De toestand In den Balkan. leen genomen in verbind met be smettingsgevaar voor anderen. Men zal trachten door het aanstel len van leerkrachten zoo goed mo gelijk aan het bezwaar van gemis aan onderwijs tegemoet te komen. GYMNASTIEK- EN SCHERM- .VEREENIGING „CONOORDLA". Dinsdag vergaderde de gymnas tiek- en schermvereeniging „Con cordia" onder voorzitterschap van den heer G. WaalewijD, ter verkie zing van een bestuur. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren: G. Waalewijn, voorzitter, K. van Opljnen, secreta ris, A. K. P. Vring Jr., penning meester, de dames S. Stuy en A M. E. de Bruyn, commissaressen en da «heeren C. van den Haak, A Mee- ter, J. B. Opdam en D. van den Broek, commissarissen. Mej. A. M. de Klerk—Jtadema- ker, te Amsterdam, werd tot lid van verdienste benoemd. HET TOONEEL IN ALLE TIJDEN. Onze medewerkster voor tooneel, Mevrouw Anna van GoghKaulbach, zal in den aanstaanden winter een reeks van 12 lezingen houden over ,,Het Tooneel in alle Tijden". In een circulaire over dezen cursus lezen we: „Natuurlijk zal het niet mogelijk zijn, in 12 lezingen ook maar bij benade ring te behandelen, wat in den loop der eeuweu op het gebied van Too- neelsclirijlkunst en Tooneelapeelkunst is voortgebracht. Maar door in ge dachte in de verschillende tijdperken te verwijlen en verschillende schrij vers bij de toehoorders in te leiden, hoop ik nieuwe belangstelling te wekken voor veel schoons, dat anders aan menigeen ongeteld voorbij zou gaan en tevens iets bij te dragen tot vollediger begrip van de groote betee- kenis, die aan de Tooneelkunst moet worden toegekend."' NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend .verzicht over Sep tember 1918—1917- Aantal behandelde posten 2223 (v.^j. 1855). Aantal inlagen 1413 (v. j. 1145). Aantal terugbetalingen 810 (v. J. 710). Ingelegd f 157300.63 (v. j. f 117198.33$). Terugnet. f 133120.60 (v. j. f 79450.32). Meer ingelegd f 24180.62 (v. j. f 37748.01j). Aantal meuwe boekjes 109 (v. j. 91). Aantal afbetaalde boek jes 45 (v. j. 36). Spaarbusjes op M September 1918 in omloop 490. Gele digd in September 1918 83 busjes met totaal f 899.31. Aantal boekjes in be waring op 30 September 1918 194. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: L. Ver- (kooij, Zijlstraat 63, portemonnaie met inhoud; A. Warmerdam, Berck- lieijdestraat 7 zwart, duimstok; M. Bon, Westerboogaardstraat 8, vis- schersbroek; v. #d. Broek, Wagen weg 114, portefeuille met inhoud; M. Umans, Kennemerstraat 54, bril in étui; C. v. d. Berg, Amsterdam- straat 3 S, damesring; M. Hoogen- doorn, Zomerkade 69, trekwagent je; H. van Deursen, Llnschotenstraat 69. paraplule. bahriek voor Vragen VRAAG: Wij 'hebben als bijver dienste langen tijd thuis bouillon blokjes gepakt, maar dat is nu af- geloopen; er is geen werk meer. Waar moeten wij ons vervoegen om huiswerk (onverschillig wat) te be komen? ANTWOORD: Informeer "laan da Arbeidsbeurs, Nieuwd Grachfc no. 3. VRAAG: Als men gas heeft over gehouden van hat .aomerrantsoen April—October, kan dat dan ge bruikt worden over de maanden Oc tober tot April? