HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 30 APRIL 1919 TWEEDE BLAD Amsterdamsche Brieven 3. Tot de groote problemen, die bij hei herstel van het economisohe. leven op den'voorgrond treden, dringend de aandacht vragen, behoort dat van de bestrijding der werkloosheid. Vooral is het vraagstuk klemmend geworden, toen bij demobilisatie duizenden en duizenden hun oude maatschappelij ke positie ais het ware moesten her overen. Velen zagen hun plaatsen door anderen ingenomen, anderen moesten een verwaarloosd bedrijf trachten op te werken, verschillende takken van industrie waren door ge brek aan grondstoffen stopgezet of konden althans met aanzienlijk min der arbeidskrachten toe. Men weet dat ver8cnillende lichamen als het Kon. Nationaal Steuncomité, de Ar beidsbeurzen, de Vereeniging tot be- i stlijding der werkloosheid, de Kon. Vereeniging tot steun aan miliciens, de Middens rdsbond met zijn cre- dic-rhanken. de verschillende vakver- eenigingen, te zarnen hebben gewerkt alle draden kwamen bijeen bij een centraal coll|ge om te doen wat maar eenigszins mogelid; ia, ten einde de ramp der werkloosheid tot haar ge ringste afmetingen terug te brengen. Er is ongetwijfeld veel en goed werk verricht, en nu, in het voor jaar, laat de werkloosheid zich ook niet op het grimmigst aanzien, maar dat er nog heel veel zal moeten ge beuren voor een eenigszins bevredi genden toestand zai zijn verkregen, daarover is iedereen het wel eens. Eén belangrijk instituut ter bestrij ding van de werkloosheid in de ar- beids-reserve. Men heeft in verschil lende havens zulk een reserve reeds. De haven-arbeiders, voor wie op een bepaald tijdstip geen arbeid is. ont vangen een garantie-loon, maar blij ven ter beschikking om op de eerste oproeping het 'hun opgedragen werk te verrichten. Ondanks het feit, dat, zooals in Rotterdam de vak-organi saties in de regeling erkend zijn, ko men er toch met en door de haven reserve nog al eens moeilijkheden voor. Men kan daar echter nog be trekkelijk gemakkelijk het geheele veld overzien. B. en \Y. van Amsterdam durven he nu echter aan om niet meer of minder dan een gemeenelijke ar- beids-reserve in het leven te roepen. Zij hebben een daartoe strekkend voorstel bij den Raad ingediend. Het komt dus hierop neer, dat het systeem van losse arbeiders, zooals we dat tol dusverre kenden, vervalt. Dc gemeente-arbeiders zullen voort aan zijn in geregelden diensi, of zoo hun werk overbodig wordt, in Je ar beid»-reserve worden geplaatst en een garantie-loon genieten. Voor de ge meente-werklieden, die niet in vasten dienst waren, had men, vooral onder den invloed van de vakvereenigingen op een groot deel der raadsleden uit- geetiend, betrekkelijk gunstige be- pa'logen gemaakt. Maar in ieder ge val konden zij toch in tijden van flap te het leger der werkloozen vermeer deren, al was er een streven hen toch zooveel mogelijk in gemeentedienst te behouden. Men gaa: dat nu anders doen en ra dicaler. Ongetwijfeld is het uit het oogpunt van vverkloosheids-bestrij- ding een zeer toe te juichen denk beeld de grootste groepen van men- schen, die in bepaalde tijden buiten hun schuld zonder werk komen, een garantie-loon, een wachtgeld dus, te verzekeren, waardoor ze niet afda len tol steun-ioekenden bij liefdadige instellingen. Wanneer hel gevoel van altijddurende onveiligheid en onze kerheid, dat de vrees voor werkloos heid met zich brengt, wordt wegge nomen, de arbeiders niet gedemorali seerd worden door de overtuiging dat ze toch maar dobberen op de onge wisse baren van heden een loonend bestaan, morgen zonder brood, dan komt dit hun zelf in de eerste plaats, maar der gemeenschap niet minder, ten goede. Opperlakkig beschouwd kan men de instelling van een arbeiders-reser ve voor gemeente-werklieden dus niet anders aan toejuichen. Toch moet de vraag ernstig worden onder de oogen gezien, of, wat B. en ,W. thans voorstellen, niet in de praktijk een gevaarlijk experiment zal