waren met roodé tulpen afgezet Dé' vaandel- en banierdragers hadden ©p liet podium plaats genomen, even als het orkest, onder leiding van den lieer J. Schollen. Om ongeveer huif negen opende de heer W. Koppen, voorzitter van de ze feestvergadering, de bijeenkomst met een korte rede. Namen® de be sturen. van de afdeel&ng Haarlem en Schoten van de S. D. A. P., den Haarlemsohen Bestuurdersbond en de Coöperatie „.Vooruitgang" rijep spreker den aanwezigen een hartelijk welkom toe. Deze avond, vervolgde de heer Koppen, is, al heeft men voorspeld, dat het geheel© Meifeest Ben mislukking zou worden, een waardig slot van een schitterend ge slaagden dag. Er valt in Haarlem ge durende den laats ten tijd een groots opleving van de arbeiderebeweging te constat eer en, hetgeen blijkt uit het feit, dat bij de 31atemverkie-znngen Haarlem boven aan de üjat van bet aantal uitgebrachte roode stemmen stondl (applaus). Wij moeten zongen zeide spr., dat bij de Gemeenteraads verkiezingen op 23 Mei a.§. Haarlem niet alleen bovenaan de lijst staat, maar dan trlomplieert over de lieele Unie! Tot propaganda voor dit. doel wekte spreker op en zette daarna uiteen, waarom op dezen dag spe ciaal twee eischen: den 8-urigen ar beidsdag en het vrouwenkiesrecht ïiaar voren zijn gebracht: het ont .wcrp-arböidewet Aalberse, heeft niet '•algeheel© bevrediging gegeven en ook is het niet onmogelijk, dat het vrouwenkiesrecht door deze regee ring op de lange baan geschoven wordt. Daarom zijn deze twee cis-hen, zeide spr., vandaag nog eens extra naar voren gebracht. Daarna verklaarde 'de .voorzitter de bijeen komst voor geopend. Fanfares! Het orkest deed toen ©enige mu zieknummers hooren. waarna de ge mengde zangvereenigirug „De Stem doe Volks" enkele liederen ten ge- hoora bracht era Interna betrad de lieer Henri Wallig het toóneel: Morat- rnartre-jasje van-fluweel, zwart© slip das. Ik sta wel op het programma als 'declamator, zei de heer Wallig, die er bijzonder slag van heeft, contact tusschon toonee: en zaal te verkrij gen, maar da: ben ik eigen-'ijk niet: .ik kom zoo maar een paar eenvou dige liedjes zingen! Kb daar gmg het: liedjes van Dirk .Witte, mevrouw De WijsMoeton, A. B. Kleerekoper, die, zooals de zanger langs zn neus weg meedeel de, tegenv.yjordig ook al' liedjes maakt! Daar waren tchaiksche en ondeugende en gevoelige liedjes en ook gaf d© heer Wallig nog eeu dra matische voordraeni ten besie; „De Slorm", episode uit h©t vlsschersle- vcn. Het succes was enorm en het publiek hield niet op. of de levenstie dcraar moest nog ©enige toegiften geven, di© óók al weer een lang-aan gehouden applaus tengevolge hadden. Zóó had het dóór kunnen gaan, maar HU was de voorzitter onverbiddelijk, kondigde 10 minuten pauze aan en gaf na afloop daarvan liet woord aan den heer Edo Fimmen, secreta ry van het N. V. V., tot het uitspre ken van de feestrede. Deze spreker bezon zijn geestdrift volle rede inet te zeggen, dat dit de eerste 1-lMei-dag was, na 5 jaar, di© gevierd kon worden, zonder dat de oorlogeellende woedde. Toch is er nog geen reden, om t© juichen, het is nog geen vrede en als het een „Pa- Tijsehe vrede" wordt, dan zal hij de kiem voor nieuwe ooriog&n in zich dragen! opr. zeide, dat het hem be kend was, dut in de aan Duitschland te stellen voorwaarden een clausule voorkomt, inhoudende, dat Duitsch land aan de neutrale landen kolen tal moeten leveren voor f 30 per toa méér dan aan de geaiheerilen, Zóó zal dan aan Duiiscniund een deel van bet geld verschaft woroen, waarme de het zijn oor.ogsschatung aan de lEntentelandeu -zal moeten voMoen, en zóó zal, zeide spr. de arbeiders klasse in de neutrale landen worden gehandicapt, waaraan spr. eon be schouwing vastknoopte over de indi recte gevolgen van den oorlog, waar onder wij te lijden hebben gehad en nog lijden. Tóch is er één lichtpunt: de ar beidersorganisaties zijn sterker ge ts orden: er zijn thans ip on© land meer dan 40.00b georganiseerde so ciaal-democraten en het aantal