Huum Disbud Buitenlandsch Overzicht HET KASTEELGEHEIM TWEEDE BLAD. WoeDsdag 22 Januari 1919 V\ e beleven wonderlijke voorveJlenl In 't eene land worden tronen omver geworpen en in 't andere reeds omge kegelde vorstenzetels weer opgeTiclit. 't Doet denken aan de verzuchting Fan den dichter Alles woelt hier om verandering. Wenscht terug hetgeen hij eens zag. Zoo is 't in Portugal. In 11)10 word koning Manuel van den troon ges tooien. Hij moest wij ken voor de rqpubllkeinsche sLaats- gedaclite. De onttroonde jonge vorst trok Haar Engeland om daar te Jagen en cricket te spelen en kalm al te wachten. Intusschen waren allo koningsge- /tnden in Portugal gedurig werk zaam. Eenige keeren stak de contra revolutie reeds den kop op ,maar die bewegingen waren nog niet krachtig genoeg. Nu is 't evenwel ernst, lteeds eenige dagen kwamen uit Portugal vage berichten, die aan- Aoonden dat 't daar weer revolutie ,wus. Dinsdagavond kwam via Madrid 't volgende belangrijke bericht fdoor ons op ons nièuwshord bekend ge mankt) ,,De regeering ontving be richten uit Portugal, dat de monur- chisische beweging In het no> r. en des lands heeft gezegevierd. Te Opor- (ki is een nieuwe regeering gevormd on Manuel is aldaar tot koning uit geroepen. Naar gezegd wordt, heeft ook Lissabon zich bij de beweging aangesloten." Lit Vigo wordt nog gemeld ..De repnblikeinsche minister van oorlog trok naar Oporto, in de hoop de uit roeping - der monarchie te kunnen voorkomen. Hij werd evenwel door de troepen gearresteerd en ceist weer vrijgelaten, toen hij een verklaring vuu trouw aan de monarcltie hao ge- teekend." Len ander bericht deelt mede, da Oporto volkomen in handen der mo narchisten is. Zij vormden een regee ring. eerste minister is Paive-Concei- ro, minister van buitenlandsche za ken Mageihaeu Lima en n.tiiister van oorlog generaal Tainagnini. In ons vorig nummer is 't bericht opgenomen, dat ex-koning Manuel verklaard heeft niet met de monar chistische actie in Portugul te sympa thises ren. Maar als hem weer oflici- eel do koningskroon wordt aangebo den? l it Londen wordt echter geseind dat daar vermoed wordt, dat de monar chistische strooming niet voldoende sterk zal zijn om in 't geheale land te Zegevieren over de repuoukemén. Er wordt op enkele punten van Portugal verwoed gesneden. Na een bombar dement werueu de monarcliisien door de repubtikeiuen uit t dot van bau- iLueti verdreven. 't Aantal ulgezanteii van neutrale mogendheden die naar Parijs ko men om indirect te werken voor hun belangen op de vredesconferentie neemt steeds toe. Nu kwamen ook weer gedelegeerden van Georgië uun. Voorlnopig is 't nog de vraag of de neutralen uit de vergaderzaal der conferentie zullen betreden. Keuter seint: liet besluit der vredesconferentie, dat liet reglement betreffende den volkerenbond alleen door ue oorlog voerende mogendheden zal worden besproken en opgesteld, veroorzaakt, groote ontevredenheid bij de verte genwoordigers der neutrale staten te Parijs. Zij merken op, dat de geal lieerden voornemens zijn een volke renbond in het leven te roepen en daarna eerst tot hen zullen komen, zeggende: ,,De wetten van den bond zijn de volgende. Ge kunt al of niet deelnemen, naar gij verkiest". De noutrale gedelegeerden zijn van opi nie, dat deelneming onder zulke om standigheden niet in overeenstem- ming zou zijn met de waardigheid hunner landen. De Russische quaesae «s nog niet opgelost. Noulens, de Fransche gezant in Rusland, is voor de vredesconferen tie verschenen otn te botoogen, dat Interventie der geallieerden in Ru land absoluut noodzakelijk is om een eind te maken aan de Bolsjewisti sche anarchie. Ook de Deensche gezant in Rus land werd gehoord. 