Haarlem s Dagblad Ëuiteniandscn Overzicht TWEEDE BLAD. Zatsrdag 5 April 1919 Veel nieuws van over de grenzen is er heden nieL Even luwen de stor men. Zal het kalmer worden? Of zullen opnieuw starmei* losbreken over de reeds zoo gefolterde mensQli- heid? W Uson neemt ook een beetje rust, hij ligt met een verkoudheid te bed. House vervangt hem in den Raad van Vier. De Engelsche premier Lloyd Geor ge heeft, in een onderhoud met het „Petit Journal gezegd naar aan leiding van geruchte-n dat er van oneemgheid tussche» Frankrijk en Engeland geen sprake is; Engeland zou bereid zijn opnieuw offers te bren gen indien Frankrijk opnieuw door Duitschland zou worden aangevallen. Er is nog niet bekend hoe de on derhandelingen tusschen Foch en Erzberger te Spa zullen verloopen. Te Parijs heerscht nu evenwel de meening, dat er in het geheel geen Poojsche troepen naar Polen gezon- üen zuilen worden. Van andere zijde wordt gemeld: Danzig worut waarschijnlijk auto noom. in Washington wordt verteld, dat Wilson zu April naar Amerika denkt terug ie keeren. /ai de vvonoopige vrede dan be- klonsen zijn? Van de vredesonderhandelingen is niet veel meuws uitgelekt. Nog steeds is de pers aan het raden wat de koning van Belgle te Parijs ge daan heeft. Nu verzekeren Belgische bladen, dat de koning o.a. gekomen is om de financieele ellende, waarin Be.gie verkeert, bloot te leggen. „Tot nog toe hebben de Belgen slechts vage belotto voor een voorschot van twee en en half milliard franken, terwijl België >n 1919 vo-.-r een te kort van tien milliard staat Om deze quaestie, die nauw is verbon den niet de preferente betaling der schadevergoeding door- Duitschland, zou dan Je koning te Parijs zijn ■verschenen." In de EranscJie kamer is een motie Ingediend door 50 Kamerleden,waar au de regeenng wordt uitgenoodigd, op de volkomen ontwapening van Duitschland aan te sturen. D© eerste onderteekenaar was het lid Ray naud. Bij het debat, bleek, dat bijna alle leden het met de voorstellers eens waren, ook de regeenng, maar van de ininislerelafel werd verklaard, dat de motiè niet kon worden aan genomen, omdat de regeering haar v redesonderhandelaars niet mag Linden. In Frankrijk vermenigvuldigt zich de critick op den Raad van Vier, dat zoo weinig tot stand gebracht wonu terwijl 't Bolsjewisme steeds meer yooruitdringL Het Bolsjewisme blijft dreigen. Komt het" iiit liter bij West-Eufopa? De Engelsche regeering heeft een witboek gepubliceerd over gruwelen door de Bolsjewiki in Rusland be dreven. Daarover vertelt de Tele- graaf-correspondent o.a.: „Nooit heb ik iels gruwelijkere gelezen dan de-ze verzameling van onmenschelijke misdaden, moorden, martelingen, wreedheden en plun deringen. De rapporten 6preken van vrouwen, die doodgetrapt zijn en van officieren, die door Mongool- sche Bolsjewistische officieren in fctukkiein, .gezaagd zijn. Tsjechische soldaten vonder: de slachtoffers met opengereten gelaat, uitgestoken oogen en afgesneden tong. Men vond de bevroren lijken van ant.- Bolsjewistiische officieren en solda ten wier men men gramofoonnaal- sden onder de nagels had gestoken." Dat Bolsjewisme openbaart zich niet in Hongarije. Daar gaat alles vrij ordelijk toe. Toch worden ook daar de bordjes verhangen. Enkele voorbeelden: Een directeur gene raal van een groote fabriek i6 nu aangenomen ais... boekhouder in zijn eigen bedrijf, dat nu gesociali seerd :s. Hij, die eeris de machtheb- bei daar was, werkt nu onder con trole van de vertrouwensmannen der arbeiders! Een andere eigenaar van een fabriek, de munitie-koning Weiss, heeft vergif ingenomen, om dat hij zich niet kon onderwerpen aan den nieuwen