Hmrlem's Dagblad fiuiteniandsch Overzicht De Teruggekeerde Uit de ümstreken ötaasmeuws TWEEDE BLAD. Donderdag 16 Januari 1919 't Wordt in Duitschland weer iets rustiger! Toch is 't Maandag nog tot vecluen gekomen. Een nieuwe poging der Spartacls- ten om zich door een aanval met gas bommen te verzekeren van de „Fnan- zer"-kazerne te Berlijn, is afgesla gen. Ook aan de Hallesche poort k weer gevochten. Aan het Witteiibergpieln is een trein door middel van handgranaten aangevallen. Onder de reizigers ont stond een paniek. Eenigen werden gewond. Overal waar de Sparlacisten aan vielen werden ze door de regeerings- troepen afgeslagen. Uit 't feit, dat de Sparlacisten nog over machinegeweren beschikken, blijkt wel, dat alle verzet nog niet tot 't verleden behoort. Woensdag ïs het te Berlijn' niet meer tot vechten gekomen. De regeering neemt krachtige maat regelen tot ontwapening en heeft voorts geiieele stadswijken door ke tens van militaire posten afgezet. 't Aantal stakingen neemt ook af. De spoorwegstaking is opgeheven. De arbeiders van üe l<ijnsch-W esl- faalsclie waterwolken hebben ook, na onderhandeling met den Arsolraad, de staking opgeheven. De Duitsclie regeering publiceerde een manifest, waarin zij o.a. wees op de gevaren in het oosten en die van het nieuwe Russische militaire despotisme. Verder wordt opgewekt de regee ring te steunen, opdat op 18 dezer dc verkiezingen voor de Nationale Vergadering ongestoord kunnen plaats hebben. In een zitting van den Berlijn- schen Ceiwralen Raad. de revolutio nairen, de onafhankelijke socialisten en de raeerderheidssocialisten, eisch- ten de uiterste linker partijen op nieuw, dat de huidige Duitsclie re- geering teretond zou aftreden. De familie van Liebknecht, die ook gearresteerd wsa, is weer in vrijheid gesteld. Liebknecht zelf is niet te vinden. Te Dusseidorf zijn de Sparlacisten nog de baas. De stad is geheel van de buitenwereu^ afgesloten. Er wordt veel geroofd, gemoord en geplunderd. Te Erfurt zijn ook Sparlacistische onlusten uitgebroken. De Brunswijksche regeering stelt de vorming van. een Midden-Noord-1 Duitsclie Bondsrepubliek voor, op denzelfden voel ongeveer als de Zwit- sersche republiek- Men wil er •baast mede maken om de nationale vergadering voor een voldongen feit 4e plaatsen. Generaal Ludendorff verblijft nog -steeds in Zweden. De jonge socialistische republiek Cuxhaven beleeft al moeilijke lijden. De vereeniging van beambten, staats- zrbeiders en onderwijzers heeft aan ie regecring een ultimatum gestuurd, dat onmiddellijk het werk gestaakt zal worden als de social, repubnei. Cuxhaven niet wordt opgeheven, met erkenning van de wetten aer rijksre gering. De regcoring heeft een nieuwe oor logswinstbelasting ingediend. Deze bepaalt o.a., dat iemand die 1 i lioen mark O. W. maakte er voor zich zelf niet meer dan iyy.5U0 uiun. van mag houden. Te Trier zijn de onderhandelingen begonnen over de verlenging van den wapenstilstand. Lk-kend is, dat de Entente nadere eischen aan Duitsxhland zal 6tellen. Via Lyon wordt gemeld, dat de En tente nieuwe bepalingen gesteld heeft aungaande de scheepvaart en vergoe ding voor de machines en het mate rieel, dal de Duitschers in Franknj. en Belgie hebben meegenomen. Dc Duitsche onderhandelaar Erz- berger moet aan een journalist ver klaard hebben: „Maarschalk I beschouwt uls een gepaste schade loosstelling voor het herstel van bel gie en Noord-Frankrijk een bedrag van 30 milliard; voor de overige s. de de som van 20 milliard te zomen dus 50 milliard. Als waarborg zullen do geallieerden de Duitsclie spoorwe gen en Duitsclie bossclien als pand elschen". Van Duitscho zijde wordt opge- Feuilleton naar net Engeisch door RALPH HAVE ASSHETON. 