Telsgrafisch Weerliariefct naar waarnemingen verricht in den morgen van 0 Mei. Medegedeeld door liet Koninklijk Neder!. Meteorologisch Instituut te Do Bildt. Hoogste baro meterstand 775.8 m.M. te Skagen; laagste 762.5 m.M. te Maastricht. Verwachting tot den avond van 7 Mei; matige, in den middag tijdelijk krachtige Oostelijke tot Zuid-Ooslelij- ken wind; licht- tot halfbewolkt, waarschijnlijk droog weer; zelfde temperatuur. •BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorige stand 762 m.M. Stand van heden 75S m.M. Achteruit. OPGAVE VAN JOH. M. SCHMIDT Opticien GED. O. GRACHT 47 HAARLEM Thermometerstand 6 Mei Hoogste gisteren F. 60 Laagste heden nacht. F. 50 Hedenmiddag 12 uur F. 56 lfirioig ëtaiisniüuws RAAT) VAN ARBEID. Be noemd is tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Haarlem de heer A. B. Michielsen, te Halfweg. HAARLEMSCHE HANDRT.fi- SCHOOLVEREENIüING. Op uit- noodiging van de Jlaariemsche Han- üelsscnooi vcroeniguig zal dr. A. Borgman Woensdagavond in de bo venzaal van de Kroon een( lezing houuen over ,,iiet trekken der vo gelsVerder geeft de vereeniging z-uterdag een soiree met tooneel, or- ke.-;, zang en dansen. DE MELK CRISIS. De Vereeni ging van melkveehouders te Haar lem deelt ons mede: Wij ontvingen heden bericht dut .thans door den melkhandel contrac ten voor melklevering van 14 cents ut boerderij algesloten zijn. Da rtaad van Arbeid. Zooals wij meldden is de heer A. B. Michielsen, burgemeester van Haar- leiumerliede eo Spaarnwoude be noemd tol voorzitter van den Haar- leinschen, ook de gemeenten Velsen, Haarleumiermeer, Heemstede, Bloe- mendaalSchotenZandvoort Spaarndam, Haarlemmerliede en Benneibroek (pl.m. 140.000 zielen) oinvattenden Raad van Arbeid. De heer Michielsen, die zijn loop baan begon als volontair ter ge meente-secretarie van Tholen, zag zich 9 April 1903 benoemd tot secre taris van Dreumel en 1 Juni 1906 tot secretaris van IJseistein. 1 Januari 1912 aanvaardde hij de functie van burgemeester van Haarlemmerliede. De nieuwbenoemde voorzitter van den Raad van Arbeid, met wien wij heden een onderhoud hadden, deelde ons mede, niet zonder leedwezen, de gemeentel-administratie, waarin hij zoovele jaren is werkzaam geweest en die hem lief was geworden, te ver laten; aan den anderen kant echter lokt hem het prikkelende van een ge heel nieuwe functie aan. Dc taak van de bij de Radenwet in gestelde en thans door minister Aal- berse tot een aantal van 39 terugge brachte Raden van Arbeid, zal zijn. het voorbereiden van de uitvoering- er. laterme uitvoering zelve van de wetlen-Talrna: de Ouderdomswet, '•e Invaliditeitswet en de Ziektewet- Er zal zeer veel werk aan die voor bereiding verixmden zijn. Zoo val len onder de Invaliditeitswet die op liet eind van dit jaar in werking ireedt alle varzc-keringpiichtige ar beiders, mannelijke en vrouwelijke. Er moet dun ook een uit ongeveer '40 .ambtenaren bestaand personeel laangestelfl worden. De Raad van .van Arbeid zelve bestaat uit 8 le- tiui, 4 werkgevers en 4 werknemers; de voorzitter met 1 workgever en 1 werknemeer vormen het dagelijksch bestuur. Verder is e reen secretaris, met wien overleg wordt gepleegd. De geheele werkkring zai voor alle, aan de Raden van Arbeid verbonde nen nog nieuw zijn en daarom is onlangs aan de Rijksverzekerings bank een vijfwceksche cursus gehou den, waarop een 80-tal personen van een zekere ontwikkeling gelegenheid bobben gehad zich eenigerinate met tic theorie en de practijk van de wet- tcn-Talma op de hoogte te stellen. Hel ligt in de bedoeling deze perso Dut), als hoofdambtenaren met een leidende functie bij do verschillende Raden van Arbeid te belasten. Er