Isswin Dagblad Buiteniaivdsch Overzicht TWEEDE BLAD. Zaterdag 15 Maart 1911 Van üntsch lndië naar Holland teruy. I1L Kobé was zonniger dan Nagasaki, maar even vuil wat de wegen be treft. Wij hadden nu onze J apansch© klompjes, maar liepen er zoo moei lijk op dat wij al heel gauw vuile 6choenen verkozen. Wij zeiden hier in grooten getale ons schip voor ee ltige dagen vaarwel en spoorden in partijtjes in de richting Yokohama. Osaka was de eerste plaats op miin programma. Hot ligt slechts een klein uur sporen van Kobé en met ©en Amerikaansch medereiziger wer den nog eenigo tempels bezichtigd. Osaka is een fabrieksstad met an derhalf mlllioen inwoners. Het maakt, zooals vrijwel alle industrie steden geenerlei aanspraken op schoonheid. De stad is zeer ruim ge- bomvd en beslaat dus met hare groote bevolking eene reusachtige op pervlakte. Het, tramverkeer is zeer ontwikkeld en een tramwagen, be doeld voor een totaal van 50 zit- en staanplaatsen, bergt gewoonlijk een 70-tal passagiers, waarvan het laat ste viertal er geen bezwaar in ziet aan voor- en achterzijde e(p de aange brachte cow-catchers te hangen, wanneer alle treeplanken bezet zijn. Het baanijo van conducteur op een Osaka-train is daardoor geen sine cure. Kyoto, weer een uur verder dan Osaka is een veel kleinere stad waar echter meer werk is gemaakt .van verfraaiing. Wij besloten hier voor de aardig heid in een Japansch hotel te gaan logeeren, wat ten slotte zijne nade© len bleek te hebben. Het is heel aar dig aan den ingang ontvangen te worden door een diep .buigenden Jo- panner en eenige vrierndelijk lachen de meisjes, het is vermakelijk in •ge zelschap van diezelfde meisjes een Jupanschcn maaltijd te gebruiken mat de voor onze onhandige vin gers zoo bezwaarlijke chop-sticks" (eelhoutjesj, maar een groote aarden pot, gevuld rnet gloeiende kolen in een rand van fijn zand verwarmt slechts de er boven uitgestrekte handen, in het geheel niet de door papieren wanden omringde kamer. En Japan is koud in den winter, als x»en zoo juist de tropen achter den rug heeft. Dies zóchten wij verwarming na den maaltijd door een geforceerden warsch in de alweer modderige stra-, ten, welke ons ten slotte naar een bioscoop-theater voerde waar een Japansche film vertoond werd. De grcKte attractie was hier de explica teur. Deze funclionaris krijschte in een zeer zekeir door zijn vak schor ge worden stem een waarschijnlijk fik ben de Japansche taal niet machtig) geheel volledige uitlegging van "het stuk tot zijne aandachtige toehoor ders. Ten einde hem gelegenheid te ge ven zoo volledig mogelijk te zijn, werd de film veel te langzaam afge draaid wat den medespelers een buitengewoon statigen gang en def tige gebaren verleende. Mooi was het r.ict. .naar een Ja panner wil blijkbaar boven alles de hem geboden voorstelling tot in de fijnste puntjes begrijpen. De explicateur werd na een tv tiglal minuten afgelost. Hij verdien de het. Den volgenden morgen werden wij in een keurige auto naar het station gereden. Een der bedienden van het liotel werd meegegeven om voor onze kaartjes en bagage, zelfs voor reis lectuur te zorgen. De reis naar Yoko hama., 12 uur in den trein, verliep zonder een oogenblik vervelend ie zijn. Uren lang zalen wij op bet acn- terbalcon van den observatie wagen en bewonderden het mooie Japansche aaaneiiimer Hallaijes EE.N ZATEKUAuAYUi\Di-i;.v.