Sbiiiffi Dagblad Buiteniandsah Overzicht HET KASTEELOEHEIM TWEEDY BLAD. Vrijdag 21 Maart 1919 Bekend is, dat de Engelsche pre mier en leider der vreaesdelegatie, Lloyd George, voorloopig te Parijs" zal blijven. Nader wordt zelfs ver klaard, dat hij daar zal vertoeven tot de vrede geteekend ls. Hij stelt de vredesquaes'.ie dus boven de dreigen de arbeidsgeschillen in eigen land. Toch houdt hij zich daarmee ook be zig. Hii verzocht bijvoorbeeld den ar- beldersieider Thomas om met hem te confereeren. Deze maakte de reis per vliegmachine. Uit Londen wordt gemeld, dat er goede hoop bestaat, dat 't rapport van de mijnbouw-enquête-commissie een grondslag zal bieden voor een vredelievende oplossing van 't con flict. Uit Parijs komt 't volgende be langrijke berichtBij de besprekin gen van deze laatste dagen zijn Wil son, Lloyd George en Clemenceau het eens geworden le. over de noodza kelijkheid om een spoedig besluit te nemen over de aan Duitschland op ie leggen voorwaarden, welke zoowel militaire, maritieme en luchtvaart- aangelegenheden, als territoriale en financieele bepalingen, alsook clau sules betreffende den volkerenbond zullen behelzen 2e. over de noodza kelijkheid om terzelfder tijd een overeenkomst voor te bereiden voor de bepaling der Italiaanscue gren zen, want Italië staat er op dit hier over op hetzelfde oogenrük wordt beslist. Verder wordt nog gemeld, dat men binnen twee weken met dezen arbeid hoopt gereed te komen. De commissie der vredesconferentie inzake de internationale verkeerswe gen heeft naar arbeid betreffende den Rijn beéindigd. Frankrijk her neemt zijn plaats en rechten als oeverstaat en krijgt in de Rijnvaart- coinmissie een overheerschende po sitie. De Luxemburgsche regeering geeft In een memorandum aan de vredes conferentie den wensch te kennen dat Luxemburg een onafhankelijk land blijft. Voorts wordt medege deeld dat men in Luxemburg bezig is een plebisciet te organiseeren om in dezen den volkswil tot uiting te doen komen. In den Entente oorlogsraad ls het rapport der commissie voor de Pool- Bciie aangelegenheden behandeld. De commissie verklaart, dat zij, in overeenstemming met het nationali teitenbeginsel, Polen wil maken tot een staat, die, ondanks zijn minder gunstige ligging, Levensvatbaarheid heelt. uaar Dolen in het Oosten en Westen is ingesloten door Duitsrii- land, zou hei geen uitweg naar zee hebben. Onder deze omstandigheden is het onmogelijk de grenzen van den Blaat te trekken zonder dat de be woners van JJuitsclie nationaliteit bin- lie grenzen vallen. i-.msche gedelegeerde Tardieu Bi,. ,\il op, dat die Duitschers vroe ger opzettelijk daarheen zijn gevoerd door Duitschland in overeenstemming met het toen gebruikelijke kolonisa- tiestelsel. De Engelscbe premier Lloyd George wierp tegen, dat men in deze streken geen voorwendsel aan de hand moet doen voor een soort Duitsch irreden- tisme ten Oosten van den Weiclisel. Volgens het plan der commissie zullen aan Polen minder uitgebreide grenzen worden toegekend dan in i 1772. Het land zou een uitweg krijgen naar de Oostzee door middel van een breede grebiedsstrook aen weerszijden van den Weichsel tot aan Danzig. .Lloyd George zeide dat het, ten ein de Polen's economische onafhankelijk. hein te verzekeren, misschien voldoen de is indien een servituut wordt op- gel .gd betreffende hel gebruik van den \\u. .sel en van de twee spoorwegen van uantzig naar Thorn en W ar- scliau. Voor heden, Vrijdag, zou descom- missie haar rapport op deze optaer- kingen gegrond, opstellen, en dan zou vesinoedelijk de beslissing val len. Men seint uit Parijs aan de „N. R. Ct." „Kolonel House heeft de vertegenwoordigers der verschillende neutrale staten in Europa en Ame rika tot een bijeenkomst opgeroepen, die Donderdagmiddag zal worden ge houden. Er zal worden beraadslaagd over de deelneming van de neutrale Btaten aan den Volkerenbond. Zwit- k'euiïleton .V. ar.; BNER. 51) ln den tuin achter het huis was een vrouw bezig om kuikens te voederen, zij keek ons eenigszins verdacht rar.