mi HUIS-SPAARBANK TUHFiiKETTEN zonder bon Helvetia Jus-extraet PETRIE Co. Rei s-indrakken. van M. P. DE CLERQ. Santa Cruz, Californië, 12 Aug. 1918. Ons clubje zit bier nog steeds ln afwachting van den vertrekdatum van liet stoomscliip Vondel-, van Santa Cruz naar Java. Eerst daar na gaan wij in tijds van hier, want het verblijf is rustig en niet bijzon der duur. Het blijkt langer dan wij eerst dachten, ni3ar als rnon te genwoordig deze omslachtige reie maakt, weet men vooruit hoe tegen, bezwuren en moeilijkheden niet op gezien mag worden. De wandelingen zijn hier geheel anders dan in ons land en nn en dan valt er veel natuurschoon te genieten. Evenwel wandelaars treft Imen hier haast niet aan, zelfs Zon dags niet buiten de voorname win bolstraten, bijna ieder verplaatst zich per auto. Vóór een der kerken buiten in onze omgeving, zagen wij des Zondags een groot aantal on beheerde auto's aan de kanten dier wegen staan, en slechte een paar met paarden bespannen wagentjes, zonder iemand er in, vastgebonden aan een hek, tusschen al die auto's. Wij vernamen dat de benzine hier erg overvloedig- en daardoor goed koop is. De meeste auto's zien er goed onderhouden uit, zoodat het hier wel een welvarende streek scli ij rit- te wezen, ofschoon er meer eenvoudige huizen zijn dan mooie en groote villa's. Oli ruim een half uur afstand per tram van hier ligt het dorp Capito- la, eveneens een zeebadplaats. Wij maakten gisteren per tram 'n tocht je naar het dorp en kwamen eerst door een straat met eenvoudige hui zen, alle echter afzonderlijk gele gen en min of meer in villavorra. Voorts langs boerderijen en steeds nabij de zee. We zagen veel maie te velde staan, weinig weiland en ook veel akkers met groenten van aller lei soort. Prachtige palmen, dennen, cn vruchtboomen. In dat dorp eindigde de tramlijn voor een groot houten hotel, dat er iet aanlokkelijk uitzag. We wandel- don een poosje rond langs wegen met eenvoudige huizen en kleine wiukels.Ófschoon de streek bergach tig is, kregen wij-den indruk in een welvarend boerendorp rond te dwa len. Betrekkelijk spoedig keerden we per tram naar Santa Cruz terug, alwaar voor 1,25 in de eetzaal van het hadhotel een uitstekende lunch ■te genieten is. Bij den ingang der zaal geven de heeren hunne hoedeu in bewaring en koopt men aan de kassa kaartjes voor de lunch. Poolen behoeft men niet te geven en toch laat de vlugge bediening niets te wenschen over. Des Zondags is hot aan eb hij het strand vol, alsook in de winkel straten, ofschoon slechts weinig winkels open zijn. De auto's rijden daar niet hard en de bestuurders mijden de voetgangers. Op een zeer druk punt staat ©en politieagent, 14 Aug. 1918. Door oils gedwongen langdurig verblijf alliler, ben ik in de gelegen heid de omgeving goed to leeren ken nen en kan dus een en ander mede deel en aangaande „de klippen" die aan den zeekant om Santa Cruz gelegen zijn. De beste wijze om dit prachtig stuk natuurschoon te aan schouwen is per tram te gaan, die aan het bad- en zvvemstrand-gebouw begint door de winkelstraat en het mooie villa-gedeelte loopt en weder idiclit bij zee aan het andere einde der streek eindigt. Do klippen zijn ontstaan door bot voortdurend woelen der zee tegen rotsheuvelen, die reeds onregelmatig waren en gaandeweg door de kracht van het zeewater nog in onregelma tigheid