blijken. Ik behoef daarvoor slechts te wijzen op wat het college le dien aanzien zelf opmerkt in de Memorie van Toe lichting. „De mogelijkheid van ontslag moet schrijven B. en W. benouden blijven. Waarschijnlijk zal oaarvan voor de werklieden der reserve ook meer gebruik gemaakt worden dan tot, nog toe voor de vaste werklieden nocdig was. De geschiktheid toch voor den dienst zal niet meer proefonder vindelijk blijken, gedurende een aan de vaste aanstelling voorafgaand vrij lang tijdperk, zooals tot dusver wel geschiedde. De mogelijkheid is dus grooter, dat aangestelden ongeschikt zullon blijken en dan niet gehand haafd kunnen worden. Ook moet ge rekend worden met de mogelijkheid dat de omstandigheid, dat een garan- üe-ioon wordt betaald voor den tijd, dat niet gewerkt wordt, er sommige arbeiders toe zou leiden in dienst der reserve niet den vollen arbeid te le veren, die in redelijkheid mag wor den verwacht." Uit het eerste gedeelte van deze passage meen ik te mogen afleiden, dat de werklieden, die in gemeente dienst willen treden, aanvankelijk bij de reserve geplaatst worden, in-: dien in den betrokken tak hun "ar beid op dat oogenblik niet noodig is. noodig ia. Komt er dan werk, dan zal nog moeten blijken of ze geschikt zijn en is dat niet het geval dan levert het voor henzelf niet anders dan teleur stelling en het is voor de gemeente schade. Bij de losse werklieden was dat anders. Die hadden een voldoen den proeftijd om hun geschiktheid te toonen, waardoor zulke teleurstellin gen tot een minimum werden gere duceerd. Van ernstiger aard is het bezwaar, in liet tweede gedeelte genoemd, n.l. de arbeidsschuwheid. B. en W. dui den hier een kwaad aan, dat in den laatsten tijd al herhaaldelijk is ge signaleerd. Zoowel door de mannen ui. de praktijk, die de steunverlec- ning door he: Kon. Nat. Steuncomité en door de plaatselijke steuncomité's hebben geleid als door hen die zich tot taak hebben gesteld de gedemobi- liseerden te helpen is over de arbeids schuwheid geklaagd. Ik sprak nog dezer dagen den voor zitter van een der sub-commissies van het Amslerdamsche Steuncomité, die bezig is hoe langer hoe meer de werk verschaffing in de plaats van de steun verleen ïng te doen treden en hij vertelde mij de meest verbijsterende staaltjes over allerlei trucs, die wor den uitgehaald om zich toch maar aan arbeid te onttrekken. Laat ons zachtkens, maar beslist erkennen, dat er voor die arbeidsschuwheid ver zachtende omstandigheden zijn te pleiten. Maar, ze is en blijft een ern stig maatschappelijk kwaad en de vraag mag ges eld worden, of B. en W., die er zelf, blijkens bovenstaand citaat, voor vreezen door de instel ling van een arbeidsreserve die ar beidsschuwheid in de hand werken. Ze zeggen nu wel, dat de arbeiders, die van de instelling misbruik ma ken, het voor zich zelf en hun kame raden bederven, maar tegenover zulk een uitspraak staat een nuchter mensch toch wel een beetje sceptisch en hij mompelt onwillekeurig: „Ach. waren alle menscben wijs..." Dan is er nog een xant aan dit voorstel, waarop ik wijzen wiL B. en W. willen het beheer der arbeiders reserve opdragen aan den directeur van de gemeentelijke arbeidsbeurs, die in geregelde samenwerking met den directeur der diensttakken zijn taak zal moeten verrichten en hij zal onder zich krijgen een chef der ar beiders-reserve. Nu is de heer De tiger, de directeur der arbeidsbeurs, ongetwijfeld een man die door studie en praktijk zich in allen deele'heeft ingewerkt in arbeidsbemiddeling, werkverschaffing en wat daarmede annex ia Maar niet minder waar is dat het samenwerken met den heer Detigcr, om het zacht uit te drukken, niel zoo heel gemakkelijk gaat. Dat heeft hij bewezen in zijn tegenwoor- dleg functie. Het is algemeen bekend, dat hij op zeer gespannen voet staat met den onder-airecteur en met de onder-directrice van de arbeidsbeurs en waarlijk niet door hun schuld. Het is algemeen bekend, dat ver schillende leden van de commissie