- uE. Vergadering van den Ministerraad ran bet land Dnalreden aan Zee. De bijeenkomst is nog niet begonnen. De leden staan in grocpjDs bijeen en voe ren opgewekte gesprekken. Justitie vertelt een aardigheid aan Oorlog, die er om lacht, Financiën geeft op le vendige wijze een beschouwing aan Marine ten beste over de schatkist en haalt daarbij zijn zakken uit, uie leeg zijn, Buitenland luistert naar een verhaal van Binnenland, daarbij zelf in alle moderne talen van Europa zwijgend. Hamerslag. De zitting gaat begin nen. De leden nemen hun zotels in. MARINE: Justitie, zeg, je zit daar op mijn plaats JUSTITIE (opstaande): Komaan, collega, heb niet zooveel praats. Ik zal je zetel dadelijk ontruimen Vóórdat je kielzog straks van toorn gaat schuimen. MARINE (halfluid voor zich heen): Ja, ja, men trekt tot mij altijd mauvaise mine, Ik ben het zwarte schaap, de aan stoot, de Marine. VOORZITTER (hamerend): Als Excellentie handhaaf uw fatsoen En mopper thans niet meer, want er is veel te doen. Ilt zal u nu de agenda eens doen hooren, Er mag geen oogenblik met ïjdelen praat verloren. (Leest): Er is een burgemeester noodig, Beigië's wensch gansch overbodig, Met Duitsclie steenkool gaat het goed, Goud heeft ons land in overvloed, Inbrekers zijn er veel te veel, Aan lasten heeft een elk zijn deel, Toch moeten die nog meer verhoogd, Zooals 't Departement beoogt. Ik schenk u allen klaren wijn. Mij dunkt: de agenda mag er zijn. ARBEID: Ik wou wel even vriendlijk infor- mceren, landschap, de met sneeuw bedekte berggroepen op den achtergrond, de geheel beplante velden aan weerszij den van de spoorbaan. Fujii Yoma, de heilige berg, twee uur sporen van Yokohama was door mist geheel aan onze belangstellende oog ei i onttrok ken; wij hebben hem later uit ze© bij helder weer nog kunnen bewon deren. Yokohama is naar mijne be scheiden meening de mooiste en zin- delijkste van de Japansche steden, waarbij Ilt mijne onbekendheid met Tokio moet vermelden. In Yokohama kwamen 250 nieuwe passagiers aan boord. Eenige duizende menschen, enthousiast met kleine Japanscho vlaggetjes zwaaiende, deden hen uit geleide, Hiér zagen wij voor de eerste maal tientallen van de andei's altijd glimlachende Japansche meis jes, troosteloos hullen bij het af scheid van hunne bloedverwanten. Eindeloos lange serpentines onder hielden de verbinding tusschen ver- trekkenden en achterblijvers tot er reeds oen belangrijke afstand tus schen kade en schip was. Aan boord was het eene gezellige drukte. Bijna onmiddellijk werd een comité be noemd, dat een serie feestelijkheden zou organiseeren. De leden hiervan hebben zich op loffelijke wijzo van hunne taak gelsweten,, een taak -die dankbaar was door de aanwezigheid van eene goede stemming verschei dene verdienstelijke muzikale krach ten en een bioscoop-apparaat met de noodige films. De tiendaagsche reis naar Honolulu was een groot suc ces. Oudejaar werd, dank zij het ac tieve comité- en de niet kleinere acti viteit van den met do samenstelling van het menu belasten chef-liofmees- ter, pp waardige wijze gevierd. Een volkomen rustige zee stelde allen in staat het nieuwe jaar rnet vroolij- ke gezichten toe te drinken. Op 8 Januari bereikten wij Hono lulu en vonden daar de „Vondel" van de Stoomvaart-Maatschappij Ne derland en ons oorlogsschip „De Ze- ,ven Proyinciën", wal ons Holland- sche hart goed deed. De prospecti noemen Honolulu een paradijs en men zou er toe kunnen komen te zeggen, dat het niet over dreven is. Het klimaat is er vrijwel liet gebeele jaar hetzelfde. De tem peratuur -is nooit lager dan 55 gr., nooit hooger dan 85 gr. en het dient gezegd te worden dat die grenzen zeer zelden worden bereikt. Het Hol- landsclie element was door de aan wezigheidvan meergenoemde schepen sterk vertegenwoordigd, in het aqua rium met d'e wonderlik