JUfERSGHMIDT KLAJE 0AMRUBRIEK. ;U fel 9 ■0 int m 4 m ui Si m m s8 s JÉ m pm- m JB -E 3 3 5 §pcrtpraatj8 MiBuiaM li IJss Sport es 'wedsci'psa INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Uitstoomen en Maohlnaal Stofvrij- ij maken van Tapijten, Karpetten on E Loopers. Cr. Houtstraat 77 - Telef. 426-1046 ademde hij vrijer. „Winifred is mijn," grinnikte hij. „Zoolang zijn gezicht zoo toegetakeld is, durft hij zich niet vertoonen. Ik hoop nu maar, dat hij zijn woord houdt. Maar hij kan toch niet erkennen, dat ik hem afranselde, Win zou nooit met iemand trouwen, die aigeranse.d js." Zeer verheugd over deze gedachte spoedde hij zich naar huis en bracht liet overige van den morgen door met ïlch netjes aan te kleeden. .sa het middagmaal ging hij in zijn Zondagsche kleeren op weg. Om streeks vijf minuten was. hij voortge- wanaeid, toen er een dogcart aan kwam, bestuurd door kolonel Higgs, den patroon van Berty Parsons. ,,Zeg eens, vriend," riep de kolonel, zijn paard inhoudende, „ik heb een .woordje met je te spreken." Bash am werd bleek. Had Parsons hem verraden? „Ben je vanmorgen in mijn plant soenen geweest?" Om tijd te winnen deed Basham of hij ernstig nadacht. „Uw plantsoen, kolonel Higgs?" mompelde hij. „Ja, mijn plantsoen, de eeuigo in deze streek. Ais je er niet geweest ben, is bel goed. Ga maar door, ga maat door. Het :s een geluk voor je, Par sons zei dat je het niet was, maar Enfin, ga maar door, ga maar door." De kolonel verklaarde de ontmoe ting voor geëindigd met eenige op merkingen over Bolsjewistische ge varen en reed toen verder. Basharn ademde vrijer. Parsons was dus ge trouw gebleven aan zijn gegeven .wooild Toen hij aan de boerderij kwam, ,vond hij daar tot zijn verbazing een aantal menschen saamgepakt bij het tuinpoortje. ..Hallo, Joe'', liep er een, „kom je naar ,den held kijken?" „Welke held?' vroeg Basham. „Heb je het niet gehoord over Par sons'"-" hts Berly Parsons een held?" „ja zeker, hij is daar binnen." De heer Basham wachtte niet lan ger. Berty arsons een held! Berty Parsons in het huis van Winifred! Hij stormde naar binnen. Daar lag, op de sofa, de held. Hij had een verband om zijn hoofd, bij na over zijn oogen heen, droeg zijn linker arm in een strik en om een van zijn voeten een groolen doelt. De schoone Winifred zat naast hem met een groot glas in de hand. Op de tafel stond een zwarte flesch en daar naast Winifreds vader, met oogen vol bewondering op den held gericht. Winifreds moeder en grootmoeder maakten de groep voltallig in ver schillende houdingen van verbazing, afschuw en belangstelling. „Natuurlijk had ik geen leans", hoorde Basham Parsons zeggen. „De booswicht besprong mij van achteren, werkte mij op den grond en sloeg zijn handen om mijn hals dank u, mijnheer Peach, nog een klein beetje, nïetle sterk waar was ik ook weer?" „Hij sloeg zijn handen om je hals," zei Winifred. „la juist,, maar ik gaf niet toe, ik worstelde, worstelde hard". „Wat voor soort van man waa liet'" vroeg vader Peach. „Vraag het me niet," mompeldo Persons, „ik wil liever niet aan dat afschuwelijke gezicht denken. Vree- selijk. t Is, of ik het wéér voor me "Jtie „Zeg eens!" brulde- Bashaio. „Ssst", zei vader Peach, een stem opzettende, die hij geschikt scheen te vinden voor de ziekenkamer. „De pa