't Schiet nog niet veel op met de on derhandelingen. Er komt dan ook reeds 't bericht, dat Wilson, na nog een poosje te Parijs vertoefd te heb ben, naar Washington zal terug kee ren om daar 't congres to openen en dringende staatszaken af te doen, waarna hij naar Parijs gaat. In de Jioop dat de gedelegeerden don wat gevorderd zijn! Uit Parijs wordt geseind: „Zondagmiddag had Wilson een langdurig onderhoud met Bourgeois, Robert Cecil en Smuts aangaande den volkerenbond. Deze besprekin gen hebben geleid tot een volkomen eenstemmigheid van inzicht tusschen Frankrijk, Engeland en Amerika be treffende dit gewichtige vraagstuk". Verzekerd wordt dat president Wil son zijn memorandum over den vol kerenbond ook voltooid heeft. Daar over deelt een bericht uit Parijs nog mede: Het plan voor den volkerenbond is gebaseerd op een zorgvuldige studie van de denkbeelden der geallieerden. Het bevat ook veel .van de denkbeel den van generaal Smuts. Het geheel Is meer een gecombineerd plan, dan een persoonlijk ontwerp van den president. Duitschland en Rusland zullen als leden worden opgenomen, wanneer de Bond over hen voldaan zal zijn, en dan zal aan deze naties alle mo gelijke hulp worden verleend. Naar gemeld wordt, heeft Lloyd George zich vóór het memorandum uitgesproken. Wilson's plan zal spoe dig behandeld worden. Aan het bericht wordt toegevoegd, dat de president de vooruitzichten voor den Bond zeer gunstig ocht. Wat de arbeidswetgeving betreft, bevat het plan de grondslagen voor een in ternationale wet op den kinderarbei en ter bescherming van vrouwen, zoowel als de regeling van het wc en de werkuren. Ook in Italië is een commissie be noemd om een ontwerp voor den Vol kerenbond sampn te stellen De regeering heeft senator Srintei opgedragen om Italië te vertegen woordigen in de internationale com missie voor den volkerenbond, die in den loop van de conferentie te Pnriis bijeen zal komen, pn waarin Léon Bonreeeis en Lord Robert Cecil de Fransche en F.ngelcehp regceringen zullen vertegenwoordigen. Bij de commissie uit de Fransche Kamer voor de buitenlandsche aan gelegenheden is door drie leden een voorstel ingediend, om Versailles als zetel voor den Volkerenbond aan te wijzen. Lit Tokio wordt gemeld, dat Japan de eilanden in de Stille Zuidzee, the vroeger aan Duitschland behoorde, na de vredcssluiting wil behouden. De rust in Duitschland neemt toe. Na den storm weer wat stilte. Een verademing! Er komen steeds meer detail-uit slagen van de verkiezingen voor de Nationale Vergadering. Tc Berlijn zijn gekozen: meerder heidssocialisten 5 (waaronder Schei- demann) onafhankelijken 4 (waaron der Kichhorn) democratische para k nationale volkspartij 1. cliristel. i: volkspartij 1. Te Berlijn zijn lotaal 1.002.671 stemmen uitgebracht Tot Dinsdagavond was 't zeker dat gekozen waron 319 afgevaardigden, waaronder .- Sociaal democraten 132. Onafhankelijke socialisten 22. Duitsche nationale volkspartij' 28. Christelijke volkspartij (Centrum) Duitsche volkspartij 14. Duitsche democratische partij 8. De indruk wordt versterkt, dat de meerderheidssocialistcn alleen met een meerderheid zullen kunnen re- geeren als ze steun verkrijgen van de burgerlijke partijen. Dan zullen de Spartacisten nog fel- Ier tegenstanders worden. De regeering heeft besloten dol op 16 Februari de Nationale Vergade ring te Weimar zal bijeenkomen. Zog ze er tegen op om Berlijn aar. te v> zen u.t vrees vuor nieuwe onlusten? De Franscne pers is tevreden over den verkiezingsuitslag in Duitsch land. Een ordelievende regeering zai nu over een sterke meerderheid be schikken. 't Lijk van Rosa Luxemburg is nog steeds niet guvonaen. Er wordt even wel niet geducht aan de mogelijk heid dat ze nog in leven is. - Te Bronswijk is weer ten alge meenestaking begonnen. De stad ook zonder licht. Er rijden geen trams en ook 't spoorwegpersoneel toonde neiging zicli bij de beweging aan te sluiten. De eerste Duiische versterkings troepen die in Posen tegen de Polen zullen ontrekken, zijn Potsdam ge passeerd. Nogmaals wordt niettegenstaan de de tegenspraak volgehouden dat Hindenburg de operaties zal lei den. Verspreid nieuws DE BOLSJEWIKI IN FRANKRIJK. Aan de Temps wordt uit Genèvc