Van onzen reizenden Redacteur Vleeschflistributie 36e Jaargang No. 10967 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 28 FEBRUARI 1919 ARLEKI'S DAG ABONNEMENTEN per 8 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agfnt ge vestigd is (kom der gemeente) 1 2.25. Franco per post door Nederland i 2.60. Afzonderlijke nummers f O.ló. Gelllustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51*. GeTllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per post f 0.69. Uitgave der N.V. Lourcns Coster, Direceur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIEN Van 1—6 regels f 1.— iedere regel meer 20 Cts. Reclames 40 Cts. per regel. Tijdelijk ooriogstoeslag 20 procent. Bij abonnement aanzienlijk rabat. 'liensturvers-advertentiën van Vraag eu Aanbid van 1—5 regels 50 Cl6. per plaatsing, elke regel meer 12'.t Cts. k contant. Buiten het Arondissement dubbele prij6. Adverientièn buiten bet Arrondissement 25 Cts. per regel. Reclames 50 Cts. per regel. Direcfie en Administratie: Groote Houtstraat 83. Telefoonn. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. LEVENSMIDDELEN- VOORZIENING Be Dürecteur van het Gemeen telijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis: dat verkrijgbaar wordt gesteld: Regeerings-visch op Zaterdag 1 Maart 1919 vaa 9 uur v.m. tot 1 uur n.m. per per soon EEN POND VLSOÏÏ op vertoon van Vischkaart N°- 12401—13100 dn de Gemeentelijke VischhaL; op vertoon van Vischkaart No. 13101—13600 in het Pand, ingang Koningstraat. Haring Prima kwaliteit gezouten haring 8 cemt per stuk (ZONDEK BON) in de Gemeentelijke VischhaL Ver pakking medebrengen. gedurende het tijdvak van 1 tot en met 7 Maart 1919: op bon C No. 26: een uns RIJST k 14 cent Per pond; op bon C. No. 27 een ons GORT 13 cant per pond (24 cent per ons). op bon C. No. 28: een half pond JAM A 55 cent per pond, op bon C. No. 29: een half pond GROENE ERWTEN k 11 cent per pond. op bon C. No. 30: een stukje KLEI ZEEP A 10 cent per 6tukje. op bon C. No. 31: een half pond SUIKER A 30 cent per pond. op bon C. No. 33: zes ons GECON DENSEERDE TAPTEMELK A 6 cent per one. op bon 30ste tijdvak der Kinder- Huikerkaart: 4 pond SUIKER A 30 cent Per pond. Aardappelmeei-Sago dat bon B. No. 55 welke op 28 De- oember j.l. voor aardappelmeel of «sa go geldig !.s gemaakt, en waarvan de geldigheidsduur niet was vastgesteld met ingang van heden vervalt Winkeliers dienen de door h©n ont vangen bons B. No. 55 op Maandag 3 Maart a.s. In te leveren. Kindermeel dat met ingung van 1 Maart a.s., voor winkeliers de gelegenheid be staat om kindermeelbons iin ie leve ren Ha de zeep dat op Maandag 3 Maart a.s. door winkeliers In harde zeep ALLE in hun bezit zijnde bons, alsmede eene opgave van de bij hen aanwezige voorraden zeep, op zijn bureau (ka mer No. 7) moe tec i worden ingele verd. Petroleum dat gedurende het tijdvak vaia 1 tot en met 15 Maart 1919 zal worden afgeleverd: op bon 15 en 16 eener Rïjkspetro-' leumdistributiekaart (groen) ELK 2 Liter petroleum; op bon 15 en 16 eener Rijksperro- leumdistributie-kaart (bruin) ELK 3 Liter petroleum; dat hot verboden fs petroleum af te leveren op bons, wier geldigheids duur veratreken, of op bons die nog oiet geldig zijn. Die Directeur voornoemd, F. DE JONGE Voor de vleeschkaarten met let tere: R, 8, T, U, Zaterdag 1 Maart van 9—12 uur. V, W, IJ, Z, Zaterdag 1 Maart van 15 uur. Verkrijgbaar op bon No. 38, letter V aan het Openbaar Slachthuis, op Zaterdag 1 Mia,urt van 911 uur 1 ons GESTOOMD RUNDYLEESGH. ZATERDAG 1 MAART. Stadsschouwburg, WiLsonsplein Afscheids-Liederavond Anna Klaas- sen, 8 uur. Cmema-Palace, Groote Houtstraat: Biosc. voorstelling. Schouwburg „De Kroon", Groote Markt: Biosc. voorstelling. Apoll o-Th eaterB artelj orisstraat Biosc. voorstelling. Kleine Vereeniging. KI. Houtstraat: Biosc. voorstelling en Vai-iétfe Derde reeks. 