36e Jaargang No. 10932 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. DINSDAG 18 MAART 1S19 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 8 maanden Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent ge vestigd is (kom der gemeente) f 2.26. Franco per post door Nederland i 2.60. Afzonderlijke nummers f 0.15. .Geillustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51'. GeTllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per post f 0.69. Uitgav* der N.V. Lourens Coster, Dire. cur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERfENTIEN Van 1—5 regels f 1.— iedc-re regel meer 20 Cts. Reclames 40 Cts, per regel. Tijdelijk oorJogstoeslag 20 procent. Bij abonnement aanzienlijk ral at. Tienstuivers-advertentien van Vraag en Aanbod van 1—5 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer 12'., cts. a contant. Buiten bet Arondissement dubbele prïjs. Adverten tien buiten bet Arrondissement 25 Cts. per regel. Reclames 60 Cts. per regel. Directie en Administratie: Groote Houtstraat E3. Telefoonn. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Verstrekking van gooiikoope Brandstoffen UITBETALING van de te veel be taalde gelden over d© 4e WINTER- HUISBRAND RANTSOENEE RING (1 Eenheid: H.L. Eierkolen, 200 korte turven; Kamerbewoners 1 H.L. Anthr.) aan het kantoor: Jacobslraat 8 rood, voor do ingeschrevenen wier na men aanvangen met de letters W, IJ, Z, op WOENSDAG 19 MAART 1919 voorm. van 9—11 1,2 uur en nam. var; 2 -4 1/2 uur. Medegebracht moeten warden de tjuilantiên van betaalde brandstof fen van bovenstaand rantsoen en het bewijg van inschrijving (groen kaartje). Bureau zijn medewerking, drie uit vindingen die al door verschillende octrooien beschermd waren, werden in exploitatie genomen. Van de ove rige zijn er nog enkele in onder zoek. Totaal kwamen er 120 aanvra gen in. Het practisch resultaat, zou men zeggen, is dus gering en het Bu reau noemt in zijn "jaarverslag dan ook 5 of 6 procent. Maar laat ons niet vergeten, dat dit geringe percentage anders misschien nooit tot uitvoe ring zou zijn gekomen. Dat is dus zóóveel gewonnen. 15 procent van de aanvragen wordt direct als hopeloos ter zijde geleed. De helft gaat over het perpetuum mobile 'de eeuwigdurende beweging) het onderwerp, dat den menschelij- ken geest niet meer loslaat., wanneer, BEDANKT.Deze week vergadert het dien eenmaal gegrepen heeft. de afdeeling Haarlem van de Ned. De andere helft bestaat uit ontwer- j Ver.tot afsch. van Alcoholh. dran- pen van menschen, die de vraag- ken huishoudelijk. O.m. vermeld de stukken, welke zij willen oplossen, agenda de verkiezing van twee be- niet. kunnen overzien. Dan volgt de stuursleden door bedanken van de hoofdgroep van 80 procent dit zijn, (heeren M. A. Réinalda en H. Ploeg ontwerpen, waarin wel iets goedsJunior, ligt, maar die bij nadere beschou- Opmerkingen nlt de burgerij. De heer H. Rootlieb vestigt er de aandacht op, dat de meisjes in de kiosken een onafgebroken dienst hebben van des morgens 8 tot des avonds 8 uur, zonder schafttijd. Met den inzender zijn we "het eens, dat maatregelen behooren getroffen te worden, om daarin verandering te brengen. Of men moet reserve-per- soneei in het schaftuur laten ver vangen, of men moet de kiosken in een stil morgen- of middaguur slui ten, om de krantenverkoopster eeni- ge vrijheid te geven. toch te weinig vooruitzicht- openen of de kiem in zich dragen om op technische of commercieele gronden tot mislukking te leiden. Ja, het uitvinden is zoo gemakke lijk niet En toch zou het een groote fout zijn om de neiging daartoe niet aan te moedigen. Daarom vestigen wij de aandacht nog eens op het bestaan van dit Bureau. Directeur is de in genieur M. L. van der Schaaff, te Delft. LEVENSM DDELEN- VOORZIEMNG De Directeur van het Gemeentelijk (Levensmiddelenbureau te Haarlem nrengf ter kennis: dat verkrijgbaar wordt gesteld: Kaa$ gedurende het tijdvak van 18 tot en me: 22 Maan 1919, op bon C No. Oenteent«raadsverkieilngen. 