wordt nog uitgezien naar een gebouw, waarin de Raad van Ar beid kan worden ondergebracht. PERSONADIA. Benoemd tot reserve-2e-luite- nant bij hun tegenwoordig korps de vaandrigs G. Hekkinga, van het 10de rog. en T. Barende van het 21e reg. infanterie. Op het tweetal voor predikant bij de Gereformeerde Kerk te Rijs wijk komt voor ds. J. A. Tazelaar te Ha aremmermeer. -- Tot rector van het op 1 Sept. fe.k. lc Baam te openen Lyceum is benoemd onze oud-stadgenoófc dr. J. A. Vor der ïlake, tnans directeur' der gemeentelijke bibliotheek te Rot-j terdam. JUBILEA. Maandag herdachten de hoeren L. Reinders Sr. en M. F. A. Stevens den dag, waarop zij als lettergieters, 25 j jaar geleden, iii dienst gokomen j ziin bij de firma Job. Enschedé k'. Zonen, op de afdeeling gieterij. Door de firma werd hun zooals i dat gewoonlijk gaai een enveloppe' met inhoud aangeboden, terwijl één; dc-r kameraden, namens de collega's, onder de aanbieding van fraaie bloemstukken, een toepasselijk woord sprak. DE STAKINGEN. Naar wij ver- j nemen hebben do grondwerkers, die werkzaam waren op heb werk op den iioek Zijlstraat Nassaulaan vandaag 1 iet werk hervat. Er is met lien over- 1 eengekomen dat zij aangenomen werk in plaats van uurloon zouden ont vangen, waarmede zij genoegen ge nomen hebben. De staking van de sloopers van de perceelen aan do Zijlstraat waar het nieuwe Postkantoor gebouwd zal worden duurt voort. HET TREINEN VERKEER. Naar het N. v. d. D. verneemt, zal de nieuwe (zomer)- dienstregeling bij de spoorwegen niet vóór 1 Juli inge voerd worden. Het treinenverkeer zal daarbij uitgebreid worden; echter be schikken de spoorwegmaatschappijen niet over voldoende steenkool om het buurtverkeer weer in te stellen. GEEN JAARLIJ KSCH ONDER ZOEK VAN VERLOFGANGERS. Naar de Telegraaf verneemt, heeft do minister van Oorlog bepaald, dat het jaarlijksch onderzoek der verlofgan gers dit jaar niet gehouden zal worden. ONTWIKKELING GEMÖB1LISEER- DEN. Bij legerorder is kennis ge geven dat de afdeeling Ontwikkeling en Ontspanning der gemobiliseerde troepen uiterlijk 14 Juni 1919 wordt opgeheven. De administratieve afwik keling moet vóór dien datum afgeloo- pen zijn. DE MOORD TE TILBURG. Het O.. M. eischte togen de vrouw van Wassili wegens medeplichtigheid aan moord negen jaar gevangenisstraf. BENZOL EN HARE PRODUCTIE IN NEDERLAND. Nu de benzine-nood het automobiel- vervoer in Nederland vrijwel lamg©- FA1LLISSEMKNTEN. Heden werden in staat van faillissement klaard J. R. Hekkema, kellner, wo nende te Aalsmeer. Rechter-comm. Mr. E. J. Dorh'out Mees. Opgeheven werd het faillissement - van W. Dijkstra, erploitant van het "'-«".SH- Lr' caté „Kraantje Lek'te 'Overran, ge- ""-"Sleten me in staat is het au- meente Dloeniendnal. uitgesproken hij tobednjf weer op de heen te helpen: vonnis van 8 April l'Jl». Uenzol Ja. lelfs zou <Ieze vloeistof bij geregelde productie m de toekomst HOOGEK BEitOEP word anngetee- ylü, e.ens een zcor gevaarlijke concur- Rend door J. G„ wonende te Haar- re"1 gunnen worden van de uitheem- le-rn, ter zake diefstal veroordeeld tot 6 benzine, daar de in den handel f3.boete subs. 3 dagen hechtenis, (bekend zijnde 90 pet. benzol, die niet alleen een zeer bruikbare brandstof PROVINCIALE STATEN VMN voor automobiel-motoren, doch ook NOORD-HOLLAND. 'in de heden voor yeel industrieën zeer goede dien gehouden zitting van de Provinciale sten bewijst, hier le lande in gewone Staten van Noord-Holland, die, duar "jden zonder veel moeite kan worden de Commissaris der Koningin met geproduceerd. In tegenstelling met verlof is, geleid werd door dr. H. F. benzine, die uit de ruwe petroleum R. Hubrecht, 't oudste lid van Ged. wordt gewonnen, is benzol een des- Staten, is benoemd tot directeur van tillatieproduct van steenkolen, het op te richten provinciale waterlei-Bij de destillatie van steenkolen dingbedrijf, de heer J. van Olden- j ontstaan: borgh, Directeur van het Rijksbureau' 1- Cokes, voor Drinkwatervoorziening, te 2- Steenkoolteer. 