OM ONS HEEN Buiten'sndsch Overzicht De Teruggekeerde HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 3 JA iüARI 1919 TWcEDE BLAD No. 2568 Foch-Clémenceau. In het geïllustreerde bijvoegsel van bet Poli Journal vind ik van de hand van Ernest Laut een korte levensbeschrijving van de twee merk waardigste mannen, die Frankrijk op dit oogenblik aanwijzen kun, Ferdi nand Foch en Georges Cléinenceau. Eeisi Foch, spreek uit Fosj. Hij is den 2den October 1851 te Tarbes in de Pyreneen geboren en dus nu 67 jaar oud. De familie stamde evenwel uit Valentine, bij SU Gauderis; in dit gehucht bracht de jonge Ferdinand een gedeelte van zijn" jeugd door bij zijn grootvader, die een wolhandel dreef. Te Tarbes bezocht hij eerst het Lyceum, daarna het seminarie van Polignan, verder liet College St. Mi chel te St. Elicnne, dat onder leiding staat van de Jezuïeten, lit deze stad was zijn vader tot ontvanger be noemd. De jonge Ferdinand gevoelde dat zijn neiging hem dreef in de richting van het leger, zijn ouders zonden hem daarvoor naar het Col lege Si Clement te Metz, waar Je- zuiten voorbereidden voor de groote militaire scholen. Een kameraad op deze school heef; hem aldus beschreven: „Al de medeleerlingen van Foch weten zich zijner nog te herinneren. Hij was te gel ijle energiek en zacht, ondeugend vriendschappelijk, stormachtig en nadenkend; zijn haar was blond, do kin vierkant. Hoewel hij gewoonlijk niet een gebogen hooft, liep, keek hij Lij een gesprek de men.- Schen in het gezicht. l)ie gewoomo om onder het gaan "het hoofd gebogen te houden, op ik. manier zelfs hard te loopen, had hem bijna het leven gekost. Op zeke ren dag kwam hij in een der gangen ,van de school in botsing met een van zijn kameraden, Rivet de Cliausse- pierre, die in tegenovergestelde rich- ting ging. Bij den hevigen schok van hunne hoofden tegen eikander roj den beiden op den vloer, zij werden opgeholpen en verzorgd, maar hun riendschap nam er nog door toe, daar elk zichzelf zijn onbesuisdheid verweet, die aan een kameraad hei leven had kunnen kosten Naderhand is Rivet Je Chausse- pierre in den oorlog van 1870 bij Metz gedood." „Een schoone dood", zei Foch bi; die gelegenheid. „Rivet, wij benijden je en zullen je wreken. Vroeg of Iaat zullen wij stormloopen tegfen Duitsch- land". Na den oorlog van 1870 keerde och Tiaar Metz terug, om zich ver der voor te bereiden voor de Poly technische school. Hij werkte daar met een hartstochielijken ijver. Zijn t'.vee leermeesters, pater la Couture-, uustekend wiskundige en pater Saus sier, voormalig zee officier, die ver gunning had op school te rooken, raadden de carrière, die zich voor hun goliefkoosden leerling zou optj nen. „Gij zult zien", zei pater Saussier, „dat Foch een van degenen zal zijn, die de Franschc vlag weer zullen omhoog heffen". En hij wees op den toren van dc kathedraal. „Ik zal het misschien niet beleven", antwoordde pater la C-outure, „maar Metz zal liet zeker zien". In Juli 1871 ging Poch naar Nan cy om het schriftelijk examen af te leggen. Nancy was niet geannexeerd als Metz, maar de stad was wel be zet, in afwachting, dat de oorlogs schatting zou worden betuald. Ge neraal von Manieutfel hield verbli. in het gouvernementsgebouw, iixi hetzelfde bureau, w aar Foch zou zijn kort voor den ourlog van 1614. Na de verschillende examens afge legd te hebben werd hij benoemd tot onderluitenant te Tarbes, werd over geplaatst naar Rennes eu Uouwde met een jong meisje van St. Brieuc, Mile Julie Bienveuue. Omstreeks een kwart eeuw geleden kocht Foch, die toen bataljonschef was, een vroeger domein van de familie de St; Prix, dat den eigenaardigcn naam draagt van Trefeunteunion of Traoufeun- teuniou, een Bretonsch woord, da: dal der fonteinen beteekent. De schrijver Charles le Goffic schrijft daarover: de bezhling heeft niets vorstelijks, maar zij beslaat eenige honderde hectaren, waarvan ruim een vierde bosch en moeras, aangewezen schuilplaats voor hazen en patrijzen. Daar kon Foch zich wijden aan zijn geliefkoosde sport, de jacht. En daar zal Foch, na Germanje getemd te hebben, weldra terugkee.