Haarlems Dagblad VIERDE BLAD. ZaUrdag 29 Haart 1919 Van Gumt en Kunstenaars. No. 110- Verlaine in Holland. Door den con ferencier die dezer dagen voor de le den van de Alliance Frangaise sprak over Paul Verlaine en de muziek, werd, natuurlijk, ook diens Lezoek aan Nederland in 1892 in herinnering gebracht. Het lag voor de hand voor een Hollandsch pubhek op hoffelijke wijze van dat korte bezoek te gewa gen en de spreker had er temeer ple zier van, daar er onder zijne hoor ders schenen te zijn die van die vi site niet, of wellicht niet meer, op de hoogte waren. Natuurlijk kende hij in verband met Vcrlaine's ge schrift „Quinze jours en Hollande" de omstandigheden waaronder 'de groote poëét hier dien korten tijd geleefd heeft: ik vermoed dat hem niet bekend zijn de aardige brieven van één der gastheeren aan een vriend gericht, en waarin over dat heszoek zoo knus verteld wordt. Ik be doel hier niet den schilder Philippe Zilcken in wiens huis, Helène, villa op den Bezuidenhoutschen weg, Ver laine werd opgenomen en waar Jiij zich zoo wel gevoelde, doch den sin- gulieren Joh an Thorn Prikker, die toen ook in Den Haag woonde en die aan Henri Borel, toen in Indié, ten brief schreef met het relaas van het Verlaine-bezoek. Zilcken heeft in het Groene Week blad van dat jaar, en later in zijn „Souvenirs" verteld hoe Verlaine naar Holland kwam. Het plan ging uit van den boekhandelaar Blok op wiens initiatief een commissie ge vormd was om Verlaine-Iezingcn te organiseeren. Men weet hoe in de ja ren van en na „de beweging van 'SO" schilders en letterkundigen hier te lande, meer dan thans, één hondje vormden; wij vinden het dan oolc niet vreemd dat in die commissie Zilcken en Toorop vooraan staan. Als er spra ke van is Verlaine een logement te bezorgen, biedt Zilcken zijn woning aan, maar krijgt van Hollandsslie vrienden in Parijs al heel gauw de waarschuwing thuis van „pas op, weet wel wat je doet, etc." want Verlaine's reputatie was die van een onverbeterlijken Bohème. Het loopt echter- alles prachtig af, Verlaine is de charmantste logé dien men zich .wensclien kan, en de man door zijn leven, die zijn lichaam ruï neerde, bleef in het huis hij het Haagsciie Bosch een schat van een gast en een perfect gentleman. Arm in arm ging hij met Toorop in het bosch wandelen, den „superbe Java- nais" zooals hij Toorop noemde in de bekende lakensche cape, samen onder éène parapluie. Uitvoeriger 'schrijft Prikker over dat geval aan Borel, ik heb die brie ven hier in een Duitsche vertaling voor mij liggen (Künstlerbriefe aus dem 19en Jalir hundert.) en wat ik er uit navertel is dus niet den letterlij ken tekst. Maar zij zijn te aardig om te wachten tot ik de origineelen die, als ik mij niet bedrieg, in een maand blad uit die jaren De Arbeid gestaan hebben, onder de oogen krijg. Prik ker (hij woont nu al jaren in Hagen In Westphalen en in deze serie heb ik al een paar jaar geleden al eens van zijn werk verteld) schrijft dan: „Wij liëbben Verlaine hier gehad, met hem gegeten, gepraat en gewan deld. 't Was hel évenemenl. Ik zie ons nog zitten 's middag nè. zijn aan komst. Albert Verwey was er voor overgekomen, Veth en de anderen waren in Den Haag, allemaal voor Verlaine. Eerst waren wij van plan geweest hem met z'n allen te gaan afhalen, maar na lange debatten was er besloten dat er maar een paar van ons gaan zouden. Tegen zevenen gingen wij naar het station. De trein komt binnen, Ver laine stapt er uit en al onze moofé plannen voor de ontvangst vielen in duigen. Groote godenl Wat voor een figuurl Geen klein, gebogen manne tje zooals je van de portretten zoudt denken, maar een reuzenkerel met 'n stierennek, borstelige, pikzwarte wenkbrauwen en daaronder een i-aar donkers oogen, die bij het minste of geringste schitteren. Na een algemeen voorstellen, nog een beetje deftig, ging het in rijtuigen naar Riche, waar wij zouden eten'". Daar aan den maaltijd, vertelt Prikker, sprak Verlaine over zijn kunst en kunstenaarsschap. Wanneer wij wel eens al3 criterium van kunst gesteld hebben dat er