Ouiteniandsch Overzicht VIOLET HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 7 IJ"»El >919 TWE--UC BLAD Heemsteedsche Brieven. Het bestuur van de Burgerwacht hccfl mij per circulaire wat zai ik zeggen bericht is het woord niet, verweten ook niet precies, onder de aandacht gebracht evenmin, onder den neus gewreven, ja dat is het, dat ik tot nu toe niets heb gedaan om haar nuttige taak te steu nen. Waarschijnlijk hebben de neu zen van verschillende medeburgers een soortgelijke operatie ondergaan en voelen ze daarvan nog de onplei- zierige kriebeling. Want 't is waar: we schieten te kort. Je kunt over de jaren zijn waarin de man met ge mak een geweer hanteert, maar dan zit er misschien wei wat in je por- lemonnaie, dat strekken kan om de kosten te betalen; omgekeerd, als je beurs wat schraal is, aan zijn je vuisten er nog. Laat ons dezen keer nu eens niet denken: „och, buurman zal er wel voor zorgen 1'' maar zeil wat bijilragen door kracht van spie ren of kracht- van duiten, hoe dan ook, maar zelf, zelf, ZELF. Wie dat verzuimt zal straks, wanneer het mocht gebeuren dat omverwerpers uit Haarlem langs het Blauwbruggelje komi aangerukt, niet ontkomen aan hel zelfverwijt: „daar is nu het ge vaar'en ik heb niet meegewerkt cm het te bestrijden, toen liet nog tyd wasi' JM' zijn menschen, die meenen dat hei gevaar voorbij is. En ms je om je ticeii ziel, uan gaal alles semjubaar als van ouds en is er geen vuiltje aan ile Inent. Ik wil niemand schrik aan; igen en het ziet er inderdaad wei naai uit, oi de Bolsjewieken hun kurisioiiüige heerschappij verliezen (zie Rusland, zie Hongarije, zie Munchenj maar afgewezen is deze aanslag op ue samenleving nog niet. liaai-voor is het noouig, uat üe oroe in Buiischiand weer totaoi hersteld wordt en dal is" niet te verwachten, zoolang er met meer voeusel binnen komt en de vrede nog niet tot stand kwam. Altnans zoo ziet Hendrik van Heemstede de zaak in. Ja, wanneer je a heen op het naast bijliggende let, dan gaat alles kalm en ru%tig toe. Wie denkt er aan Bois- jewiekenj, wanneer hij op Zondag ziet, hoe de menschen zich verdrin gen voor de trams, orn naar Groenen- daal te komen! En liet trof juist zoo ongelukkig. Twee, drie Zondagen had de tramdirectie op een grooten toe loop gerekend en daarvoor alle mate rieel in de vaart gebracht: de men schen, hun neus buiten de deur ste- keuue, vonden uet koud en guur en hieven tnuis. Wagens en uuipperso- necl loeruen nulteioos heen en weer. En daar op eens ki ijgen we een Zon dag te genieten, zoo mooi, dat bioeui, blad eu mensen, allemaal samen, uitkomen en ue trams naar Groenen- daai bestormd worden door uen mensen, uie uaar bloem .en blad wii gaan new onderen. coo w as het iieen, zoo ging het natuurlijk ook terug. Passagiers op de tusscheniialteii kie- gen geen kans, de bestuurder wees niet een sierlijk gebaar op zijn boruje. STOrT NJEi en reed door. Je moest maar loopen. Hoeveel ple zier hadden maatschappij en passa giers nu kunnen beleven aan extra- diensleri belaas, een tramdirectie is gcc-n weerprofeet. Er is rmj gevraagd: hoeveel men- scuen zouden er nu Zondag wel in Groenendaar zijn geweest'? Een des kundige verzekert: precies evenveel als daar boomen staan. Be vraag is dus gemakkelijk te beantwoorden, je telt even de boomen op Groenendaal en geeft, oin niet in de war te raken, aan eiken boom die meegeteld is, een klein krijtstreepje. Een best werkje voor gepensioneerde of andere werk- looze heeren. liet voorjaar komt dan toch, een van de teekenen daarvan is (een ne gatief bewijs weliswaar) dat de Kin dervoeding afgeloopen is. Ze werd gehouden in een van. de lokalen van de openbare school voor alle school kinderen, die er van gebruik wilden maken. Alleen de leerlingen van üe Christelijke school kwamen niet, die van de openbare en de lloomsch- hiiihohekè hebben van dit nuttig werk geprofiteerd. Eiken werkdag, dus ook op Woensdag en Zaterdag, kregen de kinderen een warm maal en het is dus niet te