36e Jaargang No. 10998 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 7 «PRIL 1619 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 2.35. Franco per post door Nederland 2.70. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per post 1 U.69. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIENI Van 16 regels f 1.26; iedere regel meer 26 Cts. Reclames 60 Cts. per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. TienstuiverB-adverteutiën van Vraag en Aanbod van 1—6 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer 121/, Cts.,a contant; buiten bet Arrondissement dubbeia prijs. Directie en Administratie Groote Houtstraat 83. Telefoonnra. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. LEVENSMIDDELEN- VOORZIENING De Directeur van het Gemeente lijk Levensmiddelenbureau te Haar lem brengt ter kennis, dat verkrijg baar wordt gesteld: Rgeeringsviscb. op Dinsdag 8 April 1919 van 9 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persion i£tN POND V1SCH a 14 ea 22\ cent per pond op vertoon van VischkaartNo. 171'./- 3300 in de Gem. Vischhal op vertoon van Vischkaart No. 3301- 4700 in het Pand, ingang Konmg- itraat. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE 11 EDEN. MAAN DAo I APRIL. Stadsschouwburg, Wilsonsplcin: Volksvoorstelling: „Domheidsmacht 74 uur. Schouwburg Jansweg: Jaarfeest Tóoneelvereen. A D. O., Cabaret avond, S uur. Gebouw Protestantenbond: „Mid- dagiioogte Lezing Dr. A. H. de Hartog, 8 uur. Wachtkamer Raadhuis zitting Cen traal Stembureau. Vaststelling uitslag verkiezing Provinciale Staten, 8 uur ramiddag. Bioscopen. DINSDAG 8 APRIL. Candidaatstelling Gemeenteraad. Statenzaal, zitting Provinciale Staten, 101 uur. Statenzaal Prinsenhof: Plaatselijke Commissie van toezicht op liet Lager Onderwijs, Openbare Vergadering, 8 Raadhuis, Kamer van Koophandel, B uur. biadsschouwhuig, Wilsonsplein: N. 1 uoueelvei eeuiging, ,,Up hoop van Aegun', 8 uur. Schouwburg, Jansweg: Volksvoor stelling Ned. Opera-Ensemble, „Mig- uon uur Concertzaal Soc. Vereeniging: Clir. Oraioijumvcieeuxging lie uitvoering ,,üer Messias", 7^ uur. Groote of St. Bavokerk. Orgelbe speling 23 uur. i_„iï'uiacc, Groote Houtstraat.: Biosc. voorstelling. Schouwburg „De Kroon", GrooU Mai&i. Ü103C. voorstelling. Apoilo- iueaieiBane.jorisstraat. Biu-c. Voorstelling. Kleine Vereeniging, KI. Houtatraai. varieievoorstelling. Schoten. Canuiuaatstelliiig Gemeen teraad. Biueinendaai: Candidaatstelling Ge meen leraad. LLsse. „De Witte Zwaan", Vereeni ging Theorie en Practija: Lezing Dr. I. A. Nederbragt, ?i uur. diatiSiiiëtinvs Tijuiny^aai van naarlont's t-agolaa. In onze Tijdüigzaai, Groote Hout straat 93, zijn o.iii. tentoongesteld de volgende foto's. Viui de Brillen te Zoeibrugge: bloksciiepen zooals zij er thans uit- xien. Onze foto loont de „Vindicti ve" aan den mond van de haven te Üstende. Van het stoomschip. „Thetis', dat door de Duntschere werd vernield, nadat het zijn laak had volbracht, van miss Sylvia Boyden, de eerste viouw, die een „beladenparachut gebruikte. De foto toont miss Boy- den in haar vliegcosluum en het apparaat om haar middel bevestigd. Mies Boydep bij het bereiken van den beganen grond. De hoofd- en af dealing sbest ar en van de Algemeene R. K. officieren- vereeniging. Zittend van reclits naar links (op den afdruk): Th. T. M. Schocp- man. kapt. der infamer e, secretaris hoofdbestuur, majoor der art. G. Vo gelaar, voorzitter afdeeling A. Be- roep6officieren, generaal-majoor F. P. C. Coüelte. voorzitter hoofdbe stuur, luit-kol. J. A. L. Struicken, voorzitter, afdeeling B. verlofsoffi cieren, luit.