44) Zij bereikte Mcols Hall, zonder te fcemesken, dat zij den bekenden weg liep. Voordat zij had kunnen aanbel len, rukte Morris, de huisknecht, de deur reeds open. O Juffrouw! Juffrouw! riep hij uil- Gelukkig, dat u gekomen bentl Ga toch gauw naar die arme Juffrouw Stansfield toe! Mijnheer Giles is veroordeeld! Een oogenblik werd alles donker voor Jili's oogen, zooals zij dat ook zooeven bij de eendenkool had gehad. Morris had zijn handen voor zijn ge zicht geslagen, dat vertrokken was en overstroomd met tranen. Jill lier- stelde zich zonder een woord te zeg gen. liep hem vlug voorbij en ging naar Alice, die in de zitkamer was. Avice zat in haar gemakkei ijken stoel voor den hnard, bleek, bewe gingloos als een standbeeld. Er wa ren geen verlossende tranen gekomen, zij keek de leego wereld in met leege ocgen. merkt, dat Duitschland aan 'de grens Is gekomen van wat !t kan toegeven, want anders kan 't evengoed zelf moord plegen. De Duitsche Staatssecretaris van Budtenliandsche Zaken heeft aan Journalisten verklaard, dat Duitsch land niet andere kan dan de nieuwe voorwaarden door de Entente te stel len, te aanvaarden. Duitschland wil eerlijk medewerken om te komen tob een democratischen vrede en de op richting van een Volkerenbond. Zaterdag zal te Parijs de eerste of- ficieeie zitting van de voltallige vre desconferentie der Entente-landen plaats hebben. Als België slechts twee officieel© vredesgedelegeerden ter conferentie mag hebben, zal de socialist Vander- velde zich terugtrekken zoo meldt de IntranslgeanL Er komt een gerucht meer dan een gerucht is 't niet, want de bron put 't uit ontelbare zijaders dat de ex-Tsaar van Rusland niet ter dood gebracht is, maar nog leeft, In zijn plaats zou een officier, die zich voor hem opofferde, zijn doodgeschoten. Waar de ex-Tsaar evenwel nu ver blijft is niet bekend. Verspreid nieuws HINDENBURG. 't Bericht, dat Hindenburg de leiding van de verde diging der Duitsche Ooster-grenzen op zich zou nemen wordt tegenge sproken. DUITSCHE DUIK BOOTEN. Het Fransche persbureau Havas deelt mede, dat de interggaliieerde marinecommissie in enkele verbor gen Duitsche havens verborgen bas sins vonden, waarin duikbooten ver stopt waren. De list der Duitschers, om aldus duikbooten aan de uitle vering te onttrekken, Is niet ge lukt. VAN 'T 1TALÏAANSCHE I.EGER zijn in 2 maanden reeds 900.000 man gedemobiliseerd. GRONDSTOFFEN. De Morning Post vernoemt, dat de geallieerden 't niet noodig vinden de regeerings- controle over de grondstoffen te hand haven, omdat er voldoend© grond stoffen aanwezig zijn. LEIPZIG—BERLIJN. In Duitsch land wordt geijverd voor een lucht postdienst tusschen Leipzig en Ber lijn. STAKINGEN. Te Callao en Li ma in Peru is een algeuieene staking uitgebroken in de katoennijverheid. 30.000 werklieden staken. Er kwamen reeds ongeregeldheden voor. Ook een deel van i spoorwegperso neel staakt. Uit Buenos Aires wordt gemeld: Meer dan 2000 personen, die de arbeiders tot staking aanspoorden, zijn gearresteerd. Do meesten zijn Russen. Eer. der Russen, Pedro Wald, wit dë zich opwerpen ais president van Argentinië. UIT POSEN zijn 45.000 inwoners gevlucht, omdat ze bang zijn voor gewelddaden der oprukkende Pool- sche legers. HET BEZETTE GE^JLED. - Wolff's correspondent te Mannheim meldt, dat de Franschen tot nu toe In bet gebied, dat zij bezet houden, ter waarde vaL ongeveer acht mii- lioen mark aan metalen, inzonder heid metalen pletrollen, In beslag hebben genomen. ONLUSTEN IN HONGARIJE Via Weenen wordt gemeld, dat te (Boedapest. Bolsjewistische onlusten verwacht worden. 