klas- sebewuste, georganiseerde arbeiders is tot 210.10b gestegen! (applaus). Daarna herinnerde de lieer Fim men aan de Novemberdagen en be treurde liet, dat de Nederlandsche natuurlijk heel wat van machinerieën af, maar alleen van degene, die be trekking hebben op de papier-indus trie. Heeft Fanshawe dan Iets achter gelaten? Ja, ik weet, dat u er met niemand over zult spreken. Wij gaan naar het groote laboratorium, waar Fanshawe heel vaak bezig was en op een zeer eigenaardige manier voordat hij verdween. Ali! zeide Sir Ramsey, en er lag ecu wereld van bedoelingen in dien uitroep. Benige deuren werden ontsloten en de twee mannen gingen de groote zaal binnen, die verlicht werd door het glazen dak. Aan alle kanten ston den koude en ievcnlooze machines. Laten wij hier beginnen en rona- loopen, zeide Gerald. Dat deden zij cn hel nam hun heel wat tijd. Moor dan eens bleef Sir Ramsey staan voor een of ander in gewikkeld apparaat, boog er zich ov "heen, klom eenige treden van een stalen laddertje op en betastte rade ren en hefbooineri. Welnu, wat zegt u er van? vroeg Gerald eindelijk. De Schot zag hem aan. Heb je in je werk ondervinding opgedaan van hydraulische machi nes? vroeg hij scherp. Gerald haalde zijn schouders op. arteidersklassi door haar ver deeldheid toon niet moer heelt kun nen doortasten. In verband hiermede bracht spr. buide aan mr. Troelstra: „Hij mag een fout begaan hebben, toch is, wat hij in November, toen hij de revolutie aankondigde, heeft gezegd, een uiting geweest van wat leeft in elk arbeidershart in Neder land. Hij hoort bij ons, en wij bij hem!" (donderend applaus). Door de houding, toen door de .Christelijke arbeidersorganisaties aangenomen, is er van ora&e Novem- ber-eischen niet veel terecht gekomen, meende spr., en hij wekte het Neder landsche proletariaat op, pressie te blijven uitoefenen op de Regeering om die eischen volledig ingewilligd t© krijgen Met name noemde spr.: steun aan ged©mobiliseerden, (die, zooala hij het uitdrukte, „met een fooi naar huis zijn gestuurd»"), staatspensioen op 60-jarigen leeftijd, afschaffing van de Eerste Kamer en socialiseering van de bedrijven, die daarvoor in aan,merking komen. Met een geestdriftige opwekking tot zijn Haarlemsche partijgenooten, al hun krachten te geven aan de be vrijding der menschheid, opdat het socialisme kan komen tot allen, ein digde de heer Fttumen zijn luid toe gejuichte rede. Nadat daarna „De Stem dee Yolks" nog eenige liederen, waaron der de „Internationale" had gezon gen, deed de heer Koppen voorlezing van een telegram van hulde, dat na mens de vergadering aan mr. Troel stra zal worden gezonden en dankte allen, die tot het welslagen van dit 1 Mei-feest hadden medegewerkt. In het bijzonder bracht spr. een woord van hulde aan de politie, door wier taktvol optreden de straatbetooging geheel tot haar recht i© gekomen. Onder het zingen der Internatio nale verheten de aanwezigen om kwart over 11 de zaal. BIJ de Revolutionaire socialisten. DE MIDDAGVERGADERING. Vanwege het Revolutie-comité was in het gebouw „Voorwaarts" een niet druk bezochte middag-vergadering belegd. Om twee uur zou men aan vangen, doch ruim half drie werd hei, eer de voorzitter van het Co mité, de heer J. Negrijn, de kame raden welkom heette, zijn spijt uit drukkende, dat een zoo geringe ani mo voor deze bijeenkomst aan den dag was gelegd. Als dan de neer G. Blanke uit Be verwijk, die tengevolge van een plot selinge verhindering van den feitelij- ken spr., den heer Th. Di'sel van Amsterdam, het woord krijgt, wordt het eerst de quaestie behandeld, hoe de prole'ariërs op dezen 1-Meidag staan, nu de reactionnaire wind over heel de wereld waait. Spreker gaat de oorzaken van die ope«token stor men na en geef* b.v. a's één reden op, dat èn voortbrenging, èn ver deeling van dien nard zijn, da* er wel wat aan hapert. Immers, betoogde spreker, de ka pitalisten willen zonder meer de pro ductie en de distrihutie slechts naar hun inzicht geregeld zien en hel pro letariaat, de arbeiders