BiMiErs Sinui De Siaieuviraigzinyeii van iioniikniay. Buitenlandscli Overzicht Stadsnieuws Onze Laciihsek Arr. heclitiiaiik Feuilleton VIOLET TWEEOc BLAD. Dmsitag 1 April 1919 Overmorgen hebben in Noord-Hol- land de Statenverkiezingen plaats. Voor eerst onder 't nieuwe stelsel van de evenredige vertegenwoordi ging en daarmee samenhangende ver anderingen in de verkiezingsmetho- de. Een dezer bijkomstige dingen is, idat de 77 Statenleden allem tegelijk aftreden en dus een heel nleiuw Sta tencollege wordt gevormd. Een an dere afwijking van 'l vroegere meer- dorheidsstelsel is, dat nu niet elk district op zich zelf een bepaald aan tal afgevaardigden naar het. Hnar- lemsclie Prinsenhof kiest, maar dak de zeven Noordhollandsche kieskrin gen samen de 77 StatenleQen kiezen en dat op het Haarlemsche stadhuis de totale uitslag van do verkiezing voor geheel Noord-Holland wc,n - Tekend en vastgesteld, wat den heer Ealbfleisch en don ambtenaren een ontzaglijk werk. bezorgt. Om nog eens in herinnering te brencen, hoe de Statenverkiezing on der het evenredig stelsel in haar werk gaat, nemen we nog eens de cijfers, die we in Juli 1918 ontleen den aan de resultaten van de Jn d,ie maand gehouden Kamerverkiezing, waaruit we toen de mogelijke samen stelling der Staten beciiferdeni In Noord-Holland zijn thans 294,728 kiezers. In Juli kwamen in Noord- Holland op 256.745 kiezers. Nemen we eens aan, dat dit getal weer opkomt; dan zou de kiesdeeler bedragem 256.745 gedeeld door 77 (het aantal Statenleden! of 3334. On de verschillende' belangrijke partijen waren 'toen uitgebracht: Roomseh -Katholiek en 56.291 Anti-revolution ai ren 19.773 Christeliik-historischen 10.819 RECHTS 86.883 S. D. A. P. 60.377 Vrjjz.-Dem. 21.630 Liberalen 25.960 .LINKS 107.967 Economische Bond Communisten Soc. Partij Christ.-Dam oer. Middenstandspartij We nomen nu 15.098 17.233 5060 6703 4902 r het eenvoudig ste geval, dat alle candidatenlijsten van dezelfde partij-in de zeven ver schillende kieskringen verbonden zijn, VI. w. z., dat de zeven candida tenlijsten van iedere politieke groep bij de eerste berekening, n.l. het aan tal zetels, dat die groep verwerft, als één wordt beschouwd: ook al zijn de namen op de lijsten in verschillende kieskringen verschillend. (De lijsten met dezelfde namen tn dezelfde volg orde worden reeds zonder meer als één lijst beschouwd). Om nu na te' gaan, hoeveel zetels eilke partij krijgt, moet men den straks berekenden kiesdeeler te hulp roepen. Die kiesdeeler wordt gedeeld op het stemcijfer der lij sten gr het aantal keeren, dat de kiesdeeler op het stemcijfer van de lijsteng roep gaat, wijst in eerste instantie het aantal verworven zetels aan. Men krijgt dan: Roomsch-Katholieken 56.291 gedeeld door 3334 is 16: rest 2947. Anti-rev. 19.773 gedeald door 3334 is 5; rest 3103. Christelijk-historischen 10.819 gedeeld door 3334 is 3; rest 817. S. D. A. P. 60.377 gedeeld door 3334 is 18; rest 1365. Yrijz.-Dem. 21.630, eld door 3334 is 6: rest 1'<2 Liberalen 25.960 gedeeld door 3334 is 5; rest 2622; Economische Bond 15.0,98 gedeeld door 3384 is 4, rest. 1762. Communisten - 17 233 gedeeld door 3334 is 5; rest, 563. Soc. Partij 5UG0 gedeeld door 8334 is 1; rest 1726. Chriat.-Dem. 6703, gedeeld door 333-4 is 2; rest 35. Middenstandspartij 4902 gedeeld door 3334 Is 1; rest 1568. Telt men nu de bij deze deeling toe gekende zetels samen, dan ziet men, dat er nu nog maar 68 zetels van de 77 verdeeld zijn, zoodat er nog 9 te verdoelen zijn. Deze worden nu toege kend aan de partijen met de grootste overschotten. Op die manier krijgen nog elk één zetel bij: de Anti-rev., de Roomsch-Kath., de Liberalen, de Ec. Bond, de Soc. Partij, de Vrijz.-Dem., de Middenstandsbond, de S. D. A. P. en Christ.