Distributiebedrijf OM ONS HEEN Uitreiking Boter- en Melkkaarten. Statisnieaws Van het Politieke Toar- nooiïeld. Rechtszaken Burgerlijke Stand Uit de Umstreken 36e Jaargang No. 10S29 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 15 JANUARI 1919 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 8 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent ge vestigd is (kom der gemeente) f 2.26. Franco per post door Nederiaud f 2.60. Afzonderlijke nummers f 0.15. Gelllustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51f. Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken ea franco per post f 0.69. Uitgave der N.V. Lcurcns Coster, Dlrettcur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVEHTENTIENj Van 1—5 regels f 1.— iedere regel meer 20 Cta. Reclames 40 Cts. per regeL Tijdelijk oorlogstoeslag 21) procent Bij abonnement aanzienlijk rabat. Tienstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1—regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer 12'/t Cts. k contant Buiten het Arondissement dubbele prijs. Advertentièn buiten bet Arrondissement 25 Cts. per regel. Reclames 60 Cts. per regel. Dlrecfie en Administratie Groote Houtstraat 03. Tclefoonn. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. HEEMSTEDE PETROLEUM Zoodra nieuwe aanvoeren het mo gelijk maken, zal worden overgegaan tot het distribuaeren van Petroleum voor Lichtlooze gezinnen en voor de seinlichten op binnenvaar tuigen. In verband hiermede worden de hoofden van lichtlooze gezinnen (waaronder ook te rekenen lijn kamerbewoners) en schippers, die verzuimd hebben van de onlangs gehouden distributie van Petroleum gebruik te maken, verzocht hun naam en adres alsnog schriftelijk op te geven vóór 20 Januari a.s. aan het Üistributiebureau, Achterweg 1. Kleinbedrijven, huisindustriën, veestallen en dergelijke komen hiar- - voor niet in aanmerking. Voor de verstrekking van Pe troleum aan Kerkea, Gestichten, Ziekenhuizen enz. en stoombooten en motorbooten, wende men zich tot het Rijkskantoor voor Verlich- tlngs- en Aanverwante Producten, Afd. 3 (Petroleum) Raamweg 3, 's-G raven hage. De Directeur van het Distributie bedrijf te Heemstede, J. A. OELDORP. LEVENSMIDDELEN- VOORZIENING. verdient daarom aanbeveling dat een leder zich overtuigt, dat vakje 16 niet reeds geknipt la; dat de boter- en melkkaarten al leen worden uitgereikt tegen overleg ging van de xantsoeneeringskaart, »en van do aan ieder toegezonden briefkaart, do uitreiking van boter- kaarten betreffende. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. DONDERDAG 16 JANUARI. Stadsschouwburg, WjJsonspLetn, )2e Liefdadigheidsvoorstelling „Jan van Beers" van Utrecht: Molière's Tartuffe. 8 uur. Schouwburg Jansweg. Volksvoor stelling Ned. Tooneelgezelscftap. De Kroegzangeres. 8 uur. Leger des Heils. Bijzondere samen komsten, geleid door stafkapitein Bruyns. 8 uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat Bipsc. voorstelling. Schouwburg „De Kroon", Grofotc Markt* Biosc. voorstellingv ApolloTheater, Barfeljoriss traaf: Biosc. voorstelling. Kleine Voreeniging. Kloine Hout straat, Bios. Voorstelling en Variété. Hotetl café restaurant Lion d'Or, Kruisweg. Concert 8 uur. No. 2573 Duitsche krijgsgevangenen in Nederland. De „Deutsche Wochenzeitung für i nauwernood gelooven en 't staat er die Niederlande und Belgien" zendt toch duidelijk „die Duitschlands De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis: dat verkrijgbaar wordt gesteld: op Donderdag 10 Januari van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persoon: EEN POND VISCH op vertoon van Vischkaart No. 5601—6200 in de Gem. Viscbhal, op vertoon van Vischkaart