RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD. Sen week ut logeeren door SN EEUWWITJE. derobblab ZATERDAQ IB October IBIS Raadsels (Deze raadsels zijn alle ingezonden door jongens en meisjes, dl® ,,Voor Onze Jeugd" lezen. Do namen der kinderen, die xnii vóór Woensdag middag 4 unr goede oplossingen zen den worden in het volgende nummer bekend gemaakt.) Iedere maand worden onder de beste oplossers twee boeken in pracht band verloot. 1. (lugez. door Karei V.) Mijn 1ste is een meisjesnaam, mijn 2de is niet. hoog en mijn geheel is een plaats in Saksen. 2. (Tngez. door Heliotrope.) Mijn geheel is een mooi plaatsje In. ie duinstreek, van 15 letters. 1, 2. 5 is een drank. 7 8. 9 is langs onze kust. 10, 14, 11, 12 is niet het begin. 4, 5, 3 is een soort schip. 6 is een neusletter. 12. 13, 14, 15 kent ieder Haarlem mer. S (Ingez. door Coriales.) Mijn geheel is een spreekwoord van 25 letters. 2. 5, 7, 21, 1, 7, 4 is een jongens naam. 10. 2, 3 is een 'verkorte jongens naam. 6, 8. 9. 10, 15 is een plaatsje in Noord-Brabant. j 15, 17, 20, 18 is een lichaamsdeel. 13, 14 is een voegwoord. 19. 23, 25 is in Utrecht. 12, 24, 16, 11 is een deel van een werkwoord. 4. 5 i» een lidwoord. 16. 17, 18 is een voornaamwoord. 22. 23. 24. 25 is geen struik. 4. 'Tngez. door Gauzebloem.l Welke jongensnaam van 7 lettere biijft omgekeerd dezelfde? 5. (Ingee. door Lelie.) ^Jaak uit onderstaande letters een voorwerp, dat in ieder huis hangt, staat of ligt. K 1 a m a n a. 6. (Tngez. door Piet-er Maritz.) Verborgen eilanden. a. Deze ring kost tien mark en twee pfennig. b. Ik kan nog niet los zwemmen, ik driif on een kurk. c. Do burgemeester nam een en ander in oogenschouw en vertrok toen d. Is dat je tol] En kun je hem op winden e. Zoo'n kwelduivel, anders plaagt hij den hond en nu krijgt de kat een beurt. f. Voor niets ter wereld zou ik met je ruilen. g. Wat zit je in den put, ten slotte ia de zaak heusch zoo erg niet. h. Ja. vader, ik kom zoo. De St. Nicolaas-wed8trüd. NAPOLEON zond me twee keurige spellen. TRIJNTJE VAN WORT heeft twee lijstjes gemaakt en LYDIA maakte eon advertentie-spel. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige woek zijn 1. Centimeter. i 2. a. Zalm, b. elft, c. baars, d. ka- beljauw. e. schol. f. garnaal, n. tong, i. aal, j. spiering. 3. Gierstraat. 4. 14- 24-8 4+ 6 6 7 28 S tl 72 72 28 100. 5. Roermond. 6. Eerste prijs, rijst, sijs, pest, eer. Goede oplossingen ontvangen van: Tiekie en Piene 6, C. Phllippo 6, Dora eu Jopie Fabel 6, Roodkapje 6, Sneeuwwitje 6, Lelie 6. CbrisCaan de We'. C, Goudreinet 6, Conducteur 5, Willem Tel! 5, Betsie Hogendoorn 5, Zeph:r 6, Sleedoorn 6. Waterjuffer 6, Geidrupje 6, Napoleon 5, Harmen de Vries 5, L. Bosscha 6, Lindebloesem 6, Sonja 5, Roekie 6, Avondster 4, Jauny Loeflang 6, Meibloempje 5, Waternimf 5, Boschfeo B, I.ourens Coster 5, Soldaat 5, Jan van Wort 6, Bloememneisje 5. Bloemenklokje 5, Bioeineufee 5, Dikkerdje 5, Assche- poester 5. Vrede 5, Op 't kantje af 4, Truusje Bakker 6, Rudolf Oschatz 5, D:k Tram 5, Piet Oschatz 5, KareJ V 6, Bosch viooltje 6, Marie, Annie en Jan Stuurman 4, Spirea 6, Horten sia 6, Zwanebloem 5, Arend 0, Theo- door Overmeer 6, Aart Overmeer 6, Wim Spoor 6, B. Spoor 6, P. Spoor 6, Teun Reimerink 6, Jo Reimerink 6, Wagner 6, Meiklokje 6, Petit Ge- rara 6, Lvdia 5, D. A. P. en C. L. J. den 11+Under 6, Waterlelie 5, F. F. Geh! 5. Rallrubrlsk. PAULA NOORDERMEER p.a. den heer SABEL. Gasthuissingel 34 zw., heeft. 