's-Gravenhage. Besloten is dat de vol- Gasvormige en waterachtige pro- gend ezitting zal worden gehouden ducten. op 20 Mei, des voormiddags te 10 i De gasvormige producten die o.m. uur. ook benzol bevatten, worden na zui- j vering, gebruikt als lichtgas, de wa- Gevonden voorwér e n. terachtige leveren ammoniak, terwijl v. Tienhoven. Heerenweg 241 Heem- de steenkoolteer behalve verschillen- stede, kinderaruiband; G. Wit. Voor- de andere producten, de benzol levert, uitgangstr. 115, armband; C. Bijster, We zullen dus m hoofdzaak ben- Kamphuysstr. 1, damesportemonnaie; zol moeten krijgen van die fabrieken, A. J. Bom, Raamsteeg Ij, kinderjurk- waar steenkool vorbruikt wordt ter je; G. Houtzager. Smedestr. 24, verkrijging van lichtgas of wel waar penhouder; C.Nelis, Spasme 33, het voornaamste doel is cokes le bankbiljet; P. Hendriks, v. Marum- - verkrijgen- voor hoogovenbedrijf, enz. str, 42rood, kinderbril; T. v. Turn- Hierbij moet echter worden opge- hout, Lieve Vrouwegracht 33. kin- merkt, dat bij de liehtgasfabricatie derarmbandje; J. Willemse, Dam- een gedeelte van de benzol in het gas sir. 5, idem; A. II. Perry, Teyelrstr. wordt gelaten om het lichtgevend 62, portemonnaie rn. inb.; J. Polviiet, vermogen en de verbrandingswaarde Raakshofje 7e, horlogeketting; M. van het gas te vergrooten, terwijl- Mulleus, L. Raamstr. 25zw., bont- bij de cökesproductie alle benzol uit kraag. Uit tie Omstreken SANTPOORT. De Ruine van Brederode werd gedurende het eerste kwartaal 1919 door 370 personen bezocht. het gas gewasscheu wordt, daar hier het gewonnen gas niet voor verlich ting wordt gebruikt maar voorname lijk voor verhitting van de ovens en voor de motoren, waarbij benzol kan worden gemist. Hoewel men tegenwoordig door 't gebruik van gloeikousjes aan het gas meer eischen gaat stellen op de gloei-- temperatuur dan op het lichtgevend vermogen, is dit laatste toch niet te veel verminderd, aangezien de gas- SCHOTEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Politiebureau: i fabrieken nog steeds met een zeker een kinderschoen en een huissleutel, procent ouderwetsche brandeis zon- A. Oh. Blom, Ged. Schalkburger- der kousjes moesten rekftiing houden gracht 99, eeji zilveren armbandje; en het gas met het oog op dc ge- J. v. d. Pol. OrwnendMlalMg 15, 1 Bloeitcmperatimr iloor de Hr.T oeo .l«ut..6; G. Ara, Rijksstraatweg 330, es» brui-, verbjJ§ mel bet hoofddoel dat no taxhond; H. Kok, Paul Kruger- j d0or ,je fabriek beoogd wordt is ver kade 15, een portemonnaie mot eenig der de productie van benzol óok af- geld. j hankelijk van de sleenknolsoort, wel- ke voor dat doel in aanmerking komt. HEEMSTEDE. Een dezer dagen Voor de liehtgasfabricatie komen in vervoegde zich de vischhandelaar J. j aanmerking steenkolen met een groot N. bij een bewoner van den Bron- i gehalte aan vluchtige bestanddcelen, sleeweg, om een rekening aan te bie- de zoogenaamde gaskolen, terwijl den. De bewoner beweerde, dat de voor de cokesovens de vet- en cokes levering niet was geschied en wei- kolen worden gebruikt, die in het gerde daarom te betalen. Naar aan- algemeen minder vluchtige bestand leiding daarvan had een woordenwis- deelen bevatten. De benzol, die zich soling plaats tusschen den vischhan- in .de vluchtige bestanddcelen be delaar V. en den bewoner. Tenslotte vindt, slaaVbij afkoeling