onpas, eens mel ding te maken van de goede diensten, bewezen door de dames die voor de uitdeeling zorgden en den heer H. J. A. Bron, die de leiding had. Ook in het financieele. Bie kant van de zaak is de gemakkelijkste niet en het pleit voor de toewijding van den heer Bron, dat hij kans heeft gezien, naar ik hoor, om nog een fondsje te re- serveeren voor den komenden winter. Een ander, positiever, bewijs van de intrede van het voorjaar. Be kik kers kwaken, dat het een_ lust is om te liooren. Mijn buurman, die een philosoof is, zou graag willen weten of liet kikkergezang een mannenkoor is of een gemengd koor. Voor het I laatste is een bewijs, beweert hij, dat er soms opeens een heel hooge noot I boven het ensemble uitkomt, die le- paald van een sopraan afkomstig moet wezen en voor het eerste pleit, i dat de gezamenlijke zang ietwat een tonig is; hieruit valt af te leiden, dat mijn buurman den mannenzang niet bewondert. Hoe dit ook zij, de kikkerzang is een van de genoegens van ons leven in Heemstede, zoodat ik mij ei- over verwonder, dat in de advertenties voor bouwterrein nog niet een passage voorkomt in dezen geest: Heemstede. Bouwterrein te koop. Lage belasting. Landelijke ge noegens. Kikkergezang. Wié weet wat het uitwerktl En Heemstede kan wel wat nieuwe in woners gebruiken. De parken zijn nog lang niet vol, bij de Blauwe brug is een groot terrein, zoogoed als klaar om de menschen te ontvangen. Als ze nu maar bouwen willen! Dat is bet begin van de Heemsteedsche Dreef, die mettertijd zaJ doorioopen tot aan de Camplnan toe. De stralen I liggen er al in, de beplanting is ge reed en er zijn dwarsstraten, naar den westkant, dus naar den Bron- 1 sleeweg en naai- het Spaarne, aan de 1 oostzijde. Bovendien komt er straks bouwgrond beschikbaar tusschen den i Ileerenvveg en de Zandvoortsche laan. die dan verbreed zal zijn. Nu is zij dal nog niet. Ais ik goed zie, schiet dat werk met zoo snel op, als we wel zouden wensclien. De weinige wandelaars, die er Zondag hun door den winter verslijfde beenspieren wat losmaakten en de veel talrijker auto mobilisten en niGlorwielrijders, die zich lieten voortdrijven door de zoo lang ontbeerde benzinedampen, za gen niet veel anders dan bet toe komstbeeld van een breeden weg en misten er .vrijwat boomen, scheefge waaide wel, maar die dan toch aan 't landschap iets romantisch gaven. Nu zijn ze verdwenen of gaan ver dwijnen en we krijgen er een breeden weg, zonder groen. Of komen er weer jonge booinen voor in de plaats? De bouwgrond wordt er intusschen niet goedkooper op. Aan de Heem steedsche Dreef moet de minste al vijftien gulden per meter kosten. Mercurius is niet voor niemen dal de god der kooplieden. Juist in de Meimaand wnJji we daaraan herinnerd, want die maand is ge noemd naar M a i a, de moeder van Mercurius. Van terreinen gesproken, de grond toebehoorende aan den heer Van Lin den Tol, die daarop tuinierde, zijn aan den paal gekomen en aan ver schillende koopers verkocht. Men zegt, dat toen zijn tuinman, de arme Zeestraten, dezen winter jammerliik door het ijs. van het Spaarne zakte en omkwam, do heer vnn Linden Tol er geen plezier meer in had en be sloot, den grond aan kant te doen. Hij had 3ien indertijd van de ge meente gekocht en ei- weid wel ver wacht, dat de gemeente den grond nu terugkoopen zou. Blijkbaar heeft het gemeentebestuur daar geen heil in gezien. In de buurt van dat stuk zou ook bet weiland tusschen dc Emmauslaan en liet buiten van mevrouw Onder water in veilinglsomen. Het werd evenwel vóór den veilingsdag uit de hand verkocht. Wie er de kooper van is geworden bleef lot nu toe voor 't publiek verborgen. Nog iets anders zal onze Meimaand dit jaar onderscheiden: de verkiezing voor de gemeenteraden. Voor Heem stede is die op den 21sten bepaald. Onder de auspiciën van het evenredig kiesrecht zal ons college van vroede vaderen opnieuw worden samenge steld en al kunnen de eersten van de verschillende lijsten gerust wezen, de