GEEN DUITSCHE OFFICIEREN IN JAPANSCHEN DIENST. De Ja pans, he legatie 's-Gravcnkage •preekt met nadruk de geruchten te gen aangaande plannen van do Ja- pansche regeering lot het in dienst ne- njcr: van Duiteche officieren. LIL OBSTRUCTIE IN 'T AMERI- KAANSCHE CONGRES. De minis ter van oorlog zeide dat het ministe rie van oorlog in een moeilijke doch niet ernstige positie was geraakt doordat het ontwerp voor de legerbe- grooung i andere militaire maatre gelen niet door het (oudei congres waren aangenomen. Voor het oogen- blik was er geen onmiddellijk geldge brek voor de verzorging der troepen. HET AMElilKAANSCHE CON GRES. Het Congres is uiteenge gaan te midden van een obstructionis tiscbe taktiek der republikeinen in den Senaat, waardoor een lange reeks van belangrijke maatregelen niet xneer intijds kon worden goed gekeurd. HULDE AAN WILSON. De afgevaardigde Constant heeft voor gesteld dat de regeering bij den te rugkeer van Wilson dezen een der nationale paleizen ter beschikking zat «tp'ien. DE BEZETTINGSTROEPEN IN DU1TSCHLAND. De Engelsche staatssecretaris van oorlog heeft het volgende telegram gezonden aan liet bataljon jonge soldaten, dat naur den r.iti gaat: „Gij. die op het punt slaat naar Duüschland te gaan, vormt een deel van het Britsche leger, dat wacht aan den Rijn houdt, totdat de Dmt- echers onze vredesvoorwaarden aan vaarden en ten uitvoer brengen. Ik ben er van overtuigd, dat gij u te allen tijde correct zult gedragen te genover de bewoners van die gebie den, die nooit met hardheid behan- icld mieren women". INGEZONDEN MEDEDEELIINGEN u 40 Cts. per regel. Dames, weet U? dal nu de beste tijd aankomt om uw gordijnen, vloer- on tafelkleeden, karpetten •nz. te laten ultstoomen of verven? Voor hot reinigen, stoomon en verven van tapijten zijn wij speciaal ingericht, en leveren een en ander binnen èén week als nieuw weer af. Handschoenen te wasschan nemen wij weer aan. I. 13 Haarl. StoomyerverO en Cnemiscbe WasscherU (Netloyage a aae) fih C. Uoeing firma Schenk BEDEMPlls ttUDB GRACHT U CRÜfiJéjlRAAT II TELEFOON 382-873 biüuSïiieuws REMO.NSTRANTSCH GEREFOR MEERDE GEMEENTE. Ter her denking van het 300-jarig bestaan der Remonstrantsche Broederschap werd Woensdagavond een bijeenkomst ge- boudeu in liet kerkgebouw aan de Wilhelminastraat. Dr. A. H. Hoentjens heette de aan wezigen, in 't bijzonder vertegenwoor digers van andere kerkgenootschap pen, hartelijk welkom en herinnerde er aan, dat 300 jaar geleden de Re monstrantsche Broederschap werd gesticht en onder zwaren druk door onze 17e eeuwsche vaderen gehand haafd. Na dit welkomstwoord bracht de bekwame organist, de heer C. Roest, het Concert in F-dur van G. H. H6n- del ten gehoore, waarna mej. C. P. Igcsz met fraaie, klankvolle stem Piëta Signore van A. Stradelta zong. Dr. Haentjens gaf daarna een histo risch overzicht van de wording van dc Remonstrantsche Broederschap en memoreerde het feit, dat op 5 Maart 1619 door een 10-tal predikanten en ouderlingen de voorloopige grondsla gen werden gelegd voor de stichting van de Remonstrantsche Broeder schap, die ,door nooddwang is ont staan. Aan 't slot van zijn rede noem de spr. eenige bekende Remonstrant sche hoogloeraren als Abr. des Arno nes van der Hoeven en P. C. Tielen en eenige predikanten als D. C. Camp- huijzen en P. A. de Genestet- Nadat mcj. lgesz „Lit&nei" van F. Schubert ten gehoore had gebracht was het woord aan den heer P. F. van Slijpe, die sprak over de Broe derschap van heden. Na uitgeweid te hebben over den groei van de Broe derschap, wees spr. er op, dat Haar lem zeker wel een der meest demo cratische der Remonstrantsche ge meenten is: zij toch Is van de eerste geweest die in haar bestuur vrouwen opnam. Dit is een bewijs dat de Re monstrantsche gemeente, vrijheid en verdraagzaamheid predikend, mee gaat met haar tijd. Dat dey schare vau zwoegers en werkers gemist wordt in de gelederen der Remonstranten acht spr. een fout. Overigens verheug de de heer v. S. zich er over, dat te genwoordig de prediking in de Re monstrantsche kerken niet meer