het geheel niet schaden; en dan ook de tekst nog eens flink doorkijken' M. L. Blitz zong de serenade, en deed het goed. Spel en zang van het koor waren eenig; dat b.v. in de carnavalscène er iets in de war loopt, ls de eerste maal niet en zal ook "Ue laatste niet zijn, maar spel geven zooals in het laat ste bedrijf dat is een triomf voor n regisseur! Het moet gezegd dat er geer- moeite of koaten gespaard zijn om hef werk zoo -volmaukl mogelijk le inontecfcn- décors, waaronder de Groote Markt van Brussel, costumes, praalwagens, figuratie, kortom, in niets is bezui nigd. Grooten dank verdient de re gisseur Henry Engelen voor 't prach tig in elkaar zetten van het stuk. 'Kaf/il meed ter Albert van Ruulte beeft zich flink in de partituur in gewerkt en beheerschte het mooie orkest en het reu2enkoor op schit- terende wijze. De schouwburg was propvol n lands- en stadsoverheid was officieel vertegenwoordigd. Succes was er enorm veel, vooral na de carnaval scène, waarna eene grootse ln1 bloe menbulde plaats vond, die Chris (Xfi Voe gelegenheid gaf in hét openbaar den neer Koopman te feliciteeren, voornamelijk met de gekregen cn to verwachten subsidies, en ook om den wensch uit te drukken, dat de Hol- landsche compo'nisten het spoor van Biockx zouden volgen in het schep pen van degelijk en speelbaar werk. BIJ die woorden van De Vos slui ten wij ons van harte aan. Nu krijgen wij vanavond .,de Her bergprinses" in onzen nieuwf n Mu zentempel te Haarlem. JOS. DE KLERK. BLOEMENDAAL. Het )HbM«um van Jhr. B. 4e Jonge van Campons Nleuwland. Een in waarheid schitterend huh debetoon is Dinsdagmiddag aan den juhileerenden ontvanger der ge meente Bloemendaal bereid.' Tegen 2 uur werd de jubilaris met zijn drie kinderen en zuster per rij- tuig van zijn woning afgehaald. Aan den ingang van het Raadhuis werd Jhr. de Jonge ontvangen door de leden der feestcommissie: Jhr. G. C. Quarles van Ufford, mr. D. E. Lionl, mr. W. M. J. van Luttcrveld

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 1