Van onzen reizenden Redacteur 36© Jaargang Wo. 11020 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 5 MEI 1919 HAARLEM S DAGBLAD ■ABONNEMENTEN per 3 maandenVoor Haarlem is (kom der gemeente) f 2.35. Franco per post door Nederland f 2.70. Afzonderlijke nummers fO.15. Geïllusir. de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ind f 2.70. Afzonderlijkenumme Zondagsblad," voor Haarlem f 0.51s. Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per post f 0.6 Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur J. C. PEEREBCOM, Teletoon 3082 ADVERTENTIENVan 1—5 regels i 1.25; iedere regel meer 25 Cts. Reclames 60 Cts. per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Tienstuivers-advertentièn van Vraag en Aanbod van 1—5 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer 121/, Cts. k contantbuiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie i Groote Houtstraat 83. Teletoonnrs. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. LEVENSMIDDELEN VOORZIENING De Directeur van hat Gemeentelijk Levensmiddeleabedrijf te Haarlem brengt ter kennis Uitreiking Normaal- Margarinekaarteu dat aan houders van kaarten voor Normaal Margarine dezer dagen een briefkaart wordt verzonden, waarop staat aangegeven het aan tal nieuwe kaarten voor Kormaal Margarine dat zij zulten ont vangen dat op vertoon der rantsoe- nseringskaart tegen inwisseling van de toegezonden briefkaart en het lichaam der oudo Korm. iölarg. kaart op Woens dag 7 Mei a.s. van 9 tot 4 uur aan zijn bureau (kamer No. 4) de nieuwe kaar(en voor Norm. Marg. worden uitgereikt; dat zij, die geen briefkaart ont vingen en recht raeenen te hebben op een Norm. Marg. kaart zich op Donderdag 8 en Vrijdag 9 Mei van 9—4 uur op kamer No. 5 kunnen vervoegen met medebrea- ging der rantsoeneeringskaart en het lichaam der oude Norm. Marg.-kaart. Wasch' ea Huishoudzeep dat hij de beschikking heeft over eene kleine partij Waschzeep en Huishoudzeep (60®/, vetzuur) dat met ingang van Zaterdag 10 Mei a.s. op bon D No. 3 wordt verstrekt (zoolang er voorraad is) tegen betaling van 25 cents: 1 stuk Waschzeep en 1 Huishoudzeep; dat deze zeep by alle winkeliers wordt verkrijgbaar gesteld, dat verkrijgbaar wordt gesteld SCHOL op Dinsdag 6 Mei 1919 van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persoon een pond groote schol k 20 cent per pond op vertoon van Vischkaart No. 12501—14100 In de Gem. Vischhal op vertoon van Vischkaart No. 14101—15500 In het Pand, ingang I Koningstraat. Dé'Directeur voornoemd, F. DE JONGE. ZQMERRANTSOENEN. Aan bewoners van woningen zonder gasaansluiting werd een brandstoKenkaart voor de zomermaanden uitgereikt. Aan de kaarten zijn bevestigd 10 bons, elk geldig voer een halve eenheid brandstof; boven dien waren aan elke kaart bons voor 200 aanraaaktur-ven be vestigd. Vanaf 6 Mei tot en met 30 Juni 1919 wordt beschikbaar gesteld i Op bon 1 een H.L. cokes. Op bon 2 eon halve H. L. kachelkolen. Na 30 Juni 1919 zijn bons ;1 ert 2 niet meer geldig. Directeur Brandstoffen-Bureau PEEREBOOM VOLLER. Verstrekking van goedkoops Brandstoffen UITBETALING van de te veal ba- taalde gelden voor brandstoffen, be trokken op de na 1 Februari 1919 V«r&tre3cte bons- op de GRIJZE brundstoff enkaart (zes halve eenheden) op de GELE kaart (kamerbewoners) (2 Eenhe den), aan het kantoor Jacobstraat 3 rood, voor de ingeschrevenen, wier