Vieeschdistribntie Agenda Jhr. Mr. W. B. SANDBERG. t S6e Jaargang No. 10904 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 13 DECEMBER 1918 HAARLEM S DAGBLAD Tot de plaatsing van advertentiëu en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemacbt«jd liet Algemeen Binnen- en Buitenlandsclt Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN per 8 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent ge vestigd ie (kom der gemeente) f 2.25. Franco per poBt door Nederland i 2.60. Afzonderlijke nummers f 0.16. Geïllustr. ZondagBblad, voor Haarlem f 0.51». Geïlluetr. ZondagBblad voor de omstreken en franco per post f 0.69. Uitgave der N.V. Lourena Coater, Dlre«.ieur J. C. PEEREBOOM, Telcioon 3082 ADVERTENT1EN: Van 1—6 regels f 1.— iedere regel meer 20 Cte. Reclames 40 Cts. per regel. Tijdel.ik oorlogstoeslag 20 procent. Bij abonnement aai zienlijk rabat. Tienstuivers-advertenliën van Vraag en Aanbod van 1—5 regels 50 Cte. per plaatsing, elke rege. meer 121.j Cis. ii contunt. Buiten het Arondissement dubbele prijs. Adverientièu buiten bet Arrondissement 25 Cts. per regel. Reclames 60 Cts. per regel. Dlrecfie en Administratie i Groote Houtstraat 93. Teletoonn. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Geseeskunlige Commissie voor de Distributie HAARLEM geeft kennis, dat bet bureau den Doelen, Zaterdag'e 2 uur gesloten zal zijn. De sitting van de Commissie zal alsdan gehouden worden Zaterdag des morgens 11 uur. Namens de Geneeskundige Commissie J. v. KONIJNENBURG LEVENSMIDDELEN- VOORZIEN. NG. De Directeur van het Gemeentelijk iLevensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis: dat verkrijgbaar wordt gesteld: gedurende het tijdvak van 13 tot on rnefc 16 December 1918 op bon No. 32 der roode aardappolkaart: Twee K. 0. Klal-iardappeieit ii 8 cent pea' K.G. gedurende het tijdvak van 14 tot en met 20 December 1918: Op Bon B. No. 39 twee ons JAM a 11 cent per ons. Op bon B. No. 40 een half pond BRUINE BOONEN 2i 22 cent per K.G. Op Bon B. No. 41 een half pond BUIKER 60 cent per K.G. Op bon B. No. 42 drie ons GECON DENSEERDE TAPTEMELK 6. 6 cent per ons. Op bon No. 27 en 28 der zeepkaart ELK een REGEERINGSCHOOO- LADEREEP a '12è cent verpakt of 12 cent onverpakt. Op bon 19c tijdvak der kindereui» kerkaart een half pond SU IJKER 60 cent per K. G. Regeerings-visch Op Zaterdag 14 December van 10—1 uur per persoon. EEN POND VISCH, op vertoon van Vischkaarfc No. 13301—13900. in de Gem. Vischhal. Op vertoon van Vischkaart No. 18901-14400. in het Pand, Ingang Koningstraat. Aft iitaire schoenen dat voor zoover do voorraad strekt, milituire schoenen zullen worden ge distribueerd als werkschoenen, aan ben, die daaraan uit den aard van hun beroep het meest behoefte heb ben; dat gegadigden, die niet reeds door tusschenkomst van hunne organisa tie aanvraag deden, vóór 22 dezer zich schriftelijk kunnen opgeven aan zijn bureau (kamer No. 12), onder vermelding van naam en voorna men, woonplaate (straatnaam en huisnummer), beroep en nummer van de rantsoeneeringskaart, dat onvolledige aanvragen niet in behandeling worden genomen. Geldigheidsduur Broodkaarten dat de broodkaart 79e tijdvak gel digis vanaf 14 tot en met 22 Decem ber 1918. HAARLEM. Verkrijgba«ar op Zaterdag 14 Decem ber 2 oni paardsnvlsesch op bon No. 37 alle lettors van 10—12 «jur en van 1—4 uur bij: H. Eeltjes, Zijlstraat; Wed. van Dooroinaaleii, iKod-to Begijnlestraat, Kammcyor, Ged. Oudo Gracht; Wed. Koomen Breestraat; H. van Luyken, Oranje straat; Spiers, Nassau Laan; A. v. d. Veen, Ruysdaelstraat, A. Booy, Spaarnvpouderstraat; Broekhof, KJ. Houtstraat; A. Smit, Bakkerstraat. Verkrijgbaar op Zaterripg 14 De cember paardsnlivErworst zonder bon 6 30 cent per pond van 8—12 en van 1—4 uur bij; Wed Honscho- ten, Begijnhof; Jansen, Korte An- nastrat 2, Wisker, Kerkhofstraat 24. Wed. Goossen6, Gen. Cronjóstraat. DAG 14 DECE ZATERDAG 14 DECEMBER, Stadsschouwburg, Wilsonsplein Femina. 