gemeld: Verzekerd wordt, dat de Bolsjewiki een samenzwering tegen Clemenceau smeedden. Er zijn ver schillende arrestaties gedaan. EEN ONTPLOFFING. - Volgens! de Belgische bladen ontplofte een de- pot van Duitsche ammunitie van hei vroegere front te LJuatrccDt bij Gent. liet spoorwegverkeer Gent—Brussel is onmogelijk, de telefonische en te legrafische verbindingen zijn verbro ken. Het is onbekend of er slachtof fers zijn. Soldaten en d.j bevolking vluchtten in alle richtingen. DE REVOLUTIE IN PORTUGAL. Een telegram uit Lissabon meldt: De regeeringstroeperi hebben I bomba.rdcment op Sanlarem (ten noordoosten van Lissabon) geopend. De opstandelingen zijn uit de vallei van Santarern verdreven. In verdere land is liet rustig doch de verbinding met de andere Europce- sche landen is verbroken. DE BOLSJEWIKI TE WEEKEN. Wolff seint uit Wcenen: De reeds sedert maanden te Weenen vertoe vende commissie voor de Russisc krijgsgevangenen uit Oostenrijk, dit oorspronkelijk uit 22 leden bestond, maar steeds door Bolsjewistische ele menten vergroot werd, heeft Weenen veriaten, nadat haar te kennen was gegeven, dat zij er niets meer te doen iiad. Verschillende leden waren in de laatste dagen in hechtenis geno men. De leider, de arts Bermann ui Moskou e.a.. werden op hun door tocht te Boedapest en Praag op be vel der Entente gearresteerd. D commissie hield er een drukkerij voor 't uitgeven van Bolsjewistische bla den en vlugschriften op na, doch deze is thans opgeheven. STAKING TE BRUSSEL. Tegen Donderdag is een stuking van liet trampersoneel te Brussel aangekon digd. 't Trampersoneel omvat 6000 man. DE REVOLUTIE IN SPANJE, met brandpunt Barcelona, is door krach- lig optreden der regeeringstroepen bedwongen. KOLONEL HOUSE, Amerikaansch vredesgedeleerde, is van zijn ernstige ongesteldheid genezen. DE NEUTRALEN EN DE OOR- LCCSSCHI LPEN. - De Panische i correspondent van de Telegraaf deeLt 1 mede Wii hebben reeds meermalen de aandacht gevestigd op het streven om de oorlogsschuiden te consolideer- ren door een internationale leening ten laste van den volkerenbond en waaraan niet alleen de geassocieer den, maar ook de centrale en de neu trale staten zouden deeienemen. Een toespeung, hierop door Dubor n. zijn redevoering ter go.cgeniieid van de opening van den benaal ge maakt,, trekt levendig de aandacnL De bladen maken melding van een systeem, cal da goedkeuring zjii heb ben van verscheidene economisten en artemfentsieacn en aan de Lnanci- oele commissie der vredesconferentie zou worden voorgelegd. Deze leening zou dan gewaarborgd .worden door constante ontvangsten overal op denzeifden grondslag, zoo als b.v. een belasting op de vervoer middelen. De voorwaarden der uitgifte van deze leening zouoen van dezelfde soort zijn aJs die van voor dsn oor log, b.v. 3V4 percent. De oorlogs.ee- irings obligaties der geassocieerde mogendheden zouden geconverteerd worden in obligaties van de nieuwe internationale leening. De neutralen zouden alleen tot den volkerenbond worden toegelaten op voorwaurde dat zij een deel van deze wereldleening overnamen en zich be lastten met de rentebetaling. Men doet opmerken dat aidus het financieele evenwicht, te hunnen voordeele verstoord, l.ersttld zou woruen. Duitschland en zijn bor.-tre- noóten zon don eveneens een ceel van de internationale leening moeten overnemen en er de rente van moeten waarborgen. Terzelfder tijd zullen zij hun eigen ooriogsleeningen moeten drageli, zoodat liet voor hen een dub bele last wordl. Uit Duitschland De opperbevelhebber Noske heeft een bevel uitgevaardigd, waarin be paald wordt dat, nu oe verkiezings dag voorbij en de rust en orde her- ste.d is, de vrijwilligerstroepen met uitzondering van liet regiment van kolonel Reinhard en de marincbriga- de, uit liet centrum van de stad zul len worden verplaatst. Voor de rost en orde in Berlijn moei in de eerste plaats de politie zorgen met den steun van de veiligheidsweer. Z'in deze