-kol. F. J. IL Evers, hoofdaalmoezenier. Res. dir. off. v. gezondheid 3e kl. dr. A. C. M. van Moorsel, lid hoofdbestuur. Staande- Kapt der genie F. E. van der Mooy, lid bestuur afdeeling res. 1ste luit. der Jagers, mr. J. A. Bakker, secreiaris afd. B., res. kap. der infanterie J. P. Bootz, Penningmeester hoofdbestuur, kapt. der artillerie jhr. J. T. Alting van U'eusum,. secretaris" «alfdeeling A., kap. van den geniestaf P. J. v. Mun- Jukrede ondervoorzitter hoofdbe- itu,,r; kapitein paarden arts H. P. Terbeme, lid der afdeeling A., i^ee. 1ste luit. inf. J. C. Stallaefrt, lid afdeeling B., res. kapt. G. E. de Quay, lid hoofdbestuur, kapt. der .art. J. M. P. A. Quadekker lid hoofdbestuur. Van de aankomst der Duitsche civieLgevangenen uit Duitech Oost- Afrika in Berlijn op den 31en Maart. De foto toont een der aange- ■kqmenen.' De aankomst op het Lehrter sta tion te Berlijn. Van den te Amsterdam op 72-jari-' gen leeftijd overleden heer J. P. J. van den Berg, oud hoofd-inspecteur van politie. BILJART-WEDSTRIJD. In de biljartzaal der Soc. Vereeni ging kampten Zaterdag en Zondag een viertal spelers dei' biljartclub Hilversum en der Soc. Vereeniging, alhier. Het waren de heeren: A. Pijper, Jlir. ,T. A. Boreel de Mauregnault, P. I H. Weynschenk en M. Blonimensteijn tegen de Haarlemmers Dr. W. v. Lin den Tol. Jlir. J. v. Panhuys, P. W. Waller en C. J. Posthuma Er werden gespeeld partijen van 200 caramboles, groot cadre 45 cM. Omtrent het verloop van den wed strijd deelen wij het volgende mede: Uitgeloofd was een verguld zilve ren beker als wïsselprijs, die eigen- dom wordt na 2 maal achter elkaar j of 3 maal in liet geheel gewonnen te zijn. De schenker is een der leden I van de biljartclub der Soc. Vereeni- ging De wedstrijd ving aan Zater- dagmiddag. Jhr. Boreel maakte in 34 beurten 58 punten, hoogste serie 12. moyenne 1.70. Dr. v. Linden Tol in 34 b. 200 c. h.s. 8 moyenne 5.88. De heer Weynschenk in 42 b. 113 c. hs. 21 moyenne 2.69. De heer Waller in 43 b. 2C0 c. hs. 23 moyenne 4.67. De heer Jhr. J. v. Panhuys in 58 b. 200 c. hs. 33, moyenne 3.45. De heer Jhr. Boreel in- 57 b. 174 c. hs. 13, moyen ne 3.QÊL De heer Weynschenk in 36 b. 73 hs. 11. moy enne 2.03. De heer Dr. v. Linden Tol ui 37 b. 200, hs. 44, moyenne 5.40. De heer A. Pijper, in 21 b. 200, hs. 62 moyenne 9.52. De lieer P. W. Waller, in 21 b. 121, hs. 18, moyenne 5.76. De heer Blommen- steyn in 54 b. 184 h.s. 18. moyenne 3.40. De heer C. J. Posthuma in 54 b. 200, h.s. 24, moyenne 3.70. De heer Weynschenk in 46 b. 123, h.s. 