2 snoezige witte poesjes. Wie er een hebben wil. mag ze b.j baar ko men afhalen. Daar mijn zusje Corrie een week uit logeeren was geweest- op een boerderij, had moe mij beloofd, dat ik bij mijn tante te Santpoort een weekje mocht vertoeven, om, zooala moeder aaide, een beetje van de bo6chlucht te ge nieten en bruin gebrand van de zon weer thnis te komen. Tante zon des Vrijdags bij ons komen, daar moe nog steeds ziek is en het bed niet kan en mag verlaten, en dan 's avonds mij mede nemen. Vol verwachting keek ik des morgens naar buiten of tante kwam en ja, om bij negen uur zag ik haar de straat inkomen, met mijn nichtje Jo aan de hand. „Welkom, Aan te, dag Jo,'' waren de woorden, waarmede ik baar begroette. „Wat ben ik blij, dat u er bent, want nu weet ik zeker dat ik van avond met u mee mag naar Santpoort" ,,Ja, kind," zeide tante. ,,ik hoop dat je een prettig weekje bij ons zult hebben en dat jo gewmd en flink weer bij moe mag terugkee- reu. Je mag iederen dag wandelen in het boech cn spelen op het terras in het zand ruimte en frissche lucht ia er genoeg bij ons, alleen eten is er niet te veel, daar moeten we zuinig mee zijn." Eindelijk brak de avond aan. Om half zeven zou ik weggaan en vadeT zou om zes unr thuis komen. Maar het was al over zessen en nog was vader niet thuis, tante kou niet lan ger wachten en na moeder en Corne nog eens flink omhelsd en gepakt en voor de ramen nog even gewuifd te hebben, vertrokken we. Jammer, dat ik vader nu niet goeden dag had kunnen zeggen. De tram was er evenwel nog niet eu met iedere mi nuut wachten werd de kans grooter dut vader zou komen. En jawel, hoor vader had ons in de verte gezien on kwam nu viug naar ons toeioopen. Nu kon ik vader toch nog goedendag zeggon. Daar kwam de tram aan, wia- eelde direct en vertrok, na een op onthoud van eemge minuten. Nu aan het wuivenMaar weldra maak- te de tram een bocht en konden wij vader niet meer zien. 't W as een prachtige dag en de zon scheen hel der trusschen de boomen door. Na een rit van een kwartier waren we op de plaats van bestemming en stapten we uit. Nu nog een korte wandeling en we waren bij tante thuis. Na het eten ging ik des avonds nog even mijn nïchLje Gretha opzoe ken, die een eind verder woont m een andere laan, om afspraakjes te maken voor de volgende dagen. Den volgenden morgen gingen wij reeds vroeg op stap om in de schoone omgeving te wandelen en spellet jes le doen tusscben de boomen. Wat is het heerlijk zoo 's morgens in de bos- schc-n te wandelen, wanneer de vo gels hun schoonste lied ringen en de natuur al haar pracht ten toon spreidt. Met volle teugen ademden wij de heerlijke boschlucht in. Na een poos gedwaald te hebben, kwamen wij op het terras, waar een hooge zand berg is. Daarop gingen we prettig spelen, verstoppertje, krijgertje enz. We hadden daar tevens een mooi gezicht op de tuinen, die als het ware in het kreupelhout verscholen liggen. In een dPzer tuinen was een man aan het werk wo gingen eens kijken en toen vroeg hij of wo een worteltje lustten. „Nu, alsjeblieft, baas," zei den we, en daar kregen we een wor tel, zoo dik als mijn pols. Wat een geknabbel was dat, maar hij smaakte o zoo heerlijk. Zoo ging de eerste dag voorbij en ook de volgende dagen. Veel heb ik genoten in dezen scnoo- nen vacantietijd van de wandelingen door de bosschen en langs verschillen de tuinen. Van 's morgens vroeg tot 's avonds in de buitenlucht, gaf mij ecu flinkon eetlust en gezonden vas ten slaap. Maar alles heeft een einde en zoo ook deze week en toch was ik weer blijde, dat ik weer naar huis ging, want het verlangen naar moeder en vader werd iederen dag pooler, vooral daar moe ziek is en het bed niet kan verlaten. Des Vrijdagsmor gens gingen wij weder met do tram naar huis. En zoo eindigde dit uit stapje. Bruin van het zonnebranden, verfrischt en versterkt door dc heer lijke boschlucht, kwam ik weder tnuis. Met genot zal ik