36e Jaargang No. 10969 Verschijnt oagelijksi behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 3 MAART 1019 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent ge vestigd is (kom der gemeente) f 2.25. Franco per post door Nederland f 2.60. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51'. Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per post f 0.59. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Diret eur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVEJRTENTïENVan 1—5 regels 1 1.— iedere regel meer 20 Cts. Heclames 40 Cts. per regel. Tijdelijk oorlogsloeslag 20 procent Bij abonnement aanzienlijk iabat. 'lieustuivers advertentien van Vraag en Aanbod van 1—5 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer 12'Cts. a contant. Buiten het Arondissement dubbele prijs. Advertentien buiten liet Arrondissement 25 Cts. per regel. Heclames 50 Cts. per regel. Directie en Administratie: Groote Houtstraat 03. Telefoonn. der Redactie 6C0 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Verstrekking ran goetikoope Brandstoffen UITBETALING van de te veel be taalde gelden over de 4e WINTER- irULSBRAND RANTSOENEE- RING (1 Eenheid: H.L. Eierkolen, 200 korte turven; Kamerbewoners 1 H.L. Antlir.) aan het kantjjor: J'acobstraat 3 rood, voor d© ingeschrevenen wier na men aanvangen met de letters A. O. op DINSDAG 4 MAART 1919, voorin, van 911 j uur en nam. van 2uur. Medegebracht moeten worden de Quitantien van betaalde brandstof fen van bovenstaand rantsoen en het bewïjg van inschrijving (groen kaartje). LEVENSM.DDELEN- VOORZIENING De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis: uat verkrijgbaar wordt gesteld: gedurende het tijdvak van 4 tot %n met 8 Maart 1919: op bon C 32: TWEE ONS KAAS, t.w.: Oude volvette 17 cent per ons: Goudsche 30 plus it 13i cent per «ais. Goudsch© 20 plus- A 8 cent per /ons. Oude Nagelkaas A 8 cejit per ons. dat in verband met de aanwezige voorraden aan den verbruiker geen keuze van soort kan worden gela'en. Rr.georings-visch op Dinsdag 4 Maart 1919 van 9 our v.m. tot 1 uur n.m. per persoon EEN POND VISCII- op vertoon van Visclikaart No. 13601—14300 in de Gemeentelijke Vise hh al; op vertoon van Vlschkaart No 14301—14900 in het Pand, ingang Koningstraat. Haring Prima kwaliteit gezouten haring A 8 cent per 6tuk (ZONDER. BON), in de Gem. Vischlial. Verpakking medebrengen. Kaarsen dat hij de beschikking heeft over een partijtje kaarsen, welke voor een ieder verkrijgbaar worden ges'.eld; dat de daartoe benood'gde bor op kamer 12 van zijn bureau kunnen worden afgehaald. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE telkens weer door andere duizenden gevolgd. In een gespannen en gewa pend wachten werd door hen een op zichzelve droeve tijd gesleten. Toen was het. dat ook u, de Re- tie van Haarlem's Dagblad, door de Commissie voor Ontwikkeling en Ont spanning van de gemobiliseerde troe pen. afdeeling voor de Forten, werkzaam aan 't Westfront van de Stelling van Amsterdam, bereid ge vonden werd belangeloos uw toege wijde hulp te geven tot verlichting van dien druk, opfleuring van het leven van die troepen, dooi- stoffclij ken steun, waardoor die commissie in 187 avonden aan talloozen dier militairen toonen kon, dat burgeres sen en burgers hen waardeerden. En heeft nu die Commissie, daar toe blijkens zijne onderteekernng wel willend bijgestaan door den Hoogedel Gestrengen Heer Generaal-Majoor P. Kleynhens, hoofd va.ii de afdeeling Ontwikkeling en Ontspanning van 't Algemeen Hoofdkwartier, 's-Graven- hage, hiervan doen maken deze konde, opdat aan allen die dit lezen blijke, hoe dankbaar Uw hulpvaar digheid en bijstand door dc onder teekenaars werden