staat op populfiir-wetenschappclijken grondslag, maar dat in den laatstsn tijd weer meer de Evangelieprediking beoefend wordt. Hierna zong mej. Igesz „Bitten" en „Die Ehre Gottes aus der Natur" van Beethoven en vervolgens voerde Mr. P. Tideman het woord over de toekomst van de Broederschap. Er is nog wel een taak voor de religie der toekomst te vervullen, zeide spr., het moet ons te doen zijn om den „bin nensten inhoud" van een leerstelsel. De godsdienst der lockomst moet zicü ontwikkelen in de richting dei' zelf opheffing. En zoo er één kerk is, die nog kans heeft op een toekomst, dan is het de onze, voorstandster als zij ls van vrijheid (de ware vrijheid die de hoogste gebondenheid is) en van verdraagzaamheid. Met het gezamenlijk zingen van de Verzen 10 en 11 van Gezang 109 uit den Liederenbundel werd de goed be zochte bijeenkomst gesloten. Opmerkingen uit de burgerij. D© heer J. A. de L., electro-techni- cus, maakt naar aanleiding van de .nrichting van een station voor draadlooze telegrafie alhier, de op merking, dat de spanwijdte van de draden al te wijd genomen is, zoo-' dat er niet veel wind noodig zal zijn om ze te breken. Zij zullen dan, zogt Inzender, terechtkomen op den arboidsdraad van de N. Z. H. T. M. en wie dan met dezen draad in aan raking zal komen, hetgeen niet on mogelijk 's, op dit punt van de Btad, zal dit met den dood moeten be- koopen. (Bij informatie werd ons mede gedeeld, dat de aanleg ls geschied door deskundige genie-ofticieren, die elders ook draadlooze Installaties met dergelijke draden op langen afstand hebben aangelegd). Iemand die steun ontvangt van het Steuncomité alhier, beklaagt zich bij ons, da» de steuntrekkenden, die zich dagelijks bij genoemd comité moeten aanmelden om te laten zien, dat zij werkloos zijn, altijd minstens drie kwartier op de Oude Groen- markt moeten wachten, blootgesteld aan weer en wind. Zoo gaat het ook, zegt inzender, 's Zaterdags ln de Sm edestraat, bij het wachten op de uitkeering. Verder deelt hij ons mede, dat de vorige week f 2 van zijn uitkeering is afgetrokken omdat hij zich in 2 dagen niet had aangemeld en dat niettegenstaande hij door ongesteld heid verhinderd was, hetgeen hij door eetf doktersverklaring kon aantoonen. (Wij gaven dit schrijven ter le ring aan den secretaris van het Steuncomité, die ons mededeelde, dat men eerst de menschen binnen beeft laten wachten. Er werd toen echter zóó weinig eerbied getoond voor de eigendommen van een an der (o.m. werden koperen-deurknop- nen ontvreemd) ®n velen der wach tenden traden op zoo ergerlijke wijze op, dat het zoo niet langer kon. Mot de doktersverklaringen wordt door de steuntrekkenden op groote schaal geknoeid, zeide ons de secre- tarls, men komt met bewijzen van j vier weken oud aan, enz.) Begrafenis Mevrouw de Wed. H. Wildeboer— Luitingh. I Woensdagmiddag- hod on het nieu we gedeelte van de Algemeene Be- graafplaats aan de Kleverlaan de ter aardebestelling plaats van het stoffe- lijk overschot van mevrouw de wed. H. WildeboerLuitingh. Twee bloemstukken, waarvan een van de Chr. Jonge Meisjesvereeniging, dekten dé baar. Het eerst werd het woord gevoerd door Ü9. G. W. C. Vunderink, die vooral naar voren bracht. wat door de overledene, die terecht „de soldatenmoeder" genoemd werd, ver richt is, om de jonge militairen het gemis van een tehuis te vergoeden. 1 Vele militairen, zeide spr. o.m., zul- len haar blijven gedenken mei een 1 dankbaar gemoed. Verder wees spr. er op, wat de overledene voor den Chr. Jongemeisjesbond is geweest en hoe het laatste nummer van 't orgaan van dien Bond nog een bijdrage van haar hand bevatte. Tenslotte sprak I Db. Vunderink een woord van troost tot de familie, i Als een van de vele militairen die door mevrouw Wildeboer zijn ge- bracht aan de voeten van Christus, 1 zeide daarna de heer Siezen. wil ook 1 ik een woord- van dank spreken. De 1 overledene beschouwde het leven als 1 een borduurpatroon, waarvan God de teekenaar is en waarvan wij men- schen slechts de draden en knoopen aan den achterkant zien. Toen