Agenda OM ONS HEEN 36e Jaargang No. 10959 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. WQENSDAG 19 FEBRUARI 1ST® HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem «n de dorpen in den omtrek waar een Agent ge vestigd is (kom der gemeente) f 2.25. Franco per post door Nederland 1 2:60. Afzonderlijke nummers f 0.16. Geïllustr. Zondagsblad, voor Haarlem i 0.51». Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per post f 0.69. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Dlree eur J. C. PEEREBOOWI, Telefoon 3082 ADVERTENTIENs Van 1—5 regels f 1.— iedere regel meer 20 Cts. Reclames 40 Cts. per regel. Tijdelijk oorlogstoeslug 20 procent. Bij abonnement aanzienlijk ruhat. Tienstuivers ad verten tien van Vraag en Aanbod van 1—5 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel n-eer 12' s Cts. A contant. Buiten bet Arondissement dubbcie prijs. Adverientièn buiten bet Arrondissement 25 Cts. per regel. Reclames 50 Cts. per regeb Directie en Administratie: Croote Houtstraat 83. Teletconn. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. LEVENSM.DD.El.SN VOORZIENING. Do Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenburesu te Hairlem brengt ter keanis Pétroleuifi voor studiedoeleinden en klein- i/«uiijven geen petroleum beschik baar is. Aanvragen om petroleum ▼oor bovenstaande doeleinden lul len niet in behandeling worden genomen, terwijl hierop betrekking hebbende brieven niet meer be antwoord zullen worden. Regesringsvisch dat verkrijgbaar wordt gesteld op Donderdag 20 Februari van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persoon een pond visch op vertoon van Vischkaart No. 6101—7200 in dt Gem. Vischhal op vertoon van Vischkaart No. 7201—8100 in het Pand, ingang Koningstraat. De Directeur vaornoemd, F. DE JONGE. Prijs van Melk voor zieken, zwakken en kinderen. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten, dat door ben is besloten, om molk voor zieken, zwakken en kinderen op aanvraag, na toewijzing door de geneeskundige distributie-commissie (Stads Doelen), met ingang van 28 FEBRUARI 1919 bij melkverkoopers in deze gemeente verkrijgbaar te stellen: a. tegen betaling van 10 cent per titer le. voor gezinnen, wier hoofden In de plaatselijke directe belasting zijn aangeslagen naar een belastbaar in komen over 1918 van niet meer dan f 1800.of wel in die belasting n i et zijn aangeslagen, en 2e. voer alleen wonende personen die in de omstandigheden als de tub. a, lo genoemde personen verkeeren, met dien verstande evenwel, fat bun belastbaar inkomen niet hooger zij dan f 1400.en b. togen betaling van 20 cent per liter: voor overige ingezetenen der ge meente Zij, die |n aanmerking wenschen te komen voor het verkrijgen van melk <egdn den goedkooperen prijs (10 cent per Liter), moeten op het tijdstip, waarop door hen bij toewij zing bons voor melk kunnen worden afgehaald aan het gemeentelijk le vensmiddelenbureau (Kamer no. 6 overleggen hun aanslagbiljet in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen of wel een bewijs van de af deel ing CONTRöLE DER GEMEEN TEBELASTINGEN ('tPan d), ver meldende, dat zij in die belasting niet zijn aangeslagen. Haarlem, 19 F'ebruari 1919. Burgemeester en Weihouders van Haarlem, JOIls. DE BREUK, lo. B. De Secretaris, WYTEMA. DONDERDAG 20 FEBRUARI. Cinema-Palace, Groote Houtstraat Biosc. voorstelling. Schouwburg ,,De Kroon", Groote Mark!