- ilélène begon niet haar een gesprek aan te knoopen. Madame, zei ze op doffen toon, mag ik u iets zeggen' en zi, keek naar de open deur van de L*.«, De vrouw zag haar onderzoekend aan en zette toen haar emmer neer. Alleen gelaten begon ik een verkla ring te bedenken, ten eindt Laar dui delijk te maken, dat wij liever te voet dan per trein Parijs wilden bereiken. Ik was daarmee nog niet gereed toen Hélène in de deur verscheen met een glimlach op de lippen: Wij kunnen hier eerst ontbijten, zei ze, en daarna zal haar zoon, die dadelijk thuiskomt ons met zijn Jachtwagentje naar Parijs brengen. Toen ze zag hoe verrukt ik hierover Was, ging zij voort: Edward, jij hebt allerlei plan nen gemaakt zonder to bedenken hoe •erland én Nederland hebben reeds memoranda voorgelegd, waarin deze landen zich uitspreken ten gunste eener wijze van deelneming, waarbij zij, in geval van een militair optre den, hun neutraliteit niet souden be hoeven prijs te geven." Hoover, de leider van de Amerl- kaansche „voedselhulp" voor Euro pa, verklaarde aan een journalist „Het voedingsvraagstuk in Europa is slechts op te lossen onder de leu ze hervatting van den arbeid. Eu ropa kan het niet volhouden, zijn vlottende reserve» uit te geven en schulden te maken aan en voor le vensmiddelen. Al» het niet spoedi» weer aan het werk gaat zullen wij over een jaar een herhaling krijgen van den voedselnood, maar dan zal de wereld den schok niet meer door staan, zooals zij dat nu doet. Wij moeten zoo spoedig mogelijk vred« hebben. Dan kunnen alle lan den weer aan den arbeid gaan. Het is eenvoudig een plicht van menschlievendheid der geallieerden om de volken te voeden, die aan den Duitschen greep ontrukt zijn, maar de Duitschers moeten helpen met hun schepen. Zij hebben de wereld- vloot vernietigd en het is dus niet meer dan hun plicht, hun eigen Bchepen af te geven om voedsel naar België, Polen, Groot-Servië, Tsjecho- Slowakië en andere staten van Eu ropa te brengen." Teekenend voor de nieuwe richting in Duitschland is een brochure door den kapitein-luitenant Hans Paasche geschreven voor den bond „Neues Vaterland". Hij zegt er is tenslotte een vij and de raenschelijke domheid: Ten behoeve van zijn landgenooten heeft hij de volgende formule opge- ste.'d „Wij bekennen, dat we schul dig zijn als volk en willen daarvoor boeten. Onze schuld bestaat daarin, dat we onder den druk van onze op voeding en in het vooroordeel van ens '?rleüfn, mets voor de tij beid deden, zoodot we ten slotte in de hinden van misdadigers tot gewilli gs werktuigen dér onderdrukking werden. Wij verheffen on^thans tot vrijheid en menschelijkheid en be wijzen dat hierdoor, dat we verklaren met hen die ors beiogen en bedreigen hebben, niets moor gemeen te heb ben."' Reeds is gemeld dat de Spartacis- ten in Duitschland een nieuwe actie voorbereiden. De Spartacusbond heeft nu een nieuw manifest verspreid, waarin wordt opgewekt niet to: afzonderlijk optreden in de verschillende plaat sen te besluiten, maar tot e e n a 1- gemeene "staking over geheel Duitsch Un d. „Ddt doel zijn wo in dg gevechten van deze week zeer veel nader geko men. „Onverdroten zult ge verder strij den en de proletariërs van geheel Duitschland vereenigen onder de leuze: „We« met Elbert-Soheidemann- Noske. „We« met de National© vergade ring- „Alle macht aan de arbeiders- en eoldaten-raden!" De Vorwarts waarschuwt tegen de plannen der Spartacisten en ver klaart dat da regeering ze met alle kracht zal bestrijden. De Nationale Vergadering van Duiischland komt 25 Maart weer bij een. Er staan... 