gang van zaken- Alle bedrijven, waarin meei dar. 10 man werken, worden gesociali seerd. De directeur, ingenieurs enz. zijn verplicht in de bedrijven te blijveii werken, maar tegen een maximum-salaris. De commissie voor de socialisee- ring der kunstvoorwerpen heeft nu ai 45 particuliere collecties „gesq- cialiseerd". Het Volkscommissariaat van on derwijs hèeft, totdat een nieuwe organisatie der univereiteit zal zijn tot stand gekomen, de colleges ver boden van ilie professoren, „wier werkzaamheid de belangen van de revolutie of den ernst der weten schap in gevaar brengt." Jn eien co-rn.mun'slilsclie vergade ring is medegedeeld dat 20.000 man Fransche troepen tegen Hongarije onmarcheeren. De Russische Bolsjewiki-pers weet mede te doelen, dat de sovjets in Rus land en Hongarije in verbinding ge treden zijn met de leiders der links- radicale arbeiderspartijen in Roeme nië. Ook wordt een spoedige uitbreiding van 't Bolsjewisme verwacht via de Oekraine over Galicie en Hongarije naar Oostenrijk en Beieren. In Beieren zijn inderdaad aJ teeke nen die wijzen op een Bolsjewistische revolutie dio daar aanstaande is. Te Augsburg is een algemeene sta king uitgebroken. Ook zijn daar be toogingen gehouden ten gunste van ©en radenrepubliek. Verspreid nieuws OP EEN MIJN GELOOPEN. De bladen te Parijs vernemen' dat een Italiaansch transportschip met 32.000 man troepen aan boord, op weg naar Tripolis, op een mijn geloopen is. Tal van manschappen zijn gedood, honderd gewond. HONGAARSCHE COMMUNISTI SCHE MAATREGELEN. Duitsclie staatsburgers die dezer dagen Hon garije verlaten met bijzondere trei nen, mogen slechts een waarde van ten hoogste 5000 kronen meenemen. TYPHUS IN DUITSCHLAND. Te Potsdam zijn thans 2300 lij- Uit Hongarije. De Tel.-correspondent te Boedapest schrijft: De wereldschokkende gebeurtenis sen der laatste maanden hebben ons gewend doen raken aan het plotse ling uitbreken van grootere en klei nere revoluties en ons vertrouwd ge maakt met hel verschijnsel, dat poli tieke partijen elkaar door middel van terreur overrompelden en door mid del van geweld zich van de staats macht trachtten meester te maken. Tot nu toe hadden dergelijke pogin gen echter steeds een strijd teri ge volge, omdat de overrompelde paitij zich eveneens van wapengeweld be diende, ten einde hare bestaande of toegeëigende rechten te verdedigen. De omwenteling, die zich echter in de laatste dagen, of eigenlijk slechts in eenige uren, in Hongarije heeft af gespeeld, is van zoo geheel anueren aard, dat zij eene nadere beschouwing volkomen waard is. Want in werke lijkheid heeft zich hier geen bepaalde groep ten koste varf eene andere van het staatsbestuur meester gemaakt en is datgene wat zich hier thans af speelt, niet zoozeer een machtsver schuiving naar links, als eene vrij willige aansluiting der groote menigte bij de beweging, die van Rusland uit Europa dreigt teoverstroqmen. „Het is zoo zegt men hier wanhopig zoeken naar redding uit het Oosten, nu die redding uit het Westen niet komt opdagen". Het Hongaarsche volk heeftjich uit eigen beweging in de armen van het Bolsjewisme geworden en qen bond genootschap ruet Rusland aangegaan, een bondgenootschap, waarvan de' ge volgen thans nog niet zijn te over zien, maar dat, wat ook gebeuren mo ge, in de eerstkomende tijden zeer waarschijnlijk een nieuwen stroom van namelooze ellende over dit volk zal doen komen. Reeds Donderdag, als had men een voorgevoel van naderende groote ge beurtenissen, heerschte hier een zwoe le spanningsatmosfeer. De drukkers hadden gestaakt tot verkrijging van loonsverhooging, zoodat de kranten dien avond niet verschenen, en