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Ik heb ©enige ertsen, maar weet niet precies hun naam, of tot welke soort zü behooren. Tot wien moet ik rnii wenden om een en ander te weten te komen? ANT WOORD: Informeer eens aan Tey- ler's Stichting, mlsschten wil men u daar helpen. VRAAG: De toeslagbons van het schoenen-bons steuncomité waren geldig tot 1 October a.s. Er zijn per sonen nog in het bezit van deze bons en van plan deze week een paar schoenen te koopem.Hoe moe ten zij handelen nu de verkoop van schoenen verboden is? ANTWOORD De toeslagbons voor schoenen zijn nader geldig tot en met 31 October 1918. Do toeslagbons, waarop een gel digheidsdatum is gesteld, zijn geldig tot op dien datum. VRAAG: Heo kan men inktvlek ken (Giinborn's zwarte copieerinkt) uit een rose zijden blouse verwijde ren? ANTWOORD: Met zuring zout, zuringzuur, of citroenzuur. Vraag uw drogist. VRAAG: Waar moet ik mij ver voegen, om in aanmerking te komen voor het huren van een van de nood woningen aan de Leidschevaart, achter de Rijkskweekschool ANTWOORD: Wend u met dit ver zoek tot B. en W. VRAAG: Hoe kan ik het best en gemakkelijkst een konijnenhuid be reiden, om er een bont van 1® ma ken? ANTWOORD: De huid goed gerekt op een plankje spijkeren met den vleeschkant naar boven en verder tien dagen lang eiken dag een-is bestrijken met gelijke doelen aluin en kamfer, daarna goed klop pen en wrijven om het soepel te ma ken. VRAAG: Hoe oud kan een goud- visch worden? Ik heb een goudvisch, die ruim 19 jaar'1 oud is. ANT-, WOORD: Dit zal hoofdzakelijk af hankelijk zijn van de verzorging. Er zyn goudvisschen die den leeftijd van 32 jaar bereikt hebben. VRAAG: Waar w,n ik mij op de Geheeloiuhoudersconrant abonnee- ten? ANTWOORD: Een geheelonthou derscourant is ,De Blauwo Vaan'1. Orgaan der Nederl. Vereen, tot af schaffing van Alcoholhoudende dran ken, uitg. J. Kuiken Jr. te St. Anna- Parochie. VRAAG: Hoeveel procent ia uit betaald geworden door de N. V. Bouwruaaitsclitfppij „Beverwijk'^ die onlangs, ougeveer 15 Septem ber 1.1. geliquideerd Is? ANT WOORD: Dat is ons niet bekend. Informeer eens bij de directie. VRAG: Ik ben getrouwd, maar heb geen kinderen. Wij hadden graag een testament „Wie het langst leeft krijgt alles' Tot wien moet ik mij wenden? ANT WOORD: Tot een notaris. VRAAG: Ik ben mijn Duitechen pas kwijt geraakt. Bestaat er nog kans om een nieuwen te verkrijgen, om in Duitschlond te werken? Ik ben niet meer dienstplichtig. ANT WOORD: Vervoeg u aan de Pro vinciale Griffie, Jansstraat. VRAAG: Kunt u mij een cou rant noemen, geschikt om in Den Haag een woning te bekomen (geen woningbureau)? ANTWOORD: Ad verteer in een der Haagsche bladen, waarvoor u zich tot een adertentie- bureau moet wenden. VRAAG: Waar zijn in ons land inrichtingen, die oude mannen te gen geringe vergoeding opnemen? ANTWOORD: Wend u tot een der diaconiehuizen of andere gestich ten alhier. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen waar onze erwten, boonen en kaas blijven? ANTWOORD: We begrijpen uw vraag niet Voor zoover die er zijn, zullen die worden gedistribueerd. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen, wie kosteloos inlichtingen geeft •over betrouwbaarheid van carbid lampen? Eenigen t.ijd geleden werd dit In Haarlem's Dagblad gemeld. Deze vermelding betrof de carbid lampen (ook eigen constructie) voor lichtlooze gezinnen. ANTWOORD: Informeer aan het Gasbureau, Kruisstraat, bij de kook- leerares. VRAAG: Hoe kan ik van hier het beat reizen naar het plaatsje Mau- rik? ANTWOORD: Informeer bij het informatiebureau in de vestibule van de H. IJ. 8. M. VRAAG: Is de naaste omgeving van Heilo (N.