toenamen. Daardoor ont stonden eilandjes, inhammen en ope ningen als poorten tusschen ver schillende dier rotsen, die zulke fan tastische strandgedeelten crewan ont staan, dat de aanblik er van over weldigend is. Bij kalm weder als thans .slaat de branding der zöe telkens ln die inhammen en togen hot onderste gedeelte der reeds over hellende rotsbrokstukken, zoodat het bij storm een ontzagwekkend schouwspel zal opleveren. Op som mige punten maakt deze gewone, kalme branding zelfs nu reeds een oorverdoovend geraas, hoe zal het dan zijn als de elementen woeden? Op die eilanden ziet men tal van vogels, die dikwijls geheel onder water duiken en eerst geruimen tijd daarna weder boven water komen, zeker tot het vangen van visch, waarop zij azen. Er stan h'er en daar bordjes met de mededeeling, dat op die vogels niet geschoten mag worden Dicht bij de kust drijft hier en daar wier of kroos in zee, donker- grden van kleur. Op den rotsgrond bij zee groeit 'n soort plant, waaraan ook bloemen, terwijji er voorts mooie denneboomen fa groot aan tal en flink opgegroeid op korten afstand der zee tö zien zijn. De rij weg loopt steeds vlak langs de zee en grootendeels is daarnaast een afzonderlijk voetpad ,dat wel noo- dig is, wegens het dikwijls zeer drukke verkeer van auto's op dien rijweg. Deze prachtige wandeling duurt ongeveer een uur en alvorens haar bij het trnmeinde (dus het andere einde der tramlijn waar wij dezen kusttoeht aanvingen) te eindigen, gaan wij nog langs een paar mooie villa's, vol prachtige grasperken, boomen en bloemen. Wij zagen een visscher met zulk een langen hengelstok, dat hij dien niet met de handen vasthield, doch» op een toestelletje liet rusten. Bij 3iooge zeeën zijn "er door het water kleine en groote diepten of kullen in de rotsen gevormd, thans meer- endeels geheel droog en ook wel hier en daar open. Het klimmen op die fronden, alsook het laden langs de rotsen naar zee, waartoe hier on daar gelegenheid is gemaakt, deels door de natuur en deels door menschenhanden, is niet 6teeds ge makkelijk. Het Is evenwel niet nood zakelijk, want het gewone voetpad en de rijweg zijn aldoor vlak of zacht glooiende. DE OORLOQ UIT DE FRANSCHE KAMER. De jongste successen der geallieerden in Noord-Frankrijk en in België heb ben aanleiding gegeven tot eenige krachtige redevoeringen in de Fran- sche Kamer. De publieke tribunes wa ren propvol, en alle ministers aanwe zig. De president, Deschanel, (zoo seint Havas) nam bet woord en zei, dat na de verovering van Rijssel, Douai, Os- tende en Brugge, weldra de laatste Duitsche soldaat Frankrijk, België en Elzas-Lot.haringen zal hebben verla ten Vervolgens bracht hij hulde aan de Fransche troepen, die Frankrijk heb ben gered en tegelijk de schatten dor beschaving en van het menschelljk ge weten, alsook aan de bondgenooten, die hebben deelgenomen aan den heldhaftigen strijd, en aan de bevol king van de bezette gebieden, die meer dan vier jaren geleden beeft, en het martelaarschap heeft gedragen. „Gij,'" zegt hij, „die weent om uwe vernielde steden, om uw verwoeste ak kers. om uw vrouwen en en zonen en dochters, die tot slavernij zijn ge bracht, gelijk twintig eeuwen gel'eden, Frankrijk herneemt u met uitbundi ge vreugde, en drukt u aan het hart men tranen van vreugde. En eindelijk gij, gewijde dooden. richt u op, om het