laatstèn hebben weinig kans en de middelsten of twijfelnummers zien in spanning den strijd te gemoet. Offtctesle mcdeaeellngen rter Haarlsmsche Haiidelsver- eeniging. Het bestuur van de Haar- lemsche Handelsvereeniging ver- zoekt, aLvorens in relatie tc treden met P. A. Nopmans en Jobs. van idea Hout, beulen te Tilburg woon- ach tig, inlichtingen in te winnen Centraal Bureau Jansweg 11. j Het bestuur: JOH. M. SCHMIDT, Secretaris. Zoo zullen dus hedenmiddag de vredeseischen der Entente aan de Dui.sche vfedescnderhandelaars over handigd worden. Een gewichtige dag in de wereld historie De bijeenkomst zal 't volgende ver loop hebben: De geallieerde gedelegeerden, waar onder alleen begrepen worden de mo gendheden die inderdaad met üuitscli- land gevochten hebben, benevens Bra zilië, zullen om een tafel in hoefijzer- vorm zitten. De Fransche minister president Clexneiiceau zal presideeren met Wilson aan zijn rechterzijde en Lloyd George aan zijn linkerzijde. De Duitschers zullen worden binnenge leid en plaats nemen aan een tafel tje tegenover Cleinenceau. Daarom heen zullen aan tafeltjes de secreta rissen en stenografen zitten. De groot- te van de zaal maakt, dat niet meer dan 50 journalisten zullen kunnen worden toegelaten; 30 van de groote Entente mogendheden, 10 van de kleine en 10 van Duitschers. De neu tralen zullen uus niet aanwezig zijn. Alvorens het verdrag te overhandi gen, zal Clemenceau een korte toe- spruak houden. De Duitsche leider graaf Broclfdorff-Ranizau zai waar- j schijnhjk antwoorden. De geheele bij eenkomst zal vermoedelijk niet lau- ger dan twintig minuten duren. D« journnlisten zullen evenwel al leen een stemmingsstuk kunnen ge ven, want veel te verslaan is er met. De vredesvoorwaarden zullen niet voorgelezen worden. Berst lieden avond Iaat wordt aaD de pers een uittreksel gegeven van het vredes verdrag. Van andere zijde wordt zelfs gemeld, dat publicatie van hel vredesverdrag eerst in de blader van Donderdag zal worden, toegestaan. De Duitsche regeering za! dus kennis kunnen nemen van die vredeseischen uit de mededeeling van baar gedel* geerden en dus niet het verdrag het eerst in de pers behoeven te fezen. Intusschen zijn de journalisten *- wel op uit. wat te vernemen over den inhoud van het vredesverdrag Er is gezegd, dat de Duitschers een li dagen den tijd krijgen om met hun regeering :e overleggen of de Voorwaarden aangenomen zullen worden. Er zal nan de Duitschers leen een schriftelijke gedachtenwis- seling over de vredeseischen worden toegestaan. Geen mondelinge dis cussie dus.- Te Berlijn wordt verzekerd,- dat de Duitsche afgevaardigden de eischen door de vredesconferentie gesteld, die niet vervulbaar zijn, zu.len weige ren. Evenwel zal getracht worden daarover te onderhandelen en even tueel zullen tegenvoorstellen worde*» gedaan, die bevatten wat Duitsch- land kan toestaan. De Dui.sobers vinden de Entente gedelegeerden weer vereenigd te genover zich. De Italiaansche gede legeerden, die eerst boos uit Ver sailles weggeloopen waren, zijn te ruggekomen. Aangenomen word,, da, de Entente 'l met de Italianen inzake Fiume op een accoordje ge gooid hebben, Jioewel de inhoud van de schikking nog niet bekend is. 't Zegt evenwel veel, aat de Italianen nu weer in Versailles zijn. Een der geruchten wil, dat aan Italië een man- daal over Zara en zoo noodig nog over een ander punt op de kust van Daimalië zal worden verleend. Ook de Belgen zijn na de verkre gen concessies weer tevreden. De commissies Voor builenlandsche za ken uit de Kamer en den Senaat noorden een uiteenzetting van mi nister en vredesgedelegeerde Hij mans aan over de onderhandelingen te Parijs en brachten eenstemmig hulde aan de Belgische gevolmach tigden. Alle leden keurden het be sluit der re"eering goed, verkla rende dat net verdrag aan België niet een maxi in um geeft, maar eervol en be vredigend is. De „Leipziger volkszeitung" zegt. dat men zich niet móet verwonderen", 1 dat aan Dultschlond zuik