57 Op de Jaarbeurs. II. HAARLEM. Verkrijgbaar op bon No. 45 de' Vleeschkaarten 2 ons Amerikaansch spek 20 cent per ons bij: C. BOLLER, Wolstraat F. BENRAADT, Spaarnwouder straat. P. BANNINK, Zijlstraat. J. BROEKHOF, Kleine Hout straat. Wed. v. DOOREMAALEN, Korte fit-gij nestraat. CH. GEUKERS, Haarlemmerliede- straat. H. NIEUWJAAR, Oranjeboom- fctraat. H. KOOY, Hageetraat. A. SMIT, Bakkerstraat. P. SMITS, Kruisweg. J. ENGELENBERG, Zijlstraat. ZWART, Schotersingel, hoek Jan SteensïraaL Utrecht, 27 Februari. Utrecht is iri deze dagen geheel verjaarbeursd. Uit traditie reeds had de Bisschopsstad een eenigszins plechtige allure, liet is daarom wel wat verwonderlijk, dat de jaarbeurs lüer terecht is gekomen in dit statige centrum van 't land. Maar even ver wonderlijk Is het, dat de stad ineens al in de jaarbeursdagen haar deftig heid overboord gooit en zich hals overkop in de zakenkennis gestort heéïT: men herkent 't wat stijve stads aspect niet meer. Dat is ook niet noo- dig om den weg naar de zeven jaar beursterreinen te vinden. Als je uit het station komt, word je al opgevan gen door een wit doek, dwars over de straten gespannen: „Naar de jaar beurs" en van terrein tot terrein word je verder Utrecht door geëxpe dieerd, de geheele jaarbeurs over. zonder dat je je verder met den weg te bemoeien hebt. Tusschen het wit van deze aankondigingsdoeken kleu ren allerlei reclameslrboken heftig op: in rood en zwart en geel en groen ontvang je allerlei mededeelingen over allerlei voortreffelijke dingen. Reclame omhoog, reclame hene den I Als je niet begint de aanbiedingen van allerlei sierlijk uitgedoste jonge- lui tc uc-geereu, lieb je vóór je aan het eerste jaarbeursterrein komt je zak ken al vol met allerlei papieren, üie den lof van velerhande voortbreng selen verkondigen. Dan zie je in den mensehen- stroom, die zich tusschen de zeven terreinen beweegt, sliertjes van op tochten, waarin allerlei merkwaar dige toestellen worden rondgedragen, gereden of voortgeduwd. Ken wande lende lampenkap gaat plechtig ach ter een reusachtig toestel van een huistelefoon, een flesch tuft achter een schrijfmachine-te-voet. En zoo kom je telkens ristjes reclame-din gen tegen. Dan is er op dit gebied nog de Utrechtsche sandwichman. Er groeit een generatie van deze lieden in Utrecht en het laat zich aanzien, dat dit geslacht aan volgende generaties van sandwichmen het aanzien zal. ge ven. Vertelt de Zwitsersche gids met trots, dat reeds zijn overgrootva der vreemdelingen do besneeuwde toppen opleidde, bij de honderdste Utrechlschc jaarbeurs zal ongetwij feld menig sandwichman vol glorie vertellen, dat bij de eerste jaarbeur zen een-of-ander van z'n voorvaderen reeds dit nuttige beroep uitoelende. Men ziet deze lieden in allerlei klee- dardracht. De Ouühollandsche is te Utrecht blijkbaar zoor geliefd, maar ook andere wonderlijketypen ontwaart men. Er zijn kleurige Chineezen met een zeer geprononceerd Nederlandsch achterbuurt-accent en er zijn veelvul dig clowns, die er op zoj'n regendag als vandaag allesbehalve fleurig uit zien, om van de ontbrekende grappig heid maar niet te spreken. Want die is blijkbaar geheel weggestroomd. Ook de winkels vertoonen een ver- I intensd zaken-aspect. Er is veel werk gemaakt van de uitstallingen en Lier- en-daar treft werkelijk een breed- opgezette reclame van een handig za kenman. Op sommige punten zijn reusachtige voorworpen aangebracht. Op het, Vreeburg gaat eeai geheele gevel schuil achter een ontzaglijk for