-H.) een boschrijke streek en i3 het er gezond wonen? ANTWOORD: Ja. VRAAG Zou het niet mogelijk zijn, de mededeeüneen van de distri butie vau levensmiddelen voor Scho ten geregeld in Haarlem's Dagblad op te nemen i ANTWOORD Wend u tot heb Levensmiddelen bedrijf te Schoten VRAAG: Kunt u mij ook zeggen, waar ik nader kan informeeren naar 'n regenmantel, dien Lk verle den week in den trein van Utrecht naar Amsterdam heb laten liggen? ANTWOORD: Aan het station af- deeling gevonden voorwerpen. Naar aanleiding van een vraag kunnen wij u mededeelen, dat het secretariaat en de Redactie van „De Reveille" gevestigd zijn Fred. Hendrikplantsoen "17 m, Amster dam. Uit dl GmslMin Hierbij drukken wc een kaart van den Halkan af. Daarop is aangegeven de linie die de-Entente-legers thans in Albanië en Servië bezetten. Een deel van Ser vië en Albanië is al aan de Oosten rijkers ontnomen. As de Entente- leger 't offensief kunnen voortzetten, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat zij, na heel Servië en Montene gro bevrijd te hebben, in Hongarije een aanval doeri. Nu Bulgarije afvallig is geworden en zelfs neiging toont om den kant der Entente te kiezen, kunnen de Entente-legers door Bulgarije opruk ken en de centralen in Servië tot een nog uitgebreider terugtocht dwingen. Roemenië blijkt ook weer lust te krijgen om aan de zijde der Entente den oorlog (e hervatten. Dan is het i zelfs mogelijk voor de Entente-legers om door Bulgarije en Roemenië in Oostenrijk te vallen. Ten slotte wijzen we op de Turk- sche quaes tie. Het is wel waarschijn lijk, dat van Turksche zijde pogin gen aangewend worden om ook tot een wapenstilstand te komen. Anders ziet 't er voor de Turken slecht uit Zij hebben nu nog alle et: gemeen schap met de bondgenoolen in Roe menië over de^Zwarle Zee. In Palestina èn Syrië rukken de Engelsclien op. Nu is Damascus reeds bezet De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat de Britten nog meer op rukken en van Aziatisch Turkije uit Konstantinopel willen bedreigen. BLOEMENDAAL. Gom«*nt»raadsv9raad«rliifl Op de agenda voor de openbare raadsvergadering de annexatieplan nen en daarom begreep ie, dat de deuren lang dicht zouden blijven Want zulke zaken pleegt men te Bloe- mendaal eerst behoedzaam met geelo-J ren deuren te behandelen. Om twee uur werd de openbare ver- gadering dus niet goopeud. De Raads leden zaten boven en Mr. Tideman, de rechtskundig adviseur, was er bij. 't Werd half 4 voor de deuren open gingen en Mr. Tideman verdween. Onder de ingekomen stukken bevon den zich Een voorstel van B. en W. om aan de Vereeniging voor M. U. L. O. een jaarlijksche bijdrage te verleenen van f 50.—. Aldus werd besloten. Een voorstel vau B. en W. om aan de vier nieuwe we^en nabij het Pro- viuciaal Ziekenhuis uabij Santpoort, de volgende namen te geven 1. Co- nollyweg, 2. Schfoeder van der Kolk- 'weg, 3. Evertslaan, 4. Van Ewyck-1 weg. Deze namen houden verband met de krankzinnigenverpleging en -heb Provinciaal gesticht. Gevreesd wordt dat men den naam van Conolh"- weg zal verbasteren tot Knollen weg:.. B. en W. stellen voor om op een ver- zoekschrift van de afd. Vogelenzang van den Ned. R.-K. Volksbond, waar- in verzocht wordt om de uitbreiding der electrische verlichting ook ten goe de t>e doen komen aan hen die tüs- schen Aerdenhout en Vogelenzang we- neu, afwijzend te beschikken, omdat er aan heb doen aansluiten dezer wo ningen op de electrische geleiding enorme kosten verbonden zijn en in het gebrek aan licht nu ia voorzien door de beschikbaarstelling van car bidlampen met carbid. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De Centrale Keuken. Ter inzage was gelegd de balans, winst- eu verliesrekening van de Ge meentelijke Centrale Keuken over de jaren 1917—1918. De keuken heeft aan de gemeente gekost een bedrag van f 38855.58. Hierop werd in het iaar 1917 een eom van ƒ8425.16 verrekend, zoodat voor. het jaar 1918 nog f 30430.42 te var- effenen valt. Wordt goedgekeurd. B. en W. stellen voor om van 29 Aug. j.l. in de te maken onkosten voor huisvesting en voeding der binnen de- zo gemeente ter inlegering gezonden militairen zooveel bij te dragen dat daarvoor dagelijks aan de inkwartie- ringsplicbtigen een schadeloosstelling wordt uitgekeerd van f 3 per man, die te hunnen laste komt. Op heden bedragen de door het Rijk uit te keeren inkwartieringsgel- deu f 1.20 per man en per dag. Voorts stellen B en W. voor om, ingeval zij heb mogelijk oordeelen zelf de zorg van eventueele inkwartiering op zien te nemen, de geheele kosten van uitbesteding voor rekening der gemeente te brengen. Aldus wordt besloten. Punt 2." Wijziging van het uit breidingsplan nabij hotel „Zomer zorg". Naar aanleiding van een verzoek schrift van notaris J. A Wilkena te Haarlem, namens de erven Mr. H. Tethng van Berkhout, om een wijzi ging van het uiibreidingsplan op de gronden, nabij het hotel „Zomerzorg" goed te keureu, stellen B. en W. voor dit verzoek in te willigen. Wordt aangenomen, mits er begon nen wordt met (le wegverbreeding. Besloten wordt tot uitbreiding van het politiekorps met 4 inplaate van 3 agenten. D* irtatrsgollng, We kregen in openbare zitung nog heden veel over de grenswijziging te hooren. 't Bleef dus niet achter de gesloten deuren. Tal van Raadsleden legden hun verklaring af, zonder uit zondering inhoudend protest tegen de voorgenomen grensregeling. Do Voorzitter begon met dë herhaling van den bekenden brief van Gedeputeerde Staten, waarin met waardeering voor de manier waarop 't gemeentebestuur de belau- gen der gemeente verdedigt, meege deeld wordt, dat naar het inzien van Gedeputeerden het belang van Bloo- mendaal moet wijken voor 't alge meen belang, als hoedanig Gedep. Staten de uitbreidingsplannen vau Haarlem beschouwen. Vóór 15 Octo ber werd gelegenheid gegeven, om eventueele wonschen in verband met do grensregeling kenbaar te maken. De heer Laan concludeert, dat. Gedeputeerde Staten, als zij 't belang van 't algemeen op den voorgrond plaatsen, moeien denken aan het be lang van Bloemendaal. Bloemenaa Iers zijn ook Nederlanders en hun belang is dus ook algemeen belang. Hij vindt het voorts vreemd, dat het algemeen belang meer een Haar- leinsch dan een Bloemendaolsch is. Haarlem wenscht bouwterreinen, maar er ligt nog 133 H.A. te Haarlem open. Het doet den heer Laan ontzet tend leed, dat Gedep. het absoluut Haarlemsch belang door willen zetten teu koste van onze bloeiende gemeen te. (Applaus). Hoé moet het met de begraafplaats gaan, waar alleen Bloe mendalers begraven mogen worden? En zoo zijn er nog een aantal dingen meer. De heer Jacometti zegt, dat Gedeputeerden, die in de eerste plaats gebonden zijn het recht in hun pro vincie te beschermen het onbillijk, onrechtvaardig, roofachtig plan van Huarlem bevorderen. De heer Vinder Vliet doet op merken, dat men in dezen tijd spreekt van Volkerenbond en zelfbeschikking» recht. Waar zijn die hier? Hij herin nert aan een in 1870 gesproken woord: „Geen duim van ons grond gebied, geen steen van ons dorp!" De heer B 1 s p i n c k oordeelt, dat voor de voorgewende uitbreiding van haventerrein geen grondgebied van Bloemendaal noodig is. De grond iligt aan het Spaarne. Haarlem heeft een financieel