gekleurde en gevormde inheemsche visschen, in Jiel paleisachtige Inoana Hotel aan iWai-kiki Beach, in de curiositeiten winkels en 's avonds bij het bal op het dak van het Young Hotel, overal hoorde men Hollandsch spreken en zag men de altijd te herkennen Hol- Jandsche gezichten, duizende mijlen van het vaderland op een klein ei landje in den Stillen Oceaan, een zaam gelegen op verscheidene dag reizen van het dichtstbijzijnde vaste land. En Honolulu heeft de echt- Amerikaansche gemoedelijkheid, ge- .porsoniHëerd in de begroeting van de jonge dame achter de toonbank in den cnriositeitswinkel:'-?,Hello, boys, good morning, how d'you do". (Dag jongens, goeden morgen, hoe gaat het)? Een dollar is een onvoordeelig geld stuk voor iemand die aan guldens rekening gewend is. De man die op Batavia een winkel ontvlucht, waar men f 20.voor een paar schoenen vraagt, betaalt met genoegen tien dollar voor hetzelfde in Amerika. Niet omdat hij vergeel in zijn reken kunstig brein 10 rnaal 2'A gelijk te maken aan 25, maar ..tien" klinkt in dezen tijd van hooge prijzen zoo ver rassend laag. dat hii minachtend het verschil na herleiding negeert en zijne garderobe zonder aarzeling met het nieuwe schoeisel verrijkt. 't Spook van den HONGERSNOOD dreigt! Niet alleen in Duitschland. Maar daar is 't toch in elk geval wel heel erg. Ben Reuter-correspondent geeft een beschrijv.ng van den wanliopi- Wie eenen nieuwen burgerpa be- geerert. VOORZITTER. 't Is Melraah, naar men weet als stad vermaard, beroemd En die in ganscii Kuroop met eere - wordt genoemd. ONDERWIJS (peinzend): Daar hoon alleen een man der eerste klasse, Voor tweederangs figuren zou men passen. Zijn er veel sollicitanten? VOORZITTER: O, genoeg. Maar menigeen, die naar de functie vroeg Is daarvoor niet geschikt, er t wo men officieren, Gepensioneerde lui, O. VV.sche krui denieren, Kortom, een legertje van uiterst brave lieden, Maar die geen waarborg jpns als burgemeester aieoen. De taak is ook niet licht, de Raad is vol critick, De burgerij eischl veel: een burge meester kwiek, Niet oud, welsprekenu, ihnk, in zijn gedraging waardig Maar altijd in den vorm en voor be zoekers aardig. Kortom, een waar talent, genie ot phenomeen, Wie kent zoo'n candidaat? Helaas, ik ken er geen. (Algemeen stilzwijgen. De Minis ter van Justitie tast in zijn vestzak en maakt een gebaar, dat hij hem ook ddar niet vindt). OORLOG lop commandotoon): Ik wil in qualiteit dan allereerst verklaren, Dai Melraalis burgervaar de siad hoedt voor gevaren. Schiet op den Bolsjewiek, als die 't mocht onderstaan, Tegen het oud Stadhuis ten aanval op te gaan. Wat 't meeste noodig is, ('k ver zeker u 't is juist) Dat is geen sterke geest, maar wel een stevige vuist. (Slaat met de zijne op tafel). gen toestand In Duitschland. Als de regeering d© voedselpositie kon ver beteren zou de toestand nog gered kun Den worden, maar dit is slechts een kwestie van dagen. Als Duitsch land In April geen aanzienlijk© aan voeren krijgt, zal letterlijke verhon gering het gevolg zijn. Even noodig als voedsel xijn ze kere grondstoffen, om Duitschland dn ©taal te stellen den arbeid voort te zetten, omdat Duitschland alleen door werk voedsel koopen en schade vergoeding betalen kan. ïntusschen dringt de tijd; het spook van het bolsjewisme krijgt) vleesch en bloed. In Weenen en verder in olie stre kken van de .vroegere Donau-monar- chie wordt ook veel geleden. De sterlte in Weenen, o.a. van zuigelin gen, is buitengewoon hoog. In Wee nen stierven voor den oorlog per 1000 15 menschen, in 1918 was dit ,al 34, maar nu is het nog hooger. In 