* Biosc. voorstelling. Apollo^Theater, Barteljorisstraat: Biosc. voorstelling. Kleine Vereeniging, Kleine Hout straat, Biosc-voorstelling en variété. Hotel-ICafé-Restaurant Lion d'Or, Kruisweg, Concert. 811 uur. No. 2585 Onteigening van bouwterrein. Het voorstel van de sociaal demo cratische fractie in den gemeenteraad, om maatregelen te nemen tot ontei gening van bouwterrein voor de stich ting van arbeiderswoningen, is om meer dan een reden een nadere be spreking waard. In de eerste plaats omdat hel materiaal aanbrengt voor de plannen tot annexatie. Zeer leer zaam zijn de cijfers betreffende do toeneming der bevolking, waaruit duidelijk blijkt, dat de groei der om Haarlem gelegen gemeenten in de laatste jaren veel grooter is geweest, dan die van de stad zelf dit op den breeden rug van het toeval te schui ven zou wel gemakkelijk, maar al lerminst juist zijn. Een reden daar van is natuurlijk deze, dat het Haar lem aan bouwterrein ontbreekt, zoo dat veien die zien wilden vestigen, hun toevlucht in aangrenzende ge meenten hebben moeten zoeken een andere oorzaak is de stichting van parken en kwartieren in haar on middellijke nabijheid (Bosch en Vaart is daarvan net zuiverste bewijs) ter wijl de bewoners veel meer door, voor en met de stad leefden, dan met het dorp waai tde hun woning administra tief behoorde. In den strijd over de grensregeling is een zeer onvriende lijke verklaring opgekomen, namelijk dal Haarlem haar 'zaken verwaarloosd en haar financiën in de war gebracht heeft en nu steun zoekt bij de rijke buren. Behalve onhcusch is dat ook onjuist. Alle steden van Haarlem's omvang kampen met zware belastin gen, hetgeen deels aan crisis-uitga- ven, anderdeels aan de enorme som men, noodig voor onderwijs en ge- rneentebeheer van allerlei aard, toe te schrijven is. Terecht hebben dan ook de voor stellers betoogd, dat Haarlem gegroeid is over zijn grenzen heen. Daarom moeten die grenzen verlegd worden. Merkwaardig is het nog, dat het zie lental van de stad. zij het ook lang niet zoo sterk als dat van de omlig gende gemeenten, toegenomen is. voor die toeneming nu is geen huis vesting meer. In eenige schetsen neb ben wij onlangs een beeld gegeven van de gebrekkige behuizing, waar mee velen zich hier moeten vergenoe- Ben. Verbetering moet er komen. et is de plicht van de samenleving, dat zij zorgt voor een goede woning voor hare leden, in hun, zoowel als in haar eigen' belang. Hoe sterk de bevolking van de om- liggende gemeenten aangroeide en hoe weinig in vergelijking daarmee, die van Haarlem, blijkt uit de onder staande cijfers, die ik uit het voorstel overneem. 1899 1909 1917 Haarlem 64079 69410 74816 Schoten 604 9161 12816 Bloemendaal 5558 7780 9686 Heemstede 4722 7074 5.743 HaaiTemmerlicde en Spoarnwoude 3144 3633 4432 De bevolking van Schoten is feite lijk grootendö&ls bevolking van Haar lem, die in de stad geen woning kon vinden, ook de groei van Ilaarlem- merhede en Spaarnwoude is voor een groot deel toe te schrijven aan het ontstaan van het zoogenaamde stads kwartier van deze gemeente. Niemand zal dat willen ontkennen, maar dan brengt de consequentie mee, dat ook in te zien voor Bloemendaal en Voor Heemstede, maar in de beide laatst genoemde gemeenten irekt men deze lijn niet door en blijft staan bij de bewering; dat Haarlem wel gedeelten van Schoten en Ilaarlemmerliede mag inlijven, maar de hand niet slaan aan stukkon van Heemstede en Bloemen daal. Toch ligt liet verschil alleen hierin, dat zich daar bemiddelden ge vestigd hebben en op Scheien en Haarlemmerliede