men, totaal onkundig was van hetgeen er hier en in het buitenland gebeurde. Vooral de Boedapester, die er behoefte aan heeft de gebeurtenissen van den dag in den breede te bespreken, voelt zich onder dergelijke omstandigheden niet op zijn gemak, en laat, bij ge brek ar.n officieel nieuws, zijn fanta sie werken. Vrijdagmorgen, toen nog altijd geen kranten verschenen, -werden de meest uiteenloopende geruchten reeds ver spreid; men sprak van oorlog met Servië, van een aftreden van de bur gerlijke leden van het ministerie en van eenministerpresidiuiri van Kun- fL Tegen twaalf uur veranderde de strekking der berichten ten nadeele der Communisten en sverd er gespro ken over 'n nieuwen communistische» overval, waartegen men zich had te wapenen. De magazijnen ien cafés begonnen reeds de rolluiken voor hunne vensters neer te laten en de stad verkreeg in de hoofdstraten dat aanzien, dat wij hier reeds kennen, van vroegere demonstraties, die ge woonlijk met het inslaan van ruiten gepaard gingen. Wel een ly peerend bewijs is dit laatste, voor het feit, dat de groote menigte tot op het laatste oogenblik vrij vijandig stond tegenover elke zui ver communistische actie. En dan, in den vroegen middag, kwamen de eerste berichten, die op waarheid berustten en hoorde men, dat kolonel Vix aan het hoofd zijner officieren den vorige» dag, 's mor gens 11 uur bij Michael Ivarolyi was verschenen, en namens den nieuwen commandant der geallieerde troepen in Hongarije, generaal de Lobit, het reeds bekende memorandum had in gediend. De stemming, die zich, ten gevolge van dit nieuws van de menigte mees ter maakte, is onbeschrijfelijk. Overal verzamelden zich groepen menschen, die den toestand druk bespraken, en die, in afwachting van het bekend worden van de beslissing van den mi nisterraad, hunne ideeën luide ver kondigden aan ieder voorbijganger, die het maar hooren wilde. En dat waren er vele, want bijna ieder mensch op straat sprak over het laat ste nieuws en mengde zich in de ge sprekken van willekeurige voorbijgan gers om te hooren of er soms latere berichten waren. „De regeenng zal nooit toegeven", was'de algemeene overtuiging, „liever vechten wij opnieuw, dan dat wij ons land nog verder uit elkaar laten scheuren. Als het Westen ons niet hel pen wil, moeten wij aansluiting zoe ken bij Rusland, maar vernietigen laten wij ons niet zonder verzet tot het laatste oogenblik". Dergelijke uitingen hoorde men overal. En, hoewel nog niet in scherp omlijnde vormen, voelde men op de zen middag, die direct aan de werke lijke ineenstorting voorafging, hoe Rusland thans de menigte anntr ik, hoe het Bolsjewisme als een magne- 1 tlsch© kracht werkte op de gemoede ren van die menschenmassa, die zich voor enkele maanden nog zoo krach tig gesteld had tegen elke commu nistische propaganda. Het aftreden der re- ge e r i n g. Later in den middag werdén de be sluiten van den inmiddels gehouden ministerraad in de stad bekend, hoe wel nog steeds geen kranten versche nen. De ministerraad had eenstemmig besloten, het memorandum niet ter kennis te nemeD, de eischen der En tente niet tot uitvoer te brengen, en en bloc ai te. treden. De voornaamste gebeurtenissen van dit historische oogenblik zijn bekend. Michael Ka- rol yi richtte zich in een hartstochte lijke proclamatie tot het Hongaar sche volk, en gaf het geheelc lanös- besttiur over aan diegenen, die het proletariaat als zijn leiders zou aan wijzen. „In een oogenblik als dit, waarin Westersche imperialisme den volkomen ondergang van Hongarije met rasschen spoed trachten te ver wezenlijken en in de eerste plaats de groote lagen van het volk met name