haar echtgenoot van haar weggenomen werd, vervolgde spr., werd een gou- I den draad door dat patroon geweven: toen kon zij zich geheel geven aan haar jongens." Ds. W. ten Boom, uit Made, neef van de overledene, prees haar groote vroomheid, die „een sterk piëtistisch accent" had. Mogen wij allen zóó pië- tist zijn, als zij was, zeide spr. De gepenslonneerae kolonel Mey- boom, aie met mevr. Wildeboer in het bestuur van het Militair Tehuis heeft zitting gehad, roemde den tact. waarmede de overledene steeds met de militairen omging. Namens hon derden oud-militairen, zeide spr., breng ik u hartelijk dank voor uw toe wijding. Mevrouw Wildeboer. rust in vrede, eindigde kolonel Mevboom. Een zwager van de overledene, Ds. C. ten Boom, las uit Johannes X de woorden, die de overledene nog op haar sterfbed had aangehaald en dankte allen, die samengekomen wa ren om aan zijn schoonzuster een laatsten <rroet te brengen. Hiermede was de plechtigheid ge ëindigd. Provinciale Staten verkiezingen. KIESKRING HOORN. In de zit ting van het hoofd stembureau in den Statenkieskring Hoorn werden alle Ingediende lijsten onveranderd vast gesteld. Bij de loting werd de volg orde aldus bepaald 1. Vrijz.-Demo craten, 2. Anti-revolutionnalren, 3. Roomsch-Kath., 4. Chr.-Historischen, 5. Communistische partij, 6. S. D. A. P., 7. Vrij-Lib., 8. Chr.-Dom. partij;. 9. Middenstandspartij, 10. Soc. Partij, 11. Liberale Unie. voorzitter van den Chr. Besturenbond, geopend. Deze gaf, na in 't kon 't doel van de vergadering uiteengezet te hebben, 't woord aan ds. Vunde rink. Ds. Vunderink besprak den steeds tocnemenden vrouwenarbeid, zette uiteen de wenschelijkhcid van vakor ganisatie en bepleitte een organisatie van vrouwen om gezamenlijk te ar beiden aan de verbetering van aller lei toestanden in 't vak, die op loon, arbeidsduur en vakopleiding betrek king hebben. Maar dan, betoogde spr., een christelijke vakorganisatie om alle dingen ie bezien bij 't licht van het Evangelie. Taak is om eerst den plicht te doen en dan te Btaan in 't recht van God. Op den weg van de vrouw ligt t om den Christus ook op 't terrein van den arbeid tot Zijn eere te doen komen. Met een opwekking om mede te hel pen aan de versterking van de Chris telijke vakorganisatie onder de leus: tegen de Revolutie met het Evangelie en om in dezen getrouw te zijn, ein digde spr- Nadat eenige vragen gesteld en door ds. Vunderink waren beantwoord, gaven zich genoeg aanwezigen op als lid van de afdeeling van winkel- en kinderjuffrouwen, een afdeeling van vrouwelijk dienstbodenpersoneel en een afdeeling van vrouwelijk perso neel in de verschillende bedrijven, dat deze afdeelingen kunnen worden opgericht. PROV. NOORD-HOLL. ZENDINGS- FEEST. Het Provinciaal Noord- Hollandsch Zendingsfeest zal gehou den worden op Woensdag-18 Juni a.s., op een der buitenplaatsen van Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, te Velsen, n.l. op Waterland of Vel- sorduin. Dltgaan. Jo6 de Clerck, Onze be kende violist Jos. de Clerck, zal Don derdag 13 Maart a-s. een viool avond geven met medewerking van de pianisten Fanny Gelbart en Hen drik Andriessen. CHR. VROUWEN AFDEELINGEN. De Christ. Besturenbond te Haar lem hield Woensdagavond een samen komst tot oprichting van vrouwenaf- deelingen op Christel ijken grondslag. De vergadering die druk bezocht was jverd door den heer Niemöller, den GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij J. Zwemmer, Parklaan 52, bril. A. Zwemmer, Jans straat 74, das. A. J. Ryers, Rusten- burgerlaan 33, das. A. Dirks, Rozen- prieelstraat 36 A, stopsleutel. J. Hees terbeek, Assendelverstraat 29, rozen- krans. A. Fakkel, Lotterstraat 45, I Bchoolkaart E. N. E. T. M. Eichelaar,1 K. Wijngaardstraat 10, damesporte- monnaie met inhoud. J. J. Herwech, Harmenjansweg 66, rijwielketting. P. Knotten, L. Boogaardstraai 14, re ticule. P. Giesbergen, Vrouwesteeg 1 B, mantelceintuur. Rede van H, Sneevliet en D. «I. Wijnkoop. Woensdagavond belegde de afdee ling Haarlem van de Communistische Partij een openbare vergadering, waar als