nuis, waarop ketels van dergelijke afmeting, dat men er een half regi ment uit van zou kunnen voorzien. Elders staat een groote reclame voor pompinstallatics. Buiten dc jaarbeurs worden ook j zaken gedtfbn. Ondernemende Utrech- tenaren hebben hun huizen ontruimd en die als monsterkamers verhuurd aan firma's, die te laat zijn gekomen, om op de jaarbeurs nog een plaatsje te krijgen. IZoo is Utrecht ook buiten de jaar beurs toch jaarbeurs. Vanmiddag ben 'k eens opnieuw de terreinen langs gegaan. Toen we or Vrijdag, op den tocht van de Neder- landsche journalisten, onder leiding van den secretaris-generaal, den heer Graadt van Roggen, kwamen, was or in de duizenden monsterkamers eigen lijk niets te zien. Nu is alles wèl ge etaleerd. Wat is er in die dagen vóór de opening nog ontzaglijk veel ge beurd! Er is wel met man-en-macht gewerkt moeten worden, om alles op die zeven terreinen in orde te krij gen. Op onzen eersten tocht viel van den eigenlijken rondgang niets te schrij ven, omdat er niets was, nu is er zoo veel, zoo verbijsterend veel, dat je daardoor eigenlijk niet weet waar over nu te schrijven. Er is zoo ont zaglijk veel te zien, dat je makkelij ker zoudt kunnen aangeven, wat er niet, <lan wat er wel is. Een bewijs, dal langzamerhand het geheele za kenleven in al zijn onderdeelen op de jaarbeurs vertegenwoordigd raakt, wat almee een succes dezer toch nog jonge instelling beteekent. Maar die volledigheid speelt den beschrijver parten. Waarmee te beginnen, of be ter nog, waarmee te eindigen? Want het is, als je er eenmaal aan begint een hopeloos geval om er uit te ko men. 'k Kwam vandaag eenige col- legas' tegen, die in een onbewaakt oogenblik op het rampzalige denk beeld zijn gekomen, om van elke éta lage wat te zeggen. Ze hebben me van hun wanhoop verteld. Den eersten dag was hun geestdrift voor de jaarbeurs- journalistiek al danig bekoeld. Maar toch zeulen ze zich eiken dag de dui zenden stands langs en geven getrou welijk elk der firma's eenige regels. Een onbegonnen werk; ook voor den lezer, om 't te lezen. Want wie als buneii-zaken-zijnde bezoeker weJ eens op de jaarbeurs heeft ronögeloo- pen, lieeft ai dadelijk de teleurstelling ondervonden, dal voor hem zoo'n jaarbeursgang over T algemeen wei nig belangrijns heeft. Er zijn natuurlijk verschillende in zendingen, die interessant zijn, om té bezien. Dames zullen met veel aan dacht dunkt me kijken in de afdeeling zilver of in die van de juweel werken, waar fraaie stukken van f 2Ö.UU0 of meer waarde te zien zijn; ,iok zul haar belangstelling geboeid worden door fraaie toiletten; voorts zal de liefhebber van boeken wel zijn gading vinden in de zaal van de uitgevers; maar voor t overige zijn er honder den, duizenden étalages, waar je als leek vrij koel langs- loopt 't Is wel aardig, om eens te zien hoe een enorm rad door een motor ge dreven door de hooge machinehui voortwielt, maar 't ware belang van de riemoverbrenging gaat je voorbij r Dat is dan nog een inzending, die tenminste suggestief werkt op de niet- rlliskundige bezoekers, doch cr zijn ook honderdtallen stands, waar de voorwerpen heel weinig tot je zeggen, als je er geen verstand van hebt. Wat interesseert o.a. een Oc.arsnee mensch een hoop rioolbuizen, kope ren schroeven, betonnen inmaakpot- ten. Neen, dc niet-vakman komt er niet vandaan, zonder teleurgesteld te wor den. Dat is dan eigenlijk maar'goed ook. Want de jaarbeurs is geen tentoon stelling voor jan-en-alleman. 't Is ten industrieele schouwing, een mooilisa- t.ie van nijverheid en handel. En daar om is het voor den vakman, die er zaken komt doen, pretug, als de r.