tient rnoet heel rustig worden gehou den „Wat beteekent dat allemaal?" vroeg Basham. Moeder Peach hield haar vinger op, ter waarschuwing. „Stil", zei ze, „maak zoo'n lawaai niei, Joe Basham. Hij heeft een vree- selijke ontmoeting gehad, de meeste menschen zouden die niet overleefd hebben, maar hij is een flinke ke rel „Dat zie ik", zei Basham, met zijn oog op het glas, dat opnieuw aan de lippen van den lijder gebracht werd. „Is hij overreden?" „Neen, Joe Basham, hij is niet overreden. Berty Parsons is gewond bij de uitoefening van zijn plicht. Dezen morgen is hij aangevallen door een strooper van zeven voet..." „Zeven voet, twee duim", mompel de een stem van de sofa. „Aangevallen door een strooper van zeven voet, twee duim, die hem door de aanplanting sleepte, terwijl .hij zich heftig verzette. Eindelijk werd hij bewusteloos door bloedver lies, zijn p; weg liggen.. „Net een roman", yond moeder Poach. „Dat is het ook", zei Basham grim- „Hij beschreef den boosdoener zoo goed mogelijk', ging vader Peach voort en zijn patroon had alle moei te, hem tegen te houden: met alle geweld wou Parsons den kerel weer achterna. Is het zoo gebeurd, Berty, of is het zoo niet gebeurd?" De held sloot zijn oogen. „Laat me een beetje niet rust". 1 fluisterde hij. „Bescheiden als alle heldenl" riep vader Peach en voedde er bij: „de patroon beeft honderd gulden uitge loop 1 vcor wie den strooper aan wij; t Bosnam viel r.eer in den dichtstbij- zijnden stoel. „Maar wat doet Berty bier?" vroeg hij 2wak, „waarom is hij niet ln zijn eigen huis?" „Berty Parsons is in zijn toekom stig huis", antwoordde vader Peuch. Na wat de patroon van hem zei, hoe dapper hij was en dat zijn loon zou worden verhoogd, kon ik Winnie niet weigeren, wat ze mij vroeg. Als tweo jonge harten op dezelfde manier kloppen, is het niet goed een spaak in 't wiel te steken, om zoo te zeg gen. En als ze getrouwd zijn. Joe, dan hoop ik dat Maar de heer Basham had do klucht genomen. AU8 correspondentie enz. ,dez<e rubriek betreffende gelieve men te zen den aan den Damredacteur: J. W. van Dartelen, Spkmkopstraat 55. Schoten. UIT DEN WEDSTRIJD OM HET KAivlPIOBNSOHAP: VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. Hieronder laten wij volgen een zeer interessant gedeelte uit de partij P. J. van Dartelen - J. van Looy, gespeeld op 23 April j.l, ronde. Stand na den 40sten zet van Zwart: genoeg moest zij een paar maal den geweldigen sieun van Kervel missen, een speler, die door zijn kalm optre den zich de sympathie van voor- en tegenstanders heeft verworven. Het was soms onbegrijpelijk, hoe hij een grootsch-opgezellen aanval van te genstanders wist te breken en het 1e- der met een fermen trap naar het andere gedeelte van het veld deed ver- Wit: P, J". van Dartelen. Zwttrt Zwart: J. van Looy. ■ft - Stand in cijfers: Zwart 9 schijven op: 8, 9, 12, 14, 16, 17. 19, 20 en 26. Wit 9 ^chijven op. 27, 28, 29, 32, 33. 34, 37, 39 en 50 Wit heeft in dezen stand belangrijk voordeel door de sterke centrum stelling, terwijl sqhijf 50 in dez® stelling voor wit van gropto waarde ia, daar deze schijf Wit vele tempozetten verschaft. Wits 50-45. Zwart: 6—13 Gedwongen. Heeft niet anders. 42. 45-40 19-24 43. 40—35 13-19 44. 37—31 26:37 45. 32:42 9-13 46. 34—30 20—25 47. 29:7 25:43 48. 