51: een ons KAAS, t.w. Naar wij vernemen houdt de R.-K. oude volvette Goudsche 4 "17 cent! KiesyerecniglrtE Maandag 74 Maart een ledenvergadering tot t opmaken per ons. (Van de groslijst voor de gemeente- ouoe Goudsche 30 plus a I03 centraadsverkiezingen, per ons. Vanwege 't bestuur zal geen aan- Goudsche 20 plus k 8 cent per ons. beveling van candidaten bij de leden dal in verband met de aanwezige voorraden aan den verbruiker geen keuze van soort kan worden gel a ten: dat zonder bon mag worden ver kocht worden ingediend, zoo dat de leden in hun keuze vrij zijn. De kans is groot dat een vrouwelijke candidaat op de lijst zal worden geplaatst, daar er een sterke strooming onder de leden is, die er voor is. De Vrijzinnig-Democratische Q I Kiesverecniging vergadert Donder- oude nagelkaas a 8^ cent- per ons; dagavond tot *t vaststellen van de jonge nagelkaas k 6* cent per ons. i candidatenlijst voor den gemeente- Regeeringsvisch in1n CHR. MIDDENSTANDSVEREE-- - - -- - op Woensdag 19 Maart 1919 van tsjj^ing. - Voor de afd. Haarlem i Januari 1918 861 bedroeg op 1 Jan. uur v.m. tot 1 uur n.m. per per- en omstreken der Christelijke Mid- 1919 was gestegen tot 904. Uit 't ma- denslandsvereeniging zal ds Vun- gazijn werden 976 maal verplegings- derink op Donderdag 27 Maart een artikelen gevraagd tegen 1096 maal lezing houden over 't onderwerp in 1917- Er werden in de badhuizen Inrichting der socialistische regee- ring". WASCHGOED WEGGEHAALD. Uit de tuinen, gelegen achter de per- ceelen aan de Aeiberlsbergstraat en de Tetterodestraat is in den nacht van Zaterdag op Zondag het daar hangende waschgoed gestolen. MOTORRIJWIEL ONTVREEMD. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ten nadeele van den eige naar van het pakhuis, gelegen aan het Plein No. 23, een „Harley David son"' gestolen. HET WITTE KRUIS. Onder leiding van den heer H. van den Berg vergaderde Maandag de afdee ling Haarlem van de Noord-Holland- sche Vereeniging „Het Witte Kruis". In een openingswoord deelde de voorzitter mede, dat de afd. mat veel zorg de badhuizen aan den gang had kunnen houden, maar dat ie rekeningen van de badhuizen aan 't Leidscheplt-in en aan den Schoter- singcl met een nadeelig saldo slo ten. Er werd aan den rajjd geadres seerd en de raad verklaarde zich be reid om de nadeelige saldi te dekken. Ook met moeilijkheden inzake de kolenvoorziening had men te kam pen. Ten slotte werden echter steeds de noodige kolen verkregen en me de werd in 't gebrek aan zeep voor zien door de bemoeiingen van het be stuur. De heer H. Mauritz bracht daar na 't jaarverslag uit. Daaraan ont- leenen wij dat 't aantal leden dat op EEN POND V1SOH, op vertoon van Vnschkaart No.: 11400 in de 'Gemeentelijke Visch- hal; op vertoon van Vischkaart No. 14012500 in het Pand ingang Ko ningstraat Haring Prima kwaliteit gezouten haring k 8 ccnt per stuk (ZONDER BON) vreemd, in de Gem. Vischhal. Verpaktón medebrengen. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. DIEFSTAL VAN KOUSEN Door de Zandvoortsche politie zijn aange bonden twee jongens, respectievelijk oud 16 en 22 jaar en wonende te 's-Gravenhage en te Amsterdam, die uit een magazijn in de Groote Hout straat, alhier, kousen hebben ont- GEMEEN i ELIJKE CEtlTRALï KtUKEN HEttviSTEDü Voor de Centrale Keuken behoe ven in het vervolg geen vetbons meer te worden ingeleverd. Zoodra een voorziening daarvoor zal zijn getroffen, zal worden bekend gemaakt, wanneer de restanten-was set bens kunnen worden teruggeno men. De Directeur der Gemeentelijke Centrale Keuken te Heemstede, J. A. GELDORP. Agenda WOEN9DAG 19 MAART. Schouwburg Jansweg: Voordracht avond J. B. Schuil, 8 uur. Riamonstranteclie Kerk: „Orde van de Ster in het Oosten'". Open bare voordracht Mevrouw v. Maa- nenMartin, 8 uur. St. Bavo, Smedestraat: Vergade.- SceD ®oci!6 te sparen, om het stel- rins Ned. Kmidenienbond, 8 uur, 'i"1 Keure" in de neas- (Jincm.i Palace. ttroole ll.V.slraat te toekoiret opgenomen ts dom tol- Biotsc. voorstelling. Schouwburg ,,l)e Kroon", Groote ALG. JONGEL. GEHEEL-ONT HOUDERS VEREEN. „DE PROPA GANDIST'. In het Brongebouw hield de A. J G. O. V. Zaterdag haar tweeden feestavond in dezen winter. Na het openingswoord door den voorzitter der feestcommissie, den heer H. Verdam, werd opgevoerd een dramatisch één-actertje „Het schot aan de grens" van den auteur Inte Onsman. Het stukje werd vlot gespeeld en viel blijkbaar bij de talrijke aanwe zigen in goede aarde Nadat nog een jönge dame een in den geest der vereeniging handelend gedicht had voorgedragen, betrad de heer II. Ploeg Jr. het podium, om te spre ken over het onderwerp: „Uw recht en uw plicht'. De spreker wees er voornamelijk op, dat het zaak is, den strijd tegen het alcoholisme, dat zooveel ellende in de wereld brengt, niet te laten verslappen. Die strijd richt zich niet zoozeer, zeide spr., tegen dè dron kenschap, want een dronkaard is eigenlijk door het afschrikwekkende een propagandamiddel tegen hèt al coholisme. Maar er moei gestreden worden tegen de drinkgewoonte en wel degelijk ook tegen do matige drinkers. De kroegen, die een te gorote verleiding vormen, moeten weg. Met een opwekking, toch vooral gen in de Drankwet, spreker zijn betoog. Markt- Bioac vnorVellin,/ I Na de Pauze maakte t,e toneel- Biosc. voorstellingen Variété. - - Kleine Vereeniging, KI. Houtstraat: Biosc voorstelling. Bfofcel „Vreeburg/1, Bloemend aal: Ned. Mij. v. Tuinbouw- en Plant- 'kunde. Propaganda-avond, 8 uur. Bureau voor uit vinders. Hebben wij niet, toen er oj> initia tief van den Groningschen fabrikant Scboïten een Bureau vooi Uitvinders gesticht werd, twijfelend de schou ders opgehaald En toch het heeft wel nuttig werk gedaan. - Voor een laschdoos en een electro-schrik der familie pneumatisch gehoorapparaat gaf het' de Zwarte Pijl. Propagan dist beslaat, zielf wederom verdien-" slelijk; ditmaal met de opvoering uer Du /.lucht in één bedrijf ,,'t Kwam t weent". Tenslotte had plaats eon bal on der lefiding van den heer H. van Dokkum. DE „ZWARTE PIJL". Op Woens dag 19 Maart a.s. geeft' dc „Zwarte Pijl' (afd. Bloemendaal der Ned. Padv. Vereen.) voor gonoodigden een filmvoorstelling in do Cinema Pa lace, Groote Houtstraat, alhier. Op het programma staan o.m. de veelbelovende nummers: de Zwarte Pijl; de belooning van Hi; Pim, de in 't geheel 164300 baden genomen. Het aantal schoolbaden verminderde van 22497 in 1917 tot 15672 in 1918. Naar Heldeheuvel werden 8 patiën ten en naar Bosch en Heide 2 pa tiënten gezonden. Hel verslag ein digt met den wensch, dat in de buurt van de Amsterdamsche Poort spoedig een badhuis moge komen. Aan de financieele verslagen ont- leenen wij dat de rekening der af deeling over 1918 sluit met een voor deelig saldo van f 1082.87. De reke ning van 't eerste badhuis sluit met een voordeelig saldo van f 1121.15: die van 't tweede badhuis met een nadeelig saldo vaiW3427.2G; die van 't dorde badhuis met oen nadeelig