niet voldoende bij machte, zoo moeten troepen worden aange vraagd. De burgerwachten in de voor steden worden ontbonden, De arbeiders dor stedelijke elec- "trische ceniraie te Berlijn staken, t. eischen tot IX) pUt. iounsverhooging. Alle tramverkeer staat dientengevol ge stil. Op het station te Halle staken ca. óuutj spoorwegambtenaren en arbei ders. Te Bronswijk is een algemeene staking uitgebroken. De trom rijdt niet en de spoorwegmannen hebben neiging ook 't werk neer te leggen. I EEN HEFTIG DEBAT IN DE i FRANSCHE KAMER. De cor- j respondent van liet Berk Tageblatt te GenèVe meldt nog enkele bijzonder heden over de zi.ting van de Fran sche Kamer, waarin Clemenceau al le soc. interpellaties afgewimpeld heeft. Het is daarbij vrij rumoerig toegegaan. Toen Clemenceau bijv. er op «ks, dat, terwijl de regeering be reikt had. dat Fransche i&chepen den Rijn kunnen bevaren en alles deed om het land te dienen, men in de Ka mer niet beter wist te duen dan el kaar te bestrijden, viel Delbiez hein in de rec'e met de woorden: De man, die Caillaux gevangen heeft gezet, heeft niet het recht zoo te spreken. (Bijval links, groot lawaai). Ruffin Dugens riep: Alleen de O. W.'ers juichen Clemenceau toe. (Tu mult. do voorzitter riep de vergade ring tot de orde). Renaudel zeideWij protestee ren tegen deze politiek van stilzwij gen. De houding van Clemenceau is mij onbegrijpelijk bii een man, die al zijn voorgangers heeft aongevn - len- (Groot lawaai). Thans kan de iTede met zwijgende regeeringen maar niet met zwiigende vo'ken ge sloten worden Weest voorzichtig. Niettegenstaande uw geruststellende woorden welen wij, dat op liet oogenblik onder de geallieerden moei lijkheden en oneenigiieid beslaat, waarover het parlement ingelicht behoorde te worden, onverschillig of die moeilijkheden be.rekking hebben op Rusland, Syrië of Luxemburg. Marcel Qachin verweet vervolgens do reg. dat zij de perscampagne tegen Rusland hervat. Toen Clemenceau aandrong op verdaging der interpellaties ver klaarde Renaudel, dat de soc. hun interpellaties terugnamen, maar dat zii zich zouden blijven verzetten tot dat het verantwoordelijkheidsgevoel van de Kamer zoo groot zal zijn. d3l de debatten gehouden moeten wor den. stadsnieuws St. R-pha&l. Dinsdagavond belegde de afdee- ling Haarlem van tien Ned. R.-K. Bond van spoor- en tramwegperso neel „St. Rafael" in een der zalen van St. Bavo aan de Smedestraat, een vergadering, om aan de leden "verslag te doen v.n de beep-fkingnn die de directies der spoorwegen Dins dag met het hoofdbestuur von Mie spoorwegporsoni">!-organisaties heb ben gehouden om de looneischen van het personeel (waarbij bij „St. Ra- ,1001" door den hoofdbestuurder Nl- vart vertegenwoordigd werd) en van de resultaten der audiëntie, die de miiuster-presida':) J:ir. Mr. Ruys de Bcorenbrouck. Dinsdag heeft ver leend aan de heeren Stellemans en Timmermans (eveneens hoofdbe stuurders van ,,St- Rnfaël"), waar óók over de belangen vnn het spoor wegpersoneel is gesproken. De zaal bleek evenwel te klein, om alle toehoorders Ie bevs.tten, waarom zij verzocht werden, naar het ge bouw der St. Jozefsgezellen in de Jansstreat te gaan waar méér plaats was. Ook deze groote zaal was biina eeheel gevuld velen moesten zich met een staanplaats vergenoegen. De vergadering werd op oe gebrui kelijke Wijze uoor den voorzitter, den heer P. de Rooy, geopend. Deze gaf en zijn blijdschap over te kennen, dat de opkomst zoo groot was een be wijs, zcide hij, dat hel R.