27—22 en wint. PROBLEEM No. 102. Auteur. „Centrum" Haarlem. (Eerste publicatie). Zw. 2025 is veel sterker! Zw. 1721 gaat niet, dan Wit: 37—31, 32:41 en 29:7. Op Zw. 19—24 volgt Wit 29—23 met schijfwinsL De eenigste! De eenigstel Stand in cijfers: Zwart 9 schijven op: 2, 710, 12, 20, 24, en 25. Wit 9 schijven op. 17, 2123, 27, 32—34 en 40. Oplossingen van dit probleem worden gaarne ingewacht tot uiter lijk Dinsdag 13 Mei a.s. De auteursoplossing van Pro bleem No. 98 is: Wit: 47—42; 18—13; 40—34; 46—41; 39—34 en 45:1 en wint. Zwart: 8:19; 9:18; 29:49; 49:47; ,47:40 of 19:8. De auteursoplossing van Pro bleem No. 99 is: Wit 47—41; 27—21; 32—28: 37:17; 36—31; 31—27; 33—29; 39:37- en 45:1. Zwart: 26J7; 17:26; 23:32; 26-46; )12J21; '21JB2; 24:33; 46:40 er. wint. Beide problemen werden goed op gelost door de heeren: J. Jacobson Azn., Ph. F., Ame- lung, W. J. A. Matla, C. J. van Wijk, C. Serodini, P. Moll erna, H. G. en W. J. Teunisse, A. Zijlstra H. Boks, en J. van Looy. allen te Haar lem; P. van Amersfoort, J. Singeling, P. J. Eype, A. Slinger, on P, J. van Dartelen, allen te Schoten. nj. anueie geut-ene van net, vciu uiuu h-i- huizen. Wij hebben hier even bij Fer- vel stilgestaan, omdat het ons leed deed, dat hij door omstandigheden den derden plaatselijken wedstrijd niet heert kunnen meespelen. Niemand minder dan hij zelf zal daar de meeste spijt over gevoeld hebben, want hij verdedigt gaarne de geliefde blauw-wilte kleuren en ook F.MH. kan hem niet gemakkelijk misseff Wij hopen en wij zijn over tuigd, dat dit het voetballievend Haar- lemsch publiek óók zal doen, dat Ker vel het volgend seizoen H. F. C. weer menige overwinning zal helpen be vechten. liet verdedigen van het doel kan met een gerust hart weer aan Roetje Sijpesteyn toevertrouwd worden. De ze keeper maakt altijd een prettigen en zekeren indruk. Met Sijpesteyn in het doel, kan H. F. C. met kalmte een gevaarlijken tegenstander afwachten. Over het bezetten van de achter hoede behoeft H. F. C. zich ook niet bezorgd te maken. Ben Yerwey, die een goeden gooi naar een plaatsje in het Nederlandsch elftal doet, is een speler, zooals er niet veel in ons land gevonden worden. Zelden zagen wij zulk een stoeren, enthousiasten, kun- digen, vluggen en eerlijken back-spe ler. Met Kervel vormt hij een back-li nie, die er wezen mag. En kan Ker vel niet meespelen, dan hoeft II. F. C. in Peddy Francken, den verdienste lijken middenspeler, een uitstekenden remplacant. Maar het liefst zien wij Peddy toch in de middenlinie, waar hij met Jo Verwey en Tancrelle geducht tr io vormt, dat de kunst ver staat, om goed te verdedigen en de voorhoede te „voeden.". G. Kaars Sij pesteyn is ook wel een bruikbare kracht, maar hij lijkt ons een beetje te wild en ondoordacht, welk laatste vooral dikwijls in zijn snel naar vo ren Konu. Rest ue voorhoede, de linie, die haar spel productief moet maken, wil haar vereeniging een eervolle plaats op net raiigujsije innemen. Er scmu- len in dit gedeelte van liet elftal van van H. F. C. eenige zeer goede krach- ton. lu net bijzoncier nemten wij hier aan Sigmond en Cohen Tervaert, eerste viug als,een hert, glad als een aal en beschikkende over een goed scliot; de tweede een nog jong, maar veelbelovend speler, dien wij nog vele jaren in 't blauw-witte elftal