saldo van f 4141.59 1/2. De nadeelige saldi werden door een extra subsidie van den raad gedekt. Nadat de heer Duijn had gerappor teerd dat de commissie tot 't nazien van de rekening en verantwoording van den penningmeester, de be scheiden had in orde bevonden, werd aan den penningmeester décharge verleend. De heer 11. van den Berg werd als voorzitter herkozen en aanvaardde onder applaus der ver gadering de herbenoeming. Verder had plaats een bespreking van de voorgestelde statutenwijzi ging dei vereeniging. waarna de vergadering werd gesloten. Hat Vredesfeest. We hebben eens geïnformeerd hoe het staat met de voorbereiding van het Vredesfeest, dat in de week van 22 tot 29 Juni wordt gehouden. Op IZiondaig 22 on op Zondag 29 Juni geefi de Prov .Bond van Fanfare- en Harmouiekorpsen in Noord-Holland zijn jaarlijksch concours. Verzekerd is reeds de medewerking van 41 mu- ziekvereenigingen met 2000 leden. Op Maandag 23 en Dinsdag 24 Ju in worden militaire wedstrijden ge organiseerd, waarvan kapitein Ko ning en luitenant Henning de leiding hebben. Woensdagmiddag (25 Juniworden kinderspelen gehoudenop Donderdag 26 en Vrijdag 27 Juni men voor nemens, behoudens medewerking van B. en W., de leerlingen van.de lagere scholen en van inrichtingen van M. O. en van de kweekscholen uit te noodigen, om een uitvoering ie geven. Zaterdag 28 Juni is de dag van de sportvereeniglngen. O.m. kunnen dan korfbalverenigingen en turnverenigingen demonstraties houden. Op Zondag 29 Juli staat op het programma, behalve de muziekwed strijden een waterfeest en een wie- de wraak van j lorwedstrijd van do vereeniging „De Kampioen". eindigde de Eiken avond in de feest week wordt eon Kermesse d'été opengesteld. Men is op het oogenhlik nog in be spreking om ook van verschillende andere takken van 6port medewer king te verkrijgen. O.a. zal te zien worden gegeven: lichte athleteek, worstelen, boksen, schennen, terwijl nog met andere verenigingen, dan die deze sporten beoefenen, wordt onderhandeid. I Voorts zal de vereeniging „Snol- verband" een demonstratie geven. De feesten worden georganiseerd door de Haariemsche Gymnastiek- onderwijzersvereeniging, en de mu- xiekvereenignng Lourens Jansz. Cos- ter, die oorspronkelijk onafhankelijk van elkaar beide een feest hadden op touw willen zetten, maar de plannen hebben gecombineerd. De leid'.ni? van de algemeens com missie van 14 leden berust bij de heeren W. A. J. Goetlng, voorzitter.. J. Wieland Los, secretaris en J. Ammerlaan, penningmeester. Er zal een eere-conmé worden samenge steld. HAARLEM SCHE HANDELS- VEREENIGING. Ouder leiding van den heer F. H. Smit hield Maandagavond in Hotel „Royai" de Haarlemsclie Handels vereniging haar jaarlijksche alge- ïneene ledenvergadering. Een dertigtal leden waren aanwe zig. De heeren Weyjmrg, Fikkert en Lïera hadden bericht van verhinde ring gezonden. De voorzitter opende deze 26e jaarvergadering met een korte rede, waarin hij o.m. zelde, dat het afge- loopen jaar zeer belangrijk voor de vereeniging is geweest, immers in dat jaar werd hier het Midden- etandscongres gehouden, dat oen eik deelnemer tot jevredenheid e'emmen- den loop heefi gehad. Iets van minder vroolijken aard: revolutiiedreiKing, is daarop gevolgd, maar gelukkig Is de storm bezworen; er is front gemaakt tegen de bowe ging, en. zeide de voorzitter, de overheid heeft daarbij onze diensten aanvaard. Voorts wijdde de voorzitter woor den van eerbiedige hulde aan de na gedachtenis van Jhr. Mr. W. B. Sandberg, die. in blijde en droeve da gen met de Vereeniging medeleefde en memoreerde het feit, dat uit het Middenstandscongres de Raad van Bijstand