niet. Behalve het strijdmiddel dat ik hierboven aanduidde gebruiken de te genstanders van de annexatie nog een tweede, hierin bestaande, dat zij den passer op de kaart van Haarlem zet tende, er tientallen hectaren bouwter rein op weten uit te meten om zoo doende te komen tot het betoog, dat de stad geen uitbreiding van grondge bied noodig heeft. Vroeger heb ik deze becijfering al eens weerlegd, in derdaad. ontbreekt het ons aan bouw terrein en tot diezelfde conclusie ko men ook de leden der soc. dein. frac tie. Juist daarop bouwen zij nu liun voorstel, om te komen tot onteigening van de terreinen der Haarlemsche Katoenmaatschappij en van de voor malige kweekerij Rozenhagen. De Noodwonmgwet beeft in dit op zicht groote macht Voor iedere ont eigening is een wet noodig, zoo was het vroeger en zoo is het nu nog. Maar eertijds vorderde de procedure veel tijd, omdat de terreinen niet aanvaard mochten worden, voordat die geheel en al afgeloopen was Daarin is nu verandering gekomen de Noodwonmgwet veroorlooft, de nand op de gronden te leggen wan neer de wet eenmaal is aangenomen-, maar vóórdat ze getaxeerd en de pro cessen daarover afgeloopen zijn. Even wel moet vaststaan, dat er geen an der bouwterrein beschikbaar 19 en daarom laten ae voorstellers aan hun voorstel de beschouwing, hierboven genoemd, voorafgaan. In deze zaak ligt nog een ander element verscholen, dat toch ook wel de moeite der bezichtiging waard is. Meermalen is in deze rubriek er op aangedrongen, dat de gemeente toch groote terreinen niet alt;id aan de speculatie overlaten, maar die zelf in bezit nemen zal;'inderdand r~ in de laatste jaren van stadswege vrii- wat gekocht. Toch is daaraan een ge vaar verbonden. Hoe blinder groote terreinen er overblijven, des te meer valt daarop ieders oog en daar de neiging van "t gemeentebestuur tot koopen in 't algemeen spoedig bekend raakt, is het gevaar volstrekt niet denkbeeldig, dat allerlei personen daarvan gebruik maken om de prüzen op te drijven en zoo de gemeente te noodzaken tot het koopen van po- 1 pei-duren grond. Dit is tegen het alge meen belang, daar de belasting- 1 schuldigen zullen wenschen, dat de I gemeente een billijken prijs, maar ook niet meer dan dat betaalt. Het gevaar voor onteigening kan j een goede rem wezen voor dit opdrii- j ven van prijzen. Is eenmaal een par ticulier of een combinatie eigenaar geworden van gronden, die voor ont- eigening in aanmerking komen, dan loopt zulk een eigenaar gevaar van een taxatie, die beneden den koop- j prijs blijft. Langs dezen weg is licht een strop te halen. Wanneer op dit oogenblik de soc.-dem. fractie be schuldigd wordt haar voorstel te heb ben ingediend, om de waarde van de terreinen der Haarlemsche Katoen maatschappij te drukken "(ik heb de ze beschuldiging hooren uiten) dan moet die betichting worden opgevat in dezen zin: koopt pen combinatie deze gronden, er op rekenende, dat de gemeente haar wel winst zal ge ven, dan kan toepassing van de Noodwonmgwet en' daaruit voort vloeiende onteigening deze speculatie leelijk doen mislukken. Wenschelijk zou het natuurlijk zijn, zoo koopers daarvan op de hoogte waren. Men behoeft niemand, ook een speculant niet, een financieelen strop toe te wenschen. Maar dan moet wat schielijk gehandeld worden. Vandaag is er vergadering van den gemeenteraad. 