in den ruim- sten zin van het woord gaan gebukt daaronder. De revolutlewind, in Rus land opgestoken, allengs tot gewel digen storm aangegroeid, is al spoe dig naar Hongarije en ook naar Duitschland overgewaaid; de arbei ders willen zelf nu de regeling der productie en der distributie ter hand Het proletariaat in Rusland, Dui.schland, Oostenrijk Frankrijk en zelfs al in Engeland begint het hoofd op te steken en eischen te stollen. Nog nooit zegt spreker is een 1-Meidag onder zulke groote reactie als ditmaal gehouden. Er zijn burgerwachten opgericht, samenge steld niet alleen uit kapitalisten, uit de bourgeoisie, maar ook gesteund door de katholieke arbeiders. Tegen die machten, die ons met woorden willen dooddrukken en doodzwijgen, hebben wij den strijd aan te^ binden. Na een beschouwing over de mate- rieele misère, die de arbeiders door maken, kwam de neer Blanke tot de conclusie, dat het proletariaat vooral in de oorlogsjaren ook in geestelijken zin achterui.gegaan is en dat het hoog tfjd is, dat eeri nieuwe maatschappij geboren wordt. De bourgeoisie, die deze kentering voelt aankomen gaat in haar angst over tot vorming van burgerwachten. Angst behoeft echter de bourgeoisie volgens spreker niet te hebben, want wanneer het proletariaat de economische macht in nanden heeft gekregen, dan zal datzelfde proleta riaat zeer zeker niet toepassen: het „oog om oog en „tand om land Om ten slotte te komen tot de stich ting der socialistische maatschappij beveelt spreker als eenig middel 3 algemeene werkstaking aan. O ja, zoide hij. lk hen eigenlijk een man van de scheikunde, maar ik heb ook mijn ingenieurs-studie ge daan. Sir Ramsey knikte. Dan zul je wel bemerkt hebben, zeide hij, dat dit een zeer eigenaardige installatie is. Hier is een verbeter» Pelton-wiel een zeer vreemde en nieuwe druk pers en een plaal-buigapparaal. Ik heb zooiets nooit eerder gezien. Sir Itamsey had een cdgaret ïoopen rooken, maar die wierp hij nu weg en boog en keek over den zuiger van een persinachine heen. Hij voelde in zijn vestzak en haalde er een klein, met zilver beslagen vergrootglas uit. Toen ging hij op den grond liggen en zonder op zijn mooie, grijze pan talon te letten, kroop hij er onder. Iiij kwam er met rood geiaat en vuile kleeren onder vandaan, maar zijn oogen schitterden. Dit zal wel werk van Skoda zijn, zeide hij. Het is een nieuwe toe passing van de Sachs Vermenigvul- digingsmachine. Man! deze installatie moet meer dan honderdveertigduizend gulden gekost hebben. Wat wilde Sir William daarmee? Ik kende hem heel goed en mocht hem graag, maar ik zou niet gezegd hebben, dat de oude heer zich voor iets anders dan papier interesseerde. lioynton lachte. Het was Sir William's werk niet, zeide hij, In 't Bröri gebouw. Des avonds kwam men in de groo te zaai van 't Brongebouw bijeen, die geheel met belangstellenden was ge vuld. Te ruim acht uur opende de voorzitter v&n 't Revolulionnair Mei comité, de heer J. Negrijn de verga dering met een woord van welkom en met in 't kort uiteen te zetten 't doel van den 1 Mei-dag. Nadat daarna de muziek'vereeniging „Voorwaarts" en de zangvereenigiug „Morgenrood" een paar nummers ten gehoor© hadden gebracht, was 't woord aan den spre ker van den avond, den beer Rlen. De heea- Rion herinnerde er aan da: 't heden juist 30 jaar geleden is, dat op een internationaal soc. con gres te Parijs gehouden besloten werd ieder jaar den 1 Mei-dag te vie ren, voornamelijk om dan propagan da te maken voor den ach turend ag en zeide dat nu die achturendag slaat Ingevoerd te worden, waaruit is af te leiden, dat de strijd door de arbeiders gestreden, niet vergeefs is gevoerd. Daaraan knoopte spr. een opwekking vast om niet woord-, maar daad-socia listen te zijn, gedachtig aan T voor beeld dat de inunnen van Chicago ga ven. Deze Mei-dag staat in "t teeken van de revolutie, ging spr. voort. Door den oorlog kwam meer inzicht in het socialisme bij de arbeiders. De oogen gingen open voor al wat verkeerd in de