is geboren, die reeds veel nuttig werk heeft verricht en onge twijfeld zal voortgaan van zijn acti viteit te doen blijken. Aan het jaarverslag, uitgebracht aoor den secretaris, den heer Joh. M. Schmidt, cntleenen wij, dat op de algemeene vergadering van 14 Maart 1918 tot afschaffing van het fooienstelsel en de kortingen werd overgegaan en dat de contributie voor de leden tot f 10 is verlnoogd. Voorts memoreert het verslag het vele goede werk, door den admi nistrateur, den heer W. A. J. van de Kamp en den rechtskundigen ad- ivisöur, Mr. A. H. J. Merens, voor de vereemging verricht. Het verslag eindigt met den wensch, dat spoedig het distribute stelsel moge opgeheven worden. Dit zal zijn én in het belang van den winkelstand én in dat van de con sumenten. Uit het verslag van den penning meester, den heer H. Franken Jr., bleek, dat de balans en de winst- en verliesrekening sluiten met een be- jdrag van f 12007.02 en dat de gfi- maakt© winst f 449.60 bedraagt. Zoowel secretaris als penningmees ter oogstten een woord van dank van den voorzitter. Tot leden van de commissie, be last me; het nazien dor rekening en verantwoording van den penning- meesier werdeR benoemd de hee ren A. Funke en G. D. van Wen- gen. De periodiek-aftredende bestuurs leden ,de heer fl. Franken Jr., en A. H. Fikkert, werden herkozen en m plaats van den heer E. A. A. Liera, die zich elders gaat vestigen, werd ■sis bestuurslid gekozen de heer H. Lasschuit Daarna was aan de orde de ver kiezing van een lid van t bestuur wegens bedanken van den heer J. C. Peereboom. De voorzitter bracht in herinne ring dat de heer Peereboom gedu-* rende ruim 20 jaar. 't laatst als vi ce-voorzitter, zijn beste krachten aan de Handelsvereenigmg heeft ge wijd en zeide, dat de leden hem on getwijfeld met leedwezen uit het be stuur zullen zien treden. In plaats van den heer Peereboom werd als lid van 't bestuur gekozen de heer Van Putten. Bij punt 7 van de agenda: bespre kingen betreffende de burgerwacht, zeide de voorzitter, dat voor de bur genvacht financieele en moreele steun noodig is. De geldelijke steun, door Rijk en gemeente verleend, is onvoldoende. Daarom moet meer steun gegeven worden door de be langhebbenden, dat zijn in de eer ste plaats de handeldrijvendon, die bij eventueele revolutionnalre woe- .lingen het meest te lijden zullen heb ben. Het gevaar, dat het Bolsjewis me ook in ons land ingang zaJ vin den, vervolgde de heer Smit, is niet denkbeeldig: de tijd k&n komen (want de toestanden zijn niet roos kleurig) dat wij ons gezin, onze vrouwen en kinderen zullen moeten verdedigen. Zorgt dan. paraat te zijn geeft uw moreolen steun aan de burgerwacht door u te wapenen en deel te nemen aan de oefeningen: wacht niet .tot het te laat is! Mededeeling werd voorts gedaan, dat het bestuur van de Haarl. Ilan- delsvereen. in overlag zal treden met het bestuur van de „Hanze", ten einde hier, zooals reeds te Rotterdam geéchied is, door een lezing, te hou den door iemand die met de thans in Rusland heerschende toestanden volkomen op de hoogte is, in rui men kring bekend tè maken, waar toe het bolsjewisme leidt. Hierna deed de voorzitter voorle zing van het advies van den Raad van Bijstand Inzake de winkelslui ting, welk advies strekt tot handha ving van de v. inkelsluiting oom 8 uur. Sluiting op een vroeger uur werd niet wenschelijk geacht. Er gingen stemmen uit de verga dering op, de uitzonderingsbepalin gen voor banketbakkers, winkeliers ln fruit enz. te handhaven. Vele der aanwezigen, o.a de voorzitter, ver klaarden zich daartegen. De voorzitter deelue hierna made, dat het bestuur aan 't gemeentebe