looze ellende worden bedreigd, kan slechts het volle zelf over zijn lot be slissen", aldus de regeeringspro.la in a tie. En het volk draalde niet. aan de- zon oproep gevolg te geven. Binnen eenige uren werd de kloof, die er tus schen sociaal-democraten en.commu nisten was onstaan, gedempt, de sol- dalonraad was de bemiddelaar tus schen beide partijen en de arbei dersraad sloot zich eenparig bij de Verzoeningspoging 'aan. Zoo kwam op den laten middag van Vrijdag 21 Maart het sociaJis- tisch-communistische blok tot stand, dat de regeersmacht in Hongarije zou overnemen, en onder de bestaan de toestanden was het te voorzien, dat in dit blok de communistische neigingen de overhand zouden krij gen en dat de overspannen geestes toestand, waarin de meerderheid van het volk verkeerde, tot een daadwer kelijke machtsversterking der com munisten zou leiden. En op dien middag herinnerde ik me, een gesprek dat ik 6 Maart met een politieofficier. „Voor eenige weken waren er drie duizend communisten, thans zijn er twaalfduizend, en als een eventueele actie in de toekomst slaagt, zullen er vier-en-twintig uur daarna mis schien honderdduizend zijn." Deze honderdduizend zijn reeds bij elkaar gebracht, zonder dat daaraan eene gcslaag.de actie behoefde vooraf te gaan. Van het Politieke nooiveld. Tour- EERSTE KAMER. „Oorlog". Critiek. De Volkenbond. Demócratisee ring. Geestelijke verzorging. In haar zitting van gisteren deed de Eerste Kamer vlug eenige kleine wetsontwerpen af, om 'daarna een aanvang te maken met de begrootin gen van Oorlog, Vesting en die van de Artillerie-inrichtingen. Van de vier sprekers, die het woerd voerden, kreeg de minister vrijwel algemeen flinken steun, behalve van j den heer Van Einden, die in lang met m'alsche bewoordingen uiting gaf aan zijn verre van gunstige meening omtrent 's ministers plannen. De plannen alleen maai', want over daden kon de spreker het niet eens hebben: Alle hervormingen wor den uitgesteld, nog wel voor minstens een jaar; de benoeming van een Staatscommissie wordt... in t uit zicht gesteld. Neen, wie tegenwoordig de portefeuille van Oorlog aanvaardt, moet er een eigen meening op na houden en eigen denkbeelden kunnen ontwikkelen. Zijn eindoordeel stelde de heer van Ejnden nog uit. maar intusschen kon de minister het zich voor gezegd houden, dat aan zijn be leid alle perspectief ontbreekt... Zooals we zeiden de andere her ren waren milder in hun toon; wel maaklon zij op- en aanmerkingen, maar met 's ministers plannen kon den zij zich wel vereenigen Zijn de heeren Kamerleden uok «i een weinig onder den indruk van O* gebeurtenissen of althans geruch ten van mogelijke gebeurtenissen op de vredesconferentie? We gouden 't zoo zeggen; de heer Staal althans meende nog wel te mogen •tw.jfeten aan het tot stand komen van den Volkerenbond, dat ideaal van den strijdenden Wilson, die helaas nogaJ oons alleen schijnt te staan „Dus paraat blijven!" concludeerde de heer Staal En komt de Volkerenbond toch ';olmi, dan is er nog niets verloren. Deze afgevaardigde drong er voor al op aan, dat de minister zich op de hoogte zou doen stellen van de on dervindingen, door de Zwitsers tij dens de mobilisatie opgedaan, zoo >.a. in zake de „democratiseertng van onze weermacht, en ais onder deel daarvan, de verhouding tusschen officier en mindere. Ook dr. Kuyper legde de» vinger op deze wonde, zen der er nochtans een geneesmiddel voor tc noemen, wat de heer Staal wel deed; hij bepleitte een bijzondere opleiding voor de officieren, meer in overeenstemming met de plannen van kapitein W'csterveld, waarover wij hier niet verder kunnen uitwei- dCOver de