HAARLEM'S DAGBLAD De Oorlog. x Feuilleton Öoor liet lot verbonden MAANDAG» 21 OCTOBER 1918 - TWEEDE BLAD 't Dultsohe antwoord aan Wilson Is vastgesteld maar nog niet gopubiloeord. Stopzetting van den duikbootoorlog? Eisehert van Denemarken Inzake SleeswIJk-Holsteln. Druk op Nederiand door de Entente? Wilson neemt geen genoegen met den Oestear^fe sobers Statenbond. Verdeeldheid in de Donau- monarohle. De Russen staan op den uitkQk om 't verdrag van Brest-Litofsk te vernietigen, De yeheeie Solgisohe kast is nu in 't bezit der Entente-legers. West-Vlaanderen is vsn Duitschers bevrijd. De verbinding tussohen Nederland en enbezet België hersteld. Zullen de Dultsohera Antwerpen verdedigen? Enorme oQfers die noodlg zijn veor den wederop< bouw van België. Een nieuwe aanval op da Dardanellen? Nog altijd leeft de wereld in span ning over 'T DUITSCHE ANTWOORD OP WILSON'S NOTA. De Duitsche pers bad reeds van te voren verzekerd, dat 't niet afwijzend zou zijn, maar de mogelijkheid voor verdere vredesonderhandelingen zou openlaten. Er waren echter ook an dere berichten gekomen. D© A1I- Duitschers en conservatieven waren aan 't werlc getogen en hadden een jproep verspreid, waarin betoogd verd, dat alle Duitschers als één man noesten opkomen voor de bedreigde jer van 't vaderland Een Hamburgich blad (conservatief orgaan) veronder- itelde zelfs de mogelijkheid—dat uit Je gloeiend? asch de vlammen weer jouden opslaan „want op militair jebied mogen de Duitschers zich zelf aiefc den rechterarm afhakken". Do ,,Vossische Zeitung" deelt mede, Sat. ook de onafhankelijke socialisten (Haaso en Ledebour) aan de hoofd commissie-vergadering van den Riiks- dag. waarin 't Duitsche antwoord be- j handeld is, hebben deelgenomen. Zij hadden daartoe den wenscb te kennen gegeven, ,,ten einde den eenparigen wil des volks tot de noodgedrongon verdediging tot uiting te brengen". Aan den anderen kant. was er een gerucht, dat 't socialistische partij bestuur aan de arbeiders in de ijzer en kolenmijnen order gegeven had, om op 't eerste sein 't werk neer te leggen als de Duitsche regeering de eischen van Wilson niet aanvaardde. Alzoo groote spanning. Den geheelen Zaterdagavond ver drongen zich honderden nieuwsgieri gen voor ons bureau in de Groote Houtstraat. Zij moesten zich met t andere (ook belangrijk) oorlogsnieuws tevreden stellen, want 't Duitsche antwoord liet zich wachten. Zondagmorgen even na 6 uur schre ven wo een bericht uit Berlijn op 't bord over den vcrraoedelijken inhoud van 't Duitsche antwoord. Officieel was*dit evenweil nog niet* 'fc Bericht trok intusschen buitengewone belang stelling. Om 7 uur stonden er al tien tallen lezers. 'i Hollandsch Nieuwsbureau deelt mede, dat 't Duitsche antwoord ver traagd is geworden door twee om standigheden. Ton oers'o heeft een aangrenzende mogendheid eou nota tot Duitschland gericht, waarin voorgesteld wordt ze kere verdragpunten uit de zestiger jaren, die indertijd onafgedaan ble ven, aan een welwillende doorvoering te onderwerpen. Dit. kan slechts slaan op Denemar ken. Bij 't verdrag van 1864 is name lijk bepaald, dat een volksstemming zou plaats hebben onder DE BEVOL KING VAN RLEESWIJK-HOLSTEIN 'OF ZE DIJITSCH OF DEENSCH WILDE ZIJN. Denemarken wil dus nu alsnog deze volksstemming doen houden. Uit Ber lijn wordt nog verzekerd, dat de (Deensche) nota loyaal geformuleerd is en voorop stelt, dat gewenscht wordt, dab do vriendschappelijke be trekkingen met Duitschland zullen blijven voortbestaan. 