50.000 moeten zich aangesloten hebben bij de Roode Gardé, WEDEROPBOUW VERWOESTE FRANSCHE STREKEN. - De Fransche ministerraad heeft beslo ten krijgsgevangenen te laten werken aan den wederopbouw der bevrijde streken.Tegen 't einde van Maan zul len mlnsiens 200.000 gevangenen in de verwoeste departementen werk zaam zijn. BESTRIJDING TUBERCULO SE. De Fransche regeering heeft bepaald, da* aangifte van longlu- berculose in Frankrijk voorlaan vei* plichtend zal zijn. DE AMERIKAANSCHE SE NAAT heeft eenige vredesquaesties besproken, speciaal in verband met den Volkerenbond. Democratische senatoren drongen aan op vorming Jill was dadelijk bij haar met haar vlugge, lichte bewegingen. Het meis je knielde neer naast de oudere vrouw en zag haar nan. Avicel riep zij en ofschoon haar slem zacht was, scheen zij toch als een verzameling belletjes door de drukkende stilte der kamer te klin ken. Avice, vrees niet! Ik heb een getuigenis, dat hem redden zal! Voor het eerst, nadat het telegram, dat zij nog steeds in haar vingers geklemd hield, aan de deur was af gegeven, scheen Avice te onIwaken uit haar beweginglooze houding vol wanhoop. Een sterke huivering deed haar van het ihoofd tot de voeten trillen en zij greep Jill heftig vast, al3 iemand, die op het punt staat van te verdrinken en nu onverwacht bulp krijgt. Jill! riep zij op heeschen toon. Wat zeg je? Wat bedoel je? Nog steeds naast haar vriendin neerknielend, slorg Jill haar tengere armen om de sidderende figuur der oudere vrouw. Ik bedoel, wat Ik Je verteld hebt, lieve, antwoordde zij. Het is ver schrikkelijk allemaal tc verschrik kelijk! Maar ik heb tenminste een getuigenis dat hem redden zal! Avice's oogen smeekten 'haar ver der te gaan. Haar bleeke lippen be wogen zich, maar dezen keer kwam er geen woord over. van den bond. De republikein Borah viel den „vredesbond", waarvan Taft voorzitter ls, aan. Hij verklaarde zich i ook tegen oen uitgebreid marinepro gram. IN RUSLAND In den Kaukasus hebben de Bolsjewiki een nederlaag geleden. Meer dan 1000 gevangenen, eenige kanonnen en 42 machinege weren zijn buitgemaakt. De Russische troepen die in het N. van Rusland tegen de Bolsjewiki strijden, rukken thans op Ln de rich ting van Wologna. In Koerland rukken de Bolsjewiki' geducht op. Mitau is reeds door de Duitschers cn Balben ontruimd. De Bolsjewiki hebben zich bereid vrklaard met Amerika te onderhan delen over de regeling der Russische aangelegenheden. ONTPLOFFINGEN IN BELGIS. Te Ostende Is een vroeger Duitsch munitiedepot in de lucht gevlogen. 4 personen zijn gedood en 23 gewond. Bovendien worden 2 menschen ver mist. Nader blijkt, dat bij de ontploffing van munitie in een trein te Alh 7 Engelsche soldaten gedood en 50 ge wond zijn. ROOSEVELT heeft drie dagen «voor zijn dood nog een artikel ge- schreven over den Volkerenbond, waarin hij zich een warm voorstan der daarvan toont. BLOEMENDAAL. Rede-Dr. Van der Waerden In hotel „Vreeburg'; alhier sprak Woensdagavond Dr. Th. van der Waerden, lid der Tweede Kamer en van de Provinciale Staten van Noord- Holland. in een openbare vergade ring, uitgeschreven door de afdeoiing Santpoortz-bloeinendaal der S. D. A. P., afd. Bloetuenoaai en Omstreken van den Centr. Ned. Arubtenuarsbond, afd. bloemendaal van den Nederl. Bond van werklieden in openbare diensten en bedrijven afd. Santpoort van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel. Voorzitter was de lieer C. Scliulz. De zaal was vrij goed bezet toen de voorzitter de vergadering te kwart over achten opende mot een woord van welkom, waarna hij liet woord verleende aan Dr. Van der Waerden. Deze bracht het congres in herinne ring, dat de S. D. A. P. en liet N. V. V. op 11 November to Rotterdam ge houden lieeft en waarin de moderns vakbeweging