-Hist, Volgens de cijfers van Juli 1918 zouden dan de nieuwe Staten bestaan uit: R'.-K. A.-R. C.-H. 17 (7 6 (9)' 4 (6) Rechts 27 (22) S. D. A. P. 19 (21) V.-D. 7 (II) Lib. 8 (23) Links 34 (55) Econ. Bond 5 (01 Communisten 5 (0) Soc. Partij 2 (0) Clirist.-Dem. 2 (0) Middenst.p; 2 (0) Nieuwe part. 16 (0) (In deze opgaaf geven de tus schen haakjes geplaatste getallen de aantallen zetels aan, die de partijen nu in de oude Staten be zetten). Natuurlijk zullen deze cijfers bij de verkiezing van Donderdag anders zijn; maar tn 't algemeen zal wel uit komen, dat de liberalen de meeste zetels verliezen en de Roomsch-Kath. Staatspartij de meeste zetels wint. Bij 't opmaken van den verderen uitslag der verkiezing moet nagegaan worden hoeveel zetels aan elk der-ver bonden lijsten moet worden toegewe zen. Daarvoor geldt dan een nieuwe kiesdeeler, die berekend wordt door het aantal stemmen op de lijstengroep uitgebracht te deelen door het aantal toegekende zetel», In het bovenstaan de voorbeeld had b.v. de lijstengroep der S. D. A. P. 80.377 stemmen. Haar zouden (zie boven) bij dat cij fer 19 zetels worden toegekend. De kiesdeeler voor de lijsten der' S. D. A. P. in de verschillende Statenkieskrin- gen zou dus dan bedragen 60.377 ge deeld door 19 is 3177 (terwijl de eerste algemeene kiesdeeler was 3334). Dien partij-kiesdeèler gaat men nu deelen op elk der van de S. D. A. P. verbon den lijsten en krijgt dan het aantal zetels, dat in eiken Statenkleskring door de S. D. A. P. wordt bezet. De overschotten geven dan weer aan, hoe de reeteerende zetels, die bij de dee ling niet. toegekend- worden, moeten worden verdeeld. Uit het hier meegedeelde volgt, dat bij het verdeel en van de zetels over elk der verbonden lijsten bij elke ü'?- tengroep (partij) weer een andere kiesdeeler geldt. Tenslotte moet nu uitgemaakt wor den wie er gekozen zijn. Da.t gebeurt voor de lijsten der lijs- tengroppen door deeling met den par- tijkiesdeeler, bij de nlet-verbonden lijsten, waarbij men natuurlijk geen partiikiesdeeler heeft gebruikt, geldt de algemeene kiesdeeler. Gekozen zijn dan degenen, die het stemmenaantal hebben behaald, dat door den kiesdeeler voor de bepaalde lijst wordt uitgedrukt. Heeft eon can- dldaat meer stemmen, dan de kiesdee ler ao.nwijst, dan vloeit dat overschot over op dengeen, wiens naam op hem volgt. Op deze wijze helpt iemand, die een groot aantal stemmen heeft zijn buurman, die beneden hem geplaatst is in de Staten. Zijn er meer zetels op een lijst te verdeelen, dan het aan tal candidaten bedraagt, dat 't getal stemmen van den kiesdeeler heeft be haald (eigen stemmen of afgevloeide stemmen van den voorman), dan wordt de rest der zetels verdeeld on der degenen, die het hoogst aantal stemmen op die lijst hebben behaald. Heeft niemand op een lijst, het aantal stemmen van den kiesdeeler ber.--.iV dan worden de zetels ook verdeeld on der degenen, die het hoogst aantal stemmen hebben behaald. Men ziet wel uit dit zeer belt nopte overzicht, hoeveel werk er vast zit aan het berekenen van den uitslag en dot is nog te omvangrijker, omdat er zich een groot aantal afwijkingen van de hier geschetste algemeene wijze van verdeeling kunnen voordpen. Die zijn zoo groot in getal, dat we die in dit artikeltje niet eens kunnen aandui den, veel minder behandelen. De Russische Bolsjewik Maxim Gorki beeft aan .do Hongaarsche Bolsjewiki geseind „Wij brengen u onze hartelijke groeten. Een nieuw leven is ontwaakt. De geheel© wereld zal spoedig uw voorbeeld volgen." De plannen der Bolsjewiki gaan wel ver. Zij hebben te Moskou een propagandadienst georganiseerd voor Indië, Perzië, China, Japan en de an dere Oostelijke landen. Het bericht over een welgeslaagde Bolsjewiki-revolutie in Ooat-Galicië wordt evenwel officieel tegengespro ken. Sinowjef, de voorzitter van de