ïet- belanghebbenden maar wegblijven, want die belemmeren de rusuge be schouwing en sturen de besprekingen in de war. Volk komt er toch genoeg op de jaarbeursterreinen. Als de menschen verspreid loopen over de zeven per ken van de industrie, dan zou je jeg gen, dat de animo niet overweldigend is. Doch als je tegen vijf uur, wan neer de jaarbeurstreinen, naar de hoofdsteden gaan, bij het Centraal station komt, kan je aan den dichten menschenstroom merken, hoevelen er van de jaarbeurs komen. Toch zou deze schijn kunnen bo dnegen. Want tenslotte komt het op koopen, op 't doen van bestellingen aan. Het is vrij wei zeker, dat dit op deze derde jaarbeurs veel min der is, dan het vorig jaar. Van ver schillende zijden hoorde 'k, dat het toen, na afloop van de beurs, bleek, dat de vertegenwoordigers der expo santen ter beurze zooveel bestellingen hadden opgenomen, dat hun fabrie ken dikwijls de orders in geen twee jaar konden uitvoeren. Toen was de toestand in Europa ook juist andersom dan nu. Men ver keerde ten vorigen jare nog in -ie pe- riode, dat de prijzen van bijna alle artikelen stijgende waren. Vroeg koop was toen dus goedkoop. Nu is het -- althans het schijnt zoo, dat het zoo is in veel gevallen juist het tegen overgestelde het geval. Er komt nu een kentering in de prijzen. Bij een aantal artikelen is die al dalende tn bij anderen verwacht men ten min ste prijszakking. Men redeneert daar om nu, dat Vroegkoop wel eens duur koop kan zijn. Waar nog hij komt, dat veel zakenlieden door den ten slotte nog vrij onverwachten afloop van den oorlog vol zitten met duur goed, dat zij nu gedwongen zijn te gen lageren prijs te verkoopen. Dii is natuurlijk, voor zoover het ketting- handelaars betreft een verdiende straf; maar ook de reëele zaken lieden zijn de dupe van de prijsda ling geworden. Het is geen wonder, dat zij nu hun risico niet nog willen vergrooten, want dan zou 't bij me nigeen op een débacle kunnen uit- loopen. Daarom is er twijfel en aarzeling op de beurs. De kijkers worden dit jaar niet zooveel koopers, als ten vo rige jare- Men snuffelt wel en houdt besprekingen, maar velen houden hun orders nog op. Wanneer die later nu maar los komen, zal het voor de jaarbeurs exposanten nog wel goed kunnen worden. Onder de kijkers en koopers is een graag-gezien nieuw element: de bui tenlanders. Nu de vrede in het zicht komt, is er, ondanks de wankelijke toestanden in liet buitenland, vrij veel belangstelling voor de Utrecht sche jaarbeurs bij de vreemdelingen. Mochten de toestanden over de grens wat spoedig weer normaal worden, dan lijdt het geen twijfel, of het buitenland zal, dank zij de jaar beurs, een goede afnemer worden van verschillende Nederlandsclie nij verheidsproducten. Daartoe hc-lpen ook de attaché's van de vreemde mogendheden mee. Die van België, Zwitserland en Duitschïand o.a. zijn zeer actief. Jammer is, dat verschillende andere mogendheden haar vertegenwoordi gers alleen op zekere dagen aanwezig doen zijn. Nu komt menigeen aan de kraampjes, zou 'k haast schrijven, aankloppen en vindt dan tot zijn te leurstelling een papier gewaar waar op potloodschrifl vermeldt, dat de buitenlandsche vertegenwoordiger eerst dan-en-dan te spreken is. Belangwekkende inzendingen heb- ben verschillende staatsbedrijven. Die leeren zaken-doen, wat men anders van ambtenaren niet ver wacht. 