13 interpellaties op de "agenda I Verspreid nieuws IN SAKSEN is een ministerie uit sluitend uit msertlerlieidssócivhsten gevormd. De onafhanitelijken hebben geweigerd deel te nemen anD de re geering. EEN INCIDENT. Uit Frank fort wordt gemeld, dat te Niedcr- Hadamar een Duitsehei grenssol daat aan twee Amenkaansche sol- do ten voor het stadhuis naar pas sen vroeg. De Amerikanen hadden geen papieren bij zich. Plotseling schoot een der Amenkaansche sol daten den Duitschen soldaat neer, waarop hij vluchtte. Toen hij ver volgd werd keerde hij zich om, en loste schoten op zijn vervolgers, met het gevolg, dat zijn eigen kameraad gedood werd, evenals" een burger. Een Amerikaanscli officier is naar bedoelde pi a ate getrokken om een onderzoek in te sellen. 'T VERKEER ENGELAND— FRANKRIJK. - ln afwaenting van den aanleg van een tunnel onder het Engelsche Kanaal, zal er, naar de „Figaro" bericht, binnenkort een stoompontverkeer tusschen de Frari- sche kust en verschillende Engelsche ik, die je tot nu toe niets, dan last heb veroorzaakt, dit zou kunnen doen. Men moet de eenvoudige buitenmen- sclicn slechts kennen en een weinig op hun gevoel weten te werken. En zeg mij nu ook, welk© toover- spreuk je daartoe gebezigd hebt, gaf ik haar glimlachend ten antwoord. Ik heb haar gezegd, dat wij sa- jjjen vluchtten o, je hoeft niet zulk een benauwd gezicht te zetten, want ze wil door water en vuur gaan om ons te helpen. Ik zei haar, dat n.ijn vader woedend op jou is en dat ik bang ben dat hij je vermoorden zal als hij ons vindt en dat deed haar in tranen uitbarsten. Ik was vol bewondering over de zen slimmen zet van.* Hélène en dat z j zich inderdaad met geen ijdele hoop had gevleid, bleek nuj ten dui delijkste toen de goede boerin ons even Id.or toeriep: Het ontbijt js gereed, mes c-n- fants en als Jean komt, zal ik hem zeggen, dat hij u naar Parijs moet brengen. Wees niet bang dat iemand u vinden zal, ik heb hem gezegd wat hij doen moet. Waarom zou dit lieve kind niet mogen trouwen met wien zij wil. Frankrijk wordt niet langer door aristocraten bestuurd. Zoodoende kwamen we met het jachtwagentje van Jean te Parijs aan, toen de gaslantaarns begonnen te flikkeren en dc boulevards gevuld havens worden Ingesteld, waardeur; spoortreinen in hun geheel kunnen® worden overgezet en het tijdrooven-- de overladen wordt vermeden. j VOOR DE KINDEREN. Heti Zweedsche Roode Kruis ls er mee be- rig de huisvesting in Zweden voor te bereiden van noodlijdende kinderen uit Duitschland, Oostenrijk, Polen, België en de Baltiscne provincies. Voorloopig wordt gerekend op 700 kinderen, die in den loop van April worden verwacht. TELEFONEEREN TUSSCHEN IERLAND EN CANADA. De „Ti-1 mes" verneemt, dat de Marconi-' Maatschappij, na zes maanden van proefnemingen, er in geslaagd is. een draadlooze telefoon-verbinding tot stand te brengen tusschen Clif- den, in het Iersche graafschap Gal- wal, en Kaap Grace, in Canada. DE ZIEKTEN IN DUITSCHLAND. In de week van 6 tot 12 Maart kwamen 156 gevallen van vlektyphus en 46 van pokken voor. i stadsnieuws „DE ZWARTE PIJR". „De Zwarte Pijl" (afdeeling Bloemen- dqal der Neder*. Padvinders Ver- eendging) gaf Woensdagmiddag in het Cinema-Palace in d© Groot© Houtstraat een film-voorstelling. Monter was de stemming onder de groote schare genoodigden het was een besloten gezelschap, zeker zeshonderd, uit den aard der zaak, veelal jeugdige personen tellend, die in een viertal alleraardigste schetsjes uit het Padvinderskven misschien opeens gevoeld hebben de eigenlijke kern ln het wezen der