een groote i schadeloosstelling wordt opgelegd. j „Wij moeten ten eerste erkennen, dat uitgestrekte gebieden in Frank-; Irijk, België en elders de eerste ja- ren niets kunnen produceeren en dit is alleen le wijten aan de militaire operaties, üe verwoeste streken heb ben ongeveer een oppervlakte zoo groot als tweemaal Saksen. Maar dit is nog niet olies. Duitscbland beeft uit de bezette gebieden een aanzien- lijk bedrag aan panden genomen. Van de eerste maanden van den oorlog af, I waren de reserves van de centrale mogendheden bijna uitgeput. Zij j hadden gebrek aan levensmiddelen en kleederen en aan grondstoffen voor de j oorlogsbedrijven. Daarop werd een j aanvang gemaakt met de requisites om aan het tekort tegemoet te ko men. De goederen in de exporthuizen, de reserves aan manufacturen, de la dingen van de schepen, welke te Ant werpen waren geankerd, en die van de schepen op de verschillende rivieren, werden door Duitschland in beslag ge nomen. Later werden zelfs In slaap kamers en keukens in de huizen in ue bezette gebieden, requisities ge maakt. ln beslag genomen goederen werden in andere landen tegen reus achtige winsten verkocht en zoo was de systematische verwoesting van de fabrieken volkomen. Uit de mijnen werden de machines naar Duitschlana getransporteerd, teneinde van een concurrent bevrijd te zijn. Duitsch land hoopte na de teekening van den vrede haar producten uit te voeren naar de verwoeste streken". President Wison heeft 't voorne men 1 Juni weer in Amerika terug te zijn. Zal hij dan nog de beslis sing der Duitschers te Versailles kun nen afwachten? Dat zal toch wel zijn bedoeling zijn Van andere zijde wordt gemeld, dat de onderteekenicg van hot vre desverdrag tegen 5 Juni verwacht wordt. De Oostenrijksche, Hongaarsclie en Turksche vredesgedelegeerden gaan nu ook naar Parijs. De Daily Telegraph weet te vertel len over de voorwaarden die aan de Turken gesteld zullen worden: De Turken zullen in hoofdzaak be- houden liet gebied dat door Turken wordt bewoond. Konstantinopel zal onder nadere goedkeuring van den Senaat aan de j Vereenigde Staten als mandataris worden toegewezen. Hetzelfde geldt voor een groot ge bied van af de Golf van Alexandrelta in Noord-Oostelijke richting naar de Zuid-Oostkust van de Zwarte Zee met inbegrip van Alexandretto aan de Middellandsche Zee. Frankrijk krijgt 't mandaat over Syrië. Do Joden krijgen gelijke rechten in Palestina, maar waarschijnlijk geen republiek of politieke gemeenschap, 1 met het oog op de gemoedsgesteldheid der bewoners en hun heftigen tegen stand tegen verdere Joodsche immi gratie. Griekenland zou van de Ge- ariieerden Smyrna ontvangen, maar het verdrag zou over Cyprus zwij gen, dat aan Groot-Britannië behoort j en onafhankelijk van de conferentie als een vrije gift spontaan zal wor den weggeschonken. Versp^eSd nieuws De Bolsjewistische reseering van riongar.je in 't neuw. De Roemeniërs én Tjècken maken T den Horigaren steeds meer be nauwd. De Hongaarsche regeering ziet dan ook den ernst van den toestand in, üe volkscommissaris Josef Hau- brich deelt in een oproep aan de ar beiders mede, aat hij op last van de revolutionnaire Radenregeering het bevel over alle gewapende strijd krachten van Boeaapest overgeno men heeft. Hij roept de arbeiders op den soeialistischen staat met doods verachting te verdedigen. De volkscommissaris verbiedt het vormen van groepen op straat, meer dan drie personen mogen niet sa men gaan. Wie op roof of plunde ring betrapt wordt, wordt op de plaats zelve neergeschoten. Wanneer een patrouille niei streng optreedt, zullen de aanvoerders en alle man schappen voor een revolutionnaire rechtbank verschijnen. Elke verga- aering is verboden, net algemeeme sluitingsuur is op 8 uur vas gesteld. Alle huisdeuren moeten van des avonds 8 uur tot des morgens 6 uur gesloten zijn. Na 9 uur 's avonds mag niemand zien meer op straat bevinden, tenzij in dringende geval len en voorzien van een schriftelijk bewijs van den vertrouwensman van zijn wijk. ln de zitting van den centralen A. en S.