't Tweede argument, vcor de vertra ging is volgens 't Hollandsch Nieuws bureau DE DRUK DIEN DE GEAL LIEERDEN THANS OP NEDER LAND UITOEFENEN. Wordt hiermde bedoeld 't aanbod van Amerika om ons kolen en graan te leveren, onaèr voorwaarde, dat wij onzen geheelen uitvoer naar Duitsch land stop zetten? 'T NIET-OFFICÏEÈLE ANTWOORD VAN DUITSCHLAND komt vol gens Vaz Dias op 't volgend? neer: „De. Duitsche regeering stemt too in ontruiming van België. Zij meent echter, dat de onderhandelingen over de ontruiming, die waarschijnlijk verscheidene maanden in beslag zul len nemen, reeds nu moeten aanvan gen. Overigens protestieeirt de nota te gen de beweringen van Wilson over de z.g. gruwelen der Duitschers, daar Wilson - niet objectief daarte genover staat en eenzijdig wordt in gelicht Wat den onboperkten duikbootoor log aangaat, daartoe is Duitschland door de hongerblokkade gedwongen. Als bij vergissing passagiersschepen werden getorpedeerd, waarbij vrou wen en kinderen omkwamen, dan wijst de regeering er op, dat duizen den vrouwen en kindereu het slacht offer werden van de hongerblokkade. De Duitsche regeering is here id tor wille van den vrede, voorloopig den onbeperkten duikboot oorlog stop te zetten. De Duitsche regeering wijst, wat het laatste punt van de nota van Wilson betreft, op de inmiddels aan gevangen wijziging van de grond wet. Overigens wijst de Duitsche regee ring de inmenging van het buiten land in de binncnlandsclie aangele genheden van de hand, daar Duitschland hetzelfde zelfbestern- mingsrecht heeft als andere naties". Indien dez<> niet-officieele lezing wat den hoofdinhoud aangaat riet belangrijk van de officieele afwijkt dan brengt deze nieuwe Duitsche nota den vrede niet hooi veel dich ter. Het belangrijkst© is, dat Duitsch land ter wille van den vrede, be reid is, den duikbootoorlog voorloo pig stop te zetten. Reeds enkel© dogen geleden hoor de het &8- Hbld. het gerucht, dat de Duitsche düikbooten reeds bevel ontvangen hadden, terug te keeren. Nu verzekeren de Madridsche bla den, dat de Spaansche regeering of ficieel mededeeldng ontvangen beeft, dat alle Duitsche duik- booten naarhun basis teruggeroepen zijn. Als dit inderdaad zoo is, betee- kent het, dat Duitschland een der eischen van Wilson vrijwel heeft ingewilligd. Men zal er in Wash ington evenwel niet best over te spreken zijn, dat van Duit sche zijde gezegd wordt, dat passa giersschepen alleen bij vergissing getorpedeerd zijn. Bovendien zal er bij de beoordoe- ling van dezen Duitschen stap te Washington zeker rekening mede gehouden worden, dat Duitschland nu juist zijn duikbootbasis aan do Duitsche kust verloren heeft. Voor de neutralen ook voor ons land zou de stopzetting van den duikbootoorlog van zeer groote be- teekenis zijn. Duitschland wil niets weten van een onvoorwaardelijke aanvaarding van het standpunt van Wilson, dat het aan do bevelhebbers der En tente-legers moet worden overge laten te bepalen onder welke con dities de Duitschers de bezette ge bieden moeten ontruimen. De Duit schers willen daarover onderhande len en zullen dus