aanvaard. Gedaan te 's-Gravenhage den 19en Februari 1919. De Generaal-Majoor voornoemd: w.g. P. Kleynhens. Gedaan te Haarlem den 20sten Fe bruari 1919. De Commissie voor noemd: w.g. "Willem Dyserinck, voor zitter: w.g. J. R. Prent, secretaris; w.g, P. Tideman penningmeester". We hebben deze oorkondè met veel erkentelijkheid ontvangen en zullen haar een eereplaatsje in het gebouw van Haarlem's Dagblad ge ven. Onzerzijds willen we dit vriende lijk aandenken beantwoorden met een woord van hulde aan de Commissie en haar medewerkeirs(sters). die zich zoo ontzaglijk veel moeite heb ben gegeyen, om het leven van den soldaat in de moeilijke jaren van 19141919 wat te verlichten door ge paste ontspanning te bieden, wat ze ker door de militairen op zeer hoo- gen prijs is gesteld. DINSDAG 4 MAART. Statenzaal, Prinsenhof: Raadsver gadering, 11W> uur. Stadsschouwburg, - Wilsonsplein 2e volksvoorstelling N. V. Tooneel- vereeniging: Het hoogste Recht, 8 u. Bachconcert- Cineina-Palace, Groote Houtstraat: Biosc. voorstelling. Schouwburg „De Kroon Groote Markt: Biocc. voorstelling. Apollo-Theater: Bartel jorisstraat: Biosc. voorstelling. Kleine Vereeniging, KI. Houtstraat: Biosc. voorstelling en Variété. Stadsiiieaws Van toen st nog mo bilisatie was. We spreken over de mobilisatie al in den verleden tijd. Een deel der troepen is naar huis en daarom heeft ook de Commissie voor Ontwik keiing en Ontspanning van de ge mobiliseerde troepen haar werk kun nen beëindigen. oo bijzonder als de arbeid V..LS, zoo bijzonder is de Commissie ook met haar arbeid geëindigd. Z" heeft niet alleen een feestavond ge geven, waarin afscheid van de troe pen is genomen, zij heeft ook op hoofsclie wijze een afscheid toegezon den aan allen, die den arbeid van de commissie gesteund hebben. Men heeft dat gedaan in den vorm van een oorkonde en zoo ontvangen we vanochtend een sierlijk geschrift, in oud-Hollandsche letters met roode kapitalen gedrukt en met het Haar lemsche wapen als zegel, van den volgenden inhoud: „Toen in Augustus ncgcnlienhon- deid veertien raw geweld Europa voor meer dan vier jaren stelde in Vuur en vlam, werd ook liet Neder Jondsche Leger opgeiroepen naar le rorten, stellingen en grenzen ter '>c veiliging van 't vaderland. Ilot. hm gerlijke leven werd uiteengerukt. Duizenden oudere en jonge mannen werden aan 't gezin ontnomen en Tijdingzaal van Haariem'a uagblad. Ia onze tijdingzaal, Groote Hout straat 93 zijn heden o.m. tentoonge steld verschillende fotos van de jaarbeurs. Verder portretten van Dr. Mary Walker, de origiueele suf fragette, die dezer dagen te New- York is overleden, van koning -Yl- phous van Spanje en van den heer C. Pijl, chef de bureau 1ste klasse bij de afdeeling treindienst dar H. IJ. S. M., die 6 Maart zijn zilveren jubileum viert. Verde rverscheidene foto's van Dr. Frederik van Ecden, bezig met zijn nieuw toooeelwerk ,,De Bokkenrijder of het Skelet" en aardige kieken van het bezoek dor Koningin aan Lim burg. DE TROUBADOUR. Er was Vrijdagavond nogal be langstelling voor de opvoering van de Troubadour door de Nederlandsche Opera in onzen Stadsschouwburg. Althans meer, dan voor Rigoietto, die de Troubadour dan ook nooit overtroffen heeft: hierin heeft Verdi de stroomen van zijn zoetvloeiende melodieen dan ook liet m'-ldst uitge goten. Wie goed luistert naar de klanken op hei looneel en meteen aandacht weet te geven aan het or kestrale gedeelte, geniet dubbel. Welk een toovenaar is Verdi toch ge weest! De directie van de opera zal natuurlijk wel in het oog willen hou den, dat de muziekliefhebbers in Haarlem evenals ieder ander op afwisseling gestold zijn en nu graag eens een mooie opvoering van onder soort werk willen