19 Februari. Volgens de geldende gewoonte zou er dus de volgende week geen Raadsvergade ring zijn, maar de daarop volgende Woensdag valt op 5 Maart, juist op den dag, dat de afslag en toewijzing van de terreinen der Haarlemsche Katoenmaatschappij zullen plaats hébben; neemt de Raad op dien dag dus het voorstel der soc.-dem. fractie aan, dan worden koopers niet tijdig, immers pas op het allerlaatste oogen blik, gewaarschuwd. Ik vermoed daarom, dat er wel om een extra Raadsbijeenkomst zal worden ge vraagd. Hierbij behoort nog een opmerking ter verdediging van het gemeentebe stuur. Daar de critici niet alleen bui- .ten, maar ook binnen onze grensstee nen huizen, is er ietwat smalend ge vraagd, waarom deze terreinen nu weer niet ondershands zijn aange kocht. Hert antwoord is, dat zij be- hooren aan een naainlooze vennoot schap en dus in openbare veiling moesten worden gebracht. Indien eenmaal het voorstel in den Raad was aangenomen en de ontei geningswet in de Staten-Generaal goedgekeurd, dan zou nog een andere vraag te overwegen zijn, die mij door een belangstellend ingezetene werd gedaan. „De gebouwen", zei deze, „zien er niet aantrekkelijk uit. maar dit is met weinig geld te verhelpen; inwendig zijn het groote, ruime za len. Zouden die niet zooals ze daar zijn, ietwat verbouwd en ingericht, geschikt te maken zijn voor noodwo ningen, totdat de buitengewoon hooge prijzen van 4e bouwmaterialen weer verminderd zijn. zoodat arbeiderswo ningen tot redelijken prijs kunnen worden gebouwd? Op dit oogenblik' zoo voegde hij er bij, „kost de eenvou digste woning naar mij gezegd wordt omstreeks negenduizend gulden. Wel ke huurprijs zou geheven moeten worden om daarvan rente en af schrijving te dekken? En wanneer die niet op te brengen is (dat is hij stellig niet) hoeveel moet ei dan met worden bijgepast, om tot een huur prijs te komen, die de bewoners be talen kunnen?" Persoonlijk ben ik er niet. voor, groote gebouwen in te richten tot woningen. Ze schieten In velerlei op zicht te kort, de bewoners voelen zich er met behagelijk in, krijgen er dus geen belangstelling voor en worden geneigd, hun omgeving met al te best in orde te houden. Toch meende ik de opmerking met achterwege te moeten laten. Eén voordeel zou er mee verkregen wor den: grooter snelheid. Want wie ter rein heeft, bezit daarom in dozen tijd nog geen woningen. j. a P. Stadsnieuws j HET GODSHUIS IN DE LICHT STAD. Voor een niet zeer talrijk publiek trad Dinsdagavond In het gebouw van den Protestantenbond als spreker op: dr. Fred, van Eeden met bovenstaand onderwerp. Spreker begon met mede te dee- len, hoe gedurende den oorlog, nu ongeveer iwee jaar geleden, een ar chitect. bij hem was gekomen met een groot plan voor het bouwen van een tempelstad, welk plan tot in bij zonderheden overeenkwam met de stad, die spr. eens in een visioen ge zien heeft en die door hem beschre ven' is in het derde deel van zijn Jb- h an nes-cyclus. De laatste twee jaar zijn epr- en zijn vriend bezig geweest aan het verder uitwerken van dit plan en de ontwerpen zijn groot endeels nu ge reed. Voldoening sprak dr. Van Eeden er over uit, dat, al zal het nog meer dan een mensclienleeiftijd duren eer het werk a f i6, het hem en zijn vriend als geen onvoorziene 1 omstandigheden het verhinderen gegeven zal zijn, den bouw te be ginnen, juist In dpzen tijd, waar in de menschen ontvankelijker zijn geworden en waarin een nieuwe menschheid zach begint te ontwik kelen. De kosten alleen de tempel, he* middelpunt van de „Lichtstad", zal 3 5 4 millioen kosten daaraan denkt spr. niet: &r zijn in de afgeloo pen jaren zooveel schatten