'k Noem den nieuwen jiostche- que- en g'irodienst en het ook nog niet heel oude bedrijf van de Staats mijnen. De inzending van de mijnen had dunkt me belangwekkender kun nen zijn, maar rt interessantste is de Hollandia-film, die voortdurend in het aardige gebouwtje vertoond wordt en die een boeiend 'overzicht geeft, hoe het mijnbedrijf, diep in "s aard- rijks, sclioct in z'n werk gaat. Dat is een nuttige er film. Van liet Politieke nooiveld. Tour- 21 Fe Een „Oorlog'-rede, ciie geen oorlogsrede Ï6. Ontwapening mogelijk? Allerlei replie ken. Aan onze weermacht hebben wij, naast God, te danken dat ons land voor den oorlog Ï6 gespaard geble ven. Aldus in den aanvang zijiner drie uur lange rede, de Minister van Oorlog. Wanneer het buitenland n;et de overtuiging had gehad, dat wij onze havens en onze landgrenzen konden beschermen, dan zouden zij /lat zelf hebben gedaan en ware de oorlog op ons gebied overgebracht. Daarvan is natuurlijk geen bewijs te geven ,zeide de minister terecht, maar iln ernst: ons leger is flink ge weest en heeft c-ris -voor veel kwaad bewaard. Al heeft het dan niet mee gevochten, het heeft veel gedaan aan een daad van groote internationale beteekeirs, n.I. de inlerneering. De minister bracht dan ook hulde aan 't leger, aan de officieren en de manschappefi, maar ook aan den Opperbevelhebber, generaal Snij ders, een man van groote bekwaam heid en helder strategisch doorzicht, ln wien ons volk terecht vertrou wen heeft gesteld. Maar dat allee gold de legerleiding, niet de richting, waarin de reorganisatie van het le ger moest plaats hebben. Toen de minister begreep, dat hij in dit op zicht bij generaal Snijders geen (steun ziou vinden heeft li ij hem dat openlijk gezegd, en werd de hand tus schen heil doorgesneden. Wat denkt de minister van de kwestie der ontwapening en van do vermindering der bewapening? Hij meent, dat de tijd nog niet gekomen ie om een beslssing te nemen. Wij I weten nog niets van den Volkeren- 1 bond, noch van de verplichtingen, die j wij. misschien, internationaal in de toekomst zullen hebben. Wij moeten niet voorgaan, omdat de Mogendhe den ons toch niet volgen zullen, maar dat beteekent niet, dat wij de groote Mogendheden moetem navol gen als zij in bewapening voort gaan. Wij moeten alleen volgen de richting, die door de gebeurtenissen wordt, aangegeven. Moeten we dan mdsschiem met de andere neutralen samenwerking zoeken? Dat zeide de uri nister voorzichtig ligt bui ten mijn terrein. Ontwapening zou, meende hij ver der. met hei oog op de buitenland sche gebeurtenissen, hoogst gevaar lijk zijn. Tegen eischen die gc- biodsaf stand (inhou den moezen wij paraat b 1 ij v e n. Wij kunnen ons niet van Iimburg en van Zeeuwsch-Ylaanderen laten ontdoen ale een schaap van zijn vacht. Wij kunnen wel de bewapening geleidelijk verminderen, gelijk dan ook reeds is geschied door de demo bilisatie. Maar voor afschaf- If i in g van het leger is de tijd niog noc-t gekomen. Reorganisatie is noo dig zonder de tabula ras>a te maken, door den heer Marchant aan bevolen. Na een overzicht van de tijdens den oorlog tot stand gekomen en langzamerhand tot verdwijnen be stemde nood- en aanvnllingswetten te hebben gegeven, verklaarde de mi nister dat hij de nieuwe richting, die z.L in liet leger moet voorziiten, o.a. heeft en wil laten propageeren door lezingen ©.a. door kolonel Fabius. Dat er een einde moet komen aan den kazernebouw is de minister met zoo aanstonds met den lieer Do Mu- nalt eens, het hangt voor een deel af van de bestaarode huisvesting, die op den duur zeer veel zal moeten verbeteren. Hiervoor is of zal een commissie worden benoemd, evenals voor bijv. de rechtspositie (Ier onder officieren. Den militairen groet wil de minis ter niet afschaffen; hij beschouwt hem als een bewijs van de saamhoo- righeid tusschen meerderen en min deren. Trouwens, het jonge Ameri- kaansclie leger kreeg onder generaal Pershing op dit punt extra aanwij zingen, en in het leger van de publiek Duitschïand wordt de groet als een „scboon bewijs