zien, bijvoorbeeld van Lohengrin of Tanhhauser met de voornaamste zangeressen en zan- gers. De Troubadour werd namelijk hier j voornamelijk door de jonge garde uitgevoerd en dat bleef niet onop- gemerkt. Magda Lilef als Lconore ibegon met een vibrato, dat, aooals i later bleek, niet aan een slechte ge woonte, maar meer aan planken- koorts moest worden toegeschreven; zij heeft een lief geluid, dat. nöS in kracht moet winnen, maar in de meest lyrische gedeelten zeer heko ren kan- Onzeker scheen ook Man- rico, de heer Sclmlze, dig., er nogal eens tegen aan zingt en wiens ma nier van slemvorming zeker niet ieder zal bekoord hebben. Het be roemde Miserere mislukte Ge deeltelijk, ook voor het mannenkoor j en werd, inplaats van bx genot, een ware ooreumarteling. Mej. Joh. Zegers de Beijl, als I Azucena en de heer Van der Ploeg als Graaf Luna behaalden het suc- I ces van den avond. Voor mej. de Beijl kon deze partij geschreven zijn, ze zingt die met. geestdrift en over- j tuiging en brengt er door levendige actie een aantrekkelijkheid an, die de opera best lean gébruiken, omdat nu eenmaal de intrige zoo wonder onbe grijpelijk in elkaar geflanst is. Het hapert niet enkel aan een logische basis, maar ook aan redelijk verband tusscken de bedrijven. De heer Van der Ploeg gaf ons weer gelegenheid zijn mooie stem t© bewonderen, toch scheen hij ietwat vermoeid. Een van de beste momenten was de slotscène in den kerker. Den ge beden avond door was het orkest aangenaam om te hooren, meer dan ihet koor, dat nu en dan in zekere ruwheid verviel. Jammer, dat een gedeelie van de toehoorders te laat binnenkwam en daardoor stoorde de reden was, dat in de vestiaire beneden links, de tmenschen veel fce lang moesten wach ten. Er was een juffrouw ziek ge worden ert de eene, die overbleef, deed het mogelijke, maar kon zich niet verdubbelen. Is er voor zoo'n gelegenheid geen tijdelijke hulp te krijgen? HAARLEMSCHE JEUGDCOMMIS SIE. In het Blauwe Kruis had Za terdagavond een vergadering plaats voor de jeugd, daartoe bijeengeroe pen door de Haarlemsche Jeugdorga nisatie. De voorzitter, de heer A Diamant besprak het doel van. het jeugdwerk en bracht in herinnering dat reeds eer getracht is geworden de jeugd bijeen te brengen. Thans is dit werk over 't geheele land begonnen. Op ver schillende wijze zal de jeugd bezig gehouden worden, o.a. door meer ont wikkeling bij te brengen door het be oefenen van spoor en door-het kamp leven. Mej. Habermehi declameerde eenige gedichten en een luid applaus was haar deel. De heer A. II. Gerhard verkreeg hierna het woord. In veel landen, ook in Nederland, werd tot nu toe de jeugd te weinig beziggehouden van den schoolleeftijd af, liet men haar alleen gaan, tot den 19-jarigcn leef tijd, dan werden de jonge mannen in militairen dienst opgenomen, 't Is te begrijpen dat als men de jongelui stelt voor een bioscoopavond of een rekenles, zij het eerste verkiezen voor het tweede. Maar ook weet spr. dat veel leerlingen in voorheen, hem la ter vertelden, dat zij, o, zoo gaarne nog wat meer hadden willen leeren. Veel moeilijkheden zijn te overwin nen; ook voor de jeugd, ofschoon deze daar makkelijk overheen komt. Een overgroot deel moet te vroeg naar de fabriek of werkplaats. Nog niet lang geleden, moest 12 uur worden gear beid, thans staan wij dich bij den 8- uren dag. En dit is noodig om meer ontwikkeling op te kunnen doen. Door de vakbeweging on politieke partij is thans echter besproken dat de jeugd moet worden beziggehouden en wel regelmatig. Veel kennis moet wor den verworven, ook van het leven. oGed lezen en goed de gedachten uiten, Is niet ieders werk. Natuurken nis is ook noodig, veel wat in de na tuur de belangstelling