-raad van Boedapest hooft Bela Kun gisteren den militairen toestand besproken. De Hongaarsche troepen vluchten voor de soldaten van het I Roemeensche en Fransche imperia lisme en geven zich aan verslapping I over. Szolnok is waarschijnlijk reeds 'in Fandên dér Roemenen en dé tró?-' pen, die in de goed aangelegde brug- gehoofdstellincr geplaatst waren, lie pen weg en sleurden hen mede, die flink standhielden. Ik wanhoop echter niet: te Boedapest Ls de vol ledige uitrusting voor de 15 voorhan den zijnde arbeidersbataljons gereed. Kun vroeg den arbeidersraad, of Boedapest prijsgegeven »>u worden of dat het proletariaat voor de dic tatuur tot zijn laatsten druppel bloed zou strijden. (Levendige bijval; geest driftig geroep: vechten Zoolang het mogelijk is, moeten wij met alle kracht voor de handha ving van de proletariërs-dictatuur strijden, zoolang wij maar een ge weer kunnen afschieten. Over de buitenlandsche politiek zeldo spreker: Wanneer de Entente ons terneer wil slaan en hier een einde maken aan het Bolsjewisme, naar zij gelooft voor altijd, naar on ze meening slechts voor zeer korten tijd, laat zij het dan* doen. In mij leven nog steeds de hoop en de over- i tuiging dat het werkelijk mogelijk is, j dat de vrede tot stand komt. Dat zou betcekenen dat wij weer adem kunnen halen. De meerderheid der j arbeiders wil Boedapest tot het uiterste verdedigen. Volkscommissaris Röhm sloot rich bii de rede van Bela Kun aan en zeide: De Roemenen rukken uit Szolnok verder op. Wij zijn bereid een wanhopigen uitval te doen, wan neer de arbeiders de gedisciplineerde bataljons tot onze beschikking stel len. Anders vindt de proletariersdic- taluur een schandelijk einde. De volkscommissaris deelde mede, dat voor morgen 18 arbeidersbatal jons gemobiliseerd zijn. De leden van den arbeidersraad zullen zich in groepen van 50 aan het hoofd der bataljons stellen. Bela Kun richtte zich tegen een der sprekers: „Af.reden zou een wan hoopsdaad zijn. Ik wil er echter in geen geval van afzien om Boedapest te verdedigen. Maar wij maken ons front niet in Boedapest, doch aan de Theiss. Wij hebben voldoende le vensmiddelen en wapenen om met de Roemeensche benden te strijden en er bestaat kans, het Raden-Honga- rije een redelijken vrede te verze-1 keren." Kun eindigde met den op roep: „Dat. elke man naar de wa penen grijpe." Volgens een bericht uil 't Roemeen sche hoofdkwartier hebben de Roe menen bij de verovering van Debrec- rin 2000 gevangenen gemaakt en 150 waggons veroverd. Onder de gevan- êenen warén veel Oosten rijksche ui lachers. De Roemenen zijn Arad binnen- Onze Lachlioek Dokter stond bij den zenuwpatiënt en vroeg aan de verpleegster: „lloe gaat bet zuster? krijgt hij al wat nei« ging naar bezigheid?" „Och nee, dokter", zei de verpleeg ster, ,,'t is maar vegeleeren „Nu jokt u toch zuster zei de vrouw van den zieke, „zoolang als u er is heeft mijn man er niet aan ge dacht om te gaan vegen of teren". Hoe moet de nieuwe provincie hee- ten, wanneer de Zuiderzee zal zijn ingedijkt? Zeeland bestaat al, Ni e u w- Zeeland kan verwarring geven, het beste zou misschien Z u i d e r- Hand zijn. gedrongen. Het Weensche nieuwsbureau meldt, dat het lid der Hongaarsche Raden regeering Tibor Samuely, die per auto uit Boedapest gevlucht was, aan de Duitsche grens door Duisch- Oostenrijksche grenstroepen is te gengehouden. Nader wordt uit Weenen geseind: Naar een uit Boedapest aangekomen Oostenrijksch ambtenaar mededeelt, is dehèerschappijvun Bela Kun te Boe dapest volko- m en ineengestort. Zijnver- b I ij f s onbekend. Men ge looft d a t h ij z i c h 1 n v e i 1 i g- heid heeft gesteld. De opinarsch der Roemenen tegen de hoofdstad wordt voortgezet. Ook ln een ander bericht uit Wee- l nen wordt de mededeeling over de onvoorwaardelijke overgave van de Hongaarsche regeering bevestigd. Het einde van de Raden- r»geering te ünchen. De correspondent