'J, moyenne 2.68. De heer Postlmm 57 b. 200, h.s. 21, moyenne 4.26. De heer Blommensteyn in 39 b. 200, h.s. 24, moyenne 5.13. De heer Jhr. van Janhuys in 39 b. 123, h.s. 23 moyen ne 3.15. De stand was toen voor Haarlem 1444 caramh., voor Hilversum 1125 caranib. Zondagmorgen werd de wedstrijd hervat en des namiddags voortgezet. Toen behaalde de heer van Blom mensteyn in 44 beurteil 177 caramb., li.s. 21 moyenne 4.11. Da heer Dr. v. Linden Tol 200 c. in 44 b., h.s. 23 moyenne 4.54. Een prachtige partij was die van den heer A. Pijper: in 15 b. 200 c., h.s. 36 moyenne 13.33. De heer Jhr. van Panhuys in 14 b. 70 c., h.s. 21 moyen ne 5. De heer Blommensteyn 200 c. in 52 b., li.s. 27 moyenne 3.85. De heer Waller 147 c. in 52 b., h.s. 19 moyen no 2.83. De heer Pijper 200 c. in 32 b., h.s. 35 moyenne 6.25. De heer Posthuma 169 c. in 31 b., h.s. 2t> moyenne 5.52. De heer Jhr. Boreel 90 c. in 26 b., h.s. 27. moyenne 3-46. De lieer. Posthuma 200 c. in 27 b, h.s. 24, moyenne 7.4. De heer Weyn schenk 151 c. in 40 b., h.s. 11 moyen ne 3.28. De heer Jhr. van Panhuys 200 c. in 47 b., h.s. 33, moyenne 4.26. De heer A. Pijper 168 c. in 30 b., h.s. 25 moyenne 5.60. De heer Dr. v. Lin den Tol 200 c. in 31 b., h.s. 19 moyen ne 6.45. De lieer Jhr. Boreel 174 c. in 13 moyenne 2.81. De heer Waller 200 c., in 62 b., h.s. 18 moyen ne 3.23. Totaal voor "Haarlem 2830 caramboles, voor Hilversum 2485 ca ramboles. Haarlem won dus met een getal van 345 caramboles en daarmede den be ker. De tweede ontmoeting heeft in den loop der maand Mei te Hilversum plaats. Ten slotte volgt hieronder nog het algemeene moyenne der speiers. De heeren: Weynschenk 2.71 h.s. 21; Blommensteyn 4.03, h.s. 27; Jhr. Bo reel 2.77 h.s. '27; Pijper 7.84 h.s. 62; Dr. v. Lindeci Tol 5.48 h.s. 44; Wal ler 3.75 h.s. 23; Jhr. van Panhuys 3.75 h.s. 33, Posthuma 4.90 h.s. 24. De heer Dr. W. van Linden Tol won alle 4 partijen. De Gemeenteraadsver kiezingen. D e S. D. A. P. Aanvankelijk had de Federatie Haarlem der S. D. A. P. besloten, voor al de drie kiesdistricten niet één lijst uit te komen, on derhalve 16 •Lit en te stellen. Mede naai aanleiding van üen uitslag der ver kiezingen voor de Prov. te laten op 1.1. Donderdag, heeft voornoemde organisatie Zaterdagavond beslo ten, nog een „bij-lijst" met 4 candi- datcn in tedieuen, zoodat thans door do S. D. A. P. 20 candidatcn ge steld worden. Op vorenbedoelde „bij-lijst" zijn ge plaatst de"heeren: 1. J. A. Krijnders, 2. W. Lamerus, 3. M. Doornebosch, 4 D. J. Torli. RAADS COMMISSIE WINKEL SLUITING. Dinsdag 8 April des avonds te 8 uur zal bovengenoemde Commissie undermaal ten Stadhuize vergaderen. Alsdan zullen worden ge hoord de Nationale Bond van Han dels- en Kantoorbedienden „Mercu- 1 rius", de Ned. Ver. van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden, de Algemeene Nederlandsche Bond van Handels- en Kantoorbedienden en de R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden St. Franciscus vari Assisié. Zooals wij reeds eerder mededeel de zijn de drie Middenstandsorgani saties reeds voor de Commissie ver schenen teneinde haar wenschen ken baar te maken. Opmerkingen nit de Imryerü. Een inwoner van Heemstede deelt ons mede, dat hij 5 weken geleden bij de gezondheidscommissie geklaagd heeft over zeer ongewenschte toestan den in zijn woning, maar dat tot nu toe nog niets tot verbetering