steeds blijven denken aan deze prettige vacantie- week. SNEEUWWITJE, ond 9 jaar. Brievenbnt (Brieven aan de Redactie van de Kinder-Af deeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG ZEEMAN, Bloemhofstraat 5. In de bus gooien, zonder aan schellen!) JULIUS CESAR. Je was de vorigo week te laat. Ik vond je mop heel leuk. Wat zullen we ons te goed doen hè, als alles eens normaal is. LE LIE. Je raadsels zijn goed. M. A. J. S. Je raadsels waren goed. SNEEUWWITJE, 't Is een echt mee vallertje, dat we nog zulk zomersch herfstweer hebben. In dezen tijd moe ten we maar dankbaar zijn voor al les wat meeloopt. We gaan toch lleel wat vroolijker den winter tegemoet dan verleden jaar. DORA en JO PIE F. Vraag maar eens in de RuiJ- Rubriek om dat goed. Misschien is er wel iemand zoo vriendelijk je ter wille te zijn. ROODKAPJE. Zijn jullie al aan het opknappen? Jullie troffen het, dat Je de eersten waren. MAARTEN LUTHER. Dat was een groote brief! Die moeder doet je heel wat pleziertjes aan. Zoo leer je al uit gaande. Het valt me mee, dat je die lering hebt begrepen. Ik wed, dat ja van 't jaar nog iu den nieuwen schouwburg komL TIEKIE en PIENE. Ja, hoor, die raadsels van de vorige week hebben meegeteld. Hoe bevalt het Boukje op school? O, kin deren wat zullen we straks een berg boterhammen opeten, als de brood kaarten uit de mode raken. Ik denk, dat er heel wat moedertje® tractee- ren zullen, als 't zoover is. DIRKJE DEN" II. Ik hoop, als je dit leest, dat de zonneschijn werkelijk gekomen is. We zullen met de komst van den vrede ons geduld moeten oefeneD. Maar komen zal hij zeker. Heb je het boek al uit? Voorloopig komen de hos te opstellen in de courant en dun komt er weer een groot verhaal. Het spijt me, dat ik geen speelgoed meer voor je hadt. Heeft Cor prettig bij zijn vriendje gespeeld? LYDIA. Het doet me genoegen, dat het boek in je smaak valt. Hoe lang moeten jul lie in de duisternis zitten? WAG NER. Hoe is het met Johans hoofd pijn? JO en TEUN R. Gelukkig, dat Jo weer op den weg van beter schap is. Ik hoop, dat je over 14 da gen een afscheidsbezoek bij den dok ter kunt brengen. Ik dacht, dat Ve nushaar bij jullie op school ging. Hoe is het met het hoesten van Teun? Is dit nu geen lange brief? PIET S. Iloe is het met moeder en Wim? En wat schelen ze? Gelukkig, dat moeder zoon Hinken boodschappen jongen heeft. Anders kregen jullie nog geen vleesch. En daar zullen moeder en Wim juist wel trek in hebben, hè? li. S. Wat ben jij een knappe ha&ksterl Ik hoop, dat ik je eeiiS op een Zondag zie met de mooie muls op. Aardig hoor, dat je die boekjes zoo goed bewaard hebt. WIM S. Hoe is het er mee, jongen? Ik vond liet wat aardig dat je me tocli een briefje schreef. Dek je aard bei-plantjes maar goed toe. Er kun nen wel sens mach vorsten komen. Dag Wim. beterschap hoor! AART O. Vorder je al met je atlas? THE- ODOOR J. O. De avontuurlijke fiets tocht is afgeloopen. Nu heb ik weer een ander opstel geplaatst ZWA NEBLOEM. Vind je het prettig op de avondschool? Ik denk wel, dut de kooklessen na den oorlog hervat zul len worden. Wat zal je een knap huishoudertja worden! SPIREA en HORTENSIA. Je kunt je album komen 'Aaien, wanneer je eejis in mijn buurt komt. Je kent toch "liet rijmpje wel: Najaarsbuien, die be duien, dat de winter aan komt kruien. De winter brengt toch een boel gezelligheid mee Vinden jullie ook niet? MARIE, ANNIE en JAN S. Je raadsels zijn goed. BOSCH- VIOOLTJE. Al kun je nog zoo wei nig doen voor den SL-Nic.