geestelijke verzorgüig der militairen sprak de heer v. d. Fclts en hij wenschte evenveel vrijzinnige als orthodoxe leger-prediknnten, ter wijl over dit punt de heer Kuyper als zijn meening te kennen gaf, dat de Regeering slechts overleg moest plegen met de kerkeraden, doch aan deze verder de regeling overlaten. Uit dr. Kuyper's rede stippen wij nog aan, dat ook hij van ontwapening nog niet zou willen weten, en voorts, dat hem gewenscht voorkwam een vroegtïjdigo lichamelijke opvoeding van de jeugd, <%>dat deze geschikt sti voor een plotsolingen oproep onder de wapenen. In den aanvang van zijn rede moest I het. dr. Kuyper van 't hart, dat hij den titel van den minister van Oor log in verband met onze defen sieve houding, gedurende vele eeu wen aangenomen, niet kon goedkeu ren. Met onze historie is een oor- logsbegrooting lijnrecht in sjtrijd. Als deze begrooting er practisch een van defensie bliikt te zijn, zou de naam er dan wel zooveel toe doen? TWEEDE KAMER, 4 April. De lndischebegroo- ti n g. Vandaag hoorden we, van den eer sten spreker, den heer Van Vuuren, ook de eerste vriendelijke woorden aaji liet adres van den Minister, met wien trouwens de heer Van Vuuren het in beginsel en in inzicht ten op zichte van lndië eens is. Zoo is hij bijvoorbeeld geen voorstand er van het hier doen komen van Inlandsche afgevaardigden, en acht hij schoon op zelfbestuur in de toekomst moet worden aangestuurd den tijd voor losmaking der banden tusschen moe derland en koloniën niert. gekomen. Hij spoorde Intusschen de Regeering aan om meer te doen voor de verbe tering der hygiënische toestanden in lndië, bijv. voor de woningverbete ring, op welker noodzakelijkheid de heer Tillema in zijn voortreffelijke publicaties herhaaldelijk gewezen heeft. Ook dr. Scheurer bracht hulde ui den Minister die voor land en volk van lndië wil werken en reels gewerkt heeft. Ook hij voelde niets voor Indische vertegenwoordigers hier in de Kamer, en evenmin voor Indische pleizierreisjes voor de Ka merleden. Men moet zich niet voor stellen, dat de bevolking van Indié gelijk te stellen is bijvoorbeeld met die van Canada, en als de revolutio naire elementen in Indié bet voorstel len alsof zelfbestuur voor die bevol king mogelijk is, dan arm Indié! Luister niet naar de stem van den verleider! riep de heer Scheurer uit, en laat men hier althans die be weging niet steunen. Veel liever ga men voort op den weg der heivoimin- gen die reeds tot stand gekomen zijn in de afschaffing van heerendienaten, instellingen van gemeenteraden, scholen e. d. Ook wat voor aanleg van havens ien voor de bevloering wordt go- daan is zeer belangrijk, betoogde dr. Scheurer met een aantal cijfers, die de opsomming inderdaad eenigs- z'jjs droog maakten, maar zeker niet de onvriendelijke bejegening ver diende, die een aantal leden er op toepasten. Als er een Kamerlid is, dat het ernstig meent, zoowel met de zaken van het Parlement als met het land en de bevolking waarover en waarvoor hij sprak, dan is het wel dr. Scheurer, wiens Indisch verleden geheel aan het welzijn der bevol king is gewijd geweest. Ook nu pleit te hij wederom voor maatregelen in het belang van de bevolking, doch de hoofdstrekking van zijn be toog was te zeggen dat er reeds heel wat voor dc Jjttoikuig gesciuedt- Wathet be-eid van den gouverneur- generaal betreft betwijfelde de lieer Scheurer of hier wel eft politieke lijn getrokken was overeenkomstig I die der Regeering. Voor het eerst 6prak namens de sociaal-democraten de heer Albarda over lndië. Zijn oordeel over heti brengen van Indische verlegenwoor-1 digere in de Tweede Kamer, luidt, evenals van