juist dat in moet zitten wat de kunstenaar „niet helpen kan" is het dan niet aardig door Verlaine gedekt, als hij zegt: „Wat ik maak Ls zeker wel beter dan wat een kantoorklerk schrijft, naar ik heb geen reden daar trotsch. op te wezen. Ik kan het niet helpen dat ik zoo ben, noch veranderen; dat ligt aan geheel toevallige omstandigheden en ik mag mij niet boven andere men- schen verheven voelen. Ik zie kunst niet anders dan als een handwerk". Er zijn er onder onze jongeren van 25 jaar later, die zich dat voor gezegd mogen houden. Verlaine kwam hoe langer zoo meer op zijn gemak, at flink, dronk nog beter en zei maar steeds „c'est bon ga". Als in wedstrijd zaten ze allemaal dien kop te teekenen en Verlaine liet ze kalm gaan, keek, als ze klaar waren, met één oog het re sultaat aan, en zei dan, eenvoudig: „c'est boa ga" of „c'esi mauvais". Bij de aankomst in Den Haag had Verlaine een hoogen hoed opgezet. Toen de omgeving hem spoedig vol doende vertrouwd was, verdween dit hoofddeksel om plaats te maken voor een slap hoedje, waarbij hij een grooten zijden, foulard om den hals sloeg. Dat was meer „lui-mème". En zoo ging hij toen ook naar zijn eer ste lezing toe. De Amsterdammers waren er voor overgekomen: Witsen, Kloos, Boeken, Roland Holst, Delang, Tideman. De beide laatsten hebben als litteraire artisten met oen korte poos van artistiek succes genoegen geno- j men, de alderlaatste is niemand an ders dan onze bekende Haarlemsche advocaat van thans. Toen Verlaine ook in Amsterdam ging lezen, vond hij daar weer de artisten van het woord en die van de verfkwast in huldigende- stoele. Bij de deur van hel huis waar hij logeeren zou, stonden, vertelt Prik ker, Isaac Israels en Boeken hem met den hoed in de hand op le wach ten. Het toeval wilde dat tegelijkertijd een ander Fransch artist die van zich deed spreken, in Holland lezingen kwam houden. Men ziet dat wij al sinds jaren belezen genoeg worden en dat de Alliance Frangaise Slechts een nuttig werk voortzet. Die andere artist was Sar Péladan, een eenigs- zins precieus artist, die de stichter was van de Róse-et-Croix. Hij stierf juist een paar maanden geleden. Zijn orde van eigen maaksel omvatte aUe artisten, die het met hem eens waren en die als medeleden door hem op eigen initiatief beuoemd werden. I Hij zocht in de schilderkunst niet het portret van de dingèn, maar der dingen ziel. Ook dat hebben wij al eens meer gehoord en een bepaalde orde hoefde daarvoor niet gesticht te worden, maar enfin het was nu eenmaal zoo en toen hij weer huistoe ging waren Toorop, Holst en Prikker tot Rozenkruisers benoemd. Of ze Co insignes, in den vorm van amuletten ooit ontvangen hebben weef ik Liet; wel dat Bauer op éen zijner etsen uit dien tijd, de „Entrée", in den rechter benedenhoek den Sar teekende, mee loopend in een optocht. meeviel én blijk gaf van niet uitslui tend intelligent, doch ook groothartig te wezen. Hij had er zich woedend over gemaakt dat er onder de Hol- landsche intellectueelen waren, die niet naar Verlaine's iezingen wilden komen, omdat hetzoo'n gemeene vent wast En zijn woede steeg ten top toen hij vernam dat de Leidsche professor Jan ten Brink verklaard had, dut hij alles zou doen, wat in zijn vermogen lag om de lezing van „dien spits boef" tegen te werken. Toen de Sar zelf in Leiden ging lezen, kreeg pro fessor er dan ook duchtig van langs, en wat nog beter was, de Sar lus er van de mooiste gedic-hten van Ver laine een aantal voor, om te laten hooren, wat die gemeene kerel voor schoons gemaakt had. Het waren rumoerige, maar feeste lijke dagen in het Hollandsch kunst- wereldje van 1892. Ik heb de lezing van den conférencier verleden week niet gehoord, doch vermoed dat deze oanteekeningen uit de oude doos een aardige aanvulling zijn op diens uitweidingen over Verlaine et les musiciens. Men zou ze Verlaine et lts peintres hollandais kunnen noemen. 