van toezicht op de arbeidsbeurs voor hun functie hebben bedankt, eenvou dig omdat er met den heer Detiger niet valt op te schieten. Dat weten ook B. en W. Er is in den Baad ook al eenige malen over gesproken. On danks dat alles willen B. en W. den heer Detiger toch de leiding der ar beid ersbeurs geven, waarbij het vooral op samenwerking, op plooien en schikken zal aankomen. Wanneer er niet een uitmuntende samenwer king bestaat tusschen den directeur der arbeiders-reserve en de directeu ren der verschillende diensttakken, wanneer aan die samenwerking ook maar iets hapert, dan hokt het sub tiele raderwerk, en dan wordt het neele instituut een mislukking, die de gemeente duur te staan zal ko men. Met opzet heb ik mij over het in stituut als zoodanig niet uitgespro ken. Ik geloof zeer zeker dat er alles voor te zeggen is, een reserve van arbeiders te scheppen, .uit wier le ven het immer dreigend spook van werk- en broodeloosheid verbannen is; wier bestaan en dat hunner ge zinnen is verzekerd, ook in tijden dat er voor hen geen werk te vinden is. En het doet ook niet on-sympathiek aan. dat het gemeentebestuur van de hoofdstad den durf toont er mee vóór te gaan in ons land, althans op zoo'n uitgebreide schaal als wordt voor gesteld. Mijn bedoeling is echter op de ge varen te wijzen. Wil de instelling der gemeentelijke arbeiders-reserve aan haar doel beantwoorden dan zal. vooral in samenwerking met de vak organisaties van verschillende rich tingen, elke pogmg tot sabotage moe ten worden gekeerd. En dan zal ern stig moeten worden overwogen of de keuze van den directeur der Arbeids beurs aan het hoofd wel de meest ge- j wenschle is. Allemaal goed en wel dat in deze tijden hervormingen snel hun beslag dienen te krijgen, maar deze voor- dracht zal toch wel nauwkeurig van alle kanten bekeken moeten worden, alvorens de Raad een besluit neemt. AMSTERDAMMER. Buitenlandsch Qverzicht De Entente-staten maken bij den aanvang van de vredesonderhandelin gen met de Duitschers geen schitte rend figuur. De eenheid is immers verbroken. Niet alleen zijn de Italianen boos weggeloopen, maar ook de Japanners slaan dreigend met de vuist op tafel. Wilson, Lloyd George en Clemen- ceau hebben Maandag de gedelegeer- den van Japan en Belgiö ontvangen. Ook de Beigen zijn ontevreden, Zoo j zelis, dat de Belgische senaat beslo- i ten heeft bij de parlementen der ge allieerde landen aan te dringen op vervulling der aan Belgie gedane be- i loften. De Westminster Gazette verzekert evenwel, dat er reeds alle moeite ge daan wordt, om de diplomatieke een heid der Entente-staten weer te her stellen. Tegenover de Duitschers, die eens gezind ter conferentie komen, is dit zeker niet overbodig. In Fiume wordt de pro-Daliaansche stemming onder de bevolking met kracht aangewakkerd. Nu is zelfs 't Oostenrijksche geld als beiaalmiddel onwettig verklaard, alleen 't Italiaan- sche geld wordt erkend. Volgens de „Times nebben de Ita lianen oen bewapenden kruiser gezon den naar Fiume. Niet -alleen dat de Italianen Fiume eischen, maar in Dalmatië worden ook reeds krachtige betoogingen ten gunste der Italianen gehouden. Orlando had 't voornemen Maandag in de Italiaansche Kamer zijn poli tiek te verdedigen. Tot heden zijn daarover evenwel nog geen telegrammen gekomen. Heeft Orlando nog niet in 't parle ment gesproken, of is hetgeen hij ge zegd heeft door de censuur achter ge houden? Te Parijs blijft men van meening dat Orlando, na zich met het parle ment te hebben verstaan, naar zal terugkeeren en genoegen nemen met een transactie voor de oplossing van de Fiume-quaestie. in Amerikaaiische kringen te Pa rijs wordt verklaard, dat Lloyd Geor ge en Cletncnceau zich in de ltaliaan- sche quaeslie aan Wilson's zijde scha 1 ren. De Duitsche vredesgedelegeerden zijn te Versailles aangekomen. De Entente-«edelegearden leggen even wel nog ae laatste hand aan de redac tie van de vredeseischen die aan de Duitschers gesteld zullen worden. In