vraagt. Door de ervaring van ouderen en door proefneming moet de jeugd komen tot de meerdere ontwikkeling. Gymnas tiek, niet alleen aan rekstok of brug, moet worden beoefend. In versclu lende richtingen moet worden ge oefend, andere wordt het te eenzijdig. Verder behandelde de heer Gerhard eenige spelen. Openluchtspelen, kamp leven enz. moet worden beoefend. Een goede jeugdorganisatie moet echter veel deelnemers bevatten. Het is dan ook sprekers hoop dat zich ook te Haarlem een groote jeugdgroep vormt. Door de heereu Schuurman en Mooyman, worden eenige opmerkin gen gemaakt, welke door den heer Gerhard werden beantwoord. Daarna werd overgegaan tot op richting en gaven velen zich dan ook op voor het lidmaatschap, naar wij vernamen een 50-tal. Bij den aanvang en bij het einde deed zich een orkestje hooren. Het was saamgesteld uit jeugdige musici. DE ONDERWIJZERS-SALARIS SEN. Onderstaand adres werd den Gemeenteraad toegezonden door de afd. Haarlem van de Unie van Chris telijke Onderwijzers: „Gelezen het voorstel-Bruch tot ver hooging der ondervvijzerswedden In uwe gemeente, gehoord de discussiën, welke daar over reeds hebben plaats gehad, geeft als haar meening, dat eene verhooging van jaarwedde inderdaad voor de onderwijzers meer dan noo dig is; gebaseerd op het feit, dat het voor- stel-De Visser in de wenschen van het gansche onderwijzerscorps is tekort geschoten, besluit als haar oordeel, dat de op voeding eene zaak van zoon groot ge wicht is, dat voor verbetering van positie, gezien mede den huidigen le vensstandaard, inderdaad alle tegen- mot icvcn moeten wijken". SNELVERBAND. Aan dra in eerste hulp bij ongelukken van de vereeniging Snelverband ne men 24 personen deel. Daaronder zijn zes beambten van de E S. M. die door de directie In de gelegenheid ge steld worden dezen cursus te volgen. Leider van den cursus 's dr. R C. Veneana. De gemeente stond voor dit doel de zaal van hefc Proveniers huis af. Dinsdagavond zal de eerste cursusavond plaats hebben. Be onteigening fier gronnen van de naariem- scüe Katoenmaatsehappü. Om te voorkomen, dat de gronden van de Katoeninaalschappjj een ter rein voor fabrieken worden of blij ven, heeft zoo als wij reeds bericht ten, het College van B. en W. voor gesteld art. 4, alinea 2 van de Hin derwet daarop toe te passen; in die alinea staat het volgende te lezen: (Bij plaatselijke verordening) kan de gemeenteraad, in het belang der openbare orde, veiligheid of gezondheideene bepaalde plaats of gedeelte der gemeente aanwij zen voor het oprichten, hebben of gebruiken van eene der in art. 2 genoemde inrichtingen, met ver bod om elders in de gemeente het bedrijf of de bedrijven uit ie oefe nen, waartoe de oprichting of het gebruik van die inrichting ver- eischt wordt. Deze bevoegdheid strekt zich evenwel niet uit tot de inrichtingen, die onder geen ander nommer dan I van art- 2 vallen. De in I var. art. 2 bedoelde inrich tingen zijn: die bij welke stoom, gassen, of dampen van hooge span ning worden gebezigd; met name de inrichtingen, gedreven door ©toorn en gas kracht werktuigen en door werktuigen met vloeibaar koolzuur; die tot voortbrenging van ijs of koude door ammoniak, aether of samengeperste lucht en die tot ver vaardigmg van koolzuurhoudende wateren. Daarop volgt dan een gansche. ireeke van uilzonderingen. De bedoeling van dit voorstel van B. en W. is derhalve, om voor on der de Hinderwet vallende inrichtin gen het deel der gemeente aan te wijzen, dat ten Oosten van het Spaarne gelegen is; evenwel is, al thans aan het Noorder Spaarne, ook reeds een belangrijke industrie ver rezen aan den westkant van het Spaarne. Het iweede voorstel, dat bij deu Raad inkwam, dat van de onteige