23 Maart 1919. J. H. DE BOIS. Stadsnieuws COMMISSIE VAN OVERLEG. In aansluiting aan liet communique in ons nummer van gisteren, wordt nog gemeld Na gepleegd overleg door de ver- tegenwoordigers der organisaties, (waarvoor de vergadering eenigen tijd werd geschorst) werd medegedeeld dat onderling overeenstemming was verkregen omtrent dfc indeeling der I werklieden in 5 groepen. 1 Ten slotte was de vergadering van meening, dat arbeid in een ploegen dienst verricht, niet op dezeltde wij ze moet worden betaald als over werk. Wijziging van het Werklieden- regiement zal daardoor noodzakelijk zijn, aangezien volgens art. li die arbeid gelijk wordt betaald. Einde- I lijk werden door vertegenwoordigers 1 der organisaties nog eenige aangele- 1 genheden ter sprake gebracht omtrent (loon, werktijd en verlof van werk lieden bij het gasbedrijf, de gemeen tereiniging en den dienst van open bare werken. De sar had ©an groote vereering voor Verlaine en een afscheidsdejeu ner werd hem in hel gezelschap van zijn grooten landgenoot aangeboden. Hij verscheen er weer in zijn zonder- lingsten dos. Egn blouse van zwarte atlaszijde; een pantalon van fluweel met zilveren oplegjes, grijze rijlaar zen, een astrakan mutsje en ten zwarte manteL Zonder twijfel een poseur, doch een buitengewoon intelligent man en iemand die by kennismaking erg 1 MEI-DAG DER REV. SOCIALIS TEN EN ANARCHISTEN. Dezer dagen vergaderde het op initiatief van het P. A. S. opgerichte 1 Mei- Comité. Het voorloopig bestuur (be staande uit de heeren A. Groeneveldt Jr., voorzitter; J. I-Ieyneman, secre taris en H. F. van Bodegraven, pen ningmeester), dat reeds de eerste werkzaamheden voor het 1 Mei-Co mité had verricht, trad af. Als defi nitief bestuur werden thans gekozen de heeren J. N'egrijn, voorzitter C. J. Meyers, secretaris en P. R. J. Ver gers, "penningmeester. Ingekomen was een schrijven van de nfd. Haarlem van de Communis tische partij, welke verzocht de 1 Mei- leuze van het Land. Rev. Soc. Co mité over te nemen. Daarvan zou te vens afhangen, of de C. P. afd. Haar lem zich bij het 1 Mei-Comité aan sloot. Lie Vrije Soc. Vereen, verklaar de zich tegen het deelnemen van de C. P. aan den revoiutionnairen 1 Mei-dag. Eveneens de afd. van den Intern. Anti-Mi lit. Vereen. Besloten werd, de'C. P. afd. Haarlem te be richten, dat zij tot het 1 Mei-Comité kon toetreden, maar dat de leuze zou zijn die, welke altijd door de Uiiatli. Vakbeweging en Anarchisten was aangeheven, n.L „(Jp voor de al- gemeene werkstaking, ter ontvoog ding van de arbeidersklasse". Vervol gens werd nog besioLen inj hel niet- verkrijgen van de Sociëteit Vcrecni- guig het Brongebouw voor de avond vergadering te huren en de groote zaai van het -gebouw „Voorwaarts" voor de middagvergadering. Verschil lende sprekers zullen aangezocht worden een spreekbeurt te vervui len. Opmerkingen nlt de iurgerij. „Een bader' geeft in overweging, nu bijna in alle fabrieken de vrije Zaterdagmiddag is ingevoerd, de ge meentelijke douchebadhulzeo voor mannen ook vóór vier uur open te stellen, bv. van I uur af. De vrou wen zouden dan 's morgens van die inrichtingen gebruik kunnen maken. Geneeskundige dienst. Do heer L. Holzhaus schrijft ons: Bij het lezen uwer opmerking om der liet bericht van het ernstig onge luk aan den Kinderhuissingel, waar bij u de noodzakelijkheid betoogt van een spoedige invoering van den gm ner-skundigen dienst hier ter stede, wil ik aan uwe opmerking gaarne adhaesie betuigen, daar mij uit ei gen ervaring reeds zoo menigmaal is gebleken, dat de doktoren door htm beroepswerkzaamheden overdag zel den thuis zijn aan te treffen. Verder vestig ik de aandacht nog hierop, hoe dikwijls de politie uit den aard van haar beroep het eerste bij een ongeval aanwezig is. De noodzakelijkheid, dat het poli tiekorps wordt onderwezen in het verleenen van de eerste huif bij on gelukken, behoef ik hier verder wel niet aan te toonen, daar het practi- sche nut hiervan reeds in alle groote steden in binnen- en buitenland is ingezien en de Eerste Hulp als een onderdeel van den politiedienst be schouwd wordt. Zoolang er echter geen georgani seerde Eerste Hulpdienst in werking is on er bij een piotseling ongeval I geen medicus te