van de „Kölni- scbe Zeitung" te Munchen seint aan zijn blad een interessante beschrij-, ving der bevrijding van Munchen. Hei volgende is da a rap n ontleend. Of er werkelijk hulp naderde en wij voor een soort Bartholomeus- nacht gespaard zouden blijven, was ons totaal onbekend, omdat wij al drie weken lang van de buitenwe reld waren afgesneden en de kranten niet verschenen. De eerste kentee- kenen, dat het met de bolsjewisti sche heerschappij ten einde liep, kregen wij den 26sten April bij een zitting van de den laatsten tijd op souvereini'.eitsrechten aanspraak ma kende bedrrfsraóeii. De uiterste com munisten der Russische rich ing le den toen namelijk een nederlaag en de invloedrijke Lewin en de slechts gebroken Duitseh stamelende Rus sen Leviné-Xissen en Axelrod, wer den tot aftreden uit het comité van actie gedwongen. Nog duidelijker werd het dat de ratten het zinkende schip verlieten toen den 30slen April hel hoofdbureau van politie geplun derd werd en daarbij de stuaken verdwenen, waardoor veel regeerings- mannen ais misdadigers en tucui- buisboeven ontmaskerd hadden kun nen worden. Dienzeifden avond werd I in een zitting der bedrijfsiaden aan- gekondigd, dai verscheidene aan-1 voerders der spartacisten de vluch hadden genomenr Na liet vermoorden der gijzelaars door 'de Sovjet-aanhangers, werd in den nacht op 1 Mei, toen het gedon- xler der kanonnen van de uit net noordoosten oprukkende regeenngs- troepen steeds duidelijker werd 'een snel gevormde bond van witte gardis ten aan het werk gesteld, die na zwa- ren strijd het ministerie van oorlog Veroverde. Juist op 1 Mei was (wel een heel toevallig samentreffen!) de wrok der burgers zoo gegroeid, dat met één slag niet alleen rle roode ban den om den arm, maar ook de roode vlaggen verdwenen en men weer over al de eerst gesmade blauw-wilte na tionale kleuren zag. De zaak had nog ernstig kunnen afloopen wanneer de regeeringstroe- pen, die een algemeen bloedbad on- ler de bevolking vreesden, hun op- marsch niet hadden versneld, waar voor zij echter aanvankelijk te wei nig sterke afdeelingen. gebruikten. Tien uur lang woedde eelf'hevige in fanterie- en artilleriestrijd, geduren de welken de regeeringstroepen de be langrijkste openbare gebouwen in het centrum der stad veroverden, zonder echter den vijand uit het van de Müi- Ieretrasze door de Somen-' strasze tot de Lenbachstrasze loo- pc-nde wijk te kunnen verdrijven. Het middelpunt van den Bolsjc-vs- tischen tegenstand was de met ma chinegeweren bezette toren van de protestantsche Matthüuskirche. Terwijl tuschen ue beide artille rieën een hevig vuur in de binnen stad woedde, deed het trelukk'g onge gronde gerucht de ronde, dat de ra- geeringlroepen werden teruggedron gen. 's-Middags naderden echter be langrijke versterkingen, die de be slissing brachten, waarop evenwel nog Vrijdagavond en den heelen Za terdag een hevig gevecht van de, da- ken en in de huizen zou volgen- Den opperbevelhebber van het roo de leger, den voormaligen matroos Eg.'nofer, die alle officieren en kapi talisten aan den lantuarnpaal wilde zien bengelen, vond men achter een badkuip verstopt in liet huis van een Russische doctores. Hij werd met zijn adjudant overeenkomstig de krijgs wet. doodgeschoten. Lewin, Leviné Nissen en Axelrod zijn blijkbaar ont snapt De overige Spórtacistiseho kopstukken heeft men evenwel m handen, o.w. ook tie» onder-commis saris vnn politie Dosch, een man, die in het tuchthuis heeft gezeten. De vreugde der bevolking kende na de bevrijding geen grenzen. Vele burgers, vooral vrouwen, luidden al vergif gekocht, om op liet ergste voor bereid 4e zijn. Het vermóórden oer gijzelaars door ue Communisten is namelijk helaas bevestigd en is le middernacht in den tuin van het Luitpotd-gymnasiun. goscbiea, waar de ongelukkige» tegen den muur werden gezet. Hel bevel om te vuren werd door een man van de roode garde uil naam van beidel gegeven. Toen de soldaten weigerden om ie schieten, haalde men