gedaan Da Zondagsrust der melk bezorgers. Men schrijft ons: Zooals op de laatste vergadering der melkbezorgers, aangesloten bij den Centralan Bond van Transport arbeiders, besloten was, zou er Zon dagmorgen gedemonstreerd worden voor het behouden der Zondagsrust. Om 8 uur kwamen zij dan ook 's mor gens op de Groote Markt bijeen, waar onder een twaalftal met een rijwieL De fietsers werden naar de Zondags bezorgers gezonden, om daarna be richt te brengen welke richting deze gingen bezorgen. Om kwart over 8 zette de stoet van ongeveer 100 man, onder leiding van hetafdelingsbe stuur, zich in beweging, de Groote Houtstraat in, begeleid door een in specteur en twee agenten van politie. Weldra kwam een wielrijder bericht brengen, dat in het Rozenprieel een juffrouw melk aan het bezorgen was. De stoet, die veel publieke belang stelling trok, ging daarheen. De juf frouw die weldra opgezocht was, werd aangesproken door de twee afdee- lingbestuurders Kingma en Mars, ter wijl de anderen op een kleinen af stand bleVen wachten. De leiders de den het verzoek of zij ook voortaan het bezorgen op Zondag wilde laten, hetwelk werd toegezegd. Maar daar zij de maten niet thuis wilde laten, werd haar een geleide van zes perso nen medegegeven, om een oogje in het zeil te houuen en zoo noodig de klan ten te bewerken om op Zondag geen melk meer te willen ontvangen. Dit bleek achteraf met noodig te jijn, daar er onderweg geen melk meer verkocht werd. De stoet vervolgde ver der zijn weg naar hel Amstenlamsche kwartier en ook hier werd een melk boer aangesproken, om hem te over halen voortaan niet meer op Zondag te bezorgen. Dit werd door hem ver zekerd, doch door een'g geharrewar met de distributie, kou hij heden niei anders. Daarna trok de stoet weder de stad in, alwaar verschillende winkelhou ders die bezorgd hadden door King ma en Mare werden opgezoent, roet een voor deze arbeiders goed resul taat. Ook werd er bij eenige particu lieren die melk ontvangen hadden een bezoek gebracht, die dan ook verklaar den geen melk meer op Zondag te zui len ontvangen. Om ongeveer half elf ontbond de heer Kingma den stoet Hij zeide, uat dezo eerste demonstratie succes had geleverd, maar dat men er niet mede moest eindigen alvorens er totaal niet meer bezorgd werd. Dit kon gebeu ren, als ook het publiek in deze wilde medewerken. Aan de hoeren zal ver der verzocht worden voortaan op Zon dag geen maten mede te nemen bij het vervoeren der melk. Aldus verliep deze eerste demonstra tie die nog al de aandacht trok, c'och veraer een zeer Kami verloop had. De politie behoefde uun ook nergens tusscüenbeide te komen, dank zij de goede leiding. JONGELIEDEN GEHEEL ONT- HOLDERSBOND. Zaterdag avond gaf deze vereeniging haar jaarlijkschen propaganda-feestavond Er was een mooi programma sa mengesteld. Allereerst het zang koor „Kunst Adelt", grootendee s bestaande uit leden van de J. G. O. B., dat eenige nummers het hooren, waaronder het bekende „Op onthou ders', waarmede deze vereeniging altijd succee heeft. Verder werkten mede de heeren Leo Blom, violist, leerling aan het conservatorium te Amsterdam, hegoleid door :Daan Btünfante. Zij gaven mooi «amen