bereiken mocht zijn, etei ik mij gaarne met verbandmid delen en rijwielbrancard bij dag en bij «acht 'ter beschikking (telefoon 2385). DE NEDERLANDSCHE BOND TOT I HET REDDEN VAN DRENKELIN GEN. De Ned. Bond tot het Red- j den van Drenkelingen heeft, daartoe in staat gesteld door de meaewer- I king van de Directie van de Bijen- 1 korf, te Amsterdam, in een der eta lages aan het Damrak, m goeae sa menwerking met de Maatschappij tot l Redding van Drenkelingen, een ten- toonstelling georganiseerd, ter gele genheid van de eerste algemeene jaar vergadering en de wedstrijden op Zondag 30 Maart te Amsterdam te nouden. Er is groote belangstelling, want de menschen verdrongen zich voor de uitstalkast, 't Is dan ook de moeite waard een oogenblik te toe ven. De tentoonstelling zouden we m twee hoofdgroepen kunnen verdee- len. De Maatschappij tot Redoing van Drenkelingen, opgericht in libi. exposeert in hoofdzaak, zeer interes- siuit uit het grijs verleden, oorkon den en reddingsmateriaal. We zagen o.a. een taoanselysteerpijp uit t/io- en een uit het jaar lbuü een afbeel- i ding van een oud drijxpak, een photo van ae vitrine met allerlei ouder- i wetscke hulpmiddelen en instromen-1 tenkisijes uit ae jaren 1837 en 1888 het gedenkboek der Maatscnappij tii de medailles hebben een welverdien- de plaats. Er zijn ook nuttige bro- cnures, welke op aanvraag aan het Secretariaat, Rokin 114, kosteloos verkrijgbaar z.n. De Ned. Bond exposeert platte- gronden van Amsterdam en Haar lem, waarop zijn aangegeven, voor Amsterdam de 460 piaatsen, waar areggen aanwezig zijn, terwijl de Haarlemsche kaart vertoont de plaat sen van seinposten, iadderposten, reudingsiiaken en sieepdreggen. Een seinpost m optima forma, met tele foon, reddingslijn en dag- en nacht- oproepingsuienst, trekt ae aandacht. Met levensgroote figuren wordt de kunstmatige m- en uitademing op een pseudo-drenkeiing aanschouwe lijk voorgesteld. Verkort model reddingshaak, ijs- haken en dreggen geven een overzicht van hulpmiddelen, waarbij de red dingsladder en sleepdreg in verkleind model aanwezig zijn. Photo's en opschriften verduidelij ken het geheel. De étaiage is een kijkje overwaard en we betwijfelen niet, of het doel van deze tentoonstelling aandaent te vestigen op het mensculievend stre ven van den Bond, het bevorderen van het redden van drenkelingen, zal wel bereikt worden. De jaarvergadering wordt gehouden op Zondag 30 Maart, 's morgens te 10 uur in Motel Américain. Rubriek voor Vragen VRAAG: Verliest iemand het kies recht, die door werkloosheid zijn aan slag in den lioofdeiijken omslag niet op tijd of geheel niet heeft betaald? Kan men zoo iemand candidaat stel len voor den gemeenteraad en bestaat er, wanneer hij gekozen wordt, vol gens de nieuwe Kieswet geen bezwaar tegen zijn toelating? ANTWOORD: Het Kiesrecht is geheel los van het al-of-met betalen van belusting. Een wanbetaler kan candidaat voor een gemeenteraad gesteld worden; er te- staat geen bezwaar tegen zijn toelar ting, tenzij hij failliet verklaard is. VRAAG: Een dienstmeisje, destijds op den 22sten der maand in dienst gekomen, terwijl haar loon meestal werd uitbetaald tussohen den 22sten en 26sten der maand, vraagt of zij, wanneer zij op 2 Maart haar betrek king opzegt, den 2den April kan ver trekken. Mevrouw wil haar houden tot den 22ste. ANTWOORD: Zij kan slechts, bij de uitbetaling van haar loon op den 22sten eener maand, op zeggen tegen den 22sten der volgen de maand. VRAAG: Heeft iemand, die steeds bij familie in de huishouding werk zaam is geweest, hij gevorderden leeftijd ook aanspraak op Staatspen sioen? ANTWOORD: In de hal van het Postkantoor hangt een lijst van tusschenpersonen tot wie u zich om inlichtingen wenden kunt. VRAAG: Een meisje is per drie maanden gehuurd, maar ontvangt haar loon per maand. Met November heeft zij haar bettekking tegen Fe bruari opgezegd. Mevrouw heeft haar gevraagd te blijven tot Mei, waarop het inrisje geantwoord heeft, dat zij zich niet voor drie maanden verbin den kon. Heeft mevrouw nu het recht, als het meisje met 1 April haar be trekking verlaat, het loon in te hou den? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Waar is het bureau van den Haarlemschen Reclasseerings- raad gevestigd? Op welke dagen en uren wordt er zitting gehouden? ANTWOORD: Het bureau is geves tigd ten huize van den secretaris, den lieer P. J. Ovenneer, Wcslergracht 45 rood. VRAAG: lk heb 60 dagen doorbeta ling van vergoeding voor mijn zoon, die met onbepaald klein verlof is, te goed. Waar moet ik mij vervoegen, om die vergoeding te bekomen? ANT WOORD: Raadhuis afdeeling militai- 1 re zaken. VRAAG: De kranten hebben tegen- i woordig een kurbol-achtigen reuk. Kan dit schadelijk zijn voor de ge zondheid, wanneer men de kranten gebruikt om in te koken? ANT- WOORD: Onschadelijk! VRAAG: Waar moet ik mij ver voegen, om op een Amerikaansche boot te monsteren? ANTWOORD: I Wend u tot hot Amerikaansche con sulaat te Amsterdam. VRAAG: In de voetbalverslagen i van de yereeniging Z. A C. te Zwol- le lees ik herliualdelijk den naam van den middenvoor Wassen. Is dat 'de vroegere Haarlem-speler? ANT- j WOORD: Ja. VRA AG: Kan een patroon vol staan met het uitbetalen van 14 da gen loon, wanneer zijn knecht, die -een jaar bij hem Ln dienst was en per week betaald werd, ziek wordt? ANTWOORD: Naar streng recht ja, maar fatsoenlijk is het niet. Laat hem eens door een rechtskundige zulks onder liet oog brengen, mis- j schien schaamt hij zich en doet wat VRAAG: Waar is het kantoor van den reclasseeringsraad gevestigd? Op welke dagen en uren wordt er ritting gehouden? ANTWOORD: Secretaris van den reclasseeringsraad is de Onze Lachhoek U -.raagt wel wat veel geld voor die papegaai. Maar hij heeft toch aan een van de éérste families behoordl Hoe weet u dat? Hij praat altijd als iemand be gint te zingen! Hoe heeft mijn recept gewerkt? vroeg de dokter. Ik ben er niet bijzonder over te vreden. Die drank kost mij f 1.50 ert nu ben ik ai beter na er één koer van gebruikt te hebben. Wqgr een daalder naar de maan! heer W. P. J. Overmeer, Wester. Igracht 45. Er wordt niet op bepaal de uren ritting gehouden, maar de theer Overmeer is doorgaans van 5—1 uur te spreken. VRAAG: Ik ben 16 jaar en wil taüet Mei naac Engeland. Waar ea wanneer moet ik mij vervoegen, ora een pas te hekomen? Wat kost een overtocht naar Engeland ANT WOORD: Aan de Prov. Griffie. Jansstraat 46. De kosten van over tocht hangen af van de klas, die u wenscht te reizen. Méér dan f 50 zal het u echter niet kosten. VRAAG: Hoe luidt het adres van het secretariaat der afdeeling Haar lem van den Economischen Bond? ANTWOORD: Secretaris is de lieer A Schipper, Kindcrhuisvest 5. VRAAG: Op welken datuui moet een dienstbode, die zich met Mei heeft verhuurd, volgens Haarlemsch ge bruik in dienst treden? En wanneer moet zij haar vorige betrekking ver laten? ANTWOORD: In Haarlem is de gewoonte, dat men op 3 Mei oe oude betrekking verlaat en op 6 Mei de nieuwe aanvaardt. VRAAG: Komen kinderen, die het vorig jaar Juni 13 jaar werden, nog niet in aanmerking voor een koiïie- kaart? ANTWOORD: Neen. Men deelt ons verder mede dat een derde koffie- kaart wel niet zal uitgereikt worden, daar binnenkort de koffie wel geheel vrij zal komen. VRAAG: lk ben ingedeeld bij de éde compagnie wielrijders, tweede gedeel te. Wanneer moet ik opkomen? ANT WOORD: In het tijdvak 16—20 Juni VRAAG: Hoe kan ik zelf een lieclo- graaf maken? ANTWOORD: Hecto- graafmassa bestaat uit Gelatine, Gly cerine en water. Vraag uw drogist. Men herinnert er ons aan, dat het geval van den „Kapitein van Köpe- nick" rich heeft afgespeeld op 15 October 1906. Bnrgeripe Stand HAARLEMMERMEER. Beval len: C. Ferdolage— Harding, z. F. Fiipphi—Verhoeven, z. A Korte kaasVan Beek, z. B. van deï MeerGrauwelman, d. W. J. SmitPersoon, d. M. OnosOver- dorp, z. K. J. OuwerkerkHaa- P«l8, z. M. van de HaarVermeer, C. DriessenKraan, d. Overleden": Annigje v. d. Stroom. 