Russen. Enkele gijzelaars werden door kolfslagen n bajonetsteken gedood. De lijken wer den beroofd en zoo verminkt, dat zij bijna niet te herkennen zijn; van twee ontbreekt de bovenste helft van liet hoofd. De identita-t is vastgesteld van professor Berger, den spoorweg, secretaris Vnion Daumenlang. prins lhurn und Taxis van de Oosten rijk sche linie en gravin Westuip. t cru er zijn onder de vermoorden nog twee Saksische soldaten, wier namen men niei heeft kunnen vaststellen. Toen de laffe slachting gebeurde, bevonden de Russen LevineNissen en dr. Lewin zich in den kelder van het Luitpold-gymnusiiun en wisten er van af, evenals de militaire leiders der Spartacisten. Het bevel om ie vuren heeft Seidel echter op eigen verantwoording gegeven. Nader wordt nog gemeld: Van de leiders oer Spartacisten is Feuilleton door GUY THORNE. Ik ben geschaakt, daar valt niet' meer uan te twijfelen en nog wel docr een krankzinnige. Hij schijnt hier oen onbegrensde macht te bezitten en zijn bedienden gehoorzamen hem als waa hij een Oosiersch konjng. Maar er moeten toch grenzen zijn, die hij niet kan overschrijden. Over een paar uur zal men mij gaan missen en de men schen zuilen naar rnij komen zoeken. Winterbotham zal dan vertellen vat hij weel en aan Gerald telegraphee ren. Mijn verhlijf hier kan niet zoo erg lang duren, want zelfs de Graaf van Llandrylas is niet hoven de Fn gelsche wet. Zij overpeinsde, dat de man met gi i'n mógelijkheid kon weten wie zij was en dat zij nergens van verdoem werd. Prachtig! Nu deze roóverhoofd- tnan met zijn engelenstem haar naar lijn kasteel gebracht had, waren de gevolgen voor zijn rekening. Het was gevaarlijk, de toestand was in de hoogste mate kriliek, maar het was een kans. In ieder geval was zij, Vlo- let Milton, de eerste van allen die in het Ynad Kasteel doordrong. Zij was nu dicht, bij de oplossing van het ge lieim, waarvoor zij reeds zooveel ie verduren had gehad. Wat 'nel ook was, het verschool zich nu nog slechts op enkele meters afstand: misschien was het haar plicht het op te lossen en zij nam zich vol moed voor om te probceren in ieder geval tot dat doel '.e geraken. Daar zal ik al mijn moed en nl liet verstand dat ik bezit, voor noodig lubben, dacht zij. Maar dat is het dubbel en dwars waard! Een vreemde gewaarwording van vroolijkhcid kwam over haar en haar bloed begon sneller te siroomen. Zij voelde zich als een soldaat aan den vooravond der overwinning. Handelen! handelen! dat was de eer ste noodzakelijkheid, en terwijl zij naar den dolk tusschen haar kleeren voelde, wierp zij een laatsten blik op zichzelf in den spiegel, want zij wist, dat zij misschien dien avond al haar wapenen noodig zou hebben. Toen opende zij de kleine deur en ging weer de groote, witte bal binnen. Dczo was nu niet verlaten. Twee la keien met gepoederd liaar en groene livreien, zwaar met goud beslikt, zet ten een klein, rond tafeltje klaar, ln het midden stond een ruwe kom van dof goud versierd met massa's onge slepen turkooizen en die overvol w:-.s met frissche viooltjes. De mannen be wogen zich met öngeloofelijke snel- héiu en in totale stilte- Andere la keien stonden buiten ile deur te wach ten want een heel servies van glin sterend metaal verscheen plotseling als bij tooverslag. Toen zag Violet opeens met kloppend hart, dut de la- fel voor twee personen gedekt werd. Zij ging bij liet vuur zitten en wachtte tot de bedienden verdwenen en zij was opnieuw alleen. Na ongeveer vijf minuten hoorüe zij ergens in de verte het diep, ge dempte luiden van een gong, en twen plotseling onmiddellijk daarna, maar veel luider en van vlakbij, het schet teren van trompetten. Het goluid verschrikte haar door het onverwachte ervan. Wat betee- kende het? Wiens heraut was het? Een oogenblik later wist Violet het. De deur aan liet uiterste einde van het vertrek werd opengeworpen en een man in een witte uniform ver scheen en boog diep, ofschoon hij geen woord zeide. Lord Llandrylas kwam binnen