OM ONS HEEN ABONNEMENTEN per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen ;n den omtrek waar een Agent ge vestigd is (kom der gemeente) f 2.2ö. Franco per post door Nederland f 2.60. Afzonderlijke nummers f 0.16. Geilluatr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.5P. Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per post f 0.59. Uitgave der N.V. Lourenc Coster, Direveur J. C. PEEREBOOM, Teleioon 3082 ADVERTENTIENVan 1—6 regels f 1.— iedere regel meer 20 Cts. Reclames 40 CU. per regel. Tijdelijk ooriogstoesiag 20 pjocent. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Tienstuwere-aavortentiën van Vraag en Aanbcd van 1—6 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer 121/» Cts. a contant. Buiten bet Arondissement dubbele prijs. Advertentiën buiten bet Arrondissement 25 Cts. per regel. Reclames 60 Ct6. per regel. Directie en Administratie Groote Houtstraat 83. Teletoonn. der Redactie 600 en der Administratie 724 36e jaargang No. 10971 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. woensdag 5 maart iei9 S DAG DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. LEVENSMIDDELEN' VOORZIENING De Directeur van he-,, Gemeente lijk Levensmidelenbureau te Haar lem brengt ter kennis: Zeep aan H. II. Winkeliers in harde "zeep: - dat met ingang van Zaterdag 3 dezer zal worden verstrekt EEN HEELE STAAF WASCHZEEP en EEN STUK KL EI-ZEEP; dat bet puibliek verplicht zal worden BEIDEN te betrekken; dat de betalingen van deze zeep van af 6 dezer aan het Lereoamal- delenbureau (kamer no. 7) kunnen geschieden. Uitreiking Broodkaarten dat de uitreiking van broodkaar ten zal plaats hskben op de navol gende dagen: Donderdag 6 Maart 1^19 voor de nummers 14000 in het Gebouw Zang en Vriendschap. Vrijdag 7 Maart 1919 voor de nummers 4001 - 3000 in het Gebouw Zang en Vriendschap. Maandag 10 Maart 1919 voor de nummers 800112000 in het Gebouw Zang en Vriendschap. Dinsdag 11 Maart 1919 voor de nummers 12001—16000 in het Gebouw Zang en Vriendschap. Woensdag 12 Maart 1919, voor de nummers 16001—20000 in het Gebouw Zang en Vriendschap. Donderdag 13 Maart 1919 v de nummers 20001£4000 in het Gebouw Zang en Vriendschap, telkens van des voormiddags 8 uur tol dee namiddags 4 uur, dat men bij deze uitreiking BROODKAARTEN in ontvangst heeft te nemen; dat men verplicht is de broodkaarten BIJ ONTVANGST NA TE TELLEN, daar NA het verlaten van het lokaal op reclames GEEN A CELT GESLAGEN WORDT; dat men zich met evjentueole klachten dient te wenden tot den zich in het lokaal bevindenden CHEF of CONTROLEUR; DAT AAN KINDEREN GEEN BROODKAARTEN WORDEN AF GEGEVEN; dat voor ontvangst der broodkaar ten vakje 19 van de rantsoenee- ringskaart wordt geknipt; het ver dient daarom aanbeveling dat een ieder zien overtuigt, dat vakje 19 niet, reeds geknipt is. Kinderrneelbons en Bloemkaarien dat de uitreiking van kinderrneel bons, bloemkaarten en zeepbons, voor kinderen, jonger dan één jaar, zal plaats hebben: op Maandag 10 Maart 1919 voor de letters A, B, C, D, E, F, of G, op Dinsdag 11 Maart 1919, voor de lettere H, I, J, K, of L, op Woensdag 12 Maart i919 voor de letters M, N, P, Q, R, of S, op Donderdag 13 Maart 1919 voor de lettere T, U, V, W, IJ, of Z, telkens van des voormiddags 8 uur tot, des namiddags 4 uur aan liet Levensmiddelenbureau; dat geene verstrekking van bons en kaarten plaats zal hebben, dan tegen overlegging van het geboorte bewijs van het kind, waarvoor kin dermeel, enz. beschikbaar is ge steld. Regeerings-visch dat verkrijgbaar wordt gesteld: op Donderdag 6 Maart 1919 van ■9 uur v.m. tot 1 uur n.m. per per soon: EEN POND VISCH, op vertoon van Viscid:aart No. 1490115600 in de Gemeentelijke VSschJial; op vertoon van Vischkaart No. 15601—16200, in het Pond, ingang Koningstraat. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Verstrekking van 200 korte turven; Kamerbewoners I ILL. Anthr.) aan het kantoor: Jacobstraat 3 rood, voor de ingeschrevenen wier na men aanvangen met de letters F. G.. op DONDERDAG 6 MAART a.s., voorin, van 5—11» uur en nam. van 2—4i uur. Medegebracht moeten worden de quitantièn van betaalde brandstof fen van bovenstaand rantsoen en het bewijs van inschrijving (groen kaartje). Viesschdistrihntie HAARLEM. Verkrijgbaar op bon Np. 46 der vleesehkaarton: 2 oas Amtrikaansch spek 80 cent per ons bij: CH.GEUKEiP-ü, Haarlemmerliede- straat. C. BOLLER, Wolstraat. VQORDERH AJKE, Zijlstraat 10. VAN LEEUWEN, Kleine Hout straat 111. WED. VAN DOOREMAALEN, Korte Bagij nestraat 7. v. d. LEY, Laldschestraat. D. KOOY, Hagestraat 4. P. SMITS, Kruisweg 38. A SMIT, Bakkerstraat. D. BARTEL, Nassaustraat 6. W. BANNINK, Groote Hout straat. 8. KALF, Schoterweg. Voor de vleeschkaarten met, et ters: M. N. O. P. R. 8. op Donderdag 6 Maart van 912 en 15 uur. T. U. V. W. IJ. Z. op Zaterdag 8 Maart van 912 en 1—5 uur. Verkrijgbaar ZONDER BON Rraworst «n Bloedworst a 50 cent per pond op Donderdag 6 Maart van 14 uur bij: Kruyer, Leidschestraat; Benraadt, Hoog straat; Braakman. Jacobijnestraat- DONDERDAG 6 MAART. Stadsschouwburg. Wilsonsplein Ned. Opera. Laagland. 7J uur. Schouwburg Jansweg. Stephan Partos. 8 uur. N. V. Eerste Haarlemsche Auto Mij. voorïïeen J. Inpijn. Jaarverga dering 9 uur. Cinema-Pal ace, Groote Houtstraat: Biosc. voorstelling. Schouwburg ,,De Kroon", Groote Markt: Biosc. voorstelling. Apollo-Theater: Barteljorisstraat: Biosc. voorstelling. Kleine Vereeniging, KI. Houtstraat- Biosc. voorstelling en Variété. No. 2592 Een waar woord over de quaestie met België. UITBETALING van de te veel be taalde gelden over de 4e WINTER HUISBRAND RANTSOENEE RING (1 Eenheid: J H.L. Eierkolen, Het is een wonderlijk geval. Wan neer uit België allerlei stemmen over de grenzen heen klinken van annexa tie, stemmen van officieel© en met ofiicieelê personen en de Nederland- 6chu Regeering en de Nederlandsche Pers verklaren vierkant, dat wij cr niet aan denken 0113 Zeeuwsch Vlaan deren en een stuk van Limburg zoo maar, schaapachtig, te laten afne men, dan zijn ze in België verwon derd en verontwaardigd, omdat wij zoo agressief doen. Zelfs van Cauwë- laert in zijn „Standaard", die steeds tegen de annexatie geweest is, zegt nu, dat wij niet zoo n hooge buret 1 moeten zetten. Is dit onnoozelbeid of erger? Wat doet, zou ik wel eens wil len vragen, een Belg, wanneer zijn j buurman op zijn ruiten tikt en roept: „Zeg, hoor eens, aanstonds moet ik een deel van je zilverkast hebben?" Roept hij dan terug: „dank je wel, buurman, je bent wel vriendelijk!" Of laat hij hem illico weten, dat er tegen overval altijd een ferme knuppel ach ter de deur staat? Komaan, laat ons geen komedie spelen! Wanneer de Belgen het goed met ons voor en geen kwaad in den zin hebben, dan kost het hun geen uur, om dat duidelijk te maken: eén ofl'icieele Regeenngsverklaring van lic-11 regels en wij Nederlanders zijn voldaan. W ij willen toch geen ruzie! W ij werpen toch geen quaestics op! W ij vragen toch geen stukken van België! En wat doen de Belgen? In allerlei vorm aandringen op herzie ning van het traciaai van 183'J. Ook al een „vodje papier?" Vreemd toch, dat de Beigen, nadat zij vier jaar ge leden hebben onder de afschuwelijxe trouwbreuk van Pruisen, nu aanlei ding vinden, om contracten te veran deren. 