hoofdcommissie der communistische Internationale, heeft een oproep ge richt aan de arbeiders en soldaten in alle landen, waaraan allereerst wordt gezegd „In Hongarije is de heele macht aan de arbeiders gekomen.'' I Daarna wordt betoogd, dat de Fran- eche imperialisten een nieuwen aan- slag op Hongarije wilden plegen, die evenwol in eersten aanloop door de revolutie der Bolsjewiki voorkomen is. Vervolgens wordt verklaard „De proletarische revolutie is aan het op- vlammen over de heele wereld de Hongaarsche revolutie is slechts de eerste straal. Nadat 20 millioen men-; schen in den bloedigen oorlog vernie tigd zijn, komt de boete voor deze misdaad. Na een nieuwe aanmaning om de frroletaxische revolutie in het eigen and te bevorderen en Sovjets in te stallen, besluit liet manifest „Han den weg van het rood© Hongarije, de ze roep ifioet over de heele wereld klinken, opdat de Hongaarsche revo lutie de heraut wordt van een heele serie nieuwe proletarische revoluties. I Het einde van de heerschappij der bourgeoisie is nabij. Leve de arbeiders j en het revolutionaire leger van Hon- garije, leve de Hongaarsche commu nistische partij, leve de proletarische revolutie in de heele wereld In Hongarije blijft 't tot heden vrij rustig. Be la Kun, de minister van buiten- landsche zaken van 't nieuwe Hon gaarsche ministerie, verklaarde „Dictatuur beteekent niet altijd ter reur", waarmede hij wilde zeggen de Hongaren zullen niet in alles de Russische Bolsjewiki navolgen. De Entente-missie die uit Hongarije gezet is, kwam to Belgrado aan. Voor 't vertrek waren de. leden der missie geïnterneerd. De houding der Hon gaarsche autoriteiten tegenover de geallieerde officieren was correct, maar zij kregep den indruk, dat zij de wanordelijke elementen, welke zij vrij heid van handelen hebben gegeven, ternauwernood meester zijn. Ln de provincie heerscht ook anarchie en de trein, waarin de missie naar Segdin reilde, was door een plaatselijken sovjet aangehouden. Men moest lang durige onderhandelingen voeren om de reis te kunnen voortzetten. Een te Weenen aangekomen politi cus verklaarde dat een groot deel van het Hongaarsche volk tegen het com munistische stelsel is. Graaf Karolyi, de vroegere presi dent van de Hongaarsche republiek is te Weenen aangekomen. De Italianen hebben tdt vrees voor -revolutie Triest in staat van verdedi ging gebracht. Werken Rusland en Hongarije voor een bondgenootschap tegen de En tente De Volkszei tun? te Weenen bericht, dat volgens betrouwbare berichten J uit Boedapest de Hongaarsche regeering aan 'de D u 11- sche rijksregeering een lb on dgenootschap tegen d e E n t e n t e-ra o g e n d h ed e n (heeft aangeboden. Mededee-j j Üng daarvan zou reeds naar Berlijn gezonden zijn. Het Wolff-bureau teekent hierbij aan Ter bevoegder plaatse te Ber- lijn -is hier van een dergelijk aanbod niets bekend. I Verder seint Wolff nog Naar de Duitsche bladen melden is te officiee ier plaatse niete bekend van een aan bod der Russische sovjetregeering aan I de Duitsche regeering met het doel, j dat de beide regeeringen samen zou den gaan. De „Deutsche Allgemeine" noemt het een tendenz-bericht, dat de bedoeling heeft Duitschland bij de westelijke mogendheden in discrediet te brengen. Uit Londen wordt gemeld, dat de vaststelling van 't voorloopig vredes-1 verdrag vertraagd is door de houding van Duitschland ten aanzien van de kweslie-Danzig en de andere vraag stukken die verband1 houden met de demarcatielijn in de Rijn-provincies. Doch volgens een optimistische ver wachting zou een beslissing over het voorloopige vredesverdrag nog deze week worden genomen. Van andere zijde wordt volgehou den, dat 't voorloopig vredesverdrag in elk geval voor P^scben geteekend i zal worden. Lloyd George hoopt 4 April naar Engeland