van de ont- friengde een van de zoons van den wikkelde gassen voor een gedeelte laatste zich in de zaak en liep V. j neer als een bestanddeel van do 'eenige klappen op.. j daarbij gevormde teer, en blijft #»An flnrlpr flfwl in (1 umm'fjrni i ichhandelaar heeft van het ge beurde, naar wij vernemen, bij de po litie te Heemstede aangifte gedaan, daarna, wegens mishandeling, proces- verbaai'is opgemaakt. Binnenland een ander deel in dampvorm in de gassen aanwezig. Nu wordt bij de liehtgasfabricatie op 100 KG. kolen ongeveer 5 KG. teer verkregen. Deze teer kan naar gelang van de wijze waarop zij ver kregen wordt, 26 pet. ruwe ben zol leveren, die door gefractionecrde destillatie kan worden afgescheiden. BRAND TE APELDOORN. TE Do ruwe benzol is doordat zij te Apeldoorn heeft weder een felle veel koolwaterstoffen en andere ver brand gewoed, thans in de primitief ontreinigingen bevat, nog niet ge- ingerichte groentendrogerij ,,Neer- schikt voor den automobiel-motor, landia", gelegen aan den Arnhem- Zij moet nog eerst worden gereinigd, schenweg, en toebehoorendo( aan de zoodat men daarvan- tenslotte ouge- Gebrs. S. en D. de Jong en den heer veer voor de helft de 90 pet. benzol J. C. H. Wouters. krijgt. Toen laatstgenoemde tegen 7 uur De hoeveelheid benzol die we dus de vlampijpen van den stoomketel, van de licbtgasfalirïeken kunnen die niet wilden trekken, aan hel ve- krijgen, is niet groot, men rekent in gen was, sloegen eensklaps de vlam- het algemeen löuü KG. steenkolen ie men uit, die onmiddellijk do achter moeten verbruiken om 1 KG. benzol de machinekamer gelegen opslag- te krijgen. plaats aantastten. Iu de pl.m. 9000 J3ii de cokesovens wordt de benzol papieren zakken, gevuld met thee- verkregen uit de'teer en uit de gas- surrogaat, een mengsel van bosch- sen, en rekent men bij dit bedrijf op en braambessenbladeren, en met ge- het verbruik van ongeveer 200 KG. droogde groenten, vond het door den steenkolen per KG. benzol. Oostenwind aangewakkerde vuur uit- Behalve voor deze hoofdbedrijven stokend voedsel. heeft men ook nog bedrijven waarbij De brandweer was er spoedig bij, steenkool gedestilleerd wordt speciaal doen het vuur was zoo hevig, dat ter verkrijging van vloeibare pro- de beide gebouwtjes met den drogen, ducten. Dit zijn uit den aard der zuak thans vrijwel waardeloozen( inhoud, bedrijven die niet met dergelijke hoo- zoo goed als geheel uitbranddon. Een ge temperaturen moeten werken als kistje met geweerpatronen werd bij- (,e nchtgas- en cokesfabricatie, en als tijds uit de vuurzee verwijderd, zoo- gevolg Jiiervan ook meer benzol kun- dat een ontploffing voorkomen werd. n(?n ieveren. Wat toch is het gevolg Do Ilieuwe drogcr.j, «t O» pl.m. 60 van die jloog, temperatuur waaraan fsy van hleef de steenkool wordt onderworpen? Hierdoor zullen die koolwaterstof- I fen waartoe ook de benzol behoort, GEWEREN EN' REVOLVERS IN voor een deel ontbonden worden in BESLAG GENOMEN. Te Amster- waterstof en kool. De eerste scheidt dam heeft de recherche onder leiding zich af en dc laatste komt in fijn ver- van een inspecteur een inval ge- deelden toestand in de teer en zet daan in het pakhuis van E., in de zich als retortenkool aan de wanden Kleine Katenburgersiraat. Daar wer- af. behouden. hebben aan vluchtige bestanddcelen.. Bij dit proces kau men 6 tot meer KG. benzol krijgen per 200 KG. steen kool. Ten slotte kan benzol nog wel op andere wijze geproduceerd worden, als bijvoorbeeld uit bruinkooldestil latie. Waar we hier echter nog in het beginstadium van dit nieuwe bedrijf staan, is van de productie van ben zol uit deze koolsoort naar buiten voorhands nog niets te merken. Er zijn