ning der gronden van de Haarlem sche Kat lenmaatschappij, verwijst, naar een advies der gezondheids commissie van 22 Febr. 1919 en naai art. 26 van de Woningwet. Aan dit artikel ontleenen wij: Zonder voorafgaande verklaring bij de wet, dat het algemeen nut de onteigening vordert, kan in 't be lang dei' o 1 kshuis v es '.mg onteige ning plaats vindenter verkrij ging van de beschikking over on gebouwde of gebouwde eigendom men, teneinde uitvoering te kun nen geven aan een in het belang der volkshuisvesting vastgesteld bouwplan of aan een plan van uitbreiding, vastgesteld in verband met par. 6 dei- Woningwet. „Met opzet", zugt de Memorie van Toelichting, „zijn de omstandighe den, waaronder de eerste zinsnede in toepassing kan worden gebracht, in zeer algemeene bewoordingen ge formuleerd. De mogelijkheid, dat onteigening ingevolge de hier ge stelde bepaling »ou afstuiten op angstvallige wetsinterpretatie, moet worden voorkomen. Wel behoort de wet een richtsnoer te bieden om trent de vereischtea, welke ten deze aan onteigening ten gronds.ag lig gen, doch de vraag of naar den geest hurer voorschriften die maatregel in practijk kan worden gebracht, staat telkens ter beoordeeling van den ge meenteraad, van Ged. Staten en in hoogste ressort van het verantwoor delijk centraal gezag. Wel moet op den voorgrond worden gesteid, dat bepalingen alleen toepasselijk zullen eijn op onteigfeningen, in het belang der volkshuisvesting noodig geacht, maar welke onteigeningen daaron der zullen vallen dat ban d© wet slechts ln hoofdtrekken aangeven. Pogingen om de 6chakeeiüngen der praktijk met volkomen juisuneid af- le bakenen, zijn A priori onvrucht baar." Wat het bouwplan betreft, de Mo- morie van Toelichting voegt er bij, dat dit natuurlijk niet slechts den bouw van woningen omvat, doch ook den aanleg van straten, pleinen, wegen of bruggen, welke op het ter rein niet kunnen worden gemist. Merkwaardig vooral in dit geval is, dat deze onteigening in het be lang der volkshuisvesting plaats heeft, uit kracht van een besluit van den gemeenteraad, mits dat besluit door de Kroon, den Raad van State gehoord, is goedgekeurd. Natuurlijk worden ook de belang hebbenden in de gelegenheid gesteld, voordat een beslissing van den ge meenteraad omtrent de onteigening wordt genomen, om hunne bezwaren te doen hooren. Deze bepaling brengt mee, dat de gemeenteraad in zijn ver gaderuig van Dinsdag alleen nog maar een voorloopig besluit nemen kan. Immers B. en W. moe ten het uitgewerkte plan gedurende 30 dagen op de gemeente-secretarie ter Inzage van 'n ieder neerleggen, t in de courant publiceeren en op de gewone wijze aan de ingezetenen meedeelen. Bij de stukken, die ter inzage wor den neergelegd, voegen B. en W. het verslag der gezondheidscommls- eie. Belanghebbenden kunnep uiterliik 14 dagen na de ter inzage-legging hunne bezwaren schriftelijk aan hefc gemeentebestuur opgeven. B. en W. brengen die ter kennis van de Ge zondheidscommissie, met verzoek HAARLEMMERLIEDE c.a. Bet gebeerde aan het Lerensmiddelenhireau. De Minister aoht het Ge* meentebestuur moreel aansprakelijk. Burgemeester Mfohlelsaa noemt het antwoord van den Minister voor zeven» achtste onjuist. Naar aanleiding van vragen, gedaan door het Kamerlid, den heer Ter Hall, advies; besluit daarna de gemeente- heeft de minister .van Landbouw me- raad tot onteigening, dan wordt dit degedeeld dat daar reeds door '<t ge- opiweuw gepubliceerd, en het raads-1 meentebestuur een commissie van on- hesluit, met al de' bijbehoorende derzoek is ingesteld 't hem voors stukken voorgedragen aan Geil. Sta- minder wenschelljk voorkwam, die bid„e„ twee ver- «f slag doen aan de K*»n Alvorm» be£ oojedblik be- dal