de kringen van de vredesconfe rentie denkt men, dat de tekst van het preliminaire vredesverdrag Vrij dag of op zijri*laatst Zaterdag aan de Duitsche delegatie medegedeeld kan worden. Clemenceau moet 't voornemen heb ben 't ontwerp-verdrag persoonlijk aan graaf Brockdorff-Rontzau te overhandigen. De Deutsche Allg. Ztg. schrijft: „Wel nimmer hebben Duitsche on derhandelaars zich op zulk een moei lijken weg begeven, als thans graaf Brockdorï-Ramzau en zijn raadslie den moeien doen. Het zou evenwel onjuist en dwaas zijn om zich heden aan moedeloosheid over te geven. Ook i al zijn wij verslagen, zoo zijn wij toch niet weerloos. Onze verdediging zal het recht, onze wapenen zullen het verstand en de ware zedelijkheid van den arbeidenden Duitscher zijn. Mi nister Brockdorf-Rantzau en zijn raadslieden zullen, naar wij hopen, hun standpunt kunnen handnaven en uit den ontzaglijk moeilijken toestand, waarin wij ons bevinden, liet beste weten te maken. Wij zullen offers moeten brengen, zware offers, daar-1 mede moeten wij rekening houden. Graaf Brockdorf en zijn medewerkers zullen er voor zorgen dat de offers, die wij moeten brengen, onze politie ke, economische en nationale levens vatbaarheid niet zullen benadeelen. Wanneer de offers er toe dienen om het Duitsche volk den vrede te ver zekeren, onder welks bescherming het wederom op krachten kan komen en de wereld een vrede te geven, die een werkelijke verzoening der volken is, dan zullen zij niet tevergeefs zijn ge bracht". Er komen nog eenige berichten over den inhoud van 't vredesverdrag. De redactie-commissie der vredes conferentie stelt voor, dat de uitleve ring van Wilhelm von Hohenzollern, den ex-keizer van Duitschland, zal gevraagd worden, op grond van de zwaarste schending van de wetten der zedelijkheid en de heiligheid van ver dragen en dat hij terecht zal staan voor een rechtbank van vijf mannen, te kiezen uit en door de Vereenigde Staten van Amerika, Engeland,Frank rijk, Italië en Japan. De geassocieerde mogendheden zul len zich tot de Nederlandsciie regee ring wenden met verzoek den gewe zen keizer uit te leveren, opdat hij berecht worde. Daar de Duitsche regeering de be straffing van hen die worden beschul digd van daden in strijd met de wet ten en oorlogsgebruiken niet waar borgt, zuilen zij door de geassocieer de mogendheden worden vervolgd, voor krijgsraden terechtstaan en, in dien daartoe termen aanwezig zijn, overeenkomstig-de militaire wetten veroordeeld worden. De Duitsche re geering zal aan de geassocieerde re- goeringen iedereen moeten uitleveren die wordt beschuldigd van misdre ven tegen de wetten en oorlog-gebrui ken. De Duitsche regeering verplicht zich alle documenten van welken aard ook ter beschikking te stellen, waar van de afgifte noodzakelijk moch worden geacht voor de volledige ken nis van de gewraakte feiten het op sporen van de schuldigen en de juiste beoord6eiing van de aansprakelijk- In het vredesverdrag wordt bepaald, dat Duitschland geheel afstand doet van zijn koloniën ten gunste van de vijf groote geallieerde mogendheden. Naar verluidt, zou de Entente de quaestie der Duitsche krijgsgevange nen zoodanig geregeld hebben, dat deze gevangenen in vrijheid worden gesteld, naarmate burgerlijke arbei ders in hun plaats komen. 't Verdrag voor den Volkerenbond is nu officieel door de Entente-gede legeerden vastgesteld. 