namen aanvangen met de letters W. IJ, Z., op DINSDAG 6 MEI 1919, voormiddag van 9 11 172 uur en nam. van 24J uur. Medegebracht moeten worden de QT7TTA NTTeN van bovenstaande verstrekkingen en het bewijs'van in schrijving (GROEN KAARTJE), benevens de GRIJZE BRAND- BTOFFENKAART voor hen die COKES aan de Gasfabriek hebben gehaald. Heden. MAANDAG 5 MEI. Schouwburg Jansweg: Ensemble Sluiters en Braakensiek: „Alleen op de Wereld", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. DINSDAG 6 MEI. Statenzaal Prinsenhof: Zitting Pro vinciale Staten, 10.30 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: N. V. Tooneelvereeniging, „Als de kersenbloeien', 7J uur. Schouwburg Jansweg: Ensemtye Sluiters en Braakensiek: „Alleen op de wereld", 8 uur. Cinema-Palace, Groot Houtstraat Btosc. voorstelling. Schouwburg D© Kroon, Gr. Markt, Biosc. voorstelling. Kleine Vereeniging, Kleine Hout- straal: variété-voorstelling. Derde reeks. 61 Het landjuweel op den Waterberg. (Het Vredesfeest en het Openlucht Museum.) 16de Ljjst Tan Maximumprijzen Tan Brandstoffen in het district Haarlem en Omstreken. (Gom. Haarlem, Heemstode, Bennobrook, Bloemendaal, Spaarndam, Schoten on Haarlommoriiode o. a.) Ingaande 5 KI Ei 1818. HUISBRAND. Afgehaald bij den handelaar Thuis bezorgd Anthracletper HL. f 3.50 f 8.70 Eierkolen-2.95 3.15 Steenkolen 3.20 3.40 Gascokes en Parelcokes2.05 2.20 BruinkoolbrikettenperlOOKG. 3.15 3.35 Gietcokesper 1000 K.G. 65. Voor Bennebroek en Penningsveer wordt de prijs der cokes 5 cent per H.L., voor Spaarndam 10 ct. per H.L. hooger. Voor het aan huis bezorgen van 1 H.L. brandstof, alsmede van 100 K.G. bruinkoolbriketten mag binnen de gemeenten Bloomendaal en Haarlemmer- liedo (uitgezonderd het stadskwartier van Haarlem) 5 cent EXTRA, in Spaarndam 10 cent EXTRA berekend worden. De prijs voor gietcokes is franco bergplaats verbruiker. TUIIF« A. Voor het gebeele District, met uitzondering van de gedeelten sub B en C: Prijs per Prijs per lOOstuks 25 stuks Lango losse turff 2.40 Korte turf1.90 Steekturf1.25 B. Voor BLOEMENDAAL en BENNEBROEK: Lange losse turf2.50 Korte turf1.95 Steekturf1.27? C. Voor HAARLElMMERLIEDE (metuit zondering van het Stadskwartier van Haarlem) en Penningsveer Lange losse turf8.50 Kone turf1-60 Steekturf1.25 1 0.6 0.48 0.32 0.63 0.49 0.32 0.63 0.40 0.32 Voor het aan huis bezorgen van turf mag in het goheela district per 100 stuks 20 cents, per 25 stuks 5 csnt berekeud worden. De kosten voor op stapelen mogen extra in rekening gebracht worden. Kubrieks- en kluitiurf, als HUISBRAND geleverd, worden tegen den induslrieprijs berekend, K-LEIN-INDUSTRIBs Prijs per 1000 K.G. Industriekolenf 62. Gietcokes80.50 Steenkoolbriketten66.60 Smeekoleu62. Zuiggasanthraciet„62.— Smeefijn66.50 Ruwe Bruinkool17-55 Fabrieksturf>>42.1 Kluitturf88. - Alles franco bergplaats verbruiker. De kosten voor opstapelen vau turf mogen extra in rekening worden gebracht. Gascokes tegen den prijs van gascokes bij Huisbrand vermeerderd met f 0.80 toeslag per H.L. vooraf te betalen aan het Districts-Verrekenkantoor (Ged. Uude Gracht 13, Haarlem). Voor Ber.nebroek eu Spaarndam mag voor de ruwe bruinkool per 1000 K.G. i 2.— rijioon extra berekend worden. Voor Bloemendaal, Bennebroek, Spaarndam en Haarlemmerliede (met uitzondering van het stadskwartier), zijn de prijzen van ue fabrieks- en de kluitturf per 1000 K.G. i 3. - hooger. TOELICHTINGBWr 1. Bij tusschentijdsche bestslliugeu ten behoeve van zieken en op spoed- certificaten van doktoren mag het dubbele bestelloon berekend worden. 