't Lijkt er zelfs op, of zij Prui sen gaan navolgen in zijn neiging om alles, alles, wat liet ook zij, kunst en economie en landbouw en handel en nijverheid aan soldaten te gaan vra gen. Het „Journal de Liége" althans hoeft een interview gehad met een generaal, „een der helden uit den oorlog'dien het evenwel niet noe men wil, laat ons aannemen, dat nel generaal Leman, de horoike verdedi ger van de Luiksche forten, zelf ls. Eu dat in een tijd, dat al wat mili tair is op den achtergrond behoorde te blijven, en den voorrang te laten aun de mannen van toga en pen, die zullen uitmaken, iioe in de toekomst zonder leger, althans zonder oorlog, de maatschappij zich zal kunnen ont wikkelen. Deze generaal dan, eenzij dig als een militair alleen aan oorlog denkende, meent dat de vijanden, de Centralen bedoelt hij natuurlijk, vun nu af aan denken aan wraakneming, zoodat Nederland de „enclave der Liuiburgsche Maas" zal moeten terug geven (een zachte term voor Belgische annexatie) of verdedigen precies alsof wij dat met een grenslegcr niet vier jaar lang hebben gedaan: Kunnen wij dezen anoniemen gene- raad verder rustig laten zwemmen, er moet wel aandacht worden geschon ken aan wat de officieele personen zeggen. En wat zeggen die dan? VS'oorden en vage klanken, uit de school van de oude diplomatie. Huvus bericht: „In den Belgischen Minister- „raad heeft Minister Hijmans nog „cons bevestigd, dat in de nota van „het departement van Buitenlandsche „Zaken betreffende het tractaat van „1839 de quaestie volkomen objectief ..wordt beschouwd en geen enkele ..agressieve politiek len aanzien van „Nederland daarin wordt voorge staan". Wat staat hier nu in te lezen? Niets, dan wat mooie woorden, waar mee misschien kinderen kunnen wor den zoet gehouden. En zelfs die mis schien nog met, want datzelfde agent schap meldt in een tweede bericnt, dat door den minister aan de com missie van Buiterüandsche Zaken uit de Kamer en den Senaat mededee- ling gedaan zal worden van de door hem in naam der Belgen geformu leerde eischen op de conferentie te Parijs. E i s c h e nl Maar tegenover Nederland is de houding toch o b j e c- t i ef en niet agressie fl Het zijn zulke tegenstrijdigheden en onzekerheden, die Noord Nederland wantrouwen inboezemen en aanlei ding geven tot een uiting als die van Dr. F. J. Krop, die, zelf lid van het Comité tot aanbieding van een hulde blijk aan het Belgische koningspaar, aan den eersten secretaris van dat Comité niets minder voorstelt, dan 't plan van dat huldeblijk te laten va ren en het verzamelde geld, met ver lof der contribuanten, voor een ander doel te gebruiken. Tenzij eon ko ninklijk woord „paal en perk stelle aan een campagne, die heel Neder land tegen zich vcreenigd ziet". Het voorstel is bitter en komt ln elk geval mijns inziens nog te vrotg. Beter om de ontwikkeling van de ge beurtenissen af te wachten, hetgeen practisch wel op hetzelfde neerkomen zal. De penningmeester zal, helaas, wel geen nachtwerk hebben aan het boeken van de nu inkomende giften. Daar is de stemming niet naar. Jam mer, dat een spontaan begonnen be weging als deze zoo weinig voorspoed heeft. En met door schuld aan deze zijde! Wel door het gestook van ver antwoordelijke en onverantwoorde lijke lieden aan genen kant van de grens. Uns gevoel van bitterheid wordt er heusch niet beter op, wanneer, wij zien, hoe zelfs iemand als Hervé, die graag uitgaat als kampioen voor het Recht, aan Nederland een compensa tie durft voorstellen, in den vorm van een stuk van het Duitsche Rijk. Wij