Padvinderij. In één der schetsjes: „Pim, de schrik der Familie", is Pim de leuke rakker, bedenkend f abc y-kat te- kwaad. Zijn broertje en zusje du peert hij keer op keer, hij klimt ach ter ataxen, hij schiet tusschen eens dienders beenen door. juist op het kritiekste oogenblik, kortom, liet is een dolle jongen. Maar altijd blijft hij een sympathiek schavuitje. Al- I ieen en dal is kwaad z:jn rap porten deugen niet. De kleine P m wordt padvinder en langzamerhand I gaan ook ziin oijfers dan de hoogte in Hi, het kortelings gestorven ailer- vriendje, is de held in „de belooning van Hi" i In deze film, waarin uitmuntend spel van allen, i.z. van Bi, wedijvert met de goede regie van den heer D. Laan, is d« bedoeling, het prin- ripe der padvinders: „voor een moe dice daad geen fooien aannemen" ui» te heelde" De moedige Hi negeert de gelde lijke belooning en want daardoor e1?" kameraad voor de Padvinderij, dip anders wel nooit te winnen zou zijn geweest. Na de pauze draaiden deze z.g „Zwarte Pijl"-films. Het eerste num niertje bewees, dat het beoefenen der athktiek bij de Padvinderij een voornam© pmats inneemt, leder lid moet het zwemmen machtig zijn; voorts zijn de jongens handig in het sjieerwernen, pols6tokspringen. ko- gilstooten, enz Het I'd van het hoofdbestuur der Ned. padvindersvereeniginc, de heer J. van der Kop, van Overveen, I sprak in de pauze een enkel woord. De lieer Van der Kop wees er op, dat het wel wenschelijk ware, dat in de Maatschappij ook onder dc vol wassenen wat meer padvindersgeest heerschie. De heer Van der Kop deelde terloops mede. dat Dick Laan, die ook dezen middag geor ganiseerd heeft, het genoegen heeft gehad zijn films te hebben mogen vertoonen a.sn Prinses Juliana. Tenslotte herdacht spreker het he laas overlsden vriendje Hi. Voor de pauze werden nog ver toond twee heel grappige z.g. truc- films, die veel succes hadden. Het estafeite-rijden door meisjes en het keurige schoon rij den van naar wij meen en dpn heer en mej. Bnrdet op de baan der Bloemendag lsche IJs cïub was ©ver.?ens een alleraardigst nummer, maar het sint van .,de Be looning van Hi" vormde toch het hoogtepunt van den middag. De menschen waanden zich een oogen blik in pen schouwburg. Klapten en stampten, maar jammer.... er kon niet „gehaald" worden. VEREENIGING VAN HUISVROU WEN. Het is een goede- gedachte geweest van de afd. Haarlem en om streken van de Nederlandsche Ver eeniging v. hulsvrouwen om den heer J. L. Bouwer uit te noodigen te ko men spreken over „Verzorging van Kamerplanten enz." Dat bleek uit de drukke opkomst, uit de groote belangstelling waarmee- de de causerie werd gevolgd en uit do vragen, die aan den spreker wer den gedaan, die aantoonden, dat de liefhebberij in verzorging en kwee- king van planten en bloemen, on danks de zooveel ernstiger dingen, waarmede zij zich moeten bezig hou den, wij mogen wel zeggen gelukkig, nog bij onze-huisvrouwen wordt ge>- vonden. Want, wat is bijna somberder dan een huis zonder bloemen of planten en hoe dankbaar werk is de verzor ging van planten, welk een genot kan 't opleveren. In dem heer Bou wer, den man met zoo groote vak kennis en met zooveel liefde voor planten, had men een uitnemend spreker. Wanneer hij eenmaal aan het spre ken ls over zijn geliefd onderwerp, dan weet hij bijna niet van uit scheiden. Het was dan ook Donder dagmiddag vier uur geworden eer dat men 't wist en nog lange na was 't onderwerp van den spreker niet uitgeput. Maar... er is een* tijd van beginnen en een tijd van eindigen! En zoo moest toen de heer Bouwer wel eindigen wilde er nog gelegenheid zijn om vragen te doen. Vele nuttige wenken werden door den spreker gegeven aangaande de verzorging van kamerplanten waar bij