1918 stierven 11.629 menschel aan tuberculose, tegen 6223 tri 1914. fn Roemenië is de toestand ook verschrikkelijk.j Bovendien ziin daar geen transportmiddelen. De Duit- schers lieten do Roemenen slechts de beschikking over... 40 locomotieven. Roemenië alleen heeft per maand van buiten 100.000 ton levensmidae- jLen noodig om in den nood te voor zien Vra het Intern. Roode Krulacomt- ,tó bereikt de vredesconferentie een menigte smeekbeden uit Oost-Euro pa om brood De Entente-voedselfaad heeft vast gesteld, dat van 1 Februari tot 31 Augustus voor Europa 30 millioeu ton levensmiddelen noodig zijn^ om den hongersnood te weren. Er ls evenwel geen scheepsruimte genoeg om het voedsel te vervoeren. Nu wreekt de duikbootoorlog zich ontzettend. Wat de onderhandelingen te Brus sel over de voedselvoorziening van Duitschland aangaat weet de Tele- graaf-correspondent te melden, dat deDuitsohers de door de geallieerden gestelde voorwaarden hebben aan genomen. President Wilson is weer in Parijs, zooaat, nu spoed achter de verdere '«.-jedesanderiiandearigen gezet kan worden. De Entente heeft haar voorwaar den vrijwel klaar. Is te verwachten, dat de Duit- scliers nog zullen weigeren de voor waarden aan te nemen? Er gaan te Weimar en te Berlijn stemmen op ten gunste van een ont houdingspolitieke De regeering zou moeten weigeren den vrede te onder? teekenen zoo de voorwaarden der Geallieerden niet overeenkomen me', de 14 punten van president Wilson. Men wil het land liever door «e- ibrek en anarchie ten onder laten gaan, dan door het sluiten van een vernietigenden vrede. De gevolgen van de anarchie zouden bovendien niet Duitschland allepn maar de ge beele wereld treffen. Het ié natuurlijk zeer goed moge lijk, dat dergelijke berichten slechts gelanceerd worden bij wijze van dreigement, rnet de bedoeling u© Geallieerden tol meer toegevend heid te stemmen. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Raad van Tien de neutrale staten heeft uitgenoodigd, hem vóór den 20en Maart hun'opmerkingen in verband met DEN VOLKERENBOND mede te deelen. Er moet dus wel haast achter de zaak gezet worden. De New-York Herald meldt, dat er sprake van is, dat Genève aangewe zen wordt als zetel van den Volkeren bond. t IN DE FRANSCHE KAMER; heeft de minister van Financiën, Klotz, medegedeeld, dat Frankrijk BUITENLAND: Nu nu, mij dunkt het kon wat zachter, En de diplomatie ARBEID: Daarvan ben 'k geen verachter, Maar tooh komt het mij voor, 'k weet dat 'k mij niet vergis, Dat noeste arbeid voor dit ambt het meest noodzakelijk is ONDERWIJS: Aandacht voor 't onderwijs FINANCIëN: en letten op de centen. LANDBOUW: En distributie dan? Steeds loeren malcontenten. JUSTITIE: Vergeet, meneeren, niet de menigte der boeven, Die nu dag in, dag uit, mijn hart zoozeer bodroeven. De nieuwe burgervaar zij. flink politiehoofd, Hij krijgt vast nooit mijn stem, als hij dat niet belooft. MARINE: Helaas, ik heb geen eisch, want Melraah en Marine Die hebben niets gemeen: het is om van te grienen. (Hij is ten prooi aan heftige ge moedsbeweging en wordt door Kolo men getroost, die in hetzelfde geval ^erireertj. VOORZITTER: Meneeren, luistert goed, 'k begin nu aan de namen Van wie men noemen kan, de goe den, de bekwamen (Leest): Jonkheer van SpergeJstein. LANDBOUW: die man uit Putjewinkel? Dien raad ik stellig af, bet is een groote kinkel. VOORZITTER: Dan neem ik nummer twee: W. B. H. van der Groot ONDERWIJS: Dat is voor Melraah niets, die man is veel te rood. VOORZITTER: Zoo nadert nummer drie (aandach tig turend) meneeren, dat 's een dame! (Algemccne vroolijkheid). tijdens