8 uur. Cinema Palace, Groote Houtstr., Bioscoopvoorstelling. Schouwburg De Kroon. Gr. Markt, Bioscoopvoorstelling. Apollo theater, Barteljorisstraat, Bioscoopvoorstelling. Kleine Vereeniging, Kleine Hout straat, Biosc. voorstelling. Passen voor FrankrQfc sn Bslglê. De Franscheu consulaten wor den in den laataten tijd be stormd door menschen, die een pas v.x-nschen te ontvangen voor Frankrijk of België, in de overtuiging dat nu de groote moeilijkheden tot het verkrijgen dezer papieren is opgehe ven. Het kan zijn nut hebben het pu bliek mede te deelen, dat voor zoover het Frankrijk betreft dezelfde hepa- lingeu als gedurende den oorlog voor- loopig blijven bestaan en dus bot ver krijgen van een paspoort uiterst be zwaarlijk, zoo niet in veel gevallen, onmogelijk is. Men kan zich dus voor desillusie vrijwaren en tevens de consulaten veel onnoodigen last besparen door liet aanvragen van paspoorten voors hands uit te stellen. Ten overvloede zij opgemerkt, dat de verbinding met Frankrijk over land vrij wel onmo gelijk is en die over zee door de schaarscliheid der beschikbare srheeps ruimte er niet veel gunsüger voor staat. Wat de paspoorten voor België aan gaat, zij meegedeeld, dat de betrok ken consulaten tot nu toe en tot na der order er in 't geheel geen kunnen en mogen afgeven. Tevens wordt het publiek er op at tent gemaakt, dat het zich voorloopig de moeite kan besparen om zich te komen aanbieden voor het eventueel verrichten van herstellingswerk in Noord-Frankrijk. Mocht zich daartoe de behoefte openbaren, zoo zal or wel tegen dien tijd een oproep in de cou ranten worden geplaatst. Met groote deernis vernemen wij, dat de Burgemeester, Jhr. mr. W. B. Sandbeu-g, hedennacht, tengevolge van den griepaanval, gepaard aaa longontsteking, overleden is. Zeker zal zijn heengaan in alle kringen van onze gemeente een die pe indruk maken. Zooals dit hij deze verraderlijke ziekte voorkomt-, waren Donderdag gunstiger perioden in don toestand van den heer Sandherg ingetreden. Helaas heeft dit geen biijvenden in vloed mogen henben. Vannacht om 1 uur ia de Burgemeester overleden. De hesr Sandherg was pas 42 jaar oud. Hij werd n.l. geboren In 1876 te Apeldoorn, war zijn vader admi nistrateur van het Kroondomein was. In Den Haag bezocht Jhr. Sandherg het gymnasium en stu deerde daarna te Utrecht, waar hij in 1Ü02 promoveerde op stellingen. De heer Sandherg vestigde zich toen te Arnhem, wuar hij secreta ris van den Militieraad van Gelder land. werd. Het verblijf daar ter plaatse duurde niet lung. In 1903 trad hij op als Burgemeester wan Abcoude—Baamhrugge en Abcoude— Proosldy. Dit amnt vervulde jhr. Sandherg gedurende 9 jaren. In 1909 werd hij gekozen tot Jid van de Provinciale Staten van Utrecht, wel ke functie hij in 1912 moest neer leggen, toen hij op 9 October 1912 benoemd weid tot Burgemeester van Haarlem. Op 12 November geschiedde de in stallatie in een plechtige zitting van den Raad. Aan den tijd van zijn benoeming tot Burgemeester van Haarlem heb-| hen wij steeds een aangename her- innering bewaard. De heer Sand herg stelde ons toen tot driemalen toe in de gelegenheid ora een uitvoe rig onderhoud met hem te hebben, om zijn meening ever verschillende I zaken te leeren kennen. Het ambt van Burgemeester eener groot stad maakte hem uiteraard wat meer ge sloten, maar toch kon men altijd I op een welwil.end© ontvangst in dos i Burgemeesters kamer rekor.en. j Zijn ajrib; te Haarlem heeft zijn laatste levensjaren zeker