Buitenlandse!) Overzicht VRAAG: Hoe is het adres van den Minister van Oorlog? Waar woont de consul van België? ANTWOORD: Aan Zijne Excellentie den Minister van Oorlog, 's-Gravenhage. Belgische con sul is de heer G. van der Aa te Am sterdam. VRAAG: Hoe luidt liet adres van den Raad van Beroep voor de Onge vallenwet? ANTWOORD: Voor het rechtsgebied van de provincie Noord- Holland: het Paleis van Justitie, Prinsengracht, Amsterdam. (Zitting ilken Donderdag om 10 uur). VRAAG: Hoe zijn de adressen der secretarissen van 1. T. A. V. O. (Wee- zengymnastlekver.), 2. Kracht en Vriendschap (gymn. ver.), 3. D. O. S. (gymn. ver. St. Jozefsgezellen), 4. Dames Hockeyclub Rood en Wit, 5. M. H. C. (Hockeyclub), 6. Haarl. Cric ketbond, 7. Voetbalver. E. D. O., 8. Worstelclub D. 0. IC, 9. HaarL le Boksclub? ANTWOORD: 1. De hear H. R. Smink, Olieslagerslaan 5; 2. De hoer J. van Egmond, Barendse- straat 5. 3. De heer H. C. F. Kerkhoff, Verspronckweg 7. 4. Mej. C. van Bem- melon, te Heemstede. 5. Van de „Mus- schen" Hockey Club, de heer E. H. de Clercq. 6. De heer E. Wackwitz Verwulft. 7. F. Piggo, Reitszstr. 15. 8. H. Heemskerk te Schoten. 9. De heer G. H. Zeilmaker, A. L. Dyso rinckstraat 84. VRAAG naar aanleiding van het betalen van f 90 belasting. ANT WOORD: U kunt u omtrent deze zaak wenden tot den Minister van Finan ciën. VRAAG: Ik heb drie zoons. De oud ste is landstormer van de lichting 1919 en dient nu. Moet van de twee anderen er nu een dienen, omdat de oudste dient, of uioeten de Leida an deren dieneu? Da oudste is kostwin ner. ANTWOORD. Volgens de inili- tiewet is van drie broeders de groo- tere helft vrijgesteld, dus één dienst plichtig. Wanneer dus één der broe ders valt onder de categorieën, die de wot als dienst beschouwt, dan zijn de beide anderen vrijgesteld. VRAAG: Is ar bier een advocaat, dien ik kostejoos kan oonsulteeran.' ANTWOORD: Vervoeg u bij het ge- houw van de Toyihoe-vereaniging Spa ar na 28. Zaterdagavonds is mej. mr. E. Thiel daar te raadple gen. VRAAG: Waar kunnen gewich ten, welke niet geijkt zijn, verzonden worden, om dit nog te laten doen? ANTWOORD: Aan de ijkkantoren, o.ni. gevestigd ta Amsterdam en te Leiden. VRAAG: Op welke dagen van de week en hoeveel maal per maand kan men een familielid in de gevan genis bezoeken' ANTWOORD: U kunt uw familieleden den lsten en 3den Dinsdag van de maand bezoe ken, Dit moet vooraf schriftelijk aan den directeur worden aange vraagd, onder bijvoeging van een postzegel voor antwoord. VRAAG: Tot wien moet ik mij v/enden, indien ik een betrekking op een kantoor in Indiö wil zoeken'.' ANTWOORD: Tot da arbeidsbeurs voor den JjKÜschen dienst, departe ment van Koloniën, Den Haag. VRAAG: Ik heb mij een idee ge vormd om een verongelukte vlieg machine op het oogenblik, dat zij naar omlaag zal storten, in zweven- den toestand te brengen. Tot wien moet: ik mij wenden, om na uitleg ging te vernemen, of mijn plan uit voerbaar is of niet? ANTWOORD: Wend u tot het Ministerie van Oor log. VRAAG: Sinus 1 September 1917 is mijn broer in Amerika, maar heb sinds April 1918 niets meer van hem gehoord en mijn brieven werden niet beantwoord. Tot wien en aan welk adres moet ik mij wenden, om inlichtingen omtrent mijn broer in te winnen? ANTWOORD: Wend u .tot het Amerikaansch consulaat te Amsterdam. Consul is de heer F. W. Jlahin. VRAAG: Is het geoorloofd, om eleutelgeld aan le nemen? ANT WOORD: Waarom niet, ind an met sleutelgeld "niet anders wordi be doeld dan de belooning aan een derde voor het iemand bezorgen van eene woning, mits niet een verkapte huurverhoog'ng in dit sleutelgeld ligt opgesloten. Letteren en Kunst „HET TOONEEL". Mevr. Pine BouwmeesterBeider, thans aan de N. V. „Het Tooneel", heeft zich voor het volgend seizoen verbonden aan do „Tooneelvereeniging". directie Her man Heijermarii. President Wilson heeft voor hij zee koos, om