den lieer Van Vuuren,' volstrekt ongunstig. Zelfs al zouden zij rechtstreeks worden verkozen door de kezere van dei» Volksraad, dan nog zouden zij, bij gebreke van een democratisch kiesstelsel in de ko loniën, veeleer zijn vertegenwoordi gers der Regeering dan van het volk. En dezulken behooren niet thuis op de banken der afgevaar digden. Maar al ware dat alles an ders, dan nog zouden zij in deze Kamer niet mogen kunnen meespre ken over Nederlandsche aangelegen heden. Maar. boven al deze practi- sche bezwaren staat fcet principieele, dat toelating van zulke afgevaardig den den weg tot zelfbestuur van-ln dië maar versperren, en dien weg moeten wc toch op. De term „bezit tingen" moet uit artikel 1 der Grond wet worden seschrapt, maar dat Diet'alléén: Indié moet zichzelf gaan besturen. In dit opzicht was de heer Albarda het volkomen met den heer Van Ravensieyn eens, al geloofde hij niet, dat de tijd daar voor 'reeds gekomen is. Ineke kan nog niet „zijn eigen zaken opknap pen". Het zou wel aardig "zijn te vernemen, zeide de heer Albarda, of bijvoorbeeld de heer Sneevliet, die in Indié geweest is, die uitspraak vooj zijn rekening zou willen ne men.. Lieten wij lndië nu los, dan zou den we het alleen voor een grootere mogendheid openstellen, die mis schien, door ruime keus van amb tenaren, voor lndië veel zou kunnen doen, maar mettemin Indié nog minder naar de emancipatie zou voeren dan Nederland. Wij hebben den plicht 't land rijp te maken voor zelfbestuur, en daar die intellee- tueele krachten te kweeken, die een ziclizelf besturend land noodig zal hebben. Den Volksraad acht de heer Aibarda van betrekkelijk wein.g be- teekenis; zelfs bestaat de mogelijk heid dat zijn adviezen tegen het be lang der Bevolking ingaan. In dit verband wees de heer Al barda op de woorden, hiier in de Kamer, cn ook in de Mem. van Ant woord geuit, die tot strekking schij nen te hebben de woorden van den Gouverneur-generaal over de inge treden „veranderingen en verschui vingen van bevoegdheden" onge daan te maken. Laat men echter, zeide de heer Albarda, de opgewekte verwachtingen niet beschamen. Bij wat men doet voor lndië moet de gedachte aan een Blijvend gezag van Nederland niet voorop 6taan. De heer Albarda is niet overtuigd, thans minder dan de heer Scheurer, van de voortreffelijkheid der zorgen van de Nederlandsche Regeering, bijv. ten aanzien van het onderwijs. Men zal niet moeten opzien tegen millioenen-ultgaven voor dit doel, evenm-n alg voor de ook door den heer Dresselhuys aanbevolen mijn- exploitatie, met dien verstande na tuurlijk, dat de Staat zelf daarvan de voord eelen moet trekken. Vooral ook omdat voor sociale hervormin gen veel geld noodig zal zijn. Voor sterke weermiddelen behoeft dat ech ter niet te worden uitgegeven en door lasten op de bevolking moeten ze niet worden verkregen. Daarom keurt hij ook de verzwaring der ac- cijnsen en invoerrechten ai,waarmêe men de helft van het op 29 millioen geraamd tekort wen6cht te dekken. Die politiek deugt voor lndië nog minder dan voor Nederland, en ook daar zullen groote vermogens en in komens moeten betalen, in het bij zonder de suikerfabricage. Zijn pleidooi om te zongen voor uitbreiding van den rijstbouw in het belang der voedsel voorziening van den inlander was zeer sympathiek. Over de inkrimping van het suiker areaal zal in Mei de beslissing moe ten vallen, laat de Regeering daar van alleen afzien, a!a zij de ze kerheid heeft dat op andere wijze in de behoefte der bevolking, wat de voeding betreft, zal kunnen worden voorzien. 