No. 62016700 in het Pand .ingang Ko ningstraat. KAAS gedurende het tijdvak van 15 tot en m©t 22 Januari op Bon B. No. 76 TW££ ONS KAAS t.w. t oude volvette Goudsch© a 17 cent per ons; jonge volvette Goudsch® a 15è cent per ons. oude nagelkaas a 8 cent per ons. dat, in verhand met de aanwezige voorraden aan den verbruiker geen keuze van soor,t kan worden gela ten. dat de uitreiking vian boter- ei melkkaarten zal plaats tebben op de navolgende dagen: Donderdag 16 Januari voor de num mers: 1—3000 gebouw Zang en Vriend schap 30016000 gebouw Sint Bav< Vrijdag 17 Januari voor d© num mers: 6001—9000 gebouw Zang en Vriend schap; 900112000 gebouw Sint Bavo. Maandag 20 Januari voor ie num mers: 12001—15000 gebouw Zang en Vriendschap. 1500118000 gebouw Sint Bavo. Dinsdag 21 Januari voor de num mers: 18001—21000 gebouw. Zang en Vriendschap; 21001—24000 gebouw Sint Bavo; telkens van des voormiddags 8 uur tot des namiddags 4 uur; dat men bij deze uitreiking boter en melkkaarten in ontvangst heelt; te nemen; dat men verplicht is de boter- melkkaarten BIJ ONTVANGST NA TE TELLEN, daar NA hef verlaten van het lokaal op reclames GEEN ACHT GESHAGEN WORDT; dat men zich voor eventueele klachten dient te wenden tot den rich in het lokaal bevindenden CHEF of CONTROLEUR; DAT AAN KINDEREN GEEN BOTER- OF MELKKAARTEN WORDEN AFGEGEVEN; dat voor ontvangst der boter- en melkkaarten vakje 16 van de rant- soeneeringskaart wordt geknipt; het aan onze redactie een album toe, ge titeld „Zur Erinnerung an die Inter- nierung der deutschen Gefangenen in Niederland". Natuurlijk ligt daaraan een zekere 'reclame tot grondslag. Men verspreidt niet maar voor de aardigheid een groot en dus in dezen tijd kostbaar boek van vijf en een half vel druks vol afbeeldingen. Dat moet een bepaald doel hebben en dat doel kan niet anders zijn, dan recla me te maken voor de Duitsche arbeid zaamheid en meteen, denk ik, voor het Duitsche weekblad, dat voor de uitgave zorgt. Vóór en vooral tijdens den oorlog zijn wij met Duitsche reclamelectuur in den meest letterlijken zin van het woord overstelpt. Bescheidenheid be hoorde nooit, ofschoon de Duitscher meem van wel, tot zijn nationale deugden. Niet alleen het binnenland, maar ook het buitenland moest over tuigd worden van de Duitsche vooi- treffelijkheid. Er was systeem in de manier, waarop wij telkens en tel kens weer moesten worden herinnerd aan Deutsche Treue, Deutsche Ener gie, Deutsche Tatkraft, Deutsche Klugheit, alsof al deze deugden lang zamerhand liet uitsluitend monopolie van het Duilsche volk waren gewor den. In Duitschland heeft deze za verheerlijking haar doel niet gemist* zij werd iieb cement, dat ongelijksoor tige elementen, Pruisen, Saksers, Beieren, Rijnlanders bij elkaar hield; ook in 't buitenland zijn oncritische geesten onder den indruk gekomen van dezen bluf en in ons eigen lano liep menigeen rond, die de voortref- felijkheid van de Duitscher3, als een zwakke echo, napraatte en betoogde, dat op liet gebied van handel, nijver heid, wetenschap, kunst, ja op ieder gebied, de Duitscher ieder ander over trof. Ook op het gebied van discipline. Waarschijnlijk denkon die vereer ders, sedert het optreden van de SpartacisLen, althans over die disci pline wel anders. Al dit brallen leidt er toe, liet al bum bovengenoemd met eenig wan trouwen te ontvangen. Te meer daar de schrijver, de heer A. Prell, redac teur van de Deutsche Wochenzeitung, in zijn voorwoord blijken geeft, da; hij nog altijd, hoewel hij jaren ih ons land woont, tekort schiet ln begrip van de redenen, waarom zijn land- genooten zich zoo gehaat hebben ge maakt. Hij gaat op bezoek naar het kamp van Duitsche