2. Brandstoffen, toegewezen op roode of gele toewijzingsbiljutteD, mogen zonder schriftelijke toestemming van den Directeur vun bet Brandstoffen- bureau niet bij de handelaren afgehaald, doch moeten door dezen ten huizo van de betrokkenen bezorgd worden. 3. De handelaren kunnen bij de bestelling der brandstoffen afgifte der bons en bij de aflevenug contante betaling verlangen. Indien gewei gerd wordt brandstoffen te ontvangen, mag de handelaar niettemin het bezorgloon in rekening brengen. De Directeur van het Brandstoffenbureau: PEKREBOOM VOLLER. Arnhem, 2 Mei 1919. In den Meischen morgenstond wiel den zachtekens negentien Patricische automobielen in een statigen ttuel door de zonnig-wijdsche openheid van de schoone lanen der Geldersche hoofdstad. Sierlijk gleden de wagens in hun lange rij tegen de stugge glooiingen, die de plateaurand van het iiliviura bij Arnhem vormt en dreven geluid loos de hellingen af. in rustig© snel heid naar den Waterberg zich spoe dend. Menig wandelaar, leutig en lustig-gestemd door 't eerste zonnetje na de sombere naargeestigheid van dagen-lange wolken-sluiers, van mie zerige motregens en felle piasbuien, i keek den stoet eens na met 'n blik van herkenning en hegrijpen. Want ieder Arnhemmer wist, dat gedurende vier- en-twintig uur 'n gezelschap van vijf- en-zeventig journalisten de gast waa van het Uitvoerend Comité van het Arnhemsche Vredesfeest, dat in de eerste Septemberdagen te Arnhem gevleid zal worden. Die gedachte, oin hier in de hoofd stad van Gelderland het landsfeest van den dan-toch-wel-eindelijk-be- reikten vrede te vieren, is op gekomen in den kring van bestuurderen van 't Nederlandsche Openluchtmuseum, dat op den wonderlijk-mooien Waterberg, sinds 1907, aan het worden is. Klein plannetje in 't begin, gedachtig aan een gemoedelijk stedelijk feestje eerst, om uiting te geven aan de voldaan heid over het ontkomen zijn aan dien benauwden druk,, dien de rampzalige oorlog over ons gelegd heeft, is het denkbeeld bij de uitwerking gegroeid tot een grootsch ineengezel Vader- landsch historiefeest, dat aan hei ein de van den zomer ongetwijfeld drom men van Nederlanders uit alle deelen van het land naar het oude, maar zich i telkens"' breeder en weelderiger ver jongend Arnhem zal trekken. „Het ligt n.l. in de bedoeling in die dagen een grootsehen folklori- schen optocht te organïseeren, waar in alle gewesten van Nederland hun deel zullen hebben en waarin voor- stelliiwpen zullen gegeven worden van eigenaardige gebruiken, die door de eeuwen heen in de verschillende gouwen van ons land rich hebben gehandhaafd 01 die hun eigenaardi ge bekoring hebben voor landgenoot en vreemdelong, die het leven en het wezen van den Nederlander in zijn veelvormigheid en verscheidenheid zullen leeren kennen en waardeeren. Dan zullen er op het terrein van den waterberg oude volksspelen plaats hebben, zooals die nog in ver sciiillende deelen van het land plaats hebben. De typisch© gewest-bewoners zullen zelf naar Arnhem komen om de spelen u«it te voeren. In dit opjziaht zullen de féésten van September een dramauseering zun van het oude landsleven, waar van liet groeiende Openluchtmuseum bier op den