den oorlog 171 milliard Irancs heeft uitgegeven waarvan 118 milliard voor oorlog ea marine. Het zal veel zorg baren om de financieel© tekorten te dekken. De minister merkte evenwel op, dat de Duit- schers moeten betalen eer aan de 'Fransche belastingschuldigen nieu we lasten worden opgelegd. Wij moéten niets doen eer de grondslag de vastgesteld, waarop de Duitsche schuld zaJ worden geregeld. Dat aal spoedig geschieden. Aid© geallieerden koesteren gelijksoortige denkbeel den ten aanzien van de vergoeding der oorlogsschade. In do Hongaarsch© pers zijn GE HELMD LEGEEPLANNEN VAN HONGARIJE verraden. Het doel was weer jeen groot leger te vormen onder den naam van volksweer, om de regeering In de gelegenheid t© stellen zoo noocLg onge wensch te an nexatie© van omliggende volkeren of te wijzen. De Entente zal nu voor de plan nen wel een stakje stéken, want Ma aan Duitschland niet wordt toege staan een sterk leger te bezitten, zal voor Hongarije wel geen uitzonde ring gemaakt worden. DE ITALIANEN SPELEN (HOOG SPEL! Zij hebben zich door die waarschuwing deA Amerikaan- sche regeering met laten in timidee xen en bezit genomen van de Dalma- tieche havenstad Spalato. De Ame rikanen en Engelschen hebben wel hun troepen uit Spalato terugge trokken, maar dit wil niet zeggen. )]at zij nu genoegen nemen met dit Italiaansche avontuur. De Zuid-Slaven zullen het dus met de Itahanen moeten uitvechten, In dien het tot vechten komt. Hoe Ita lië echter een actie tegen de Zuid- Slaven kan ondernemen, wanneei de lövensmiddeien-aanvoer uit Ame rika en Engeland stop gezet wordt, zooals naar men weet gedreigd is is n:et duidelijk. Opbouwend is deze ruzie, en nog wel tijdens de on derhandelingen over den Volkeren- boud, alierninst. IN DUITSCHLAND duren de Spar- tacus-onlusten nog voort, maar 't verzot wordt steeds rmnuer. Er zijn evenwel aanwijzingen, dat de Spar- tacrslen later opnieuw een kansje willen w agèn om op 't regeeringskus- sen te komen. Volgens ue laatste berichten zijn bij ie onlusten 1000 menschen gewond. In de mijnstreken vanSitezie en Beieren is weer nieuwe gisting geko men. Daar wordt weer ernstig ge vreesd voor nieuwe stakingen en on lusten. De openingsdag van de Pruisische Nationale Vergadering is te Berlijn kalm verloopen. De regeering had evenwel zeer uitgebreide militaire maatregelen genomen. Er werden in de verdere zitting stormachtige interpellaties verwacht over 't optreden der regeeringstroe- pen te Berlijn bij de laatste onlusten. De Mjafhapjcelijkea hebben deze in terpellaties aangekondigd. Verspreid nieuws DUÏTSCH-OOSTENRIJK. De Nationale Vergadering heeft u© Grondwet Ln alle lezingen aangeno men: DE LUCHTAANVALLEN. Volgens een Duitsche statistiek hebben de vijandelijke vliegeraaii vullen op Duitsch gebied van begin Augustus 1914 tot 6 Nov. 1918 voor 23 1/2 millioen mark schade ver oorzaakt. Er werden 729 personen gedood en 1754 gewond. DE KANAALTUNNEL. Pain- levé, oud-voorzitter van den Fran sehen ministerraad, heeft verklaard, ■dat de Kanaal-tunnel In vier Jaar gereed kan zijn. JUSTITIE (spottend): Die stijve Melraah-luï BUITENLAND (peinzend): En toch, T was een reclhme. Vast kwam van heinde en ver een stroom,van goede liên Om deze burgerma aan d' arbeid eens te zien. KOLONIëN: En dan de nieuwe tijd MARINE: Mij kan 't ook wel bekoren! Zou op een oorlogsschip eon vrouw- lijk chef behooren? (Hij verdiept zicü in gepeinzen). VOORZITTER: Welaan genoeg geschertst, deez* dame in de mand! Een man wordt hier vereischt, wij zeggen vader! and! (werpt den sollicitatiebrief in de prullemand) Dan is hier nummer vier: J. J. van Holt tot Eeten. FINANCIëN: Die man heeft geen fortuin VOORZITTER: dat heb ik niet geweten. De nummer vijf komt op: Jonkheer F. van der Cloen, ONDERWIJS: Verdienstelijk jóngmenscli, maar anders veel te groen. Twee jaar secretarie, is als sluuent gesjeesd, Gefortuneerd gewis en verre van bedeesd, Bezit een grieksch profiel, steekt netjes in de kleeren En zou bepaald liet ambt in de per fectie leeren, Maar liefst te Melraah niet, als hij zich wat wil oefneo, Dan is daar Huizendorp, of Lekker- Jand of Doefnen. VOORZITTER (zuchtend): Alweer een van de baan. Men is wel difficiel, Straks blijkt nog, dat er geen den heeren hier beviel. Baron van Pavert Wildt JUSTITIE: die is nu weer te geel. VOORZITTER (boos): Te rood, te groen, te geel, ik dacht tot nu: wij keureu Nuttige wenken voor do huievrouwen No. 28. Met groot© blijdschap zullen wij huisvrouwen wel allen de petroleum- wagens hebben begroet, vooral nu 't bron ds tof f enroll is Oen zou gering is en we met 't gas zoo uiterst zuinig moe ten omgaan 1). De petroleumstellen zoolang op non-actief gezet, konden voor den dag worden gebaald en weer in werking gesteld. Zoo kunnen we dan weer dagelijks koken op de stel len. Alleen werd ik bij het koopen van de olie deerlijk teleurgesteld. Vroe ger werd door de „Automaat" aan de verbruikers 'n bus van den inhoud van 4 L. in bruikleen afgestaan en zoo telkens kon die leege bus dan voor een volle worden omgewisseld, nu evenwel moest men zijn olie in een eigen kan nemen. Menige huis vrouw zal niet direct zoo'n kan voor handen hebben gehad en heeft zich moeten behelpen met een flesch of kruik, 't ls maar te hopen, dat de „Automaat" zijn oude manier van doen weer zal kunnen invoeren, daar 't aanschaffen van petroleumkannen nu ook nog al vrij duur is. Gebruikt men een petroleumkachel, al is die van nog zulk ee>n prima constructie, dan is 't aan te bevelen de kachel nooit geheel te laten uitbranden, maar tij dig nieuwe petroleum bij te vullen, daar anders bij 't uitgaan de kachel zoo'n naren walm geeft. Een kleine wenk ook nog voor 't vullen van de schemerlampen. De laatste petroleum, die in den afgeioopen crisistijd ver kocht werd, was van zoo'n slechte kwaliteit, dat zij ln een doorzichtige peer van een larnp duidelijk uit twee vloeistoffen scheen te bestaan. De boven vloeistof was brandbaar, doch de onderste zwaarste vloeistof niet en nu zal waarschijnlijk hier en daar uog wel eeu klein restje in de peren der lampen zijn achiei gebleven. Le dig dus voor t vullen, de restantjes uit de lampen en gooi dit weg. Laat daarna de lainpekuus een oogenblik tijd om de olio op te zuigen en eerst dan is de lamp bruikbaar. Ja waar lijk er komt figuurlijk en letterlijk meer licht om ons heen. Nu de sche merlichtjes (waxine) ook weer ver krijgbaar zijn en we onze kandelaars en blakers van kaarsen kunnen voor zien, is er weer meer gezelligheid in buis. Tot -slot een eenvoudig en wellicht ook bekend recept, dat e©n smakelijk toetje vormt en als cake gebruikt kan worden. Neem 4 lepels meel, 4 lepels suiker, 4 eieren, i L. melk. Dit alles goed dooreen mengen ©n beslaan, f van deze massa baKt men m boter in een Koekenpan aan een zijue mooi brum, 1 en legt die op een diep bord. iiel tweeue deei baki men aan beide zijden mooi bruin en legt die op de vorige. Dan strijkt men hierop, een laag jam, bakt dan 't derde J deel weer aan een zijde brum en Egt die boven op de jam. 