maatschappij is. Er werd ingezien, dat ook op industriegebied met meer uitgebuit en gemoord mag worden, evenmin als op de slagvelden. De strijd zal dienen te gaan voor een socialiseering van den grond en de productiemiddelen om die in handen van de gemeenschap te goven. Daarna haalde spr. aan een reeks van uitspraken vau Kerkvaders, van Kant, van Plato en vele andere man nen van gezag om te doen uitkomen, hoe deze allen dachten over den pri vaten eigendom. Hij noemde den pri vaten eigendom de oorzaak van den klassestrijd. Verder werd door hem betoogd dat voor 't recht om te leven alle inenschehjke wetten (henen te wijken. Nauat de miiziekvereemging „Voor waarts" en de zangvereenigiug „Mor genrood" zich nogmaals hadden doen liooren, vervolgde de heer Kien zijn rede. 11 ij staalde dat z.i. de oorzaak van de nuiaig© wanverhoudingen in de maatschappij 't privaateigenaom is eu kantte zicii tegen t parlementai risme, ornaat daarmede z.i. mets voor j de arbeiders is te bereiken. In siede van t parlcwcntairiswe verwachtte spr. heil van t middel der algemeene werkstaking. Om vooruit te gaan moet men stil staan, aldus spr. aan 't einde van zijne rede. Dit is de beteekenis van den 1-Meidag voor de arbeiders.Hij be sloot met een opwekking om in den geest van den ouden DomeJa Nieu- wenhuis, die dit jaar voor 't eerst met op een 1 Meidag-vergadering als spreker optrad, te blijven voortstrij den. Arr. Rechtbank UITSPRAKEN. L. F. B.. arbei der te Beverwijk, medeplichtigheid aan diefstal, oen maand tuchtschool W. de H., varensgezel te Velseroord vangenisslraf met aftrek preventieve hechtenis. H. de L., los werkman te Schoten, thans ged., verduistering, zes weken gevangenisstraf met aftrek preventie ve hechtenis. H. J K., schilder te Haarlem, thans god., diefstal, zes maanden gevange nisstraf met aftrek preventieve hech tenis. J B. van dor V„ los werkman te Zaandam, thans ged., diefstal, gevan genisstraf van een jaar en zes maan den met aftrek preventieve hechtenis. W. H. P. M. W. hvr. J. J. M., Ie Haarlem, vrijgesproken. J. L. li, slagersknecht te Haarlem vrijgesproken. J. v. V., fabrieksarbeider te Wor- mer, diefstal, geldboete van f 5 subs. 5 dagen hechtenis. C. van der Z., los werkman, te Lisse W. V., los werkman, te Llsse, dief stal, ieder veertien dagen gevange nisstraf. J. J. v. O., bankwerker, te Haarlem, H. de R., koopman, te Haarlem, diefstal van vee uit de weide, ieder zes maanden gevangenisstraf. M. II. J. L., stoffeerder, te Amster dam, verzet vervallen verklaard. NUTS-SPAARBANK. Vergelij kend overzicht oven- April 1919—1913. Aantal behandelde posten 2451 (v. j. 2012). Aantal inlagen 1530 (v. j. 1177). Aanial lei ugoeialxngen ttzl (v. j. 335). Ingelegd f luUo'Jó.&Js, tv. j. fl20547.7zs) ltiugueiaalu 1 24io4ö.ö4i tv. jaar f lo.aül.5ya,. Minder ingeiegd de &oin van ö7uói.01A tv. j. mniuer ingelegd f 17353.8?;. Aantal nieuwe boekjts 94, tv. j. 79). Auntal afbetaalde boekjes 52 (v. j. 61). öpaarbusjes op 30 April 191U in omloop 495. Geledigd in April 1919 96 busjes met totaal i 1U2j.12£. Aantal in bewaring genomen boekjes op 30 April 1919 212. maar dat van Fanshawe. Ik ben heel blij, dat ik uw zaakkundige meening gehad heb, Sir Ramsey. Nu heeft u alles gezien, heeft u eenig idee van ue reden ervan? Sir Ramsey stak zorgvuldig cn nieuwe cigaret op. Ik heb een denkbeeld in mijn hoofd, zedde hij, en j ij hebt een ander. Welnu, vertel mij dan eerst de uwe. In drie woorden. Dit is de meest ingenieuss en volmaakte machinerie die ik ooit gezien heb om een on- imddeliijken druk uit te kunnen oefe nen op oen of ander onbekend mate riaal! Juist, antwoordde Gerald. Het was geen staal, zeide Sir Ramsey. Neen, dat was het niet, ant woordde Gerald weer. En hier, veronderstel ik. vervolg de Sir Ramsey, hebben wij zekere vormen? Ja. De kleine, dikke man wreef zijn lorgnet schoon en inspecteerde gedu rende bijna vijf minuten verscheidene hooge cylinders van staal, gelijk met eenige andore gedeelten van machi nes. Eindelijk zeide hij: Je gaat met de auto naar Noord-Wales en je wilt zoo vriendelijk zijn mij tot Cohvyn Baai mee te nemen en mij in mijn Opmerkingen uit fle burgerij. Wij ontvingen een schrijven van den heer L. \V., die zich beklaagt over de houding door den directeur van t bi oscooptheater „Cinema Palace", den heer inpijn, tegenover he:n aangeno men, toén hij Dinsdagavond op den tweoden rang had plaats genomen, „we! gekleed, maar zonder boord om". De heer Inpijn wilde hem n.l. niet zijn plaats op den tweeden rang la ten behouden, omdat hij geen boord om had. (Wij gaven den Directeur van het Cinema Palace inzage van het schrij ven van den heer W. De heer lnn'm deelde ons mede, dat de controleur in zender dadelijk staande gehouden had, maar dal deze do».ig»-»lrongen was. Verder zeide de Directeur „Ik wit mijn tweeden rang netjes houden en heb het recht, te weren wien ik wlt.i Ik achtte het toilet van dezen persoon nu eenmaal niet geschikt voor den tweeden rang.") DE EERSTE AVOND-ORGELBE SPELING. De lieer Louis Robert gaf Donderdagavond in de Groote Kerk weer de eerste avond-orgelbe speling in dit seizoen. De belangstel ling mocht reeds vrij groot genoemd worden en deze zou zeer zeker nog wel veel grooter geweest zijn, als..', de liefhebbers van h©t schoone orgel spel er maar aan gedaoht hadden, dat die verrukkelijke avonduurtjes, die reeds aan zooveel menschen zulk een groot genot geschonken hebben, weer zijn aangebroken. Deze paar regels dienen dan ook, om onze le zers aan deze avondconcerten te her inneren en we zijn ©r dan ook vast van overtuigd, dat de volgende week het publiek in grooten getale zal opkomen om te luisteren naar liet mooie orgelspel van den heer Louis Roberts Ook nu wist de organist het publiek weer te boelen mei het met zorg samengestelde programma, dat we dezer dagen afgedrukt hebben. Het begon reeds aardig donker te worden, toen de laatste orgeltonen door de statige gewelven wegvloden. INGEZONDEN MEDEDEFLJNGEN k 60 Cts. per regel. HAVERSCHMIDT&KLAJE Ultstoomen en Maohlnaal Stofvrij» maken van Tapijten. Karpetten en Loopara. Gr. Houtstraat 77 - Tolel. 420-1046 Biuuenlanö HET OPENLUCHTMUSEUM TE ARNHEM. Voor bet openlucht museum te' Arnhem is opnieuw een oud-Saxisch boerenhuis aangekocht, dat door de aannemers gebre. Asveld t© Usselo, zal worden afgebroken en vervoerd. R. K. WEPKGEVERSVEREENI- GING. Donderdag 8 Mei zal de afdeeling Noord-Holland van bo- genoemde vereeniging te Amsterdam een algemeene vergadering houden, waarin onder meer behandeld zul len worden het Paaschrnanifest der R. K. Vakbeweging, het wetsontwerp Aalberse op den 8-urigen werkdag en het wetsontwerp op de Kamers van Koophandel. TENTOONSTELLING BATAVIA De tentoonstelling ter herdenking van liet 300-jarig bestuur van de stad Batavia, zal op 30 Mei, den stlch- tingsdag in het Stedelijk Museum te Amsterdam worden geopend. Dit zal geschieden door den voorzitter van het Koloniaal Instituut, dr. H. F. R. Hubrecht. Dr. N. Japikse, directeur van de commissie van 's-Rijks ge schiedkundige publicatien, zaJ een rede houden over de beteekenis van Batavia voor ons land en volk. DE MOORD TE St. OEDENRODE. Thans heeft zich bij de politie te '8-Herlogenbosch aangemeld Salomon L., 33 jaar, koopman te Amsterdam, die volledig bekend heeft medeplichtig te zijn aan den moord op den heer van Kruijsdijk te St. Oedenrode. DE 1 MEIDAG TE ZAANDAM. Donderdagmorgen hebben een aan tal sociaal-democraten uit Amster dam een ovatie gebracht aan het ge meentebestuur. Een der manifestan ten hield daarbij van de stoep van het gemeentehuis, en ten aanhoore van een groot aantal belangstellende partij genooten en anderen, een toe spraak, waarin hij dank bracht aan het Zaandamsche gemeentebestuur, voor het gevoerde beleid in het afge- loopen jaar (sedert 1 Mei 1918) en voor al hetgeen het gedaan heeft voor de arbeidersklasse. Aan den burge meester, den heer Ter Laan, werd als blijk van waardeering een bloemstuk aangebeden. De heer Ter Laan dankte namens 't gemeentebestuur