ZEER concurrerende prijzen ÉÉRSTE rangs kleeding bekomen W aalsteenen. Portland-Cement. Buiteniandsch Overzicht zéér belangrijke hoeveelheden N.V. Haarlemsclie Bonwmaterialen Handel Portland-Cement IV. HAARLEMSCHE BOUWMATERIALEN HANUÜL Juli em wel op het terrein der H. F. C. Haarlem" aan dein Schoter- ,weg. Van deze wedstrijden, omvattende vijftien nummers, Uw. 100, 200, 400, 800, 1500 en 5000 Meter hard-j loopen, 110 Meter hordenloop, 4 maal 100 Meter estafette, 3500 Meter snelwandelen, hoog- A verspringen met aanloop (polsstokhoogspringen, speerwerpen, 'discusweren en kogelstooten, wordt een gedeelte in. het westen, hot an dere deel in het oosten verwerkt, terwijl de N. A. TJ. beslist welke nummers „Haarlem" en welke het oosten (zeer waarschijnlijk Vitesse, Arnhem) toegewezen zullen worden. Bovendien kan aan enkele onder deden der A. het Nederlandsch kampioenschap verbonden worden. Een en ander belooft dus zoowol voor de stad als voor de vereeniging „Haarlem" een belangrijke sportdag te worden. Ontevredenheid over de geheimzinnigheid bij de vredesconferentie te Parijs. Zal meer licht gegeven worden? Moet Europa kiezen tusschen een Franschen mili tairen vrede en een rechtsvrede door Wilson voorgestaan? Heeft de Volkerenbond nog waarde nu de Monroeleer aanvaard is? De stormen in Duitschland. De radenregeering in Miinchen omvergeworpen. De Saksische minister van oorlog door 't volk vermoord. Heftige straatgevechten te Dusseldorf, reeds vielen daar 37 dooden en 110 gewonden. Godsdienstoorlog in Egypte? 't Is nog niet mogelijk om een duidelijk beeld te geven van den toe- eland in Beieren. Zeker is, dat de twee partijen, de Ra-ien-republïkei- nen te München en de ouae regee ring vau Hoffmann te Bamberg, om de macht gestreden hebben. Zaterdagavond maakten we op ons nieuwsbord een bericht bekend, dat de DeuLsche Allg. Ztg. publiceerde, dat de Raden-republiek te München omvergeworpen was. -iuder wordt gemeld, dat deze om verwerping geschied is door het gar nizoen te München. De oude regeering heeft toen da delijk de afgevaardigde Nogel naar München gezonden als haar gemacb- j tigde. Hem is het burgerlijk en mili- tair bestuur opgedragen. Alle ver- ordeningen der radenregeering zijn on middellijk ingetrokken De oude regeering zit nu weer weer sterk in den zadel. Er wordt gemeld, dat zij dezer dagen den Landdag te' Bamberg bijeen zal roepen. Voorts zal een volksweer gesticht worden om nieuwe onlusten tegen te gaan. In Beieren heeft 't Raden-systeem dus biijkaar weer uitgediend. Van Entcntc-zijdc was reeds be kend gemaakt, aat de geallieerden geen vrede zouden sluiten met een Bolsjewistisch-gezind Beieren. Ook was bepaald, aat van de voedselvoor raden die naar Duitschland gezonden zijn en worden, niets gegeven meen worden aan dat deel van Beiererr dat ie Raden-republiek aanhing. 