van de ka meraadschap" voorgeschreven, on der een aantal aanwijzingen van op perbevelhebber Noske, die in de Ka mer een groot misbaar bij de socia listen uitlokten, doch die voor hun aaite-groet-propaganda toch fnuikend waren. Zouden wij nu den groet geheel kunnen missen? vroeg de minister. Natuurlijk wil hij de voor schriften wat leniger maken, ver schillende bijkomende voorschriften kunnen worden afgeschaft, maar de groet zelf blijft zoolang deze mi nister blijft-. Het departement, dat door tal van leden minder vriendelijk as bespro ken, vond ln den minister een ver dediger. Hij heeft, zegt hij, zijm be kwame ambtenaren noodig, maar de beslissing berust, hij den minister. Men moet niét altijd zoeken naar het „spook", dat achter den minister staat. Dat kan men alleen vinden, als men den minister niet compe tent acht. Ik zelf, zegt hij, heb nim mer aan den leihand mijner ambte naren geloopen, ik ben dit, °°k nu niet van plan, en ik moet beleefd verzoeken mij daarvan niet te be- sckuldugen zonder feiten te noe men.... Men kan dus niet; 'zeggen, dat de minister niet flink van zich af sprak. Onder de mededeelingen uit "s mi nisters rede was ook deze, dat in 1919 geen manoeuvres met inkwar tiering zullen worden gehouden. Of ze in 1920 noodig zullen zijn, kon hij nog niet zeggen, maar dan zal in elk geval worde.n gezorgd, dat de i'ast- van inkwartiering niet drukt op de landstreken, die in de mobilisatie- jaren daarvan hebben geleden èn geprofiteerd, voegde de minister hieraan toe. Omtrent vereenvoudiging in de administratie deelde de minister mede, dat men daarvan niet te veel moest verwachten. Kleine vereen voudiging Is mogelijk, greote niet, gelijk herhaaldelijk is gebleken. Ik voel echter voor bezuiniging zeker evenveel als de andere lie eren, zeide de minister, èn op dien grond, en omdat voor het nemen van beslissin gen do tijd thans nog niet gekomen is, moest hij ook de motie Romans bepaald on trad e-n. Algeheel© gelijkstelling in verlofs- traofeement voor beroeps- en verlofs- officieten zou de minister niet billijk achten. D© minister ontkende, tegenover de beschuldiging van den heer Wijk, dat de aangenomen vrijwilli gers to: het rapalje van Nederland belmoren zouden, al moest worden toegegeven, dat we! eenige minder geschikte elementen zijn verwijderd. Plannen voor een nieuwe mobili satie bestaaa niet; uit een (met-ge heime) legerorder heelt men dit ton onrechte afgeleid'. Het tweed© en grootst© deel van 's ministers rede was gewijd aan de ontelbare wenschen en wcnschjes, die in het debat naar voren zijn ge bracht, en waarover we, tevwille vaa tijd en plaatsruimte, verder maar zwijgen zullen. Touwens, de aan dacht verslapte onder het voorlezen' dezer mededeelingen geweldig. Wat meer aandacht kwam cr weer, toen dc minister eenige mededeelingen deed over den Vrij willigen Land storm, die op den duur, naast de ÉChietvereenigHigan, een instituut voor vrijwillige oefening buiten het leger moet word6H. Voor de door en kele leden bepleitte amnestie aan degenen die in den mobilisatietijd ge straft zijn, voelt d© minister niet veel, omdat daarmeè alle gevolgen zouden worden ongedaan gemaakt, o.a. degradatie. Maar een algemeens gratie, die ook de principieele dienst weigeraars omvat, ontmoet bij hem geen bezwaren. Maar dat wil niet zeggen, dat alle straf moet worden teniet gedaan, zoo bijvoorbeeld niet die op het vervalschen van een ver lofpas, hetgeen de heer Van Zadel hof n et zoo erg had gevonden. Over het belangrijk pur.t' van de steunregeling aan gedemobiliseerd en merkte de mimster op, dat het on juist is te zeggen, dat oe regeling gelden moei voor alle gedemobitL- seerden Er zijn er