doei. Hij koestert het volste vertrouwen dat de grensrege- j ling er niet zal komen. De heer De R o o heeft uitgere- I kend, dat er meer Haarlemsche kin deren op de Bloemendaalsche scholen gaun dan Bloemendaalsche te Haar- i lem. Dit wat het parasiteeren van I Bloemendaal op de Haarlemsche i scholen betreft. j De heer Koolhoven bespreekt de moreele zijde. Evenals Parijs, Ber- lijn en Londen wil Haarlem een i west-wijk. Het is de vraag of Haar lem zich zooiets heeft aau te matigen. I Maar de uitbreiding naar het westen is niet noodig, want 't Kleverpark, waar Haarlem zich naar het westen kan uitbreiden, ligt er nog net als 20 jaar geleden. Voor de Haven en de Groenten-Cen trale zou men Bloemendaal noo dig hebben? De havenwerken moet men echter in "t noorden en de plaats' voor de Groentencentrale in het zui den zoeken. Bloemendaal's gebied is er dus niet voor noodig. Het is een sécrèt de polychinelle, dat Haarlem grond wil hebben met belastingschul digen. Haarlem door zijn slechte fihan- cteele regelingen vindt het gemakke lijker iets af le nemen, dan zelf te verdienen. Overigens meent de heer Koolhoven, dut ueze plannen meer vau Gedep. Staten, dan van Haarlem uitgegaan zijn. hen Haarlemsch ge meenteraadslid zelf vond 't plan met zoo goed. Elk goeddenkend Haarlem mer moet zich geueereu om met een Bloemendaler over de annexatie te spreken, waardoor Bloemendaal plat weg bestolen wordt. Gedep. Staten hebben daarvoor geen oog en dat in een demoraliseerenden tijd als deze, waarin de gevangenissen overvol zit ten. Het geldt hier: „Je beurs e n je levenl" Het is treurig, dat een hoog geplaatst lichaam als Gedeputeerde Staten zoo Iets bevordert We moeten alles doen, om ons goed recht te hand haven. Het is een roof, die niet door den beugel kan. (Applaus). Geroep: Bolsjewikil Adr«a san Gedep. Staten. B. en W. stellen voor aan Ged. Staten een adres te richten, waar in met voldoening wordt geconsta teerd dat Ged. de verdediging van de rechten vau Bloemendaal waar- deeren. Met leedwezen en verwon dering heeft Bloemendaal echter gezien, dat Gedeputeerden zich aan de zijde van Haarlem plaateen. Dat heeft ln de gemeente groote ontroe ring gewekt. Zullen de plannen voortgang krijgen, dan vormt Bloemendaal verafgelegen wijken van Haarlem, die in het Haarlemsche gemeente bestuur onvoldoende zullen verte genwoordigd worden. Bloemendaal zou alleen een beiasting-object voor Haarlem vormen en liet zou een voortdurende nederlaag van Bloe mendaal z,n; voortdurend zouden er wrijving en moeilijkheden zijn. En dit is dan de belooning voor de zorg, waarmee het plaatselijk be stuur gedurende een eeuw Bloemen daal beheerd heeft, waardoor het een der schoonste tuinsteden van ons land werd. Het gemeentebestuur acht het onbegrijpelijk, dat hier wordt ge sproken van algemeen belang. Dat zou meer bestaan in samenwerking der verschillende gemeenten. De aandacht wordt dan voorts ge vestigd op Inrichtingen als de wa terleiding, de begraafplaats enz. en gevraagd wordt, hoe men wel denkt dat dear moeilijkheden overwonnen moeten worden. Overigens wordt opgemerkt, dat het niet bekend 19, wat Ged. Staten van de Haarlem sche plannen willen overnemen. Besloten wordt om dit adres te verzenden De heer Born water dankt voor het openbaar maken van de briefwisseling tusschen B. en W. en Ged. Staten, waartoe B.