sprekers optraden de heer D. J. Wijnkoop, lid van de Tweede Kamer, en H. Sneevliet, over het onderwerp: „De strijd in IndiëDe zaal was slechts voor de helft bezet en de galerij was geheel onbezet. Voorzitter was de heer W. Langen- berg, die er in zijn openingswoord zijn teleurstelling over uitsprak, dat de opkomst van het publiek zoo bui tengewoon slecht was; hij had ge dacht, dat, omdat de heer Sneevliet na zijn verbanning uit Indië, waar hij het proletariaat naar zijn beste krachten had gediend, voor het eeret in Haarlem ais spreker optrad, het publiek een weinig meer belangstel ling getoond zou hebben. Eerste spreker was de heer Snee vliet Deze begon zijn rede met er aan te herinneren, dat de belang stelling van het Nederlandscho volk voor Nederiandsch-Indië slechts ma tig was en dat die belangstelling zich eigenlijk hoofdzakelijk alleen be paalde tot een kleine groep van be langhebbendo menschen. Spreker had medelijden met de paria's van de samenleving, die. zeide hij, zich door mooie reclameplaten op open bare plaatsen laten verleiden, om als koloniaal naar Indië te gaan, waar zij na een langen tijd van mi litairen dienst in de toekomst een pensioen van f 24 per week als on der-luitenant kunnen krijgen. Ook de Javaansche inboorlingen hebben volgens spreker een ondraaglijken toestand. Het lot van dein Javaan, zei hij. wordt treuriger en harder, naarmate hij in aanraking komt met de Europeesche, speciaal Westersche beschaving. Het aantal sterfgevallen in Nederland is in dezen tijd al bui tengewoon groot, maar dit aantal kan niet. halen bij dat onder de Ja vaansche bevolking; de Spaansche griep heeft in ons eigen land veel slachtoffers geéischt, maar in Java, waar de menschen aan de bitterste ondervoeding ten prooi zijn geweest, was het aantal slachtoffeirs van de ze ziekte ontzettend groot, omdat de menschen daar niet lichamelijk sterk genoeg zijn. De toestanden in ons sehoone Insulinde, zei spreker, 6ohreien ten hemel; negentig procent van de Javaansche bevolking zijn analphabeten. De schiüd daarvan gaf spreker aan de kapitalisten, die de menschen als honden behandelden en de Javanen waren nog niet ontwik keld genoeg, om daartegen in op stand te komen. Maar gaandeweg kwam er toch opstand onder de bevolking tegen de on- menschelijke behadeling der heer- schera, dank zij het optreden van Multatuli en den invloed van den Sarikat Islam. Het gevolg daar van is geweest, dat daardoor een koortsachtige ongerustheid werd ver wekt onder de bezittende klasse en do autoriteiten, die volgons spreker niets anders deden dan de belangen van de eigenaren der suikerplanta ges enz. behartigen. Daarom zonnen do autoriteiten, o.a_ gouverneur-gene raal Idenburg, op middelen, om de® opstand onder de inlanders in de kiem te smoren. De heer Idenburg, zei spreker, be greep heol goed de beteekonis van dezen opstand, die niet maar een handjevol Indo-Europeanen, doch een millioenenvolk gold. De gouver neur zond daarom een afgezant naar dc leiders van den Sarikat Islam, om dezen te bewegen, geen groote ver gadering meer uit te schrijven. De regeering, liet de heer Idenburg mede deelen, is steeds bereid, om gerecht vaardigde klachten te ontvangen en zou eventueele misstanden uit den weg ruimen. Maar de menschen la ten zich niet gemakkelijk meer be driegen, zei spreker. Zij leer en hun oogen en ooren opendoen, en zien nu, dat vergadering- en persvrijheid in Indië slechts een paskwil is. Al leen de pe.rs van dc kapitalisten, zet spreker, mw vrij-uit spreken, maar journalisten die het wagen mindor gewenschtè artikelen te schrijven, worden vervolgd en in de gevangenis geworpen, waar zij vreeselijk moeten lijden in cellen, die niet door gaas voor de muskieten worden afgeslo ten, zoodat de gevangenen or toe over gingen, om overdag te slapen on 's nachts te lezen, omdat zii dan ln staat waren, zich tegen deze ge vaarlijke insecten te verweren. Spreker zei, dat de regeering de belangen van de suiker-kapitalisten zwaarder laat wegen, dan het lot van de millioenen Javanen. Spreker voorspelde