hopen te zteii uitkomen. Zijn rennen met den bal langs de lijn doet ons onwillekeu rig dikwijls denken aan den oud-in- ternatioiyial, die vroeger zeer bloem rijk „net rennende paard der voetbal velden" werd genoemd, wij bedoelen mr. J. Welcker, uit Quick. Diens putatie heeft Colien ïervaert nalt lijk nog niet, maar, zooals we reeds schreven, hij is nog jong. Het publiek „mag" hem gaarne, dal blijkt vaak in de tweede helft van den wedstrijd, wanneer de spelers moeten „draaien" we hebben dan dikwijls hooren roi pen: „Ha, nu krijgen wij Wouter aa aezen kant!" J. Laan is een midden voor, die zijn vereeniging al menigen goal bezorgd heeft en deswege de ge negenheid geniet van aller,, wier hart voor biauw-wit klopt. Seignette en J. Francken tenslotte zijn ook twee goede steunpilaren voor H. F. C.; deze twee zullen, al staat hun club er op een Zondagmiddag nóg zoo slecht voor, nooit den moed De derde ronde welke Donderdag opgeven, maar tot het einde volhou- j.L in het clublokaal der Damclub den, daarmede aan de anderen oen Haarlem werd gespeeld had het vol- voorbeeld gevende. Seignette heeft de gend resultaat: J. W. van Dartelen 1)A. Zijl stra. J. J. van Dartelen 2—0 A. Slin ger. P. J. Eype 1)D. A. van Abs. W. C. J. Polman 11 H. M.Sprok- kelenburg. J. Lycklama 1—1 P. van Wamel. H. G. Teunisse 1—1 J. van Looy. W. -J. Teunisse 1)D. van Wa mel. I. IS I I I I' O O O O O P3 f «5 l c I I 11 i u 1 11 i i3, De vierde Maandagavond 5 Mei a.e>. in het clublokaal der Haarlemsche Dam club, Spaarne 36 reputatie, dat hij altijd tegenover Sparta zijn beste spel vertoont. Dat heoucii ui iWiicixiaiumers meermalen ondervonden. Resumeerende, kunnen wij verkla ren, dat 11. F. C. dit seizoen, speciaal wat haar ihuisweastrijaeo betreit, goed gespeeld heeft. De voigende week krijgt Haarlem een beurt. Het programma voor morgen. Ajax speelt om het kampioenschap :an Ncuerland een lasügen uitwed- trV&n aan sUajd tegen Go ahead op net U. D.- terrein ie Deventer. De Amsterdam* mets zullen, nu zij den vorigen Zon dag eeo punt tegen A. F. C. verloren henben, morgen wel ai hun krachten inspannen. in Amsterdam een wedstrijd tus- scnen twee aan elkaar gewaagde elf tallen, namelijk A. F. C. en N. A. C. De eerst zal vermoedelijk DE VERRICHTINGEN VAN „H.F.C." EN „HAARLEM". „H. F. C." Eerst II. F. C., want die heeft de oudste rechten! Zij wordt nog altijd in en buiten de Spaarnestad de good- old" genoemd, zij het den laats tui iiju ook met minder recht, dan in vroeger jaren, toen zij vaak in den eindstand de derde, ja zelfs de tweede plaats op het ranglijstje innam. Toch heeft li. F. C. in het afgeloopen seizoen geen slecht figuur geslagen, al hadden wij ook, in verband met haar aanstaand jubilé, gaarne gezien, dat z!j een van uu „ovenste plaatsen had ingenomen. Zij bekleedt nu de plauls, die haar, krachtens haar prestaties in het af geloopen seizoen, van rechtswege toe komt, namelijk de zoogenaamde „mid delmoot". Toch had H. F. C. lieel ge makkelijk één plaatsje hooger kunnen slaan dan V. O. C., als de blauw witte voorhoede eenige goals méér 'I f-rucas Humbert. Voor den Panjschén krijgsraad na een lang getuigenverhoor het woord aan kapitein Mornet voor het nemen van zijn requisitoir. Hij begint met een juridisch betoog en maaitt daarbij onderscheid