- ren, om er, in de rust van bossclxen en moerassen, do vreugde der over winning te komen gemeten. Georges Benjamin Clémenceau is geboien in de Vendee, op 28 SepL 1841, te Mouüleron en Pareds. X.jn geboortehuis, thcfns de bakkerij Mi- chonnet, behoorde toen aan Francois Gauttreau, zijn grootvader van moe derszijde. Da woning heeft geen veranderingen ondergaan en ware neer de president een uitstapje maakt naar zijn geboorteplaats, heeft hij de vreugde, om het huis, den tuin ongeveer in derizelfden staat terug te vinden, als toen hij kind was en er speelde. Clémenceau stamt af uit een oud adellijke familie van Poitou, Clé menceau du Colombicr. uit de 14de eeuw. Zijn overgrootvader Pierre Paul was afgevaardigde, zijn vader en grootvader, waren doctoren, llij zelf iieeft het beroep van medicus uitgeoefend, vóórdat hij in de politiek ging- Na het Lyceum en do geneeskun dige school te Nantes te hc-bben be zocht, ging Clémenceau naar Parijs om er de laatste arts-exam ens af te leggen. Maar daarna heeft hij, naar liet schijnt, zich meer aan de poli tiek, dan aan de medicijnen gewijd. Hij nam een werkzaam aandeel aan de republikeinsche beweging tc-gen liet keizerschap eu redigeerde een biaadjo Le Travail (de Arbc-id) met Germain Casse, Pierre Denis, Jults Méiine en Emile Zola. De journalistiek, zegt men, leidt tot alles. Zij bracht voorloopig den jongen Clémenceau in de gevangenis en toen hij de vrijheid terugkreeg, vertrok hij naar de Vereenigde St.j ten, om zich te ontwikkelen en van nabij een republiek Le zien. Dat was in 1863. Hij was toen 22 jaar. Zijn vader zond hem aanvankelijk eeni- geu steun, maar maakte daar een eind aan om hem te keren zichzelf te redden. Ciemenceau moest dus een betrekking zoeken en men zeide hem, dat er te Stamford in Connec ticut, in den omtrek van New-York, een school was voor jonge meisjes, waar een leeraar iu 't Fransen mio- dig was. De directrice, een pructi- iscne vrouw, verlangde, dat iiij ooi; les gaf in paardrijden aan de oud- ste leerlingen. Hei trof uitstekend, dat Clémenceau in zijn geboortedorp veel aan paardrijden had gedaan en een uitstekend ruiter was. Zoo gaf hij te paard, omringd door een do zijn blonde Misses, Franache les in veld en bosch. Daar ontstond zijn bewondering voor de Amerikaansche opvoeding en het Amerikaansche ieven, die zicii nimmer verloochend heeft. In 1869 keerde hij naar Frankrijk terug, promoveerde er tot doctor in do medicijnen en vestigde zich to Montmarire. Den 4den Sept. 1870 benoemde het gouvernement van de Nationale Verdediging hem tob moiré van dit arrondissement, uaarmee begon zijn politieke loopbaan. Het zou mij te ver voeren om een beschrijving te geven van deze halve eeuiv openbaar leven, als lid van den Raad of afgevaardigde, onrnecdoo- geud bestormer van ministeries en ministers, in afwachting, dat hij zelf minister worden zou en weldra hoofd van het ministerie, dat de overwinning zou zien stralen en do bevrijding van het land voltooien. Anatole France, de beroemde schrij ver, heeft in 1906 een artikel over hem geschreven inDie Neue freie Presse" van Woenen, waarin hij o.o. zegt: Een veelzijdige, lenige geest, een levendig, liefüg karakter. Hij zal niet boos worden, als ik zeg, dat er din gen zijn die hij veriest boven de macht Hij houdt van handelen en men kan zeggen dat leven voor hem doen is. Als taJent en energie kent hij zijn gelijke niet Ofschoon i nimmer van beginsel veranderde en nu nog. evenals in 1870. republikein en patriot is, verrast hij door het on- verw title van zijn denkbeelden. On beweegbaar in zijn beginselen toont hij in hunne toepassing een verwar rende behendigheid. Van karakter en geest is hij een man van gezag. Menschlievend, edelmoedig, ge voelig, is hij tegelijk woest en on barmhartig. Hij is philosoof. be schouwt de dingen in "t algemeen en beste'edt aan onderdeelen slipte aan dacht. Hij is verschrikkelijk c-n be minnelijk. irekt aan en zaait schrik. Hij ts de krachtigste redenaar van zijn tijd". 