spel. Een enkel nummer bleek wat .moeilijk voor den jongen violist. Iri de propagandarede, gehouden1 door den heer De Weerd, drong deze aan op krachtige medewerking van aide jonga menscheli. Hoofdzakelijk op hen deed hij een beroep, om al hun kracht in dienst te stellen van de gemeenschap. Er zijn flinke man nen en vrouwen, flinke strijders en strijdsters noodig, om wereldgebeur tenissen als die wij hebben gehad, onmogelijk te maken. De samenle ving heeft recht op aller medewer king en ieder bespare zich het zelf verwijt van niet te hebben medege werkt en uit gemakzucht of onver schilligheid het werk aan andéren te hebben overgelaten. Hierna werd door een uit de leden gevormd tooneelclubje opgevoerd het stuk „Feest" schets uit het gevan genisleven van Herm. Heijermans. De korte inhoud is. dat bij gelegen beid van een feest aan verschillende gevangenen gratie wordt verleend, die met deze gunst verlegen z:tten, omdat voor hen geen plaats in de maatschappij meer is. Deze typen weer te geven is eigenlijk kunst, ver hoven de kracht van een clubje di lettanten, maar allen deden hun beet en leverden een draaglijk spel. Thans wierden vertoond drie ta bleaux, waarva: het laatste weergaf 't gezellige kampleven dat door den J. G. V. B. zoo hoog wordt gehou den. Men kan hieruit zien, dat de strijd voor de jongelieden niet juist behoeft te beteek<*ien een duf en saai le ven, maar dat men evengoed van het jonge leven kan genieten. Tot slot zong K. A. nog eenige liederen waarna te ongeveer II uur de voorz.tter de vergadering sloot Het geheel droeg een gezellig karak ter, en de J." G. O. B. kan met ge noegen op dezen propaganda-avond terugzien. De schouwburg aan den Jansweg was geheel gevind. EEN JUBlLé. - Men schrijft ons; De sergeant H. Vos van het lUo Reg. Inf., oud-artistiek leider van het mi litair tooneel, verbonden aan het Aig. Hoofdkwartier te 's-Gravenhage. nu weer bij zijn koips terug, hocgn Vrijdag 2 Mei a.s. voor de 200sle maal oor ue militairen op te lieden. Dan .s de generale repetitie van de Ond. Off. vereeniging „Mars", die Zater dag 3 Mei een uitvoering geeft. Daf vervaardiger van de pakkende „gr&sgedichten", waarin zoo kern achtig het militaire leven aan de grens beschreven wordt, zal dan nog eenmaal als „de Tamboer-majoor" optreden, de oei komische voor dracht. Het mj Ui baar tooneel, dat zijn oprichting te danken had aan Anton Ituys van het Kon. Ned. Too neel. en later met Marcel Barger .een tournee maakte door ons land, om overal waar militairen in garnizoen waren, een voorstelling te geven, is later, onder sergeant Vos, na 250 voorstellingen gegeven ie hebben ont bonden. De heer Vos trad reeds twee keer op voor de O. O. „Mars', alsme de voor den Kon. Bond van Oud- Onderofficieren. Arr, Rechtbank Distributiezaken. De wij zouden bijna zeggen: gebruike lijke boete van f 190 of 20 dagen hechtenis werd Zaterdagmorgen o.m. weer geëischt tegen eenige „Zaankan- ters" wegens het vervoer van tarwe en kazen, het verkoop en van suiker ver boven den maximumprijs en het vervoer van schapehuiden. Bijzonders deed zich hierbij niet voor. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE HAARLEM. Open bare vergadering op Dinsdag 8 April 1919, 's avonds 8 uur ten stadhuize. Agenda: Ingekomen stukken en meuedcenngen. Rondvraag, Besloten vergadering. PERSONALIA. Benoemd is tot lid der centrale commissie tot de zaken van het Ned. Israel. Kerkgenootschap in het ressort- Noord-Holland dr. M. Wolf te Haar lem. De tweede luitenant J. H. Bram- lage van het 10e regiment infanterie te Haarlem wordt tot 31 Januari 1920 gedetacheerd bij de militaire verken ningen te s-Gravenhage. De le luitenant W. J. Lambert gedetacheerd bij het 12e "regiment in fanterie wordt weder bij het 10e regi ment infanterie te Haarlem terugge plaatst. De reserve-kapitein Van Rede, dienstdoende bij htt 21e regiment in fanterie wordt teruggeplaatst bij het 6e regiment infanterie. l)e lc luitenant J. J. Pot van het 10e rog#ment 'infanterie is overge plaatst bij den Staf der Xe infanterie brigade. Tot de 2e kl. van de Kweekschool voor onderwijzeressen te Groningen is toegelaten mej. A. Uden Masman te Haarlem. Bij de gehouden examens van wege de HoUandsche fedaratie I. Pitman te Amsterdam, slaagden voor diploma A. Stenografie: de da- jnes: M. W. E. Moonen, Oil. C. v. Dilkwijn en M. P. de Biuin. Voor dip.oma B. de dames: H. C. Th. Helleman, en W. J. J. Webber, de heeren W. Bosman en J. A. F. van Santen. Voor diploma macliineschrijvcii de dames: M. de Vries, M. P. de Bruin, M. C. van Dam, B. J. Hoomans, C. Reynen, A. S. Veerhof.D. Baars, C. Best. H. v. Donselaar, W. A. Roest, J. G. Witkamp, J .L. v. d. Kruk, B. Mok en G. A. Vis. de heeren: W. Bosman, E. Bosman, J. A. FL v. Santen, F. P. Kuyt, A. G. R. Kap pers, G. v. d. Zande. T. A. G. W. Visser, D. TIi. W«yers, C. M. r. d. Sande en P. Visser, allen te Haar lem. Uit de Urastreken HEEMSTEDE. H u i s v 1 ij t. Bij de gehouden Huisvlijttentoonstel ling, uitgaande van den Volksbond tegen Drankmisbruik, werd voor de meisjesafdeehng voor handwerken een eerste prijs toegekend aan Grjetha Maarse, Annie Kuipers en Annie Hee ren; een tweede prijs aan Annie van Leeuwen, Lina Ansingh en Rika Mooij, een dèrde prijs aan Willy Bal- tus, Everdina Rot, Mina Bierman, Jclianna de Zwart en Marie van der Erf, eervolle vermelding verdienden Rika van der Pols, Mina van Geest en Catharina Roggeveen. Jongens afdeeling Fr. Bos, le pr., N. Diaaijer, 2e pr., H. Geels, 3de pr. en W. Heeren, 4e prijs en zeer eer volle vermelding. BLOEMEND AAL. Herbeste ding Zeeweg. Zaterdag werd door B. en W. herbesteed, na wijzi ging van het bestek, het maken van den wandelweg van Overvesn naar Zandvoort. Ingekomen waren 6 biljetten: Fa. Admiraal en Jaarsveld, Lichten voorde, f 233.900. A. v. d. Meijden en J. Stuurman. Hardinxveld en Ara- merstol f 205.870. Gebr. A. M. en D. P. Joustra Haarlem, f 204.750. D. Blankevoort en Zn., Bloeinendaal, f 198.000. W. Blankevoort Dzn., Bloe- mendaal, f 190.000; D. Blankevoort Wzn., Hilversum, f 174.000. Bn de vorige aanbesteding was de laagste inschrijver G. Giesius te Sloten voor f 204.775. De Burgerwacht. De heer C. W. de Jong beeft eervol ontslag gevraagd als commandant van de Burgerwacht. In zijn plaats is door den burgemeester benoemd de oud- kapitein ter zee C. W. de Visser. SCHOTEN. - Statutenwijzi