in Parijs spoed achter de vredesonderhandelingen te zotten, een rede gehouden OVER DEN VOL KERENBOND. Hij weea daarin op het grooto preventieve belang van gedwongen vreedzaam overleg alvo rens tot vijandelijkheden over te gaan, bij politieke geschillen tus- schen de mogendheden. „Duitschland zou nooit ten oorlog zijn gegaan (zei- de hij) indien het de wereld in de ge legenheid had gesteld, één enkele week over het ultimatum aan Servië te overleggen. Het Britsche departe ment van buitanlandsche zake© pleitte in Juli '14 een of twee dagen uitstel, opdat de vertegenwoordigers der Europeesche landen bijeen zou den kunnen komen, maar Duitsch land dorst geen tijd voor gedachte wisseling toestaan. Zoodra de mo gendheden beseften, dat er in hun midden een was, die zich buiten de wat plaatste», begonnen zij zich to gen haar aaneen te sluiten. Wij weten zeker zoo vervolgde Wilson dat Duitschland, indien 't een oogenblik had beseft, dat Groot- Brittanje met Frankrijk en Rusland zou samengaan, de onderneming nooit gewaagd zou hebben. De Vol kenbond nu is bedoeld als een waar schuwing voor al zulke naties. Want is de Volkenbond eenmaal tot stand gekomen, dan zullen in een derge lijk geval niet alleen Groot-Brittanjo, maar de Vereenigde Staten en ook de rest van de wereld in bet krijt treden. DE ONDERHANDELINGEN TE SPA over do voedselvoorziening van Duitschland zijn onverwacht door de Duitschers afgebroken. Uit Berlijn wordt daarover gemald, dat de Entente te veel edschte. Zij verlangde de uitlevering van de go- heele Duitsche handelsvloot, zonder daartegenover te kunnen instaan voor de voedselvoorziening van Duitschland tot aan den volgenden oogst. In een toelichting van 't Duitsche standpunt deelt Wolff o.a. mede: „Tct dusver heeft Duitschland nog geen ton levensmiddelen van de ge allieerden ontvangen. Daarom is Duitschland's standpunt, dat het de handelsvloot ter beschikking zal stellen, zoodra de levensmiddelen voorziening van Duitschland tot den volgenden oogst verzekerd ia" Ai zijn de onderhandelingen afge broken, dit wil nog niet zeggen, dat ze niet opnieuw heropend zullen worden, want, dat is zeker, Duitsch land heeft voedsel noodlg. En 't is ook in 't belang der Entente dat de rust in Duitsclilaihd weerkeert en die is alleen te bereiken als de honger geweerd wordt. De Hougaarsche president Karolyl en de minister van oorlog waarschu wen de Vredesconferentie nadrukke lijk om HONGARIJE NIET TE VER BROKKELEN. daar het geheele Hon- gaarsche volk zich daartegen, zoo noodig met wapengeweld, zal verwet ten. Reuter verneemt uit Parij's: Men verwacht, dat voorwaarden voor DEN PRELIMINA1REN VREDE den 22sten Maart gereed zuilen zijn ter voorlegging aan de cantralen en dat zij spoedig daarop door hen ondertqe- keaid zijn. De berichten UIT BERLIJN tuo- nen duidelijk aan, dat .'«e ulgemeene. stakingsbeweging zich daar riet uitbreidt. Wel doen de Spartacisten in de hoofdstad uog telkens een gooi naar de macht, maar na verwoede gevech ten moeten z? toch weir heL onder spit delven. Zoo ook Doudevl r.g. In de omgeving van t commissari- I aat van polibfe op den Alexander platz is hevig gevochten. Do geheele omgeving van 't plein was voor vreedzame burgers ontoegankelijk. Er werd met handgranaten gewor pen. De Spartacisten zijn, behalve met machinegeweren, zelfs met kanonnen bewapend. Er wordt beweerd, dat behalve de volksmarine-divisie en afdeoüngcn van de republikeinsche snlditeuweer ook gedeelten van het Me kever-xegi- ment en het tweede garieregnuent naar de oproerlingen zijn overge- xoopen. Officieel wordt dit evenwel van de republikeinsche soldaten weer tegen gesproken. Volgens de laatste berichten won nen de Spartacisten bij den aanval op het politie-presadiium Donderdag eerst terrein. Alle strate-.., die daar. heen leiden waren al in de macht van de Spartacisten. 