voor de gebrachte hulde. Hij hield verder een toespraak waarbij hij betoogde ds"t, ten aanzien van de a.s. gemeenteraadsverkiezingen, de ar- I beiders in heel Nederland er naar villaatje daar af te zetten. Wij lun chen in de „Beer" geloof ik, dat Je zei. Laten wij dan gaan. Tien minuten later reden de twee mannen naar het centrum van Liver pool, terwijl Boynton chauffeerde. Aan den lunch, die zeer geanimeerd was, maakte Sir Ramsey gesn enkele opmerking over alles wat de jonge man hem had laten zien. Maar wen zij, warm ingepakt, want het was een koude en mistige dag, weer opnieuw op weg gingen, maakte Sir Ramsey een raadselachtige opmerking. I-let was natuurlijk papier-mo- ché, nietwaar, waar die verkwister Fanshawe zich voor interesseerde? Ja, Sir Ramsey, dat was zoo, dat is het groote probleem van onzen tak van den handel. Ik heb mij er zelf mee bemoeid, en ik heb vaak gedacht, dat ik er iets op gevonden hud maar ik heb nooit den tijd en de ap paraten gehad om het ideaal eenigs zins nabij te komen. Welnu, dat zal wel komen. Het Is iets, waar ik de laatste tien jaren nauwkeurig op gelet heb. Door geheel Europa, om niet van Amerika te s;-re ken, zijn menschen te vinden, die be proeven het probleem op te lossen. Er strekte zich een lange, rechte weg voor hen uit, die zoo wat vijftien kilometers lang was. Gerald liet de auto met een flinke vaart Ïoopen en zij stoof den weg over met een triom- moefen streveü, ctat ze zoö uitvallen, flat de eischen der arbeiders zooveel mogelijk bevrediging vinden. GRAFSCHENNIS. Enkele laaghartige individuen héb ben, schrijft het Hbkl., waarschijn lijk door roofzucht gedreven, Dins dagnacht op het Roomtch-Kath. kerk hof te Steenwijk op beestachtige wij ze een paar graven geschonden. Eerst hebben zij uit bat haarbuisje, nsf door een raampje ingeklommen te zijn, een kantschop en een vork gehaald. Met deze gereedschappen hebben zij het graf van mej. K. voor ongeveer een half jaar aan Spaan- sche griep overleden, geopend. Daar Woensdag in genoemd graf het stoffelijk overschot van den heer EL., echtenoot van genoemde juf frouw, zou worden bijgezet, was het graf ten deele geopend en dekte slechts een dunne laag aarde de daarin aanwezige kist. Nadat de hyena's in menschengedaant© die laag aarde verwijderd hadden, werd liet deksel)el afgeschroeft en, na een waarschijnlijk onderzoek daarbinnen weer ondersteboven op de kist geworpen. Vervolgens werd het daarnaast leg gende graf van den eveneens aan Spaansche griep overleden heer J- R. opengelegd. Deze kist, die op andere wijze dan eerstgenoemd© gesloten was hebben de onverlaten niet kun nen openera. Een koperen plaat, vermeldende naam, datum van geboorte en overlij den werd echter van het deksel afge rukt. Men vond deze In of bij het openligend'e graf terug. Marechaussee en politie er mede in kennis getteld, zijn direct met een onderzoek begonnen. Dit is reeds binnen betrekkelijk korten tijd de derde of vierde keer dat op dit kerkhof grafschennis plaate vond. VERJAARSGESCHENK VOOR DE PRINSES. Ten paleize in den Haag heeft een deputatie van Zeeuw- sche dames Woensdag aan de Prinses overhandigd het geschenk der Zeeuw- sche vrouwen en "kinderen bestaande uit: twee zakdoekjes van Sluissche kant, een" gouden armbandje van Zeeuwsche knoopjes, een gouden halskettinkje met Zeeuwsche knoop jes, een broche met het Zeeuwsche Wapen in goud, Zeeuwsche blouse knoopjes, een zilveren bonbonnière, een gouden knipje, een kinder la tafel en een geïllustreerd album met de namen van de leidsters der inza melingen. DE NEDERLAND SCH-DUITSCHE GRENS. De Londensche correspon dent der N. R. Ct. seint: De Parip sche correspondent van de Daily Mail meldt: Er is reden om te gelooven, dat de Raad van Drieën de aanbeve ling van de centrale commissie voor de grensregeling verworpen heeft, om in het definitieve vredesverdrag een bepaling op te nemen, volgens welke Duitschland ten behoeve van de geallieerden afstand doet van zijn rechten op Kleef, Meura (MÖrs), Gel