Brandstoffen fleeschdlstribntia Distributiebedrijf Agendi Van onzen reizenden Redacteur 3@e «Jaargang No. 10843 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 3 OCTOBER 19)11 HAARLEM S DAGBLAD Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit Had ia uitsluitend gemacMigd het Algemeen Binnen- e Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. i Buitentandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, ABONNEMENTEN per 8 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent ge vestigd ia (kom der gemeente) f 9.25. Franco per post door Nederland f 2.60. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïlluetr. Zondagsblad, voor Haarlem I 0.61'. Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco por post f 0.69. Uitgai C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIENVan 1—6 regels f 1.iedere regel meer 20 Cts. Reclames 40 Cta. per regel. Tijdelijk oorlogetoeslag 20 procent. Bij abonnement aanxienlijk rabat. Tienetuivers-advertentien van Vraag en Aanbod van 1—6 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer 12b j Cts. contant. Buiten het Arondissement dubbele prijs. Advertentiën buiten het Arrondissement 25 Cts. per regel. Reclames 60 Cts. per regel. Directie en Administratie Grooto Houtstraat 83. Teletoonn. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. tan Aanvraagformulieren, genu^perd 601—1200 moetan worden inge leverd op Vrijdag 4 October a.s. In het lokaal jacobstraat 3rood •a wal: de nummers 601—900 voorm. van 9—11'/i ure. de nummers 9011200 nam. van 2—4'/, «re. Medegebracht moeten wor den het aanslagbiljet der plaaisel. dir. belasting 1818 •n de brandstoffenkaart. LEVENSMIDDELEN- VOORZIENING. De Directeur van het Gemes-ite- lijk Levensmiddelenbureau te Haar lem brengt ter kennis, dat verkrijg baar wordt gesteld: Aardappelen. Vanaf Vrijdag 4 October op Bon No. 12 (twaalf) der aardappclkaart 2 (TWEE) K.G. ZAND- EN VEEN AARDAPPELEN "tegen den prijs van 5i cent per K.G. Bon No. 11 dezer kaart Is na 3 October nïfet meer geldig. Spekbokking. Vrijdag a.s. van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. in de Gemeentelijke Viaclihaï PRIMA KWALITEIT SPEKBOKKING tegen den prijs "van 17 cent. Haring en Gezouten Visoh. Vrijdag a.6. van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. in het Pand en in de Ge meentelijke Vischhal PRIMA NIEUWE HARING (12 cent per stuk) en GEZOUTEN SCHEL- VISCH (35 cent per pond). Men wordt beleefd verzocht ver pakking mede te brengen. Havermout. Van Zaterdag 5 October tot 11 Oc tober a.s. op BonA- No.79 EEN ONS HAVERMOUT. Na 11 October is deze bon niet meer geldig. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Maximumprijzen Naaigaren. Do Gemeentebesturen van Haar lem, Bennebroek, Heemstede en Schoten, brengen ter kennis, dat door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ten aanzien van naaigaren verbodsbepalingen, alsmede maximum-prijzen zijn vast gesteld. Voor belangstellenden ligt deze be schikking aan de Levensmiddelen- bureaux der gemeenten voornoemd ter inzage. HAARLEM. Verkrijgbaar op bon No. 26, let tere G, H, I, J, K, L. 2 om lappai of 3 ons fijn vliesek Dit vleesch kan worden besteld op VRIJDAG 4 OCTOBER van 3-12 en van li6 uur bij: Stoelman, Schagchelstraat; Van Dooremaa- len, Korte Begijnestraat; Van Wa- veren, Wagenweg; Kruyer, Leid- schestraat 29, A. Booy, Spaarnwou- derstraat 95; Q. Schouten, KI. Hout weg; T. de Graaf, Zijlweg 66; v. d. (Veen, Ruyedaelstraat Dit. vleesch kan worden gdhaald op ZATERDAG 5 OCTOBER van 1-4 uur bij: H. Eeltje6, Zijlstraat; C. Keyzer, Kruisweg; P. Mul, Jane- weg; H. Nieuwjaar, Oranjeboom straat; G. Heek, Warmoesstraat; H. J. D. Daudey, Ged. Oude