-en"W. niet verplicht waren. De Raad stelt dat op hoogen prijs. D« Zeeweg. B. en W. hebben het volgende voorstel ingediend: Overwegende, dat bij de Wet van 26 Juli 1918 het algemeen nut Is verklaard der onteigening van eigendommen, noodig voor het aan leggen van een duinweg van de kom van Overveen naar Zandvoort, alsmede ter bestrijding der werk loosheid; overwegende, dat bij Kon. Be sluit van 21 Augustus 1918 enz. Is goedgevonden en verstaan te bepa len, dat ten name van de Gemeente Bloemendaal, voor het aanleggen van een duinweg van de kom van Overveen naar Zandvoort, alsmede ter bestrijding van werkloosheid, ten algemeene nutte onteigend kunnen worden de eigendommen, vermeld ln den bij dat besluit behoorenden staat; overwegende ,dat het wenscheiijk ls, ter bestrijding van werkloosheid, om gebruik te maken van de be voegdheid, om zich in het bezit te doen stellen van de ongebouwde eigendommen, die voor onteigening zijn aangewezen, na vooraf eene door de Rechtbank voor de geza menlijke te onteigenen perceelen be paalde geldsom In gerechtelijke be waring te hebben gesteld; Besluit: le de onteigening aan te Ivragen; 2e. behondeus 41 ad ere fli- nancieele regeling de daarvoor ver- eischte gelden ter beschikking van B. en W. te stellen. De heer De R 0 0 wil uit defe rentie voor de kiezers, die een tegen stander van den zeeweg hebben ge kozen, de zaak aanhouden tot het nieuwe lid zitting heeft. De voorzitter heeft daar be zwaar tegen. Dan zou men nog twee vergaderingen moeten wachten, en men moet, wegens de werkloosheid, nog dezen winter aan het werk. De heer De R o 0: Werkloosheid fs er niet in de gemeentel De voorzitter: In de streek" well De heeren B ij v o e t en Berk hout willen de zaak afdoen, 't Is een vreemde houding, zegt de laat- ste spreker, als men oen in 1914 mei op één na algemeene stemmen aan genomen plan, nu weer van de baan. wil helpen. Wat kan men aan de opinie hechten van het nieuwe raadslid, die niet in de zaak thuis ia? Is dit de houding van een ern stig college, wanneer de Hooge Re geering onzen wensch inwilligt en en men omdat we niet alles krijgen wat we wenschen, den zeeweg niet aanvaarden. Nederland en de Re geering letten op ons en wat zullen we 'n miserabel figuur maken, als we over de spruit naar Bloemen daal gaan pruilen als een stout, boos kind. Deze zaak houdt verband uret de annexatieplannen. Zal men niet zeggen: Is een gemeentebe stuur, dat zoo weinig consequent handelt wel waard op den duur ge handhaafd te blijven? (Applaus). De heer Koolhoven 'zegt,, dat het aangenomen plan het plan met den zijarm naar Bloe mendaal was. Over dit nieu we plan hebben de vorige zit ting de stemmen gestaakt. Spreker wil baas blijven in eigen huis. De lieer Berkhout ook, maar hier is de Regeering ons ter wille geweest en we kunnen nu niet afwijzen wat we zelf gevi^agd hebben. De heer Koolhoven releveert dan de ge schiedenis van den zeeweg. Laat men het nu maar eens zeggen, dat we gehoopt hebben, om den grooten hoek tusschen den Overveensche en Bloemendaalsche spruit, als bouwter rein te kunnen krijgen, omdat dit stuk, ingesloten als het is. het be lang als jachtterrein verliest Do ge dachte zat achter het gcheele plan, dat Bloemendaal zich wilde uitbreiden naar het Westen. Als do zijtak naar Bloemendaal wordt dit een weg, die alleen voor Haarlem en Zandvoort belang is. Overveen heeft een prachtige verbinding over de Elswouislaan en hoeft dus geed nieuwen weg. En daarvoor zouden wij ongeveer één millioen uitgeven en oni budget met 1 80.000 tot f 100.000 be zwaren I Ala we nu wachten, krijgen vrf

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 6