der (Geldern), Kempen, Rees en Bar ken om do geallieerden later in slaat te stellen dat gebied met goedkeu ring van het volkerenverbond aan Nederland over te dragen. Het denk beeld van deze bepaling was, dat Bel gië iets aan Nederland terug zou kunnen geven voor de gebiedsoonces- sies die het van Nederland in Lim burg en aan den mond van de Schel de wenscht. De verwerping heeft de bezorgdheid van België vermeerderd, die zich weerspiegelt in een toene mende onrust in Belgisohe parlemen taire kringen. STAKING. ROTTERDAMSCH TRAMWEGPERSONEEL. De Ned. Vereeniging van spoor- en tramweg personeel hield naar aanleiding van de beslissing, geuoipen in den ge meenteraad van Rotterdam, een druk bezochte vergadering. De heeren Moltmaker en Nathans spoorden krachtig aan om den strijd vol te houden. Leden van 't trampersoneel drongen aan om te blijven slaan ach ter de leiding. Daarna voerde de heer J. Verton, bestuurslid van de Haar lemsche afdeeling en vrijgestelde van de organisatie het woord. Spr. zeide, dat 'de R. E. T. M., die het perso neel genoodzaakt heeft den strijd aan te binden, weer het bewijs levert, dat de patroons door hun daden de beste propaganda leveren voor de arbei dersbeweging. Het Rotterdainsche trampersoneel bijt, ging spr. voort, de spits af voor alle anderen, en een goede afloop van de staking zal het gansche tram wegpersoneel in den lande ten goede komen. Spr. heeft den Indruk gekre gen, dat men hier niet zal rusten voor de spits afgebeten is. Het niet In staking zijnde tramwegpersoneel heeft daartegenover den plicht, de stakers te steunen. Overal zal spr. fanlelijk snorren. Ik weet niet eens zeker, of Fanshawe al niet zoowat op de helft was, toen hij stierf! Die man had hei verstand van Napoleon en een hart als de duivel zelf. Ik weet mets van zijn hart, zei de Gerald droogjes, terwijl de groote auto voortrende over den weg langs de zee. Ik verwacht, zeide Sir Ramsey, met een knipoogje, dat je mijn meening als zaakkundige verlangt. Daarom verzocht Ik u te komen en het laboratorium te bezichtigen. Sir Ramsey legde een zijner groote handen, die geschoeid waren met sealskin, op Gerald's aim. Dit is iets tusschen jou en mij, zeide hij rustig. Je hebt mij een vraag ge steld en hier is het antwoord er op. Om al die machinerieën in het labo ratorium te krijgen, moet Fanshawe Sir William Milton hebben kunnen bepraten. Sir William moet erkend hebben, dat Fanshawe het probleem, waar zij beiden aan werkten, min of meer had opgelost, of hij zou nooit zoo'n uitgave voor machines goedge keurd hebben. Mijn eigen opinie is echter, dat Fanshawe een andere bron had waar vandaan het geld kwam, en dat Sir William er mets van wist. Tol die slotsom ben ik eenigen tijd geleden ook gekomen, zeide Ge- daarot) Se aandacht vestigen. (Ap plaus). De voorzitter van de Haarlemscli© afdeeling, van dar Dussen, de vol gende spr., zeide in deze vergadering gedacht te hebben aan de spuorweg- etakuig van 19U3, die oogenschijnlljk verloren is. Thans moet he; resul taat anders zijn, moet de eenheid be waard blijven. Als de strijd dan nog weken lang moet duren, zal de een heid toch tot een good einde leiden. Ook spr. zal overal trachten alle per soneel te overtuigen, dat het zijn plicht en zijn belang iB, dezen strijd met guldens te steunen (applaus). Nadat de heer Moltmaker had ge constateerd dat de geest onder de stakers met den dag beter wordt, werd ide vergadering gesloten. Gemengd Nieuws DE MODERNE BLAUWBAARD. Landru, de vrouwen-verduisteraar, ls nu gehoord door den rechter van in structie Tanguy. Eerst zweeg hij en trachtte zich onverschillig te houden, maar spoedig liet hij dez© pose varen en zei: „Waarom wilt u toch dat ik al die vrouwen gedood zou hebben? Sommigen zijn naar het schijnt ver dwenen, maar ik kan u in ieder go- val verzekeren dat er nog velen leven, die gij zonder moeite zult kunnen vinden." „Zeker", antwoordde de heer Tan guy, „er zijn er ook verscheidene go- vonden en ondervraagd. Maar tien vrouwen met wie