9 Dit zegt o.o. Anatole France en door tel van anecdolen wordt deze be- schrijving van het karakter van dc-.n „tijger", zooals hij in de Kamer ge- 1 noemd wordt, bevestigd. Het was ion tijde van het incident van Casablan ca. Von Bulow was kanselier van hot Duitsche Rijk. Cléinenceau pre sident van den Ministerraad. Von Bulow riep den Franschen ge zant te Berlijn bij zich en zeide tot hem: „Mijnheer, een Duitsch consu lair agent is mishandeld door Fran schen te Marokko. Onze eer oischt, dat uw gouvernement verontschuldi gingen aanbiedt, anders zullen wij onzen gezant (e Parijs tem groepen. Ga'dat aan uw meester zeggen". De Fransche gezani gaat per trein naar Parijs, begeeft, zich regelrecht naar Clémenceau en brengt hem op de hoogte van de zaak. Clémenceau verzoekt den gezant van Dui'.sch- land, vorst Von Radolin, bij hem te komen. Deze komt, Clémenceau zot hem de zaak uiteen en voegt er bij: „Verontschuldigingen nooit, mijn heer. Geen verontschuldigingen. En als u wil vertrekken, laat niets u dan weerhouden. Vertrok dadelijk, vertrok vanavond nog vóórdat men u terugroept. Frankrijk maakt geen verontschuldigingen!" Den volgenden dag werd hot stand beeld van den Franschen senator Scheurer Kestner onthuld. Clémenceau sprak daarbij een prachtige vaderlandslievende rede uit, die geheel Frankrijk tot geest drift bracht. Eenige uren later bracht Von Ra dolin aan Clémenceau gelukwen- schen van zijn regeering. voor zijn schitterende toespraak. Toen wist, de „tijger" al, hoe men met Duitschers omspringen moet, eindigt Laut- J. C. P. Er zal nu toch schol komen in 't organiseeren der vredesonderhande lingen. 18 Januari zal de ec-rate con ferentie der Entente-gedelegeerden plaats hebben. Als ze 't onderling eens geworden zijn, zullen ook de vertegenwoordi gers der Centrale rijken naar Ver sailles mogen komen. Er wordt in de Engclsche pers ge meld, dat de conferenties tusscncm Wilson en de Engelsche ministers be wezen hc-bben. dat er in de hoofdza ken tusschen de En terne-regeerders eenstemmigheid bestaat. Tevens wordt veizekerd, dat <ie meening groeit, dat de vredesconfe rentie eerder zal zijnaf- galoopen dan vóór W i 1- son'a bezoek verwacht werd. Wilson is van zijn Engelsche reis teruggekeerd. Lang heeft hij niet te Parijs vertoefd, want na een kort op onthoud is hij inet zijn echtgenoot© naar Rome vertrokken. Zaiardag zal hij daar aankomen. In zijn laatste officieels rode in Engeland gehouden namelijk in Manchester, welke hem tot, eerebur ger benoemde heeft Wilson gewe zen op 't zuivere internationale be wustzijn dat thans aau den dag treedt, alsook op de krachtige stem van de humaniteit die door de geliee- le wereld klinkt. Ook do Engelsche arbeiderspartij wijdt thans veel aandacht aan 't in ternationalisme, al willen Henderson c.s. iobs anders daarmee als Wilson. Henderson heeft medegedeeld, dat de internationale arbeidersconferentie op 13 Januari te Lausanne geopend zal worden. Zij zal waarschijnlijk be staan uit twee afdelingen: een voor de vak vereen igingen en een poli tieke. Verwacht wordt, dat de zittingen verscheidene weken achtereen zullen duren. De voornaamste laak van de afgevaardigden, zoo vervolgde Hen derson, zal zijn. de grondbeginselen te formuleeren voor een internationale arbeiderswetgeving, waarvoor aan de vredesconferentie zal worden ver zocht, deze in het vredesverdrag te willen opnemen. „Het is een van de onontbeerlijke waarborgen voor den toekomstigen vrede. Het ontwerpen