't Gebouw zelf werd af en toe met kanonnen gebombar deerd. 80 man ondernamen zelfs een bestorming. Toen kwam er evenwel een keer ln de #triidkan9en. De re- geeringstroepen kregen vera ter king en volgens nog niet bevestigde be richten moeten do Spartacisten ver slagen zijn. Ook'do Spartacisten dia zich ln het Marinehuis verschanst hadden wer den, na een hevig geveent mot ka nonnen en machinegeweren. tot den aftocht gedwongen. In do gevechten vielen vele alacht- öffere. Alliee© Donderdag moeten 20doodente be treuren z ij n. De binnenstad moet tha-is geheel weer in de macht van do regeer.mgs- troepen zijn. Uit angst voor plunderingen heb ben vele Berlijnsche winkelzaken go- sloten. Ook buiten Berlijn verloopt de sta kingsbeweging. Te Bremen is de algemeene stoking geëindigd, nadat de regeering de Spartacisiische gevangenon heeft losgelaten. In Saksen duurt de staking even wel nog onverzwakt voort. Verspreid nieuws DE DUITSCHE ZEEVISSCHERIJ. Aan de Duitsche scheepswerven zijn 100 nieuwe Duitsche stoomtrawlera besteld, om de zeevisscheirij weer te kunnen uitoefenen. DE 1ERSCHE POLITIEKE GE VANGENEN zullen worden vrijgela ten. EEN GROOTE BRAND woedde in de haven van Santos, waar groote pakhuizen verwoest werden. De scha de bedraagt 18 mlllioen gulden. DE AANSLAG OP CLEMENCEAU Volgens een Reuter-bericht zal Cottin. die den aanslag op Clemen- ceau pleegde, op 14 Maart voor de© Krijgsraad ter «dit staan. TEGEN DE OEKRAÏNE. Via Weenon wordt gemeld, dat do Enten te aan do Oekraine een ultimatum richtte om mede te deeleui, dat do wapenstilstand wordt opgeheven als eenig nieuw wapengeweld zal wor den ondernomen. TEGEN 'T SMOKKELEN. De correspondent van de „Times" te Keulen bericht dat de Engelsche be- zettings-autoriteiten een rivierpoli tiedienst op den Rijn hebben georga niseerd, teneinde het smokkelen te gen te gaan. DE KONING VAN MONTENEGRO. De Koning van Montenegro zal door den Raad van groote Mogend heden worden verhoord. PRIJSSTIJGING. Volgens mi nister Cliurcill Is de prijsstijging in Engeland zoodanig dat de 440 mil- lioen pond sterling der legerbegroo- ting gelijk staat met 280 mlllioen vóór den oorlog. TEENEN VOOR VINGERS. De „Vorw&rts" ontleent aan mededee- lingen van het Britsche ministerie van oorlog, dat het aan Engelsche chi rurgen herhaaldelijk gelukt is om sol daten wien de duim was afgeschoten, hun eigen grooten teen daarvoor in de plaats to geven. In één geval werden zelfs vier vingers door evenveel tee- nen vervangen, waarbij de voet bij het loopen slechts weinig nadeel on dervond. Van het Politieke nooiveld. Tonr- INGEZONDEN MEDEDEEIHNGEN 40 Gta. per regel. Dames, weet U? dat nu de beste tijd aankomt om uw gordijnen, vloer- en tafelkSeeden, karpetten enz. te laten ultstooman of v«rv*n? Voor het reinigen, stoomen en verven van tapijten zijn wij speciaal ingericht, en leveren een en ander binnen één week als nieuw weer af. Handschoenen te wasschen nemen wij weer aan. 8.T. Ie Haarl. Sloom?erver|| en diemlscös Wasscberü (Nettoyage a seo) Y/h C. Hoeing firma Schenk GEDEMPTE UUDB GRACHT II CRONJéSTRAAT II TELEFOON 382-873 6 Maart. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer, die om 11 uur haar zittingen aanvangt, terwijl do Tweede nog steeds om 1 uur begint had dientengevolge hedenmorgen de primeur van de verklaring der Regeering Inzake de Belgische aange legenheid, en aangezien zij juist aan do algemeene beschouwingen was begonnen (de heer Do Vos van Steenwijk had In eon fraaie speech het Kabinet zijn hulde geboden) kon zij aanstonds ook de mededeelingen van de Regeering ln de discussies be trekken. De verklaring maakte wel een gun- stigen indruk, zeide senator Colijn, maar men moest daarom niet rnee- nen dat de Belgische quaestie er nu ook niet meer was. De heer Colijn oordeelde weinig vleiend over wat hij noemde de smakelooze houding der Belgische regeering, en haar „antwoord" op onze uiterst beschel den informatie noemde hij eenvou dig „schaamteloos". Haar uitgangs punt was onjuist, en omdat rij zich buiten ons om tot een andere macht wendde zal het nu achteraf hoogst moeilijk zijn alsnog tot onderhande lingen te komen. Deze impasse heeft de Belgische Regeering aan zichzelf to wijten, en do heer Colijn betreurde dat omdat er tusschen België en Nederland Inderdaad wel iets te re gelen valt. Zeer interessant - ik houd me nu maar aan de bultenlandsche politiek waren 's heeren Colijn's beschou wingen over het nieuwe staatkundig aspect van Europa, waarin onge twijfeld Parijs het middelpunt vormt Nederland zal daarmee moe ten rekenen en zich in Westelijke richting mooton oriënteeren, meent do heer Colijn. Hij heeft wel eens anders geschreven. Ook de uitvoerige parafrase, door den heer Colijn van de voornaamste artikelen van het Volkerenbond-ontwerp gegeven was geer de moeite waard. Zijn conclu sie was, dat wij, vooral ook ter wil le van onze Koloniën, aansluiting moeten zoeken met de machten die eveneens belangen ginds hebben. Ove rigens moeten wij, meent de heer Colijn, ons hoedein voor te groot op timisme ter zake van onze defensie. Met name dat deel onzer vloot, dat in de wereldpolitlemacht dienst zal moeten doen. zal geperfectioneerd moeten worden, en van zulk een vloot zijn wij nog een heel eind af. Wat de binnenlandsche politiek 'aangaat, waarschuwde hij, evenals de lieer Van Lanschot, tegen ontij dige nieuwe Grondwetswijziging; men late de Regeerlng den tijd om haar program uit te werken. De drie sprekers van heden, de heeren De Vos van Steenwijk (Chr.), Van Lan schot (r.-k.) en Colijn (a.-r.) hebben op de November-revolutfe nog een beetje nagepleit, met nadrukkelijke waarschuwing om de S.D.A.P. op dit punt geen al te groot vertrouwen te schenken. De eerste drong zelfs aan op vervolging van degenen die bul ten het parlement revolutie predi ken. Het zal interessant zijn hierop het antwoord der Regeering te verne men. Vermeld moei nog worden dat de heer Colijn ook de financieele toe komst besprak en zijn instemming be tuigde met de door den Minister de Vries ontworpen belastingplannen. Eeno heffing in eens achtte hij vol- komen uit den booza. Wederom eene verklaring over Nederland en België. De Oorlogsbegrooting afge daan. De Kamer besloot heden bij den aanvang harer zitting om de verhoo ging van Verdedigings- en Inkom stenbelasting te behandelen nè. de voorstellen tot wijziging van he,t Re glement van Orde, en vóór het voor- slel-Marchant-Vrouwenkiesrecht. Daarna kwam de Minister van Bui- tenlandsche Zaken de goede tijding, die vanmorgen uit. Parits gekomen is, bevestigen. Zij werd met blijk bare belangstelling en niet zonder I voldoening in de Kamer ontvangen. Daarna zette zij hare beschouwin gen over de begrooting van Oorlog voort. Het tempo mocht wel wat worden versneld, nu men er zeker van kan zijn, dat de Kamer onafge broken tot Paschen doorwerkt. Heel belangrijk waren de discusslee van dezen dag niet. De heer Wijk, die zoo dapper voor Ide onderofficieren opkomt, gaf b dat hij ook hunne weduwen niet ver- - geeb. Hij stelde n.l. voor om aan de Vereeniging vap gepensioneerde mi litairen „Weduwenzorg" een subsl- dio te geven f 10.000vliooger dan het geen voorgesteld wordt, en om aan de weduwen van militairen van vóór de Weduwenwet 1909 een gratifica tie te verleenen tot een bedrag, ge lijk aan dë pensioenen, vastgesteld ïnT De heer Kuiper, schoon Roomsci- de genoemde wet. Katholiek, tapte ook al uit het vaatje De Minster stond welwillend te- der liquidatie. De veranderde otustaa. j>enover de zaak, maar aanvaardde digheden make© het behoud der ba den vorm, door den heer Wijk geko zen, niet. Inpiaats daarvan verhoog de hij de desbetreffende posten met f 30.000, waarna de heer Wijk zijn amendementen kon intrekken. Dit- succes