krachtige hervormingen van Regeering en Parlement eisente en een piogram var. 15 eischen op stelde ,die wij hier niet zullen herha len. omdat wij veronderstellen, dat zij aan onze lezere bekend zullen zijn. Spreker herinnerde ook aan de oranje-feesten, die overal in ons land zijn gehouden, omdat de revolutie- poging gefaald was. Spreker had me delijden mei de Christelijke en Katho lieke arbeiders, die zich door de be zittende klasse hadden laten opzwee- pen, om aan allerlei optochten dee te nemen en er zich voor lieten vin den, om de paarden van het Konink lijk rijtuig af te spannen en hot zelf te trekken. Maar nu, zei spreker, zijn de feesten ufgeioopen en keereu de fuivenue Ulirisu tubeiders terug naar hun krotten en slapjes en liuuiuazer- nes, naar de dugelijksche zorg om liet droevig beslaan voort te sieepen en al te wachten de vervulling van de beloften, door h&t huidige ministerie toegezegd, beloften, die, zei spreker, nooit gegeven zouden zijn, als de mo tor van de moderne valtbeweging met onheilspellend was gaan snorren. Zoo was Minister buys met allerei toezeg gingen gekomen, maar ook met ue roede, die bestemd was voor de soci- aal-democraien. De weUen-Talma, zoo gehaat door de moderne vakbe weging, zouden tot uitvoering worden gebracht; de Regeering zou het Vrou wenkiesrecht niet in den weg staan, maar de invoering daarvan aan de Tweede Kamer overlaten. De Regee-1 ring zou, zot spreker, evenwel liever willen, dat het Vrouwenkiesrecht nooit tot stand kwam. Vooral enk seerde spieker het, dat de Regeering hot Staatspensioen geheel uitscha kelde en de verplichte verzekering van Talnia daarvoor in de plaats stelde. De arbeiders moeten, zei spreker, er voor zorgen, dat de goede dingen, die beloofd zijn, zoo spoedig mogelijk zullen komen en strijden voor de 15 eischen, die op het Rotterdamsche congres gesteld zijn. Ook critiseerde spreker de nieuwe belastingplannen van tien minister van financiën, bc^l lastingen, die de niensclien, die het minst draagkiachtig zijn, hot zwaarst zullen treffen. Spreker had nooit kun- Toen vertelde Jill haar, vlug en op vasten toon. ofschoon de tranen haar over de wangen stroomden, olies wat Elizabeth Proul bij de eendenkooi gezegd had. Avice luisterde en ter wijl zij dit deed, hief zij haar witte handen op en streek heur haar m. een koortsachtige beweging van haar voorhoofd weg. ls het waar. Jill? vroeg zij heesch. Weet je zeker, dut lit. waar is? Jill boog het hoofd en ln die be weging was een vreemde plechtig heid. De tranen stroomden haar nog steeds over het gelaat, maar zij hu haar kalmte herkregen. Het is waar, liefste Avice, ant woordde zij. Ik weet even zeker, als dat ik hier naast je neerkniel, dat het waar ls. En wat ga je nu doen? fluisterde Avice haar steeds vasthoudend. Gedurende een oogenblik bleef Jill zwijgen. Haar oogen keken langs Avice heen. met een wereld van angst in hun diepten. Ik ga naar Sir Peter zelf toe, zeide zij tenslotte op eenvoudlgen toon. Ik ga hem alles vertellen. Avice's tranen, zoolang bedwon gen, sprongen haar eindelijk uit de oogen en overstroomden haar ge laat Zij legde haar hoofd tegen de rugleuning van haar stoel en liet ze den vrijen loop. tien denken, dat hst Nederlandsche volk nog ee.ns zou moeten vechten te gen indirecte belastingen, maar helaas, dit is nu weer modern gewor den, zei spreker. Verder waarschuwde spreker ook tegen liet drijven van de Bolsjewiki, die hij niet de Spaansche, maar de Russische griep noemde, die den schoonen strijd van het socialisme wil doen mislukken, zooals o.a. in Duitschland, het land dat aan- den rand van den afgrond staat, eerst door de schuld van de conservatieve machthebber», thans door die