door hem vooral er nadruk op werd gelegd, dat, wanneer men een keus van planten doet naar gelang van de kamer die men lieeft, men met de verzorging van de planten goede resultaten zal bereiken. In een inleidend woord deed spr. opmerken, dat 't van veel belang is, dat nan de jeugd wordt ingeprent dat de plant een levend wezen is, die onze zorg vereischt en dat voorne men bestaat om in het najaar de Jeugd onder leiding van deskundi gen een laan met boom en te doen beplanten, om aldus bij haar de lief de voor de boomen op te wekken. Als een-middel cxm er toe te komen, dat de jeugd geen boomen beschadigt verwachtte spr. van dien boomplant- dag voel. Gelijk gezegd, deden velen der aanwezicen aan den spreker vra gen, een bewijs dat zijn onderwerp de interesso had. Met een welver diend woord van dank aan den spreker sloot de presidente de verga- dering. J. CH. STEENK1ST. Men schrijft ons: Een in de vooruitsta ande arbeidcrsweield van Haarlem bekende persoonlijkheid, J. Chris- liaan Steenkist, is j.l. Dinsdag, na een kort, doch smartelijk lijden, overleden. Lange jaren trad hij op den voorgrond ale secretaris van de gemengde soc. zangvereeniging „Ex celsior"secretaris van het kinder koor „Jong Excelsior"; operette-ver- teniging „Excelsior" en de afdeeling van der. Algem Ned. Geh. Onth. Bond, waarbij hij een paar weken geleden opnieuw in zijn functie werd gehandhaafd. De geheel-onthouders beweging veri est dun ook een barer kracuü-gste Werners. Ook als anti militarist trad hij op den voorgrond door als laridstoriner den dienst te weigeren, waarvoor hij ruim een jaar in de gevangenis werd opgeslo ten. In de gevangenis *s hij lichame lijk zeer verzwakt. Ook was hij een ijverig lid van de Haarlemsche Bouwvakfederatie. VOLKSTUINTJES. Mep schrijft ons Door eene Vereeniging voor Volkstuinen te Haarlem zijn ernsti ge onderhandelingen gaande tot bet aankoopen van een perceel tuingrond aan de Houtvaart nabij de Marcelis- vaart, te Oveiveen. Het nut van volkstuinen blijkt hierdoor iyeer en meer in ie burgeren. Een novum voor Haarlem en omstreken, daar ons geen dergelijke vereeniging bekend is, die gronden in eigendom heeft. Gewoonlijk worden deze gronden ge huurd. Een groote stap in de goede richting. R. K. Politiek» actie. In Sv. bavo had Donderdagavond een vergadering plaats, uitgaande van de xt.-h. Kiesvereeniging en pro- pdgandaclub, waarin mr. dr. Jan van Best als spreker optrad. Na, niiur aanleiding van de Novem- ber-gebeurtenissen, over de gevolgen van de revolutie en de uitwerking er van te hebben uitgeweid, stelde spr. daar tegenover wal de R.-K. Staats partij wil en wat haar program in houdt. Hij bracht daarbij hulde aan minister Aalberse, die alles aanwen den wil, opdat de Taima-welten zoo spoedig mogelijk worden uitgevoerd en releveerde eenig© der voornaamste zaken, die de R.-K. Staatspartij op sociaal gebied voorstaat. Vele punten van verschil zijn er, aldus apr., tusschen de programma punten van de R.-K. Staatspartij en de soc.-detn. verlangens. Daarvan is wel een van de voornaamste dat de R.-K. oordeelen, dat de plaats van de gehuwde vrouw en van de moeder is in 't gezin om zich daar aan haar kinderen te wijden en niet in de ia- briek. Maar, daar is meer wat ons scheidt En dan dacht spr. aan de school, daarbij doende opmerken, dat 't heel wat anders i3 of de gelijkstel ling op onderwijsgebied van den kant de rsoc.