te kunnen gaan ter deelne ming aan de industrieele conferentie aldaar. De commissie voor den Volkeren bond zal vermoedelijk Vrijdag haar laatste zitting houden. Zij moet even- j wel nog een beslissing nemen over 't I amendement dat bedoeld is om tege moet te komen aan de bezwaren van de Amerikanen die van meening zijn, dat de Monroeleer door de tegenwoor- j dige bepalingen van 't Volkeren bondverdrag in 't gedrang komt. Het Amerikaansche volk wil er zoo - wordt betoogd van verzekerd zijn, dal aanvaarding van het Volkeren bond-ontwerp niet zal noodzaken tol militaire interventie in alle geschil len van geringe beteekenis, waardoor Europa in beroering zou kunnen wor den gebracht. De gedelegeerden die 't Amerikaansche congres naar Wilson afvaardigde verklaarden, dat als I deze zekerheid bestaat, de openbare meening in Amerika het ontwerp, vol gens de verzekering van de gedele geerden, zal steunen. Donderdag zullen te Spa de onder handelingen beginnen tusschen Foch en Erzberger over de landing der Poolsche troepen te Danzig. Er wordt gemeld, dat te Parijs het plan wordt overwogen om het gebied om Danzig neutraal te verklaren. Van andere zijde wordt beweerd, dat de Entente op haar eischen tegen Duitschland zal blijven staan en des- j noods geweld gebruiken zal om deze door te voererf. De Duitsche regeering heeft de par tijleiders tot een conferentie opgeroe pen om te beraadslagen over de ver dere houding van Duitschland Inzake de Danzig-quaestie. Wat 't Poolsche leger aangaat heeft de president van Polen meegedeeld, dat Polen van drie kanten wordt aangevallen, 't Poolsche leger is sterk genoeg om die aanvallen af te weren, maar 't heeft gebrek aan oorlogsmet- teriaal. Daaraan moet de Entente te- gemoetkomen. Verder verzekerde de president nog, dat "t Poolsche leger niet door de Bolsjewistische propa ganda geschokt zal worden. Verspreid nieuws 'T AMERIKAANSCHE LEGER. In Amerika worden 50.000 vrijwilli gers opgeroej>en om de manschappen van 't expeditleleger in Europa ai te lossen. DE BLOKKADE in de Adriatische Zee is opgeheven. De kustvaart voor Duitsche schepen beneden de 1600 ton op Denemarken, Zweden, Noorwegen en Nederland is vrijgegeven. DE ZETEL VAN DEN VOLKE RENBOND. Volgens de „New York Herald" heeft de bijzondere commissie, die belast is met het kie zen van een stad als zetel voor den volkerenbond, op verzoek der Engel schen en Amerikanen haar keuze op Genève laten vallen. NIEUWE STAKINGEN IN DUITSCHLAND. Heden zullen de mijnarbeiders in 't Ruhrgebied weer de algemeene staking afkondi gen. De stakers eischen: le. Onmiddellijke invoering van den 6-urigen'werkdag met behoud van een voor een langeren werktijd betaald loon. 2e. 25 procent loonsverhooging. 3e. Regeling van de kwestie der mijnwerkersbonden. 4e. Erkenning van het raden-sys teem. 5e. Vrijlating van alle politieke ge vangenen. 6e. Onmiddellijke vorming van een revoluti onnair arbeiders-weerbaar heidscorps. 7e. Ontbinding van alle vrijwilligers corpsen. 8e. Onmiddellijke aanknooping van politieke en economische betrekkingen met de Russische Sovjet-regeering. 9e. Ontwapening der politie in het industriegebied en het rijk, benevens nog een tweetal andere eischen. Te Stuttgart is een staking van in dustrieele arbeiders uitgebroken. De stakers edscbon: 1. vrijlating van de politieke arrestanten. 