echter geen onoverkomelij ke bezwaren om eerlang ook van de ze zijde onze benzol te betrekken. Hoe staat het nu in Nederland met de productie van benzol? De lioog-ovenindtistrie, waar we do cokes-ovens moeten vinden, maakt In ons land ai een zeer droevig figuur. Onze cenige cokes-ovens te Sluiskil 011 te Maastricht zijn door den oor logstoestand stopgezet. De staatsmijn Emma, waar een cokesoven en ook een benzolfahriek bij zijn opgericht, zal de eenige» zijn die ons da cokcs- oveiirbenzol kan leveren, en laat ons hopen spoedig uit den brand zal mee helpen. Deze cokes-oven die voorloopig uit gevoerd is voor de verwerking van ongeveer S00 ton kolen per etmaal zal de kolen uit de mijn Emma ver werken, en later ook die van de an dere zich in Limburg bevindende mijnen, als de mijn Hendrik. Man- rits en Oranje-Nassau III. Doordat de oven nog niet in volle werking wordt gesteld, kunnen we in de naas te toekomst slechts rekenen op een jaarlijksche benzolproductie van 500 ton 90 pet. benzol, waarvan ongeveer 400 ton voor do industrie en het auto mobilisme vrij komt, daarongeveer 100 ton in de mijn zelf voor de loco motieven noodig is. Dat liet bedrijf nog niet zoodanig ltan worden opgevoerd als wij hot met onze behoefte aan benzol wel zou den wenschen vindt hare oorzaak (hierin, dat een groot deel vaa -ja steenkool moet worden afgestaan aan onze industrie voor ketelvuren in fabrieken, daar die fsbrieken niet in gericht zijn voor het gebruik van cokes, eri de verkrijging van een vol doende hoeveelheid vlamkolen uit het buitenland ,door de tijdsomstan digheden ook zeer gebrekkig gaat. Na den oorlog zal zij aanmerkelijk kunnen verbeteren, aangezien niet alleen het ir rich ten van fabrieken voor het verbruik van cokes meer al gemeen is te voorzien, maar ook de cokesovenbouw ,die slechts door spe- ciaalfirma s kan worden uitgevoerd, beter ter hand kan worden geno men. In'de toekomst zal de verwerking van ongeveer 2400 ton kolen per et maal in de» cokes-oven aan deErama mijn kunnen worden tegemoet ge zien, wat een benzolproductó© van 2 tot 3 millloen K.G. per jaar zal lie- teekenen. Wij kunnen dus de conclusie trek ken, dat, wanneer de zaken in Lim burg goed marcheeren, wij van het cokes-ovcnbednjf in ons land, in het volgend jaar ongeveer 400.000 K.G. benzol kunnen verkrijgen, en voor loopig niet meer. Ii.oe staat het nu met de benzol-pro ductie uit onze lichtgasfabnieken. Door deze fabrieken wordt hier te lande in gewone omstandigheden jaarlijks ongeveer 50.000 ton gasteer geproduceerd. Uit deze hoeveellieid teer kan voorts niet meer dan ongeveer 350 ton 90 pet. benzol worden gehaald. De hoeveelheid gasteer die evenwel dn gewone, tijden geproduceerd wordt, wordt nu lang niet bereikt, omdat de fabrieken nog geen 70 pet. verwerken, van de hoeveelheid kolen die in de gewone tijden worden ver werkt. (Ned. Fabr.). (Wordt vervolgd). Sport en Wedstrpon 11. K. C. HAARLEM. De H. K. C. Haarlem geeft Vrijdag ter gele genheid van haar eerste lustrum een feestavond, waarop de dichter- zanger Clinge Doorenbos zal optre den. De Duitsche ambtenaren protesteer den, waarop de Fr arische officier hun gelastte te zwijgen en met een stok dreigde. Zij werden onder militair geleide naar Versailles terug getrans porteerd. De Duitsche delegatie heeft ecu klacht ingediend bij de FranscKe re geering. HET BOMMEN COMPLOT IN AMERIKA. Er is bewijs in overvloed, aldus meldt de correspondent van de „Dai ly Tel." aan zijn blad, dat de 36 licl- sche machines, die aan bekende bur- «ers in geheel Amerika per post wer en gezonden, gemaakt en verzonden zijn door Bolsjewistische samen zweerders en wol zeer waarschijnlijk van