-dem. of van dien van rechts komt Wij strijden een machtigen strijd, ging spr. voort, waarbij 't gaat tus schen rood en zwart. Daarin dienen de Roomschen een éénheid te open baren. Allen dienen propagandist te zijn en 't allen aan te zeggen, dat 't gaat tusschen rood en zwart, tus schen Marx en Christus, in den r.u komenden strijd bij de Statenverkie zingen. Men moet trachten dat de uit slag van die verkiezingen dusdanig is, dat de Chr. Regeering daaruit steun kan putten. Op dan, allen pro pagandist voor Christus en Chr. poli tiek, eindigde spreker. Na de rede van mr. v. Best sprak de voorzitter, mr. Bomans, nog een geestdriftig woord; doende opmerken dat da taak van de Provinciale Sta ten in den komenden tijd in belang rijkheid zal toenemen. Verder werd door hem nadruk gelegd op 't ge wicht van de komende Statenverkie zing. Daarna werd de vergadering ge sloten. Opmerkingen uit de nuryerij. Ons kwam dezer dagen de volgen de klacht ter oore. Door het Brand- sioffenbureau zou aan de commis sie voor goedkoope brandstoffen een ni*et volledig bijgewerkte lijst ver zonden zijn. Het geval kwam namelijk hierop neer. Op 6 Januari j.l. zijn de prij zen van de korte harde, turf van f l,32i op f 152 1/2 gebracht, ter wijl van deze verhooging de oom missie voor goedkoope brandstoffen- voorziening klaarblijkelijk eerst op 4 Februari j.«. bericht heeft gekre gen. Bet gevolg hiervan is geweest, dat b.v. personen roei een belastbaar In komen van boven de f 1000, en die over één eenheid in Januari betaald hadden f 4.45 - n.l. voor 200 kot te, harde turven 2 maal f 1,52 1/2, is f 3.05 en voor 1/2 H L. eierkolen f 1 plus 2 maal f 0.20 ie f 0.40 bezorg- loon verwacht hadden f 2.45 terug te krijgen. Ze kregen echter maar f 2, daar het ook een gewoonte van de commissie voor goedkoope brand stoffen schijnt te zijn, de bedragen af te ronden. Hun is dus klaaiblij- kecijk f 0.45 te weinig uitbetaald: De Directeur van het Brandstof- fenbureau deelde ons naar aanlei ding van deze klacht mede, dat het niet de taak van dat bureau is, lijs ten met maximumprijzen te zenden naar het bureau voor goedkoope brandstoffen, omgekeerd kan laatst genoemd bureau, wanneer bet de maximumprijzen wil welen, infor meer en bij het kolenbureau. Aan hei bureau voor goedkoope brandstofien vernamen wij, dat de 14e lijst, volgens welke de maxi mumprijs van korte turf f 1.35 was, op 1 November 1918 is ingegaan. Vol gens de 15e lijst kostte de korte turf' f 1,52 1/2. Deze lijst ging in op 3 Fe- ruari 1919. VOLKSVOORSTELLINGEN. Men schrijft ons: Naar aanleiding van een klacht over het afgeven van kaarten voor de Volksvoorstellingen deelde u mee dat het voorschrift is, dat de vak- vereenigingskaart getoond wordt, doch indien dit zoo is, dan kan ik wel bevestigen dat hieraan in 't go- heel niet wordt voldaan. Ik en nog meerderen, die ik van nabij ken, heb ben steeds kaarten gekregen zonder zoo'n bewijs. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. v. d. Goot, Wilhft*minapaik '2, pakje met inhoud; C. Verdam, Raanisteeg 26, sigaret-© nkoker; R, Zweers, lvleine Houtstraat 117 rood, brdche; M. Bel, Burgwal 52, zakmes, N. IJven, Es- senpiein 24 F, kinderschoentje; F. Bouman, Ged. VoldersgracJu 65 rood, armbandhorloge; J.Muller, Gr. Houtstraat 13J, bonboekje; M. Bol derman, Wijde Appeiaarsteeg12 rood, rozenkrans; C. v. d- Boogaard, De Ckrcqstraat 125, een paar da meshandschoenen; K. v. d- Velden, Coltermanetraat 4, R. K. Kerkboek je: G. Boer, v. Marumstraat 54, bon- boekje; P. v. Dan\, Amsterdam- Onze LachftGsK ONSCHULDIG. Mevrouw Dirksen heeft voor zeer hoogen prijs een stuk ot wat eieren weten machtig te worden. Bij de be taling zegt zij .tot de boerin, die ze haar leverde „Vpor zooveel geld ziin de eieren toch wel heel erg klein." „Daar moet mevrouw rich maar niet over ergeren", antwoordde de boerin, „de kippen weten van den prijs niets af." (Hert Lewen). straat 14, machtigingskaart melk» inrichting; R. Reinierse, Teylerplein 26, reticule. Rnhriek yoor Vragen VRAAG: Kunt u mij de secreta* rissen