dan cok dat, wanneer de regeering haar politiek niet wijzig de, de Sarikat Islam steeds meer in vloed onder de Indische bevolking zou verkrijgen. Verder schetste hij in den breede de verschillende wan toestanden op allerlei gebied in Indië. Er is, zei spreker, onder de inboorlingen een ware razzia ten goede voor de revolutionaire bewe ging gegaan en hij wees op het nau we contact, dat bestaat tusschen de proletarische beweging in ons land en die in onze koloniën. Spreker wekte aan het eind van zijn red# de aanwezigen op, de re volutionair socialistische beweging te steunen en mede te helpen op te bouwen de hechte onversnipperde organisatie-macht, die den strijd tot het einde tegen het kapitalisme zal voeren. Spreker ontving een luid applaus. De heer W ij n k o o p zou de aan wezigen, zei hij, niet bezig houden met de toestanden in Indië: niemand beter dan de heer Sneevliet, kan dit doen, zei spreker; hij zou zich daar om uitsluitend bepalen tot de pogin gen, die in ons land aangewend wor den, om de menschen zand in de oogen te strooien; al de beloften, die van regeeringswego en van de zii de der autoriteiten worden gegeven, noemde spreker niets anders dan praatjes en nog eens praatjes. Spre ker was er van overtuigd, dat In dië ten slotte toch niet meer voor het Hollandsche kapitaal gehandhaafd kan blijven. Hij critiseerde veTd.er niet alleen de daden van de regee ring, maar ook die van bekende mannen uit de S. D. A. P., zooals o.a. Van Kol, die naar spreker verklaarde eigenlijk niets an ders doen dan in de kaart spelen der kapitalisten. Het zijn niets anders dan praatjes, dat ons land in zijn geheel voordeel heeft van het be zit van onze koloniën; vooral de pro letariërs, zei spreker hebben niets geen voordeel van onze koloniale po litiek. Hij bepleitte o.a. in den bree de de verwezenlijking van den ou den eisch: „Nederland los van I$- dié!" en critiseerde uitvoerig de po litiek der S. D. A. P. ten opzichte van de koloniale politiek. Aangezien de heer-Wijnkoop dit reeds meerma- Icm, zoowel fn vergaderingen als in de Tweede Kamer gedaan lioerft, mo gen wij het wel als bekend veronder stellen en volstaan daarom met me de te deelen, dat ook hij ten slotte den steun der aanwezigen voor de revolutionair-socialistische beweging Inriep. Ook deze spreker oogstte ap plaus. De voorzitter bracht aan beide sprekers een woord van dank. Van de gelegenheid tot debat werd slechts door een der aanwezigen, den lieer Negrijn, gebruik gemaakt, die door den heer Wijnkoop beant woord werd. f mer was, Echter was dat niet bij alle nummers 't geval, bij No. 9, 20, 25, 28, 29 en 31) was dit euvel niet of nauwelijks te bemerken, en ook het jongemc-nsch wiens snaar sprong in mijn omgeving werd de opmer king gemaakt dat de snaar zeker wat te strak gespannen was en zich daardoor niet van de wijB liet brengen (ik weet niet welk nummer door hem werd gespeeld) onderscheid de zich door zuiverheid in spel. De heer Bruynsteen had zich voor verre weg het grootste gedeelte mot de be geleiding belast, hetgeen zeggen wil dat daar natuurlijk niets aan ont brak. De beide laatste nummers waren een serenade van Haydn voor strijk kwartet dat meermalen bezet .vus en piano, en verder „Elne kleine Nachtniusik" van Mozart voor strijk kwartet alleen. Onder dit nummer staat vermeld dat alle medewerkende violisten uitsluitend van den heer Tuin leerlingen zijn, eon verklaring dio ik wel wat onnoodig vind, want de heer Tuin behoort hier in onze stad tot de meest gezochte vioolleer aars, dat weet Iedereen. Dat hij dus groote troepen in liet vuur kan bren gen is begrijpelijk. Onze stadsschouwburg was voor deze uitvoering in gebruik genomen en was zeer flink bezet. 't Applaus was hevig en niet van de lucht, G. A. MICHELSEN. Van het Politieke nooiveld. Tour- Muziek VOORDRACHT-OEFENING door de vioolleerlingen van den heer J. C. Tuin. Wat de lengte van het programma betreft, de heer Tuin heelt daarin hel record geslagen.^ Uit dertig solonum- mers bestond hef programma eci daar was 't nog niet meo uit, want als na gerecht werden nog voor strijkkwar tet twee nummers opgediend. Dertig soli voor viool! 