't Is dus in Beieren met deze derde 1 revolutie niot van langen duur ge- weest Xal er ook nog een vierde ko- Intusschen komt ook weer het be richt, dat de Spartacisten in Saksen voornemens zijn een Ra4en-repu- liliek uit te roepen. De actie wordt dus voortgezet. Te Dresden zijn reeds ernstige on geregeldheden voorgekomen. In een telegram aan de N. R. Ct. wordt daarover gemeld „Te Dresden had Zaterdagochtend een groote betooging plaats van in validen, zieken en hospitaal-perso neel. Ongeveer 6000 deelnemers waren op het Theater-plein bijeen. Een sol daat voerde het woord en stelde een motie Voor, die aangenomen werd. Toen wilde de stoet door den mi nister van Oorlog, N curing, ontvan gen worden 500 invaliden op stokken en krukken gingen vooraan. De mi nister. die beweerde, dat er Sparta cisten meeliepen, wilde hen niet ont vangen. Daarop probeerden de betoo- gers het ministerie binnen te drin- §en. Te midden van de beweging hoor e men plotseling twee ontploffin- fen. Er werd beweerd, dat er met andgranaten geworpen was en alles vluentte. Vóór het gebouw verzamelde de menigte zich echter weer en ge raakte nu in de hevigst^ woede. De wachtzaal werd bestormd en de wacht ontwapend. Een afdeeling soldaten ging over de Elbe-brug en werd ook door de invaliden ontwapend. Deze hielder eveneens alle trams aan en doorzochten ze naar militairen, dien ze allen do wapens afnamen. De woe de van de menigte steeg voortdurend. Ze gingen weer naar het ministerie terug, om daar den minister op te wachten. Om kwart vóór vier drongen zij binnen. Ze sleepten den minister op straat. Tot vier uur werd er door el kaar geschreeuwd en gepraat. Toen was de woede zoo hoog gestegen, dat de betoogers den minister in de Elbe wierpen. De minister bleek een goed zwemmer en hield zich boven water. Degenen echter, die aan den kant slanaen. schoten zoolang op hem tot hij onderging en verdronk." Van andere zijde wordt gemeld, da 't lijk van den minister nog niet ge vonden is. De onlusten te Dresden zijn ten slotte bedwongen nadat d« regeering verschillende concessies aan de de monstranten gedaan had. Bij de onlusten zijn vijf personen gedood. In Brunswijk zijn de Raden-syste- mers blijkbaar nog de baas. Er is nu evenwel als protest daartegen door de burgerij een staking begonnen. Poet, telegraaf- en spoorwegverkeer liggen stil. De Duitsche rijksregeerinj* heeft nu troepen naar Brunswijk gestuurd om de orde te herstellen. Tot heden kwamen te Brunswijk nog geen ongeregeldheden voor. Andere is 't in Dusseldorf. Daar wordt tusschen regeeringstroepen en Spartacisten verwoed gestreden. Ge bouwen worden aangevallen en bele gerd enz. Tot nu toe zijn reeds 37 i dooden en 110 gewonden gevallen. De arbeidere te Düsselaorf besloten de algemeens werkstaking door te zetten. De vertrouwensmannen van de mijnwerkers-stakers in 't Rukrgebied hebben besloten om te adviseeren weer aan 't werk te gaan. De regee- ring heeft o.a. de invoering van den 7-urigen arbeidsdag voor mijnwerkers in dat. gebied toegezegd. De aigemeene staking te Danzig is weer geëindigd. Verzekerd wordt, dat er groote kans beslaat, dat de stakingen te Ber lijn waar rffeds de metaalbewer kers en bankbeambten staken zich zullen uitbreiden. 't Radencongres te Berlijn heeft zich met 125 tegen 101 stemmen uit gesproken tegen de invoering van een rijkssoldatenraad als contröle-li- chaam over 't ministerie voor de landsverdediging. Met kleine meerderheid is 't Ra den-systeem dus verworpen. De ^voedselvoorziening in Duitsch land wordt steeds meer bedreigd. Nu wordt verzekerd, dat reeds in Juni alle aardappelvoorraden zullen opge bruikt zijn. De wetgevende Pruisische nationa le vergadering neeft het voorstel der onafhankelijke sociaal-democraten, om den i-Mei-cUg tot een wettelij- ken rustdag te