morgenrood te zien Het publiek op de tribunes en de leden in de zaal juichten den spreker toe. Toen stond Clemenceau op en te midden van een indrukwekkende stil te. begon hij, hevig ontroerd, aldus „Wat kan ik nog zeggen na de woor den van den president van de Ka- mert ln mijn hart is een gevoel van groote dankbaarheid aan onze groo te leiders, aan onze edele bondgenoo ten. Wij hebben voor ons recht ge streden I Wij willen ons volledig recht met de noodlge waarborgen tegen een terugkeer van het offensief der bar- baarschheid. Van dit rc-cht zullen wij van onze nkant fjoen revanche ma ken. De vrijheid neeft in de gedaante van onzen kant geen revanche ma- der geworpen. Bovenal moet de be vrijding van Frankrijk de bevrijding van de menschheid zijn 1" Algemeene toejuichingen. De Ka mer besloot, beide redevoeringen te doen aanplakken. DE ONAFHANKELIJKE TSJECHO SLO WAKISCHE NATIE. Uit Washington wordt geseind t De Tsje- cho-Slowakische nationale raad heeft formeel de onafhankelijkheid van de Tsjecho-Slowakische natie afgekon digd. De documenten die in Parijs zijn uitgevaardigd, en waarin de Habe- burgera worden afgezworen, zijn aan Wilson overhandigd. De regeerilig der Tsjccho-Slowaken te Parijs heeft reeds gezanten bij de bevriende mogendheden benoemd. NOOD-RANTSOEN VOOR DE BE VRIJDE BELGISCHE BEVOLKING. Reuter seint uit Washington: Hoo ver, de levensmiddelenregelaar, deel de mede dat de Belgische rellef-com- mïssie een regeling trof met den Brit- schen generaal-kwartiermeeeter,- voor de verstrekking van 20 millloen nood rantsoenen aan de bevrijde burger lijke bevolking van België. Deze nood-rantsoenen zullen] worden ver kregen uit' de voorraden van het Brit- Bche leger in België, en betaald door de commissie. IN HET BEVRIJDE RIJSlSEL. Router's correspondent bij het Brit- Bche leger seinde, dat de bevolking van Rijssel Donderdag de bevrijding op geestdriftige wijze vierde. In het begin van hun feestvreugde werden z;j echter een oogenbiik hevig ontsteld door het aanschouwen van een af- deeiing Duitsolie soldaten, die plotse ling verscheen. In den eersten aci dacht iedereen dat de Duitschers te rugkeerden; maar spoedig ble.ek, dat men zich vergist had; een der solda- ten vroeg naar de gendarmerie ge bracht te worden. Door zijn kamera den ten getale van een 600 man ge volgd, verklaarde hij den ver-baasden dienstdoendon officier dat zij zich wilden overgeven. De bevolking was zoo opgelucht dat men in vroolijke 6temming de vroegere onderdruk kers naar het Interneerlngskamp bracht. OVER DE VREDES-QUAESTIE. De Britsche regeering spreekt het gerucht over de onderhandelingen tusschen, Oostenrijksche en Brit sche regeringsvertegenwoordiger» in Zwitserland tegen. Gemeld* wordt, dat Luxemburg zich tot Wilson gewend heeft mei Jiet verzoek de ontruiming van de Duitsche troepen te eischen. Amerika blijft voortgaan met zijn militaire maatregelen. De Senaat heeft met eenparige stemmen aange nomen het wetsontwerp strekkende, om een aanvullingscrediet van 6 mil liard dollar toe te staan voor uitrus ting en onderhoud van een Ame- rikaansch leger van 6 mlllioen man. STEMMEN IN DUITSCHLAND. De Kamer van Koophandel te Ko ningsbergen, seinde aan den Rijks dag en den Rijkskanselier: Duitsch- land moet nooit Elzas-Lotharingen of de Ostmarken afstaan. DE DUITSCHE REGEER ING. Wolff seint uit