zeer moei lijk gemaakt. Pas twee jaren was Jhr. Sandherg te Haarlem, toen de wereldoorlog met al zijn rampen uit- brak, waardoor het, normale g meentebeheer geheel ter zijde werd gesteld en talrijke crisismaatrege len moesten getroffen worden, Diti Leeft den Burgemeester zeker veel zorgen gekost. En moeite niet mii.» der, daar hij dikwijls door persoon lijk bezoek bij de Rcgoerings- of dis- tributiecolleges trachtte om voor Haarlem gedaan te krijgen wat noo- dig was. In dit opzicht viel er "waar schijnlijk veel meer in zijn optreden ite waardeeren dan naar huiten bleek. Wat al beslommeringen op allerlei gebied zijn des Burgemeesters deel j geweest. De crisisjaren hebben verhinderd dat onder het Burgemeesterschap i van Jhr. Snndberg groote zaken tot etand zijn gekomen. Helaas is het hem niet gegeven geweest, om deze in rustiger tijd te doen uitvoeren. Alleen heeft het hem veel voldoe niiig gegeven, dat (le Stadssehouw- i burg is tot stand gekomen. Wat naar buiten het meest bleek, was des Burgemeesters leiding van de Raadszittingen. Die geschiedde met vaste hand, maar miste gelukkig dat stijf-vormelijke, dat zoo dikwijls beletsel is voor de goede ontwikke ling der debatten. Integendeel, me nigmaal vond de heer Sandherg een gemoedelijk woord, waardoor wrij ving voorkomen werd; vaak ook klonk een kwinkslag, woordspeling meest, die misschien hier-en-daar i wel eens scherper werd ©ngenomen. dan bedoeld was, doch die meestal toch niet zonder invloed bleken op de goede stemming. Openhartigheid en eerlijkheid wa ren wel de sterkst-sprekendo eigen schappen, die dee Burgemeestr» ka rakter naar buiten liet zien en al was zijn arbeid als alle menschenwerk, niet volmaakt, ieder is er wel van overtuigd geworden, dat de burge meester eerlijk het goede voor zijn gemeente heeft gewild. Toen hij onlangs herbenoemd werd is in een uitvoerig artikel een be schouwing aan zijn persoon gewijd. Het tijdvak van Jhr. Sandberg's Burgemeesterschap zal te Haarlem in goede herinnering blijven. Tot zoover eenige algwneene acn- teekeningen over wijlen onzen burge meester. Het zij mij vergund, or eeni ge persoonlijke herinneringen aan toe te voegen. Hij had wel de figuur en hel uiter lijk van den magistraat Wanneer bij in stemmig donker en met den een voudig ronden hoed op het Looid («Jen defugen hoogen droeg hij zelden) door Haarlems stralen ging, dan zou ook de vreemdeling onmiddellijk begrepen hebben, dal hij daar een van do aan zienlijken in onze gemeente ontmoette. Toch overdreef burgemeester Sand herg dat niet. Meermalen heb ik hem ontmoet per fiets en als ik dun hem pas op het laatst-e moment herken nende, naai- mijn hoed greep, dan groette hij met een vriendelijk lachje onmiddellijk terug. Opgewektheid was trouwens een van zijn meest op den voorgrond tre dende karaktertrekken. Ofschoon de ernst der dingen hem waarlijk niet ontging, bezat hij toch de gaaf om hot humoristisch oogenblik onmiddellijk te zien en in een enkel woord vost to leggen, een woord dat niet altijd na le vertellen was, maar zijn beteekenis vaak ontleende aan het moment, aan de omgeving en aan de manier w aar op het gezegd werd, droog weg, mot even een glimlach achterna. Op die manier heelt Jlir. Sanuberg in menige Haaüsdiscussie ontspanning gebracht. Op een oogenblik dal zij in nijdigheid dreigde vost te loopen. En zetis de vertoornde partij kon dan liet gezicht niet meer in de booze plooi houden, lachte en was ontwapend. Toch, het zij herhaald, bracht deze zin voor het komische hem nimmer var. den ernst der dingen af. Hij had ook alle reden om daarvan doordron gen te zijn, want met lang nadat bij hier als burgemeester was opgetreden, overviel hem een ernstige aandoening van de