73 j„ gehuwd met I. Kieboom. Adriaan Breure, 95 jaar, wedr. van A. Koomaii8 Maris. Adrian us Kraak, 59 jaar, gehuwd mot A. van Dijk. Geeiije Dol, 14 maanden, d- van S. Dol. Paulina Boterbloem, 15 jaar, dochter van N. Boterbloem. Willem Groenveld, 1 dag, zoon van R. Groenveld. BLOEMEN'DAAL. Ondertrouwd: H. P. Heineken en C. Breitenstein. Geboren dochter van L. H. Bed ding en A. M. Schonigt. Zoon van D. J. van Buuren en A Rodenburg. Overleden F. C. Bunge, 69 jaar; S. Jonkhart, 69 jaar; J. A. van der Struijs, 33 jaar; A. F. van Hal, 32 jaar; E. I.ammes, 73 jaar; J. Boot, 76 jaar. Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAG AVO N D PR .A ATJ E. De vorige week vroeg een week blad uit den omtrek een wachthuisje van dn tram vóór den Stadsschouw burg, omdat het zoo onplezierig is, wanneer je uit de warme zaal komt, onbeschut in het gure weer op een tram te wachten. Ik vind dit een ge lukkige gedachte, want de bacillen dreigen aan alle kanten, en eer je 't weet, heb je in de gure temperatuur oen neusverkoudheid of erger te pak ken. Daarbij is 't heel naar om een regenbui te krijgen op je mooiste «loeren. Een wachthuisje moet er dus ko men, maar voor hoeveel menschen 1 Soms wachten er tien, dan weer twintig of vijftig. Het zal dus een uit- trekbaar wachthuisje moeten wezen, in den trant van de harmonika. Even wel kan het niet, zooals dit muziek instrument, uit een soort van papier of linnen vervaardigd zijn, anders zouden de elementen en de kwajon gens er samen gauw een einde aan gemaakt hebben. Het wachthuisje moet dus van ijzer of minstens van stevig hout gemaakt worden en de fToottc bij elke schouwburgvoorstel- ing afzonderlijk worden bepaald is de zaal uitverkocht, de grootste ruimte, is ze halfvol de halve afme ting, is ze leeg de kleinste. Natuur lijk moet die formaatverandering in een oogwenk geschieden, want de suppoosten aan den schouwburg heb ben ook nog wat anders te doen één druk op den knop, floep, het gebouw tje schiet uit tot middelgrootte, twee maal drukken floep, floep, de groot ste ruimte Is beschikbaar. Het geval wordt nog ietwat ingewikkelder, daar er ook glasruiten in moeten zijn, zoo- j dat de wachtenden de tram zien aanko- pien en banken, waarop zij rustig kunnen zitten. Van een klein buffet, waarin chocolade, clgaretten, koek jes, limonade, koffie, thee, bier en qs verkocht worden, heb ik bij na dere overweging afgezien. Hoe dit technisch kan worden in eengezet is een zaak, die buiten mijn bevoegdheid ligt. Daar zijn uitvin ders voor noodig. Een prijsvraag zal allicht hun ijver prikkelen. En welk een enorme toekomst staat hun te wachten! Het denkbeeld behoeft im mers niet tot wachthuisjes beperkt te blijven, maar kan ook tot gezins woningen worden uitgestrekt. Bij voorbeeld jongelui die trouwen gaan in zoo'n huis wonen, dat ik harmonikahuis zou willen noemen. Na een jaar wordt het ge zin vermeerderd, een drukje op een knop en er komt een kinderaamer bij een half jaar later wenscht de heer des huizes .de kleine is soms wat rumoerig) een afzonderlijke wern- kamer een tweede druk op den knop en de kamer is present. Naar mate het gezin toeneemt wordt ook het huis vergroot. Zou hier de oplos sing niet liggen van het vraagstuk der huisvesting voor groote gezinnen! Misschien oppert iemand het be zwaar van den grond. Maar bij de heerschende neiging tot buitenwonen kan bij elk harmonikahuis een open ruimte worden gereserveerd. En is die vol, dan breidt men uit in de hoog te. Het is allemaal eenvoudig, als 't ei van Columbus. Maar laat ik nog even tot de tram huisjes terugkeeren. Komt er een op het Wilsonsplein, dan is er zeker ook een noodig op 't Stationsplein, op de Groote Markt, de Rivicrvischmarkt, het Houtplein en op verschillende an dere punten in Haarlem, Heemstede, Overveen en Bloemendaal. Laat ons zeggen samen een paar dozijn. Geen bezwaar voor groote tram wegmaat- schappijen Wat een prachtige gele genheid, om het mcnschdom goed te doen, het te bewaren voor weer en wind. Ach, wat zou ik nu graag een uit vinder wiilen zijn I Om den roem en ook (een beetje) om de centen. In afwachting van het harmonika huis worden er af en toe nog gewone huizen gebouwd. In den Haarlem- schen gemeenteraad