-K. spoor- wegparsoitoel in deze actie wel pa raat is. Na een opwekking tot de on georganiseerden, om zich zoo spoedig mogel.jk aan to sluiten, gaf hij hm woord aan den secretaris, den lieer Van der Weijden, die het verslag zoti uitbrengen. Spreker begon al dade- lijk mei mods te dealen, dat de be- sprekingen met de directies en den j minister geen bevredigend resultaat hebben gehad. Hij uitte daarover zijn teleurstelling, want hij vond, dat men op dezen dag wel een mini mumloon van f 3.per dag had mo gen verwachten. Spieker las de vol gende correspondentie van het hoofd- bestuur van „St Rapliaèi" voor „Het onderhoud bij de directies, I waartoe de vakorganisaties op Dins dag 21 Januari waren uitgenoodigd, heeft slechts gering resultaat opgele- verd. De directies hebben overeen komstig onzen eisch don geldigheids duur van de loonregeling vastgesteld tot 1 Januari 1921. Voor de gepen sioneerden zal een regeling woruen ontworpen, waarbij de inwerkingtre ding van de loonregeling administra tief op vroegeren datum wordt be paald, waarschijnlijk öp t Januari 1916. Inzake de loonregeling zelf wenschten de directies geen wijziging aan to brengen. Wel meenden de di recties, dat tot uitstel tot na 1 April zal moeten worden overgegaan, in dien de Minister sterk in de loonrege ling ingrijpt, en daardoor weer tech nische bezwaren in het leven worden geroepen. Hedenmiddag had on3 hoofdbestuur een audiëntie bii den minister-president De onderhavige zaak is evenwei van zóóveel gewicht en er is zóóveel aan verbonden, dat de minister president thans nog geen positieve toezeggingen kon doen, ook al omdat de zaak niet z ij n de partement betreft Echter deed de minister-president de toezegging, dat neg deze wéék een beslissing tege moet kan worden gezien. De direc ties zijn dus op hun standpunt büi- von staan en waren wederom niet ge negen aan onze billijke eisclien tege moet te komen. Laten we vertrou wen. dat de Regeering meer met de nooden van het spoorwegpersoneel medevoeJt, en ons een loonregeling gcefl, die het personeel kon bevredi gen. Hat hoofdbestuur zal de afdee- lingen onmiddellijk met de beslissing van de Regeering op de hoogte bren gen". De correspondent eindigt met de mededeelinp, dat a.s. Zondag 26 Ja nuari te Utrecht een vergadering van worden gehouden van hel hoofdbe stuur van „St. Raphael" met alle nf- deelingsbesturen. De heer Van der Weijden voegde hieraan toe, dot Maandagavond 27 Januari in „St. Bavo" aan de Smedescraat een ver gadering van de afdeeling Haarlem zal worden gehouden, waar de L zonderheden van de Zondag in Utrecht gehouden vergadering zullen worden medegedeeld. Spreker waarschuwde de directies, om liet personeel niet tot liet uiter ste te drijven, want de nooden in de arbeidersgezinnen zijn zeer hoog ge stegen. Hij deed een oproep tot de ieden van „Sc. Raphnëi", om pal te staan in den rechtvaardigen striji-, uie beoogt een billijk loon te geven aan don arbeider, opdat hij behoorlijk jeven kan. Ook achtte hij het noodip. dat de verschillende organisaties hun onderlinge geschillen thans laten rusten, om gezamenlijk voor liet goe de doel te strijden en te overwinnen. Hij spoorde de aanwezigen evenwel aan, de hoofden koei te houden en geen onbezonnen dingen te doen. (Applaus). Hierna verkreeg do geestelijke ad viseur der afdeeling Haarlem van „St. Raphael", de Zeereerw. pater Burwinkel. het woord. Deze verklaar de, aan de geestdriftige woorden van den vorigen redenaar niet veel te kunnen toocvoegen. Ook hij wekte tot organi satie op en waarschuwde ook tegen T nemen van overijlde besluiten, die tot teleurstelling zouden kunnen lei den. Spreker riep de aanwezigen too „Luistert naar wat uw hoofd en afdelingsbestuur u zullen zeggen; volgt getrouw de adviezen van uw leiders: houdt de vaan van „St, Ra phael" hoog T' Ook deze spreker oogstte applaus, evenals de voerzitor, die hierna nog even het woord nam, om een opwek kende rede te houden tot de aanwezi gen om pal te staan in den strijd voor een betere levenspositie. Met een opwekking, om a.s. Maan dagavond in grooten getale naar de vergadering in „St. Bavo" te gaan, sloot hij deze ernstige bijeenkomst MR. D. H. ANDREAE. De be noemde fcandelsaltaché bij de Neder- landscne legatie te Washington, mr. D. H. Andreae, zal zich met het stoom- schip „Nieuw-Amsterdam" naar zijn. post begeven. PATRIMONIUM. Onder leiding van den lieer J. D. Wijkhuizen