't Laatste f deel wordt dan weer aan beide zijden ge- baakeu en bovenop de andere geiegd. Men snijdt ze nu aan, als een gebak ken caKe en dient ze warm op. Secretaresse der -Ned. Vereen, voor Huiscvrouwen, afd. H. en O. 1) De lezer weet, dat over het win terseizoen «Wil bijslag van 30 M3. is gegeven. Red. H.'s D.) Van het Politieke Tour- nooivein. 14 Maart. Binnenlandsche Zaken en Justitie. Het politiewezen en de misdadigheid. Lijkver branding. De ex-Keizer hier te lande. Moet hij worden uit geleverd? Alsof de Eerste Kamer van haar eigen ijver en haar breedsprakigheid bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting een weinig ge schrokken is, met zuJk een spoed werkte zij zicii reeds den eersten dag door een paar van de hoofdstukken heen. R«>eds was Hoofdstuk II (Huis dearKoningin) in de avondvergade ring onder den hamer gekomen, en vandaag zijn Binnenlandsche Zaken Een burgemeester hiér, maar rep pen niet van kleuren! JUSTITIE: Ik vraag beleefd excuus: ile man is veel te oud, Niet wakker meer van gang en daarbij slecht gebouwd, En geel als perkament, ontdaan van baard en haren. Gelijk dat meer gebeurt bij lui van tachtig jaren. VOORZITTER: Ik dank u voor de wenk, zoo'n keuze waar niet bestig. Men vroeg ons dan in het land: zijn jullie daar wel zestig? Wij gaan dus maar weer voort en nemen nummer zeven, Zoo'n lastig vacatuur zag 'k nim mer van mijn leven. Een onderwijzer is 't: Jan Willem Pieter Kunst, Spreekt Onder-wijs misschien een woordje tot zijn gunst? ONDERWIJS: Ik dank u, president, ook ik vind een schoolmeester Toch nog iets anders dan een stad- schen burgemeester. Maar 'k doe nog eene vraag: 'k heb u een naam gezeild, Was voor het polsen van dien man gelegenheid? VOORZITTER: Gij wijst me op een verzuim, wilt dat wel excuseeren. 'k Liet inderdaad behoorlijk infor- meeren, Of door den heer Van Pennel, wei vermaard, De keus van 't. Kabinet wellicht zou zijn aanvaard. Helaas, hij wilde niet. Wat moeit© men ook deë, Het was gestaag en vast en zonder aarzien: „nee!" (Het Kabinet slaakt eenparig een diepe zucht van ontmoediging, zoo dat de deur door den geduchte-n wind druk openvliegt. De Voorzitter, gela ten, neemt den stapel sollicitaties op nieuw ter hand en wil verder gaan. Van alle kanten rijzen protesten. Al len spreken door elkaar): em Justitie afgehandeld. Nu komt de Kamer Dinsdagavond weer terug voor het trekken der afdeelingen en den dag daarop gaat zij met ae an dere begrootingshoofdstukken voort, waarover reeds eindverslag is uitge bracht. Het is niet wel mogelijk om de zeef talrijke punten die vandaag tot op merkingen aanleiding gaven, achter eenvolgens de revue te doen passee ren: wij pikken daarom enkele van de voornaamste daaruit. Daar was, bij Binnenlandsche Zaken en later ook nog eens weer bij Justitie, een aangelegenheid die deze beide Depar tementen raakt, de zaak van de lijk verbranding. Zooals men weet heeft de Regeering zoowel op vragen in de Tweede Kamer gedaan als in de stukken, eene wettelijke regeling de zer aangelegenheid in het vooruit zicht gesteld. De (vrijz.-dem.) heer Van der Feltz betwistte heden de noodzakelijkheid van zulk eene rege ling; verboden, zeide hij, wordt lijk verbranding door de wet niet, en als de Regeering haar bij de wet zou willen verbieden, zou hij daar tegen zijn. De (r.