Waterberg de groote en kleine monuraen bewaart in den vorm van oude dingen en van een ouderwetsche beddepan voorloop- eter van bedkruiken en druk vormp je van boerekatoentjes tot heele boer derijen, uit verschillende landstre ken toe, van dc nietigheden uit de plattel andshuishouding tot 't groo te geheel, waarin van het begin onzer jaartelling de oorspronkelijke typen en vormen met een stoer conservatis me, het van geslacht op geslacht ge durende veel eeuwen overgeleverde Ls bewaard gebleven. En dit is het rich telkens weer aan ons opdringende in deze uren van hoofsch omhaal, dat den journalis ten, die iiier kennis kwamen nemer van de breed-opgezette voorberei dingen van de Sep tember-feesten en van de stichting, weik© daartoe de aanleiding is geweest: Het Open luchtmuseum len deel viel dat zoo in alle kringe;. van de Arnhemsche burgerij reeds 'n medewerking en medeleving vindt om het festijn van den vrede ie doen worden tot een. gebeurtenis, waar over nog na vele jaren zal gesproken worden, als van een viering, welke door haar eigenaardige bekoring er wetenschappelijk exposé van 's lands zeden en gebruiken tot iets nog-nooit geziens is gewor den. Niet het minst zijn het de autori teiten der Geldersche hoofdstad en de voorname Ingezetenen van Am hem en zijn omgeving, die belang stelling hebben getoond in de eerste en massale uiting naar buiiso vau de feestplannen, zooals die door de informatie van de vertegen woord i gers der Nederlandsche pers werxl voorbereid. Het was de burgemeester van Arnhem, Baron Van Heemstra, die in een sierlijke en welgebouwde rede den journalisten verwelkomde, het waren de leden van het Uitvoe rend Comité waarvan mannen met klinkende namen in den lande deel uitmaken, die ons op luisterrijke wijze aan wiidschen disch en in feestelijke bijeenkomsten, zoowel als met belangrijke inlichtende voor drachten, rondgangen en tochten, aangevuld met schatten van gege vens in keurige boekwerken en be nch enden ontvingen en zich hoofsche gastheeren toonden /die ons in een korte spanne tijds op de hoogte brachten van het voornaamste, wal er op dit oogen- blik reeds van feest en museum te weten valt; het waren de welgezeten bewonerse van Arnhem en zijn liefe lijke omstreken, die onzen gasthee ren behulpzaam waren in hun taak van gidsen op het terrein van het Openluchtmuseum, door hun parti culieren automobielen af te staan, om de journalisten op snelle en ge makkelijke wijze naar de punten te brengen, waar voor hen wetenswaar dige dingen waren. Zoodat wij hun allen dank bren gend voor hun gastvrije ontvangst, dat ook kunnen doen op dezen grond, dat de lezers van dagblad en tijdschrift duardoor op de beste wijze in de gelegenheid komen, om kennis te nemen van de grootsche feestplannen Op den Waterberg, een der verruk kelijkste plekjes van het Geldersche natuurschoon, in heerlijkheid van landouw siechts geévenaard door de schittei-ende landstreken rondom ons eigen Haarlem, heeft het gemeente bestuur eeu terrein van met minder dan drie honderdduizend vierkanten meter afgestaan ten behoeve van de stichting: Het Openluchtmuseum. Hier, op een hoogte van ruim 80 Me ter, zijn allerlei typen van het Ne derlandsche landschap bijeen, die aan de naai- hier overgebrachte (of nog over te'brengen) overblijfselen van bouwsels uil de verschillende provin cies, een volkomen pussende omge