van het uitge werkte programma, dat aan het. vre descongres moet worden voorgelegd, is een van de eerste onderwerpen voor de conferentie te Lausanne. Daarbij zullen de. socialistische ar- beidersscharen van de Geallieerde landen door de conferentie to Lausan ne invloed zeeken te oefenen op de gevolmachtigden der verschillends landen, ten einde de onmiddellijke in stelling van den volkerenbond te ver krijgen", zoo besluit Henderson. De arbeiderspartij in Engeland vormt thans een groote politieke macht. Bij de laatste verkiezingen is 't aantal afgevaardigden van 35 op 59 gestegen. De groote leiders Hen derson en Ramsay Macdonqjd be- hooren evenwel niet tot de gekozenen. De strijd om de macht in Duitsch land duurt nog steeds voort. De Spar. tacus-groep blijft niet kracht tegen de regeering ageeren en (reedt zclis krachtiger op dan ooit te voren. Rosa Luxemburg wek:* haar par- tijgenooten op om de regeering Eberfc- Scheideinann ten val te brengen, en orn te zamen met het Russische pro letariaat den strijd tegen de gemeen schappelijke Entente-vijanden aan te binden. Daarentegen is de Duitsche regee ring bezig om met kracht te strijden tegen de Russische Bolsjewiki. In ons vorig nummer ia reeds iets mede- gedoeld over onderhandelingen tus schen Duitschland en Engeland om te zamen den strijd tegen de Bolsje wiki te voeren. Deze onthullingen van 't orgaan der Spariacus-groep zijn evenwel nog niet bevestigd. Wel heeft de Duitsche regeerines- man Landberg verklaard, dat de re geering niet van plan Is te capi tulee ren voor eenigen noburigen staat, die vóór het vredescongres gebied van Dul'.-rilland zou willen afscheuren, zoolang Duitschland nog de kracht heeft om tegenstand te bieden. De Duitsche eer is de regeering heilig. Geen volk heeft het recht na hot sluiten van den wapenstilstand den oorlog voort te zotten en vooruit te loopen op de besluiten van het vre descongres. Ook tegen de Pole.n aio op Posen en Donzig beslag willen leggen zal de Duitsche rogeering met geweid optreden. Heden zijn berichten ingekomen, dal de Polen de Düitscheis uit ver schillende steden in Posen verdron gen hebben. De Polen bedrei gen reeds de Pruisische g r e n s. De Times beschuldigt de Duitschers in Polen er ^an, dat zij de Russische Bols Je wild steunen. De burgerlijke pers betreurt het, dat de regeering niet streng opgoire- den is tegen den Rus Radek, die op 't Spartacuscongree kwam om daar propaganda te maken voor een samen werking tusschen Russische Bolsje wiki en Duitsche Spartacus-men- schen. De Duitsche regeering heeft hii de Russische r--geering te Moskou ge protesteerd tegen het zenden van Radek naar Berlijn. Men zal zich te Moskon van dit (protest wel niet veel aantrekken! De Voss. Zeitung weet mede .te doe len, dat 't den Bolsjewiki aan niets ontbreekt. Zij hebben voldoende uit rusting, munitie, enz. Daarentegen hebben de Baluscho strijdkrachten, die evenals de Duitschers tegen de invydlende Bolsjewiki strijden, groot gebrek aan v. pens, munitie en le vensmiddelen. Verder deelt 't blad nog mede, dal de Duitsche vrijwilligerstroepen niet sterk genoeg zijn om de Bolsje wiki te bestrijden. De andere solda ten zijn veel te blij dat de oorlog afge- loopcn is en weigeren om langer te vechten. Engeland wil de Duitschers alleen financieel steunen bij 't bekampen van de Bolsjewilü. Maar in Rusland zeJf worden de Bolsjewiki ook bestreden. De <ïr: anti-Bolsjewistische regeeringen in Rusland zetelend te Omsk, Archan gel en Kaukasus hebben sterke le gers bijeengebracht en streden tot heden niet zonder succes. Alleen liet Kaukasus-leger telt 100.000 man. üe kans bestaat, dat de drie regeerin gen binnenkort zullen samenwerken om de Bolsjewiki gezamenlijk aan te vullen. Do bond van vier Zuid-Duitsche staten Beieren, Wurthemberg, Ba den en Hessen hebben overleg ge pleegd om vereenigd op te üeden