-k.) heer Bosch van Ame- lisweerd drong daarentegen juist op eene wettelijke regeling aan. Minister Ruys stelde beide heeren gerust: een wettelijke regeling zal niet anders doen dan den bestaanden toestand vastleggen. Volgens Minis ter Heemskerk zit de moeilijkheid der regeling o.a. in de vraag: aan wien een lijk toekomt, en aan wien, ten slotte, de urn met do asch die over blijft, waarbij als algemeene moei lijkheid nog de quaestte van het ont dekken van misdaad in het oog moet worden gehouden. Hoe de Re geering zich de oplossing dezer moeilijkheden denkt, werd niet ver- De heer Bergsma, die op de zeer noodzakelijke maatregelen tegen de tective-films wees. en voorts er voor pleitte om tot het bijwonen van recht zittingen alleen hen toe te laten die ©en bewijs van goed gedrag kunnen overleggen,- drong ook zeer krachtig aan op beteugeling der misdadigheid door uitbreiding, en vooral: door re organisatie van ons politiewezen. Mi- nistor Heemskerk zeide dat hij hier op reeds lang de aandacht gevestigd houdt, ook op een verbetering der bezoldiging van do politie, wier lauk zeer is verzwaard in de laatste jaren, maar de zaak is niet gemakkelijk te regelen. Hij moet en- dus nog eens rover denken, niet te lang, naar de belanghebbenden hepen. De heer Bergsma, die mede eenig*. gemeentelijke belangen besprak, bracht o.a. de benoeming der burge meesters door de gemeenteraden '.ei sprako, maar de Minister van Binn. Zaken betwijfelde of dit wel een de mocratische verbetering zou zijn, om dat dj burgemeesters dan hun vrij heid tegenover de Gemeenteraden al spoedig zouden inboetefi. De zaak kan echter nauwgezet worden over wogen bij de komende herziening der Gemeentewet. Evenzoo de belemme ring, die sommige gemeenten bv. Delft, welks burgemeester dit onder werp aansneed ondervinden door dat zij, tegen plattelandsgemeenten' aan leggend, in hun noodzakelijke uitbreiding worden belemmerd. D© Delftsche, Leidsche, Eindhovensch en andere gemeentelijk-imperialisti sche wenschen worden intussclien binnen niet langen tijd bij de Siaien- G ener aai aanhangig gemaakt De begrooting van Justitie gaf op nieuw aanleiding tot klacht over den achterstand (door den heer Bergsma geuit) op justitieel wetgevend ge bied, terwijl de heer Van Embden aandrong op oplossing van het vraagstuk van den kosteloozen rechtsbijstand. Den laatst en uit te breiden achtte Minister Heemskerk intusschen niet raadzaam: op het oogenblik, zeide hii. kunnen alleen zéér rijken, én armen procedeeren, de allerarmsten het 'procedeeren nog gemakkelijker te maken lachte hem weinig toe; de heer Van Embden kreeg dus weinig troost op zijn klacht. Evenzoo do heer Bergsma op de zijne over de antiquiteit van ons Wetboek van Koophandel. Da.t wordt herzien, zeide de Minister, dus begeef ik me op dit oogenblik daarover niet in discussie. Een beiangrijke vraag werd door den lieer Van Embden nog aan de Er is nog meer të doen. Dan He- ver nog gewacht Wij zitten anders hier tot vier uur in den nacht - Het is een mer A boire Hoe vin den we den goeien? Moet hiermee 't Kabinet zich lan ger nog vermoeien? Waarom doen we geen greep, luk raak, die zal het zijn VOORZITTER: Meneeren, weest bedaard, ge doel mijn boren pijn. Wij doen deez' zaak niet af, we stel len haar dus uit. (Applaus). Dit is ons wijs, ons vroed, ons knap, ons goed besluit. (De behandeling van de agenih wordt voortgezet. Justitie laat stille tjes een versje circuleeren, dat In'J tijdens de beraadslagingen heelt ver vaardigd en dat aldus luidt): Burgemeesters zoeken Is een zware taak! Kijk in alle hoeken, Zelden is bet raak. Is zijn afkomst veilig. Dan heeft hij geen geld, Of is hoe langwjjlig, Dikwijls ongesteld. Of zijn vrouw is lastig, Brengt de stad op stok, Of hij zelf is kwustig, En verwekt amok. Als hij niet te rood is, Noemt men hem te rechts. Slechts wanneer hij dood is Weet men heel geen slechts. Mocht geen uitkomst dagen, Moet m' een burgerpa Per omroeper vragen, Voor de sttul Melraah. FIDELIÖ.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5