geïnterneerden te Hattera, verwacht daar lichamelijk en zedelijk gebroken menschen aan te treffen en bestraft daarover zich zelf aldus: „O, kortzichtige die ik was! Hoe kon ik zoo aan Duitsclien geest, aan Duitsche oerkracht twij- felenl" Hier begint al dadelijk weer de zelfverheerlijking naar 't aloude re cept. Hij vindt de menschen aan het werk op het land, bij een tropische hitte en zegt tot zijn geleider: „Zwa re arbeid!" „Och", antwoordt die, heer is aan hooge temperatuur gewend. Het is onze ontdekkingsrei ziger Dr. X. „Waaat? Werkt die ook mee?" De heer Prell Is buiten zichzelf van echt Duitsche verwondering, omdat een ontdekkingsreiziger ook op liet land werki. Maar nóg hooger klimt zijn verbazing. Hij vindt daar Mllit airisme tegenstanders noemen". Ziedaar nu een Duitscher, die tien talion van jaren uit zijn vaderland weg is en nóg niet begrijpt, of be grijpen wil, wat een ander Duitsch militairisme noemt en verafschuwt. Neen, heer Prell, niet het plichtge voel en de veerkracht van uw land- genooten worden bulten Duitschland „militairisme" genoemd, maar het ellendige eysteem, dat van heel Duitschland een kazerne en een dril- veld heeft gemaakt, den waan ge kweekt, dat er niets hoogers is dan de onproductieve soldaat, die een heel volk in vakjes en hokjes verdeeld en een geest van aanmatiging tegenover den mindere en van slaafsche onder danigheid jegens den meerdere heeft gekweekt. Dat noemt de wereld het Duitsche militairisme. Dat veracht zij! Maar de veerkracht en de vlijt, de volharding van den Duitscher worden op de beide halfronden erkend en ge waardeerd. Wanneer er één middel is, dan zijn zij het die het Duitsche volk zullen redden uit den afgrond, waarin het verzonken is. En daarom mag wel eens gewezen worden op den ijver, waarmee de Duitsche geïnterneerden, zoodra zij in ons land waren aangekomen en onder dak gebracht, begonnen zijn aan allerlei nuttigen arbeid, niet alleen om den tijd te dooden, maar ook om nuttige kundigheden te ver krijgen voor hun volgend leven. Han denarbeid voor den een, cursussen voor den ander, van allerlei aard en soort; daarbij tot ontspanning voet balclubs, muziek- en roeivereenigin- gen. Ook de kunstnijverheid werd be oefend, de veefokkerij, er waren gym nastieklessen en een boschschool, zelfs waren Duitsche geïnterneerden tot de Rijksland- en tuinbouwschool te Wageningen toegelaten en ofschoon de academische studiën niet zoo goed slaagden als de belanghebbenden wel hoopten (voornamelijk door de taal) is ook ten opzichte van hooger on derwijs iets bereikt. Natuurlijk werd ook van Universit As-bibliotheken een nuttig gebruik gemaakt. Op de afbeeldingen in het boek zien wij de Duilschers als flinke, rechtop gaande mannen, ferme kerels. Een volk, dat verslagen, maar niet ver nietigd is. En dat ook zeker niet ver nietigd nioet worden. Meer en meer leeren wij do wereld zien als een heel. En door de Internationale ver houdingen, door transport- en bank wezen vooral, door bodemcultuur, in- en uitvoer, lijdt dit geheel, wanneer een gedeelte lijdt. Hebben wij niet ervaren in dezen oorlog, dat de terugslag, de schade en ellende werden ondervonden tot in de verste hoeken van de wereld, waarvan wij niet dachten, dat zij ook maar in 't minst getroffen zouden kunnen worden? Het is er met een geweldige ontploffing, waar door de ruiten toi op ver verwijder- m afstand springen. De wereld wordt er niet beter van, wanneer midden iji Eurupu een volk van zeventig millioen zielen in ar moede en ellende zou verkeeren. In tegendeel, zij lijdt er schade door, al was het maar alleen omdat aan den wereldarbeid daardoor de kracht vroegeren procuratiehouder van een j van