ving bieden, zoodat het landschap zich geheel op natuurlijke wijze aan sluit aan het tentoonstellingsobject in de vrije natuur. Daar is in het midden een berg weide, interessante open vlakte, op eens te midden van de bebouwde heu velhellingen, waarvan het hoogtever schil lol 25 M. toe bedraagt. Er is aan deze zijde van de hooggelegen wei het scherp geaccidenteerde ter rein, dat bij uitstek geschikt is voor de plaUelandsrnonumenten, afkom stig uit de heuvel en-daigebieden on zer zuidelijke en oostelijke gewesten; er zijn lager gelegen terreinen aan 'gene zijde, die locaie kleur zullen ge ven aan de voorwerpen, welke van het vlakke land van westen en noorden naar den Waterberg zullen overge bracht worden. Er zijn fraaie bosch- jes met slingerpaadjes van mos en dennenaalden, er zijn lieve waterpar tijtjes met lage oever; er is allerhande landschap om elk deel van Neder land in het Openluchtmuseum te ver tegenwoordigen Als we den kringwég, die rondom het terrein, in aanleg is, volgen, zien we, dat er reeds het een-en-ander staat, overgebracht van heinde-en- verre naar dit plekje, waar het voor onze nazaten bewaard zal blijven, als een kostbare herinnering aan het oude wezen van ons platteland. Er staat reeds het een-en-ander; maar het meeste staat er nog niet. En het zal wel geslachten duren, zei de di recteur, de heer v. Erven Dorens, ons in een zijner toespraken, voor alles hier is bijeengebracht, waarvan thans reeds een lijst is opgemaakt. In het geheele land zoekt men rond, naar allerlei voorwerpen en ge bouwen, die een beeld kunnen geven van de historische ontwikkeling van het leven ten plattelande en het is gaarne, dat wij voldoen aan een ver zoek van den directeur van het Mu seum, om een opwekking te schrijven, dat men hem op merkzaam maakt, wanneer er gens een. merkwaardig overblijfsel vain den ouden tijd weet. Er is zoom groot aantal voorwerpen, dat, ook in verband met andere dingen, een beeld j kan geven van vroegere zeden en ge- bruiken. Liefst heeft het Openlucht- museum deze dingen cadeau. Het Zweedsche Openluchtmuseum, dat 1 schitterende verzamelingen bezit, is 1 groot geworden door het aantal ge- 1 schenken. Ook Nederland geeft goede - oorbeelden. Uit tal van plaatsen ont vangt men niet alleen kleinere voor werpen als kinderwagentjes, speel- I goed, allerlei huisraad, maar ook l weefgetouwen, boerenwagens, heele gebouwen zelfs ten geschenke. Zoo heeft de Calvé-fabriek te Delft nog dezer dagen een geheelen windmolen, die lios langer hoe meer uit het landschap gaat verdwijnen, cadeau gedaan. Als 't niet anders kan koopt het Museum een-of-ander wnardevol voorwerp aan. En 't is niet alleen op het platteland zelf, dat men de oude voorwerpen vindt. Ook in de steden, welker oude cultuur niet in het werkgebied van het Museum is opge nomen, worden allerlei dingen van 't land gevonden, die nu ook in de stadsche huishouding gebruikt wor den, dienen als pronkerntje. of in een vp*-7iir)<>!ini7 borHsten Het terrein van den Waterberg is thans reeds ingedeeld in verband met hetgeen er komen zal in den loop van de jaren. Elke provincie heeft zijn eigen gebied, waarin langzamer hand opgeborgen zal worden wat voor het Museum verkregen wordt. Het plan is in elk gewestelijk terrein een volledige boerderij te verkrijgen en andere gebouwen, waaruit dc ontw'k- kelingsgang van hoeve en huis kan