zeker geen genoe gen nemen met Wilson's standpunt, dat liet militaire overwicht der En<- tentelegers in de bepalingen over de ontruiming moet uitkomen. Bovendien Is eigenaardig, dat de Duitsche nota (in deze voorloopige lezing althans) alleen spreekt van NEDERLAND - SLUIS - X I ZESBRUGGB jSk/ «.af- 9 SECLOO OSTBNDB BRUGGE /x - ^NEDERLAND ANTWERPEN LIER NIBUWPOORT D1XMU1DEN DBNDKRMONDB X O MBCHELBN LEUVEN BRUSSEL KORTRIJK e YPEREN X RIJSSEL X DOORNIK andeverlangensvanWil- s o n. De Tsjeclio-Slowakken en ook de Joe-% go-Slaven moeten in geheel vrije sta ten bevrediging hunner nationale verlangens vinden. Daarmee wordt dus meteen een einde gemaakt aan 't gerucht, dat keizer Karei zijn nieuwe hervormin gen in overleg met Wilson had opge steld. Maar tevens blijkt ook uit de Ame- rikaansche nota, dat 't bericht van den correspondent van de Morning Post onjuist is, die wilde vertellen, dat Wilson aan Oostenrijk-Hongarije geëischt had, dat 't verbond met Duitschland verbroken zou worden. In Oostenrijk-Hongarije vinden de plannen van keizer Karei colt geen onverdeelde bewondering. Tn 't Hon- gaarsche Huis van afgevaardigden diende graaf Karolyi een voorstel in betreffende de afscheiding van Hon garije van Oostenrijk, op economisch, militair- en bnitenlandsch gebied. i een stormachtig debat richtte graaf Karolyi verschillende scherpe aanvallen tot de regeering. De meer derheid bleek 't evenwel met de plan- ?n der regeering eens te zijn. De Zuid-Slaven in Oostenrijk heb ben bekend gemaakt, dat de Zuid-Sla vische club zich onwrikbaar vast houdt aan een aaneensluiting van alle Slaven, Kroaten en Serviërs tot één souvereinen staat. In enkele organen der Entente-pers begint men nu te betoogen, dat van de centralen niet èJ te veel geêisclit moet worden. t Engelsche blad Manehes ter Guardian betoogt, dat de ingetogen meerderheid van het Engelsche volk geen voortzetting van den strijd zal willen, als de oogmerken zijn bereikt en zich zal verzetten tegen noodeloo- ze voortzetting van den strijd, IN RUSLAND gaan steramen op om 't afgedwongen vredesverdrag met do oentralen te herzien. De „Prawada", 't orgaan der Bolsje- wiki-regeering, schrijft evenwel: „Ongetwijfeld is op het oogenblik de positie van de Sovjet-republiek tegen over Duitschland gunstiger dan vroe ger, want onze naburen moesten alle krachten inspannen om weerstand te bieden aan den stormloop van Entente-imperialisten. Maar juist daarom is een oproep voor een nieuw optreden om den loop der gebeurte nissen te forceeren misdadig. D e Brester vrede wordt van zelf opgeheven. Onze ge pende inmenging om de Duitschers te dwingen de bezette gebieden te ont ruimen is volkomen onnoodig. Zulk een stap zoude slechts den Entente- imperialisten een troef in handen spelen, want voor hen is het- van be lang de Sovjet-republiek tot een nieu wen oorlog met het Duitsche imperia lisme op te hitsen, zoolang hun troe pen nog op het oostfront in actie zijn". DE ENTENTE-LEGERS blijven suc cessen boeken. Zaterdagavond maakten we op ons riieuwsbord reeds 't bericht van den Ungelschen staf bekend, dat d e g e iieele Belgische knst door dcEntente-legersveroverd iö. Ongetwijfeld een belangrijk keer punt in den oorlog! De Engelsche bladen wijden er dan ook breed over uit, betoogend, dat nu "t