2e. opheffing van den staat van beleg en van verbod tot het houden van demonstra ties en vergaderingen in de openiuciit, 3. weder-indienstneming van partijge- nooten tegen wie, naar aanleiding van de algemeene staking, maatrege len zijn genomen, 4. onmiddellijke verkiezing van nieuwe arbeiders- en soldatenraden op revolutionnairen grondslag. Als protest tegen deze slaking is ook door eeo deel der burgerij van Stuttgart gestaakt. De stad zit nu zon der gas en electriciteit. Ook 't spoor weg- en postverkeer zijn stopgezet. EEN ARRESTATIE. De tweede voorzitter van den Berlijnschen „Voll- zugsrat", Daunig, is gearresteerd, omdat hij verdacht wordt medeplich- i tig te zijn aan 't oproer tegen den Staat, door Ledebour in Januari ver-: wekt. DE STRIJD TEGEN DE BOLSJE WIKI. Men verwacht in Entente- k ringen dat Riga binnenkort door de? Letten op de Bolsjewiki zal worden heroverd. PAARDEN EN LANDBOUWWERK-1 TUIGEN. Frankrijk en België ei schen van Duitschland de indertijd gerequireerde paarden en landbouw- werktuigen terug. DE DUITSCHE RIJKSPRESIDENT zal zoo bepaalde de Nationale Ver gadering 100,000 mark salaris ge nieten en 50.000 mark voor zakelijke uitgaven, Ned. Bond voor lichamelijke opvoeding. De afdeeiing Haarlem van boven- gienoemden bond hield Maandag avond in een der zalen van café Dion d'Or aan den Kruisweg een alge meen,e» vergadering onder' leiding van den voorzitter, dr. G. Adrian. Deze opende te acht uur tie verga dering met een woord van welkom, waarna hij mededeelde, wat de hond gedurende de oorlogsjaren had on dervonden; eigenlijk een kwijnend bestaan had geleden, zoodat er geen Jaarvergadering gehouden kon wor den; maar nu de tijden verbeteren, hoopte spr. dat er spoedig een ver andering ten goede zou geconsta teerd kunnen worden. Hij bracht aan de ijverige mannen die de zaken toch gaande hadden kunnen houden, een wóórd van hulde. Als ©enige lichtpunten dee'.de dr. Adrian mede dat er nog eenige gemeentelijke speelterreinen in wording zijn; dat de gemeente eindelijk de zwem- en bad-inricht'iig aan de Houtvaart had overgenomen en waarschijnlijk nog een nieuwe zal houwen. De waarnemend secretaris, de heer S. de Groot, bracht hierna het jaarverslag uit, dat hij een vierjaar- lijksch verslag noemde, omdat het handelde over de gebeurteniseen der laatste vier jaren. Dit versiag werd onder dankbetuiging goedgekeurd. De penningmeester, dr. W. E. Me- rens, hraclit hierna het financieel verslag uit, dat over vijf Jaren liep. 'In kas is een batig saldo van 406.06, benevens een certificaat van f 500 Ned. Werkelijke Schuld. Na eenige vragen door de heeren J. Hop en W. A. J. van de Kamp, die door dr. Merens beantwoord wer- Kien en na bet verslag van de com missie van verificatie (uitgebracht hij monde van den heer W. A. J. G'oeting), werd den penningmeester onder applaus deT vergadering dé charge verleend voor zijn correct gevoerd beheer. Tot leden van de nieuwe commis sie van verificatie werden benoemd de heeren Goeling, Hop, en Van de Kamp. Op voorstel van den voorzitter jwerd besloten, dat het bestuur een commissie zal benoemen voor bet in stituut der schoolwaiidelïngen, .d'ie weer gehouden zullen worden. Deze commissie zal dan trachten, geschik te personen te winden, die zich met. de leiding kunnen en willen belas ten. Hierna had een bestuursverkie zing plaats. Gekozen werden de heeren dr. W. E Merens, mr. P. E Barbas, dr. G. Adrian, J. E. E. I. Breda Kleijnenberg en dr. M. Mau- ritz. Detee heeren, die hun benoe ming aannamen, zullen de verschil lende functies onderling verdeelen. Den heer Breda Kleijnenberg, die niet aanwezig was, zal van zijn be noeming kennis worden gegeven. Bij dc rondvraag vroeg dr. Mau ritz, of het niet gewenscht zou zijn, den band, die bestaat tusschen den Ned. Bond voor Lichamelijke opvoe ding cn dc afdeeiing Haarlem van dien bond, te verbreken, teneinde als afzonderlijke Haarlemsche Bond voor Lichamelijke opvoeding liet werk voort tc zeteri. Verschillende heeren verklaarden zich tegen het verbreken van dien band. Besloten wordt, deze zaak aan de aandacht van het bestuur over te la ten. opdat dit een en ander grondig zal bestudeeren en eventueel eon voorstel aanhangig maken zai. De heer J. F. H. Pruschen, voor