't Doet mij denken aan dat overladen menu bij een diner dat ik eens in Duitscbland heb moe ten afwerken en dat bestond uit gau- zenleverpasteitjes, soep van gans, ge braden gans, „Ganseklein", getrufeer- de ganzenrug, gevuld ganzegebraad, „geschmorte Ghnsebraten„Buter- brot niit Ganseschmalg, ja er wuren nog veel meer variaties op 't thema Gans. Maar de porties waren klein en ook daarmede stemde bet menu met het programma dezer uitvoering overeen. Om kwart over negen waren er reeds acht en twintig nummers af gewerkt, zoodat elke solist nog geen vijf minuien „aan 't woord was", net als in onze Tweede Kamer als het nieuwe reglement van orde daar zal zijn ingevoerd. Maar daarna ging al les in een langzamer tempo of eigen lijk 't tempo werd vaak veel sneller maar de stukken waren langer en volgden elkander dus in langzamer tempo op, waardoor de uitvoering tot over half elf, dus meer dan drie en een half uur duurde. Ik heb maar eens van een langere leerlingenuit voering gehoord, of liever van een concours waarin aan leerlingen vau 't Parijsche conservatorium een eere- prijs was uitgeloofd, en wel voor het vak piano. Om nu een billijk oordeel over de leerlingen te kunnen vellen was er besloten dat allen T zelfde stuk zouden spelen, waartoe gekozen waren de beide laatste deelen van Let g mol-concert van Mendelssohn. Twee an twintig leerlingen spoelden liet de jury voor, waarvan de leden, zoo zij niet in slaap gevallen waren velen werden door hel snurken van hun buurman gelukkig gewekt hun aantekeningen maakten. Eindelijk was de laatste toon der twee en twin tigste uitvoering verklonken en een glans van vergenoegdheid verleven digde de gelaatstrekken der juryle den. Doch plotseling weerklinkt op nieuw, ten drie en twintigsten male het liefelijk Adagio. Versteld staan de juryleden te kijken, verwonderd vra gen zij elkaar waar vandaan die to nen komen, want niemand speelt. Men loopt naar den vleugel en ziet dat de toetsen zich van zelf bewegen, 't Raadsel is opgelost, de vleugel kent 't nu zelf van buiten! Over 't algemeen is er flink ge speeld, er zat dikwijls élan in, zooveel élan zelfs dat een der speelsters door een forsclie streek haar strijkstok in T luchtruim zag vliegen, wat met de queue van een ln vuur geraakten bil- lardspeler ook wel gebeurt. Wel liet de zuiverheid nog al te wensclien over, de -piano klonk dan .weer te hoog dan weer tc laag, wat foei jant- 5 Maart. De geestelijke en de licha melijke verzorging van hei leger. We hebben gisteren reeds doen uit- komen dat het instituut der veldpie diking ook bij rechta niet algemeene i instemming vindt, althans niet in den vorm der eigen werkzaamheid van j de Regeering voor de geestelijke ver zorging van den soldaat. Van die ge voelens maakte de heer Scheurer zich tot tolk, die vooral de kerk werk- zaam wil zien, zoo noodig met hulp van den Staat. Daartegen kwam nu vandaag dr. Schokking van de. Chr.- Historischen in verzet, i In de eerste plaats bestreed hij evenals later de heer Van Wijnbergen 'b heoren Van ZadelhoFs argum rit dat ook uit zuinigheidsoogpunt het instituut der velaprediking moest worden afgeschaft, maar ook op het standpunt van dr. Scheurer kon hij zich niet oon amore plaaisen. Het is inderdaad ideëel om overal de kerk vooraan te plaa'sen, zeide hij, maar de levenspractijk is een andere. Wij moeten rekenen met de omstandighe den van nu, en niefc met die van eenige eeuwen terug. En de Staat heeft reeds eenige verplichtingen van gelijken aard aanvaard, o.a. door aanstelling van geestelijken in de Rijbsopvoedings-gestichten. Zelfs in j de stichtingen waarin dr. Scheurer werkzaam is, die tot Christelijke ver pleging van krankzinnigen, zijn gees telijke verzorgers aangesteld, die niet zijn dienaren der Kerk. Zooals ik zei, bewoog ook de heer Van Wijnbergen zich in deze lijn. Hij was het geheel eens met den heer Schokking, dat de Staat hier wel de gelijk een roeping heeft te vervul len, al is het dan ook dat hij