Gracht. Verkrijgbaar op bon No. 24 letters A, B, 0, 2 om lever- on 2 om bloedwoMt Df 4 ons hoofdkam. Deze artikelen kunnen worden be- -steld op VRIJDAG 4 OCTOBER ivan 812 en van li5 uur bij: H. tEQalsken, Botermarkt -en D. van Leeuwen, KI. Houtstraat. Deze artikelen kunnen worden ge haald op ZATERDAG 5 OCTOBER van 1—4 uur bij: C. Frankemölle, KI. Houtstraat; P. Bannink; Zijl straat 3; P. Bmite, Kruisweg. Bij de bestelÜDg moeten de bons worden medegebracht en het be stelde betaald. Aangeraden wordt te bestellen in den winkel, zoo dicht mogelijk bij de woonplaats van den besteller daar de bezorging anders 24 uur wordt vertraagd. HEEMSTEDE Verkrijgbaar gedurende de weak van 7 tot en met 12 October op bon No. 72, 73, 74, en 75, 1 K.O. zaadaardappelen, bon No. 76 2 ons aachte zeep. Het menn der Centrale Keuken bestaat voor Maandag en volgende dagen uit: Groentesoep, stamppot van gnljboonen, savoijekool, andij vie, spercieboonen en hutspot. Voor het menu van Dinsdag wordt bon No. 73 en vo«r Vrijdag bon No. 75 Ingetrokken. VRIJDAG 4 OCTOBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplein Het Hofstad-Tooneel: „Femina", 8 uur. Schouwburg. Jansweg: „Gebroe ders Grave". Gebouw Zang en Vriendschap: Jansstr. Voordracht over letterkunde door mevr. W. L. Boldingh-Goemar.s. Schouwburg De Kroon: Groote Markt, Biosc. voorstelling. Apollo-Thenter, Barieljorigstraa*: Biosc. vooretelling. Cinema-Palace: GrooU Houtstraat! Biosc. voorstelling. Kleine Vereniging, Kleine Hout straat: Bioec. voo re telling. Op „Valkenhetde" M a a r 8 b er o n, Vrijdag- Middenin de hei benoorden den Utrecntschen heuvelrug een fleurig- groeno plek. 't Woord is wel wat te mililatuur voor 't begr'p 75 II.A. ontgonnen land', waar kokotte villa- acht, ïgo gebouwen zonnig-wit boven 't e teen-grauw en onder do schitter- roode daken liggen in de volden, waar Pu ae vandaan is en die nu befluweeld zijn door 't welig groen van cie Saradella, die met de rogge ge- jaa'a, pag begint uit te spruiten als t graangewas van 't land is verder op aan weer een anderen kant de vel den met dik gegroeide kooien, ah» JJ.-vv. ©re onder de soortgenootén in t gewas. Dan rijen met kruisstokken, waar de boontjes nog omheen ran ken en langs de perkeu de bruintjes, dio in bossen te drogen hangen alle maal begeerigheid der oogen voor wie uit de stad komt, en niet minder de 40 rnalsche koeien, die in de weiden loojien, benevens de knorrende var kens. Jammer dat" ook op Valken- beido het slachtverbod hoerscht. Alnnr overigens zal 't er wel uit te houden zijn, naar 'k in de keuken meende op te merken. Doch al is de keuken de voornaamste plaats op 't Gestdchtsterrein hi«r, naar m'n bege leider opmerkte, voorshands waren m'n gedachten minder materieel van aard, toen 'k dit bekoorlijk land schap, zon -beschenen zag liggen tegen den glooienden achtergrond waar de Dartnuizorberg vaalde in het herfst- 'k Was bier op dit verrukkelijk plekje gekomen door een correspon dentie met den heer Vincent Loos jee Jr., over een bericht, dat in onze cou rant had geslaan omtrent het optreden van den heer Looejes op een bijeen komst van padvinders te Breda, waar de heer Loosjes de veel strijd veroor zakende stelling had verdedigd, dat de padvinderefeider met de jongens ook de zaken des geeetes heeft te be handelen. Ik treed niet in deze kwestie, maar gebruik haar meer, om den heer Loosjes Jr. te teekenen. Hij zelf is er allerminst van gediend, dat 'k hem tot een onderwerp van bespre king maak, omdat 't, naar hij pleegt te zeggen, niet gaat om een persoon, doch om de zaak. Toch meen 'k als 'k de aandacht wil vestigen op z'n arbeid ook