stuur een schrijven zai jrichten, waarjn het er zijn bevreemding over uitspreekt, dat voor den aankoop van de terreinen van do Haarlemsche Ka toenmaatschappij door de gemeente opdracht is gegeven aan een make laarsfirma uit een undere stad en waarin het verzoekt, in dergelijke gevallen Haariemsche makelaars niet meer voorbij te gaan. Hierna rondvraag en sluiting. COMMISSIE VOOR DE BLOEMEN TENTOONSTELLING. Door een misverstand vermeldden wij Maan dag, dat deze commissie nog niet benoemd ia Zij is natuurlijk reeüs in functie. Secretaris is de heer F. Cromer. Uit de Omstreken VELSEN. Ongeregeldheden aan 't ievensmiddelenbedrijf. Verschenen is een breedvoerig reppon van de raadscommissie be noemd tot onderzoek van eenige on geregeldheden aan hét Ievensmidde lenbedrijf te Velsen. Daaraan is het volgende ontleend: Uit de afgenomen verhoorën is gebleken, dat tpiletzeep aan de ambtenaren is verstrekt. M.et uitzon dering van enkele ambtenaren, 'e aan het geheele personeel van het ievensmiddelenbedrijf, de secretarie, controle belastingen en vieesclikeu- ringsdienst zeep verstrekt. De adindnistraieur heeft de kas- houdster last gegeven, bonnen te schrijven ten name van anderen, waarop rijst, havermout, kinder meel, zeep en to-ietxeep werd ver strekt. De admimstrateur heeft deze goederen voor persoonlijk gebruik in ontvangst genomen. De administrateur ontving fooien voor de levering van zeep; van de slagersvereehiiging f 7.50 per week als toelage. Ook van de melkboeren nam lnj fooien aan. Dit deed ook ae controleur Van der Wateren; de con troleur Ott nam fooien aan van vischvenlers op wie hij controle moest uitoefenen. De administrateur Wiebenga be- Bchindigt den leider van het levens middelen bednjf, het raads.id Hand- graaf, den boekhouder Kroes en de kashouilster, uiej. Reekers, dat zij, evenals hij, iedere week een pond ziekenvleesch in ontvangst namen, zonder doktersattest. Dit werd ont kend. De commissie kreeg echter een indruk, dat de betrokken ambtena ren een afspraak hadden gemaakt om niets te zeggen. De éommissie kreeg van den keur meester Hollander een ze^r slechten indruk door zijn vele leugens. Het frappeerde de commissie, dat ook zonder doktersattest groote kwantums vieesch werden verstrekt aan verschillende ges.:chten. De heer Handgraaf zeide hier niets van te weten. Uit de Centrale keuken werd iede- ren dag een portie eten als proef uaar het Ievensmiddelenbedrijf ge zonden. De portie was echter zoo groot, dat ér dagelijks 10 personen van konden eten. Voor de koffie en thee, die op het levensmkidelenbureau wtid ge bruikt, werden de bonnen afgeno men van den aa.nwez.gen voorraad. De technische inrichting was zoo, dat tekorten van 30 of 50 broodkaar ten niet konden worden vastgesteld, ln 1918 waren er 800 ïi 900 witte brood kaarten te kort, uien weet niet waar zc zijn gebleven Behoorlijke magazijn.'.iiitróle v. as onmogelijk. De commissie zet verder breedvoe rig uiteen, dat naar haar meening de teckncsche leiding van het bedrijf onvoldoende was en dat de admi nistratieve leiding niet deugde. De gang van zaken aan de Cen trale Keuken was in geen enkel op zicht voldoende. De verificateur moest de opneming van voorraden staken, omdat de versciiilten zoo groot waren, dat controle onbegon nen werk was. De controle is nu overgedragen aan den administra teur van het hrandstoffenbureau en deze laai het nan den kok over, uie feitelijk heer eu meester is. De heer Wiebenga verklaarde, dat de regeerihgscommissario voor de graan voorziening ia misleid, omdat ingeleverde havtr met is opgezon den. Gebleken is, dat in 1916 enkele hoeren de hun door den