verklaren, met 114 te gen 112 stemmen verworpen. De Fransche premier en leider der Vredesonderhandelingen Clemenceau 1 heeft Zondag de radicaal-socialisti- sclie Kamerfractie ontvangen om in lichtingen te geven over de werk zaamheden van de vredesconferentie. Er bestond onder de radicaal-socia listen ontevredenheid over den gang der vredesonoerhandelingen. Blijk baar gaat 't te langzaam naar oen zin dezer heereu, terwijl ook sommige Fransche eischen door hen afge- komtl werden. Zal Clemenceau hen tevreden ge steld hebben? Ook onder enkele andere partijen in de Fransche Kamer moet ontevre denheid bestaan over de geheimzin nigheid, die bij da vredesonderhan delingen betracht wordt. Er wordt dan ook verondersteld, dat Clemen ceau nog voor de Paaschvacantio ge dwongen zal worden een verklaring in de Kamer af te leggen. Lloyd George, zijn Engelsehe col lega, gaat heden (Maandag) voor een weekje naar Londen tanig. Hij heeft "t voornemen om dezer dagen in 't Lagerhuis een verklaring over de vredesonderhandelingen te geven. Bij Clemenceau zal nu vermoedelijk wel niet veel bezwaar bestaan' ook iets in dien geest te doen. Bekend is, dat de Nationale Verga dering van Duitschland en ook de Volksvertegenwoordiging van Prui sen besloten hebben dat Duitschland alleen een rechts-vrede en geen ge weld-vrede aanvaarden kan. Intusschen wordt van Entente-zijde verzekerd, dat de Entente-gedele geerden te Parijs 't nu vrijwel eens geworden zijn over den hoofdinhoud van de eischen die aan Duitschland gestold moeten worden. Of deze voorwaarden van dien aard zullen zijn, dat ze de belangrijke af wijking vormen van W ilsons vredes- program, welke de Duilscbers zou nepen als ze op 't nu ingenomen standpunt blijven staan om den vrede niet te teekenen, is nog do vraag.Van wat er te Parijs besloten is vernomen we officieel niet veel, er wordt zelfs gezegd, dat de vre desvoor waarden niet of ficieel zullen wordenbe- kend gemaakt eer zeden Duitschen gedelegeerden zullen zijn meegedeeld. Er is dus wel kans, dat we nog niet veel wijzer worden door de toe gezegde verklaring van Lloyd Geor ge en eventueel die van Clemeaiceau er bij. Vreezen de kopstukken der Enten- te-vredesonderhandelaars voor open baarheid? Misschien in verband mei. nog hangende geschillen onder el kaar? De berichten ovar deze geschillen houden aan en nemen zelfs een po sitiever karakter aan De correspondent van de Daily News to New-York seint: „De oude wereld is vrij om den vrede te sluiten, die haar het best lijkt en zal de onvermijdelijke gevol gen moeten dragen, de nieiuwe we reld harerzijds heeft echter ook het recht rich aan zulk een gevaarlij ken toestand te onttrekken. Clernen ceau kan een vrede sluiten precies zooals hij dien wen^cht, mits van Amerika niet gevraagd wordt zulk een vrede te waarborgen". Re riaily News merkt in een redac iie-artikei op: „M oat Engeland Frankrijk of Amerika s t e u n e n? Beide steunen kunnen wij niet, want hun eischen gaan te gen elkander in. De Engelsehe re geering zal zich aan de eene of de •andere 'zijde moeiten scharen1, zo moet rich met Frankrijk voor een militairen vrede verklaren of met Amerika voor een zuiveren rechts vrede. Hoe de keus ook moge uitval len, de Engeische regeering zal er de dupe van zijn. WanneeT Lloyd George de zijde kiest van Wilson, zal