zeventig millioen menschen ont- groote, Duitsche bank te Londen, een trokken wordt. Vergelijk dit bij een ken van een volkerenbond, maar zelfs wanneer Duitschland daarin voorloopig onder strenge voorwaar den zou worden toegelaten, hebben wij (wij, dat wil zeggen de wereld( daarin aller werkkracht noodig. Maar wie gebroken op den grond ligt, kan niot, meer arbeiden; wel kan, wie zich buigen moest weer tot oprich ting komen. Dat is ook wat Wilson, bedoelde, toen hij zeide: „Wij vech ten niet tegen het Duitsche volk, maar tegen de Duitsche machtheb bers!" Daaruit volgt, dat nu d© Duitsche machthebbers verjaagd of afgetreden zijn, liet Duitsche volk niet moet worden vernietigd. Toen aan het album der geïnter neerden werd begonnen, konden de Duilschers nog op een overwinning, althans op remise Kopen. Toen het gereed kwam, niet meer. Daarvan geeft een N achwort, een slot woord, blijk. Ik lees: „Dit herinneringsalbum verschijnt op liet oogenblik, dat Duitschlands macht gebroken en op genade en on genade aan zijn tegenstanders over geleverd is. Zij kunnen den Duit- schers alles ontnemen: hunne zelf- standighecd, hun have en goed, maar niet hun scheppingskracht, hunne energie en de hoop op hunne wederoprichting. Mogen zij zich bij dit omhoogwor- stelen tol de vroegere hoogte spiege len aan het voorbeeld van de krijgs gevangenen en geïnterneerden, die na een lange geest en lichaam doo- dende gevangenschap, bijna geheel gebroken in Nederland aankwamen, zichzelf niettemin weergevonden hebben en in kleine afmeting den weg aangewezen, dien hun gansche volk begaan moet, om tot het doel te gera ken." Door arbeid dus. Zóó 1© het. En dit is sympathieker taal, dan het gebral van de inleiding. J. C. P. grooten landbouwer uit Kameroen, den kapitein van 'n Duitsch koopvaar dijschip, een hoofdingenieur van de A. E. G. te Berlijn, die met spaden en houweelen werken, alsof zij nooit anderen arbeid hadden gedaan. „Moet gij dan arbeiden?" vraagt hij. „Moeten? Neen. Maar meent u dan, dat wij onze uien en aardappe len door andere menschen willen la ten verbouwen? Zijn wij misschien beter, dan zij?" „Toen werd het mij warm om 't hart", schrijft de heer Prell. En daar loopt de stroom van Duitsche zelfver heerlijking weer over. „Dat waren echt Duitsche woorden, echt Duitsche daden. Hier kwamen in hun eenvoud aan den dog het Duitsche jilichtge- voel, de Duitsche veerkracht, die Duitschlands tegenstanders Ja, wat er nu volgi zal de lezer ter gezin, waarvan een der leden door ziekte of ongeval niet in staat is tot werken: zijn aanwezigheid drukt op de rest der familie als een looden last, in stoffelijken en ook in geeste lijken zin; zoodra de zieke weer her steld is en zijn taak opvatten kan, gaat er als 't ware een nieuwe zon over de familie op. Zoo is het ook met hel tegenwoordige vernederde, ver slagen Duitschland. Zeker, het zal de schade moeten betalen, die het in de wereld heeft aangericht. Moeilijke tijden zullen voor Duitschland komen en moeten ook komen, als straf, om dat het in overmoed de hand naar de wereldheerschappij heeft uitgestrekt. Nooit moet het daaraan meer dur ven denken en daarvoor is straf noodig. Maar niet zoo, dat het land zich niet meer herstellen kan. Wij spre RfëHdeSb, ToahnJoche- en Ambachtsschool. Het bestuur der vereeniging voor Ambacbts- en Middelbaar Technisch Vakonderwijs alhier, benoemde tot adjunct-directeur, tevens leeraai in de werktuigbouwkunde aan de Mid delbare Technische School, dep heer G. Hofstede, w.o., leeraar aan de M. T. S., te Dordrecht, en lot adjunct" directeur der Ambachtsschool, te vens direceur der Avondvakteeken- school, den heer A. L. Hengeveld, leeraar