hield de afd. Haarlem van Patrimonium Dinsdagavond een druk bezochte lo denvergadering. Nadat de voorzitter eenige nieuwe leden had geïnstalleerd, werden de jaarverslagen uitgebracht in dat van den 6ecreiaris werd herinnerd aan de oprichting va» de woningstichting en van de chr. coöper. verbrulks- vereeniging en medegedeeld dat 't ledental op 1 Januari <9 bedroeg. Aan dat van den penningmeester ont. leenen wij dat de uitgaven hadden bedragen f 152.16^ en de ontvang- i sten f 177.77, zoodal de kas siuii met een batig saldo van f 25.61J. In de onderstundskas is een bedrag van f 21.15$. De heer J. B. van de Wateren en M. Huson werden aangewezen tot 't nazien van de rekening en verant woording van den penningmeester. Herkozen werden als voorzitter de heer J. D. Wijkhuizen en als be stuursleden de heeren W. F. Beere- mans en M. de Braai. Besloten werd ter behandeling op de Bondsjaarvergadering het volgende voorstel in te dienen: „De Bondsjaar vergadering spreke 2ich uit of er in de tijdsomstandigheden aanleiding is het gemeenteprogram te herzien en zoo ja, dan benocme zij een commis sie, die zoo spoedig mogelijk de noodlge voorstellen tot wijzlglt.. het Bondsbestuur Indient, welke praeadvies van 't Bondsbestuur wo« den gepubliceerd ïu het Bondsor gaan". REVOLUTIONAIRE SOCIALLY TEN. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling Haarlem van de Land. Fed. van Rev. Socialisten onder 'ei- ding van haar voorzitter, den heer A. Groenoveldt Jr., in Gebouw Voorwaarts". Het voonaamste punt van behandeling was het houden van een cursusvergadering. Besloten werd deze te houden op Maandag 27 Januari. Jubileum IJsclub. Het was op den 22en Januari 1869, dat door een veertigtal liefhebber* van liet ijsvermaak uit Huutlem en omstreken Lesloten werd, over te gaan tot de oprichting van een „IJs club voor Haarlem en Omstrekenen vandaag. Woensdag, verd dus het 56-jarig bestaan van die club her dacht. Op welke wijze dit geschiedde, wordt op een andere plaats in dit blad vermeld; wij willen hier het i een eu ander mededeclen uit de ge schiedenis van de club. Het eerste bestuur was samenge steld uit de heeren T. Muiier, voor zitter, Dr. Bonthuis, secretaris, Van Ek, commissaris en Wynandls, pen ningmeester. Op een juist een maand na ue oprichting in De Gouden I eeuw gehouden vergadering, waar de sta tuten werden vastgesteld, kon gecon stateerd worden, dat het aantal te- den inmiddels* reeds tot 86 geklom men was. Op Dinsdag 15 Februari 1870 had op de baau aan den Klopperslnget de eerste, door de jonge club uitge schreven „hardrijderij op schaatsen voor mannen boven 18 jaar" plaats. Er waren 38 mededingers. De winner van den prijs van f :t)i) was de lieer H. J Roelfstra, te Heerenveen; da premie van f 30 viel aan den lieer K. Ozinga te Leiden ten deel. De prijs- uiideellng vond plaats „bij Gockel in liet Stationskoffiehuis". Dat was de eerste hardrijderij, maar niet de laatste: tal van wedstrijden en ijs- feesten zijn in de afgeloopen halve eeuw door de club uitgescureven cn steeds was .Ie deelneming gioot. Op 15 Januari 1876 mochten aan de toen gehouden hardrijderij uitsluitend In woners vnn Haarlem c:> ns: reken deelnemen: de heer D. J. Verzijlberg won toefl den prijs, de heer van Bruggen, uit Schalkwijk, dp remie. De baan nnn den l'.lop siiv«-l vol- r»-> rt„ -- T,i j,f.t mollek deed den leden vaak overlast aan (ééns werd de baan zelfs bestormd!) en in 1883 werd dan ook aan hel be stuur opgedragen onderhandelingen aan te knoopen over.het huren van een stuk weiland, aat onder water - gezet zou kunnen worden. Het schijnt met deze onderhandelingen niet erg gevlot te hebben want eerst in 1886 kreeg men de beschikking over de terreinen achter de herberg „Het Haantje" aan den Zijl weg, waar ge durende vele jaren de club „haar ten. ten opgeslagen" heeft gehad: in let terlijken zin, want er was een mu ziek- en er was een buffeltent! Vele Haarlemmers zullen aangename