van de Spartacislen. Zij brengen geen geluk, maar niets anders dan misère en een hopeJooze cliaus. Spreker protesteerde tegen de boe ren in ons land, die melk in de sloo- ten wierpen en aan het vee te drin ken gaven. Hij vroeg, waar nu de op gerichte burgerwacht bleef, om daar tegen op te treden Neen, zei hij, die burgerwacht komt alleen op. wanneer de arbeiders het hoofd opsteken om voor rechtvaardige dingen te strijden en hun tot loon een kogel door het lijf te jagen. Spreker eindigde zijn rede met de hoop uit te spreken, flut de moderne vakbeweging ais een rots ln deze woe lige dagen zcu blijven staan en wek te op, haar zooveel mogelijk te steu nen. De rede van Dr. Van der Waerden werd met luid applaus beloond. Van de gelegeuiieid tol gedachten- wisseling werd geen gebruik ge maakt ZANDVOORT. - De Jaarbeurs. Zooals wij reeds meldden zal hier van 23 April tot 6 Mei een Interna tionale Jaarbeurs gehouden worden. Het is een particuliere onderneming, waarvan de leiding berust bij de Am- sterdarosche firma Lewis en Co., die handelt in automobielen en onderdee- len en gevestigd is Keizersgracht 456. Het ligt in de bedoeling, de jaarbeurs voorloopig eens per jaar te houden. Heeft de nieuwe onderneming succes, dan zal men trachten twee maal per jaar in voor- en najaar een jaarbeurs te Zandvoort te organiseeren. De opzet wordt geheel gelijk aan dien van de Utrechtsche jaarbeurs. De deelneming is, naar wij verna men reed» tam&iijk grooL Binnenland DE VAART OP ZUID-AMERIKA. Naar men verneemt zal het passa giersschip „Frisia" van den Koninkl. Hol landspellen Ltoyd den eerstèn Fe bruari van Amsterdam naar Zuid— Amerika vertrekken. GEEN HERHALINGSOEFENIN GEN. Blijkens de Memorie van Antwoord betreffende de Oorlossbe- grootint» 1919 zullen dit jaar geen bijzondere herhalingsoefeningen wor den gehouden. SMOKKELARIJ. Naa" de Nieuwe Ct. verneemt zullen binnenkort 2000 militaire hulp-kommlezen aaugtsteld worden ter bestrijding der in den laatoten tijd weer toenemende smok kelarij. STEENFABRIEKEN STOPGEZET. Het „Centrum' verneemt dat bin nenkort alle steenfabrieken ln de Moijerij wegens gebrek aan brandstof fen zullen worden stilgelegd. ONTSNAPT. De schipper van het Duitsche vaartuig ..Dollard", waarop de douane te Delfzijl beslag had gelegd, daar onder de lading steenkolen, wapenen en munitie ver borgen waren, is, begunstigd door wind en stroom, de haven uitgezeild. Tne.n de vlucht bemerkt werd, was het reeds te laat. De schoten, die het 'schip werden nagezonden, troffen geen doel. De lading was reeds aan land gebracht. DIEFSTAL VAN f 15.000. Uit de houten kist, waarin de kas van het 23ste regiment infanterie in een school aan de Kortekade te Rotterdam was geborgen, ls ongeveer f 15.000 gesto len. DF. BOLSJEWISTISCHE AANRAN DING. De misdadigers, die bij den Russischen kolonel Aoque in Den Ilaag zijn binnengedrongen hebben, naar bij onderzoek is gebleken, ge stolen een lederen tnschie met 200 pond sterling aan Engeisch bankpa pier, 5oO roebel aan Russische bank biljetten. twee gouden Engelsche huive -.ponden, en een 20 markstuk. Wijders vonden zij in een kastje uvee bankbiljetten van f 100, een bankbiljet van f CO, twee van f 40 en een aantal zilverbons. DE ZAAK-VAN GHOENENDAEL. Bij de Tweede Kamer is ingeko men een missive van den minister van justitie, houdende kennisgeving in verband met de m&dedèeling van den minister van binnenlandsche zaken in de vergadering der Kamer van 12 December j.L, dat het onder zoek tegen liet lid der Kamer, den heer mr. van Groenendael wordt voortgezet dat het voorloopig on- O Jill, mijn broeder, snikte zij, mijn arme broeder Giles! Weer ondereteunde Jill haar teeder met haar jonge