ging. De Staatsoourant bevat de statuten der patroonsvereeniging voor metselaars, timmerlieden, aannemers en handelaren in bouwmaterialen voor Schoten en aangrenzende gemeenten, thans genaamd „Patroonsvereeniging voor metselaars, timmerlieden en aan nemers voor Schoten en aangrenzen de gemeenten", gevestigd te Schoten. IJMUIDEN. —Een zieken huis te IJ m u i d e n. Het co mité voor IJmuiden van het Neder landsche Roode Kruis heeft, dank zij den steun en de medewerking van de autoriteiten, de beschikking ge kregen over de groote barak en bij gebouwen op het sluiseiland, om daar een ziekenhuis in te richten. HAARLEMMERMEER.— Ver dronken. Zaterdagmorgen is nit d« Hoofdv^art nabij den Benne- broeikerweg alhier opgehaald het lijk van den aan denHoofdweg wonenden 70-jar. P. Heijstek. Ben half uur te Noren had men den man nog zien passeeren. Vermoedelijk is hij door duizelingen, waaraan hij lijdende was, overvallen en geen steun kun nende vinden, te water geraakt. Hij laat een weduwe met kinderen ach ter. Gesnapt. De politie alhier maakte eep procesverbaal op tegen den militair-wielrijder I. wegens het plegen van een handeling in strijd met zijn plichtsvervulling. Hij had van een man, die graan frauduleus vervoerde, geld gevraagd en aange nomen. Deze man, een arme drom mel, had er wel een hekel aan oxn te betalen, maar deed dit toch nog lie ver dan zijn tarwe te moeten mis sen. Uianonland De Verkiezingen voor de Staten. Vü. Drente. Gekozen zijn: 6 vrijzinnig democraten, nu 5. 7 Unie-libéralen, nu 24. 1 Econom. bond, nu 2. 3 Christelijk-historischen, nu 1. 7 Anti-revolutionairen, nu 1. 2 Roomscb-Katholieken, nu 0. 1 groep vrijzinnige kiezers, nu 0. 8 S. D. A. P., nu 2. Totaal 35. Voigens den verkiezingsdienst der vereeniging van dagblad-directeuren zijn er uitgebracht 36.426 stemmen, waarvan, vrijzinnig-democraten 6069, Unie-liberalen 7294, Christelijk-liisto- rischen 3404; Roomsch-Katholieken 1719; Economische Bond 1012; Anti revolutionairen 6768; Plattelands- bond 347; S. D. A. P. 8492; Jijst Klinip 1083; Landbouwerever. Kloos terveen 238. Gekozen is één vrouwelijk Staten lid, nl, een Vrijz.-democrate Mevr. J. H. Bergmans—Reins. fers-Uverzickt DE COMMUNISTEN EN DE EER STE KAMER. Aan het slot zijner beschouwing over het resultaat der Statenverkiezingen, waardoor v.jf Communisten en twee S. P.'ers hun intrede in de Staten doen, schrijft W(ijnkoop) in de Tribune: „Wat ons betreft, meenen wij, dat zij zich bij de eerste gestie van die Staten absoluut zullen hebben te ont* houden. Wij kunnen niet mededoen aan ds verkiezing van mannen voor het geld zak-parlement, de Eerste Kamer. En wij kunnen dat te minder, om- dal het ons onverschillig is of er een rechtsclie, linksche of een S. D. A P.