-wedstrijd, alle beetjes helpen. Wie zijn dia twee Ruhriekerljes, die in je klas zitten? - KAREL V. Heb je al één van de verlangde boeken ontvangen? En in welke bibliotheek ben je? OP T KANTJE 'AF. Nean, Brammetje, ik wed niet met je, want ik heb geen enkele bloem meer aan mijn Oosbln- dische kers. Jij bent voorspoediger, maar jouw tuin ligt op 't Zuiden en de mijne op 't Noorden. Dat stukje chocola stond je zeker wel aan, hè? Nu mij ook. ASSCHEPOESTER. Je raadsels zijn goed. TRIJNTJE VAN W. Nu is de zaak in orde. VREDE. Je raadsels zijn goed. MEIBLOEMPJE. Je verhaaltje heb ik zuinig bewaard. Als je wilt, kun je het komen halen. Van Pareltje hoor ik niets meer. De meeste kinde ren hebben een schuilnaam maar noodzakelijk is het niet. JANNY L. Ik tracteer, als het huiswerk af geschaft wordt. En jij? AVOND STER. Die arme 'Onrust! Wil Je me nog eens schrijven hoe het met haar is? Breng je Album maar eens. Na tuurlijk mag je raadsels insturen. Je maakt me erg nieuwsgierig naar je ledikantje. 's Is volstrekt niet ze ker, dat je niet mee mag loten. ROEKI. Ik ben wat blij, dat zus zoo'n lief poppenmoedertje is, Nu zal het popje wel netjes aangekleed worden. Een automobiel maken lijkt me een heel moeilijk werk voor zoo'n kleinen baas. SONJA. Hoe is 't er nu mee? Heb je de Spaanscne griep de deur al uitgejaagd? Op school zul je wel wat bijgevyerkt worden. Heb daar nu maar geen zorg over. Tot eind November mag je het werk voor den Sint-Nlcolaaswedstrijd sturen. LINDEBLOESEM. Heb je Woens dag prettig met de poppen gespeeld? 't Was er net weer voor. HARMEN DE V. Bij ODgeluk zijn je raadsels niet vermeld, ze zijn opgeteekend, dus gelden ze mee. Het is zeker een heele opluchting nu de kies getrok ken is. GELDROPJE. Je moogt 't borstrokje brengen net wanneer je wilt. Je hebt ook al een druk leventje. WATERJUFFER. Ik hoop, dat je wensch om schaatsen te rijden de eerste maanden niet vervuld wordt. Brrr, ik ril er van. SLEEDOORN. Natuurlijk deed het me genoegen weer wat. van je hooren en nog pret tiger vind ik het, dat je ook bezig bent aan den wedstrijd. ZEPHIR. Dat was een prettige Zondag. Wan neer is jullie uitvoering 's avonds of 's middags? Wat een eer om Sneeuw witje te magen zijn! BETSIE H. Je bent al wat een knappe raadsel- oploster. WILLEM TELL, 't Is toch gek hè, dat iets prettigs zoo gauw voorbij is en iets naars zoo lang duurt. Waarvoor had je vacan tia? Hoe gaat het met het figuurza gen? GOUDREINET. Waar had de juffrouw het zoo druk mee? CHRIS TIAAN DE WET. Een schrift velletje mag best Wees jij maar zuinig. WATERLELIE. 'Ik heb geen doos voor je. Maar wil lk er eens om vra gen in de Ruil-Rubriek? Geef dan je volledig adres op. Je raadsel is goed. FRANS G. Het zijn wel aardige dingen, die jc opnoemt. Een legkaart is ook zeer welkom. Mevr. BLOMBERG—ZEEMAN. Haarlem, 19 October 1918. Bloemhofstraat 5. Ebb ontvlachtinf Bit KrugsgeTasgsnschap. In de Wetenschappelijke Bladen van October vinden wij het eenvou- dig verhaal van een uiterst moeilijke poging tot ontvluchting van drie Fransche officieren ui; Duitsche krijgsgevangenschap. Een kazerne van de Crefeldsclie danshuzaren was ingericlit voor een aantal Fransche, Engelsche en Rus sische officieren. Zij waren er goed bewaakt en voor alle vrije lucht hadden ze de binnenplaats terwijl drie appèls daags en voortdurende j-ondee de ontsnapping bemoeilijk ten. Pogingen hiertoe werden met overplaatsing naar het gevreesde kamp van Ingoldtetadt of met zwaarder straffen gestraft. Drie Fransche luitenante Robert, Popel en Alhertini lieten zich hierdoor echter niet afschrikken en bespra ken voortdurend alle denkbare mid delen om hun gevangeais te kunnen vaarwel zeggen. Zij kenden het ver haal van den pseudo-kapitein van Köpenick en waren ten Blotte van oordeel, dat deze hun het beste voorbeeld gegeven had. Ze wisten een „feldgraue" en twee donkerblauwe kapotjassen meester