armen. Vrees niets, Avice, zeldc zij- Wij hebben hem al meer gered, v zullen hem nu weer reddenl Ik ga nu dadelijk naar Sir Peter toe! Zij kuste het gelaat vun haar vriendin, dat not was van tranen, verscheidene malen en belde toen om den huisknecht. Toen luj kwam. vroeg zij hem, de kamenier van juf frouw Stansfield bij haar te zenden. Daarna trok zij haar rijcape om zich heen en verliet Meols weer om zich door den winderigen namiddag naar Cop Heyes te begeven. Een kwartier later stond zij aan de voordeur van het groote huis en vroeg Sir Peter te spreken. Smith, de huisknecht, was een Ie welopgevoede bediende om eenige verbazing ie verraden over haar een zaam bezoek in haar oude. tnmet korte rokje cn het wonderlijke rij- costuum. Hij antwoordde, dot Sir Peter thuis was, ofschoon hij bezig was de voorbereiding te treffen voor een reis naar het vasteland van Europa, op den volgenden dag be paald. En hij liet Jill in de bibliotheek, terwijl hii op zoek ging naar den-heer des huizes. JIU liep naar het raam en keek, derzoek Beëindigd Is, omdat tót geen aanwijzing heeft opgeleverd, dat de lieer van Groenendael zich aan een strafbaar feit zou hebben schuldig ge maakt BURGERWACHTEN. De Minis ter van Oorlog heeft thans eene voor- loopige regeling getroffen, dat de mogelijkheid opent, om aan de Bur gerwachten militair personeel, wa pens, munitie enz. voor de uitoefe ning van hare taak beschikbaar te stellen indien de betrokken burge- wachten aan bepaalde voorwaarden voldoen. Bedoelde regeling zal in de „Staatscourant"' worden bekend ge maakt ONTWAPENING. Aan de Memo rie van Antwoord van den minister vari Oorlog op het nfdeelingsverslag der Tweede Kamer ontleenen wij hot volgende De vraag of Nederland na den oor log nog wel een leger noodig zal heli hen, en hoe dit dan zal moeten wor den samengesteld, is op het oogenblik nog niet voor beantwoording vatbaar. Zoolane het behoud van onze onaf hankelijkheid en de handhaving van onze onzij'diglieid door ons worden gewenscht en wij door onze naburen kunnen worden bedreigd, zullen \vi daai>'oor een weermacht moeten be zitten. Er zal ongetwijfeld naar moe ten worden gestreefd om ons leger zooveel mogelijk volgens de tegen woordige eischen der techniek toe te rusten. De minister is er ten volle van overtuigd, dat Nederland daarbij geen leidende rol wil spelen, EcIium moet Nederland ook geeu leidende rol willen s»>elen bij het streven naar ontwapening of naar beperk. weermacht. Wij kunnen niet voor gaan, maar slechts volgen. BELASTING OP DE GOEDEREN IN DE DOODE HAND. Ingetrokken is liet wetsontwerp tot heffing eener belasting op de goederen in de doode hand. DE AANGEHOUDEN BOLSJEr WIEK. Nader word® uit Oldert- zaal gemeld, dat de hier aangehou den Bolsjewiek in zijn bezi; had, be halve passen voor andere personen, vorsciiiller.de papieren, welke hoogst waarschijnlijk verscheidene arres taties zullen tengevolge hebben in ons land, België, Engeland en Frankrijk. STEENKOLEN UIT BELGIë. - Men meldt ux-, Brussel aan de Maas bode, dat de Nederlandsche regee- ringscoinmissie, die onderhandelin gen voerde aangaande den ruil van vee tegen Belgische steenkolen naar Nederland is teruggekeerd De kans dat tot overeenstemming wordt geko men is gunstig. I)e Nederlandsche commissie heeft aan België als eerste levering eenige duizenden kalfkoeien aangeboden, docli tegen een prijs welke door de Belgische autoriteiten te hoog wordt geacht. Daaromtrent worden de on derhandelingen voortgezet. De Bel gische regecring heeft 'n equivalente flioeveoliiieid steenkolen aangeboden in ru:i t,:gn zeer billijken prijs, welke voor d© Nederlandsche autoriteiten wel te aanvaarden was. Deze week worden ln Brussel twee nieuwe ver tegenwoordigers van het Neder landsche ministerie van Landbouw verwacht om de besprekingen voort te zetten. THKE.