danken voor zulke geschenken. Wij willen geen inlijving van Duitschers, die niet Dij ons behooren, in ruil voor het afstaan van Nederlanders, die niet van ons gescheiden willen zijn. Zooiets noemen wij schacherun en daarvan liobben wij een afkeer. Dat was goed in de tijden van het impe rialisme (die immers achter ons lig gen!) toen de machtigste Staten ln Europa rondknipten als een kleerma ker in een stuk laken. Juist over dat imperialisme heeft Lloyd George een hartig woordje ge zegd aan het adres van dc kleine huiden. Tijdens den oorlog heeft deze En- gelsche staatsman menige redevoering gohouden, die door inhoud en vorm een genot moet zijn geweest voor den hoorder, daar ze al een genoegen was voor den lezer. Ilij is een spreker van den eersten rang. Voortgekomen uit het volk heeft hij de ruigheid van taal behouden, die zoo aantrekkelijk is om haar oprechtheid, terwijl ze gekruid werd door den echt Engel- sclien humor, die met een enkel woord zulk een koddigen indruk weet te maken. Er zijn mensclien die zeg gen, dat zij van deze soort redevoe ringen niet houden. Daar bedoelen dan den vorm mee, maar lk vermoed, dat het eerder de inhoud ls, die hun niet bevalt. Nooit was er bijvoor beeld in Duitschland grooter uitbar sting van woede, dan wanneer Lloyd George woer eens een tafelrede hu gehouden of een speech in het parle ment. Dezen keer heeft hij andere, dan de Centrale landen op het oog gehad. Luister maar naar wat hij telde aan een maaltijd van lieden uit Wales, landgenooten van hem, die ofschoon zij goede Engelschen zijn, in traditie en taal een afzonderlijk klein volk zijn, zooals bij ons bijvoorbeeld de Friezen. Sprekende over de merkwaardige herleving van verschillende kleine volkeren, zei Lloyd George dan on der anderen: „lk weet niet of het thans wel de meest geschikte gelegenheid is om een waarschuwend woord tol de kleine naties te richten. Maar ik doe dat als hun ware vriend. Nu zij een groot succes, een bijna verblindend succes hebben behaald, valt er een streven bij lien op te merken zich uit te brei den tot over de grenzen van hun ras, en te meenen, dat hun land er zoo veel beter aan toe zou zijn, wanneer zij een doör hen gewenscht gebied er bij hadden, bewoond door uieiischen van een ander ras, somtijds van een anderen godsdienst, met een andere taal en andere overleveringen. D :t is de noodlottigste fout, die een volk, hetzij groot of klein, kan begaan. Zijn kracht voor het heden en voor alti moet zijn de vrijheid van zijn eigen ras te verzekeren. De invloed, dien een ras op de wereld heeft uitge oefend, heeft immers, zooals de ge schiedenis aaniooni, nooii afgehan- an zijn talrijkheid of de grootte van zijn grondgebied. Het zijn juist de kleinste naties-, die haar stempel het diepst op de wereld hebben inge drukt". Tot zoover de Engelsche minister. De Belgen kunnen het zich voor ge zegd houden. Ongetwijfeld is het ook aan hun adres bedoeld, want Lloyd George weet heel goed, dat de man nen uit Wales zich niet willen uit breiden over de grenzen van hun land. Het blijkt nu bovendien, dat de machtigste man in Engeland het Bel gische drijven" afkeurt, zooals offi cieus ook al verluid was. En wanneer straks Wilson terugkeert, zal ook hij zeker zijn invloed doen golden, ter wijl niemand in Nederland gelooft, dat Frankrijk de Belgische eischen tegenover Nederland steunt. Willen de Belgen een vriendschap pelijke verhouding? Niets liever dan dat willen wij ook. Maar dan ook de handen niet meer uitgestrekt naar een deel van buurmans zilver, tege lijk met quasi naïve verwondering over zijn verstoordheid. Zoo