even te moeten spreken over den persoon zelf, omdat 'l een merkwaardig feit is, dat een jonge man, voortkomende 'uit een milieu, als de heer Loosjes Jr., zich tot een taak, als dit „jongenswerk" aange trokken gevoelt. Te Haarlem heeft men hem al lee- ren kennen in z'n arbeid bij Toynbee. Tijdens zijn verblijf in het buiten land, vooral in Engeland, heeft hij zich aangetrokken gevoeld tof de op voeding van den jongen man en voor namelijk lot hen, die door het lot minder gunstig bedeeld zijn. In T gebouw aan *t Donkere Spaar- ne heb 'k het meermalen meegemaakt hoeveel liefde en toewijding de heer Loosjes aan dezen arbeid gaf. Maar 't werkterrein was hem hier te klein en bovendien was z'n maatschappe lijke arbeid hij was toen in de uit geverij hem een beletsel, om zich geheel te geven aan het werk, dat hem zoo na aan 't hart ging. Toen heeft hij "t besluit genomen, om zich geheel aan de roeping, die liij ge voelde, le wijden en hij trok, nu een jaar geleden van Haarlem naar Val- keqheide, 'n opvoedingsgesticht voor jongens, vanwege de Nederd. Herv. Kerk, waar hij in Ds. Meeuwenberg, den directeur dezer stichting een voortreffelijk raadsman vopd. Vóór 'k rondging, om de stichting te bekijken, heb 'k eerst met den heer Loosjes wat zitten praten in z'n ruime werkkamer met groote ramen open op de zonnige herfstlanden, waar 't nu zoo genoeglijk dwalen is, als de zon er door het gelend blad speelt en de uitgestrekte dennenwou den zoo heerlijk-versterkend te geu ren staan, een omgeving, waarin je al het woelig gerucht van dezen ge beurtenis-rijken tijd vergeet. Zoo leef 'k nu al een jaar, zei de heer Loosjes met voldoening, toen 'k hem er over sprak, hoe alles van stadsche leven van je afvalt, wanneer je hier langs de laantjes met nog roe/ sigo hei en fantastische zwammen.en paddestoelen naar 't gesticht op mai-6ch bent. 't Bevalt me hier zoo heerlijk! Al leen vind 'k het jammer, dat ik "het werk bij Toynbee in den Bteek heb moeten laten. Ik was daaraan ge hecht en nog ls m'n eerste gang, als Tc te Haarlem ben, naar 't gebouw aan 't Donkere Spaarne. 't Is zöo moeilijk, om er menschen voor te vinden, die de toewiiding voor dat werk hebben. Eigenlijk is dat niet te doen met menschen, het z.g.n. uit liefhebbe rij verrichten. Dat is wel mooi en nobel dikwijls, maar toch je mist er te vaak het ware in. Daarom bederft dat .geliefhebber bij 't jongenswerk zoo veel. Het zal er hier ook toe moeben komen, evenals in Engeland. I dat men daarvoor bezoldigde alge- meen-secrertarissen aanstelt, die het werk organiseeren en uitvoeren kun nen. Er is zooveel geestdrift voor dit opvoedend jongenswerk onder de jon geren. Dat merk je, als je in aanra king komt mèt de leden van N. C. S. V., met de jonge theologen en met de jonge padvindersleiders. Dien kant zal het uit moeten, wil men" iets doen tegen de toenemende criminaliteit. En och, we weten wel, dat als we die l ichting uit gaan, dat we er niet rijk van zullen worden. Maai- wat j beduidt dat? Wat heb je eigenlijk- noodig, als je in je werk bent'? Je! voelt dit als een roeping en geeft je I ei- dus geheel aan. Dan kan al het andere je weinig schelen. Natuurlijk, t als 'k vacantie heb, wil 'k er graag eens op uit, reizen, maar overigens i zijn je behoeften zoo gering. En dan 'i werk is zoo mooi, dat je al het andere er voor over hebt, 't niet eens els een gemis voelt, als je heb niet hebt. Ik zou tenminste niet weer te rug willen. Hier buiten, op de heide, voel 'k me zoo heerlijk en dan to werken! Is het niet prachtig! Kijkt u eens, daar uit de ramen, overal, zoo ver het oog reikt ontgonnen bouwland, 'n tuinderij, 'n boomgaard, weiland en hier