geofferd aan een bloedfeest, zal de mensch heid dan niet nog eens eenige mal- lioenen willen geven voor een bnoe- derfestijn? Het is toch een grooter eer, medegewerkt te hebben aan den bouw' van den tempel dan te hebben meegevochten in den grooten oorlog! Wat dr. Van Eeden zich voorstelt I3 dit: Op een eiland b.v. een eiland in de Middellandsche Zee zal een mo delstaat of kever modelstad worden gesticht, waar alle verbete ringen op sociaal gebied zullen wor den beproefd. Het centrum van deze stad zal zijn een tempel, „een gebed in steen en metaal", waarin plaats is voor een millioen menschen, alle volkeren zullen daar kunnen samen zijn in broederlijk verkeer. Die tem pel toch wil uitdrukken, dat de kern van alle godsdiensten de gedachte is: wij zijn allen kinderen van één Va der. Rondom dien tempel zullen andere tempels worden gebouwd, waar elk zijn God zal kunnen eeren op zijn wijze. Dit zal tezamen de Hei lige Stad zijn. Daaromheen zal wor den gebouwd de MIddenstad, met universiteiten, musea enz., waar dus kunst, wetenschap en schoonheid ge diénd worden en in den derden kring tenslotte, zal een soort permanente wereldtentoonstelling worden gehou den; deze kring zal de plaats zijn voor het gewoon stoffelijk verkeer. In deze Lichtstad, op te richten door het geld van democratische mogendheden en van waaruit het licht van wijsheid en rechtvaardig heid zal uits'.roomen over de we reld en die bestuurd zal worden door twaalf der edelsten onder de menschen, zullen kapitalistische euvelen uitgesloten zijn: alle geldver keer zal loopen over een staatsbank en handel tn fondsen zal .verboden zijn. Geen winnen zonder werken I zeide spr. Aan de twaalf „richteren", die die door alle volkeren der wereld ge zamenlijk zullen gekozen worden, wil spr. de vGlgeude eischen gesteid zien: geestesvrijheid, zelfstandig heid, oprechtheid zelfverloochening, zelfbeheersching, liefderijkheid, ge voeligheid, sereniteit en innerlijk^ harmonie. De. Van Eeden toonde daarna eenige Lichtbeelden, die ver schillende bouwkundige ontwerpen voor Tempel en Lichtstad te zien ga ven. De straafbelasttng. Het bestuur der Vereeniging van Huiseigenaren en Omstreken neeft een adres tot den gemeenteraad gericht, waarin we o.a. lezen, dat het be stuur met leedwezen hoeft kennis ge nomen van de voorgestelde veroi (le ning lot het heffen van een z.g. „Straatbelasting liét bestuur neeft daartegen ernsti ge bezwaren op grond van het na volgende: 1. dat tengevolge van de Huurcom- missiewet het totaal is uitgesloten dat de huiseigenaren hunne inkom sten kunnen verhoogen aangezien de verhoogde levensstandaard niet n.ag gelden bij eene aanvrage, bij oie com missie, tot hooger huur; 2. zij reeds 111 hevige mate worden getroffen" door verhooging van grond lasten, hypotheekrente en de 3 A 4 maal hoogere kosten van onderhoud der hulzen; terwijl de gemeente nog slechts enkele maanden geleden de recognities heeft verdubbeld en het water ook belangrijk duurder door haar wordt geleverd; alle reeds kos ten die lang niet worden gedekt door de verhoogde huren; 3. dat de som welke de gemeente denkt uit de belasting te verkrijgen, van geen overwegenden invloed is op de geneole gemecnlefinancien, s.cihis een lapmiddel is, waaiuoor f-en ge deelte'der inwoners wordt getroffen, die reeds op ieder gebied het meest tot de gemeeutehuisnouding bijdra gen; 4. dat al zou de Huurcoinmissie toe staan deze belasting op de huurders te verhalen (die ook alzoo du: rvan de