win. ter-herinneringen hebben aan de ja ren, gedurende welke de IJsclub be kend stond als „da ijsbaan aan den Zijlweg". In 1907 werden nieuwe terreinen uun de Kleverlaan door de IJsclub voor Haarlem en Omstreken In ge bruik genomen. Vermelden wij nog, dat na den heer T. Muiier, die in 1882 aftrad en 1 zich toen tot eere-voorzEtter be- noemd zag, achtereenvolgens al» voorzitters fungeerden de hoeren 11. I Enschedé, Jhr. Teding va^ Berkhout. Jhr Cli. F. van de Poll, J. J. Zee- wol'dt en -- sedert 1904 T. L. van Wagtcndonk. j Jaren lang was secretaris Jhr. J I J. Sandberg. Indertij'd een bekende j en gaarne geziene persoonlijkheid in de Hnorlemsche sporlwereld. I Gaarne bieden wij de jnbileerende club ook onze gelukwenschen bij gc- legenheid van haar gouden feest aan. Rnbrlek voor Vrapii j VRAAG: Beslaat In Haarlem een gesticht, waar kinderen, die zenuw- lijders rijn, worden opgenomen* -Wjinr moet Ik mij dan vervoegen? ANTWOORD. Voor manne'ljko pa-' tiënten kunt u zich tot Meerenhosch te Heemstede wenden voor vrouwe lijke Beth eed a en Serepfa, ITazepa- terslann. VRAAG: le. Mijn ouders zijn niet 1» staat in hun onderhoud tc voorzien; zij wonen niet In Haarlem. Mag ik het bedrag aan steun aftrek ken van het belastbaar bedrag voor de plaatselijke inkomsten belast!ngf 2e. Het treinpersoneel word: uren- geld verslrekt ter vergoeding van on- Feuilleton door F. K. SCRIBNER. t) En ook van dien l'ngelschen «tamvader, die zooals je icgt »en en- bezonnenheid heeft begaan, gaf zij nu onstuimig ten antwoord. Dat was Sir Thouius Wardpole, kolonel in het leger van koningin Anna, die de onbezonnenheid beging oin Mademoiselle des Alais, een kleindochter van den hertog de Fron ten ac over te halen om met Item weg te loopen. Zoodra zij getrouwd wa ren, trokken ze naar Engeland en onze moeder stamde in rechte lijn van hen af, zoodoende zijn wij aan de Frontellues geparenteerd. Dit ge slacht beleefde zijn grootstcn roem ten tijde van I-odewijk MVj maar tijdens de Revolutie zag de hertog zich genoodzaakt te vluchten om zijn leven te. redden. Je kunt dit alles le zen in het bock dat daar op mijn schrijfbureau ligt. Ifaar oogen flikkerden. Hoe heerlijk om zul!: ccn land goed bezittenr zei ze. ik kan het nog bij'na niet gelooven. Ik twijfel er eciiter aan of het een groote bezitting i3, wierp ik op, maar in ieder geval hebben we toch het kasteel. Vertel je het aan John? Hij komt hier eten, zooals je weet m daarna gaan wij naar de opera. Hij zal er vreemd van opzien. Daar ik iu üe club reoct dinee- ren en jelui weg zult zijn als ik te rugkom, moet jij het John maar ver tellen. Ik hoor dan later wel wat hij er van zegt De klok op den schoorsteenmantel sloeg half zes. Goede hemel, riep Edtlh, John kom; om zes uur en ik moei mij nog kleeden. Ik vergeet alles door dit groote i.ieuws. Wij komen dade lijk naar huis als de ouern u.geloo- pen is; wacht dan zoolang op ons. Zij spoedde zich nu de kamer uit, den brief van advocaat Tiers mode- nemend. Het was bijna tien uur. toen ik uit de club terug kwam en tot mijn ver bazing zag ik mijn tante Barbara r.og in de bibliotheek ritten, want zij ging meestal om negen uur naar bed Zoodra ze mij zag vloog ze op. Ik wachtte om te hooren wnt zij te zeggen had. Is het waar, Edward, dat Je voornemens bent om naar Parijs te gaan, omdat je van daar een iter wonderbaar!ijk bericht hebt ontvan gen.' vroeg zij. En is u om die reden zoolang opgebleven, tante? luidde uujn weder vraag. :ik had toch niet kunnen slapen daarom bleef ik maar op, zei ze. Om mij te vragen of ik i.aar Parijs ga? Om je te vragen waarom Je Edilh tets wijs maakt van een adel lijken titel en een Fransch landgoed. De gedacule alleen is al ongerijmd en net kind is nu geheel van 6lreek daardoor, beet zij mij toe. Van een aucilijken t'tel is geen sprake en of ik naar Parijs ga, weet ik ook nog nie;, antwoordde ik. Maar Edith gelooft het toch. Je moet haar uit den droom helpen en zeggeu dat je liet