te gen de „Berlijnscuo heerschappij'. Zij verklaren evenwel te zullen ijve ren voor 't behoud van 't Duitsche rijk, verdeeld in bondsstaten, voor een Nationale Vergadering en voor een spoed igen vrede. Uit Duitachiand Naar Wolff seint heeft volgens de Vorwarts ook .Edward Bernstein zijn ontslag ingediend. De regeering ver zocht hem om in zijn ambt te blij ven. Bernstein is thans weer tot de meerderheidspartij der socialisten toegetreden. Te Berlijn is door 30.000 arbeiders een betooging gehouden tegen Adoif Hoffmann, die traclit de R- K- en Evangelische kiezers voor de Nalio-; nale Vergadering te doen samen werken. De opwinding onder de hetoogers werd tenslotte zoo groot, dat een Pa ging werd gedaan om het ministerie te bestormen en Adolf Hoffmann ér uit te halen. Do schreeuwende me- j nigte maakte zich onder leiding van soldaten meester van den ingang van het gebouw en bestormde het trap penhuis om Adolf Hoffmann te zoe ken. Nadat men de mensehen aan het verstand had gebracht, dat het huis 1 leeg was, en noch minister Hoff mann, noch zijn collega Hiinisch aanwezig waren, kalmeerden de be- toogers en verlieten zij het gebouw. Admiraal von Scheer, chef van do staf der Duitsche marine, heeft ont slag gevraagd en verkregen. Prins Max van Baden en dr. Solf zijn door democratische partijen candidaat gesteld voor de N'riionaie Vergadering. In de zitting van den voorloópigen nationalen raad van Beieren, heeft minister-president Eisner o.a. na^ mens de geheeie regeering verklaard, dat de ministerraad de instelling van een burgerwecr afkeurde. De raad be treurde, dat enkele leden der rogee ring. onder onjuiste voorstellingen den oproep daartoe mede ondenee- Kend. hebben. Het ministerie is eens gezind in zijn opvatting om tegen ie- dare bedreiging der door de revolu tie geplukte vruchten mc-t alle midde len op te komen. In 't vormen van do burgerweer word een confcra-revolutionnaire po ging gezien. Op bevel van den minister voor de militaire zaken worden geen wapens meer uitgegeven en de reeds uitge geven wapens weer opgevorderd. De Duitsche wapenstllstands-com- missïe deelt mede. dat hot, vraagstuk der voorziening van Duitschland met levensmiddelen thans door de gealli eerden-commissie te Londen word! onderzocht. De commissie deelt- verder mede, dat de geest, waarin alle verdere on derhandelingen van'de zijde n v En tente worden gevoerd, er van afhangt dat men de Entente overtuigt, dat Duitschland zijn demobilisatie zonder eenige nevengedachte zoo snel mo gelijk doorvoert. De commissie heeft daarom aan de Entente een overzicht gegeven over de vordering der Duit sche demobilisatie. - Volgens dit overzicht staan aan het geheeie Westfront, behalve de vre- üesgaxnizoeneu. nog slechts een twintigtal aaneengesloten Duitsche divisies, waarvan de oudste lichtin gen reeds zijn ontslagen. De militaire coin in andomacht aan de oostgrens der neutrale zone gaat volledig over in handen van de generale comman do's op v red es voet. De commissie heeft voorts gevraagd om verlof te geven tot liet vervoer naar het vaderland der Duitsche troe pen uit de Oehrajine (ongeveer 250.000 man) langs den zeeweg, daar de landweg geheel door do F'.;--; iki is afgesneden. Verspreid niauws POINCARé AAN HET WOORD. President Poincaré heeft aan een Amerikaansch journalist, verklaard, dat hij na de vredesconferentie een bezoek hoopt te brengen aan Ame rika. De president sprak ook van de Fransche verliezen, die 1.831.000 man bedragen, dus bijna een twintigste deel der bevolking. De aangerichte schade moest geheel en al door Duitschland worden hersteld. EMILE FERON, de bekende lei der van de radicale groep in het Bel gische parlement, is overleden. DE INTERNATIONALE SOCIA LISTISCHE CONFERENTIE. De partijraad vajj de Belgische ar beiderspartij besloofc dat de socialis tische conferentie te Lausanne iu- tergeallicerd