Duitsche duikbootengevaar voor wel driekwart bezworen is. De Telegraaf becijfert, dat de Duit sche duikbooten nu 600 mijl meer heen en terug moeten varen om in het Ksfcaal te kunnen komen. De Duitschers trekken uit België terug zoo hard ze loopen kunnen. De Entente-strijders volgen hen met de 7 mijlslaarzen van klein-Duimpje! Toch slagen de Duitschers er blijk baar vrij goed in om hun materiaal mannetjes in veiligheid te bren gen, want de buit dien de Entente- legers maken is voor zoo'n gedwon gen terugtocht niet bijzonder groot. De Belgen hebben o.a. een vèr-dra- gend Duitsch scheepskanon veroverd, waarmede Duinkerken gedurig be schoten werd. Zaterdag zijn een 140 Duitschers, die afgesneden waren van hun hoofd macht, over de Nederlandsche giens gekomen om zich te laten internee ren. Bovendien ging 't geruent, dat een Duitsche achterhoede van 15000 man was afgesneden, zoodat ook deze troepen in Nederland verwacht werden ter interoeering. Zondag zijn er evenwel niet meer dan 50 over de grens gekomen. Zijn de andere Duitschers er in geslaagd nog to ontkomen? Geheel West-Vlaanderen ts nu vrij wel van Duitschers bevrijd. Do verbinding tussclien onbezet-Belgie en Neder land is dus weer tot 6tand gekomen! Weldra zullen de Bel gische en Fransche staf berichten niet meer over Londen gekabeld behoeven te worden! Onder do Belgen heerscht na tuurlijk! een onbeschrijfelijke geestdrift. De vluchtelingen in En geland willen al naur hun vaderland terug. Maar de Belgische regeering maakte reeds bij voorbaat bekend, dat de vluchtelingen slechts geleide lijk kunnen terugkomen. Eerst moet 't verwoeste wat hersteld worden, an ders is de opeenhooping van terugge keerde uitgewekenen in 't nadeel 't land en komt er weer nieuwe lende opdagen. De vreugde in Vlaanderenland wordt steeds grooter. Te Brugge is door de bevolking feest gevierd over den aftocht der Duitschers. De stad was versierd. De gemeenteraad ver gaderde In plechtige zitting, onder leiding van den 82-jarigen burgemees ter, om de bevrijding als een histo risch moment te gedenken. De Duitschers vernielen nu niet veel meer op hun terugtocht. Denken ze: anders moeten we 't zelf betalen? Blijkbaar is dus toch 't bevel wel ge- gegeven: niet meer verwoesten dan uit militair-oogpunt strikt noodzake lijk Is. De militaire attaché's der neu trale mogendheden zijn op verzoek der Duitsche regeering naar 't front vertrokken om zich te overtuigen hoe de Duitschers zich op den terugtocht gedragen. Do terugtocht brengt Intusschen toch veel leed aan de bevolking van België. Brussel is overstroomd door vluchtelingen. Ook in Nederland kwa men er reeds velen aan. De Duitschers beschoten op hun te rugtocht La Panne. Daarbij werden twee rechters, de concierge van de rechtbank en diens zuster gedood. Zij hebben dus niet mogen beleven, dat Belgié weer geheel vrij was. Zondag vonden drie kinderen bij Knokke handgranaten. Ze namen deze op en speelden er mee. Een gra naat ontplofte. De arme kleinen wa ren op slag dood. De lijkjes lagen daar afschuwelijk verminkt. Ook blijven er nog verhalen loc pen over gruwelen door de Duitschers ge pleegd. Reuter seint b.v.: 1 „Gewonde burgers, die van La Hais- Mennegresse in onze linies kwamen. naar het Engelsch van CHARLES GARVICE. 