gij in relatie hebt gestaan, benevens een jonge man, zijn op geheimzinnige wijze verdwenen nadat zij met u waren meegegaan. Merkwaardig dat juist die namen staan in het bij u gevonden aantee- kenboekje". Bij dezen rechtstreekschen aanval verbleekte de beschuldigde, doch zich een weinig herstellend zei hij: „Dat ls een toeval". „Natuurlijk", ging de rechter van instructie voort, „dat was een toeval voor mevr. Cuchet en haar zoon, een toeval voor mevr. Pascal, voor mevr. Colomb, mevr. Jaume, juffrouw Ba- belay en voor de anderen". Maar Landru had thans zijn tegen woordigheid van geest teruggekregen en zotte uiteen dat hij mevr. Cuchet en haar zoon juist met weldaden overladen had. Hij twijfelde er niet aan- of zij waren naar Engeland ge gaan, daar de jonge man in het Brit- sche leger wilde treden. Hij had dan ook nog eens naar Engeland geschre ven, maar naar welk adres v. i?t hij niet precies meer. Zonder op het onwaarschijnlijke van dit verhaal nadruk te leggen, merkte de heer Tanguy droogweg op: „Juist En de anderen? Mevr. Colomb bij voorbeeld, die in Dec. 1916 verdwe nen is, nadat gij haar had meegeno men naar uw villa te Garnbais?" „Mevr. Colomb? O, ja, die heb ik te Garnbais achtergelaten en haar alleen gezegd dat zij den sleutel op een be paalde plaats moest leggen die ik haar had aangewezen. Ik heb haar nooit terugggezien en mij ook over haar nooit ongerust gemaakt" „Toch wel", zette de rechter van instructüe den aanval voort, „wazit drie maanden later zijt gij naar da wondng van die dame in de rue Ro- dier gegaan en tegen den concierge hebt gij gezegd: „ik kom u bericht brengen over uw huurster, over wie men zich ongerust zou kunnen ma ken. Hier hebt u overigens een püoto van haar, waar zij op een feestje is. U ziet wel hoe zij lacht Daarna hebt gij den concierge tien francs in de hand gedrukt en gezegd: „Als men. ooit naar mevr. Colomb komt mformeeren, kunt gij zeggen dal zij hei goed maakt". Thans stamelde Landru: „De con cierge heeft mij verkeerd begrepen. Ik was integendeel ongerust dat lk niets van mevr. Coloinh hoorde en wilde bij hem informeeren." Zoo ging het gesprek voort. Voor elk van zijn verdwenen vriendinnen voerde Landru dezelfde argumenten aan. Zeker, hij nam de vrouwen mee naar Garnbais, welzeker. Maar dat was steeds om de scheiding voor te bereiden waarover zij het eens waren geworden. Hij liet ze dan rustig in de villa waar zij nog enkele uogen alleen mochten blijven op de eenige voorwaarde dat zij den sleutel op de bewuste plek neerlegden. Daarna be moeide hij zich niet meer met ze en trachtte hij ze zelfs nooit terug te zun. De „Matin" weet al weer te ver tellen van een vermoedelijk nieuw slachtoffer, de gescheiden mevr. Be- noit met wie men Landru in 1918 ge zien heeft, maar die men na Juni van dat jaar, ondanks alle nasponngen, nimmer heeft kunnen terugvinden. Nader wordt geseind: Het parket van Nantes begaf zich naar de villa van Landru te Garnbais om een onderzoek in te stallen en om opgravingen te doen. In een kelder vond men vlekken, die waarschijnlijk bloedvlekken zijn. En in een hoop asch vond men stukken van een men- schelijken schedel. Men zet het onder zoek voort. raid. Zij reden ruim vijf-en-veertig kilo meter per uur nu, maar de groote voorruit beschermde hen. Met het meest hinderlijke overleg stak Sir Ramsey een sigaar op. Gerald bield zijn handen op het stuurrad en keek strak voor zich uit. Hij wist, dat de oudere man met al zijn nocrdsche voorzichtigheid en ondeugenden hu mor hem een beetje wilde doen pope len. Toen hij dit kleine pretje gehad liad, leunde Sir Ramsey achterover i aar den rivierkant Boynton, zeide hij, en zijn stem was nu zeer ernstig, ik heb er over gedacht. Ja, Sir Ramsey. Fanshawe maakte groote cylin ders van papiermoché een van ae vormen was ;ien voet in c'oorsneé- Wat deed hij er mee? Maakte hij een model van een ondergrondsche eleo- trtsche spoor, van iets minder dan di gewone grootte? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 6