M. O. mededirecteur der Avondvakteekenschool teUirecht, nende ie Watergraafsmeer. DE NED. ROODE STER. De St. Ct. behelst de Statuten dei' afd. Haarlem en omstreken van de Ne- derlandsche Roode Ster. l>e vereeniging lieett ten doel naar .aanwijzingen van den Militairen Veterinairen Dienst, in den oorlog en bij rampen hulp te verleenen aan zieke en gekwetste dieren oji onge neeslijke zoo spoedig doenlijk uiS hun lijden te verlossen, verder het streven van bestaande vereenigingen tot bescherming van dieren te s:eu- STEUNREGELTNG. De bur gemeester vhn Haarlem brengt ter kennte, dat een nadere steunregeling voor gedemobiliseerden van land- en zeemacht is vastgesteld. Wij hebben deze uitvoerige rege ling in onze Tijdingzaal ter lezing opgehangen. HERSTELD. Tot ons genoegen kunnen we mededeel en, dat ds. J. L. E. de Mijere Joh. Czn., predi kant bij de Evong. Luth. kerk, van zijn aanval wan Spaansche griep is hersteld en zijn werkzaamheden bin nenkort hoopt hervatten. L 14 Januari. MELK EN EIEREN AAN DE VAR KENS. Het Gerechtshof te Arnhem heeft met verniotiging van «sen be schikking der Rechtbank te Tiel, te gen G. van E., burgemeester van Dreumei, rechtsingang verleend met (last tot -instructie, ter zake dat hij melk en eieren aan de varkens had gevoederd. De Tielselie Rechtbank had zoo meldt heit N. v. d. D. dit feit niet strafbaar goafcht en het Gerechtshof ging aanvankelijk met die opvatting mee. De procureur-ge neraal voorzag zich echter in cassatie en toen bleek de Hooge Raad andere 4.1 aarover te denken en wees de zaak terug naar hot Gerechtshof te Arn hem, met last opnieuw recht te doen. ZANDVOORT. Bevallen. E. Keesman—Weber d. Overleden: M. A. Brouwer, 26 j. A. KeurDrommel S5 j., R. F. L. Ide— Huijghe 59 j., A. Gertenbach—Keur 74 j., M. Schaap-Terol 83 j., A. Mo lenaar 59 J. Zaken van bet onderwijsdepar- tement. Zondagsrust en rijkssubsidies. De eerste vergadering dar Kamer in het nieuwe Jaar begon op de oude wijs. „Net een bijenkorf' zei iemand op de publieke tribune, en verwijder de zich, onder de betuiging dat hij er Itoch niks van begreep. Zoo is het voor 'n ondeskunüigen toehoorder die gewoonlijk meer' toekijker is bijna altijd, en vooral bij den aan vang eener nieuwe periode, als de machine een beetje op gang komen moet. Maar ze loopt dan nu toch weer. De eerstvolgende dagen houdt de Ka mer zich bezig met de verdere behan deling der eerste Onderwijsbegroo- ling; de voorzitter rekent er op dat zij Vrijdag klaar zal zijn, want dan beginnen de a f deeiingszruing en wi waarin o.a. do nieuwe salarisvoorstel- len voor de onderwijzers zullen wor den onderzocht- De heer Ketelaar vond dat te spoe dig. de Kamer had nog geen enkel ,adres ontvangen stel u voor, dat er nog adressen moeten komen over een zoo doodgeprate zaak I maar de Kamer was iri meerderheid van ge voelen dat desniettemin de behande ling in de afdcolingen er niet om hoafde te worden uitgesteld. In wat de heer Wijnkoop over zijn Bolsjewiekschen vriend Rosing te zeggen heeft, stelde de Kamer blijk baar minder belang zijn voorstel om deze interpellatie deze week te hou den werd afgestemd. Daartegen kla gen wij wed een interpellatie-Sannes pver de melkmisère niet overbodig Minister de Visser is, zooals be kend, een gemakkelijk spreker. Ze- nuwachLgheid bij zijn eerste ministe rlëele rede toonde hij Ln elk geval niet Met zekere handigheid schoof hij de opmerkingen van den heer Rutgers ;weg. tot tijd en wijle de Onderwijs- jwdt'aan de orde zal komen als een geroutineerd parlementairiër liep hij, schoon niet zonder hoffelijkheid, lover eenige ondergeschikte punten heen, en beantwoordde vervolgens eenige meer belangrijke vragen. Zoo Vernamen wij dat aan het onderwijs voor Belgische vluchtelingen door ons GV> ton is ten koste gelegd, dat wij dit zelf hebban betaald en dat de Belgi sche Regearing nidt zooals de heer Lohman had gevraagd ons aange boden hoeft die kosten te vergoeden Op 'een vraag van den heer Duy- maer v. Twist naar 'e Minis; .