't Slot van de zitting was 'n betoog van den heer Kruyt, die sprak over de vervolging van milita_ren in ver band met de nieuwe verschijnselen in de wereld en in Ind'ie. Slechts weinigen luisterden naar deze dood- sche redevoering, waarin o.a. over de geringe belangstelling der Ka mer voor Indische Zaken werd ge klaagd, Niet ten onrechte! INTIMUS. Stadsnieuws 20 (22) 8 (11) 7 (16) 2 6) 37 (55) 18 7) 6 9) 7 (6) 31 (22) 2 2 0) 2 -( 0) 2 0) 1 0) 9 0) De Verkiezingen voor de. Staten. ili. Noord-Holland. Het Hoofdstembureau in den Kies kring Haarlem heeft Vrijdagmiddag het resultaat van de verkiezing vast gesteld, met een eukele geringe afwij king van de door ons meegedeelde cijfers. Daarna is het werk voor het Cen traal Stembureau begonnen, dat dank zij den geaanen omvangrijken -voor- arbeijl, waarvan de eer toekomt aan den ambtenaar ter secretarie, den heea- Sogaar,_die met den heer Kalb- fleisch den verkiezmgsarbeid leidt. reeds in den loop van den avond men werkte weer tot 12 uur vlug is opgeschoten. Hel aantal uitgebrachte stemmen in Noord-Holland is vastgesteld op 227.379 en de algemeene kiesdeeler op 2952 75/77. Volgens de niet-officiecJe bereke ning van deai Verkiezingsdienst van de Dagbladpers zijn gekozen: S. D. A. P. Vrijz.-Dem. Unie-Lib. 'Vrij'e Lib. Roomsch-Katli. Anti-Rev. Christ.-Hist. RECHTS Communisten Soc. Partij Chr.-Dem.) Econ. Bond Middensi. p. NIEUWE Partijen 9 De tusschen haakjes geplaatste en ters wijzen de aantallen zetels in de oude Staten aan. Volgens de berekening van het Cen traal Stembureau werden behaald: 1. S D. A. P. 59.851 Roomseh-Kalh. 51.672 3. Vrijz.-Dem 22.650 4. Christ.-Hist. 19.647 5. Unie-Lib. 18.869 6. Anti-Rev. J8.701 7. Econ. Bond 7.001 8. Communisten 6562 9. Vrije-Lib. 6112 10. Christ--Dem. 6031 ,11. Soc. Partij 5041 12. Middenst. Partij 3655 13. ai rist Soc. 750 14. Prot. Kiez.bond 473 (De groepen 8 en 11 hadden ver bonden lijsten. Het Centraal Stem bureau becijferde voor de verbonden groepen een stemcijfer van 11.418. De afzonderlijke cijfers, liierboven ge noemd, die afwijken, zijn die van de Ned. Dagbladpers). Ter vergelijking laten we hieronder de cijfers van de Kamerverkiezing 1918 volgen. Vrije lib. 9265 Unie lib. 17695 Oecon. bond 15098 Vrijz. dem. 21630 Chr. dem. 6703 Soc. partij 5060 S. D. A. P. 60377 Communisten 17233 Roomsch-Kath. 5Grifl Christ-liist. 10829 Anti-rev. 19770 Totaal 256742 Gekozen zijn de volgende leden: 1. SOCIAAL DEMOCRATEN (20). 1. A. H. Gerhard, Heemstede, 2. F. M. Wibaut, Amsterdam. 3. Th. van der Waerden, Amsterdam, 4. Mevr: L. J. v. Kuykliof-Koedijk, A'dam. 5. J. Loopuit, Amsterdam, 6. M. Mondeis, Amsterdam, 7. J. A. v. Zutphen. Am sterdam, 8. A. B. Kleerekoper, Am sterdam, 9. E. Polak, Amsterdam, 10. S. J. Pothuis, Amsterdam, 11. J- G- 1 van Kuykliof, Amsterdam, 12. A. W. Michels, Den Helder. 13. J. E- W. Duvs, Zaandam, 14. K. Prins, Zaan dam, 15. A. Naglzaum, Haarlem, 16. Mevr. E. H. C. Caderius van Veen, j Amsterdam, 17 J. A. Dalmeijer, Sant- poort, 18. Eizinga, 19. Jac. de Vries 20. De Miranda. II VRIJZINNIG-DEMOCRATEN (8) 1. Th. M. Ketelaar. Amsterdam, 2 A. C. vac den Bergh, Amsterdam, 3. H. Barnstedn, Amsterdam, 4. P. Trap man, Scliagen, 5. J. Met, Ileeihugo- waard, 6. D. Kooiman, Wormcr, 7. Mevr. A. AukesTimmers, Alkmaar, 8. mr. M. Slingenberg, Haarlem. III. UNIE-LIBERALEN (7;. 1. H. F. R. I'lubrecbt, Amsterdam, 2. H. J. C. van Tienen, Amsterdum, 3. A. Asscher, Amsterdam, 4. K. Dree- haart Jzn., Winkel, 5. J. Winkel, Me- demblik, J. KorUials Altes, Amsicr- dam, 7. W. C. Bosman, Alkmaar. IV. VRIJ LIBERALEN f2). F. Lieftinck J.M.zn., Amsterdam, 2. dr. M. de Hartogh, Amsterdam. V. CHRIST.-IIISTORISCHEN' (7). 