die vroeger gede mobiliseerd werden en er niet in slaagde» permanent werk te vin den; deze zijn op de steuncomités aangewezen. URikeermgen als door de moiie-Ter Laan en V an Zadelhof gewenscht, zouden neerkomen op een beloonilng voor bewezen "diensten; daar voelt de minister niet voor en zijn ambtgenoot van Financiën heeft er groote bezwaren tegen, omdat de bedragen daarvoor nooaig in de mil lioenea gaan loopen. Door d© Kamer waren - gen gevraagd over het geldelijk be heer vaifde mobilisatie-end.elen. cijfers over 1916 en 1917 stuan nog nier. vast, zeide de minister, maar vast staat wèl} dot wij voor onze mo bilisatie totaal 1114 millioen ruim hebben beschikbaar gesteld, waar van nog wel ©en en ander over is. Tenslotte verklaarde de minister, dat hij de moties van de hoeren Bo- inans en Van Zadelhof niet kan aan bevelen hetgeen na al het mede gedeelde geen nieuws meer was. In de replieken de voorzitter had de illusie, dat ze achterwege zouden blijven, maar er waren reeds aanstonds tien sprekers ingeschre ven schaarde dr. Sobokking, of schoon voorstander van bezuiniging en van ontwapening zich aan de zijde vöbv den minister, dat voor hét nemén van beslissingen de tijd titans nog niet gekomen is. Daarom zou Hij dan ook tegen de xnotie-Bomans stemmen. Maar wel is het noodzake lijk. dat gebroken worde met de op vatting, dat het leger eeu kaste is i n de maatschappij. En daarom ver baasde hij zich over 's ministers houding ten aanzien van den mili tairen groei, n.b-! door den minister een „hoeksteen" van hot leger ge noemd. Als er andere hoek stee nen zijn.... Van meer beteekenós is, dat de mannen Christelijk en menschelijk worden behandeld, dat r recht is voor allen, ook voor den solcfcaat- Hi opdat de Kamer die licht bezwaar tegen de motie-Bomans kon hebban, toch gelegenheid zou vinden zich uit te spréken, stelde dr. Schokking namens de Cfar. Hist, fractie ee:; motie voor, waarin wordt gezegd, dat nog niet kan worden be oordeeld, in welke male verminde ring der weermacht kan plaats vin den, dat. evenwel aanstonds ingrij pende hervormingen behooren te ge schieden, waardoor in het leger be tere verhoudingen worden gescha pen (regeling der rechtspositie en scherper controle op de uitgaven). De regeering wordt Uitgenoodigd daartoe strekkende voorsleUeei ten spoedigste bij de Kamer in te dienen. Ook de heer Duymaer v. Twist kwam met een motie, vragende om verhooging der jaarwedden van de onderofficieren met meer dan 6 jaren dienst; en verder kwamen nog di verse sprekers hun repliek je af draaien, zoodat het alweer bijna 6 uur werd eer we naar huis gingen. En desniettemin was de beraadsla ging nog niet ten einde. Hedan voortzetting. INTIMUS. Stadsnieuws D# Leorarttnquaestio aan d« Schooi voor Bouwkunde *nz. Op 22 November hadden de ge sprekken plaats van do drie leeraren aan bovengenoemde school, mtt de Commissie van bestuur, waarbij iie- 26 hun te veretaan gaf, dat er voor hun onderwijs aan do sciiool geen plaats meer was, met andere woor den, dat op de eene of andere w ze ontslag zou moeten volgen. Destijds werd deze zuak in den Raad ter sprake gebracht, wij zei den er hel onze van, correspondentie tusschen de commissie eu dc leer aren en tusschen dezen on den in specteur bij het M. O, had inmiddels uats gehad. Naderhand kregen de drie leeraren gelegenheid voor oen bespreking met den inspecteur. Een dezer brieven is run 11 Decem ber. Daarin schreef de Commissie aan de leeraren, dat zij eon door hen onderteekend schrijven ontvan gen en van den inhoud nota geno men had. Hierna heeft de Commissie niets niter van zich laten hoeren, ofschoon

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1