-' standpunmt ter zake van dc Zondags rust, antwoordde de Minister met. een woord van een anti-revolutionai ren voorganger wijlen Minister Tal- pi a Ik kan met als Minister mijn opvatting van den Zondag opleggen aan het geheele volk daarmede zou ik geweld plegen Dat was niet afl beste dag van Minister Talma, zeiae de lieer Van dar Molen. Maar de Minister repli ceerde, dat toch de helft- van de anti revolutionaire Kamerclub do opvat ting van Minister Talma heeft ge dekt. Overigens zou de Minister z.]v subsidies voor lichamelijke oeferung en sport binden aan de voorwaarde, dat uitvoeringen en dergelijke op Zondag niet moeten aanvangen alvo rens de Zondagmorgen-godsdienstoe feningen zijn afgeloopen. Voorts wenscht hij de invoering van den vrijen Zaterdagmiddag te bevorderen. De Minister meende het oordeel over de wenschelijkheid van zijn de partement aan de toekomst te mo gen overlaten. Wat- zijn werkplan be treft, de bevrediging die hij zich voor stelt-, moet loopen over alle takken Van hot onderwijs, en daarbij moet z.i. het Rapport dei- Bevredigings commissie zijn leiddraad zijn. Dit is antwoord op enkele vragen die den Minister waren gesteld. Hij verwacht van de uitvoering der wetsvoorstellen, die noodig zullen zijn, ve>el voor den bloei van het onderwijs dat is liet oogpunt waaruit de zaak allereerst moet worden bezien, eerst daarna uit dat van de onderwijzers. Natuurlijk pleitte de Minister voor al datgene wat de pacificatie zal kunnen doen gelukken daarom, zeide hij, staat mijn arbeid in het teaken der s y n- ,t h a s e. Maar uit zijn standpunt vloeit ook voort dat hij tegen t exclu sivisme van de hoeren an Ravo- pteyn c.s. niet eens polemiseertde ze revolutionairen zeide li ij, staren zich zoo blind op de gelijkheid, dat ze aan de vrijheid niet toekomen hun leer is een clericahsme zonder het correctief van het geloof ln God. Over het hooger onderwijs zeide de Minister goede dingen het moet niet te veel vakonderwijs zijn, en daarom is hij tegen zoogenaamde gespitste doctoraten. Er is op allerlei gebit-., voor het onderwijs veel te doon, waai* bij allereerst door samenwerking de onder w ijs wetgeving op het peil van dezen tijd moet- worden gebracht, liet keurslijf dei- wet mag intussclien niet al ie nauw zijn, taneindo ruimte te laten voor de zelfwerkzaamheid van hat volk. Ook de samenhang van het onderwijs in zijne vertakkingen mag niet worden uit het oog verloren. De Minister is overtuigd dat hij de be langen. zoowol van het openbaar als De eerste vergadering in het pjiefuwe Jaar beginnen wij met een nieuwe benummering. van bet bijzonder onderwijs, heeft te behartigen daarbij rekent hij op de samenwerking met de geheele Kamer.. Den leerplicht nooemde Minister De 'Visser een noodzakelijk kwaad, maar uitbreiding van den leertijd acht hij noodzakelijk. Echter zal een zevende leerjaar op de gemeenten een zweren last leggen waarom hij tot voor zichtigheid aanmaande. De Minister wil zijn idealen hoog stellen ,maar dan moeit de school strijd beëindigd zijn, zoo besloot, hij onder applaus van de Kamer, al thans van een deel der Kamer. De Voorzitter deed een poging om hu maar eens geen replieken te hou den, maar dat lukte niet. De lieer Duymaer van Twist had groote be hoefte om den Minister ter zake van de Zondagsrust-kwestie, verloochen ning van het Christelijk-histerisch program