te doen, winnen Ged. Stalen het £en(j advies in van den inspecteur voor Xen tijde dat de handel :n koffie en de volkshuisvesting. De beslissing thee nog geheel vrij was, heeft de ge- van de Kroon tenslotte wordt bin- I meente Halfweg koffie en thee ge nen drie maanden nadat Ged. Sta-kochtzoodra de distributie van die ten verslag hebben gedaan, aan dit Soe<iereu 'n werking was getreden, rs, rv.ii t.0„ voor zoover hem bekend, alleen een Collega meegedeeld en door ha. Ut dec[ gebnljk. om kof. kennis gebracht van het gemeente-1 £je verkrijgbaar te kunnen stellen dan bestuur en de onteigende partij. bij ministerieele beschikking als rant- Hieruit blijkt dus, dat deze laatste soen was vastgesteld, partij niet aan wellekeur van een Zoodra de ambtsvoorganger van den gemeentebestuur kan overgeleverd ondergeteekende daarvan kennis zijn en voorts( dat de geheele proce- kreeg, heeft- hij het gemeentebestuur J1 micnnofron d.-i.Ai.-Iront 'Inon dure binnen een halfjaar afloopt. I, eenige wettelijke bepalin gen, die op het onderhavige geval betrekking hebben. Wij herinneren er aan, dat de be doelde terreinen 4.81.96 H.A. groot zijn en Woensdag bij opbod in per van zijn misnoegen daaromtrent doen blijken en gevorderd, dat de nog res- teerende koffie ter beschikking van het Rijkskantoor zou worden gesteld; dit is geschied. Het gemeentebestuur schijnt eigener beweging de thee in andere handen, niet aie van het Rijkskantoor, te heb ben doen overgaan te dezer zake is dit oogen- U1IK jiiCls uenüiiu. opgebracht; Woensdag o Maart a._. ofschoon door de voren omschreven heeft db afslag en toewijzing gCst,je van hefc gemeentebestuur niet plaats. Wanneer op Dinsdag 4 een. vervoerverbod van ihec en koffie Maart de Raad het voorloopig besluit j werd overtreden wat niet. moge tot onteigening aanneemt (en daar- lijk was. omdat zulk een verbod niet aan valt niet te twijfelen), dan zalbestond is daarbij tocli nu?' 6 gegeven van een inzicui, en kennis van dit zeker zijn invloed op 1- m ^t. verband bestaande uistribu- zing doen gevoelen. Immers na ae tievoorschririen als bij een tak van onteigening wordt de prijs door de3-overheid mag worden verwacht; met. kund.gen bepaald en indien die blijft name werd over bet hoofd gezien, dat beneden de som, die door den koo-de aflevering van thee cn koffie niet per op 'ie veilingTs betaald, heeft geoorloofd was dan op een bon der deze laatste hei verlies te dragen. dan op een bon ïtijkskoffie- en thcekaart. '"7 ~.V~~ K-Mo! De zorg van het gemeentebestuur Het komt ons voor, schijnt zich voorts te hebben uitge- voorstellen van B. en.*» vooral strekt tot- den aankoop van voorraden der onteigening, een zekere onstel-kaarsen, rijst, hout en turf oolf hier- tenis heelt te weeg gebracht bij be vaü schijnt de bedoeling 1© zijn ge- zittere van vaste goederen on weest er uit te putten zoodra de rijks- bouwterrein, makelaars en speculan ten. Sommigen hunner mcenen, dat de overheid hier te ver gaat en al te zeer ingrijpt in het particulier eigendom. Evenwel moet niet ver geten worden, dat onbeperiite vrij heid van pai-ricuiiereii een gevaar kan zijn voor het openbaar belang. De bovenaangehaalde Woningwet rantsoenen voor zoover deze stonden of zouden worden gesteld naar het oordeel van het gemeentebe stuur aanvulling zouden behoeven. Van het bestaan dezer voorraden is der regeering nooit iets bekend ge worden. Het lijdt, naar het oordeel van den ondergeteekende weinig twijfel dat het gemeentebestuur moreel verant woordelijk is voor hetgeen ton deze 18 aat de onteigende behoorlijk schu- deloce moet worden gesteld. iQifi ia dus woordelijk is voor Hetgeen ten acze dateert trouwens van 1916 en is dus een oppervlakkig onder- al