hij omver worden geworpen door do partijen in 't Lagerhuis. Wanneer hij Wilson in den sfeek laat, zal het land hem en zijn volgelingen ten val bren gen. Laten wij ons zelf niet misleiden, Amerika staat stevig achter zijn pre sident voor een wereldvrede tegenover een Franschen vrede. Indien Wilson den vrede kan krijgen, dien hij wenscht, zal het land hem steunen, kan hij dien niet verkrijgen, dan zal het. hem eveneens steunen om Europa te verlaten en dit in 'zijn eigen sop te laten gaarkoken. Amerika zal te rugkeerepi tot zijn isolatie, maar niet als vroeger. Het zal een gewapende isolatie rijn. Daar het er niet in gf slaagd is een wereldvrede te verzeke ren, zal het zich moeiten voorberei den op een bankroet van Europa In den eerstvolgenden wereldoorlog". Verzekerd wordt, dat Wilson en Clemenceau 't ook niet eens zijn over de houding tegen de Bolsjewiki van Rusland in te nemen. Wilson wil de Bolsjewiki-regeering erkennen en vredesonderhandelingen beginnen. Ja zelfs is hij bereid levensmiddelen naar Rusland te sturen. Sléchts door krachtige oppositie van de zijde van Frankrijk is voor komen, dat dit denkbeeld van Wil son «nader in den Bond van Vier bo sproken is. Nu ijvex-t "Wilson er voor, om een neutrale commissie naar Rusland te sturen om daar een onderzoek in te stellen naar den voedselnood. De Russen "zouden dan geholpen kunnen worden door een commissie als de Relief-organisatie voor België. De voltallige zitting der Entente vredesconferentie heeft opnieuw het ontwerp voor den Volkerenbond be handeld. Binnen enkele dagen zal de nieuwe tekst gepubliceerd worden. In de Daily Telegraph wordt be loogd, dat nu de Monroeleer aan vaard ern is opgenomen in het her ziene volkerenbondsverdrag en Ame rika door deze leer verplicht is zich niet in de Europeesche politiek te mengen en geen inmenging toe te la tien van de zijde van Europa m de politiek van de nieuwe wereld, de opneming van Amerika in den vol kerenbond louter een formaliteit is, nauwelijks het oprechte geloof en het vertrouwen waard, dat de wereld heeft doen droomen van vriendschap vrede en een edeler leven. De vredesconferentie heeft enkele bepalingen ten opzichte van de in ternationale arbeidswetgeving vast gesteld die in 't vredesverdrag zullen worden opgenomen Deze zijn: lo. Noch rechtens, noch feitelijk kan de arbeid van een menschelijk wezen ais koopwaar of als een handelsarti kei worden beschouwd. I 2o. Het recht van vereeniging en coalitie wordt den werkgevers en ar beiders verzekerd voor alle doelein den, die niet in strijd •zijn met de wet. I 3o. Geen kind beneden den 14-jari 1 gen leeftijd zal werk mogen verricli ten in de industrie of bij den handel, zoodat zijn lichamelijke en gee6teliike ontwikkeling verzekerd zijn. Jonge lieden tusschen 14 en 18-jarigen leef tijd mogen slechts worden gebruikt voor werk, dat overeenkomt met hun physieke ontwikkeling en onder voorwaarde, dat hun beroeps- of al meen onderwijs gewaarborgd blijft. 4o. Elk arbeider heeft recht op een salaris, dat hem, overeenkomstig i e beschaving van zijn tijd en zijn land behoorlijke levensomstandigheden ver zekert. 5o: Het salaris is gelijk, zonder on derscheid van geslacht, voor in hoe veelheid en hoedanigheden gelijke werkzaamheden. 