noemen van den Stenografen- bond I- Pitman en van de Stenogra- ifenver. voor alle stelsels? ANT WOORD: Mej. J. Brouwer, v. Bree- etraat 142, Amsterdam, algem. se cretaresse; afdeellng-secretaris Haar lem is de heer B. Blankenaar, Oran jestraat 1 rood, alhier. Laatstgenoemde vereeniging be staat niet meer. VRAAG: Kan een gedemobllaseer- ide, die f 40 heeft ontvangen voor kleeding en gereedschappen, nog f30 verhuiskosten krijgen" Waar moet hij rich vervoegen? ANTWOORDi Belanghebbende kan dit vernemen op bet raadhuis, afdeeling militie enz., waar hij dar. teven» de noodiige In lichtingen kan geven. VRAAG: Mijn man ls van lichting 1912. Mag hij ook kleeding ©n schoe nen in gebruik nemen, of moeten die ingeleverd worden? Welke kiee- dingelukken worden bedoeld? ANT WOORD: Belanghebbende zal dit moeten vragen aan den comman dant van bet onderdeel, waartoe hij behoort- VRAAG: Op een bruin karpat heb Ik een groote vlek van patent- olie. Kunt u mij een middel zeggen om he; weer schoon te krijgen' ANTWOORD: Zoolang met benzin* behandelen tot dat a;le olie verwij derd fs.'n Sclioonen doeik onder 't kar pet brengen, waarin de opgeloste olie zich kan vereenigen, VRAAG: Tot wien moet ik mij wenden om een van de door de ge meente te bouwen noodwoningen te verkrijgen? ANTWOORD: Wend u schriftelijk tot B. en W. VRAAG: Tot welk adres most ik mij vervoegen om lid te worden van den Algem. Ned. Behangers- bond? ANTWOORD: Tot den secre taris, den heer H. Timmer, Magda lenostraat 24 rood, alhier. VRAAG: Jn de advertentiën worden stee-Is belooningen aangebo den voor een woning. Nu heb ik als eigenaar een vrij huis te huur; mag ik nu een belooning aannemen? (De huur blijft zooale die altijd geweest ls). ANTWOORD: Neen. VRAAG: Kunt u mij misschien en kele adressen van neutrale kostscho len hier ie lande opgeven" ANT WOORD: Instituut Hummes, Hon gezand. Instituut Wullings, Voor 6ehoten. VRAAG: Ongeveer twee maanden geleden is op aandrang van den m- m'ster een Airbeidsra.id opgericht, waarbij ook de naam van den heer J. F. Hnlwit genoemd werd. Voo*- welk doel is deze raad opgericht' ANTWOORD: Om advies te gevet» ir. arbeidszaken. VRAAG: Waar moet ik mij ver voegen om huurder te worden vat» een der gemeen beweningen voor groote gezinnen, die aan de Wester- g-acht gebouwd zullen worden? ANT WOORD: Afdeeling Openbare Wer ken. Stadhuis VRAAG: In welk jaar is het sta tion gesloopt en weer opgebouwd' ANTWOORDT In 1906/1907. VRAAG: Bestaat in Zwitserland het dorpje Fanno (of Tanno)? Zuo ja. waar ligt dit d .n? ANTWOORD In Zwitserland is dit dorpje ons niel bekend. VRAAG: Wat is het beste middel om zwarte luis uit den tuin te weren nu tabaksstof zoo schaarsch en duur is" ANTWOORD: Alle bestrij dingsmiddelen zijn duur, Phitipbili- ne, Kwassiozeep zijn ook heel goed, doch niet goodkooper. Indien u goed waren met menschen die zich naar de café's begaven. Ik denk dat de boefin verbaasd zal zijn geweest, toen zij de goudstukken zag, die haar zoon thuiskomende, haar overhandig de, met onzen dank voor de diensten, die hij ons had bewezen. 'Zoodra wij veilig in de stad waren, haastte ik nuj een plan ten uitvoer te brengen, dat ik gedurende den (lag had opgemaakt Behalve de gezant was er nog iemand tot wien wij ons konden wenden: de militaire attaché van de ambassade die deze betrekking had gekregen door de voorspraak van mijn vader. Kort na achten, reden we al met een cab naar zijn woning. Gelukkig waren hij en zijn vrouw bei den thuis en alleen, zij ontvingen ons zeer hartelijk, hoewel zij zeer verbaasd waren, toen ze ons zagen. Ik legde met enkele woorden onzen toestand uit. Zij zagen elkander aan en daarop maakte mevrouw Arnold een ainde aan onzen angst. Zij ging naar