Berlijn. Daar een wisseling in de leiding van het oor- logsvoedingbureau tot stoornissen aanleiding zou kunnen geven, dis, gezien den ernstógen toestand van het oogenbiik, niet te dulden zouden zijn, heeft staatssecretaris von Wal- dow op herhaald verzoek van den rijkskanselier zijn ontslagaanvrage ingetrokken. GEEN ZEPPELINS MEER. Een Zwitser, die in Duitschland gewerkt heeft, vertelde aan de Daily Express, dat Duitschland geen Zeppelins meer maakt. Dit oorlogswapen heeft afge daan. DE AANVAL ÖP DE HAVEN VAN ZEEBRUGGE. De Britsche admi raliteit geeft een lange mededeeling over de operaties aan de Belgische kust. waaraan het volgende is ont leend Er was een gerucht van. de kust gekomen, dat ae Duitschers de zware kustbatterijen weggevoerd had den. maar bij een verkenningstocht spatten aan alle kanten de granaten in het water. Slechte één keer vielen scherven op een scheepsdek. De kleine motorbootjes, die rookwolken maak ten, bleven kalm rondvaren, de man schappen leunden over de reeling en haalden met netten de visechen op, die door de ontploffing gedood wa ren. 'a Avonds zouden de moterboo ten een bezoek brengen aan Zeebrug- ge, waar do „Brussels" ligt, om haar tot zinken te brengen. Vliegtuigen wierpen bommen en op een afstand van 700 meter werden de eerste tor pedo's afgevuurd en toen nogmaals op 400 meter afstand. Er werd vastge steld. dat een torpedo dicht bij de brug doel getroffen beeft. De Engel- schen leden geon verliezen. LLOYD GEORGE MET ZUID-AFRI- KAANSCHE SOLDATEN IN GE SPREK. Toen Llovd George Down- ingstreet wilde verlaten, zag hij op het andere trottoir drie Zuid-Afn- kaansohe soldaten staan, bijna ouder de portiek van het departement van buitenlandsciie zaken. Vóórdat hij in zijn auto* stapte, stak hij de straat over en schuade hen tot hun vreugde hartelijk do hand. „Ik. heb goed nieuws, jongens," zeide bij, „wij heb ben Rijssel en Ostendo genomen. Terwijl de twee anderen eenigszlns beduusd stonden te kljken; ant woordde de derde i „We zijn heel blij dat to hooren, krijgen we nu vrede V' „Nog niet, jongen," antwoordde Lioyd George, „maar wij komen er toch eiken dag dichter bij, dank zij jullie, je dappere kameraden en onze geallieerden. Wij hebben den vljaud nu op de vlucht gedreven." Na belangstellend naar hun leven aan het front en him verwanten te hebben gevraagd, drukte de premier ben weer de hana en reed ln zijn auto EEN BEZOEK AAN LAON. Een correspondent van 't Alg. Handels blad bracht een bezoek aan Laon. De stad zelf is bijna onbeschadigd. Kope ren voorwc-rpen zijn evenwel door de Duitschers opgevorderd. De bevol king klaagde ook over zware boeten die door de Duitschers aan de stad wareu opgelegd, zonder dat daarvoor reden was. De in Laon achtergebleven bevol king hebben de legers der Entente har telijk verwelkomd. DE BESTRAFFING DER CENTRA- LEN. In de'voorrede tot een nieu we editie van zijn werk over bet vol kenrecht zegt de Engelsjhe procureur- generaal Sir Frederick Smith, na liet feit te hebben besproken, dat Duitsch land alle internationale wetten min acht, o.a. het volgende: „De toekomst der beschaving eischt gezag. De openbare wet moet opnieuw worden bevestigd met een straf, zoo geweldig, dat deze altijd in de herin nering zal blijven, opdat de misdaad niet herhaald worde. „Als straf voor bepaalde schand daden sluit de internationale