dupe in deze benauwde tijden zouden wordeni dit niet anders aan schade zal opleveren voor hen die op langeren termijn hebben verhuurd. Reden waarom 't bestuur den Laad verzoekt „deze ontijdig op de ugeuida gebrachte concept-verordening niet te willen aannemen". HET NIEUWE TOONEELSTUK VAN JIIR. VAN RIEMSDIJK. - In „Tzingani", romantisch tooneelspel in 4 bedrijven, door Jlir. A. \V. G. van Riemsdijk, zal naar de Tel. meldt, de heer Louis Bouwmeester de hoofdrol vervullen. Met hem tre den op de dames Theo Mann-Rouw meester, Rika Hopper. Emma Morel, Lilly Bouwmeester en de hoeren Hen ri Eerens en Willem Hunsche. Maziok HAARL. KLEIN it CAPELLA-KOOR Concert in de Soc. Vereeniging. Onder onze volkszangkoren be kleedt het Klein a Capella-koor -van den heer Nic. Hoogerwerl een zeer goede plaats. De jonge directeur be schikt over een stel goede stemmen waar frissche klank uit te halen is en die, goed op elkaar gezet zijnde, een mooien koorklank vormen. Het is altijd een loer om van het begin af in de warme sfeer van saam- hooriglieid te komen, daar lijdt een eerste ensemble-nummer gewoonlijk de schade van, vooral als het fijne gedistingeerde muziek is; een mas saal toonstuk lukt altijd beter. „De Winter" van Loots, dat muzikaal oud- Hollandsch schilderijtje, gepenseeld met de gemoedelijke fijne bonhomie van eon Haydn, zou om deze reden een andere plaats op net programma moeten gehad hebben. De samen Klank was nu niet bevredigend en de geesti ge finesses van de compositie kwa men niet geheel tot hun recht. Ik ben echter overtuigd dat „De Winter" als slotnummer heel wat meer zou pe- weesl zijn. Het best werd er gezongen in „Meetje", een volksche compositie van Wierts, die als dusdanig neel veel verdienste heeft. Nu was er prach tige klankverhouding en kwamen de détails van do voordracht goed uit. „Mater Dolorosa" van Wierts, was minder gelukkig, maar met „De Wonderbloem" van W. F. Kools, een goede compositie, gaf het koor weer knap werk. Het dubbel mannen-kwartet „Inter Nos". eveneens onder leiding van den heer Iloogerwerf, verleende zijne me dewerking aan het concert en gaf een viertal koortjes te hooren, waarvan wij gerust mogen zeggen dat het meestal compleet werk was; gezonde tenorklank, gedragen door volle ron de bosgeluiden, in elkaar smeltend en saam voelend, juist zooals 't hoort cm schoon en goed te zijn. In het „Ave Maria" van Wilt kwam er even een schommeling door het opdrijven van de 2e tenoren op het woord Jesiis, en zetten de baritons niet heel mooi aan met een dikke z op Sancta, maar men herstelde z.< alras, en de prachtige klankhomoge- niteit leed verder geen gevaar meer. En dan waren er nog een paai* so listen die beiden den naam van Broekhuis dragen. De eerste was een kereltje van amper 15 Jaar met een lief sopraanstemmetje, die liederen zong die in kindermond niet passen, alleen „Zus en haar poes" en ,Slim" van Loots wel, alsook hel „Ave Maria" van II. Cuypers, wat hel nest gezongen werd, voor zoo'n jongen heel mooi zolfs. 