scliexi het misdrijf van verstandhou ding met den vijand, aan Lenoir i Desouclies len laste gelegd, en h delict van handel met den viji^n waarvoor Charles Humbert zich te verantwoorden heeft. Verstandhouding met den vijand, zegt hij, is betrekkingen met tea vijand aanknoopon op politiek ter rein; de handel met den vijand is bet zelfde, doch om particuliere belan gen. O 5 O B. 5> j 1) Werden afgebroken en worden Donderdag 8 Mei as. afgespeeld. De ervaring vap dezen oorlog heeft maakt en de keeper een paar maal geloeid, dal zeer vaak de tianuel met minder had moeten „visschen", want Jen vijand slechts de voorbode is van H. F. C. en V. O. C. hebben beide verraad. Zoo is in deze zaak het aan- 22 wedstrijden gespeeld, 8 gewonnen, nemen vati 10 millioen van Duitsch- 6 gelijk gespeeld, 8 verloren, 22 winst- land om het „Journal" te koopen, punten; maar dan komt het verscml, 6lechts een schakeering van een ern- dat oorzaak is, dat 1L F. C. onder stiger misdrijf. V. O. C. is blijven slaan. De Rotter- spr. herinnerde er in dit verband dammers scoorden namelijk 30 goals aan, dut Lenoir eens aan zijn oudere en de H. F. C.'ers 29; de V. O. C- schreef, dut Humbert de vlag was, keeper verleende slechts aan 29 bal- die de lading dekte. Tweemaal lieeft len toegang tol zijn net, maar die van Humbert Duifsch geld aangenomen. H. F. C. 41. Men ziet dat de elf tcgeïi- Na Bolo, Lenoir, goals, die Sijpesteyn niet heeft kun- Voorts herinnert kapitein Mornet nen voorkomen, H. F. C. méér schade j aan de onderhandelingen van Caval- heeft gedaan, dan de ééne goal, oien lini, Bolo en den Khedive, blauwwitte-voorhoede minder heeft gescoord dan die van V. O. C. Over het algemeen bracht II. F. L. geen slecht elftal in liet veld; jammer Het is zeker, dat de vader van Le noir, Alphonse Lenoir, de zaak van bet „Journal" kende en ermee accoord ging. Deze, die rijk, invloedrijk, machtig in de pers en nauw gelieerd was met een oud-minister-pixsident, moest den Duitschers wel een waar devol tussclienpersoon toeschijnen. Hij stierf evenwel en dan verschijnt Bolo opnieuw. Spr. ging vervolgens de gcscliicde- s van hei beruchte contracl-Sclioei- r na, die handelde voor rekening van een consortium van Duitsche ban ken, aan het hoofd waarvan de Darm stadter Bank stond, zoo goed als een rijksbank. Do economische bepalin gen van dit contract dekten eenvou dig het politieke doel van den vijand. Lcnoir heeft de overeenkomst uit gevoerd. Hij lieeft het „Journal" ge kocht, ofschoon in naam alleen Char les Humbert optrad. Hij heeft ge tracht in dat blad „bochophile" cam pagnes te voeren. Hij heefi alles goed gevonden, alles gewild, alles ge daan: de reizen, de transacties, de onderteekeningen. Hij heeft op zijn minst vijf reizen naar Zwitserland gemaakt. Spr. stond langdurig stil bij de cor respondentie van Lenoir met zijn ouders. Hij was bang naar het front te wor den gezonden. Zijn eenige drijfveer was: geld. Hij wist heel goed wie Schoellcr was, een genaturaliseerde Duitschcr, die te Breslau ep te Ber lijn zijn bloedverwanten, zijn belan gen had. Kapitein Mornet deed vervolgens voorlezing van het contract vin 7 Juni 1915, waarvan art. 3 luidt: „De heer Lcnoir verbindt zich in 't „Jour- de economische en linancieele politiek te voeren, die de heer Scholl ier hem