overal de gebouwen: 't woonhuis van den directeur, het gebouw met de slaapzalen voor de jongens en de groepenleiders, de werkplaatsen, van dat alles was er een vijf, zes jaar nog niets, was alles hier in de omgeving één heide vlakte.... Stadsnieuws LICHTBEELDENAVOND IN HET „BLAUWE KRUIS". De Nat Chr. Geheelonthouders-Vereeniging had een aardigen avond .georganiseerd. Om even 8 uur opende de heer der Lier de bijeenkomst en liet van Psalm 25 vers 2 zingen. Na het ge bed gingen de lampen uit en ver schenen er mooie sterrebeelden op 't doek, waarbij de heer Oosterwijk een duidelijke uitlegging gaf. Tot slot kregen de bezoekers nog een aardige film te zien van twee vrienden, van wie de een geheelont- houder geworden was, de ander niet, hetgeen tengevolge heeft, dat de laatste den verkeerden weg opgaat. Maai- hij wordt door den vriend uit zijn jeugd toch nog een goed menscb. Voldaan over 't geziene gingen de bezoekers naar huls. CREMATIE. De crematie van den lieer van den Bergh, consul-ge neraal van Nederland te Antwerpen, is bepaald op Vrijdagnamiddag ten 3 ure, te Driehuizen en die van mr. J. N. van Hall, oud-wethouder van Amsterdam op Zaterdagmiddag 2.45. D» dl«fsfal van nlsuwa xiivarbans. Zooals wij bericht hebben, is Za terdag een ijzeren kistje met pas ge drukte zilverbons gestolen. Zij waren verstuurd van de drukkerij te Haar lem naar de Nederlandsche Bank Amsterdam. De ijzeren kist was met een stang door twee ringen met een slot gesloten. Onderweg moet aldus meldt het N. v. d. D. nader het zegel verbro ken zijn, het slot er afgerukt en ver vangen door een ander. Toen de kist te Amsterdam op de Bahk aankwam paste de aangewezen sleutel niet. Men vroeg in Haarlem den sleutel, maar deze paste ook niet op het slot. dat de dief er op gezet had. Eerst toen is de diefstal ontdekt. In stede van een kist met zilverbons met het spoor te zenden, zou het toch aanbeveling verdienen, een man te 6turen met een city-bag, wat vlugger en veiliger is. In verband met den diefstal is een huiszoeking gedaan bij een beambten der Bank. 't Is echter reeds gebleken, dat deze onschuldig is. Tot dusver heeft de politie geen spoor van den dief gevonden. Het onderzoek wordt zeer belemmerd doordat de kist-lang onderweg is ge weest en door zooveel handen i9 ge gaan. NEDERLANDSCHE OPERA. Onze medewerker, de heer Jos. de Klerk, gaf in ons vorig nummer een uitvoerige critiek op de eereU( uit voering van „de Herbergprinses" te Amsterdam, zoodat wij ons daarvan ontslagen rekenen ten aanzien van dc tweede opvoering, die Woensdag avond plaats had in onzen Stads schouwburg. Te meer omdat dit ge schiedde met dezelfde bezetting, want wel stond op het programma Paul Pul genoemd in de rol van Jan Rabo, maar hij werd, wegens ongesteld heid, ook hier door Anton Dirks ver vangen. Groot was de belangstelling van hei publiek. De schouwburg was geheel uitverkocht Ook de burgemeester was iu zijn loge. Kapelmeester van- Raal- le opende met het Wilhelmus, om een feestelijk karakter aan dii eerste op treden van de opera in onzen nieu wen schouwburg te geven. Hij had een moeilijke en bovendien min of meer gevaarlijke taak. Kan gewoon lijk de dirigent van een schouwburg- orkeet onzichtbaar blijven, de kapel meester van een opera moet natuur lijk op het tooneel kunnen zien en door al de uitvoerenden gezien wor den, om de verbinding te zijn tus- schen zangers en orkest, hij rustte met de voeten op eén platform en zat op den rand van de orkestafschei ding, zoodat wij, in momenten van beweeglijkheid, wal eens gevreesd hebben, dal hij achterover kon val len. Dit is gelukkig niet geschied. De schouwburg-directie zal een vol genden keer