't Komt er nu op aan met daden inzake 't Ilaliaansclie conflict o.a. te bewijzen, dat de Volkerenbond toe komstige oorlogen overbodig maakt I De Hongaarscue Raden-regeering wordt zeer in 't nauw gedreven. De Roemeniërs rukken snel op en staan nog slechts een goede 100 K.M. van Boedapest af. Ook de Serviërs rukken op. Zij heb ben o.a. Mako en Nagyiak bezet. licht eenigen tijd dë dupe er van wordt. Maar slaat hem jrade wan ner hij de eetzaal bLnnenKorat van een „chique" hotelluistert hoe hij zijn wijn uitzoekt, zijn soep gebruikt, zijn viseh behandelt en voor&i, hoe hij ten slotte met den ober afreken:, j Daar zijn nu eenmaal van die fijne j nuances in „manieren", waarin men niet voor zooveel per uur les kan J nemen, die men zich niet kan aan- j schaffen, die niet te koop zijn, al! zjjn leerlingen de namen van alle wilde men millioenen er voor geven. stadhoudere en koningen in te pren Mocnt men van deze 6telllng nog e 1 een bewijs willen hebben, dan kan Onze Lachhoek Waarom gebruik jij toch zulke lange sigurenpijpen? Omdat de dokter mij gezegd heeft, tabak ver van mij te hou den. De onderwijzer had veel moeite Toen ik zoo jong was als jullie, zeide hij, kende ik ze allemaal! Dat kan wel, was liet antwoord van een dor slachtoffers, maar toen waren er nog zooveel nietl daartoe een incident dienen, dat de zer dagen in een der eerste Pariische restaurants is voorgevallen. In de overvolle eetzaal zitten een heer en dame, een eerbaar echtpaar, het uitmuntende menu te savoureeren. Vlug en onhoorbaar bewegen zich de kellners me', de schotels tusschen de tafeltjes <!oor. zacht speelt in een zij- Ee„ offieieele, deftige kritiek zlIIcü zaa een uitgezocht slr,,k,e... Tot d„ g s_.,„ niM v mlj plotseling de gasten in de nab 'held wachten. Laat ik dan alleen i ogen van het eerbare echtpaar met nauw zeggen, dat de pianosolo mij om de vernolen verbazing de op gedempt en m„zjkaiei zeer gevoelige voordracht toon gevoerde gesprekken staken hel heste beva]|en i3j dat do fillil.soll onze vriend is n.l. bezig met al de erg kunstig maar wat lang waren - vingers van rijn veile band m ,|uitsoio ,nel loopji docl mjJ mond e peuleren teneinde een visch- d8nken m kSarlamie oud graat tmjehen na tanden uit te ha- he8r(J dat h een tram s,„,hoU en welke minder smakelijke berjg- da, mjj h raeisi„k.v,ir,et de held een der dames een opmerton. he|d ,4ve soprara 'ppvie, u, s>t ontlokt over dese ongememerohetd. da 2 van w Verwey een extra woord van lof verdienen omdat ze „eigen maaksel" en van goeden huize waren. SCHUIL. Feuilleton VIOLET 28) De man hief zijn armen hoog boven zijn hoofd op en de laatste, zwajeke gele stralen van de namiddagzon ver lichtte zijn opgeheven hoofd met een lantastlschen gloed. Lord Llandrylasl Wijs mij den ,weg naar huis! Haar stem klonk scherp en afgebroken en hoog vun angst. Want het meisje was einde lij!: door vrees bevangen. Kom, was alles wat hij ten ant woord gaf, en weer wenkte hij haar en moest zij volgen. Hij wendde zich met zijn rug naar haur toe en klom nu r den top van de groote rots, waar Violet een geweldig, plat stuk graniet op zag liggen. Hij wierp den zwarten mantel van zijn schouders, boog zich voorover en kuste de sna ren van de groote harp. Hij ging op den Druïden-steen zittfen en trok het instrument naar zich toe. Een diepe, doordringende toon van de gespannen snaren deed Violet in eikaar krimpen. Luister' riep hij. U kent rnij voor wat ik ben. ik ben Caradoc Da- vul Llewelyn Pantydar, Heer van Llundrylas, Prins van Noord Camry en de Heidevelden. Ik heb lang op uw koms' gewacht. Moei en Ynad, Llan- drylas en Ylangarth ontwaken uit hun sluimering. De koning is hier, de Koningin komt! Luister! De twee groote honden gingen ieder aan een kant van Violet zitten. Nau welijks beseffend wat zij deed, legde zij haar armen oin hen heen zij waren tenminste warm co levend. Een ervan draaide zich om en keek in haar gezichtje. De groote. kop, de zwarte snuit en de geweldige bek zou den haar op andere oogenblikken schrik aangejaagd hebben. Zij liad nog nooit een hond als dezer gezien weinig menschen hadden dat trou wens, Maar de roode tong likte haar uit vriendschappelijke gevoelens en er lag een blik vol trouw en liefde in de zwarte oogen. Luister! dit is het lied van verwachting. Men zegt, dat hij de grootste harpist in ales is. Deze wobrden van Gerald schoten Violet nu weer te binnen. Het trotschc hoofd was gebo gen, de lange armen grepen achter waarts en voorwaarts over de snaren en opnieuw vulde het wilde, barbaar- sche lied, dat zij gehoord