vroeg een dame om grond te huren, bij het voor haar rekening te bouwen h e e r e n h u i s. Dit lijkt een contradictio in terminis, een tegenspraak in de woorden, maar schijnt dat niet te wezen omdat da mes ook wel heerenhooden dragen \als ze wisten hoe leelijk die staan, gooiden ze de nare dingen in den noek). Hec is waar: heerenhuis is nu een maal de benaming voor een bepaald soort var» woning, ook wanneer al leen dames er in gaan wonen, 't Gaas er mee zooals altoos: de vrouw wordt weer tekort gedaan. Zou het dus niet tijd worden, om de benamingen van de verschillende huizen eens te ver anderen? De eenvoudigste soort heet arbeiderswoning. Maar ar beiden menschen dan niet, die in grooter perceelen wonen! Dan komt hec burgerhuis verdienen per sonen in andere woningen dan den naam van burger nietVervolgens krijgen we het heerenhuis, volgens bovenstaande beschouwing ook al on juist daarna de benamingen villa en landhuis. Wie knap is mag zeggen wat een villa en wat ccn landhuis is, Ik ken daartusschen geen onderscheid, maar weet. wel, dat je ook in een villa duchtig hel land kimt hebben, minstens evengoed als in een land huis, wanneer de Russen geen rente meer betalen of de bond van dienst boden geweldige nieuwe eischen stelt. Hier ligt een terrein voor studie van sociologen en taalkundigen. i Misschien zal iemand zeggen „ja, jij werpt maar vraagstukken ep en schuift de oplossing op den hals van anderen." Dit is nu juist het voor ree,c van menschen, die voor de pers werken zij werpen de zaken wel op maar voeren die niet uit-. Maar ver beeld u dan toch ook, dat een journa list, verslag doende van de kloeke stukjes van een temmer, zelf bij de wilde dieren in de kooi moest gaan of niet mocht schrijven over de Noordpool, vóórdat hij die zelf onder zocht liadl Neen, werkveraeeling moet er we zen. Zoo denkt ook een van mijn ken nis -'-n er over, die thuis naar hij ver zekert het denkende hoofd is. Dit £»aat zoo: „vrouw, daar komt me voor den geest, dat ik koude voeten zal krijgen, wanneer ik niet gauw mijn pantoffels aantrek; wees zoo goed, die even voor me te halen." Daarna tot zijn zoon „Willem, tot vftrhooging van de algemeene gezelligheid zal ik een pijp aansteken, stop die eens voor ine^ maar zorg, dat je niet morst." En 's avonds bij het naar bed gaan tot zijn oudste dochter „Fientje, sluit de voordeur, de keu kendeur, draai do gaskraan af, trek de klok op." Daarna gaat hij naar bo ven, terwijl zijn vrouw de lichten uit doet en voelt zich doodvermoeid van zooveel geestelijke inspanning. Nooit is hij zoo verbaasd geweest, als toen een zwager, die dit. alles en nog veel meer met ergernis had aangekeken, op zijn verzucnling „wat ts het tocli moeilijk om 't denkend hoofd te we zen, ten antwoord gaf „daar heb je gelijk in, 't maakt iemand tiran- j nick en lui." Eerst toen zwagerman de deur uit was, kwam de vraag bij i onzen vriend op, of er misschien een beleediging bedoeld was. Ik voeg er bij, dat- iets verzinnen gewoonlijk veel gauwer'gaat, dan iets uitvoeren. Hoeveel tijd zal het ge kost hebben om de laat ik het zacht zeggen, niet neel mooie fontein cp de bloemententoonstelling van 1910 te bedenken, Ln hoeveel tijd zul die gesticht zijn. en hoeveel tijd alweer za: er met de opruiming gemoeid zijn. Er wordt met kracht van armen en bijl nut) gewerkt, maar hard opschie ten doet het niet en 't is nog geluk kig, dab het circus Carré er zal wor- nen neergezet, want anders waren we den grooten bak op bet vermaarde grasveld vóór het Paviljoen misschien nog in geen jaren kwijt. Heel gelukkig rijn we met onze fonteinen nu eenmaal niet. Die voor het hötel is weggenomen, omdat er te zijner tijd een nieuwe zou worden gezet, maar die tijd is nog niet ge komen. De roem van Hildebrand moet nog wat belegener worden vóór dat die in een met beelden versierd waterwerk mag worden uitgedrukt. Met de fontein op de bloementen toonstelling troffen we het ook al niet. Onze verdienstelijkste water werken rijn ten slotte de drinkfon- teinen en de watertoren in de dui nen, ik spreek