Hélène toe en den arm om haar middel slaande, zei ze tegen haar man: Jij en monsieur Elliott mogen een sigaar gaan rooken, maar dit kind behoort naar bed te gaan. Ga maar met mij mee, ma chère, voegde ze nu Hélène vriendelijk toe. Zoodra wij in zijn studeerkamer gezeten waren, zei dc heer Arnold: Laat mij beginnen met u geluk te wenschen, waarde Elliott, want uw aanstaande vrouw heeft blijkbaar nu al het hart van mijne Constance ver overd en wat nu verder de kwestie aangaat, is het duidelijk dat men u in het nauw heeft gebracht en als ik u van dienst kan zijn, kunt u op mij rekenen. Ik deelde hem dus ailes mede te be ginnen met den brief van den heer Tiers, tot op liet oogenblik dat wij Parijs in liet jachtwagentje hadden bereikt. Hij deed nu met dichte oogen een paar trekjes aan zijn sigaar en hernam toen: Dus is u en dat arme doodver moeide kind gevlucht voor de Fran- sche politie en zit monsieur Vane waarschijnlijk hier of daar to Parijs in een cel. Tusschen twee haakjes heb ik hem het vorig jaar niet te New-York ontmoet, toen zijn engage ment met uw zuster publiek werd? Ja, hij en Edith hopen in Janua ri te trouwen. Hoe zal zij te moede zijn, ais ze dit hoort. Hij keek nu met alle aandacht naar zijn sigaar. Ik aarzel niet te zeggen, dat deze zaak ernstiger zal zijn, dan u wel denkt en dat het feit, dat iemand van de regeering door Vane gewond werd de zaak niet verbetert. Hebt u liet manuscript, waarvan u spreekt, bij u? vroeg hij. Ik gaf het hem in handen. Hij keek naar de dichtbeschreven regels en fronste het voorhoofd. Lees het mq liever voor, zei hij kortaf. Toen ik dit gedaan had, bekeek hij het papier nog eens aandachtig. Indien dit de waarheid bevat, zal het groote opschudding teweeg brengen, maar werkelijk Elliott in kan het niet gelooven. Zou het ons kunnen balen? vroeg ik. Misschien wel, maar u zult den schat verliezen Indien deze opgegra ven wordt. Ik zou alle schatten ter wereld wel willen verliezen, indien wij uit deze moeilijkheid konden geraken, antwoordde ik op bitteren toon. En toen hij niets antwoordde: En wat die staven goud aan gaat. ilebt u gehoord van den groo- ten (liefstal in Parijs of daar dicht bij? Weet u waar oriffin en zijn man nen hebben huisgehouden en kunt ge u voorstellen waarom zij Frontellac meer dan eenig andere plaats zou den kiezen om iiun schatten te ver bergen? Ik heb dit zoolang bestudeerd tol mijn hoofd er pijn van doet. Hij glimlachte heel even. En nu moet u naar bed gaan, want u is zeer vermoeid. Ik verbeeld mij, dat zij Frontellac hebben geko zen omdat het om zoo te zeggen ver- laten was. Neen, ik heb niets gehoord van een diefstal van een kist met staven goud. Ga nu naar bed en dan breng ik straks een bezoek aan d> n gezant, die nu zijn avond vrij heeft. Laat het manuscript hier, dan zal ik u morgen wel het een en ander mrc- deelen. Ik zou graag met u meegaan. Hij schudde hef hoofd. Neen, vanavond niet, ik zai hem alles wel vertellen, zei hij. U moet bedenken, dat het dwaas van u zou zijn om door de straten van Parijs te loopen, maar dit huis is een veilige plaats, u moet die waardeeren. Maar mademoiselle Courtney? vroeg ik. Mijn vrouw heeft die onder haar hoede genomen, dat moet u voldoende zijn. Ga nu mee, (lan zal ik u uw kamer wijzen. Een heet bad, een ar me toddy en tien uren slaap zullen van u een ander mensch maken en ik zal terwijl uw belangen beharli- gen, zai hij. Ik stond met moeite op, al mijn le dematen deden mijn pijn. Hij duwde mij letterlijk in bed, wenschte mij goeden nacht en draalde het licht uit. Ik verbeeldde mij, dat ik hem ti-gen zijn vrouw in de gang hoorde spre ken, maar daarop viel ik al spoedig ln slaap. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5