wet niet de kastijding uit van de schuldige personen, hoe hooggeplaatst zij ook zijn moge. De materleele schade kan hersteld worden door de betaling eener geldelijke schadeloosstelling en indien daartegen wordt ingebracht, dat een verarmde natie geen geld heeft, om de gevolgen liarer misda den weder goed te maken, kan daar op worden geantwoord, dat het recht vaardig is, dat de aanspraken eener schuldige natie op de rente van het geld, dat zij 'voor die misdaden heeft verschaft, opgeschort worden, om aan Ide slachtoffers vergoeding tja kunnen geven. „Dat de centrale mogenheden ver tegenwoordigd zullen zijn ter vredes conferentie moet aldus worden opge vat, dat zij bij de latere zittingen als toehoorders aanwezig zullen zijn, maar niet om mede te spreken bij het nemen der besluiten door de ge allieerden". DE BULG.AARSCHE CAPITULA TIE. Via Londen wordt gemeld, dat Oostenrijk de eerste telegrammen van Bulgarije aan Amerika over een wapenstilstand achtergehouden heeft. Daarop heeft Bulgarije zich gewend tot de legeraanvoerders der Entente troepen aan zijn front. DE GRIEP IN DUITSCHLAND. Blijkens de berichten ln de bladen grijpt de griep epidemie op schrikba rende wijze onder de bevolking, wel ker weerstandsvermogen natuurlijk door do jarenlange onvoldoende voe ding, zeer is afgenomen, toe, in vele gevallen met doodelijken afloop. - In Berlijn is de toestand zoo erg, dat het onmogelijk is het tramver keer normaal te onderhouden. Van do 9000 beambten zijn er ongeveer 1000 ziek. Op minder drukke uren val len nu ritten uit terwijl verder door meer aanhangwagens getracht wordt in het tekort aan personeel te voor zien. Volgens de tramdirectie, is ook het verkeer zelf merkbaar vermin derd; het aantal passagiers is per dag met ongeveer 100.000 verminderd. Reeds zijn verschillende scholen in de hoofdstad gesloten. Ook elders ln Duitschland heerseht de ziekte heel erg. Onderstaande berichten zijn reeds gedeeltelijk ln een vorig nummer op genomen. PERSONALIA. Het diploma A voor de zuive re toepassing van het correspon dentieschrift en vertrouwdheid met het systeem „Stolze-Wery", werd behaald door de dames: A. Advo caat, Gortochem; H. R. van den Eeecliert, Apeldoorn, A. M. A. Fol- kers, Apeldoorn; M. Füsser, Lultc- rade; M. J. M. van Gerrevink, Apeldoorn; L. Gov erts, Den Haag; A. Sj. Grashuls-Deves, Marum, J. W. G. de Groot, Apeldoorn; G. Gros, Den Haag; J. Marcusse, Den Haag; H. A. J. Mouw, Apeldoorn; S. Piekema, Enschede; C. Schouten, Apeldoorn; H. J. A. Schollen, Apel doorn; M. J. Tiethof, Apeldoorn, A. ter Wolbeek, Groningen en door de heeren: H. Cornel, Utrecht; IL Pomp, Troepen in Zeeland; S. de RJood, Zaandam; W. Schatraad, Leeuwarden; Het Certificaat voor Machine- schrijvbn volgens Wery's TUenvin ger-systeem (Blindschrijven) aan de dames: M. v. d. Ark, Hoogezand, A. Blegel, Leeuwarden; B. Boelema, Groningen; A. Croon, Groningen; A. Deelstra, Leeuwarden; A. M. L. de Gardeyn, Nleuwescjians; T. Hin- deGardeyn, Nieuwschans; T. Hin- driks, Groningen; J. A. Huisinga, Leeuwarden; Th. Jonker, Hooge zand; A. Klooster, Groningen; E. G. M. Loll an, Den Haag; .T. Roos, Gro ningen; E. Spit, Vollenhove; A. Veenstra; Groningen; A. Vuursteen, Groningen; C. Wind, Groningen; J. A. L. do Wit, Groningen; L. van Woerden, Akkrum; en aan de hee ren R. Aldenhoff, Groningen; R. J. Bolhuys, Don