herleeft onware gezegde: W a t W a 1 s c h v a 1 s c li is. Maar nog eens, niet door onze schuld. De Belgen hebben recht om tier te zijn op wat zij deden voor de vrij heid. Zij moeten dien indruk niet be derven en liever luisteren naar wat de vertegenwoordiger zei van een an tot Berlioz er< zelfs nog verder werd het de vul-stem die een rol van ge- gedienstighefd vervult. Doch in dit Hrandenburgsch Concert kon de trompen zich laten gelden, evenzoo goed als de solo-viool, de flui; en de hobo. De solisten S. Sw-aap, J. J. Poolman, D P. W. van Emmerik ep J. Corbet vertolkten het conc -rt uit stekend, evenzoo het strijkorkest dat een mooie sonoriteit ontwikkelde. De graag gehoorde 5« symphonie van Dvorak viel ook weer ditmaal goed in den emaak. eensdeels om de goede uitvoering die dr. Van An- xooy er van leidde, maar vooral toch om de bevattelijke doorzicht! ghedd 1 van liet werk en de oor- en zinstree- iende melodievorming. Met een rijn palet is deze symphonie geborsteld, en wat ze soms hier en daar aan lijn en teakening ontbeert, vergoedt ze aan overvloed van kleur. Maar als het Residentie-oriest van dit concert een bijzonder goeden in druk nagelaten heeft, is het wel om de schitterende wijze waaxop „L Chasseur maudit' van César Franck gespeeld werd. Heerlijke program- ma-muziek vol zenuw en diobolisch- tooverachbiKe tinten, meer dan ge noeg om het oordeel den kop in te drukken, waarbij men den „maïtre nngelique" verweet dat het niet in zijn macht lag om schrille, sarcasti sche of duivelsche muzikale effecten .weer te geven, hoe hoog men ook zijne haast boven aardse lie muziek roemde. Peter van Anrooy heeft „Le Cnas- seur Maudit' prachtig verdedigd. En wat ik van dit concert het laatst vet tel, is nog het beste. De Deensche sopraan-zangeres, mevr. Bingil Engell zong aria's van Mo zart en liederen van Braltms en Georg Vollertliun niet een stem waar men naar luistert als naar het gekweel van een nachtegaal, die be koort om den klank alleen reeds; maar het ls bij Birgit Engell met alleen de stem die ringt, haar heele wezen, hare ziel zingt mee. Voeg nog daarbij een vlekkelooze virtuosi teit van het orgaan en een lieve verschijning, en gij hebt de ®e~ droomde kunsten ar esse om de hoog ste zangkunst, d« vertolking van het lied, te bereiken. Van een mij onbekend componist Georg Vollerthun, zong 'de z an go res twee zeer mooie liederen, „Sluvi- sclies Lied" en „Bin Madchen Singt-" Prachtig klonk het van 1 eer' ste: Meine Ruh kann ich dir nicht gefaen Weil ich selber keane had. De voordracht, die de zielvolle emotie iu tien klank der stem lei, vereenigiygen voor zal worden inge roepen. Zooveel mogelijk zullen ook de étalagekasten met bloemen worden versierd. Haarlem belooft in die da- gen met recht de bloemenstad te zijn. GEMEENTERAADSVERKIEZIN GEN. Naar wij vernemen stelt de heer C- G. Koen zich bij de a.s. ge meenteraadsverkiezingen niet meer beschikbaar. TZINGANL De eerste opvoering te Haarlem van het nieuwe tooneel- stuk van Jhr. A. W. G. van Riemsdijk „Tztngani" zal op 17 Maart in den stadsschouwburg plaats vinden. der vrij volk, dat lang tegen Oosten- gaj hier het mooiste wat ik van rijk streed om zijn onafhankelijkheid, - dm Zwitserland. „De Zwitsers", zei tc Rotterdam Dr. Miescher uit Bazel, „staan voll und ganz aan uwe zijde, omdat aan uwen kant het recht is", oil und gaoz. Geheel en al. Het is een kloek woord, een waar woord. J. C. P. Stadsnieuws Tijdlngzaa! van Haarlem's Dagblad. In onze tijdingzaal. Groote Hout straat 93, zijn heden o.rn. tentoonge steld verschillende foto's die aantoo- nen hoe