te worden en schijnbare distinctie ven te maken, die in de schemering voor echte konden worden aange zien. Robert, die vloeiend Duitsch sprak, zou voor officier, do andere, twee zouden voor landweermannen doorgaan. Door twee deuren kwa men zij door zonder dat de schild wacht argwaan kreeg, en zoo kwa men zij voor den muur, die de exer- cltieplaals omzoomde. Het gehikte hun dezen over te klimmen op een oogenblik dat. er geen voorbijgan gers waren, die hen hadden kun nen verraden. Nu was het zaak beeuen te maken can zich aan vcr- volging te onttrekken. Maar op den weg naar Kempen gekomen begre pen zij, dat zij langzaam .noesten j loopen, zoowel om hun krach rei to 1 sparen als om niet den argwaan van de voorbijgangers te wekken. Zoo bereikten zij ruim twee uur van hun gevangenis den spoorweg Kempen Veolo, dien zij verder voigden, zich verschuilend al6 er treinen kwamen en met groote bochten de stations en d© wachtershuisjes vermijdend.Eens kwamen zij loch een wachter tegen, maar deze lette niet op hen. Grooter was hel gevaar bij hét station Lob- Jbericb, waar de trein 's nachts te pen ure eenige reizigers uitliet, aan wier aandacht zij ternauwernood ontsnapten. En nog grooter werd het, toen een patrouille wielrijders met zoeklichten naderde; maar ais geoefende veldsoldaten wierpén zij zich dadelijk plat op den grond en kwamen zoo met den schrik vrij. Kort daarna stonden zij voor een verraderlijk moeras. Wel waren zij er niet geheel en al vreemdeling, want Pobel was bij een vorige po ging tot ontvluchten hier ook reeds geweest en ging daarom vooraan maar men denkc aan het gevaar van een moeras in het pikdonker. Maar liet moest. Als ze niet vóór het aan breken van den dageraad ln veilig heid waren, zouden ze ongetwijfeld ontdekt worden. En zoo togen ze, nu eens struike lend, dan weer uitglijdend, doornat van het Etikkende, modderige wa ter, waar ze soms tot de knïeèn in zakten, in den ijskouden winter nacht voort, totdat ze aan een klein riviertje kwamen, waar ze bij het doorwaden tot de borst toe ingin gen. Daarna, het was nu 4 uur gewor den, moest men kruipen door een dennenbosch, waarvan men wist dat het bewaakt was. Toen een vlak met bevroren sneeuw bedekt, waar men zich in geval van gevaar van ontdekking nergens verschuilen kon. In de verte lichten. Lag daar Venlo,het doel van den tocht? In elk geval zou men maai' op de lichten aanloopen. Maar na een uur loopens stuitte men op een loop graaf met prikkeldraadversperring in aanbouw. Men was dicht bij de grens, maar ook dicht bij een be langrijken Duitschen post. Geluk kig waren ze niet opgemerkt. Ze liepen dadelijk noordwaarts en toe a westwaarts en kwamen zoo bij een steenoven. Ze moesten weten, waar ze waren, en zich in het donker als 'verdwaalde militairen voordoen ie, vroeg Robert, die den feldgraueo mantel aan had, aan den waker naar den weg. „Ol als u nog 50 Meter doorloopt bent u aan den wachtpost van Cal- denshausen." Voor onze officieren een nuttige raad om niet verder door te loopen, maar een anderen weg in te 6laan. Zoo dicht bij de grens, zou men nu nog in de val loopen! Een oogen bllk daarna komen ze een paar smokkelaarstere tegen, die, hun uni form ziende, een oogenblik schrik ken. Daarna loopen de beide groepen elkander stilzwijgend voorbij. Een pad van smokkelaars is echter ze ker een weinig bekend pad en daarom zijn de vluchtelingen blij er te zijn. Maar liet pad volgend komen ze wel aan de grens, maar langs de grens loopt een weg door schildwachten bewaakt. TJot du6ver zijn ze alle gevaren te boven geko men, de kans moei worden ge waagd, met een kloppend hart wer pen ze zich neder cn kruipen tus- schen de schildwachten door. Links van