wel voor den hoogen stoel zorgen, waarin de opera^diri- gent plaats neemt. De leiding van een nieuw en moei lijk werk, artistiek gesproken, is na tuurlijk groot. Dat er eenheid was is dus aan den heer Van Raalte te dan ken en toen na het tweede bedrijf a.i de voornaamste zangers bloemen wor den aangeboden, hadden wij ook hem gaarne een blijk van waardeering toegedacht. Die tweede acte is het hoogtepunt van 't werk. Hier weet Blockx, in het carnavalkoor, een voor Heffel ijken climax te bereiken. De hoorders waren er zoo verrukt- over, dat de dirigent dit ensemble ten tweeden male hoo- ren liet En 't was dus juist gezien van den heer Van Gasteren, dat hij toen de bloemen der huldiging aan bood, waarbij, zeer terecht, een krans voor den heer Koopman was gevoegd. In korte woorden bracht hij dezen hulde voor zijn werk, waardoor wij zulk een goede Nederiandsche Opera bezitten. Warm applaus van 't pu bliek bezegelde dezen lof. Nog meer dan op de tooneelavon- den hadden wij gelegenheid, om de voortreffelijke acoustiek van de zaal op te merken. Het is zelfs de vraag, of de klank van het orkest niet moei worden gedempt; soms was die wat hard. Uit den aard,van de zaak zijn de besté plaatsen in een opera-voor stelling 3talles en parterre, de fau teuils de b&lcon en de loges en het amphitheater tegenover het tooneel. Daar hoort men zang en muziek h«: meest als één geheel. Deze opvoering evenals andere, be gon te half acht, een goede maatregel voor de bewoners uit de omstreken, die nog pér tram naar huis willen. Heemstede en Bloemendaal zullen immers een belangrijk contingent kunnen leveren tot de schaar van de getrouwe schouwburgbezoekers. VOLKSVOORSTELLING IN DEN SCHOUWBURG. Door de coöperaitie „Vooruitgang" ls oen verzoek aan de Schouwburgcommis- sie gedaan om de volksvoorstellin gen op 6 en S October ook toegan kelijk to stellen voor leden van de coöperatie. Dit verzoek is toege staan, zoodat nu ook diegenen, die niet bij een vakvereeniging zijn aan gesloten, maar wél lid van de coöpe ratie zijn, ook van de volksvoor stellingen kunnen genieten. Per cir culaire bevattende verschillende be palingen op de voorstellingen be trekking hebbende, is dit heden aan de leden medegedeeld. Hat Tayloratolsal. Woensdagavond hield de heer J. A. de Löbel in Sint-Bavo een voordracht voor de leden van den Iiath. Volks bond over de wetenschappelijke be drijfsleiding volgens de denkbeelden van den Amerikaan Frederik Taylor. Spreker ging na welke feiten uit hel leven van dezen man hem ge bracht hadden tot de beginselen, wei hij later zou toepassen. Vooral de denkbeelden van zijn moeder, die lid was van het anti-slavernij-comité en zijn eigen groote liefde voor sport en gymnastiek, hadden sterke invloed op zijn later leven en handelen. Taylor vond, dat er bij den arbeid te veel tijd werd zoek gemaakt, i veel onnoodige bewegingen werden verricht en te ondoelmatige werktui gen werden gebruikt. Vandaar zijn tijdstudies, zijn bewegingsstudies en zijn verbeteringen van gereedschap pen, waarvan spreker interessante voorbeelden geeft. 'Spreker vertelt iiu van het eerste optreden van Taylor en van de proef nemingen, die grooten indruk maak ten onder de Amerikaansche aan deelhouders, omdat met minder kos ten driemaal zooveel .productiviteit verkregen werd. Het stelsel van Taylor is niet vol ledig uitgewerkt, doch is een geheel van grondbeginselen, die door zijn volgelingen nadei ijl practijk moeten worden gebracht. Als beginselen gelden: een groote dagtaak voor den arbeider, doelmati ge rustpoozen, hooger loon en veel toezicht. Spreker behandelt verder de geva- >n aan het systeem verbonden. Al heeft Taylor het