schildklier, die een operulio noodig maakte. Het duurde, ofschoon de kunstbewerking goed geslaagd was, lang vóórdat de patient het vol ledig gebruik van zijn stem terug kreeg, geruimeu tijd moest hij zich sparen en mocht niets meer dan het hoog noodige zeggen. Te begrijpen is, hoe hinderlijk dit werken n oest op een jongen man, die vol illusies in heb belangrijke ambt gekomen was en niets liever wilde dan daaraan zijn volle kracht geven. Intusschen deze heprooving ging voorbij en het moet den jongen bur gemeester hebben toegeschenen, dut hij nu zijn vollen werklust, kon guan ontplooien. Toen kwam de oorlog, de fatale, die zoovele goede plannen heeft belemmerd en tegengehouden. Aanvankelijk waren de gemeenten daarbij nog wel piet rechtstreks be trokken, in den tijd namelijk toen wr nog geen krimp van voedingsmidde len was en ook niemand er aan dacht, dat die ooit zou komen; toch werkte de oorlog ook toen al remmend yp al le gemeenten. Angstig en vol huive ring zag heel Nederland in die da gen naar den rooden gloed, waarin half Europa stond en luisterde naar den verren donder van verwijderd ge schut. Men hield gaande, schiep niet. Men wachtte af, totdat de tijden weer normaal zouden zijn geworden. Dal zijn ze ook nü nog niet Wij maken thans de liquidatie van den zoo grondig ontredderden boedel mee. Misschien zal de dag eerlang komen, dat we weer van „normaleomstan digheden kunnen spieken, al zal de aan te leggen norm wel zeer veran derd zijn. Maar Jhr. Sandberg heeft dit oogenblik niet mogen beleven. Hij is heengegaan, ik mag wel zeggen, als slachtoffer van den oorlog zelf, want er is wel haast geen twijfel aan. of de griep met haai- ernstige com plicaties die thans woedt, is do ach terhoede van de legers nadat zij de slagvelden hebben verlaten. Zoo was het sinds eeuwen, als menschen el kaar bekampten: na den strijd do bin- nenlandsclie onrust, na deze do ellen de en de doodelijke ziekte. Hot pro gramma wordt ouk nu ten volle uit gevoerd en een hooggeprezen hygiëne in de legers heeft ons ook voor hei laatste nummer niet. kunnen bewa ren. De ernst van het burgemeesters ambt, zei ik, was diep bij hem door- godrongen. Hij getuigde daarvan op den 12den November 1912. toen hij als opvolger van den heer Boreel van Hogelanden werd geïnstalleerd en eindigde met te herinneren aan de leus van zijn geslacht Serva f 5- d e m (dient trouw). In verband daarmee hechtte hij ook aan de waardigheid van hert ambt. Het was wel de magistraat, dien de bezoeker van zijn spreekuur op Vrij dagmorgen aantrof in de deftige bui-1 gemeesterskamci" Geraden was het,, den afstand niet te vergeten. Maar wie zich daaraan hield, merkte toch ook spoedig, dat de burgemeester eon warm voelend mensch was en dart het gesprek vlotter ging. dan hij zich In den aanvang wel had voorgesteld. De uren waarop Jhr. Sandherg voor leder te spreken was, waren niet talrijk, maar daarin werden (hij heelt er zich wel eens over uitgelaten) de meest verschillende wenscben en nooden go concentreerd. Wie zich daarin geheel gaf, oprecht bleef, kon er zeker van zijn, dat de burgemeester doen zou wat hem mogelijk was. Hij haatte de onoprechtheid, kon do menschen met een slag om den arm, de handigen en sbunmigen, niet ver-' dragen. Dat heeft eon vereniging on dervonden. die bij hem kwam om zijn steun en hem, naar zijn overtui ging, dc volledige waarheid niet had gezegd. Nooit heeft hij met haar meer te maken willen hebben. Het was dan ook volkomen in overeenstemming met dezen karaktertrek, dat hij bij zijn installatie slechts om ó.'n ding vroeg: vertrouwen. „In mijn vorige gemeente'zeide de jonge burgemeester toen, ,heb ik hel gemerkt da', men niets doen kan zonder dat eenige. Laat men