zatter van de korfbalclub „Haarlem", vroeg of het niet mogelijk zou zijn, het gemeentelijk speelterrein aan de Leidschevaai't een weinig meer be schikbaar te stellen voor voetbal- en korfbalclubs, die gedwongen zijn, nu elders bet bpel te beoefenen, terwijl er vaak op Zondag een gedeelte van liet gemeentelijk speelterein onge bruikt is. Spreker wenschte deze vraag niet beschouwd te zien als een critiek op het beleid van den heer De Groot, den beheerder van het speel terrein; integendeel hij bracht den heer De Groot een woord van hulde voor zijn ijverig werken. De voorzat ter en de heer De Groot antwoord- den, dat het aantal aanvragen van vereenigingen zóó groot is, dat bijna alle beschikbare uren in de week be zet zijn. Wanneer het wel eens ge- Z ij Denk je, dat wij ooit genoeg geld zullen kunnen bespareu om te kunnen trouwen! H ij Alleen a.'s wij onze verloving verbreken 1 Het was een regenachtige dag. Moe dei was met haar drie lastige ben gels voor het raam gaan zitten om naar de voorbijgangers te kijken. Kijk, zeide zij, daar gaan een paar arme, ongelukkige kinderen, dlo geen vader en moeder hebben en geen tante Marie. Arme kinderén! zei een van het drietal. En toen, na eenig nadenken Zullen wij hun Tame Marie ge ven! beurt, dat een gedeelte van het ter rein op Zondag ongebruikt Êlijft, dan is dat de schuld yan de vereemging, die niet ie opgekomen. Bovendien zeide de voorzitter, dat men 't aan- tal liefhebbers had moeten schiften; vereenigingen van welke vermoed ord, dat zij financieel in staat zij» om er een eigen terrein op na te hou den, worden geweerd. Van bevoor- rechting van de eene tegenover de andere vereeniging, ls geen sprake. Dr. Merens gaf in overweging aan vereenigingen, die eenige keeren van het terrein geen gebruik maken, het recht te ontzeggen, daar voortaan te spelen. Eenige andere heeren gaven nog hunne ontevredenheid over het ge bruiken en niet-gebruiken van het speelterrein te kennen. Van de bestuurstafel werd ten slotte nog eens betoogd, dat bijna alle uren bezet waren. De heer Piüschen gaf verder in overweging, dat de afdeeiing een adres zal zenden naar het gemeente bestuur van Schoten, om, nu de ge meente verschillende terreinen heeft aangekocht, een van die terreinen beschikbaar te stellen voor sportter rein. De voorzitter zal gaarne aan dezen weiisch gevolg geven. Drijfriemen- ln de mid- klagzittijng stonde» eerst terecht A. K. en J. B. beiden van Zaandam. In den nacht van 27 op 28 Januari van dit jaar drongen zij met nog een derden man, die „onvindbaar" was gebleken de stoomhoutzagerij „De- Zaan" te Zaatidam, binnen en ont vreemdden 7 drijfriemen. Het bleek ter terechtzitting, dat de tweede beklaagde bij hefc voor loopig onderzoek een volledige beken tenis had afgelegd, waarbij hij ge weigerd had den derden man te noe men; thans ontkenden echter bei den. Veel hielp het* hun niet, want het O. M. eisclite een gevangenisstraf van 2 jaar. P. K., koopman te Zaandam, die een partij van de gestolen drijfriemen uit winstbejag kocht en óók al zijn voor den rechter-comn/is6oris afge legde bekentenis weer gedeeltelijk hei-riep, hoorde 2 jaar gevangenis straf met aftrek van preventief tegen zich eischen De verdediger, mr. Hoog, achtte het wettig en overtuigend bewijs van beikl. schuld niet bewezen en pleitte zijn onmiddellijke invrijheid stelling, vooral met het oog op do zorgelijke omstandigheden, waarin K.'s oude moeder verkeert. De recht bank vond echter geen tonnen, aan 5*et verzoek van den verdediger té voldoen. Daarna stonden terecht de Zaan dammers R. P. en P. K., die hun bemiddeling bij d°p verkoop van de ontvreemde drijfriemen verleend en voor hun moeite onderscheidenlijk jf 30 en f 25 aangenomen hadden. Niettegenstaande P. verklaarde dat zij dachten j.met een nette