blijken. Een rijke wetenschappelijke verzameling zal dan verkregen wor den, waarin men belangrijk studie materiaal heeft voor de beschavingsge schiedenis van ons land. gelijk de heer Van der Ven. in wien Arnhem (en ons land) zulk een geestdriftig folklorist en minnaar vaik d- natrur heeft, naar uit zijn talrijke geschriften D> ijkt, ons in een voordracht met lichtbeelden in het Luxor- theater heeft aangetoond. Men meene niet, dat daarvoor noodig is, dat het bestuur van het Openluchtmu seum het platteland zal leegstroopen het feit, dat de Arnhemsche Vereenf- ging samenwerkt met. de vereenigirig „Heemschut"' bewijst wel, dal zij 's lands karakteristiek natuurschoon eerbiedigen wil, maar, nu de moderne tijd door zijn intensief verkeer en zijn noodzaak van vernieuwing en van verruiming eischen stelt en liet oude, eigenaardige dreigt verloren te gaau. is net zeer gelukkig, dat de inte ressante cultuur-dingen hier op een terrein voor ons en de geslacnten, welke na ons komen, behouden ku?:- neri blijven. Zoo heeft men al aller hande gebouwtjes voor later gered. Er is een primitieve plaggenhut var de Drentsche hei, er komt een nog een voudiger hofwoning met pluggenduk; er is ook een wel het allertreurigst type eener noodwoning, de z.g. Vo- lendauimertjes, die aan den overkant van liet IJ hebben gestaan en die wat grooter zijn dan n flink honuenhoK, zoodut de bewoner er alleen op zijn hurken zittend in kon vertoeven en 7. n i zeer bekrompen slaupplaatsje had ach ter het mfhiatuur-stooKpluatsje van paar decimeter breedte. GEWKTENSGELD. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen bij den inspecteur der directe belas tingen enz. te Haarlem, 2de afd., on der letters N. N., 22.20, I 140 en 27 wegens te weinig betaalde bedrijfsbe lasting, en 25.25 wegens te weinig be taalde inkomstenbelasting ovei 1915/lb en bij den ontvanger der dir. belas tingen enz. te IJ muiden RX) wegens tc weinig betaalde bedrijfsbelasting. NOORD-ZUIDHOLLANDSCHE 1 TRAM. De directie van de N. Z. H- T. heeft nieuwe maatregel n getroffen voor het personeel len opzichte van de verlofregeling en de uitkeering bij ziekte. Tot nu toe was het jaarlijksch verlof zeven dagen. Volgens de nieuwe bepalingen krijgt ieder, die langer dan 3 jaar In dienst van de Maat schappij is, voor elk jaar méér een dag verlof meer, tot een maximum van 14 dagen. Bij ziekte werd uitbe taald 13 weken vol loon, 13 weken twee-derde en 13 weken een derde voortaan wordt uitgekeerd 26 weken vol loon en voor ieder half jaar, dat men langer bij de Maats, in dienst was, een week meer, tot een maximum van een jaar en daarna nog 13 weken twee derde en 13 weken een derde. Voor de blanghebbenden zijn dit na tuurlijk verbeteringen er blijkt bo vendien un, dat de Maats, prijs stelt op het behoud van haar geoefend per soneel. DE BOHEMERS. Deze week zul« len op de séance voor Kamermuziek, te geven door den heer Joh. Steen- man, de Bohemers weer optreden. Ge durende drie jaar hebben de Haar- lemsche muziekliefhebbers zich van het genot, deze artisten te hooren, moeten spenen zij nebben de stad hunner inwoning, Draag, niet mogen verlaten. In de samenstelling van liet kwartet is geen verandering gekomen. De eerste viool is Karei Hosmann, tweede viool Jozef Suk, ait George Herold en violoncel Ladislaus Zelenua. ACTE EXAMENS L. 