't Succes van het ventje was groot, dit nummer ian 't programma viel dus wel in den smaak. Toch zijn dusdanige attrac ties op de concerten onzer vereeni- gingen niet aan te bevelen, want zij zetten de deur open voor amusements kunst, die alleen maar in 't café-con cert thuis hoort, lntusschen stel ik toch met plezier vast dat de jongeheer H. Broekhuizen niet alleen met een lief gecultiveerd kopslemmetje zingt, maar ook een muzikaal zieltje beeft, hij kan later een goed zanger wor den, maar nu moest de criticus zijn scherpgepunt potlood maar achter Le oor steken, want het gaat natuurlijk niet om zoo'n aflist in den dop te meten met den maatstaf waar men concertsolisten meê meet. De solozang werd goed begeleid door den heer J. Broekhuis, die ook neg apart optrad met solo-nutumors. Hij had zich geen gemakkelijke taak gesteld: Var. u. Finale van Röntgen, Rapsodie van Brahms en Scherzo II van Chopin. De heer Broekhuis lieeft een respectabele techniek en «peelt met flinke rylhmiek', doch zijn jpel is nog te woest en te onbesuisd en door gemis aan detailleering wordt het gqteel min of meer rommelig. Maar hij is jong en zal er wel ko men. De heer Iloogerwerf, die een zware laak had, dirigeerde kalm en bera den, zonder opwinding of een zich laten gaan" van een emotievol oogen blik, hij blijft zichzelve meester, en dat is ook geen kleine verdienste, voornamelijk tegenover dilettauten voor wie een stereotypische directie het zekerst is. Als dusdanig is de heer Iloogerwerf een flinke kracht, te meer daar hij een noeste werker is. JOS. DE KLERK. Handelsbeurs voor manu facturen. Hedenochtend is in SL Bavo ge opend de Handelsbeurs voor manu facturen. Onder de aanwezigen wa ren behalve de comiièleden en ver dere beJanghebbenden, de wethou ders mrs. Heerkens Thijssen en Bo- mans. Nadat namens 't comité de heer W. van Liemt aan allen een woord van weikom had toegeroepen en had in j het liclit gesteld dat te Groningen en j te Rotterdam reeds een handzis- beurs voor manufacturen is, die daar een zeer bevredigend resultaat heeft opgeleverd, reden waarom het conmc <icn moed had om er hier ook mede te beginnen, sprak nir. J. B. Bomans de openingsrede uit. Spr. zeide dat het hem genoegen deed, dut, waar de manufacturiers iets gaan doen, zij daarin 't college van B. en W. erkennen en dat de belangen van lien in 't college van B. 011 W. in veilige handen zijn. Van rlat college is geen ingrijpen in hun particuliere belangen te verwachten, dan tenzij het college daartoe van hoogerhand wordt gedwongen. Het college draagt den manufacturiers een goed hart toe en leef.t steeds met hen in hun bedrijf mede, verzekerde spr. Verder verklaarde spr. 111 de ope ning van de beurs een zaak van ge wicht te wen en dat het een sociaal belang van de allergroot te plaats is, dat ei- een vrije handel is. Hij herinnerde dat Haarlem eenmaal da stad van de manufacturiers was en dat het van veel belang is, hier de handel in manufacturen tot groo- <en bloei komt da^ dit mede-een f. it van sociale beteekenis is. Hij noem de heit besluit tot de opening van de beurs een gunstig handeisteeken, waarmede ook de consument gebaat kan esn zal zijn. Het is, ging spr. voort, goed ge zien van de handelaren om hier 111 't centrum van Keunemerland de beurs te openen. Ik hoop, dat mede door deze beurs ge meer zelfstandig heid zult krijgen, en verwacht er van dat ge er krachtiger door zult worden jw handelskennis zult venneerde- Ge staat nu nog aan het begin met uw daad van handelssolidariieit. Maar daaruit zal meer groeien. Ik zie daarin een stap naar de moderne bedrijfsorganisatie, die er ine-le ein digen zal, dat er zal komen een rich ting ook in uw zaken door uw ei gen vertrouwensmannen. Met de bes te wenschen voor den groei en -den bloei van de beurs verklaarde spr. ten slotte haar voor geopend. Na de openingsrede bracht de heer Van Lierut dank aan het college van B. en W. voor zijn belangstelling, waarna de beurs