daarbij de hulp der kerkgenootschappen niet missen kan. Maar uw fout is, zeide de heer Marchant, dat gij geen andere gees telijke stroomingen erkent dan die in den vorm eener kerk zich openbaren. De heer De Savornin Lohinan stel de zich op het standpunt dat de Over heid hier niet moet treden od het ter rein der kerken, en dus ook haar werk in het leger niet moet doen, maar wel moet zij haar plicht doen tegenover de manschappen die zij in haren dienst heeft, en dat Is ook de plicht voor geestelijke verzorging, omdat zij zelf do manschappen aan de normale bemoeiingen der kerk heeft onttrokken. Om die taak der kerken, op zlchzelve voor haar te moeilijk te vervullen, roept zij dan de hulp der kerken in. Intusschen acht ook do heer Lobman de taak der geestelijke verzorgers in het leger meer beperkt dan die van de predi kanten der kerken. Zij moeten vrij heid van spreken behouden onder be ding evenwel dat zij de krijgstucht niet ondermijnen, omdat zii ln dienst der overheid zijn. Onder deze bedin gen kon dus de heer Lobman zich .u 's Ministers denkbeelden ten colie ver eenigen. Do heeren Rutgers en Duymaer van Twist hielden echter vol dat de Overheid zich hier geheel buiten moest houden. De eerste vreesde dat de geestelijke verzorging onder dc politieke censuur der Kamer zou ko men, de heer Durnaer pleitte voor een regeling als Minister Colijn in 1913 trof: Steun aan de kerken voor dezen arbeid, maar geen rechtstreek- sche overheids-bemoeiing. Ook de heer A. P. Staalman wilde geen do miné-majoors; die zullen, vreesde hij. toch niét het vertrouwen van den soldaat hebben. En de heer Kroyt (Chr. socialist] was van volkomen de zelfde meening. vooral omdat z. i. de militaire christen een even groote contradictio interminus is als de militaire socialist. Natuurlijk verdedigde de Minister zijn voorstel met warmte, vooral op grond van de opgedane ervaring; men denke maar eens aan den goe den invloed die de socialistische veld prediker Bakker menigmaal heeft ge oefend. De bedoeling is niettemin de verzorging zelve geheel aan de kerk over te laten; zij wijzen de veldpre dikers aan, maar laten ben daarna geheel vrij. De bedoeling is thans te volstaan met 5 veldpredikers en 3 aalmoezeniers, hetgeen voldoende is omdat ze nu niet meer bij het veldle ger worden geplaatst. Een rang is nu eenmaal noodig omdat ze in het leger worden ingedeeld, maar ze be hoeven den laat van hun rang niet altijd mee te dragen; zelfs zijn ze vrij om in hun gewone kleed ij onder de militairen te vertoeven. Het slot van de zaak was dat een modus gevonden werd; de Minister verklaarde zich op verzoek van den heer Scheurer bereid de posten 80 en 81 (veldpredikers en ccredienst te velde) samen te voegen, waarin prin cipieel lag opgesloten dat de Minis ter alvorens de zaak uit te voeren in den door hem voorgestelden vorm. de kerken over do. juiste methode zal raadplegen. Toen de- posten in stemming kwamen bleken alleen <ie soclaul-democraten, de revolutionai ren en de heeren Staalman en Duy maer van Twist hun verzet vol ie houden. Zi; werden dus goedgekeurd met 21 tegen 53 stemmen. Na de geestelijke, begon de Kamer aan de lichamelijke verzorging en wel aan den Geneeskundigen Dienst. Deze is volgens den heer Ter Laan een „gruwelijke schande", en moet volgens den heer Scheurer „van ,ien grond of" worden herzien. Beiden drongen dus uan op de algeheele uit voering van het rapport der Staats commissie; partieele herziening is uit den booze, zoowel stelsel als lei ding moesten radicaal veranderen. Daar kan de Kamer niets aan doen, zeide de heer Ter Laan. inoar het i» of ook de Minister er niets aan doen kan. Zij verandert letterlijk niets, het is een wanhopige toestand. F.n om dat te illustreeren gaf de lieer Ter Laan een reeks feiten aan, die voor eem deel zeker zeer ergerlijk moeten worden genoemd. De Minister erkende ten volle dat er vele fouten waren, maar ver zocht te bedenken, dat in den mobili satietijd. waarover die ervaringen loopen, de ziekèn vaak op zeer afge legen posten waren gelegerd, en hulp dus