20) Kom, hoe is het mogelijk? zei Polly met de grootste verbaziug. Dal is jammer, want je lijkt me ge knipt er voor. Met zulk een gezichtje en zulk een figuur! Ja, lach maar gerust, meneer llarcourt zou liet ge heel met mc eens zijn, als hij je zag. Och, die vervelende hoedt En ik dacht toch zoo zeker, dat ik precies wist, hoc die voor het raam er uitzag. Ik ben den winkel dadelijk binnenge gaan cn heb er de benoodigdheden gekocht; het komt veel goedkooper uit, als je een hoed zelf opmaakt. Maar nu lean ik het toch niet goed krijgen. Ze zette den hoed op, ging voor den spiegel staan en trok een leelijk ge zicht tegen zichzelf. Ik zou hem voor geen geld zoo willen opzetten! Laat mij eens zien. Zal ik het eens proheëren? zei Nina. Polly schoof hem haar toe, leunde achterover in haar stoel en sloeg Nina opmerkzaam gade, terwijl deze d« garneering hier en daar verspeldde. Na een poosje reikte Nina hem Polly toe, die er opnieuw mee naar den spiegel toog. O, wat een verschil! riep ze ver rukt uit Nu is htj keurig, precies als die in den winkel, maar nog mooier. Ik heb nog nooit zoo'n pracht- hoed gehad. En wat heb je dat gauw gedaan! Ik was er al uren mee aan het tobben geweest. Ik ben blij, dat hij zoo naar je zin is, zei Nina. Ik heb altijd zelf mijn hoeden opgemaakt en mijn eigen japonnen gemaakt Nu, ik ga er direct mee naar de repetitie; ik wed, dat ik ze allemaal de oogen er mee uitsteek. Ik vrees, dat het tijd is. Zul je je niet al te eenzaam voelen, terwijl ik weg ben? En beloof me, dat je niet zult tobben. Als je me iets te doen kunt ge ven zal ik me zeker niet eenzaam voelen. Kan ik soms iels aan een blouse of een japon voor je doen? Polly haalde een blouse uit een doos onder het bed vandaan en schoot die aan. Stel je voor, die Is exprcssclijk voor mij gemaakt, riep ze veront waardigd uit. Wat 'n snit, hè? Daar heb ik n.b. vijftien gulden voor betaald. Ze mort hier wat ingenomen worden, zei Nina. Ik geloof. dat ik haar wel kan XXX front heden de ontruiming van België. Bus niet van Frankrijk? D© gruwelen leiikent Duitschland niet. Zeker is ©venwel, dat nu niet meer zooveel verwoest ©n verbrand wordt dan ©en week geleden. Iets geholpen heeft Wilson's eisch dus wel. Tenelobte duit Duitschland geeoi inmenging In de regeerzaken van het eigen laaid. Als dus inderdaad officieel dc Duitsche nota in dezen geest ant- iwoordt, zal 't de vraag zijn of Wil son er aanleiding in vindt om met het onderhandelen voort te gaan. Toch ligt dit laatste wel in de be doeling der Duitschers. De correspondent van het AJg. Handelsblad te Berlijn verzekert, van gezaghebbende zijde vernomen te hebben, dat d© Duitsche regeering uit den toon van het antwoord van Wilson meent te moeten afleiden, dat de nota rekening houdt net wenschen en stroomingen van de zijde der Entente, die onaanneme lijke voorwaarden voor de ontrui ming doen verwachten en die der halve niet voor bespreking vatbaar zijn, maar dat de Duitsche regeering bereid is een grondslag te vinden voor verdere onderhandelingen. Vaz Dias meldt nog nader: Zondag is te Berlijn wederom vergaderd om den definitieven tekst vast te stellen. Het antwoord wordt he den, uiterlijk Dinsdag, ge publiceerd. Het antwoord komt overeen met hetgeen daarover door ons is gepubliceerd (deze niet-offi- cieele tekst van de nota hebben we Zondag reeds gepubliceerd red. H. D.) maar de algemeene ten- denz is gunstiger en tege moetkomender, vooral wat betreft de voorwaar den tot ontruiming van België en'tstopzettenvan den duikbootoorlog. Nader wordt geseind: Het antwoord is naar Zwitserland gezonden ter doorzending naar Amerika. 