en de deur werd gesloten. Violet zag den Graaf van haar plaats af op de eiken bank door de kamer naar zich toe komen. Zij be woog zich niet en haar gelaat drukte geen enkele gemoedsbeweging uit. Zij zag plotseling dat hij er geheel an dere uitzag: hij droeg een gewoon avondtoilet, uitgezonderd een knie broek van zwarte zijde, zwart zijden kousen en schoenen met zilveren ges pen. Zijn gelaat vertoonde niet meer dien wilden, spookachtigen blik, dien zij den laatsten keer van hem op de bergen gezien had. Hij wns nu kalm en rustig, en zeer aristocratisch. Hij gedroeg zicii als een Prins op een hof- ceremonie. Macht en. trots straalden van hem uit en loch was er een ze kere gratie in elk zijner bewegingen. Het mooie gelaat, dat zoo droevig en somber van uitdrukking was, leek nu veel normaler. Hij had nog wel iets onaardsch over zich, er bestond geen tweede man zooals hij, dacht Violet maar de woestheid was eruit ver dwenen. Hij liep kalm naar haar toe, bleef op ecnigen afstand van haar staan en boog. Mevrouw, zeide hij, ik verzoek u mij de eer le willen aandoen met mij te dineeren. Violet wist, dat alles afhing van den toon, dien zij van 't begin af aan tegenover hem aannam. Zij had geen tijd er over te denken, maar handelde zooals haar instinct haar ingaf en naderhand bemerkte zij, dat het goed was geweest. Terwijl zij bleef zitten, keek zij hem recht in het ge laat met een trots, die den zijnen evenaardde. Mijnheer, zeide zij, een heer beveelt een dame niet. -- Mevrouw, antwoordde hij met zijn diepe, muzikale sleui, het was een verzoek. Hetwelk ik wel moet aanne men, Lord Llandrylas. Mevrouw, u moet niets in mijn nederig huis- U bent hier veilig voor de wereld en u heeft slechts te be velen. Gedurende een kort oogenblik werd Violet's zin voor humor getroffen door de geweldige arrogantie van deze toespraak. Zij gevoelde lust hard op le lachen, maar zij bedwong zich en stond lungzaam op. Zij was zeer hongerig en ook zeor nieuwsgierig; zij was niet bang, maar een sterk ge voel van verwachting doortrilde haar geheele denken en doen. Hier stond deze vreemde mau uit een andere we reld en tusschen hen stond een strijd, een strijd van wilskracht en verstand, een volkomen mysterie: zou zij liet kunnen doorgronden? Zij boog het hoofd een weinig en Lord Llandrylas bood haar met een hoffelijk gebaar den arm. Zij legde haan, hand er op. weor in zichzi n lachend, toen zij dacht aan haar on- gehandschoende vingers, haar een voudige blouse en rok van tweed, en samen gingen zij nuar de tafel toe en namen plaats. Wanneer u het goed vindt, zul len wij ons zelf bedienen, zeide de Graaf op een doodgewonen conversa tictoon, alsof zij twee vrienden waren die elkaar reeds jaren kenden en luj schepte wat soep uit een terrien op "n bord, alsof hij zijn hevle leven lanp niets andere gedaan had. Er is nog een ding, zeide Violet, voordat ik in uw huis een maal tijd zal nuttigen. Daar uw gastvrij heid mij opgedrongen is, neem ik haar onder protest uan en zal mij la ter nergens toe verplicht gevoelen. U bracht rnii hier tegen mijn wil, u heeft een misdaad begaan tegen de Engelsche wet en natuurlijk zult u er voor boeten. Intusschen verzeker ik u, wanneer u dit begrepen heeft, Lord Llandrylas. dat ik zeer honge rig ben en van plan ben, van het di-, ner te genieten. Bovendien zie ik niet in, waarom wij niet heel goed samen zouden opschieten gedurende het eerstvolgende halve uur of zoo. Ep hit ibij glimlachte zij. Het was de"?eretc keer dien mid dag, dat zij geglimlacht had en een licht rood steeg op in het gelaat van den man, terwijl hij Opnieuw boog. U bent eon groot musicus, Lord Llandrylas, zeide Violet eenïge oogen- blikken later. -- Het is jammer, dat u niet in publiek speelt; er zijn te genwoordig zoo weinig werkelijk goe de harpisten. Zij bad hem onaangenaam willen zijn en zij zag dat zij er in geslaagd was, ofschoon zijn manier van deen niets verried. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5