gedemobiliseerde soldaten in Duitschland op allerlei manieren hun brood trachten to verdienen. Verder een portret van den heer A. D. Better, die le Nijmegen is overle- Muziek Zevende Bachconclert. Het Residentieorkest gaf op dit Bachconcert nu ook eens werkelijk muziek van Bach; Dr. P. van An rooy had hiervoor het Branden- burgsch Concert in F-our gekozen, een zeer interessant werk met echt Bachsche rythmen en motieven- bouw, die u naast het werk van honderd andere componisten, bij de eerste maal reeds doet zeggen: „Zie zoo, dat i« Bach", al hebt, u het werk dan ook nog nooit gehoord. Voorai treffend ls rijke melodische gang in het Andante; wat zingen die door eens treil geld e stemmen heerlijk en ongedwongen! Men vergeet den „vorm" l« liooren door al dien over vloed van .inhoud". Met recht moch: Tinei zeggen: „Bach le geer. toonkunstenaar, Bacli is de toonkunst zelve". De omstaudi&heid, dat het orkest van den markgraaf van Branden burg, waarvoor Bach zijne zes Brandenburgsche ooncerteii schreef, over uitstekende krachten beschikte, ook bij de blazers, heeft cr natuur lijk toe bijgedragen dat er van de op het voorplan komende partijen heel wat virtuositeit verasclit wordt; voor wat de blazers betreft zelfs cenig in d® orkestliteratuur. Niemand heeft bijv. na Bach en Handel aan de trompet die belangrijke rol toebe deeld. die zij dit instrument gaven; of zangeres verwachten durf. Dat heet zingen!. JOS DE KLERK. NOODWONINGEN. Op het Leid- scïie Plein is begonnen met den bouw van eonige noodwoningen. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Dinsdagavond vergaderde onder leiding van den heer Joh. de Breuk, de afdceling „Haarlem en Omstre ken" van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in de turn zaal van restaurant Bnnkmann. Bij de ingekomen stukken was ten mededeeling, dat de heer G. AOot- mar een lezing zai houden over Bijen teelt, waarschijnlijk nog deze maand. Verder bleek dat de pogingen om een kweekers meer kolen te verschaffen, succes iiebben gehad. Menig k weaker is met kolen geholpen, zoodat de kas sen verwarmd konden worden. De rekening en verantwoording van den penningmeester toonde aan, du, er een oadeelig saldo van ongeveer f 36 is. Hierna werden de prijzen uitge reikt, behaald op de onderlinge ten toonstelling in 1918. De volgende deel nemers waren winnaars: de heeren Bekker 63 punten, v. Cruynmgen i< punten, Carlee, 20 punten, Deys 19 punten, IJzerdraad 17 punten, u. Colk 13 punten, Koper 9 punten en Smit 5 punten. Een aardig punt van de agenar* was de verloting. Als de kus 't toelaat, worden er ieder jaar eenlge prijzen gekocht, die dan onderling worden verloot. Niet minder dan 14 heeren waren zoo gelukkig, een doos siga retten, een kistje sigaren, een pijp of iets dergelijks mee naar huis te kun nen nemen. Voor de onderlinge tentoonstelling bestaat steeds animo. Ditmaal were het vergaderzaaltje opgevroohjkt door 2 vazen met Richardia (Callaj africa- na childorane, ingezonden door de firma J. F. Bekker en door den heer A. Koper en een vaas niet Hippeis- trurn (Ainarylljs) hybriden, door de firma J. J. v. Cruyningen. De jury bestaande uit de heeren H. Carlee, H. Priester en B. de Kruyff kende onderscheidenlijk 5, 4 ©n 3 pun ten toe. Het bestuur bleek nog steeds vol enthousiasme te zijn voor de a,s. groote keuring. De voorzitter deelde mede, dat de voorbereidingen in vol len gang zijn. Verschillende feesten zullen plaats hebben. Hier en daar zullen tulpenversieringen worden aan gebracht, waar de hulp van de straat- int as umsireken BLOEMEN DAAL. —Inbraak. In het magazijn