begin nen mei te vertrouwen, dat ik, bij wat ik doen zal, mij door mets anders zal laten leiden, dan door bet ge meentebelang''. Dit vertrouwen is hem door den Raad altijd geschonken. Natuurlijk ls er in den loop van de jaren wrij ving geweest, verschil van gevoelen, .maar nooit gebrek aan ver.troywen. In zoover heeft Jhr. Sandherg zijn levensdoel bereikt, hij gaat boen met het vertrouwen van de menschen. in zijn oprechtheid, ook van hen, die in opvatting en inzicht ver van hejn af stonden. De indruk, welken ieder van hom kreeg, die met hem samenwerkte, was drievoudig: kordaat, welwillend en vlot. In het publiek vertoonde hij zich meermalen. Vaker dan zijn voorgan- ger. Hij hield van bet tooneet en In den nieuwen sciiouwhurg waa hij vaak in zijn loge te vioden.Overigcns leefde hij gaarne de geschiedenis van de stad mee, was altijd bereid tot nuttige zaken mee te werken, als «erevoorzitter op te treden van bij zondere commissies en groote ver- eenigingen ten 8tadhuize te ontvan gen. Hoe vaak hebben wij daar. inde aloude hal, zijn opgewekt woord niet vernomen! En toen de nieuwe schouwburg, een kind van zijn hart, werd Ingewijd, was zijn losse, opge wekte rede de beste van den avond. Algemeen ie de deelneming in.de etad over het droevig sterfgeval. Men wist wei, dat de toestand ernstig wias, maar vleide zich met de niet- ongunstige laatste berichten en mot de jeugd van den patiënt. Het heeft niet zoo mogen zijn: Haarlem hooft zijn burgemeester verloren, die nog zooveel voor de gemeente bad kun nen doen. En tragisch ook is hot heengaan van den jongen mar gistraat, midden in zijn leven, ter wijl hij nog vol hoop op de toekomst was. J. C. P. Stadsnieuws T rampertenvat. Men schrijft ons In den nacht van Donderdag op Vxydbg had etn zeer druk btzuente en geestdriftig gestemde vergadering plaats van E S. M.-p<.rsoiic©., waarin de», heer Verton besprak do onvoldoende financieel® tegemoetko ming aan dat personeel. Na April 1915 zijn de loonen nog niwt herzien. Voor een conducteur is het minimum f 9-80, voor een wu- genvoerder f 12,25 per week, bene vens voor gehuwden, a LI es meegere kend, een wekelijksche toeslag van ongeveer f 6. Voor andere catego rieën vs het nar verhouding niet be ter. De heer Verton betoogde dat ge brek wordt geleden door menigeen van het personeel. De arbeidersvrou wen, ook van bet trampersoneel, gaan er diep onder gehukt, als zy zien hoe de kinderen lichamelijk en geestelijk achteruitgaan en onvol doende zijn gekleed. Het tramper soneel schaamt zich als een arbeider van de reiniging of een boerenar beider vraagt wat het verdient. Op vele plaatsen is het loon al be langrijk verhoogd, de arbeidsduur verkort. Aan de E. 3. M. wordt, een verder felijke klassificatie van wagenvoer ders in het vooruitricht gesteld, die hij invoering twist in het gezin kan veroorzaken en voor het personeel- helang verderfelijk is. Dc volgende motie wordt door hem voorgesteld cn na eenige discussie met algemeenc- stemmen aangeno men. „De vergadering van E. S. M.- personeel, gehoord de bespreking over de onvoldoende fioancieele te gemoetkoming de laatste vijf maan» den door de E. S. M. verleend. Van ooi-deel, dat nog vóór 1 Ja nuari a,s. een behoorlijke compen satie voor het uitstel der loonherzi ning, evenals an het spoorwegper soneel. wordt uitgekeerd. Ondersteunt het verzoek van de Nederlandsche Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel, om nog voor 1 Januari a.s. een behoorlijke uitkeering ineens te verleenen en zoo 6poedi gmogelijk invoering van ee minimum weekloon van f 17.50, ten volle, en gaat. over tot- de orde. De rede van den heer Verton werd herhalde malen krachtig beapplou- PERSONALIA Bij ïesoluüe van den Minister van Koloniën is Ni. Deuiekom, te Haar- leui. gesteld ter beschikking van deu Gouverneur Generaai van Nederl.