— De regeering heeft beslo ten, naar het Hbld mededeelt, thee- aanvoet direct van Indië uit, te be vorderen ln verband met het feit, dat de prijzen in de koloniën aanzienlijk tager zijn dan ter Londensche markt. Dit beteekent, dat voorloopig iliee- aanvoer uit Engeland praciisch niet zal kunnen geschieden. DE VXEESCHVOORZIENING. N-aar aanleiding van «en vraag van den heer K. ter Laan, heeft de minister van Landbouw medege deeld. dat reeds in verschillende ge meenten met een overwegende ar beidersbevolking goedkoop poarden- en schapenvleesch beschikbaar is ge steld. Overwogen wordt, op welke wijze dit kan worden aangevuld door de besdhikbanrstel 1 itig van bepaal de categorieën rundvleosch. afkom stig van jonge, mannelijke dieren, of van bevroren vleesch. Voorls is het uitzicht geopend tot het verkrijgen van een belangrijke hoeveelheid spek uit Engeland, hetwelk alsdan voor distributie in aanmerking komt ONDERWIJSRAAD. - D© Twee de Kamer heeft het wetsvoorstel tot instelling van een Onderwijsraad aangenomen. zonder iets te zien, over de wijde grasvelden met hun zoom van den nen. Eenige minuten later hoorde zij de deur achter ziel» opengaan en zich omdraaiend stond zij tegenover Sir Peter Hij sloot de deur en liep naar Jen' haard, waarvoor hij op het kleedje bleef staan, met zijn rug er naar toe en zijn gelaat naar haar gjwend. Hij maakio geen aanstal ten, om haar een hand te geven -en zijn gezicht, dat bleek en overspan nen was, droeg denzelfden leelijken, wreeden blik, die er op was geweest op den avond van de arrestatie van Giles Stansfield. Mag ik vragen, waaraan ik de eer van dit bezoek te danken heb vroeg Hij op koelen toon. Jill. liep naar hem toe door de mer, haar kap van haar hoofd schui vend terwijl zij naderbij kwam. Haar handen waren vast ineengeklemd en de oogen, die zij naar hem ophief, waren vol van een diep en angstig smeeken. Sir Peter, zelile zij. Ik ben hier gekomen om u te vragen, Giles Stansfield vrij te maken! Een grauweige tint verscheen op 't anders zoo bleeke gelaat van Sir Pe ter. maar de uitdrukking er op bleef dezelfde. Mag ik vragen, wat u bedoelt? vroeg hij, na een oogenblik van stilte. Sport en ffedstrpen Voetbal. H. F. C.H. V. V H. F C. &p*elt Zondagmiddag op baar terrein uxn de Spaujaardslaaa een voetbalwedstrijd te^eu H? V. V. en komt met bet volgende elftal "uit: Doel: II. Kaars Sijpeeteyn. Ach ter: Kervel en Ben Verwey. Midden; P. Frauckeu. J. Ver wey en Tancrolle. Vóór: Cohen Tcrvaert, Seiguotte (of Sandberg), Laan, Sigmond cm J. Francken. MGR. J. J. GRAAFF. In de eerste aflevering van den 44en jaar gang van het Si. Gregoriusblad, her denkt pastoor W. P. H. Jansen den tachtigsten verjaardag van Mgr. J. J. Graaff, die op den 25en dezer maand wordt gevierd. Namens de St. Gregoriusvereeni- ging den Jubilaris huldigende,-rele veert schrijver, dat Mgr. Graaff mot kanunnik le Eianc is de ©enige nog overgeblevene van ,,de oude garde", die op de bres heeft gestaan om de ware kerkmuziek te verdedigen, van de „pioniers", die sedert bijna 40 ja ren geijverd hebben aan de herleving, den bloei der kerkelijke toonkunst. Mede aan zijn ijver is het te danken, dat een Sint Gregoriusvereeniging .voor d© stad Hqarlem tot stand kwam, de eest© in ons tand. WIJZIGING INDEELING LICH. TING 1919. De'minister van Oor* k)g heeft bepaald dat het thans nog overschietend gedeeke van de 2e in le lijven ploeg der infanterie van de lichting 1919 uitsluitend moe* be staan uit dienstplichtigen dier lich ting toegewezen aan de le en 2de Brit. van dat wapen. De derde