liet geïmporteerde soort. Hel is van betookenis dat de meeste ontvau- gers der pakketten rechtstreeks of zij delings iets uitslaande hadden met het wetsontwerp tot wering van onge- wenschto vreemdelingen. Er hebben nog geen arrestaties plaats gehad, maar zij zijn ieder oogenblik te wach ten, duar de politie de verdachten hoe langer hoe nauwer in haar net sluit. Het is geluk, dat de Bolsjewiki den 1 Mei-dag niet inderdaad tot een „rooden" dag in de geschiedenis van Amerika hebben gemaakt. Zestien van de bommen lagen sinds Zaterdag op het hoofdpostkantoor te New-York wegens onvoldoende frankeering. De anarchisten hadden hun eigen ruiten ingeworpen door de pakjes aan twee einden te verzegelen, waardoor zij van de gewone pakketpost werden uitgesloten en tot z.g. „eerste-klasse" pakketten werden gepromoveerd, clie dubbele frankeering eischen. Er gin gen toch nog 20 bommen New-York uit, maar iedere postdirecteur in den lande is gewaarschuwd en er is al heel weinig kans dat een pakket, be antwoordend aan de op groote schaal verspreide beschrijving, zai worden afgeleverd en, indien dit reeds ge schied is, zal worden geopend. 300 GRANATEN. Uit Londen wordt geseind: Moer dan 300 handgranaten zijn onder den vloer van een huis te Cork ontdekt, waarin onlangs drie perso nen bij een ontploffing werden ge wond. Verscheidene granaten waren geladen en van een slaghoedje voor zien. DE EX-KEIZERIN VAN FRANK RIJK - De voormalige Keizerin van Frankrijk, Eugenie, gemalin van wijlen Napoleon III, heeft Zondag haar 93en verjaardag gevierd. Zij houdt thans in Farnborough (Enge land) verblijf. York Is bij de aardbeving van 28 April te San Salvador en omliggen-, de dorpen veel sehade aangericht. Reeds zijn 75 dooden en meer dab 500 gewonden geleld. SCHEEPSRAMP. De stoomschep pen Fortuna en Alfonso zijn in dd nabijheid van kaap San Miguel in botsing gekomen. De Alfonso is ge-' zonken, waarbij 25 man verdronken^' PARIJS. (V.D.) De Temps gelooft, dat nu de Amerikanen alle Europee- sche voorstellen van liquidatie der' oprlogsschuld hebben laten vallen, zij zelf oen ontwerp zullen aanbieden. 1 jke Stand HAARLEM. Ondertrouwd. 6 Mei: C. J. Bos on A. M. v. Ameijde. Getrouwd: 6 Mei: C. H. Lindeman J J. de Ridder; K. Mulder en A. M. Hos. Bevallen: 3 Mei M. J. v. d. Pas— Schoeniaker d. 5 A. C. CoblensJ Schiltnian z. 6 D. J. la Duk—Kroona z. 5 E. v. Aaperen—Ranft d. Overleden: 4 Mei: A. C. Auerbach, 13 j., Hagestraat. H. F. Vorstmanj v. d. Laan, 86 j., ZijHveg. W. J. T. i A. Lensselink, 27 j„ Santpoorterstraat iW., 2 jaar, dochter van J. E. v. d. j Meen-, Esschilderstraat. A., 21 maan- den, zoon van A. Weseraann, Koin- perlaan. SiGomvaartberlehten ROTT. LLOYD. KAWI (uitreis) passeerde 4 Ma' nam. Oxfordness. HOLL. AMERIKA LIJN.. POELDIJK arriveerde 30 April van New-York te Puerto Mexico.' Correspondentie Markinieuws HAARLEM. Groentemarkt van 5 Mei 1919. Appelen geen aan voer. Spinazie f 3.204.80 per hak; raapstelen f 3.50—J4.75 per 100 bo6; «komkommer f 0.35—0.50 per stuk; prei f 0.150.20 per bos; sel derie f 0.100.30 per bos; pieterse lie f 0.10—0.12 1/2 uer bos; bloem kool f 0.50—0.75 per stuk. poste lein f 22.50 per mand; sla f 0.10 f0.12 per krop. Buitenland den gevonden 6 zeer groote rijksre volvers, twee dienslgeweren, bene vens wat munitie. E. werd gearres teerd on in verzekerde bewaring ge-, steld. Ook kan men bij deze laatste be drijven, voor de verkrijging van ben zol, betere sleenkoolsoorten gobrui- ken, men kan nl. jongere steenkool j .verwerken, die een hooger gehalte DE TERUGKEER DER ITAIJLA- NEN. Uit Parijs wordt nog ge- seind: Men wijst er op, dat de Italianen nit eigen beweging terugkeer en zon der