moest zijn en niet in" ternationaal. Later zal eventueel worden besloten om de Duitsche minderhcidssocialisten voor een nieu we conferentie uit te noodigen. AMERIKAANSCHE OORLOGS SCHEPEN NAAR DANZIG EN LUBECK. Men meldt uit Kopen hagen, dat de Amerikaansche krui ser Chester van Kopenhagen naar Danzig is vertrokken; twee Ameri kaansche torpedojagers begaven zich naar Lubeck. KONINKLIJKE BEZOEKEN. De koning en de koningin van Roemenië zullen een beioak brengen aan Koa- «tantinopel, Athene. Rome. Parijs en Londen. De koning van Griekenland zal naar Parijs, Londen en Rome gaan togen het einde van Januari. Volgens de „Evening Standard" zou Wilson bij heb afscneid aan den koning van Engeland hebben gezegd, dat hij hem spoedig in Amerika hoop te te zien. IN DANZIG hebben, zooals reeds gemeld is, ernstige onlusten tusschen Duitschers en Polen plaats gehad. Na der blijkt, dat vele Poolsche winkels en 't bureau van een Poolsch blad ge plunderd zijn. D© Polen hebben de hulp der Enten te ingeroepen. MACKENSEN. die zich ter beechik- king van de Hongaarache regeerLng gestold had, ia thans door de Fran. 1 sehen iu Hongarije officieel geïnter neerd. Mackeusen. protégeerde daar tegen De regeering van Hongarije lx> raadslaagt nog over haar standpuut, DE ITALIAANSCHE MINISTER- CRISiS is opge.oit. Enkele afgotredec ministers zijn door anderen vervangen PLANNEN VAN SINN FEIN IN IERLAND. Een telegram van Reuter maakt melding van een plun der Sinn Feiners om zich meester te maken van de politiekazernes, van de kampen en spoorwegen. Er zijn documenten iu beslag genomen, waaruit biijkfc dat Baltiriggiass (in Wicklow) het hoofdkwartier der re bellen zou zijn. Men zou zich hiei meester maken van de kazerne en de verw eersmiddelen, terwijl eenige auto's rnet gewapenden naar Str&> ford on Staney zouden gaan, om zich daar van kazerne en postkan toor meester te maken. In naburige plaatsen zou op gelijke wijze wor den opgetreden en uls men dan al deze punten had bezet zou de staat van beleg worden afgekondigd. Ver volgens zou men beginnen met het vernielen van spoorwegbruggen enz. om het troepenvervoer te belensmtt. ren. Volgen» de overeenkomst die werd bereikt tengevolge van een onder houd tuschen dc-n Lord Major van Dublin en den Roomsch-Katholieken bisschop van Down, keerden de Sino Fein gevangenen, die sedert, 28 Dec. een vleugel van de gevangenis van Belfast bezet hielden, naar hun vo~ rige kwartieren terug. Een blok van de gevangenisgebouwen is bijna ge heel 'vernield. HET ENGELSCHE PARLE MENT. zal niet vcor V Februari bij eenkomen. GENERAAL MAURICE OVER li ET DUITSCHE LEGER. \\.ar Reutor seint schrijft generaal Mau rice in de Dr.ilv ,vews iir Du::on land demobiliseert, maar zijn leger niet iot boneden den standaard van voor den oorlog zal terugbrengen, die ongeveer 800.000 man bedroeg. Wanneer dit wordt toegestaan, kun" nen noch Frankrijk, noch de andere hondgenooten zich veilig achten «or der kostbare losers op de been te houden. De veiligheid is de hoofdzaak. „Wij moeien niet- alles wat wij strijdende gewonnen hebben, ris- keeren. Wij staan niet alleen in den wederopbouw, en Ciemenceau sloeg den spijker op den kop toen hij zeide, dat Duitschland veel dichter bij Frankrijk Lag dan bij ons." DE VOEDSELVOORZIENING. - Het Engelsche ministerie wees lord Reading aan als liooge commissaris om met de geallieerden regelingen te treffen voor de voorziening van Euro pa met levensmiddelen. DE WAPENSTILSTANDSVOOR WAARDEN. Op last der Entente- autoriteiten is het verkeer tusschen 't bezette Rijnland en hel overige Duitschland geheel afgesloten. De Duitsche regeenng heeft daar tegen geprotesteerd, omdat dit in strijd is met de voorwaarden van den wapenstilstand. Blijkbaar- willen de' Franschen Rijnland geheel builen DuUöciiên invloed brengen zoo wordt uit Berlijn geseind. ataasmeuws