zal voorschrijven. Dit was een handelsovgereenkomst. Sciioeller kreeg alleen 5 renie, zonder eeni- geen handelsovereenkomst. SchoeJier ging steekt hij tu mdlioen! Geen oogenblik heeft Lenoir niet geweten ei wie hij onderhandelde. Men zou-ivunnen zeggen, en dat zou juist in deu geest van Lenoir ziju dat hij aldus lieeft gehandeld om de „Boches" op te lichten. Maar in zake verhandhouding met den vijand is geen oplichting mogelijk. De vijand heeft tegenover verraders den meest veiligen waarborg. Als gen spion, me Frankrijk lieeft verraden, Duitschland zou willen verraden, zou Duitscnlaud er wel spoedig voor ge zorgd hebben nem naar Vmcenues te sturen. Er is sicchts één middel om in een dergelijk geval zijn verbinte nissen niet na te komen en dat is door tot de regeering te zeggen: „Zie- at ik gedaan neb!' \vij hebben agenten en zeer nuttige die al- uus hebben gehandeld. Als Pierre Lenoir, na de 1U millioen van Schael- ler te hebben ontvangen, aiies zou be kend hebben aan den minister van oorlog, dan zou hij hier niet zijn. Maar hij heeft zich schuil gehouden. Hij heeft pas over Schoeller gespro ken toen Mme d'Arlix er over gespro- kon had. Hij heeft het „Journal" ge kocht, om er in de politiek te voeren, 'geschreven door de Centrale rij ken. liij heeft getracht er een krach tige propaganda voor onze vijanden in te maken. Neen, het betrof geen op lichting, het betrof wel degelijk vcr- aad. Lenoir, aldus besluit kapitein Mor net, is de voornaamste agent geweest van oen .raad, dat wellicht zonder voorbeeld zul blijven. Terwijl jonge lieden van zijn leeftijd roemrijk vielen heelt hij, dank zij Humbert, zich naar Zwitserland kunnen begeven cn er zijn misdaad plegen. Tegen dezen man kan ik slechts één straf eischen, de zelfde, die ik tegen Bolo heb geeischt. Ik vraag u, hem ter dood te veroor- deelen. Mijne heeren, geen medelijden in een zaak als deze. Geen medelijden voor hen, die hun land voor tien mil lioen verraden, terwijl zooveel dappe ren zich voor het land lieten dooden. Eenig applaus, spoedig gesmoord, klinkt door de zaal, doch kapitein Mornet is nog niet gereed. Mijne lieeren, vervolgt hij, op den 26en Maart 1917, op het oogenblik toen de zauk-Bolo in vollen gang Was «n Charles Humbert begon met luidruch tig zijn vroegere associés aan t® bren gen, nam Guillaume Desouches vrij willig dienst. Hij verkreeg aan liet front de schoone eervolle vermelding, die ik u zul voorlezen. ïk heb er niets aan toe te voegen. Ik betreur alleen, dat de man, die haar verdiende, niet bij liet begin der 'vijandelijkheden heeft dienst geno men. Hij was iemand, wien de be hoefte aan geiu vei moest voeren, ei-o ijdel, opgewonden man, een eerzuch tige, een „viveur", een lijder aan grootheidswaanzin. Hij had groote droomen. Hij wilde e'en dagbladtrust maken. Een ander had denzelfdcn droom, ik vind een vreemde gelijkenis tusschen zijn dwa ze verbeelding en die van Bolo, Desouches en Lenoir hebben ten commissie van een millioen gedeeld. Wien zal men wijsmaken, dat c'tze procureur een regu van 500.000 rrcs. heeft gelcekend zonder iets te ontvan gen? Kapitein Mornet verklaarde er ze ker van te zijn, dat, ondanks zijn ent- kenning, Desouches de man is ge weest, die het eontract-Schoeiler heelt opgesteld. Hij kon niet in twijfel omtrent den