en van zijn verleden, te verwijten. En van die repliekgelegenheid maalde toen ook de heer Kolthek ge» bruik om te verklaren, dat hij niet tegen elk bijzonder onderwijs is ge stemd, doch dat hij dat later nog wel eens zal uiteenzetten. Met eon re- pliekje van den heer Van Wijnbergen tegen „leugentjes" uit „Het Volk" was het afgeloopen. Uit het debat stippen wij nog aan, dat de heer De Zeeuw pleitte voor on derricht. aan schipperskinderen in wintermaanden de heer K. ter Laan maakte de soc. dem. fractie los van liet pleidooi van den heer Ossendorp Voor de verplichte neutrale Staats- school; de heer De Muralt verklaarde zich vóór uitvoering van art. 192 G. W., zonder restricties, maai- los van da toelichting der Bevredigingscom missie, hetgeen den heer De Zeeuw aanleiding gaf oin te zeggen dat juist in de ontwerpen der Bevredigings commissie gebleken was dot pacifica tie op onderwijsgebied tusschen rechts en links mogelijk is. Aan de in die stukken aangegeven lijn wilde hij dan ook vasthouden. Aangezien de Minis ter zich precies zoo heeft uitgelaten, belooft dit heit beste voor de beider zijds gehoopte samenwerking 't ls haast te mooi om waar te wezen. INTIMUS. HEEMSTEDE. AANBESTEDING. Dinsdag middag werd door het bestuur der wonlngvereeniging „Berkenrode" te Heemstede aanbesteed: e. het, hou wen van 22 woningen aan de Eiken laan te Heemstede, geheel overeen komstig de teekenicgen, alles me(j bijlevering van alle daartoe benoo- digde materialen, arbeidsloonen, transporten, winsten enz. medegere- kend; b. het aanleggen van een gedeelte der Eikenlaan onder directie van den architect Ir. Joseph Cuypers te Am sterdam. Ingekomen 35 biljetten. J. W. Maifcthijs, Utrecht f 153-700; P. G .Smit, Heemstede f 123.980; J. B. Selmeijer Jr., Amsterdam f 139.105; G. van Nes, Amersfoort f 134.400; G. Vreeman, IJmuiden f 125-168; D. Bruin Haarlem, f 141.000; P. A. Kraaijveld, Rotterdam, f 133,189 en f 129.189; W. A. v. Amstel, Heemste de, f 136,640; C. Turkenburg, Heem stede, f 131,055; J. H. en P. J. v. d. Putten, id., f 129.875. W. G. M. Voorman, Schagen f 131.800; G. To- mas, G. Meijer en Th. W. Challa, Amsterdam, f 120.938; G. J. Smit, Heemstede, f 125.100; J. P. IJ. «k Vries, Wijk aan Zee 1 130.947; A. N Cbrnelissen en Kreuger, Haarlem •a. f 126.650, a ©r. b 1 133.350; J. G ten Broeke, Velseroord a f 117.400 b. f 8000; Bausema en Jansen, Haar lem f 152,864; J. Koldijk en J. NieuW. stad, Amsterdam f 132.470; J. Tur kenburg, Haarlem, f 154.000; J. Gijls- ijk, Amsterdam f 142.000; È.- Bozen- hart, Heemstede f 112.990; S. J. F. Kok, Rotterdam f 134.150 en f 130.100 R. Joriitsma, Heemstede, f 135.000; G. de Graaff, Halfweg f 144.000 en f 137.000; A. C. Brandwijk, Tiel f 129.400; P. J. Boom, Wormerveer, a. f 114.600, b. f 6995; J. Wajer en J- Schuurman Amsterdam f 141.600; Jac. Klerk, Haarlem f 128.736; J.Vis eer Jzn., Sliedrecht 138.000; E. K. Volkers, 81c-ten f 128.289; J. W. v. d. Schoot, Tilburg f 156.000; Centr. Mij. to*, aanneming van Werken, 's-Hage f 157.000; C. Rol, Uitgeest a. f 115.600 b f 7200; J. Rol, Uitgeest a. t 116.500, b. f 7500; M. A. Alders, Haarlem f 136,400. Indien verdef niets vermeld, te voor de massa ingeschreven. IJMUIDEN. Gewetens- gold. Ten behoeve van 'e Rijks schatkist is ontvangen bij den ont. vanger der directe belastingen enz- ibc IJmuiden, f 7JLSQ, wegens te wei nig betaalde bedrijfshelaAiug over 1913/14. VELSEN. B. en W. stellen v°<>r d'en administratieven ambtenaar bij hei bedrijf openbare werken, A. de Bruin Jr., te benoemen tot commies ©n zijn jaarwedde gelijk te stellen aan die van den boekhouder bij dat bedrijf.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1