bijzondere uiitnoodiging. Blijk- baa rheeft Wilson zekere concessies gedaan. Ësn incident. liet „Beri. Tageblalt" meldt uit Versailles: Zondag had bij de Duitsche delegatie het eerste incident plaats, dat op zichzelf niet tragisch was, doch teekenend is voor de wijze van behandeling, die ons hier ten deel valt. Twee ambtenaren van de dele gatie, de heer KJee, leider van het organisatiebureau, en de telegraaf- inspecteur Neugebauer, wilden met een officieele opdracht vergezeld van een Duitschcn koerier naar Berlijn gaan. Beiden hadden een „visum" van kolonel Henry, chef der Fran- sclie militaire missie te Versailles en werden per dienstauto naar het „Ga re du No'rd" gebracht. De daar dienst doende officier eischte papieren en vorklaarde daarop de reisvergunning van kolonel Henry voor onvoldoende en verbood het vertrek. De VredasonderhasïdaSInscn To Versailles ia door do geallieer den en Duitschers do eerste finanei- eelo conferentie gehouden. Te Versailles zullen 9 Mei de be sprekingen beginnen over de leve ring van grondstoffen aan Duitsch- land. Volgens Petit Journal zou Fiume na tien jaar aan Italië worden afge staan. In dien tusschentijd zou de volkenbond die havenstad besturen. Dadelijk na het leekenen van den vrede zal zoo wordt uit Washing ton geseind Amerika zijn leger uit Europa geheel terugtrekken, In Italië wordt zoo meldt een te legram uit Rome in de pers een campagne tegen Engeland gevoerd, omdat geoordeeld wordt, dat de Eu- geischen de Italiaansche verlangens inzake Fiume ook tegenwerken. Dc pers publiceert zelfs bedreigin gen, dat ltalië's wraak wèl bevre digd zal worden en men spreekt van het verwekken van onlusten in Egyp te, Arabic en Indië. Do Figaro bevat bijzonderheden over den hislorïschen Franschen mi nisterraad van Zondag, waarbij Cie- menceau den inhoud van 't ontwerp vredesverdrag mededeelde. Hij heeft den ministerraad in kennis gesteld van de laatste telegrammen, die lus- schen de Italiaansche regeering en do geallieerden zijn gewisseld. Hij sprak do hoop uit dat Italië zich aan de zijde zal scharen van hen, die voor het recht en de rechtvaardigheid heb ben gestreden. Clemenceau verheelde niet flat al liet streven in den boe- zem der conferentie op dit resultaat is gericht. De Figaro, die eenige woorden mei den premier heeft kun nen wisselen, maakt melding van cit antwoord van Clemenceau: Ik iieb mijn best gedaan, ik geloof dat het een goede vrede is. UBii Dusisehla-nd. De ruijmverkersstaking in Opper-Si- lezië is geëindigd. Het technische porsoneol van de drukkerijen in Frankfort staakt. De couranten verschijnen niet. OOSTENRIJK EN HONGARIJE. Uit Weenen wordt gemeld: Op ver langen van Bela Kun heeft de Ween- sclie politie de Ilongaarsche officieren uit het gezantschap tc Weenen ver- j wijderd en het gebouw bezet. Uit Hongarije Vuz Dias seint uit Weenen: Op grond van besprekingen met de En- tente zou naar gemeld wordt voor Hongarije de vorming van een bur- gerlijw democratisch ministerie in voorbereiding zijn. De socialsten zou j den hun medewerkng verleenen. Uit Munched. Uit Bamberg wordt nader gemeld: In Munchcn is volgens de laatste berichten de rust hersteld. D<f regce- ringstroepen zetten de ontwapening voort. De verliezen der regeerings- troëpen zijn niet gering: er zijn 7 officieren en -40 man gevallen. De Spartacistcn verloren edn kleine 200 man. De zuivering van Munchen en heel Beieren van spartacislen en bolsjewisten wordt verricht door vrijwilligers en de volkswehr. Alle buitenlanders die geen bewijs kun nen overlegden dat zo een werkkring hebben worden uitgewezen. DE AARDBEVING IN SALVA DOR. Volgens bericht uit New.