bracht blijkbaar eenige andere Kamerleden van de kook, en op de gedachte dat zij ook wel eens wat konden doen. De heer De Muralt wilde de pensioenen verhoogen van de vóór 1911 gepensioneerde officie ren, de heer Duymasr van Twist voor de voor 8 Mei 1013 gepensioneerde onderofficieren. Allemaal heel sym pathieke denkbeelden, maar waar over de heeren blijkbaar weinig had den nagedachtze dienden moties in, veranderden ze in amendementen, trokken die óók weer in, en maakten de Kamer op die manier zooals de heer Marchant zeide kortweg be lachelijk. Want dit was geen ernstige Sarlementaire arbeid dat hadden e heeren Nolens en Beumer ook al gezegd en bovendien, zeide de Mi nister, berusten de pensioenen op de wet, die ik niet maar zoo kan veran deren, al betreft het maar twee cij fers, zooals de heer Duymaer van Twist geringschattend zeide. Deed ik dit op eigen handje, zoo zou de Ka mer mij op de vingers kunnen tik ken. En toen verdwenen op eenmaal alle amendementen en bleef de zaak zooals zij was. Een paar artikelen verder weer een motte, en wel van den heer Mar chant, de de Regeering uitnoodigen- de om met het Gemeentebestuur van Roermond te onderhandelen, teneln- de af te komen van den voorgenomen j bouw van kazernes te Roenuund mie j bouw berust drijven in vollen omvang niet me«r noodig, zeide hij. Maar een motie stelde hij niet Wel klaagde ook hij evenals vorige sprekers over de be handeling der ontslagen losse werk! lieden, maar de Minister deelde een en ander mede waaruit bleek dat dez« menschen inderdaad niet onbillijk behandeld zijn. 's Ministers meening over het be. drijf der artillerie-inrichtingen is be. kend uit de stukken; hij wil ze in dienst stellun van vervaardiging van voor den Staatsdienst noodige arti kelen, maar men moet daarrneê (o<jh zeer voorzichtig zijn, merkte hij 0p. Ik weet uit mijn vorige betrekkinc hoe nauwkeurig men moet wezen' bijv. bij de aanschaffing van telefoon- materiaal, en ik zou niet gaarne d« boosheid van het Nederlandsche po- bliek tegenover de telefoonjuffrouwen nog tot hooger peil opvoeren dan het tegenwoordig reeds is! Voor het overige behield de Minis, ter zich zijn oordeel voor tot tijd en wijle de diverse moties zullen worden behandeld. De begrooting is ten slotte goedge. keurd die der artillcriebedrijven wol te verstaan; over Oorlog wordt morgen gestemde INTIMUS. Binnenland De Koningin in Zeeuwstb Vlaanderen, 't Waa zoo zegt de bijzonden overeen- verslaggever der „N. R. Ct." v&o komst met de gemeente, die f 150.000 onze Koningin weer een dier dapper heeft gestort, teneinde de in I860 op- ondernemende tochten, '.ooals z(j geheven kazernes terug te bekomen, daar, dwars door de buien op de brag De Minister vond dit contract bij zijn i van torpedoboot en Hydra haar vreng. optreden, en meent, dat de Regee- de had aan 't wijde uitzicht over ae ring er aan gehouden is. Loopt men stroomen, zooals zij, in uren lan- hier nu vooruit op de toekomstige gen auto-rit, de drassighoul der d,j. legerorganlsatie, zooals de heer Mar- ken trotseerde, met telkens gevaar chant moent? Misschien, als men van slippen in de bochten, de glibbe- meerit dat alle kazernes in de toe-rige hellingen op en af, terwijl 't sa- komst zullen kunnen worden afge- j ter soms goot uit den heme! of dr schaft, maar dat zie ik nog niet, zei- hagel haar in 't gezicht sloeg, de de Minister. voortdurend in 't aangenaamste ha. Intussehen vond het denkbeeldmeur, ook nadat de stoet, een ver- steun bij den heer Schokking, die be- j keerden dwarsweg ingeslagen, waar- reid was Roermond schadeloosstelling j lijk haast verzonken was in d< te geven, maar niet om onze leger- Zeeuwsche klei, omdat buiten 't pro- organisatie te doen beïnvloeden door gramma op Ossenisse aangestuurd contracten. Daar sloot rich de heer was, waar niemand de Koninklijk» Duymaer van Twist bij aan, terwijl