1. J. ter Haar Jr., Amsterdam, 2. en 3. mr. L. M. de Jong Schouwen burg, Amsterdam (2 maal gekozen), 4. W. J. Kernkamp, Edam, 5. jhr. mr. D. E. van Lennep, Heemstede, 6. mr. H. Th. 's Jacob, Bussum. In aanmerking komen voor de 7de plaats de heeren K. Kistemaker, Haarlemmermeer, en A. R. Ophorst, Amsterdam. VI. ANTI-REVOLUTIONAIREN (6). 1. W. de Vlugt, Amsterdam, 2. J. Douwes Jr., Amsterdam, 3. W. J. Bos senbroek, Amsterdam, 4.-S. Groot Szn. Sr., Erikhuizen, 5. mr. P. A.- Dicpenhorst, Amsterdam, 6. A. Colijn, Nieuwer-Arastel. VIL ROOMSCH-KATH. (18). 1. J. N. Hendrix, Amsterdam, 2. L. II. van Rooyen, Amsterdam, 3. G. A. Diercks, Amsterdam, 4. C. F. J. Verbeek, Sloten (N.-H.j, 5. dr. i\. P. van Spanje, Amsterdam, 6. W. M. M. DiepeniirocK, Amsterdam, 7. J. Bur ger, Harenkarspei, 6. N. Dekker, ui>- dam, 9. A. Commandeur, BeikJiout, 10. C. Nolet, de Rijp, 11. J. F. M. J. Kamphuijs, Zaandam, 12. R. P. F. Huiseiinans, Wormerveer; 13. mr. J, B. Bomans, Haarlem, 14. Th. G. C. Hooy, Schoten, lo. A. B. Michielsen, Haarlemmerliede c.a., 16. mr. F. S. M. Rits, Sloten, 17. mr. J. N. J. E. lieerkens Thijssen, Haarlem, 16. Brouwer, Hilversum. VIII. ECON. BOND. (2). 1. J. B. A. Jonckfieer, Amsterdam, 2. Mevr. M. B. BoissevatnPijnappel, Amsterdam. IX. MIDDENSTANDSPARTIJ (1). C. H. van der Velden, Amsterdam. X. COMMUNISTEN (2). 1. J. C. Ceton, Amsterdam. 2. G. A. Vader, Weesp. XI. SOC. PARTIJ (2). 1. F. Kamstra, Blaricum, 2. B. La»- sink Jr., Amsterdam. XII. CHR. DEM. (2). 1. A. P. Staalman, Amsterdam/ 2. P. P. Hartendorf. Haarlem. Er zijn dus 4 vrouwelijke Statenle den gekozen, nl. 2 van de S. D. A. P. en één van de Vrijz. Dem. Bond en van den Econ. Bond. Predikbenrten ZONDAG 6 APRIL. faGLISE ALLÜN'NE. k IOV4 heures du matin, Mons. Th. A- Eekman, Pasteur. UKR-EFURMEERDE KERK. (Ged. Ouda Gracht.) Voorm. 10 uur, Ds. G. R. Kuyper, 'b Av. 5 uur, Ds. A. P. Lanting, van Krommenie, (klein Heuigianu, Voorm. 10 uur: ds. S. Datema. 's Av. 5 uur, Ds. G. R. Kuyper. NOOHDERKERK \R*ddersUa«t Voorm. 10 uur, Ds. A. P. Lantingi vran Krommenie. Nam. 5 uur: Ds. S. Datema. CHRIST Oh. fB (Raaks) Voorm. 10 uur, Ds. H. Janssen, Veldprediker in algem. dienst, 's Av. 5V6 uur. Dezelfde. LUTHKRSCHE KERK. Voorm. 10 uur, Ds. D. Drijver, Bevestiging van nieuwe leden. KERK DEH VERKEN. DOOPS GEZINDEN. Voorm. 10 uur, Ds. C. B. Hylkenm. Doopsbediening. REMONSTRANTSCH GEREFORMEERDEN. Voorm. 10 uur, Ds. J. H. W. Bis schop Boele. Rem. pred. te Gronin gen. Nam. 1 uur. Zondagschool in de KERK DER BROEDERGEMEENTE. Voorm. 10 uur, Ds. Hellström, VEREEN. VAN VRIJZ. HER VORMDEN. (Gebouw Protestantenbond.) Voorm. 10 uur, Prof. Dr. P. Canne- gieter, van Llrecht. BAPT1S I ILN-O E MEESTE. Parklaan 21. Voorm. 10 uur. Onenbara Samen komst. 's Av. 5 uur, Bediening v. li. H. Avond maaL Lokaal L. Wijngaardstraat 28. Dinsdagavond 8 uur. Ds. B. Plan ting. VRIJE E.VANG. Gr' 'EENTB. (Jacobijnestraat 20). Voorm. 10 uur, de heer Eger, Nam. 12 uur, Zondagsschool, 's Av. 5Vt uur. de lieer Eger. Woensdagavond S uur. Nanlkrans, Bozenprieelstraat 73. Donderdag- vond 8 uur: Bids'ond. RELIGIEUS-SOCIALISTISCH VERBOND. Gebouw „de Nijverheid", Jansatr. Geen dienst, LEGLR DES HE1LS. (Sehagchelstruat 26. Voorm. 10 uur, Adj. T. Vos, Altaardienst. Onderwerp: De maaltijd bij Sitnon. 's Midd. 3 uur, Adjudant T. Vo-, 's Av. 7-30 uur. Adj. Vos. Woensdag 9 April a.s.. 's av. 8 u. Ens. Jansen, van Utrecht, en kapt. Cohen, van Amsterdam. SCHOTEV JULIANA KERK. Voorm. 10 uur, Ds. Blauw. HEKMSTEf NED. HERV. KERK. Voorm. 10 uur, Dr. li. T. Oberman Doopsbed'r-jns. Lokaalcollectc. 's Av. 6 uur. Godsdienstoefening in het lokaal v. Chr. bel. Dr H. T. Oberman.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5