NIEUWJAARSRECEPTIE BIJ DEN BISSCHOP. De Bisschop van Haarlem Mgr. A. J. Callier heeft Woensdagmiddag de cerw. geestelijk heid uil do stad Haarlem ontvangen, die Z. D. H. bij monde van den vil caris-generaal van bot bisdom, den hoogeerw. lieer Mgr. M. P. J. Moll- inann hun gelukwenschen kwamen aanbieden. De Bisschop daarvoor dankende, zeide, blijkens een mede- dceliug in de Maasbode onder meer: Ongewijfeld is het afgeloopen jaar bijsonder vruchtbaar geweest en vol aangename herinneringen, maar een teleurstellende gedachte bleef toch de overhand houden, nJ. dat een begin van revolutie noodig was geweest, om do katholieken te overtuigen tot dut» gene, hetwelk de bisschoppen reeds zoolang, maar dikwijls tevergeefs hebben gezegd. Inmiddels verblijdde Monseigneur zich over het verkregen resultaat en vertrouwt, dat de katho lieken nu met vereende krachten vooruit zouden blijven gaan. Van de gelegenheid om Z. D. H., nieuwjaarswenschen aan te bieden, werd ook door talrijke leeken een groot gebruik gemaakt. Feuilleton naar het Engeisch door RALPH KAYE ASSHEÏON. 83) Plotseling werd Jonathan er zich van bewust, dat zijn dochter het hoofd opgeheven had. Haar gelaat, dat gewoonlijk zoo bleek en onbewe gelijk was, scheen veranderd te zijn. Het- was ontwaakt, levendig en met een blos bedekt. Daar opeens voor den eersten keer in tien jaar, hoor de Jiij haar stem. Vader! De tv.ee lettergrepen vielen in de stilte als de verschrikte kreet van een vogel. Jonathan stond ontstel, v.ui zijn skx;! op en staarde zijn doch ter aan. Zijn blik was vol vrees en hij wérd bean;woord door iets in lianr eigen oogen, wat veel had van schrik. Zij deed haar mond open alsof zij weer wilde spreken, maar er kwam geen woord uit. Toen wierp zij zich plot seling het schort over hot. hoofd en begon te snikken. D-" sprak haar vader tot haar. Elizabeth! riep hij op heeschen halfluiden toon. Elizabeth, kind, kun je spreken? Maar de vrouw tegenover hem snikte dof en gaf geen antwoord. Jonathan schudde het hoofd en ging langza-vn weer zitten. Zijn gelaat zag bleeker dan gewoonlijk, maar hij dronk werktuigelijk zijn thee verder op. Elizabeth intusschen liet haar schort vallen, veegde de tranen van baar gezicht weg en scheen weer te verzinken in haar vroegere, onbewe gelijke kalmte. Toen haar vader klaar was, stond zij op, ruimde den boel op en ging daarna zitten breien. Hij zat tegen over haar, zwijgend en zonder iets te doen, zijn blik strak gericht op de kol.en van hel open vuur. Na een tijd je kwam een buurvrouw het vertrok binnen met wat eieren, een geschenk voor Elizabeth. Dc vrouw stond een oogenblik bij het vuur om zich te warmen en zoo nu en dan wisselde zij een paar woor den met Jonathan. Terwijl zij zich omwendde om heen 1c gaan, draaide zij haar hoofd nog over haar schou der om en vertelde met enkele woor den een nieuwtje. Ze zeggen, dat Sir Peter Heyes gaat trouwen met de jonge dame van de Hall, zeide zij. Ik heb ze al heel wat keeren samen zien paard rijden. Het Is een knap stel men- scheo. Jonathan zag haar met zijn ge- heimzinnigen afwezigen: blik aan. De vrouw ging heen, en nauwelijks was de deur achter haar dicht ge vallen, of de oude man hoorde weer de stem zijner dochter. Vaderl Elizabeth was nu opgestaan en hield zichzelf wankelend in even wicht tegen den rand van de tafel. Weer scheen het geluid barer eigen stem haar mét schrik te vervullen. Zij nam haar schort opnieuw op, draaide het in elkaar om er zoodoen de een soort van kap over haar hoofd van te vormen en zonder te wach ten op eenig antwoord van haar va der, rende zij al snikkend naar bul ten in den avond. Jonathan liep haar achterna naar de buitendeur van de keuken en riep luid haar naam, maar zij was reeds in de duisternis verdwenen. Met on vaste schreden, dan weer hollend, dan weer struikelend, ging zij op nieuw op v weg naar de eendenkooi. Toen