6o. Alle arbeiders hebben recht op een wekelijkschen rusttijd, met ir.be grip va.n den Zondag, of indien dit onmogelijk is, op een rusttijd van ge lijken duur. Bepaald is dat nog dit jaar te Wash ington het eerste arbeidscongres ge houden zal worden. Daar zal men de vraagstukken bespreken betreffen de den 8 irrigen werkdag, het voor komen van stakingen en den vrou wenarbeid. In Duitschland blijft het stormen. Verspreid nieuws DE DOORTOCHT DER POOLSCHE TROEPEN door Duitschland zal mor gen een aanvang nemen. INGEZONDEN MEDED E F, LINGEN ft 40 Ots. per regel. Dames, weet U dat nu de beste tijd aankomt om uw gordijnen, vloer- en tafelkleeden, karpetten enz. te laten uitutoomen of verVen? Voor het reinigen, atoomeneen verven vna tapijten zijn wig speciaal ingericht, en laveren een en ander binnen é6n week als nieuw weer af. Handschoenen te wasschen nemo' wij weer aan. I.Y. Ie flaarl. Stoomvervory en ChemisGhe Wasschery (Nettoysge sec) Tlh C.Hoeing firma Schenk GEDEMPTE 8UDE GRACHT 11 CROSJéjTRAAT 11 TELEFBOft 382-873 Nieuwe onlusten in jEgypte. Uit Cairo wordt geseind De vreed zame houding der betoogers is over gegaan in een agressieve en dreigen de. Er hebben botsingen plaats ge had met Britsche troepen, waarbij gebruik is gemaakt van vuurwapens en verschillende slachtoffers zijn ge vallen. Het gepeupel heeft twee.En gelsehe soldaten vermoord. Nader wordt g meld, dat de onlus ten te Cairo een godsdienstig karak ter aannamen. Hei grauw viel voor al de Armeniërs aan. 38 Armeniër» zijn gedocd en 100 .gewond. Ook kwam een botsing voor tusschen op roerlingen en Britsche soldaten. Daarbij zijn 5 soldaten en vele op roerlingen gedood. Te Alexandrië viel het grauw de Britsche troepen aan. Dezen gaven ,vuiur. Zeventien oproerlingen wer den gedood en veTen gewond. Ten slotte werd evenwel de orde her steld. 't Dultsohe ministerie. De Duitsch-democraiische fractie heeft, ter opvolging van den afga- fer aanbevolen 'haar .pairtijgenoot, ter, aanbevolen haar part genoot, den vroegeren staatssecretaris Dern- burg. PEEK CLOPPENBURG bestelden 2 en 3 jaar geleden In Engeland strffen en andere goederen, welke thans zijn omvangen en ond-'w»- zijn Derhalve kan men nu in alle plaatsen wa«r PKEK CLOPPENBURG yerest gu zijn tegen r r Door de groote productie onzer Waal steenfabrieken kunnen wij steeds aan lage fabrieksprijzen leveren. Vraagt verbindend# steenprijzen vóór uwe Insohrijvlngen. C. DRINKENBURG, Diracteur HAARLEM: QROOTE HO.TaTRAAT ISCr. tilifosn nu. SCHOTEN: SPAAR*. AMME WEG 5, hoek Hortcogstr. TELEFOON 2282. Openbare Vrijwillige Yerkooping. Hotaris A. BEBTLIXG te Haarlem, zal Woinsdag 23 April 1919. 's avonds te 7 uur, in bet alge meen verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht 74, aldaar, pu bliek verkoopen Het HEERENHUIS met ERF en TUIN aan de Santpoorter- straat 14, te Haarlem, Sectie A. No. 3487, groot 1.46 Are. VrG ran buur op 1 Mal a.s. Bezichtiging Dinsdag en Donderdag en op den verkoop dag van 2—4 uur. Inlichtingen ten kantore van deri Notaris voornoemd, Jans-I weg 52, I Binnen eakele dagen in lossing: Prima versch geïmporteerde Bij directe overlading op wagons of scheepjes SCHERP CONCURREERENDE PRIJZEN C. DRINKENBURG, Dir*st*ur HAARLEM: SCHOTEN: GROOTE HOUTSTRAAT IS6r. SPAARNDAMMtRMbG 5, hook Herizogstr, TELEFOON 2E23. TELEFOON *232.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 6