-In» dië, om daar tc lande te worden tie- noeind tot derde-stuurman bij de Gou- varnemen te-Marine. Heden herdacht de heer J. K. D. vau Merkenateyn, zijn 25-jarig jubileum als machine-bankwerker bij de Centrale Werkplaats alhier. Namens de directie werd aan den jubilaris de gebruikelijke oorkonde en envelop met inhoud aangeboden. Van het Politieke Tour- nooiveld. 12 Decmber. Tegen hel annexionisme. -« Minister De Vries vraagt waar het geld vandaan moot komen, maar krijgt geen antwoord. Geen crisis aan Buitenlaudsjhe Zak.cn, maar een criiieke dag voor den heer Van Groenende,el. Roode burgemeesters. Raak niet aan het grondgebied van den NederlandscKen Staat! dat is de kreet, niet alleen van Limburg, maar van heel Nederland, zoo ho- sloot dr. Nolens dezen middag zijn korte speech in repliek bij dc alge- meene beschouwingen. En wat niet zoo heel vaak ge beurt in de Kamer er ging een al gemeen handgeklap op, waarv m do beteekenis niet kon worden misver staan. Trouwens, niet alleen eenigo Kamerleden, maar ook de Regeering, sloten zich daarbij aan. Ik ben over tuigd, zeide Minister Ruys ce Beeren- brouck, dat in alle deeien des lands de wil'bestaat om de integriteit van den vadertandschen bodem te hand haven. JBcieekent dat, dat over dc Scüeide- quaestic te praten valt als men van Limburg maai- afblijft'/ Misschien hecht ik dan te veel aan bet gebruik van liet woord „bodem" hier. Beieekent liet, dat we er oin zullen moeien vechten? Ik geloot dat de heer Trcub een verstandig woord spak, toen hij zei de: we moeten onze buren niet vau zulke rooverspOlitiek betichten dut Bie-mt hen niet vriendelijk, eu we heb. ben hun vriendschap zoo noodig in dezen tijd. Maar nóg verstandiger klonk het woord van den heer Jan ter Laan, dio zeide: Oorlog? Laten we nu een zaak ais deze zeker in handen eener arbi trage-commissie geven. Formeel kan het uüsscuien niet, want er Lesiaat geen quaeslie tusschen Nederland cn België, maar afwijking van het 1or- meëie ten einde een gewapend coix. flict te voorkomen, zul wel niemand afschrikken. Voor het overige bood de .replieken dag met veel bijzonders. Wat debat over de fioancieele plannen van Mi nister De Vries, ter zake van diens voornemens óm gelden te v'ndcn uit indirecte heffingen ..geef me oen beter middel" vroeg hij hetgeen tc meer zal klemmen als de huuior de motie van den heer J. Ter Laan mocht aannemen, om aan lederen ambtenaar nog f 300 tc- geven boven zijn wedde krachtens het rapport- Siork-met de bijslagen. Voorts was er wut critiek van den heer Treub omdat het, d.w.z. de her vorming-ijver. riiet vlug genoeg gaat, waarop Minister Ruys de Beeren- brouek antwoordde, dat vermoedelijk deze week reeds de ontwerpen lot wij ziging en tot formuleering der Ru- deuwet zullen inkomen, terwijl voor 't overige, spoed vooral afhangt van de Kamer. Wat de buitenlandsche politiek aan. gaat, weersprak de premier dat or aan Buitenlandsche Zaken een crisis 2ou zijn, de Regeering stelt op hot aanblijven van den heer Van hurne- beek hoogen prijs, verzekerde hij. Men zal opmerken dat dit de mede- deeling ais zou de heer Van Karne- beek zijn portefeuille ter U-schikking liebben gesteld, niet weerspreek:. Ier zijn wel een paar nota's van de ge allieerden ter zake van den d.iortocht in Iimburg ontvangen, maar niet van gelijken inhoud; ze zullen mot ons antwoord worden gepubliceerd. Voor den heer Van Groersendael was de mededeeling der Regiering dat de gedane huiszoeking (op Jast van dr.n kapitein der marechaussée geschied) tot een verder onderzoek van enkela

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 1