'J. Haarlem. Geèxamineerd 8 vrouwelijke Candida- ten: geslaagd de dames-: J. S. Bax, S. M. Blom, J. J. de Bruin, Leiden; N. .M S. van Dijken, Warmond; M. M. van Kempen, J. van der Steen cn C. G. Verberg, Leiden. ONDEROFFICIERS-VEREENI- GING „MARS". I11 den mobilisatie-t nd waren de leden van „Mars" kriskras over 't land verspreid en nu zij eindelijk naar hun Laren en Penaten zijn te ruggekeerd, was Zaterdagavond weer eens een ouwerwe'sche feestelijke bijeenkomst georganiseerd. Het oude Wilhelmus, gespeeld door het muziekkorps van het 10e Regi ment Inf., dat voor dezen avond zijn welwillende medewerking had toege zegd. schalde om ach', uur. toen de Luid-Kolonel de Jong binnenkwam, door het Brongebouw. De voorzitter van ..Mars", de Ad judant-Onderofficier Hopman, hierna het woord nemend, uitte eerst een korl woord van dank lot Overste de Jong, wiens tegenwoordigheid op hoogen prijs werd gesteld. Spreker herinnerde er aan, hoe nu bijna vijf jaren geleden een door „Mars" aan gekondigd concert door de mobili satie achterhaald werd. waarvan de lange duur een feeste-liik samenzijn der leden in Haarlem tot nu toe on- mogelnfc gemaakt had. Al zonden door het minder geregeld gezamenliik-oefenen der leden b.v. de scherm- en gvuin^'icknummors nog niet op het peil van vroeger staan, niettemin hoon'e de heer Hop man, dat deze avond een genoeglij ke mocht worden. Met de afwerking van het pro gramma, waarvan enkele nummers door omstandigheden gewijzigd moesten worden, werd na des voor zitters speech onmiddellijk begon- Op een heel goed inuzieknummer- tje volgden vrije- en orde-oefeningen onder leiding van den sergeant le klasse, H. Spronk door een achttal mannen netjes uitgevoerd, waarna de heer de Gruvier, die door een pi ano werd begeleid, zich a'-s een wer kelijk uitmuntend fluitist deed ken nen. Zijn zeldzame virtuositeit op dit in strument werd door een warm ap plaus door het talriik aanwezige pu bliek naar bebooren beloond, dat toen ook nog een solo op dc niecolo van hem Ie genieten kree*. Ook dit in- slrument bleek de heer de Gruytcf volkomen te beheerschen. De onderofficieren Spronk en van Dieren gaven daarna crp mooie par tij' floretschermen te zien. maar door oefenen kan hier nog toch nog veel worden verbeterd. Weer onder leiding van den ser geant Spronk betraden veTolgens 8 kranige gymnasten het podium, wier keurig nefi»-= '.'.erken nnn de barren een ieder opvïei. De vioolsolo, die nu zou volgen, ging niet door en weer waren de ser geants Spronk en van Dieren de mannen, die zich verdienstelijk maakten door een fraaie partij scherm op de sabel te zien geven. De komische voordracht van den heer H. Vos, o.a. als latnboer-majoor misten hun uitwerking op de lach- spieren der aanwezigen niet. Een éc-nbeunjvige kluchi, waarin twee ouue duitendieven er door hun neet tusschen gonomen worden, w-rd vooral in he; begin met groote am mo gevolgd, maar dc „Huwelijksad vertentie zoo heette het stuk werd op 't laatst tocli iets langdia- I dig. I under leiding van den heer Joh. de Gee bestond nog gelegenheid na afloop van het welgeslaagde pro gramma eev dansje te maken. PERSONALIA, j Het bestuur van den Metaatbond heeft, naar de Nieuwe Ct. meldt, be- fcloten een directeur aan te 6 toll en, die technisch onderlegd moet zijn, t bedrijfskennis bezit en bij voorkeur in de metaal; ijverheid bedrijfsleider

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1