-1 Den Heer W. v. d. B. alhier. Wij achten deze zaak thans voldoen de toegelicht en kunHen daarom uw 1 stukje niet opnemen. Red. H.'s D. 420* Sjaalsloterij. Trekking van 6 Mei 1919, Hoogo Prijzen: f 5000: 14195 f 1000: 3048 7874 20654. f 400: 100S7 13312. f 200: 5294. f 100: 5753 7618 10217 13143 ICC. Prijzen van f 60 31 40 '116 129 167 182 320 335 355 410 433 447 477 490 495 564 633 720 731 777 845 869 877 930 933 976 1135 1188 1213 1234 1254 1372 1381 1430 1482 1486 1507 157G 1596 1678 1709 1774 1781 1S10 1829 1874 1928 2005 2018 2098 2171 2173 2223 2260 2291 2328 2356 2378 2380 2390 2491 2492 2494 2530 2574 25S0 2594 2613 2631 2751 2793 2825 2S31 2881 2906 2916 2938 2069 2999 3004 3020 3022 3114 3190 3235 3244 3263 3289 3366 3515 3566 3574 35S3 3589 3603 3646 3656 3749 3758 3795 3813 3880 3973 4020 4044 4047 4061 4071 4110 4177 4246 4291 4325 4343 4364 4389 440/ 4468 4491 4510 4543 4600 4624 4657 4091 4707 4798 4818 4879 4959 5027 5069 5070 5119 5194 5228 5284 5391 5404 5476 5575 5G37 5650 5658 5674 5738 5771 5809 5823 5897 5901 5964 6006 6061 6147 6157 6261 633S 6353 6380 6161 6430 G484 6521 6536 65-47 6549 6632 6657 6848 6965 6980 7030 7115 7129 7177 7194 7224 7253 7261 7314 740S 7424 7453 7488 7501 7651 7697 7746 7793 7838 7877 8009 77S4 8030 8081 8104 8107 3156 8181 8225 8251 S274 8305 8328 8380 8388 8489 8523 8619 8552 8576 8581 8601 8640 8730 8926 9010 9091 9208 9235 9257 9291 9352 9355 9367 9484 9530 9578 9580 9590 9607 9631 9639 9672 9S07 •9874 9947 9964 10110 10116 10620 10681 10716 10727 10748 10780 10782 10958 10963 11006 11033 11095 11104 11176 11204 11216 11221 11285 11316 11330 11377 11492 11500 11563 1)585 11660 11886 116DC 11716 11749 11808 11809 11812 11866 11903 11954 11959 11997 12085 12096 12103 12132 12245 12273 12286 12323 12338 12339 12431 12447 12457 '12459 12514 12608 12619 12629 12645 12069 12704 12794 12830 12803 12929 12957 12970 13037 13107 13189 13276 13132 134-19 13470 13522 13528 13542 13620 13633 136S1 13735 138-19 13895 13924 14036 14102 14115 14116 14125 14130 14147 14167 14184 14220 1426G 14274 14277 1-1285 14329 14376 14386 14417 14540 14565 1-4609 14647 14787 14856 14931 14974 15101 15109 15171 15202 15289 15372 15495 15547 15557 15587 15606 15666 15707 15787 15819 15866 15898 15904 15973 16018 16074 16115 16123 10211 1G249 16341 16351 16385 16396 16403 164-45 16544 16576 10584 16645 16671 1667S 16739 16753 10785 1087? 1687-1 KVM? ir.'jSÏ 17073 170S9 17097 17124 17176 17187 17201 1726C 17.93 1739-2 17462 17489 17540 1/597 17625 17706 17754 17802 178i7 178-49 1/855 17378 17880 178S3 17985 181-44 18150 J82U 12215 182-48 18377 18434 18494 18518 .!S5-K 18542 1S544 18550 18398 18688 18704 18705 18711 18790 18S06 18856 19994 18937 18951 190S4 19091 19125 19127 19179 19200 19269 19327 19-401 19432 19515 19516 19525 19529 15589 19013 19621 19651 19655 19768 19818 19882 19900 19931 19972 20011 20155 20172 20187 20201 20293 2035 4 20369 20376 20336 20411 20451 2047-4 20546 '20636 20663 20776 20811 20815 20824 20853 4e klasse le lijst 17912 m. z. 1.914; 20998 ra. z. 20991; 10846 m. z. 10830. Familieborlcbtoii UIT ANDERE DAGBLADEN. Getrouwd: Is. A. H. Schel ling en C. B. Kuiler, Den Haag. Bevallen: 3 Mei: Van Sonn- Eckmann, I)., Schoonhoven. 4 Mei: Van den Bergh-van Dan trig, D„ Ara- stfrdam. Overleden: J. P. Tichelaar, 84 j.. Mnkkum. 2 Mei: J. van So-; lingen. 31 j., Amsterdam. 3 Mei:. A. C. IV. II. Branderhorst, geb. Ilage,' 68 j„ Amsterdam. Momvcs, geb., De Paauw, Amsterdam. II. Wisse- Jink, 7 j„ Amsterdam. A. J. Kod de, 32 j., Amsterdam. I. II. Ju nius, wede. dr. I-I, Edema van der Tuuk, 70 j,, Amslerdam-

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 2