regeerings- commissans gelaten haver niet ge heel voor eigen gebruik noodig had den. Het overschot, 9100 K.G., werd ingeleverd bij den burgemeester. Deze partij, die aan den regeerings oommissaris had moeten worden ge zonden, .s aan den reinigingsdienst verkocht voor de gemeente-paarden. Ook verklaarde de heer Wiebenga, dat er met medeweten van den bur gemeester een geheime zeepfabriek bestond. De costiek, noodig voor de bereidiing van de zeep, was gekocht in den kettirighandel voor f 4000; de bereiding van zeep was opgedragen aan de firma J. Klauwers te Sant poort. Firmant van deze firma is het raadslid E. J. Muyz. Uit de verhooren is geDlelten, dat deze mededeel'ng juist is. De com missie wil aannemen, dat deze bei- 'de feiten in het belang van de ge meente zijn gedaan, maar zij meent toch haar ernstige afkeuring er over te moeten uitspreken. Hei gaat toch niet aan, dat de commissie zelf de distributie voorschriften gaat over treden. Vooral de zeepfabricage acht zij een ernstig feit, omdat de ge meente zich hier heeft begeven op he'. terrein van den kettinghandel. Bovendien was de bereiding van de zeep opgedragen aar. een firma, waarvan een raadslid firmant is, het geen, volgens het oordeel der com missie, in strijd is met au. 24 der Gemeentewet {Na het uitbrengen van het rapport heeft genoemd raadslid ontslag genomen) De commissie komt tot de volgen de conclusies: Dat de adminisirateur zich aan zulke ernstige overtredin gen heeft schuldig gemaakt en schrcaneliji jnisbru k van vertrou wen heeft gemankt, dat hij moet worden ontslagen. (Dit >6 inlus- schen reeds geschied). De boekhouder Kroes heeft zich aan zulk. een laakbaar feit schuldig gemaakt, dat de commissie het niet wenschelijk acht, hem in zijn te genwoordige functie te handhaven en adviseert hem in rang te verla gen. De commissie stelt voor, den con troleurs van der Wateren en Ort, wegens het aannemen van fooien van personen, op vree zij cont:- ie moesten uitoefenen, een erns-ige be risping toe te dienen. Voorts om den keurmeester Hollander wegens het verstrekken van ziekenvlecsch zon der bon en zijn halstamg liegen te 6tróffen met inhouding van 7 ver lofdagen. Tenslotte, om den maga- eijnknecht Dijkman en de kashoud- ster mej. Rechei'g een waarschuwing toe ié dienen De comimss'e meent verder, da{ de technische leiding in vele opzich ten tekort is geschoten. De commis sie wil gaarne erkennen, dat de heer Handgraaf zich geheel aan de zaak heeft gegeven, doch oordeelt, dat hij niet de man is, d:en men noodig heeft. De commissie stelt daarom voor, den heen- Handgraaf (raads lid), van zijn functie als technisch, leider van het Ievensmiddelenbedrijf te ontheffen en een bedrijfsdirecteur aan te stellen, die onmiddellijk staat onder leiding van het college van B. en W. HAARLEMMERMEER, Pol derbes tuur. In de vacature ontstaan door de aftreding van den heer R. W. Lammerts te Haarjem als hoofdingeland van den polder, is candidaat gesteld de heer A. J. van Rossum te Bloemendaal. HAARLEMMERLIEDE. De heer A. Biesheuvel (wethouder) wenscht bij de a.s. gemeenteraadsverkiezin gen niet meer in aanmerking te ko- De anti-revolutiwinaire kiesver eniging stelde tot candidaten voor den gemeenteraad, de heeren: A. Biesheuvel Jr., C. van Baren, H. V. Hartgerink en G. Lugt. Levensmiddelen be drijf. Is aan twee der ambtenaren met ingung von 1 April ontslag uange- zegd. thans hebben directeur en controleur, zijnde do heeren Sorma- üi en Fiorani hun ontslag ge vraagd. De heer Sormaui, directeur, deelde ons bij informatie mede, dat hij onU slag heeft gevraagd wegens de te

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1