hen twee verlicht® huisjes. Het eene moet de Duitsche, het andere ïe Nfrdei,rlandsche grenspost zijn. Maar men zou zich kunnen vergls- Daarom kloppen ze hij gei a van beide aan, maar sluipen verdu. Zoo komen ze aan 'n huis met 't op schrift: „Café-Restaurant". Als ze nog in Duitschland waren geweest, zou er Restauration gestaan heb ben. Daarom durven ze aankloppen. Een oud man doet hen open en kijkt hen wantrouwend aan. Maar hij zegt tocli: „Hier Nederland". Nederland! De drie vrienden zijn in veiligheid, ze omarmen elkander cn dansen van vreugde. De oude man begint ten alotte te begrijpen, da* hij drie vermomde Fransche of ficieren voo rzich heeft. Nu wordt hij vriendelijk, plaatst hen bij de warme kachel en zet koffie voor hen. Daarna brengt hij hen bij een wachtpost, waar tij zeggen wie zij zijn, en verrast zijn, dat de soldaten de positie voor hen aannemen. Een officier brengt hen naar Venlo, waar zij hun toilet in orde kunnen brengen en hartelijk ont haald worden en gevierd als de hel den van een frtonkmoedicre onderne ming. Later op den dag geleidt een officier hen naar den Franschen Consul-generaal te Rotterdam. B. Onze Laehhosk: Koop er: En u staat er voor in da$ deze papegaai veel spreekt? Handelaar: Veel spreken? Zlja vroegere eigenares ïieeft hem ver kocht omdat zij er geen woord toa- schen kon krijgen! Bechtszaken SPIONNAGE. Door net O. M. bij de rechtbank te Rotterdam Is an derhalf jaar gevangenissrraf ge- eischt tegen F. P., telegrafist te Rot terdam, wegens verduistering vaö concept telegramstrooken, in cijfer schrift, ten nadeele van het Rijk der Nederlanden, afkomstig van de Erf- gtefeche regeering ,wglke hij v»p- kocht hééft aan C. H. chemitechni- ker, te Rotterdam, die ze aan eert vreemde mogendheid verkocht KNOEIERIJEN MET EXA MENOPGAVEN. De rechtbank te Den Haag, heeft uitsoraak ge daan in de zaak van de Unoeita iien met examen-opgaven voor de eind examens van de H. B. 8. Da druk ker op de landsdrukkerij T. J. O ,- ie veroordeeld tot 6 maanden voorw. gevangenisstraf, de letterzetter A. T v. d. H. tot 6 maanlen gevan genisstraf en de student P. C. F lot 2 maanden voorwaardelijke gevan genisstraf. Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL. Ondertrouwd! P. F. Hubrecht en L. A. Breitenstein Geboren: d. van H. P. van der Meij en C. A. Slobbé. d. van P. de Cock en T. Goos. Overleden: M. E. C. Kluit, 55 J. SCHOTEN. Geboren: 4 October Jan, zoon van J. Demmenie en Blok; 5. Johanna, d. van B. Nijsscn en M. J. Bottelier; 4. Anna Corne lia, d. van J .Jansen cn J. C van Montfoort; 5. Dirk z. van L. H. Han- zon en C. J. Tuijn; 6. Stephanos Franciscus z. van 8. Blaas en C. M. Smit; 8. Maria Wiüieimina d. van J. Kramer en J. W. P. H. Vriese; 9. Elisabeth. d. v. K. Hoppenbrou wer en J. G. Verhoeven; 9. Oornella Elisabeth d. van A. J. Waning cn E. Tiggelman; 12. Jannetje, d. van H. de Graaf en T. Jonkers; 11. Her- mina d .van J. Stam en J. van der Stroom; 14. Petronella Jansje, d. v. P. J. H. Consent en A. Warnaar; 13. Antonette d. van A. van der Ge- nugten en C. G. Gaartmans; 14 Ja cobus zoon van J. van der Leden en E. M. van Maner- Overleden: 1 October: Aaltje de Vries, 24 j., gah. met W. J. C. Booi- man; 2. Petrus Striezenou 2 j., zoon van H. Striezenou en G. Dallinga; 7. Levenl. aangegeven dochter van J. van den Nouwland en J. S. M. Loerakker; 14. Jan Bonte, 87 J., goh. met M. de Haan. Ondertrouwd: 10 October: J. H. Kroonsberg en Th. J. M. Barucli: Gehuwd: 2 October: H. J. van Tongeren en W. J. Benink; 3. I. S. van Emmen en G. de Leeuw; 8. L. Steenvoorden en M. C. Kraakman; 9. 