in te lijven ploeg zal der ftaJve uitsluitend bevatten d© man schappen, toegewezen aan de 3dr Bat. der Reg. Inf. DE HONDENVERKOOP. - Woensdagmorgen werden op de bin nenplaats der infanterie kazerne aan den Koudonhom 12 trekhonden ver kocht, Er was veel animo, gemiddeld gingen de dieren voor f 42. De anii- trekhondenbond kocht er 7. dia 'smlddngs afgemaakt zijn.Het meeren deel van de honden zag er goed uil- Het houden van trekhonden bij het mitrailleurpeleton afgeschaft en nu zijn ze Woensdag door den heer R. van der Werf op een kiek ver eeuwigd. SVELVF.RRAND. De voorzitter opende Dinsdagavond den openbaren opfennvond van de Eerste-hulo-veree- nigfn? „Saelverhaml" met een speech]©, waarin hij het doel der ver eeniging uiteenzette bij voorkomen de ongelukken de eerste hulp te bie den. Aanwezig waren o.m. de eere-voor- zitter Ir. P. Lust, dokter Götte en verder verscheidene werkgevers en in- duatrlëelen. De verschiltendo num mers werden afgewisseld door pteno- spel. waarvoor de jong© J-me. die 't opeen vlotte wijze uitvoerde, bloemen kreeg De verschillende ongelukken, die dan zouden gebeurd zijn. waren wel variëerend. Hoogst dramatisch was ©en brRnd. De slachtoffers werden op het podium verbonden, zoodat bet pti- bllek het goed zou hebben gezien en er veel van zou hebben peproflteerd, ats de eerde-hulp-verleeners niet den meesten tiid met hun rug naar de toeschouwers hadden goe'am. Nu ging er wel eens wat verloren. Zoo ru en dan zal het pubt'ek wel eens heb ben gezucht „die arm© ladende voorwerpen". Ja. soms was het echt om medelijden me© te hebben, zoon If zo verbonden werden. AHemnete- gantst viel op een gegeven moment een mijnheer met schaatsen aan ('t waa een „Ijs-ongeval" op bei oodum. Het. Heemsteedsche raadslid J. Tates maakte zich vooral verdienstelijk door alles zoo getrouw mogelijk weer te ge ven. Tusschen de bedrijven door dachten we toch wol eous, of niet wat veel verbandmiddelen werden ge bruikt. Met de scbaarsch'.e ten ae duurte niet te vergeten) van het gaos schijnt het nog al te gaan. Op een oogenblik vlogen de verb-ndrollefes tenminste door de tucht. Ook de pen "ving zoo'n pakje op. Vooral mogen we de prettige toe lichting van den voorzitter niet ver geten. Die verduideli'kte veel. Na het laatste oogeluk. den val van een lood gieter. kreeg hij een welverdiend ap plaus ja DRANKWET. Ingekomen' is een verzoek van C. B. Brakel om verlof (ingevolge art. 34 dier wet) tot het verkoopeu van alcoholhoudenöea drank, andereu dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse vau verkoop in het perceel aan de Breesrraat No 1 zwart. Jill's stem klonk helder en droevig in de stille kamer. Ik ben vuumiddag bij de een denkooi geweest, waar ik Elizabeth Pront ontmoette. Zij haaide een ouu geweer tusschen het riet Vandaan cn zij zeide, dat het van u was. Daarna vertelde zij mij, dat u het was, dia Timothy vermoord heeftt J ill aarzelde geen oogenblik, maar er trilde angst in haar stem. De L- dien zij op zijn gelaat gevestigd hield was niet beschuldigend: een uitdruk king van aandoening lag er in, te gelijk medelijdend en smeekend. Hij wendde zich van haar af en ging naar liet raam. Na eenige oogenblikken van stilte, liep hij weer de kamer in en her- num zijn vorige houding met zijn rug naar hel vuur. Hij had zich weer geheel hersteld. O ja? vroeg hij. En mug ik vragen, waarom u niet dadelijk met de getuigenis van die arme, half wijze vrouw naar de politie ging? Jill's reine blik was steeds strak op hem gevestigd, terwijl zij ant woordde Ik deed het eenige, dat mij mo gelijk scheen ln dit geval. Ik kwam naar u toe, om het u zelf tc vertel len. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5