begon. NEDERLANDSCHE OPERA - Verschillende toezeggingen zijn ont vangen, waaronder een van f 2000 uit Bloemendaal, waardoor de helft van de som bijeen is die de heer Koopman noodig acht voor 't behoud der instel ling. Pers-ÜYerzicM Nederland en BeSgië. De Haagsclie hoefijzer-correspon dent van het H b 1 d. betoogt dat Bel gië ten aanzien van Nederhmd goen politiek van openhartigheid \oert. maar steeds dubbelzinnige verklarin gen aflegt. Hij is de meeiinig toege daan, dat wij geen vierkanten ne'.rr grond goedschiks mogen afsta 111, maar aan den anderen kant oordeelt, hij dat indien de Belgen meenen dat hun verkeer over Limburg, hun vaart op het kanaal Gent-Term u- zen, hun handel op de Schelde door ons wordt belemmerd - - en kun nen zij dat aannemelijk maken goen stroobreed België op dat gebied in den weg mag worden gelegd. Ten aanzien van het kanaal Gent» Terneuzen herinnert schrijver er aan dat „dit kanaal door ons is gegraven uitsluitend ten pleiziere van België met volkomen vcrwaariooz.ng van het Nederlandseh belang der ha- van van Terneuzen". Hij de mea ning toegedaan dat indien de Belgen aannemelijk kunnen maken, dat de handelsvaart op dat kanaal verbeterd moet worden, wij ons daartoe gr., bereid dienen te toonen, evenals ten aanzien van het handelsverkeer door Limburg of over de Schelde. Doch, zegt hij, waarom heeft Bel gië al die zaken eerst thans tot questions brülantes ge maakt, nu het onder de bescherming van vijf „groote broers" 'n in a c h t s- positie tegenover ons kan innc- men? Waarom heeft het in de jaren vlak voor den oorlog onze ooren niet doen tuiten door zijn aanhoudende klachten en onze Oranjeboeken niet doen zwellen door zijn vertoogon? Is dat de houding van een staat, oie net oprecht meent inet „vriendschappe lijke besprekingen" met een bevricn- den nabuur? Waarom maakt de inkt- viscii het water om liem heen zoo troebel? Nog altijd moetcu wij waak zaam zijn in deze „zeer ernstige aan gelegenheid Om de vangarmen. De Nieuwe C t. bespreekt de Regeeringsverklaring, die wij onder Binnenland vermelden. Naar huur meening is die verklaring van een zoo verfrisschende duidelijkheid dat de Regeering te Brussel er een voor.vit aan zou kunnen nemen. Zij streeft, verklaart zij naar de duidelijkheid, die de Brusselsche rogeering naar het schijnt schuwt- Zij toont te besef fen, dal wat de Belgische regeering in den zin heeft, een bedreiging is van Nederlandsche rechten. Daar de Belgisch© regcering zelf niet met haar plannen voor den dag komt, is liet vanzelfsprekend - gaat het blad voort - dat men drang op baar oefent. Aan dien drang van ze delijken aard zal men te Brussel geen weerstand kunnen bieden. De Belgische regcering zal nu elodeiijk open kaart moeten spelen, is wat zij vraagt inderdaad e>cn onderwerp dat in vriendschappelijk overleg kan wor den geregeld, is m. a. w. de loor haar aangenomen houding eenvoudig een tactische fout, dan, wij tv.ijfeien er niet aan, zal een regeling hij minnelijk overleg mogelijk blijken. Immers, onze regeering heeft bewe zen dat zij evenals het Nederlands ihe volk, niets liever wenscht dan in vriendschappelijke betrekkingen nut België te leven. Is het dat niet, dan staat liet anU woord op eveïltueele eischen om go- biedsafstand van te voren vast. Het is stellig afwijzend en de vijf groote mo gendheden, die in besprekingen ie Pa rijs de groote rol spelen, zijn daar van van dit oogeublik aan verwit tigd.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1