niet bedoelt, het stel sel kan z.i. gemakkelijk leiden tot uitbuiting van den werkman, niet. zoo zeer van zijn loon, maar wel van zijn persoon. Ten slotte bevat het stelsel volgens hem de kleinen ln zich om de vakver eeniging te dooden, wat z.i. ten zeer ste te betreuren zou zijn, omdat de werkman dan weer hulpeloos alleen zou staan, overgeleverd aan de heb zucht van het groot kapitaal. Onze taak is aldus spr. het goede in Taylor te erkennen, zijn stel sel grondig te bestudeeren en de vakvereeniging te beveiligen en te versterken. WAALSCHE KERK. De te Haarlem beroepen predikant der Ned. Herv. kerk te Nuenen, ds. Th. A. Eekman, hoopt den 20en Oct. &.s. van zijn gemeente afscheid te nemen en Zondag d.a.v. bij de Waalsche kerk te Haarlem zijn intreerede te houden. Ds. S. Cler van Leiden zal den nieuwen predikant van Haarlem bevestigen. CENTRALE WERKPLAATS. Aan den chef der Centrale Werk plaats is een schrijven gericht, waar in namens de aid. Haarlem van de Nederi. Federatie van Transportar beiders, vakgroep Spoor en Tram, in vergadering bijeen op Dinsdag 1 Oc tober, en kennis genomen hebbende van de aankondiging aan de Centra le Werkplaats, Inzake wijziging van den werktijd, verzocht .wordt het volgende te overwegen: Het bezwaar der werklieden is, dal er nu 's Zaterdags in plaats van om 12 uur om 4 uur uitbetaald wordt. De vrouwen moeten door de distri butie des Zaterdags eenige uren voor den een of anderen winkel staan, om wat voor den Zondag machtig te .worden. Gaarne zagen adressanten derhal ve dat de werktijd zoo veranderd werd, dat er Zaterdags om 12 uur werd uitbetaald. ARBEIDERS-AFGEVAARDIG DEN IN LANDBOUW-COMMIS SIES. Onlangs werd door de heej ren Timmer en Rijsewijk, adviseurs van den minister van Landbouw, inzake de levensmiddelen-voorzie ning, een poging gedaan om ook aj- (beidersafgevaardigden opgenorüen te krijgen in de plaatselijke com missies, belast met de Rijksgraan- inzameling enz. De minister erkende het nut van de medewerking van .deskundigen uit arbeiderskringen omdat die als niet belanghebbenden vrij én eerlijk tegenover letter staan en heeft de regeeringscommissaris- een verzocht, deze benoemingen te bevorderen en te bespoedigen. Door de Haarlemsche arbeidersbe weging is als lid voor bedoelde com missie voorgedragen de lieer G. Veen, tuinman, secretaris van de al- deeling Haarlem van den Bond van Land- en Zuivelbewerkers. DE NIEUWE STATIONSCHEF. Met ingang van 1 November wordt de heer J. H. Israël, stationschef te Apeldoorn, overgeplaatst naar Haarlem. De lieer Israël, die ongeveer twee jaar te Apeldoorn in functie is ge weest, was vóór dien tijd chef on derscheidenlijk te Zevenaar, Gor- kum en Hoorn. [Zie verrot* Stad «nieuw» bul 81 Binnanlanri E«n brutale kibraak. lu den nacht van Dinsdag op Woensdag te halfdrie drongen vier personen de villa binnen bewoond door d'etn rustenden geneesheer dl". Landskroon Schouten, even buiten- het dorp Oldebroek. De heer en me vrouw Schouten, beiden over de tach tig jaar oud, werden gewekt en za gen bij hei licht van vier electrische zaklantaarns, dat de mannen gewa pend de slaapkamer binnen kwamen. Onder bedreiging inet de revolver moesten de oude lieden hun geld eu kostbaarheden aanwijzen. Driemaal gingen zij naar boven, daar de meid zich slapend hield. Den vierden keel" werd ook de dienstbode medegeno men en, terwijl haar de revolver voorgehouden werd, moest zij zeggen waai- de brandkast was. Het meisje weigerde. Toch werd de kast gevon den. De dieven haalden er I 600 eu eenige effecten uit. Laden, kasten, alles werd- onderste boven gebaald. Ontvreemd zijn bovendien vijf gou den horloges en zilveren lepels en