9. C. de Haas van Dorsser en L. L. M. Bezemer; 10.J. P. Smits en D. Kuijl. HAARLEMMERMEER. Be vallen: N. A. de WeerdVermeu len d., C. N. Dekkers—de Graaf d., J. H. Vooljs—Prins z., A. van Splunier—Dekker d., J. Hoogka merMeijer d., E van der Zwaard- Vreeken z., K. van Wijkvan Ar- kel z., Lu BeenNoorloos z., H. v. Vliegenvan der Hengst d-, Overleden: C. A. M. Turk 3 J., d. Ivan C. Turk; T. 31. Kool 4 j., d. v. H. L. B. Kool; Joh. van Grieken 53 J., gehuwd met A. van Staveren: M. Mesman 11 maanden, d. van A. J Mesman; Johannes 2 j.t zoon van A. G. Huiskens. HILLEGOH. Gebaren: J. van der Kwaak—de Koning d., A. Does van der Zwan d., J. H. van Trlgfc— Smit z. Gehuwd: J. J. In t Hout en J. van Vliet Overleden: N. v. d. Krogi m., 52 J., M. Wassenaar m., 71 j. ZANDVOORT. Ondertrouwd J. Koning en D. Slagveld. J. ten Pierik en J. M. A. Hoogveld. Getrouwd J. A. Sebregts met L. Paap. Bevallen M. BoonEngeman, z. A Paap—Bol, d. Z. KoperKoning, z. N. KoperKlinkenberg, z. A. Jftnse KokKeur, d. Feuilleton ÖGor het iot verhotidsn - aar het Engelsch van li it LES OAitVICE. 28) Dit is het gelukkigste span, dat ik ken, zei Vane, toen zijn gasten vertrokken waren. Ja, zei Julian, zij schijnen uit stekend bij eikaar te passen. Waarom ben jij nog niet ge trouwd, Julian? ging Vane even later voort. Me dunkt, je zult nog al succes bij de dames hebben. Julian klopte de asch van zijn si garet en zei toen kalm: Omdat ik nog nooit de vrouw ontmoet heb, voor wie ik mijn vrij heid zou willen opgeven. Ben je nooit, verliefd geweest? Neen, ik geloof van niet. Je gelooft van niet? zei Vane la chend. -- Neen, dan ben jo het zeker nooit geweest. Maar kom, laten we nu naar boven gaan. Julian ging wel naar zijn kamer, tnaar liet duurde geruimen tijd, voor bij zich naar bed begaf. Dc maan 1 bier, cn hij leunde tegen het venster en staarde over het park naar de heuvels in de verte. Hij dacht aan al de bezittingen van zijn neef, waarvan dit landgoed slechts een klein gedeelte uitmaakte, en zijn oogen kregen een uitdrukking, die Lady Fanwortliy's vergelijking recht vaardigde. Er kwam een hongerige, rustelooze uitdrukking in en de witte tanden glinsterden tusschen de half geopende lippen. Vane en Shere bleven drie dagen op The Court en gedurende dien lijd behandelde Vane Julian, alsof hij ge lijke 'rechten met hem bad, zoodat de bedienden bijna in glfere een tweeden meester zagen. Vane gaf bevel de toovenaarskamer in gereedheid te brengen en liet een metselaar komen om de kamer vol gens een teekening van Julian te ver- andereu. Toen zij in Londen aankwamen, was het juist theetijd, en Vane herin nerde zich opeens zijn belofte aan Judith Orme. Heb je vanmiddag iets bijzon ders te doen? vroeg hij aan Julian. Deze schudde ontkennend het hoofd. Heb je dan ook lust met mij een bezoek te brengen? vroeg Vane. lllj meende, dat het 't beste was de visite zoo conventioneel mogelijk te maken, want hoewol een jaar geleden de ge dachte aan een tètcA-téte met Judith Orme zijn hart sneller zou hebben doen kloppen, ontmoette hij haar lie ver nu niet alleen. Een bezoek bij wie? vroeg Julian. Bij juffrouw Orme, antwoordde Vane. De gevierde juffrouw Orme? Ja, ken je hawf Neen, ik heb haar zelfs nooit ge zien, maar ik heb natuurlijk wel veel van haar gehoord. Wie heeft dat Diet? Niet veel menschen, dat is ze ker, zei Vane droogjes. Toen zij de zitkamer binnentraden, zat Judith voor de piano. Zij sprong op, toen Vane werd aangediend, maar toen zij zag, dat hij niet alleen was, steeg een blos van teleurstelling haar naar de wangen. Het volgende oogen blik echter kwam zij met uitgestrekte hand en een glimlach om de lippen haar bezoekers tegemoet Hoe maakt u het, Lord Lesbo- rough? Is u mijn vader niet tegen gekomen? Hij is juist uitgegaan. Neen, ik heb hem niet gezien. Maar