familie verwachtte, terwijl alia de heer Nolens voor de handhavingsaamgest-roomd stond in Hengstdijk, van het contract opkwam., en daar ongeveer een ieder :-:-v Vj-h Daar echter de Minister verklaarde jg aankomst verbeidde, niet ongeneigd te zijn tot het aan- „Ben je óók zoo nat geworden?1 knoopen van onderhandelingen met vroeg de Koningin dan lachend san Roermond, kon de Kamer do motie- een meisje in een wit jurkje, dat baar March an t zonder hoofdelijke stem-ver-regend een bouquet kwam aan- ming aannemen. bieden, omringd door allemaal heeren1 De hear Duys wijdde zijn aandacht j niet druipende hun kerkezwarte hoo- aan de toekomst van het artilleriebe- ge hoeden. drijf aan de Hembmg, waar heel Zware vermoeienissen, nukken van wat nuttiger dingen zouden kunnen I 't weer en kleine tegenspoeden - worden gemaakt dan granaten; mo- i Hare Majesteit het er zich op hasr toren, fraismachines, rijwielen en- inspannende reizen nooit door orit zoovoorts. Waarom pakt de Minister moedigen. De „C VIII" bijvoorbeeld deze „werken des vredés" niet aan? wilde onvervaard de haven van Bres- vroeg hij. Zit dat misschien cok in de tegenwerking van het Departe ment, dat geenerlei zelfstandigheid laat aan dit zoogenaamde „Staatsbe drijf"? De heer Duys wenscht dit be drijf over te brengen naar het Dep. van Landbouw, en om dit voor te be reiden een Staatscommissie te benoe- kens inzwaaien, toen zij gegrepen werd door den stroom. Even een schrik voor ons op de torpedobool, toen wij ons zusterschip met den koninklijken standaard baast op dn bazaltblokken zagen loopen, en ge lukkig nog net op tijd volle kradit terugstoomen, waarop een motorboot men, waarin ook arbeiders zitting langszij werd geroepen, om de zullen hebben. Een motie waarin de j Vorstin en den Prins over te ne- - - men. Geen moment scheen de opge- omzetting van het bedrijf en de be noeming eener Staatscommissie wor den gevraagd, volgde natuurlijk op deze toelichting. De motie zal worden gedrukt en rondgedeeld en later de heer Duys vroeg: zoo spoedig moge lijk worden behandeld. wektheid van de Koningin atoorcL En dkn moest ge haar ontroering zien, in Aksel bijvoorbeeld, waar da geestdrift zóó hevig zich uitte, daar op het plein, aan 't oude raad huis, met dien grooten, giooten zen- Waarom de heer Iielsdingen precies newijzer, en in de menigte, achter dezelfde wenschen nu ook nog eens dikke touwen teruggehouden, al die moc-st gaan uitspreken, was r iemand j vrouwen en meiskesr die kleine pop- duidelijk. Anders stond het met zijn pleidooi voor verhooging van de loo- nen der werklieden die nu, Krach tens overeenkomst tusschen den Mi nister en de vakorganisaties, zal in gaan op 1 Juli 1918. De heer Helsdin- gen had liever deu datum van 1 Jan. in den pronk van de Akselscb» dracht, de doeken hoog opgespeld op de schouders, de groote zijden schor ten, de gouden krullen uit de vlinde- dende kappen. En toch zei een oud moedertje mij waren ze nu Dnog niet eens op haar Zondagsch aangenomen gezien, maar hij liet het netjes gemaakt, omdat 't bezoek van -"' de Koningin immers ook maar een voudig zou zijn. En toen nu tiaar overheen onverwachts een vliegtuig kwam zwieren, dat 't alles omfiiKi? keek, en alweer maar juichte dnt waren wèl kostelijke momenten. EEN INBREKERSBENDE. Naar de N. Ct. verneemt heeft de politie ernstige vermoedens, dat te Den Kaag een wijd vertakte inbrekersbr-eide l»e- staat, waarbij ook verschillende dienstboden zijn aangesloten. Deze laatsten bevinden zich vooral onder hen, die zich als noodhulp verhuren, om wanneer zij met alles in huis goed op de hoogte zijn, hun betrekking op te zeggen en aan de bende verslag uit, te brengen, waarop dan spoedig een ongewenscht bezoek volgt. De po litie meent reeds een spoor te lichben om deze individuen te ontmaskeren. er nu maar bij, teneinde nog wat tijd en welsprekendheid over tc houden