'T ANTWOORD VAN WILSON AAN OOSTENRIJK-HONGARIJE is Zater dagavond gepubliceerd. Zondagmor gen vroeg konden we reeds 't volgen de bericht uit Washington op ons nieuwsbord meedeelen: „Wilson vestigt in zijn antwoord aan Oostenrijk-Hongarije de aandacht op de zinsnede in de door hem op 8 Jan. gehouden rede, waarin hij zei- de, dat aan de volken van Oostenrijk- Hongarije de meest vrije autonome ontwikkeling behoort te worden toe gestaan en tevens op het feit, dat de V. S. den Tajecho-Slowakisehen Na tion alen Raad erkend hebben als een feitelijk oorlogvoerende regeering en dat zij eveneens de rechtmatigheid van de nationale aspiraties der Joe- go-Slaven erkent. De president kan derhalve de enkele autonomie dezer volken niet meer als grondslag voor den vrede aanvaarden, maar is ge noodzaakt er op aan te dringen, dat zij zeiven (en niet hij) er over zullen oordeelen, welk optreden van de zij de der Oostenrijksch-Hongaarsche re geering zal voldoen aan hunne ver langens en aan hunne opvatting van hun rechten en hun lotsbestemming als leden van het groote gezin dei- naties". De nieuwe statenbond voor Oostenrijk-Honga- r ij e dien keizer Karl in el kaar zet, voldoet dus niet weggooien, sprak Polly hoogst ver ontwaardigd. Je wilt toch niet zeg gen, dat je er nog iets degelijks van kunt maken? Ik zal het eens probeeren. Ga nu maar gauw, Polly. Zij begon er dadelijk aan en In de voldoening, dat ze iets voor het meis je kon doen, dat zoo hartelijk voor haar was, vergat ze bijwijlen het ver leden en leefde enkele oogenblikken alleen in het tegenwoordige. Maar telkens opnieuw reeds het beeld van het verleden toch weer voor haar op- Polly kwam na drie uur met. een hoededoos in de hand terug. Haar oogen glansden. Je hebt de blouse toch niet al klaar? riep ze uit. O, ja, al een poosje. Doe je man tel uit, dan kun je haar even aanpas sen. Is het zoo beter? Ik hoop het. Ze zit als geschilderd, zei Polly. Zal ik je eens wat zeggen, Dorolhv? Je bent een geboren genie! En kijk nu eensl Wat denk je, dat ik hier heb? Zo haalde een hoed en wat gar- neering te voorschijn. De meisjes waren gewoonweg geestdriftig over mijn hoed en wilden per sé weten, waar ik dien vandaan had. Ze lieten me geen rust, totdat ik eindelijk zei, dat ik hun net zoo'n mooien zou be zorgen voor de somma van zeven gul den en vijftig cents. Ze dachten, dat ik hen voor den gek hield. Maar Jes sie Green zei: Goed en gaf me met een het geld, want ik had gezegd, dat het alleen contant ging. Op weg naar huis heb ik toen meteen in den zelfden winkel alles gekocht Hoed en garneering kosten vijf gulden bij el kaar. Dus blijft er een rijksdaalder winst over. Maar misschien vindt je dat niet genoeg? Geef maar hier zei Nina, die niet nalaten kon om Polly te lachen. Het is een oogenblik werk. Ik hoop tenminste, dat ik het naar Jessie's zin zal doen. Natuurlijk zul je dat Daar twij fel ik zelfs niet aan. En dan willen de andere meisjes er nutuurlijk ook dadelijk een hebben. Want