oorsprong der gelden, te minder daar hij zelf sedert lang het „idéé fixe" had geld uit Duitschland tc krijgen om het te plaatsen bij een of meer Fransche bladen. Kapitein Mornet deed voorlezing van het klad van het contract, met de hand van Desouches geschreven, waarin de namen van partijen wor den aangeduid met initialen en van den tekst, geteekend door Lenoir en Schoeller. Hel eenige verschil tus schen die beide stukken is, dat de ini tialen in het definitieve stuk zijn vangen door de namen. Ten slotte wees de kapitein op de zonderlinge wijze van betaling tien millioen werden gestort in (13.738 bankbiljetten, waarvan 28.000 van vijf francs. Mocht een procureur van Ue rechtbank der Seine in vollen oorlog een betaling, gedaan door een onbe kende, onder dergelijke verdachte voorwaarden aanvaarden? En Desou ches blijft volhouden, dat het geld van de familie Lcnoir kwam. En hij geeft geen refiu! Hij telt zelfs de bil jetten niet, die men hem brengt! Ten slotte komt kapitein Mornet tot de strafmaat. Evenals I.enoir, heeft Desouches goed gevonden in betrekking te tre den tot den vijand. Evcnois Lcnoir heeft liij het „Journal" in dienst wil. len stellen van Duitschland. Ik be grijp zeer goed, dat hij u evenais nnj in een minder somber daglicht vc-r- schijnt dan Lenoir. Maar wat gij met' moet vergeten, dat is zijn rol bij deu v voornaumsten beschuldigde. Door zijn rol, door zijn positie, door zijn erva ring in zaken, heelt hij een vreeselij- ïe verantwoordelijkheid op zich gela den. Ik zal echter niet vergelen, dat, kort na de zaak Bolo, op een oogen blik waarop hij wellicht reeds den krijgsraad voorzag, Desouches hetzij uit voorzichtigheid, hetzij doordat zijn geweten sprak of liij wroeging had, dienst heeft genomen. Hij heeft tot zichzelf gezegd: Beter te sterven "on- der kogels, die geen Fransche kogel* zijn. Mijne heeren, gij zuu Desouclies veroordeelen. De heele quaestie is ta welen of gij dezelfde straf zult opleg gen als aan Lenoir. Gij zult naden- j ken. Het is wel voor de eerste maal in een zaak van verraad, dat ik u vraag lang na te denken. Laten de rechter en de soldaat in u beraadsla gen. Het geheele land zal zich voor uw uitspraak buigen. Hierna werd de zitting verdaagd. Daarna zou 't requisitoir tegen Hum- bert komen. Nuttige wenken voor de huisvrouw. No. 35. Van een onzer lezers ontving ik eet brief, waarin zij mij meldde, dat da woilen dekens bij haar zeer goed m zout water werden gewasschen. Mij was die wijze van wasschen ook be kend, maar een kennis van mij uit Leiden, gaf mij de behandeling, zoo als ik die in de courant schreef, aan de hand. Zij had die behandeling van personeel van een dekenwasscherij geleerd en nu de ammoniakzeep niet of althrns moeilijk te krijgen was, gebruikte zij Sun light zeep met am moniak, in water opgelos:, zelve heb ik er de proeFvan genomen en was er zeer over in mn schik. Nu we zoo geheel in den tijd van het bokkingbakken zijn of bijna er al weer over, wilde ik zoo gaarne aan enkele buisvrouwen, die soms nog wat moeite met het bakken hebben er op wijzen, dat men bij het schoon maken van den bokking den visch niet aan de buikzijde maar aan dc rugzijde opensnijdt, liet dunne van den visch komt dan middenin, 't dik ke aan den buitenkant en daardoor; krult ,het niet om bij