-er in die Kamer komt. Laten de heeren dat. met elkaar uitvechten; zelfs hij eventueele lier- stemmingen tussclien twee hunner, zullen de revolutionnairen, de com munisten, zich er buiten houden. Overigens zal er spoedig een confe rentie moeten gehouden worden van aanstaande Staten- en Raadsleden om onze houding in andere zaken to bespreken". HET VERBINDEN VAN LIJSTEN. Hel verbinden van candidatenlijs ten bij stemmingen volgens het huidi ge stelsel geschiedt, omdat men daar door een grooter overschot verkrijgt en de verbonden groepen daardoor meer kans hebben een der hunnen als gekozen te zien aangewezen, wanneer er. candidate» te weinig zijn, die den kiesdeeler hebben bereikt. In de provincie Groningen is deze eek bewezen, merkt de Tijd op dat men door het verbinden van lijsten schade kan beloopon. Door liet ver binden nL der Katholieke met de Anti revolutionaire lijsten verkregen ze samen een groot overschot, waardoor Katholiek gekozen werd. Waren de lijsten niet verbonden go- weest, dan zouden de Katholieken echter toch hun derden canaidaat ge kozen hebben gehad, daar hun over schot liet grootst was. Maar ook het overschot van de Anti-rev.o'.utionnal ren was daarvoor alleen groot ge noeg geweest. Nu telde het niet mee en guig het overschot der sociaal-ae- mocralen voor. Zonder verbinding der lijsten hadden dus de anti-revolu tionnaireti éen zetel meêr en de so ciaal-democraten éen minder gehad. Enrgerlijke Stand WIJK AAN ZEE EN DUIN. Ge huwd A. Wernke met S. var. der Kolk. Geboren Johanna, dochter van C. de Wit en M. Nuroan. Overleden Engel van der Meij, oud 63 jaar, echtgenoot van Maartje da Boer. Teunisje Ootes. oud 34 jaar, echtgenoote van Franciscus Heine. Elisabeth Rooijmans, oud 44 jaar, echtgenoote van Dirk Noom. HAARLEMMERMEER. Beval len: G. v. Klaveren—Koningen,-z. N. van Son—Bakker, d. A. Kloot wijk—Van Es, d. G. Blom—Koe- meester, d. Ondertrouwd A. Deijs, en A. J. Rooker. K. Visser en G. Knol. P. J. Biemans en C. C. Oud. Gehuwd B. van der Horst met F. Koch. C. P. de Man met H. Klaas- Overleden: Frans Steenvoorden, 54 jaar, gehuwd. Jan Tates, 6 weken, zoon van G. Tat^. Maria Snoek, 81 jaar, gehuwd met D. Middelkoop. Paulua Horsman, 41 j., wedr. van H Spruitenburg. ZANDVOORT. Ondertrouwd: L. van Duivenboden en R. Zwa ger. Getrouwd: G. H. Zonneberg en O. M. C. Booth, P. Loos en M. Wou- denherg. Bevallen: W. H. Reen—Meesters Goederzoon. Overleden: L. F. Visbeek—Henko 69 j. A. Koper 19 j. Buitenland De raden-republiek in Heieren. (Zie ook 2de blad). MüNCHEN Naar men om meldt werd in deWittelsbacher Allée in tegenwoordigheid van den Mün- chener Centralen Raad. van de ver tegenwoordiger s der drie socialisti- 6ch« partijen en van den revolu tionairen arbeidersraad in Beieren da KadenrennJ»M<»lt uitgeroepen. In het vroegere slot van de Kon. familie heerscht groote opgewonden held. Nieuwe Uitgaven. Bij Ph. Hakkert Jr., te Rotter dam is een marscli verschenen, „Du Nederlandsche Leeuw', opgedragen aan H. M. de Koningin der Neder landen, muziek van Bart. Verhaken, woorden van Mr. H. W. van der Mey. DE REVUE DER SPORTEN van 2 April bevat op de voorpagina een foto van den biljartspeler Ro- bijns; verder kieken van den voet balwedstrijd H. '3. S.Ajax; van den korfbalwedstrijd Rotterdam Amsterdam en van schermwedstrij- den door dames. Leo Latter schrijft o.a. over „Meer Volkssport", „Zwak te of materialising" en „Sport aan Zee". J. H. Specnhoff vervolgt zijn eerie schetsen ,,Te voet'' en A. J. G. van Merk'-steyn vervolgt rijp hippische schetsen.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1