Jessie heeft verreweg den mcesten smaak. Ik heb haar verteld, dat ik een eer sterangs modiste wist, die het voor ons goedkoop zou doen. Je bent een slimmerd, lachte Nina. Dat was zeker als een leu gentje om bestwil bedoeld? Zou dat lint zoo goed gaan? Het gaat heelemaal niet voor je koffie gedronken hebt, zei Polly, haar den hoed afnemend. O, lk weet wat voor soort meisje je bent. Je zou je met plezier dood- \vcrken, als er niet een stokje voor gestoken werd. Je hebt vandaag nu al een hoed opgemaakt en een blouse veranderd, dat is meer dan genoeg. O, wees maar niet bang, dat ik zal vragen, wat ik je schuldig ben. Stel je voor zei Nina veront waardigd. Pollv liet haar na een poosje maar weer aan het werk gaan; maar of schoon de hoed 's middags klaar was, weigerde zij hem 's avonds mee i.aar den schouwburg te nemen. Ze zouden denken, dat mijn mo diste niets anders te doen had Neen hoor! Ze heeft zelfs nog niet* den tijd gehad om naar den hoed te kijken! Toen ze dien avond laat thuis kwam, bracht ze een tweede bestel ling mee, een toque ditmaal, en hier aan had Nina den lieelen volgenden dag werk, want het garneeron van een toque was veel ingew ikkelder dan van een gewonen hoed. Je werkt je dood, zei Polly. En Je zit voortdurend te denken. Nina kleurde. Je hebt eens een verzetje noodig. Weet je wat? Ga vanavond eens mee naar de comedie. Ik kan ge makkelijk een vrijblljet voor je krij gen. Na eenig tegenstribbelen stemde Nilia toe. Polly installeerde haar op een mooi plaatsje bij een pilaar en begaf zich toeu achter de schennen. Eerst was het Nina vreemd te moe de. Ze was nooit eerder alleen naar een schouwburg geweest, en ze voel de zich wel wat zenuwachtig. Maar na een poosje herkreeg ze haar kalmte. Het voorstukje bleek niet vertelden, dat zij uit St. Sauplei ge- cvacueerd wérden en dat, tóen er on geveer -1100 in het kleine dorpje als vee te zomen gedreven waren, de vijand het moedwillig bombardeer de". Voorts wordt nog gemeld, dut te Tourcoing door de Duitschers 16000 mannen tusschen de 17 en W jaar rijn weggevoerd. Niet zeker is WAT DE DUIT SCHERS NU VERDER IN BED- Glë WIELEN doen. Er zijn aanwij zingen dat ze zullen trachten achter de Schelde stand te houden, met Antwerpen als uitersten rechter vleugel. De militairen deskundige van de Telegraaf schrijft daarover: „Dit kan voor ons interessant blij ken. Wij hopen, dat de Geassocieer den, nu het groote succes van de Belgisch© kust een feit is, figuur lijk gesproken, geen schot meer zul len lossen, om de nieuwe Duitsche. Scheldeete Hingen aan te vallen. En wel op grond van de volgende' overwegingen: Wij hebben toch ge zien hoe de Belgische aanvalsstoot In N. O. richting naar Roussel-iere en Gent, automatisch tot de ont ruiming van het Belgische kustge bied heeft gevoerd. Welnu, op vol komen overeenkomstige wijze zal de stoot der Geassocieerden van ie Ca- te&u naar Maubeuge en het Sam- bredat geheel België bevrijden be westen deze rivier en de Maas met inbegrip van Brussel en Antwerpen, 'n Stoot langs de Maas van uit Dun in Noordelijke richting moet auto matisch hetzelfde gevolg hebben voor het Duitsche occupatie-gcbied tusschen Sambre en Maas. Maar d© Duitschers weten dit ook wel. On der die omstandigheden mag men hunnerzijds krachtigen weerstand verwachten