had, toen zi.i den Druïden-kring naderde, de lucht met smart en verlangen. Zij was betooverd, gehypnotiseerd, zooals een slang door een Oost-erschen bezweerder met zijn fluit. Zij had het gevoel alsof zij aan grond vastgena geld was, niet in staat zich te bewe gen of te vluchten. En toch, eigen aardig genoeg, werkten liaar herse nen met snelheid en overleg. De man is bepaald krankzinnig, dacht zij, maar als dat zoo is, is 't een krankzinnigheid die niets ge meen heeft met de gevallen, waarvan ik wel eens gehoord heb. Hij leeft in een vreemde, fantastische wereld op zichzelf, een wereld waarin hij de ko ning en alleenheerscher ia. Ik ben er toevallig in verzeild geraakt Zij begon allerlei plannen te ont werpen. Kon zij deze vreemde ontmoe ting soms op een of andere manier tot haar voordeel gebruiken en hoe kon zij er hun campagne mee be- voordeelen? Er bestond toch zeker wel de mogelijkheid toe, ofschoon zij op dit oogenblik nog in "t geheel niet wist in welk opzicht. Een kreet een heldere, hoog klinkende uitroep zuiver en muzi kaal als een klok, brachten haar ge dachten in den tegenwoordigen toe stand terug. Het wachten is voorbij! De ko ningin komt tc voorschijn uit de laugha ngande bergwolken! De muziek zonk plotseling tot «en gesmoord kloppen, dat langzaam Verspreid nieuws In Duitschland. De Wurteniburgsche en Pruisische troepen zetten den opmarscli naar Munchen voort. De oude Bciersche regeering die nog steeds te Bamberg zetelt, heeft het standrecht over 't land afgesondigd. DE FAMILIE VAN EX-KEIZER WILHELM. De „Westminster Ga- zette" deelt omtren. de zoons van den ex-Keizer mede: Prins Eitel Friedrich woon: nog in zijn kasteel :e Potsdam. Prins Adeibert in zijn villa te Kiel. Prins August, wiens paleis door de regeering is in beslag genomen, woont met zijn gezin bij een groot industrieel in. Prins Joachim woont te Potsdam, evenals het gezin van den ex-Kroonprins, welke laaisle na het sluiten van den vrede eveneens zich te Potsdam vestigen zou. j 1 MEI IN FRANKRIJK. Op 1 Mei zal toch in Frankrijk de staking der verkeersmiddelen vrijwel volledig zijn, ook wat betreft posterijen, tele graaf en telefoon. AUTO-ONGELUK. Volgens een bericht uit New-York is de arbeidere- leider Gompera uit een auto gevallen. Hij brak ribben en liep kneuzingen op. DE O. W.'ERS. "t Alg. Hbld. ver telt Een groot restaurant is als een toetssteen. Véél kan de O-W. voor zijn geld koopen. den geboren aristocraat, uen beschaafden mensch kan hij naar het uiterlijk, met >act van hem zelf en goeden wil van zijn kleermakers, zeer nabij komen, ja, vaak zoo be- i driegolijk nabootsen, dat men wei- aanzwol, en waaruit de nadering sprak. Het leek werkelijk alsof iemand met lichte voetstappen over de heide kwam aanloopen, en Violet wist, dat zij daar zelf mee bedoeld werd. En nu ging het geluid der voet stappen langzamerhand over in een statigen marsch. Het geluid werd iedere seconde voller van toon het was wonderbaarlijk welk een zeeën van melodieën door het groote in strument konden worden voortge bracht. Na een paar oogenblikken scheen het, alsof een heel duivelsch orkest aan den gang was. Er klonk het kraken van de Druiden-cimbalen, het dreunen van vreemde liederen en toen rezen, in de grootsche harmo nische melodie, die eerste uitroepen van extase alsof de over-overoude lioidenpriesters uit de bergen weer hun offers aan de goden brachten op de steenen altaren. De groote honden stonden op en trilden, een van hen uitte een zacht gegrom en de haren op zijn rug gingen overeind staan. De muziek was vreeselijk geworden. De gestal te van den man scheen grooter te wor den. In do oogen van het doodelijk- verschrikte meisje scheen zijn figuur in sombere onheilspellende schadu wen gehuld to zijn, uit welker duister nis zijn muziek opdreunde in dui- velschen triomf. In haar toestand van zenuwachtige opwinding, meende zij peuterende mijnheer hoort die woorden en weet in zijn verbolgen heid, waarschijnlijk heel goed voe- au.