Boer, S. Dam, Hui zen, P. J. Horst, Groningen; P. Mo lenaar, Leeuwarden; W. Robertus, Martenshoek; K. Roelfsema, Sappe- meer; E. Weening, De Pund, J. van Woerden, Akkrum, J. Ypery, Hoo gezand; H. H. Meijer, Groningen. De reaervc-2de-luitenants Kaag en Ober van dep'ot X worden met ingang van 19 October a.s. over geplaatst bij het 10e Tegirnent in fanterie. Ho* Kit dat? De Telegraaf deelt mede, 'dat dr. Zeno Kamerling met de Nieuw'-Am- sterdam naar Indië zou gaan om daar ingevolge een oproeping van het In dische gouvernement een leeraar- schap aan de lnlandsche school voor artsen te aanvaarden. Toen 't schip op 't punt van ver trekken was, kwam aan loord een vertegenwoordiger van de directie der Holland—Amerika-lijn, die den heer Kamerling verzocht het schip te ver laten en hem mededeelde dat het Duitsche gezantschap order had ge geven aan de directie, dat de Nieuw- Amstcrdam niet. mc^ht uitvaren wan neer de heer Kamerling als passagier aan boord vertoefde. „En wij kunnen natuurlijk niet de risico loopen" al dus de vertegenwoordiger der direc tie „dat het schip getorpedeerd wordt, of dat u buitengaats door een duikboot van boord gehaald wordt". Mevrouw Kamerling maakte in 't gesprek de opmerking, dat de oorzaak van alles natuurlijk lag in het feit, dat haar echtgenoot in woord en ge schrift meermalen op zeer duidelijke wijze van zijn antipathie voor Duitsch land liud doen blijken. Het antwoord van den vertegenwoordiger hierop was: Anti-Duitsch zijn we allemaal, maar u hebt het. misschien meer ge toond". Ondertusschen was men reeds be gonnen de bagage van den heer Ka merling te lossen. Toen de laatste zag, dat er toch niets anders over bleef dan aan het „verzoek" van de directie te voldoen, verliet liij met de zijnen de „Nieuw-Amsterdam". Hij begaf zich oogenblikkelijk naar het ministerie van Koloniën, waar hij van het gebeurde kennis gaf. Daar stelde men zich echter blijkbaar op het standpunt, dal men in het gebeur de moest berusten. De heer Kamer ling .werd voorloopig op wachtgeld gesteld. Wel werd hem een ambte naar meegegeven naar 't Duitsche ge zantschap, waar de heer K. verder wilde trachtten opheldering te krij gen. De Duitsche gezant was afwezig, maar een Duitsch marine-attaché stond de bezoekers te woord. Ilij er kende. dat de order van het Duitsche gezantschap was uitgegaan, maar dat hij omtrent de motieven geen inlich tingen kon geven, daar hij ze zelf niet kende. Ilij kreeg zijn orders van hoogerhnnd en had die slechts uit te voeren. Verder kon hij zich over de zaak niet uitlaten. De heer Kamerling toonde den atta ché het telegram van den gouverncur- generaab waarin op zijn spoedige uit zending werd aangedrongen en ver klaarde nog eens nadrukkelijk, dat liij niet als particulier, maar als re- geeringsambtenaar naar Indië zou vertrekken. Dit scheen op den atta ché wel indruk te maken, want l»ij verklaarde hierop, dat hij de zaak zou onderzoeken, dat alles wellicht in orde zou komen en de heer Kamer ling binnen 14 dagen wel meer van de zaak zou hooren. Daarmee kon de laatste vertrok ken. Verder maakt de Telegraaf de vol gend© kantteékeningen: In deze zaak treft het wel als. een bijzondere eigenaardigheid, dat' het Duitsche gezantschap blijkbaar steeds in directe verbinding staat niet de scheepvaartmaatschappijen en dat ge handeld wordt buiten onze regeering