in Sambre- en Maasdal, terwijl de tegenstand op het overi ge deel van het front minder hard nekkig zal zijn". Er zijn ook aanwijzingen, dat de Duitschers zou gauw mogelijk Ant werpen zullen opgeven. Duitsch© mi litairen in Antwerpen verkochten "b.v. hun rijwiel voor „een appel en een ei". Ook OP ANDERE DEELEN VAN T FRONT behaalden de ge allieerden weer nieuw© terreinwinst. D© Engelschen wonnen terrein bij Le Cateau waar de rivier de Sells wtrd overgestoken. De verovering van Dep ai n werd voltooid, waar door de algemeen© linie Haveluy Mandignies Homage Brillon Envry bereikt werd. Zaterdag wer den 3000 Duitschers gevangen geno men en Zondag weer 2000. De Franschen beihaalden terrein winst. tussclien d© Serre en de Aisne. Eenige Duitsche tegenaanvallen wer den afgeslagen. Bij Vouzièrce wer den weer eenige dorpe© bevrijd. So vendien zijn daar 20 kanonnen buit gemaakt- In Servië zijn door de Ehlente-le gers bezet, Alexandrovatz, Knyazz vatz en Kranyevocelo. DE WEDEROPBOUW VAN BELGIè. zal veel geld kosten. De Daily Mail verzSkert, dat de voor loopige onkosten geraamd worden op 360 millioen gulden. Maar daar mee is nog niet alles vereffend. Voor den landbouw zullen noodig zijn 50.000 paarden, elk paard gerekend op f 800: is: f 40.000.000. Voor herstel en vergoeding van hetgeen d© Duit schers uit de fabrieken meegenomen of vernield hebben is f 169.000.000 noodig. De schade aan opennare werken, zooals sluizen, havens, bruggen, kanalen, wegen enz. be draagt meer dan f 218.000.0IX). Minstens 250.000 ton zinkerts, C0.0GO ton looderts, 40.000 ton koper, zijn noodig als ook hout ter waarde van f 153.000.000. Verder zijn noodig 17.000 balen katoen per maand en 4000 ton tarwe per dag. De arbei ders hebben f 38.400.000.000 verloren, doordat zij gedurende de Duitsdie bezetting geen loon hebben ontvan gen. Getallen om van te duizelen! In deze enorme cijfers zijn nog niet begrepen de bedekte oorlogs heffingen, die door de Duitschers^- aan de Belgen zijn opgelegd. Reuter seint nog: Er wordt wel gevreesd dat als de Duitschers uit België zijn, er geen enkele locomo tief of spoorwagen meer zal achter gelaten zijn.De Duitschers nemen deze allemual op hun tcruchtocht mee. Ook de bewoners van Noord- Frankrijk welen van verliezen te gewagen. Uit Parijs wordt gemeld: veel zaaks, zoodat Nina zicli nogal verveelde. Maar toen het orkest de ouverture voor het groote stuk tegon te spelen werd haar aandacht dade lijk. geboeid. Het stuk zelf werd ook uitstekend gespeeld. Ze herkende Polly, die haar bijna onmerkbaar toe knikte. Nu, hoe vond jo het? vroeg Folly toen zij weer goed en wel thuis wa ren. Er zit nogal actie in, vind je niet? En het gaat goed, hè? Nina drukte haar bewondering voor het tweede stuk uit. doch zweeg over het eerste: en Polly knikte alsof Nina het gecritiseerd had. Ja, dat eerste stuk is zwak, vind je niet? Ja, zei Nina. Het idee is wel aardig maar er kon veel meer van gemaakt worden. Ze praten Als nienschen in Ven boek, dat vind ik ook. En ze verbazen zich over niets,, vervolgde Nina. Als de heldin baar zuster aan den held offert, nemen ?e het allemaal als iets vanzelf sprekends aan, alsof liet hem niets kan schelen. En het publick blijft er ook koud bij, zei Poily. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 5