™1 hm"?"1' i,;,- ten Werken van J. G. L. Nolst Tre- Smr, tomen er bij l.'p" en^Uei »"é- dit stiikje slot is. d.t nij naar let jSolltiebure.» waarschijnlijk indertijd voor jongelui wordt gebracht en een flinke boe» m- lI,e' oploopt wegens verzet tegen de po- blijkbaar ontstaan in den tijd, (oen jjVje K 6 K Justus van Maunk den loon op liet Dit op zich zelf onbeteekenende in- tooneel nog aangaf. Het is zelfde soort cident is toch tot zekere lioog.e van werk en daarom dankbaar voor jonge groot belang; wat daar sinds lang dilettanteni. De jongelui speelden het smeulde een in beschaafde kringen stukje met blijkbare ambitie en be- toenemend gevoel van veromwaardi- haalden er bij hun collega s een groot ging, van ergernis over dat genre succes mee. van „vormen", weike de nieuwe geid- D* gepensionneerde kapitein ter zee koningen ten toon spreiden, is tot werd aardig getypeerd. De Haarlem- ui tb are.mg pekomen. sche tooneelvereenlgingen moeten (de- 1° l zen aanstaanden acteur in de gaten DE BELGISCHE MIJNWERKERS, 'houden; hij belooft later een zeer D<f commissie van onderzoek voor goed lid van deH. T. C. te krrnen den arbeidstijd in de Belgische mij- j worden. En Cornelia Biljard, die nen lieeft dien tijd vastgesteld: van dank zij den auteur meer een 1 Juni af op Bi en van 1 December af „Schmiere-Director van futuristl- op g uur. schen aanleg dan een rederijker gaf, y j zal later ook nog wel meer de plan- SOVJET-PLANNEN IN ZWITSER- ken betreden, die de wereld beleeke- LAND? De Gezette de Lawsanne 1 heeft een mislukt i.lan der Russen T«W|1 «hrijf, dansen de H. onthuld voor de vorming van een so- S. era. Ik heb mijn hoogere bur. vjet-republiek in 2» Itsefland. gerschoolpai weer uitgetrokken en li J y zucht, omdat ik nu eerst recht voel, DE STRIJD TEGEN DE BOLSJE-i boe oud ik ben geworden. Gelukkige WIK1. De Poolsclie troepen ruk- JeuKdi ken op naar Minsk. De Finnen, die tegen de Bolsjewiki oprukken, maakten ook woer vorde ringen. LUXEMBURG sloot een economi sche unie met Belgie. Het groothertog dom blijft onafhankelijk. Siaasmeuws DE UITVOERING VAN DE H. H. B. S. V. Wij waren gisteren bij de jeugd te gast. Het klinkt wel niet erg beleefd I tegenover de gastheeren, maar... ei- i geul ijk was het een vergissing. Wij hadden gelezen, dat door de H. H. B. S. V. de niel ingewijden moe ten maar uitvisschen, wat dit- voor een vereeaniging is een blijspel in 1 bedrijf van onzen stadgenoot Nolst Trenité onder diens persoonlijke lei ding zou worden opgevoerd en in de verwachting con „première" te zul len bijwonen, waren wij daarom naar het Brongebouw getrokken. Het blij spelletje was echter niet hieuw en ook niet van onzen Trenité het was een jeugdwerkje van den auteur van Zaïre en De Cid maar nu wij er eenmaaJ waren, vonden wij liet wel aardig dit „jonge goed" eeïis aan het werk te zien. Je voelt je in zoo'n milieu onmiddellijk jong, je denkt weer aari dien goeden, ouden tijd, dat je zelf ne g in .zoo'n Schoolveree niging zat, dat je zelf souffleerde, acteerde, presideerde en transpireer de en je vast overtuigd was een twee de Coquelin te zijn. Ik was er als jongen zoo geueei en al „in dat ik op mijn eerstvo.gend rapport zoo wat geen enkele voluoende uieer haul; er was onder al finjn leeraren belaas maar éen, die voor de Kunst voelde en dat was ongelukkigerwijze ue leeraar in gymnastiek, zoodat ik we gens de gevaren aan het glibberige pad der kunst verbonden, maar éen seizoen president van onze vereeni ging heb mogen zijn. De leden van de H. H. B. S. V. zullen dus begrij pen, dat ik uit ourJe collegialiteit veel voor hun vereeniging voel en dat ik met bijzondere belangstelling hun voorstelling heb bijgewoond. Mijn „critische" jas heb ik in de vestibule uitgetrokken en in mijn oud hoogere burgerschoojpak ben ik binnengeKomen. In dat pak veelde ik mij als op een reünie en was ik da- Idelijk heclemaal „thuis"! ORGELBESPELING in de groo te of SL Bavokerk te Haarlem op Donderdag 1 Mei 1919. 