niet altijd even gemakkelijk was te verkrijgen. Hij heeft zelf. onbe kend, een aantal hospitalen bezocht en de zieken over een aantal klaéhter ondervraagd. Het resultaat viel hem mee. Maar... veranderd moet er wor den en de Minister is dan ook voor nemens om daartoe het Rapport te volgen. Zoo heeft hij reeds in Utrecht een scheiding doen maken tusschen werkelijk zieken en een. voudige patiënten. Op dien weg wil hij voortgaan. Als de Kamer maar begrijpt dat dit geld zal kosten, en dat men er met bezuiniging hier niet komt. De dankbare oppositie begreep dat en zweeg. Zij wacht nu maar weer af. De rest was alleen „klein goed". INTIMUS. BiuiienlanU EEN GOEDE VANGST. I>e Rotte rdamsche recherche arrestee;- de een vijftal oplichters, wier laa-st geslaagde slug de oplichting van aeu heer Dekker uit Koedijk was voor 300.000 sigaren, ter waard© van f 22.000, Een vac het vijftal had aan 'ion Haringvliet 87 een kantoor geves tigd, op J»et meubilair waarvan op het oogenblik al heslait is geb-a-J voor schuld, onder den naam J. J. Hack. Dit kantoor vroeg in de groote bladen per advertentie aan biedingen en trachtte hen, die op die advertenties reflecteerden, door dik doende briefhoofd© i te iniponeereii. Zoo waa ook de lieer Dekker er geloopen, dien men, toen hij percO n lijk naar Rotterdam gekomen wafi voor d© afsluiting der transactie, uog meer vertrouwen inboezemde door het in zijn tegenwoordiglieid opbellen van afdeelingchéfs van d( Incassobur.k De heer Dekkers nam geen genoe gen met betaling per wissel, maar heeft zich later, :oen de waggon met de sigaren al afgezonden wus, U-en verleiden op vertoon van een mu van ©an -aangeteekenden brief, waarop valschelijk het bedrag van f 22.000 was aangebracht, den wag gon aan de heeren over te dragen. De aangeteekende brief hield slechts een woardeloozen wissel in. Van Ie partij heeft de politie nog 200.000 sigaren, opgeslagen in een pakhuis aan de Rechter Rottekade, kunnen achterhalen. Het in bewaring gesielde vijftal, waarvan er drie zich koopman noe men, één kartoorbediende en eer. ander vlseschhouwer ia, heeft zich door het herstel van den vrijen han del, zijn bestaan alö kettïnghamle- laar en smokkelaar ontnomen ge zien, en trachtte nu door praktijken als bovengenoemd, aan don kost te komen. VROUWENKIESRECHT. Het Kamerlid Van Wijnbereen deelt in de Katholieke pers mede, dat het- bestuur van den Alg. Bond van R.-K. Kics- vereenigingen in overleg met de afge vaardigden der 18 kieskrlngbeslu besloot, om, nu de invoering van het vrouwenkiesrecht aanslaande is, de kiesvereenigingen te adviseeren over al ook de vrouwen als leden toe 'e laten, een of meer plaatsen in het bestuur voor vrouwen beschikbaar te stellen en aan deze vrouwelijke be stuursleden in het bijzonder de orga nisatie van het, huisbezoek onder de op te dragen. MIDDENSTANDSBOND. - Het Bondsbureau van den Middenstands bond zal waarschijnlijk met ingang van 1 Mei te Den Haag worden geves tigd. liet Middenstandscongres zal la. 16 en 17 Juli te Arnhem worden ge- jhouden. DE MOORD TE DEN HAAG - Naar men verneemt heeft de politie ook den medeplichtige aan den moord aanslag op de oude vrouw ln de Zorg- vlietetraat te 's-Gravenhage geres teerd. Het is een 19-jarig jongmensen uit Den Haag. Hij moet ook reeds »-c»i bekentenis hebben afgelegd. Drze verdachte zou niet de eigenlijke dader zijn geweest, maar alleen op den uit kijk hebben gestaan, terwijl de in Utrecht gearresteerde de vrouw z°u hebben aangepakt en willen worgen. I SE NON E VERO - De „Mei: rijsche Crt." berichtDezer dagen werden op een sigarenfabriek te Eind hoven, wegens slapte in het bedrijf, een 25-tal sigarenmakers ontslagen- Maar daar kwamen de andere sigaren makers tegen op. Waarom mochten juist die 25 ontslagen worden? Ook 7'! wcnschten daarvoor in aanmerking te komen. Om allen tc bevredigen, is toen met loting beslist, welke sigaren makers het zoozeer verlangde ontslag zouden krijgen. En dat allemaal van wege de goedbet-alende wachtgeldre geling.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 6