vorken. Te halfvijf vertrokken de inbre kers. Het meisje durfde niet de bu ren te waarschuwen, zoodat de dieven een grooten voorsprong kregen. Het waren vier net gekleede personen tus- schen 20 en 25 jaar. De aanvoerder was zelfs een „dandyTwee dieven hadden een masker voor neus en mond, twee vermoedelijk valsohc baarden. Dinsdagavond zijn zij met de tram uit Nunspeet gekomen en hebben ln een café dicht bij hetrhuis iete gebruikt. In het koffiehuis gaven zij voor uit het kamp te zijn wegge- loopen wegens slecht voedsel. Toen zij heengingen hebben zij zich in een naburigen hooiberg verscho len. Tweemaal is het dienstmeisje naar het dorp geweest, beide keer e a is «ij door personen met een electri sche lantaarn aangehouden. Woensdagmorgen stierf het hondje van den dokter, vermoedelijk vergif tigd, onder verschijnselen van kram pen. De inbrekers hebben de geladen revolver en eenige wapens van een wapenrek meegenomen. Zij zijn naar Elburg geloopen en namen dan de eerste tram naar Nunspeet waar zij een kaartje namen voor Amsterdam. Zij zijn .echter niet vertrokken, maar namen een rijtuig naar Harderwijk. Daar kwamen zij te laat, vervolgens reden zij naar Putten, waar zij den treiu pakten juist voor de poliue, on lieu volgde aankwam. Telegrafisch is de politie te Utrecht en die te Amster dam gewaarschuwd, maar tot nu toe zonder resultaat. DE SPOORWEGRAMP BiJ WEKSP. De opruiming van 't bij het spoor wegongeluk te Weesp vernielde mate riaal is, sedert den dag der ramp ge regeld voortgezet- De beschadigde en opzij gevallen wagens zijn, voor zoo ver zij nog rijden konden over de rails, do andere mei schuiten:, .waar op zij gesleept waren ten ueele i. behulp van huipsporenwegge voerd. Een paar dagen geleden stond de tender, Iqsgcmaakl van de loco motief, weer rechtop en werd weg gebracht, thans staat ook weer de lo comotief op haar wielen. Een zware houten hijschstelling was vlak naast brug opgesteld en met reusachtig zware kettingen, om d§ locoaioti geslagen, is het gevaarte eerst ge licht, daarna overeind gewerkt. Dn ar toe moesten echter eerst deelen van de brug worden verwijderd, o.a. de zware ijzeren bedekking van den noordelijken zijkant van den boven bouw der brug, die als een lint ge kronkeld was. Het zware gevaarte zou reeds weg gebracht zijn indien niet het wach ten was op wagens, die nog een hoe veelheid zand lot versterking van liet ingestorte dtjkgedeelce moeten aan brengen. Binnenkort zal die zanduan- voer worden voortgezet, waarna de locomotief wordt verwijderd. Het daarna volgende onderzoek naar de schade, aan de brug toege bracht zal, dit naar aanleiding van een loopend gerucht, niet tot gevoig hebben, dat het verkeer andermaal wordt stopgezet Daarvan is geen 6prake zoo meldt t Hbld. En voor zoover dit ter geruststel ling kan dienen, zij tevens meege deeld, dat ook het dijkgedeeltc nan dc aaidere zijde der brug nauwkeu rig is onderzocht EEN DIEVENBENDE. Dc politie te Enschedé kwam op het spoor van een dievenbende, mannen en vrou- wen, die zeer zeker reeds heel wat op haar kerfstok moet hebben. O. in. is vastgesteld, dat zij uit de confec tiefabriek der firma Van Dijk Co. aan goederen voor een waarde van pl. f 7000 ontvreemdde. Deze goede ren werden grootendeels bij ver schillende personen te Enschedé en Lonnelcer opgespoord. Zes mannen en vrouwen werden gearresteerd. L. HEIJERMANS, arts, is benoemd tot directeur van den gem. genees kundigen dienst te Amsterdam. GEEN" POSTBESTELLING DOOR GEBREK AAN OLIE. Te Culcm- borg ko nDinsdagavond de avond post. niet besteld worden wegens gc brek aan olie voor de lantaarns.

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 1