's avonds vain 7 1/28 1/2 uur, door den heer Louis Rtobert. Programma: 1, Fantasia et fuga g. kl. t J. S. Bach; 2. Concert F. gr. t., G. F. Handel. Allegro moderato, andante maestoso. Adagio. Allegro. 3. Prélude du Déluge, C. Saint- SaensL 4. Tweede Choral, Hendrik i Andriessene d. kl .L op. 10. (ma nuscript). ST. RAPIIAëL. Op den Bonds dag dien SL Raphael op Zondag 11 Mei te Utrecht houdt, zal onder meer inr. J. B. Bomans als spreker optre den. habriek voor vragen I VRAAG: Hoe kau ik een ijsvlek uit een blouse van gekleurd Crêpe de Chi ne verwijderen? ANTWOORD: Met salmiakzeep. Anders laten uilsioomen VRAAG; Het huis, door mij be woond, zou op een veiling verkocht worden, maar werd opgehouden. Ge durende twee weken zijn er in totaal vijf kijkdagen geweest? Kan ik daar nu een week vrij huur voor eischen? Bestaat er geen bepaling daarom trent? ANTWOORD: Neen, er beslaat daaromtrent geen bepaling in de wet, noch ook een met de kracht van wette lijke voorschriften gelijkstaand ge bruik. VRAAG: Na hoeveel jaar verjaart een koopmansschu.d? ANTWOORD: Na 30 jaar tenzij liet eon schuld be treft van een koopman ten laste van bijzondere geen handeldrijvende per sonen of ten laste van een koopman, die niet denzelfden handel drijft want dezulke verjaren na verloop vau vijf jaar. Echter kan in laatstgemelde geval len aan den schuldenaar een eed wor den opgedragen dat de schuld werke lijk is betaald. VUAAm :i i.ir aunleidmg van een stuk land, dat gehuurd is om groente op te telen. ANTWOORD: Vervoeg u bij een rechtskundige. Ook de monde linge huurovereenkomst is rechts gel dig en zal de verhuurder zeker niet ontkennen, te minder waar zooals u een groote, zwarte gestalte achter hem te zien staan, die lange armen over zijn schouders uitstrekte, en vereenigd met zijn eigen, wild in de harpsnaren groep. Zij nipende een b.a- tenaen, geitachtigen lach te hooren, een vreeselijk geluid te midden van al die angstwekkende muziek. Toen scheen de aarde nanr boven te schie ton, terwijl de mist als sluiers van grijze sneeuw omlaag viel, eu alles om haar heen viel weg. Zij kwam tot bewustzijn met een ge luid van stroomend water ,-n haar ooren, als de terug-ebbende vloed. Hoe lang liaar bewusteloosheid ge duurd had, wist zij niet, maar toen zij haar oogen opende, voelde zij een arm om zich heen en zag het gelaat van den harpist, dat in het hare keek. Alle wildheid en burbaarschheh was er uit verdwenen. Dc prachtige, donkere oogen gloeiden van teeder- heid, dc trotschc lippen waren ban open in een glimlach; er lag een bui tengewone, peinzende vriendelijk heid op het gelaat en toch was het fier. Ah, u komt bij. U was ovciwcl- digd door mijn muziek: ik kan sleSlTtS zoo spelen, wanneer Ik alleen ben, op de heiliga plaatsen. Dan daalt geest van het verleden op mij neer en het bloed van mijn voorvaderen begint te spreken. Violet mompelde iets c-n beproefde op te staan. Hij hielp haar op in een zittende houding. Over een minuut zult u lieele- maal fccter zijn zoo'. Tegelijkertijd legde hij een zijner lange, witte handen op haar voor hoofd. Deze scheen te branden en toen voelde zij, dat zij ijskoud was. Een of andere vreemde aantrekkinga. kracht scheen ervan uit te gaan, want zij voelde de nevels voor haar den- ken optrekken, de kramp en onbe- wogelijkheid uit haar. ledematen gaan en de warmte liaar lichaam aL een vloedgolf omhullen. Toen stond zij .op. Dank u zeer, Lord Llandrylas, zeide zij met vaste stem. Zooals ik ti reeds vertelde, ben ik verdwaald. Ik logeer met mijn moeder in het hotel in Pwylop. Misschien zo»:- mij nu ook hok wel den weg naar huis willen wijzen? Hij sprak niet gedurende een paar oogonblikken. maar keek haar met een eigenaardigen, vasten blik aan. Gaan? zeide hij eindelijk, en met een lichtelijk verbaasde stem als van oen kind. Weggaan? Ja, het is bepaald reeds zeer laat in den middag. Ik moet dadelijk op weg terug. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5