het bakken. Midden in de schaal zet 'inen 3 ii 4 paar bokkingen overeind met den staart naar ooven, daaromheen legt men een rand van bokkingen. Het oog wil ook wat, en de moeilijke tijd dien we doorgemaakt hebben en nog ten deele doormaken, lieeft naar 't, mij wil voorkomen, invloed op de wijze van opu, n. Men wordt daar minder zorgvuldig mee. Een groote fout: des te grooier nu alles zooveel duurder is, en het onomslootelijk waar is, dat wat met smaak wordt opgedaan en het oog streelt, met meer genoegen genuttigd wordt. Wat ik reeds omtrent den last van vliegen in den zomer met 't oog op besmetting heb aangestipt, herhaal ik nu nog eens. Zoo af en toe begint zich reeds een vliegje te vertoonen; huismoeder, doodt het direct, want nu kan men die kleine vliegjes nog heel gemakkelijk vangen, ze zijn zoo vlug niet als de volwassen vliegen. Zijn ze eenmaal volwassen, dan kost het veel meer moeite ze te dooden en zijn we 't niet verplicht te doen met 't oog op koqiende epidemieSn, den ke men alleen maar aan de wederop- flikkering van den vlektyphus. Een der leden vroeg mij, of ik een middel wist om teervlekken uit te wasschen, ik beantwoord die vraag nu maar in de courant, dan kunnen ook anderen er van profiteeren. Vlekken van teer smeert men dun met boter in, daarna flink met groe ne zeep en zoo een poosje laten lig gen. Na een paar uur wascht men het ^oed flink in koud water uit; bij ge brek aan groene zeep kan men rok de met boter besmeerde plek flink inzeepen met sunlightzeep en verder gelijk behandelen. En nu no" een eenvoudig recept: Neem 2 kopjes vol met sinaasap pelsap, het sap van 1 citroen, 50 gr. suiker, zet het t® vuur en voer er door 10 gr. witte gelatine. Het be hoeft niet te koken, als de geiatine is opgelost, is het klaar. Men iaat hot in de pan staan, roert af en toe; eerst als 't koud is doet men het in een zeer dunnen met olie ingewreveh vorm. Het is oneindig voordeeliger de ge latine vooruit te smelten. Als men een pudding maakt, kan men met veel minder gelatine volstaan, ais aandeweg een voor een de blaad jes gelaiine in de te vuurslaaude puddingmassa doen. steeds roerende, ze lossen dan ook in een zeer korten tijd op. Secretaresse der Ncd. Ver. voor huisvr. H. en Omstr. Kleverparkweg '132., KORFBAL. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG, Morgen zal het eerste gedeelte van de seriewedstrijden, die de 11. K. C. „Haarlem" geeft ter ec-rc van haar ic Lustrum, beginnen. De vijf clubs van de 11. K.-competi- to zuilen elkaar bestrijden. W elke drie clubs met de uitgeloofde medail les zullen gaan strijken, is maar zoo niet te zeggen. Wel maken Advendo III en Haarlem III een goede kans, want beide twaalftallen kunnen een sterke combinatie in 't veld brengen. W e zouden echter om de andere meedingende twaalftallen niet to ontmoedigen Advendo en Haaneffl willen aanraden: houdt u stipt aan dezelfde bepalingen, als waaronder in de H. K.-competitie gespecd wordt. Er zal voor 't begin geloot worden, welke clubs elkaar bestrijden. Voor de le ronde loot een twaalftal vrij. Ie LUSTRUM II. K. C. „HAARLEM". De Commissaris der Koningin i(| Noord-Holland schonk „Haarlem voor haar seriewedstrijden een -"]• zonder fraaie groote zilveren me daille.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 8