der gasfabriek van het Provinciaal Ziekenhuis al hier is tweemual des nachts inge broken en wel van Zaterdag op Zondag en van Maandag op Dins dag j.i. Ontvreemd zijn de eerste, maal twee de tweede maal vier kis ten harde zeep. D® politie doet on derzoek. Nader vernemen wij, dat de politie te Bloemendaal Dinsdagavond als verdachten heeft aangehouden vier personen uit Santpoort. V e e 1 a n m o. Voor 21 plaat sen van verschillenden aard aan het Provinciaal Ziekenhuis alhier zijn ongeveer 2000 sollicitanten. Brutaal Toen Maandag avond de goederentrein om 9.41 uur van Bloemendaal naar Haarlem ver trok, 6prong op liet eind van hoi Per_ ron een persoon op' de treeji.ank van den in beweging zijnden trein. Deze persoon heel; een niet-geplombeerden wagen opengedaan en bij aankomst aan het goederen-station te Haar lem bleken uit dezen wagen drie nieuwe rijwielen en een kist cacao verdwenen le zijn. Deze goederen zijn vermoedelijk door dien persoon, terwijl de trein rijdende was, daar uit geworpen. Dinsdagmorgen is door een burger langs de spoorlijn ter boogie van de Brouwersvaart te Haarlem een nieuw rijwiel gevon den, dat blijkbaar door den dief niet te gevonden of niet meer wegge haald is kunne:, worden. Politie. Bij de oproeping van sollicitanten voor agent van polulie alhier hebben zich een 30-tal liefheb be re aangemeld. SCHOTEN. Verduiste ring. Aangehouden is H. de L., een 21-jarigo los werkman verdacht vun verduistering van geld ten nadeele van .een Haarlemsche Tooneelvereeni- ging. HEEMSTEDE. Verbruik s- vereeniging. Hier ter plaat se is opgericht een verbruiksvereeni- ging, te beginnen met een coöperatie ve broodbakkerij. Eens per jaar zal het dividend worden uitgekeerd. Het voorloopig bestuur is samenge steld uit de heeren: W. Dijkgraaf, J. v. d. Eem, Th. J. Heijdanus, H. Iperen, D. van Kesteren, P. Klitos sen, G. Koot*J. Lamboo, L. de Wilde. Binnenland De Belgische eischen. De conclusies der Belgische commissie. De Parijsche berichtgever van het Hbld. meldt, dat de commissie voor de Belgische quaesties tot een defi-, nitieve conclusie is gekomen ten aan zien van het verdrag van 1839. Zij zal Donderdag aan den Raad van Tien rapport uitbrengen, die een korte uiteenzetting zal aanhooren in zake de motieven, die tot deze be slissing hebben geleid. De berichtgever meent te weten» dat de commissie van oordeel is, dat de verdragen van 1839 nietig zijn gevonden. Dat, hetwelk de garandee- rende mogendheden tegenover Belgis bindt, zou vervallen zijn omdat drie garanderende mogendheden, Oos tenrijk, Duitschland en Rusland, door het verrag van Bnwt-f.ltofsk het ver drag van 1839 zouden geschonden hebben. Het verdrag, dat Nederland en België bindt, zou nietig zijn, om dat Nederland het zou geschonden hebben door de Duitsche troepen op hun terugtocht door Limburg te la-' ten trekken. De verdragen zullen moeten her zien worden. Dit kan slechts geschie den door gemeen overleg tusschen de groote mogendheden ©enerzijds en' België en Nederland anderzijds. De commissie zal dus voorstellen, dat de quaestie door do mogendheden met België en Nederland zal behan deld worden. WITTEBROOD. Naar men aan de N'. R. Ct. meldt, zal zeer spoedig de samenstelling van het wittebrood weer wijziging ondergaan. De bloeip zal worden vermengd met aardappel meel. De meelfabrieken ontvangen voor dit doel ditmaal gedroogde aard appelen, die zij zelf moeten malen. KAAS. Het geldende kaasruni- soen van 0.25 K.G. per hoofd en rer 2 weken zal worden teruggebracht tot 0.15 K G. over datzelfde tijdvak.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1