voor verbetering der positie van de werkvrouwen. Ook de heer Kolthek wilde srtille rie-inrichtlngen omvormen tot .gele genheden tot het welzijn der gemeen schap", en aangezien de Minister dat niet schijnt te willen, moet de Kamer willen, vooral nadat zij do motie- Boruans heeft aangenomen waar tegen u gestemd hebt, riep de heer Duys hem toe. Maakt niets uit, de heer Kolthek komt voor de Kamer op. En daarom stelde hij een verbeterde motie-Duys voor, waarin de omzetting van het artilleriebedrijf in een niet- winstgevend bedrijT onder leiding van de arbeiders wordt geëischt. De lieer Kolthek neemt wel aan dat dlo motte niet zal worden aangenomen, maar dit is geen bezwaar om zulke moties voor te stellen. uitdrukking op liet gelaat van Vane. Ik begreep wel, dat hij geen kans zag om de grenadier over te halen tot een schoorvoetend „Ja" en dat hij blij was dat hij niet onder het ,-wij" be grepen was. Op den terugweg naar het kasteel maakte hij de opmerking, dat de eenige mogelijkheid om de markiezin te bewegen haar bezoek te herhalen zou wezen, om te trachten Juliette in onze macht te krijgen. Hélène be rispte hem over deze gedachte, n-aar toch zag ik dat er een glimlach in haar oogen straalde. Dien avond op het terras oegon ik over het manuscript te spreken. Mis schien was het alleen de plaats cn het uur wat mij daartoe bewoog, want alles om ons heen stemde tot over peinzingen. Aan on*3 voeten baadde de laan in het maanlicht, geen enkel geluid verbrak de doodsche stilte, niets anders dan onze stemmen en af en toe een kreet van de rachtuilen die in het kreupelhout huisden. Vane rcokto en zijn sigaar gaf het eenige licht af, mademoiselle in een stoel ge zeten, had de oogen half gesloten. Gedurende eenige minuten iiad nie mand eer woord gesproken cn toen haalde ik eensklaps het manuscript uit mijn zak. U hebt misschien al wel ver moed, m.-demoisellc, begon ik, waarom monsieur Vane en ik denken dat onze nachtelijke bezoekers roya listen zijn. Zij zag mij aan en nu viel er juist een straal maanlicht op haar gelaat, Ja, monsieur, antwoordde zij, maai' waarom ti dat vermoedt, is mij nog een raadsel. Het manuscript openend hernam ik nu: Ik geloof dat nu het oogenblik gekomen is, mademoiselle, om u ln kennis te stellen met het geheim dat wij hier hebben ontdekt Het houdt verband met het kasteel Frontell ic en kwam ons toevallig in handen. U is natuurlijk op de hoogte met de ge schiedenis van Frankrijk gedurende de revolutlo en weet bij gevolg, hoe op zekeren dag een bende gespuis zich van Parijs naar do graven te Saint Denis begaf en deze onmede- doogend verwoestte. Ja, monsieur, ik heb er van ge hoord dat men den koninklijken graf kelder plunderde. Dan zal het alleen noodig zijn, dat ik u de hoofdpunten van het ma nuscript mededeel, daarna kunt u hot lezen als u dat wilt. Zoodra zij dit gedaan had staarde zo als wezenloos voor zich uit. Dat is ons geheim, het geheim van Frontellac, zei ik nu. Het is zonderling, messieurs, zoo zonderling, dat ik nog niet kan geloo- ven dat het waar is. De verloren schat van St. Denis is dus op Frontellac verborgen. Mon Dieu, wal zal Frank rijk zeggen wat zal de wereld den ken, indien het u gelukt dien te "bin den. En dat was hetgeen u denkt dat. do royalisten weten en hetgeen ze u willen beletten te vinden. Ik geloof van wel, antwoordde ik. Maar u blijft toch zeker wel zoe ken? vroeg ze eenigszins angBtig, Althans niet uit angst, mademoi selle, antwoordde Vane. Dat begrijp ik wel, maar uit angst voor mij laat u het? Dat moet u niet doen, messieurs, vergunt mij liever u te helpen om den verloren leidraad op te sporen. Geen enkelen hoek van het kasteel zal mij ontgaan. Wilt u mij als bondgenoot aannemen, dan zullen we te zamen v erken, vroeg zo. Gaarne, antwoordde Ik, cn het zal u zeker eerder gelukken den schat te vinden dan ons. Vane wierp zijn sigaar over de balustrade heen, zeggende: Ik denk, mademoiselle, dat de piano ons een ingeving zal bezorgen, wilt u niet eens iets voor ons spelen? ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Achterhet paneel. liet amuseerde ons te zien ii et hoe veel enthousiasme zij nu naar het verloren document cine zoeken. Ge-1 trouw aan haar woord deed zij al wat zij kon en begaf ze zich zoowel naar den zolder als naar den kelder tot groote verbaring van madame Courtier, von Armond en van Féllce. Op een anderen dag vond ik in de bibliotheek alle boeken overhoop lig gen en haar te midden daarvan zit ten. Zij deelde mij toen mede, dat z; alle papieren wilde onderzoeken om te zien of er iets van het document bij was. Wij konden haar nauwelijks meer overhalen om ons te vergezellen op onzo rijtoeren, ieder oogenblik dat zij niet met zoeken door bracht be schouwde ze als verloren tijd. Op deze wijze gingen er drie dagen voor bij en na afloop daarvan waren we weinig wijzer dan op het oogenblik dat wij het document vonden. Ik be- sprak do kwestie andermaal met Va- no en wij kwamen overeen, dat we opnieuw zouden gaan graven bij het prieel en indien we daar niets von den, zouden we het in de nabijheid van de fontein gaan doen. Wij beslo ten ons werk te hervatten op den vier den dag nadat mademoiselle op Fron tellac was, maar toen bracht zij ons eensklaps tot andere gedachten. 2ij kwam aan de lunch met een hoog roods kleur en blijkbaar zeer opge wonden. zoodat ik een oogenblik dacht dat haar zoeken bekroond w as seworden. maar toen ik haar dit vroeg, schudde zij het hoofd. Neen, monsieur, zoo gelukkig ben ik niet geweest, zei ze, maar daarop hield ze even stil ten einde een klontje suiker in haar kop 'ho- colade te werpen. Maar wat hebt u dan ontdekt, u is toch den geheelen morgen in de bibliotheek geweest, zei Vane. U denkt dat ik niets heb uitge voerd, ik zag wel hoe spottend u mon sieur Elliott aanzag, antwoordde zij, ik heb echter ook mijn geheimen en voor uw straf zeg ik ze u nu niet Dan is mijn eetlust totaal bedor ven, tenzij u mij wilt toestaan om u uit te hooren en u ons wilt zeggen als wij de waarheid nabij komen, gaf hij glimlachend ten antwoord. Wat wij echter ook zeidon, zij schudde steeds het hoofd zeggende, dat zij niét losliet vóór dat zij Vane voldoende had gestraft voor zijn nieuwsgierigheid en nadat wij van tafel waren opgestaan, begaf ze zich weer naar dc bibliotheek en Madame naar de keuken ton einde een lekker gerecht toe te bereiden. Ik liep het terras een poosje op en neer voort durend een blik naar binnen werpend. Zij schijnt toch bepaald belang in deze kamer te stellen, hoewel zij er al reeds zooveel uren in heeft door gebracht, merkte Vane half geksche rend op. Wij zouden wel eens naar bin nen kunnen gluren, opperde ik rt j uaud bij hut woord voegend, ke<k ik j door het raam naar binnen. Van mijn standpunt uit kon ik J»®" lène niet zien en ik werd nu wat bru taler en ging recht voor het venster staan, maar nochtans zag ik llüar niet, de kamer was ledig. Ik was verbaasd, want een I®? minuten te voren moest ze nochtans daar zijn geweest en de deur iuga8u- de zag ik daar Armond die ce wt- sen van de piano schoonmaakte. J°® ik hem vroeg of hij mademoiselle ooi had gezien gaf hij mij een ontken nend antwoord. En hoe lang ben je al nien vroeg ik hem. Tien minuten of een kwartier, monsieur, luidde zijn antwoord- En is mademoiselle niet uoor es gang gekomen? hli Neen, monsieur, antwoordde "n- Ik ging naar het terror tcr.> waar Vane mij opwachtte. Zij is niet in de bibliotheek en Armond zegt mij, dat zij niet doo gang is weggeguan, zei ik. En toch ook met door nel w»™ daar hel) jij hot oog op gehojacn, antwoordde hij. .j, Ja en lion minuten gcieucnhcn ik haar nog beslist gezien, ma weer, eenigszins gejaagd. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 6