om. De passagierslijsten worden door de directie rechtstreeks aan het Duit sche gezantschap gezonden en wat hiervan het gevolg kan zijn, blijkt ten duidelijkste uit het bovenstaand©. Den heer Kamerling is later als mo gelijke oorzaak van het gebeurde ge noemd het feit, dat hij niet op da eerste, maar op de suppletoire passa gierslijst vermeld stond. Het Duitsche gezantschap zou aldus werd veron dersteld daardoor niet vroeg ge noeg hebben kunnen onderzoeken welk gevaarlijk individu deze passa gier was. De heer Kamerling zelf acht deze uitlegging evenwel zeer onwaarschijn lijk. Hij voor zich is er vast van over tuigd, dat zijn bekende anti-Duits :he houding de eenige oorzaak is. 't Is niet d© eerste maal, aldus wordt ons verzekerd, dat op last van het Duitsche gezantschap passagiers van boord worden gehaald. Hetzelfde lot onderging een dame, die eveneens de vorige week met de „Nieuw-Am sterdam" wilde vertrekken. En kort geleden Is een in Nederland wonende Engelschman, die als leeraar M. O. naar Ned.-Indië zou gaan, op gelijke wijze gedupeerd geworden. De mogelijkheid bestaat, dat het Duitsche gezantschap niet wist ln welke kwaliteit 'de heer Kamerling zou reizen. Die mogelijkheid is ech ter uiterst gering, daar de heer Ka merling in de boeken der Holland Amerika-lijn als regeeringspassagier stond ingeschreven. Men mag dus gerust veronderstel len, dat 't Duitsche gezantschap op de hoogte was. APirEHrrBMTMBW. BOSCS tfc Co. - A M STB R. D A 1ML Onze Bronweteron zijn in samenstelling en uitwerking geheel gelijk aan de beiteal. wateren. Apollinarls 15 cent Emwrwater18 cent Vicby water. 30 cent Fzcbingen 15 Frans Jozot Bltterwater 24 Wila flelensnqnelle 30 ALLES PER HEELE FLESOH Verkrijgbaar bij de Apothekers BEQEMAMN SNELTJES, Jonsetreat *7, Telefoon No. 43 en te Bloemendael bij Apoth, c, L. DE FOUW. 46 Candidatan slaagden tot dusver Merc. Dipl. Eng. met schr. opl. H. JAN80NIU8 Leeraar Hoogere Handelsschool Spoorsingel 27, ROTTERDAM BOEKHOUDEN Onder leiding van 6 ac countants en 2 Juristen OPLEIDING PER BRIEF VOOR ALLE EXAMENS, ook M.O. en accountancy, en voor de praktijk, tegen pl.m. f 6:25 per drie maanden Collectieve en individueele correctie naar keuze, Vraagt onder mot to „Opl. Boekhouden" gratis-prospectus en diver se proeflessen bij BU REAU TOT PUBLICI TEIT VAN WETEN SCHAPPELIJK NIEUWS Keizersgracht 153. Am sterdam. Gij verbindt U hierdoor tot niets 1 één pakje 20 ets. geeft een heerlijke, geurige, voedzame jms. Kruidt er Uw vleeschjus eens mede. Hilvstla Bouillonblokjes inuaten uit door hoog eiwit gehalte, zuivere eameustelliag en heerlijken geur. Let op den oaim HELVETIA Da Electr. drukkerij ,Lourena Coster' levert alle soorten drukwerk. HOOFDKANTOORi Jansstraat 19 BIJKANTOOR: Ran. Joubertstraat I Rijksbelasting kan door tusschenkomst van de Spnarbank worden betaald. TELEF. 578 TELEF. 678 Kassiers en Commissionairs in Effecten, GED. OUDE GRACHT 82, belasten zich met: de uitvoering van Efleoten orders en het verzilveren van Coupons. Slaltsn Prolongate en openen Rekening-Courant 1*89 Firma W. EN6ELQEER Groote Markt 31 Telefoon 799 GROOTE KEUZE IN Rogolatsnrs, Westminster Cirrillons, Kantoon in Fabrlsksfclokksn, fantasia en gewone Wokkers Alles met gegarandeerde koperen Uurwerkea ADRES: POSTBGS REINALDA.

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 8