drie jaar oud, dat men er nu va zogJ_ on^ergetcekende voorloo- komt te schrikken is alleen hieraan pjg jjeetj instellen wijst er nochtans toe te schrijven, dat de gemeente er opj ^at feitelijk het gemeentebestuur nog nimmer gebruik van heeft ge- niet schijnt te hebben geweten wat er, met uitzondering dan van de kof- In een artikel in het nummer van lie, met de voorraura geschiedde. De Februari is trouwens betoogd, gelden, bij verkoop ontvangen, kwa- Hen an men j-gchts^ree^s aan net levensiald- delenbedrijf ten goede; dc behoefte aan geld van dat bedrijf schijnt, niet zonder invloed op die verknopen te zijn geweest. De ondergeteekende heef. zich tot het gemeentebestuur gewend met het %-erzoek, kennis te mogen nemen van de resultaten van het onderzoek van de commissie van onderzoek en van maatregelen, welke üaar aanlel- daarvan door het gemeentebestuui aijn genomen. 'lot zoover hel antwoord van den Minister. De Burgemeester van liuarleuuner- liede, de heer Michielsen, deelde ons hedenmorgen mede, dat het antwoord van den Minister voor zeven-achtste onjuist is. Eén punt is juist en dit is dat bo treffende de koffie, zei dc Buvge meester. Wat over de andere artikelen ons meegedeeld wordt, is onjuist. Dal het gemeentebestuur eigener beweging, in andere handen, niet die van liet Rijkskantoor zou hebben doen overgaan, noemde de Burgemeester geheel en ai onjuist. De thee is ver kocht door den Directeur van het Le- vensmiddelenbedrijf en die heeft juist het gemeentebestuur voor een fait ac compli gesteld, omdat hij wel wist, dat het gemeentebestuur daaraan nooit zijn goedkeuring zou hechten. En toen hij dan ook den verkoop meedeelde is hum de gestrenge afkeu ring van B. en W. geworden. Hei antwoord van den Minister b& treffende het hout, de turf, de kaarsen en de rijst is geheel bezijden de waarheid. Rijst is nooit gekocht! Dat hout ge kocht zou zijn, om te dienen als de rantsoenen aanvulling behoefden is onjuist, er is nooit houtrantsoenen geweest. De turf is gekocht in overleg met het Brandstoffenbureau te Haarlem en is verstrekt in mindering van de rantsoenen. De kaarsen zijn gekocht en ver kocht vóór er van distributie daar van sprake was. liit ie Uinstreken ZANDVOORT. Ons wandel park. Ten gevolge van do uit roeiing van het Kcstverioren-wandei- park, heeft de vereeniging van dien naam zich ontbonden. Dammen. Het beetuur der Zandvoortsche Damclub is samenge steld, als volgt. L. Olree, voorzitter, Jc. Termes, secretaris, P. \N ilkop, penningmeester. Geregeld zal door de sterkste spe- lors in de club aan het instructiebord les worden gegeven. Twee tientallen zijn benoemd, die voorloopig in aan merking komen voor wedstrijden met andere clubs. De eerste ontmoeting zal binnenkort plaais hebben met de Haarlemsche Damclub 11, welke wed- striju zoowel te Haarlem als Zand- voort zal worden gehouden. De uitslag van den onderlingen wedstrijd, in „Ons Huis" gehouden is. wal de sterkste groepen betreft. Ia lsle prijs Jc. Termes, 2de prijs L. Gl- rez; 1b 1ste prijs H. Berkman, 2<; prijs H. Weber. VELSEN'. Raadsstukken. B. en W. stellen voor om te besluiten lot aanstelling van een tijdelijk amb tenaar bij de verificatie op een sala ris gelijk aan dat van een adjunct commies 2e kl. ter secretarie. B. en W. vragen een crediet van f 100 jaarlijks ten hoogste voor het aanleggen van con historische ver zameling van wat op de gemeente be schikking heeft. B. en W. doen den raad een voorstel om te komen tot meer poli tietoezicht in de landelijke deeien der gemeente. Verder stellen zij voor een tweeden inspecteur aan te stellen voor de landelijke deelen op een sa laris van f 1900—f 2400.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1