zij haar bereikte, zocht zij in het donker naar een der twijgen van den ouden wilg, waaromheen zij den vorige avond hour haar gewonden had. Met trillende vingers brak zij een stukje van den tak af, trok zich opnieuw eenige grijze haren uit het hoofd «n begon ze er omheen te draaien, terwijl zij zich afwendde. De onduidelijke klaijkeu, die gij in vorige nachten, altijd geuit had, wan neer zij de eendenkooi zocht, begon nen zich nu in iets bepaalds op te lossen een wild, zangerig, woor delijk liefdeslied, zooals de boeren dio soms zingen. De woorden waren niet altijd duidelijk, mum' zoo nu en dan waren ze toch verstaanbaar. Zoo zingend en het huar ota het wilgen twijgje vlechtend, liep Elizabeth Prout door de duisternis iu de rich ting van Cop Heyes. Het was do avond van het Brand- lesome-bai en Sir Peter Heyes zat in zijn bibliotheek te wachten, totdat hij zou kunnen gaan dineeren. Bo ven, ïh zijn groote slaapkamer, lag het ïaaskeradecosluum, dat hij dien avond zou dragen en het masker met de domino lagen er naast. Terwijl hij bij het lamplicht zat, te lezen, opende de huisknecht plotseling met bleek, bevreemd gelaat dc deur. Jonathan I'rout's dochter is hier, mijnheer, zei hij op vreemden toon. Zij wilde u graag spreken. De eerbiedige en eerbiedwaardige huisknecht zweeg een oogenblik, en kwam toen plotseling met zijn nieuw tje voor den dag. Het sell ij nt mijnheer, dat zij weer kan spreken. Zij vroeg naar u bij uw naam, en het was bijna zoo helder als van een gewoon menech! Sir Peter Heyes legde zijn cigarette neer en keek dep man aan. Zijn ge laat bleef onbewogen.. Dat is heel vreemd-; zeide hij. De knecht maakte bewegingen met zijn hoofd en handen, alsof hij zeg gen wilde, dat zooiets vreemds zijn verstand to boven ging. Is dc vrouw opgewonden. Smith? vroeg zijn meester verder. Zulke dingen gebeuren soms door een tweeden schok. Maakte je uit haar op, dat er iets niet in orde was met haar vader? Neen mijnheer. Ik begreep er niets van. Zij vroeg u alleen maar te spreken, dat was alles. Zij schrei de. Sir Peter Heyes dacht na. Je moet haar maar liever laten binnenkomen, zeide hij. Het zou een groote vreugde voor Jonathan zijn, wanneer zijn dochter - haar spraak en gehoor weergekregen zou hebben. Sir Peter Heyes was niettegen staande zijn niet al te hoogstaand karakter, bekend als een vriendelijk meester- Smith verd\#een. Eenige oogenblikkcn later bevond Elizabeth Prout zich in de tegenwoordigheid van den eigenaar van Cop Heyes. Sir Peter was opgestaan en leun de met zijn rug tegen den schoor steenmantel om op haar tc wachten. Toen zij naar hem toekwam, zag hij hoar rustig en vast aan, maar sprak geen woord. Elizabeth sprak ook niet De tranen stroomden haai over het gelaat. Gedurende een paar seconden staarden zij elkander aan. Toen bood zij liem plotseling, zonder een woord le uiten, het wilgentwijg je aan, waaromheen haar grijze ha ren gevlochten waren. Nog steed9 bleef Sir Peter schijn baar onbewogen staan. Hij v as mis schien wat bleeker dan anders, of schoon zijn huid nooit erg veel kleur vertoonde. Hij nam het takje niet aan, maar zag Elizabeth Prout vaat in de oogen. Eenige oogenblikkcn lang bleef zij het hem aanbieden. Toen, daar hij haar bleef aanstaren en geen spier bewoog, wendde zij zich half af on legde het op tafel neer. Zij had al dien tijd zachtjes staan schreien zonder een enkelen kreet te uiten, zooals anders haar gewoonte was. Sir Peter Hevcs nam het wil gentwijgje nu op en wierp het in het vuur. Elizabeth, zeide hij met koele hoogheid, kun jc hooren, wat ik zeg? Kun jo mij antwoorden? Zij keek door haar tran.-n heen naar hem op. Onder haar te vroeg- witte haren was baar blik wild, ver legen, smeekend als die van een kind. Zij maakte eon beweging alsof zij Zij haar handen wilde .ringen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5