niet van de zeer ver dienstelijke regenbuien, die we dezer dagen mogen bewonderen, omdat ik alleen gewaag van kunstmatige fon teinen. Benalve de reeds genoemde bezitten we ook nog een heetwaier- wagen, die eenigen rijd afwezig is geweest, en nu wel gauw. daar de gas- rantsoeneering zal ophouden, tob de geschiedenis gaat behooren. En ein delijk is er een sproeiwagen, een zomerverschijnsel, niet altijd op zijn post, maar wanneer hij er eenmaal is, zeer geliefd, vooral bij wielrijders, j die er achteraan rijden en niet pas-1 soeren kunnen. Eén ding mogen we intusschen dankbaar vermelden juist water is het eenige artikel van eerste levens onderhoud geweest, dat ons in onbe perkte hoeveelheid werd geleverd. Het zou verschrikkelijk zijn geweest,1 wanneer we daarop waren gerant- soeneerd. Een paar dagen geleden heb ik ge lezen, dat in een schoolblad van leer lingen bet denkbeeld is geopperd om leerlingenraden te stichten. Menigeen met mij heeft tot nu toe deze-maat schappij eenigsrins onvolkomen ge vonden, maar nu blijkt waarom de leerlingenraden ontbraken nog. Nu komt riles van zelf tot perfectie. Het. ia een verheugend teeken des tijds. dat er tegenwoordig weinig raad ge vraagd, maar bijzonder veel gegeven wordt. Blijkbaar gaat de wereld vooruit en het is een kniesoor, die zich afvraagt, wat al dat raad g e- v e n beteekent, wanneer er niemand is, die dezen wil opvolgen. Raden van scholieren dus, die leer tijden en vacautién vas to tellen, leer boeken kiezen, huiswerk bepalen, onderwijzers en leeraren aanstellen en ontslaan en confereeren met- den wethouder van onderwijs, aan wien zij do wet zullen voorschrijven. Want wat beteekenen raden, die niets te kommandeeren hebbent Maar ei is meer, zijn we een maal in 't bezit van leerlingenraden. dnn zijn de zuigelingenraden nog maar een quaestie van tijd. Welis waar zal hun werkkring uitermate beperkt moeten wezen, «aar zij nog niet lezen of schrijven kunnen en evenmin redevoeringen houden, maar in het opzetten van een keel zoeken zij hun meerdere. Protcsteeren tegen laat ik zeggen voortdurend wasschen en verstelde luiers die. kriebelen, kan gepaard gaan met verzet tegen de ondergeschikte positie, die zij inne men. Op dit stuk staan ons blijkbaar groote verrassingen te wachten. Maar voorloopig zijn er nog geen scholieren rad en en zuigeiiugenradcn en moeten wij het stellen met óón Raad, den gemeenteraad, die zonder twijfel verdienstelijk is, maar in ccn periode van smelten verkeert. Hij doet, om in een Maart-gedachte te blijven, denken aan een sneeuwpop in de zon, die stuk voor stuk een arm, een been, een oor oi neus ver liest. Negen van de drie eu dertig la ten met vertrouwen de regeerkunst aan hun opvolgers over, «ie welis waar gereed staan om in hun voet stappen te treden of wellicht een heel anderen kant uit te gaan. En nog altijd iicbben de Heeren in Den Haag geen burgemeester voor ons gevonden. Mij is verteld, dat een be- Fooning van duizend gulden zal wor den uitgeloofd voor wie de Regeering een geschikten candidaat aan do hand doet, die wil Dat is het voor naamste DIE WIL. Verschillende personen willen blijkbaar niet-, zoo dat het tild wordt, dat wij Haarlem mers de hand in eigen boezem «te ken en ons afvragen „is er ook reden, dab wij zoo mooi lijk een bur gervader kunnen bekomen? Zijn wlji te lastig, of lo karig ln de bezoldi ging, of wat mankeert er eigenlijk aan? Of is 't misschien andersom en zeggen de personen die aangezocht worden ..deze onderscheiding zijn wij niet waard?"" liet is best moge lijk. Van mijzelf wil ik nog niet spre ken, maar Wouter en tante Koosje regeeren, heerschen over Hopma en Hupstra en hunne familien. is geen geringe eer. Daar moet iemand wel een oogenblik voor terugdeinzen. Intusschen kan ik raeedeelen, dat wij op onzen laatsten kransavond be sloten hebben, den nieuwen magis traat zooveel mogelijk to gemoet te komen. AU het schroom voor ons is, die de aanvaarding tegenhoudt, «nia krans zegt den meest volledigcn steun toe. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 13