juffrouw Orme. lk heb de vrij heid genomen mijn neef mee te bren gen. Meneer Shere, juffrouw Orme, stelde hij daarop voor. Judith reikte nu ook Julian de hand en deze haalde diep adem en bedwong met moeite zijn aandoening. W'at was er met hein gebeurd? Hij voelde, alsof hij betooverd was. Meneer Shere en lk komon juist yan Lesborough .Court, ging Vane voort Wij zijn daar een paar da gen met ons beidjes geweest Judith glimlachte tegen Julian en deze werd bevangen door zulk een heftige ontroering, dat hij trilde als een blad. Zijn keel voelde als dicht- gesnoerd en met moeite stamelde hij, nauwelijks wetende, wat hij zrlde: Het was mijn eerste bezoek aan Lesborough Court Zoo, zeide zij. Dat was alles, maar het geluid van haar stem klonk Julian als hemelsche muziek in de ooren. HOOFDSTUK XIV. Nina had eindelijk een rustoord ge vonden. Te denken, dat u hier juist in deze straat terecht moest komen, op het oogenblik, dat tk er aan kwam rijden] riep Polly den volgenden mor gen met voldoening uit. Had het ooit heerlijker kunnen treffen? U ziet er nu beter uit dan gisteravond, de rust heeft u zeker goed gedaan. Wat een geluk, dat lk juist in Londen benl Meneer Harcourt heeft hier een schouwburg gehuurd, we spelen My Lady Pride, dat verbazend trekt. Maar probeert u nu eens wat te eten! En moet niet zoo zuchten. U kunt hier zoo lang blijven, als u wilt, als u het eenvoudige tenminste voor lief wilt nemen. Nina traditie haar dankbaarheid voor dit aanbod te betuigen, maar Polly viel haar in de rede: Wat praat u toch, juffrouw Wood. Als u eens wist, hoe trotsch ik er op ben u hier te hebben. Hadt u aan boord dan niet gemerkt, hoe graag ik u mocht lijden? Ik heb sinds dien tijd zoo vaak aan u gedacht en mij afgevraagd, of we elkaar wel ooit weer zouden zien. Al pratende was zij begonnen een hoed op te maken. Hè, die veer wil nietl En nu zit u hter tegenover me en blijft toch zeker voorloopig liier. Voor goed zou ik wel willen zeggen, maar dat kan ik niet verwachten. Als u weer bij uw keunissen is, zult u Polly Balnford wel heelemaal verge ten neen, dat meen lk toch niet! Daar is u te lief voor. N'een, ik zal je stellig niet ver geten, Je bent meer dan goed voor me, Polly, zei Nina. Maar wil Je me niet Dorothy noemen? Polly sprong met hoed en al op en kuste haar. Natuurlijk, graagl lk heb jo al zoo lang bij je naam willen noemen, maar ik dacht, dat je het misscluen liever niet hadt, omdat je zooveel def tiger bent, dan ik; ik ben maar een arm meisje. Je kunt moeilijk zoo arm zijn al6 ik, zuchtte Nina. Ik bezit letterlijk geon cent en heb in 't geheel geen vrienden. Polly sprong opnieuw op, nam een oud blikje van den schoorsteenmantel en schudde den inhoud op de tafel. Hiervan bezit je in ieder geval de helft, zei ze met nadruk en je hebt tenminste een vriendin, dat ben ik. Nu moet je niet gaan huilen want Nina's oogen vulden zich met tranen. Ja maar, Polly, zei Nina, ik wil je toch niet tot last zijn. Als het maar wat gemakkelijker was om werk te vinden! Ze deed Polly verslag van haar ondervindingen van de laatste dagen. Ik zou dat kereltje wel eens on derhanden willen nemen, zei deze woedend. Wat verbeeldt zoo'u aap zich wel! Stel je voor jij met hem uit! Maar er zijn genoeg dingen, die je doen kunt. Laat eens zien. Zou je zin hebben in het beroep? Wat is het beroep? vroeg Nina. Wel, natuurlijk dat van actrice! antwoordde Polly, verbaasd over zoo veel onwetendheid. Wist Jc niet, dat dat het eenige beroep is, dat de moeite waard is? Ik vrees, dat ik geen talent voor het tooneel heb, zei Nina met een glimlach. En en lk geloof ook niet, dat ik het prettig zou vinden. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 9