le druk hebt om je tijd met zulkcn nonsens te verbeuze len. Maar, tante, het kan toch best zijn, dat de brief van mijnheer Tiers geen nonsens behels;, beweerde ik. Is dat de man, die je schreef? Edith las dien brief aan tafel voor en had het zoo druk over het oude kasteel dat Vane en ik er geen woord tusschen konden brengen. Missciiien is het niets dan een truc om Je naar Parijs to lokken voor een of andere geheimzinnige zaak. Ik heb al inlichtingen gevraagd, nopens dezen mijnheer Tier» eu ids ik die morgen ontvangen heb, kun nen we beter beslissen, tante. En heb je al slappen gedaan om deze erfenis te aanvaarden? Je weet wel dat ik mij nooit met j zaken bemoei, maar ik heb aan mijn broer, je besten vader beloofd dat ik voor Edith zou zorgon, verklaarde zij. Hetgeen niemand meer waar deert dan Edilh en ik, wat zouden wij zonder u begonnen hebben, ant woordde ik, En ik zou ook niet over deze zaak spreken, indien ik het geen dwaasheid achtte om daarvoor naar Parijs te gaan. Je verdient meer dan wij noodig hebben en ccn kasteel in een vreemd land kan niets bijbren gen to; je geluk of tot dat van Edilh, alleen zal liet haar onzin in hoofd doen halen, op het oogenblik dat zij op het punt is van met een degel ijken man te trouwen. Ik ben er zeker van dat Dr. Vane er geens zins mee ingenomen is. Daar ik zag dat t ante Barbara in de meening verkeerde, dat ik den vrede van mijn zuster zou verstoren door mijn Fransche bezitting, bond ik mij een weinig in. ik licb nog niets besloten, zei ik dus en natuurlijk zal ik eerst met John Vane raadplegen, maar li is al laat, zouden we nu niet liever naar bed gaan? Denk je dan nog eens ernstig na over deze zaak, Edward? Natuurlijk, daar kunt u van overtuigd zijn. antwoordde ik. Zij wenschte mij goeden nacht en verdween achter de portière. Ik stak een sigaar op, nam een boek en wachtte aldus de terugkomst van John en Edith af. Maar ik kon mijn gedachte niet bij het boek houden, ik dacht telkens aan de oude Fransche kasteelen die ik had bezocht, toen mijn vader gezant te Parijs was en ik Zondags uitstapjes in de omgeving maakte. Ik poogde inij voor den geest te halen hoe Frontellac er uit zag en gevoelde iets van de geestdrif van mijn zuster, die zeker nog was toegenomen nadat ik van huis was gegaan, volgens de woorden van tante. Ik stelde mij al voor dat i haar op hun trouwdag het oude Kas teel cadeau zou geven, dat ik hen daar af en toe zou bezoeken en tnn:e Barbara uitlachen om haar angst dat ik in een geheimzinnige zuafe gi v. keld dou worden, tot ik ten slotte tot het bewustzijn kwam dat John Vane, mot een drukke praktijk deze toch niet zou kunnen laten varen, ten einde op een kasteel in Frank, een lui leven te gaan leiden.'Hij was zelfs zoo hokvast, dat ik hem mis schien niet eens zou kunnen bewegen om zijn vacantia daar t© komen doorbrengen. Terwijl ik daar nog over zat na te denken, hoorde ik eensklaps de voor deur opengaan en even later zag i John en Edith de kamer inkomen. Zij zagen mij beiden aan en toen riep mijn zuster vroolijk uit: Ik had tegen John gezegd, dot Je ons op zoudt wachten om liera het een en ander te vertellen, aan gaande de erfenis en je reis naar Parijs. Ik dacht dat je het vergeten zou zijn, terwijl ik zat te overleggen, hoe dit te doen, zei ik lachend. Dal ging niet. Zij denkt inte gendeel ever niets anders, beweerde Vune. En hoe denken jelui nu over d zaak? vroeg tk. Natuurlijk beweert John ook dat je naar Parijs moet gaan, riep Edith, uit. Omdat hij zelf niet de wnrmo zomerdagen behoeft door te brengen door in de bosschen op en neer te loo pen Mag ik je even opmerken. viel Vane mij in de rede, dat lk nog niets dienaangaande heb gezegd, al beweert Edilh ook dat lk het geheel met haar eens ben. Maar jij zei toch Immers zelf ook. dat Frontellac een prachtig Kas teel moet zijn en dat Ned dnnr heel wat zou aantreffen, wat hem belang inboezemt. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5