eer lijke zaak te doen te hebben", eisclite het O. M. wegens „begunstiging-' te gen beiden 6 maanden gevangenis straf. Tenslotte stond terecht K. N. te (Zaandam, die ook een deel van de drijfriemen had gekocht en daarvoir met. 1 Jaar gevangenisstraf zal moe ten.' boeten als de Rechtbank zich (houdt aan den eisch van den offi cier. UITSPRAKEN. F. W. K., los werkman, ged. C. S., koopman, te Haarlem, diefstal, leder tot een gevangenisstraf van tv.ee maanden. A. S., te Zaandam, dies stal. 5) Dit is een van de prettigste ka mers van het huis, juffrouw Milton, zeide de jonge man. Aan den ïech- terkant is de eetkamer, links is een groot vertrek, dat Sir William als werkkamer gebruikte. Er zijn zes slaapkamers, een prachtig-lngerichte marmeren badkamer en een orchi- deèen-kas, die u door de eotkamer kunt bereiken. Het is een droom, zeide Violet. Ik denk, dat u nog verrukler zult zijn, wanneer u mij hierheen even volgt. Violet ging achter hem aan" r.aar den anderen kant van de hal, waar achter een gordijn een deur was aan gebracht. Hij trok het gordijn opzij, opende dc deur en zij stonden in een lange veranda met een glazen dak. die langs do geheole lengte van het huis liep. Zij was zeer breed en ruim, er lag ook oen parketvloer in cn er stonden een massa gemakkelijke stoe len. Tegen den muur van het huis hingen twee groote planken vol boe ken en er stonden een paar palmen ip groene potten met koperen banden versierd. De veranda was geheel van glas gemaakt, maar op verschillende plaatsen kon men door de schuifdeu ren naar buiten komen. Boynton opende een dier deuren nu en zij stapten op een klein begrint terras met oen laag steenen muurtje als ba lustrade. In het midden van hel muur tje was een waterpoort en een trap, die naar de rivier leidde. Deze inham is geheel particulier eigendom, juffrouw Milton, zeide Boynton. Ziet u, hij eindigt daar veer tig meter naar rechts, waar ,een an dere muur is, die Sir William lier bouwen opdat men uit de fabriek hier niet zou kunnen binnenkijken. Aan den linkerkant dat kunt u van hieruit niet zien door den tuinmuur is onze eigen werf, waar de stoom- booten laden èn lossen, en liet papier naar alle werelddeelen brengen. Dit plekje water is totaal afgescheidfen van al het andere. Sir William had een mooie, kleine motorboot ln het schuitenhuis, da t, u aan het einde van het terras ziet. Hij placht hier op zo meravonden te zitten rooken en met Elijah Winterboiliam te praten. Hij vond dit plekje een groote verlichting na al zijn zorgen in zaken en hij was er heel vaak. Het is ideaal, mijnheer Boynton. Het past mij volkomen. Daar men u niet verteld heeft, dat ik vanmorgen de fabriek zou komen bekijken, heeft u zeker niets van mijn besluit ge hoord?— Boynton boog zwijgend. Ik ben een zakenvrouw, zei Vio let, onbewust ervan hoe grappig die woorden uit haar mond klonken. lk neem het bevel over de fabriek in handen en sta aan het hoofd van al les en iedereen. Voor het oogenblik in ieder geval ga ik hier wonen. Boynton toonde niets van verbazing. Violet had zich van het eerste oogen blik af tot hem aangetrokken gevoeld. De rustige zekerheid van zijn manier van doen beviel haar. Zij zag dadelijk, dat hij een volkomen welopgevoed man was. Het deed haar verbazend veel genoegen, dat hij geen verwon dering had getoond bij wat voor hem toch ook een ongewoon besluit moet zijn geweest. Het is 'n moeilijke taak, Juffrouw Milton, zeide hij ernstig, maar wij hebben hier iemand met absolute macht noodig. Mag ik u nu misschien iets vragen? Ik hoop, dat u het niet voorbarig van mij zult vinden? Vraag gerust wat u wilt, mijn heer Boynton, antwoordde zij. Hef is niet voor mij zelf, maar voor den man. waarover ik zoo juist sprak, Elijah Winlerbotham. Wie is dat, mijnheer Boynton? Hij is een man uit Lancashire van het beste soort, slim, geestig en trouw als een hond. In zijn vrije» tüd is hij een knappe tuinman uit liefheb berij en hij wees Sir William's tuin lui terecht met het aanleggen van den Hollandschen tuin aan de andere zij de van het huis. Hij was vaak bij Sir William op dezelfde plek. Sir Wil liam vertrouwde hem volkomen en zou hem zekor een pensioen toegekend hebben, wanneer zijn einde niet zoo plotseling en onverwacht was geko men. De man is een zeer waardevolle bediende, dien ieder man zich zou kunnen wenschen. Wilt u, dat ik zijn saiaris ver hoog? vroeg Violet. Neen, juffrouw Milton, ant woordde Boynton. Op den dag na Sir William's dood, gaf men Winler botham een maand salaris vooruit en ontsloeg hem. Het is mijn taak niet. u raad te geven. Dat weet ik. Maar daar ik hier niet veel langer meer zal blijven, waag ik 't toch u dit zoek te doen. Hij zweeg een oogenblik met samen getrokken wenkbrauwen. Hij scheen te overleggen, wat hij zeg gen zou. Eindelijk keek hij op en zij zag hoe helder e» eerlijk zijn bruine oogen waren. Wanneer u Winter boiliam weer aannemen zoudt, juf frouw Milton, zeide hij, zoudt u u- zelf, evenals een waardig man, een zeer grooten dienst bewijzen. Zij hadden gedurende eenige minu ten het terras op cn neer gewandeld in de zoele lentelucht. Verweg op het .water yoer een groote mailboot uit naar zee. De golven rolden over el kaar in den riviermond, zich verheu gend ln het zonnelicht. Slechts een zwak, vèrverwljderd gonzen getuigde van den grooten bijenkorf van indus trie achter hen. Ik zal uw verzoek met hei groot ste gonoc-gen inwilligen, zeide VioleL Het meisje was vroeg wijs voor haar jaren. Zij was ervan overtuigd, dat er achter dit verzoek een diepgaande reden verborgen was. Zij had dien morge» verscheidene ontdekkingen gedaan was zich bewust geworden van vreemde stroomingen, vijandelijk heden, een spoor van geheimzinnig heid. Maar zij kon wachten en deze dingen slechts in haar geest bewaren tot zij in de toekomst noodig zouden blijken. Vijf minuten later waren zij weer in hot kantoor en kondigde Violet haar plan aan, om binnen drie dagen ln het afgezonderde huis te trekken. Naar de meening van de Mil ton Papierfabrieken, of ten min ste in de oogen van hen, die ze bestuurden, geleken de drie volgende dagen op een wervelwind. Het mooie, gebiedende meisje ruim de eiken hinderpaal uit den weg en vestigde zich in Sir William's huis met een gemak en een zekerheid die iedereen verwonderden. Peter Fanshawe liep grinnikend door de werkplaatsen, elkeen vertel lende dat juffrouw Milton naar zijne raadgeving had gehandeld. Gerald Boynton zat voortdurend ln zijn laboratorium en zei niets. Er was groote bedrijvigheid in de fabrieken. De inrichting van Violet was een voudig. De meid-huishoudster was de vrouw van den huisknecht beide oude bedienden va» Sir William. Een keukenmeid, een meid voor mevrouw Herbert Wilkins Violet zag hiervan de noodzakelijkheid onmiddellijk in en het huis was compleet. In de drukte van dit alles had Vio let hare assistenten weinig of in het geheel niet gezien. Fanshawe was ecu keer gekomen en had geinformeerd of ze met hare inrichting slaagde, /.ij had Gerald Boynton niet meer ont moet. Tegen elf uur in den avond van den tweeden dag van hare bezitneming, zat Violet alleen in de glazen waran da. Mevrouw Wilkins was vroeg ter ruste gegaan en de bedienden waren evcnoens naar bed. Met een gemas keerd elcctriseh licht op de tafel tegen over haar, zat Violet, achterover ge leund in een langen stoel en dacht ingespannen na. Zij voelde zich volko men thuis. Dat was het resultaat van onmctelijken rijkdom en onbegrensde energie. Morgen zou zij de teugclen van het bewind ln handen nemen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5