HAARLEM'S DAGBLAD 1 Buitenisndsch Overzicht let Spook van Vöroshggy BAANDAG 26 WEI 1919 - TWEEDE BLAD SPORT EN WEDSTRIJDEN. Cricket V. R. A.—ROOD EN WIT. Met reu zeer gehavend elftal heeft Rood en Wit haar eersten competitiewed strijd 111 Amsterdam tegen V. li. A. gespeeld. Afwezig waren o.a. Posthu- nia, v. d. Poll, v. Waveren, E. Hol den, terwijl eveneens de plaatsen van Gaye, Greene en Platt die het vorige 6Cizoen geregeld speelden ingenomen moesten worden, liet was dus nog een goede prestatie, dat een volledig ,V. R. A.-team met Rinoker, Eigeman, v. Booven,Hamburger en Murphy voor slechts 127 runs aan den kant werd gezet, terwijl in de 2e innings der Haarlemmers een totaal van 104 voor 6 wickets werd gemaakt. Hamburger won den toss en gaat fielden, v. Manen en v. Spengler ope nen, van wie de laatste ui spoedig voor 0 door Eigeman wordt gebowld. Van Booven wordt het eerste slacht offer v. Rincker, terwijl Swens vlug 11 rans slaat om van een slechten slag gevangen te worden. Op 22 kan ook v. Manen voor 7 vertrekken en de wickets vallen nu vrij snel, ziodat reeds voor de lunch Rood en Wit voor 36 uitgegooid is, wat zeker een zeld zaamheid voor Rood en Wit is. Om 2 uur openden Eigeman en Jan sen op v. Spengler en Reydon. Het bowlen blijkt boven Verwachting goed te zijn. Reydon heeft pech als Eigeman in de slips op zijn bowlen een leven krijgt. Deze gaat dan vrijer speler en wordt ten slotte voor 30 op 3d fraai door Davidson op mid-off ge vangen. Jansen wós reeds op 8 door v.Spengler gebowld/Hamburger wordt met den eersten bal mooi door Rey don in de 3hps gevangen en bfjna had v. Spengler den hattrick verricht, als Rincker een slechten hoogen slag naar leg doet. Toch maakt hij het niet lang, op 52 wordt voor 11 zijn leg- etump geveld, v. Booven en Murphy zetten dun een goeden stand op. Murphy hoewel grootendeels met één hand spelende {het gebruik van zijn rechterarm is hij door een schotwond in den oorlog opgeloopen kwijt) slaat nog verbluffend hard en zijn score 54 bevatte 9 vieren en 1 zes. Hij werd op 111 door Beuth gebowld. v. Booven maakt het dan ook niet lang meer en wordt voor 21 door v. Spengler gebowld. De laatste 3 men- schen leveren geen bezwaren op en voor 127 heeft V. R. A. afgedaan, v. Spengler had' met 6 voor 54 heel goe de cijfers, Beuth 331, Reydon 1—39. - Er rqpesten dus 92 runs gemaakt .worden om de innings-nederlaag te voorkomen. Het begin is niet schitte- rnd, v. Manen en Swens verdwijnen op 0. Wackwitz gaat op 10 met een shooten van Rincker en v. Spengler laat 2ijne palen door v. Booven om smijten. Reydon scoort 2 runs zoodat 5 wickets voor 21 runs neer zijn. v. Buren en Beuth spelen dan goed. Beutii slaat Rincker brutaal weg, zoodat Eigeman weer aangezet wordt op wiens bowlen hij op b4 voor een wettige 32 gestumped wordt. v. Bue- ren cn de Jong brengen dan de 100 op, waarna gestopt wordt. v. Bueren bleef met goede 22 not out, de Jong 28 n. o. R. ën W. verloor dus met 91 runs. HERMES—HAARLEM. De Haar lemmers hebben hun seizoen niet best ingezet, door van de Schiedammers hun eersten wedstrijd te verliezen. Hoewel het niet medespelen van Pear son, Healy, v. d. Lee en Thomas een groote handicap was. De Schiedammers worden door Bij- leveld het eerst naar de mat gestuurd en willen zooals gewoonlijk er dade lijk hard op los beginnen te slaan. Jan Offernian wordt met den eersten den besten bal gebeten", den ?den bal specll hij duidelijk in de wicket- koep's handen, doch Tuyl geeft, steeds onverstoorbaar „not out", totdat een goed gepitste bal op 22 Offerman's mid-slump veie Ter Iloar, trie SchmeincK vervangi, vangt al spoe dig op zijn eigen bowlen den anderen Offerman. Vuv steke. de Schiedamsche „prikker" wordt met den eersten, aen besten bal gebowlci. Gerrit v. d. Schouw legt er onmid dellijk het hout op en wordt al dade- - lijk tweemaal in het verre veld ge mist. Alleen hij, on v. Buysen, cie ook in zijn eersten over al eeu leven krijgt, bieden nog eenïgen tijd egen- stand, doch als Maas op zijn bowlen v. d. Schouw gevangen krijgt en van Buysen het slachtoffer van Murray .wordt, is de tegenstand gebroken en sluiten de innings op "x4l. GeiTit v. d. Schouw had een krachtige doch ge lukkige 50 achter zijn naam. v. Buij- sen 27, Murray met 0 voor 48 had het meeste succes. De innings der Haarlemmers verre van fraai, doch ongelukkig. Maas krijgt na een goed begin een bal te gen zijn maag, waarna de bal in bel wicket rolt. Murray wordt op een wiue-ball gevangen en Ter Haar slaat zijn eigen wicket m.Aileen Sciuneinjk Brake! en Bijieveld bieden eenigen tegenstand. Brakei worxit, na 23 runs gescoord te hebben het slachtoffer van v.Buysen. Bijieveld en Schmeinck doen de iioop op een overwinning even opflikkeren, dooli als Schmeinck voor 28 over een rechten bal van v. d. Schouw slaat is het pleit beslist. Sanders begint precies als 7 jaar ge leden, slaat 2 vieren achter elkaar en wordt dan gevangen.De rest verdwijnt als sneeuw in de zorf, Bijieveld krijgt er 13 bij elkaar en de 3 laatste voor Haarlem maken samen 9 runs. Het totaal sluit op 105, zoodat de Haar lemmers hun eersten wedstrijd met 36 runs verliezen. Haarlem 1ste innings. Wijs b. v. Buysen 0 Maas playe don v. Buysen 12 Brakei b. v. Buysen 23 Murrey c. Vuylsteke, b. Offerman 5 Scluueinck b. v. d. Schouw 28 Ter Haar b. v. Buysen 1 Sanders c. Vuylsteke b. Offerman 11 Dijkveld b. Offerman 13 Tekelenburg b. Offerman 0 De Ring b. Offerman 0 Lindner not out 0 Extra's 12 105 Val der wickets. 1—9, 8—26, 3—47, 4-51, 5-63, 6-72 7—99, 8-10-4, 9—104, 10—105. Bowlingcijfers. v. d. Schouw 1—25. v. Buysen 2—30 A. Offerman 2—25. J. Offerman 313. Hermes 1ste innings. A. Offerman c. and b. Ter Haar 18 J. Offerman b. Murray 18 J. Vuylsteke b. Murray 0 v. d. Schouw c. Sahders b. Maas 5ü Goemans b. Murray 0 J. Tuijl c. and b. Murray 0 H. Offerman c. and b. Brakei 9 J. v. Buysen b. Murray 27 C. Inkelse b. Murray 1 Tuyl b. Brakei 10 Huiswaard not out 10 Extra's 8 141 Val der wickets. 1—22, 2-22, 354, 4—59, 5-63, 6—73, 7—117, 8—118, 9-141. Bowlingcijfers Murray g voor 20 Murray 6 voor 48 Ter Haar l voor 15 Brakei 2 voor 38 Maas i voor 12 lawn-Tennis UITSLAGEN. Haarlem I—Dordtsche L. T. C. 1-6. Haarlem IISegiod 7—0. Deade Kennemers 52. Ie klasse. West B: Hilversum: Hilversum I Bussum 61 2e klasse. Amsterdam: Smash IA. L T. C. 7-0. Amsterdam: D. D. V. IIIBaarn 34. Bussum: Aurora IIPr. Juliana 4—3. Rotterdam: Raakt 'em I—Absit In- vidia 43. Den Haag: H. L. T. C. H— T. O. G. O. I {Rotterdam) 6—1. Dordrecht Dordt II- Sido I 7—0. Meppel: Look out—Meppel 6—1. Nijmegen: Swift—'t Tegeltje 6—1. Middelbu rg. Mlddelbu rgRacket 3—1 (gedeeltelijk gespeeld). 3e klasse. Amsterdam: Never MindD. D. V. Til 4—3. Rotterdam: Sido IIB. S. "33. S. 4-3. Rotterdam: Fides II—T. O. P. III 0-7. VOORJAARSWEDSTRIJDEN P. I. O. D. Zoo zijn dan Zondag de finales ge speeld en was J. A. C. Bierenbioods- pot de gelukkige winnaar in het Hee- ren Enkelspel. De wedstrijden zijn voortreffelijk geslaagd en aan de commissie is een woord van hulde niet misplaatst. De resultaten zijn: Hoeren Enkel spel: Totok sl. F. Brusse (regl.) Bie renbroodspot sL Totok met 4—6, 6— 4, 6—4. Finale: Bierenbroodspot sl. H. P. v. d. Grampel met 62 en 62. Troostprijs: F. Brusse sl. B. A. de Vries met 61 en 62. lieeren Dubbelspel: Semi-finale: J. Bout en S.S. sl. K. Zur Mühlen en W. v. Ingen met 62 en 61. Finale: Totok en Katjang al. J. Bout en S. S. met 75 en 64. Hier waren dus Totok en Katjang dó gelukkige win naars, die zeker ook het beste spel gespeeld hebben. Gemengd dubbelspel: J. Bout cn Mej. J. Jurrema sl. J. Tierie en mej. K. de Nobel met 26, 75 en 6—4. W. Terbeek en mej. M. Zand sl. Totok en mej. Foetsje Hama met 64, 36 en 7—5. Finale: W. Terbeek en mej. Zand sl. J. Bout en mej. J. Jurrema met 1—6, 75 8—6. De wedstrijden zijn dus nu beëin digd, doch in verband met het plot seling slechte weer zal de prijsuit reiking a.s. Zondag plaats hebben en zal gevolgd worden door het on derlinge feest. OM DEN VON HEMERT-BEKER. Zaterdag en Zondag zijn te Am sterdam op de banen van „Festina", de jaarlijksche wedstrijden om den Von Hemertbeker gehouden, die, donk zij de goede leianig, vlot van stapel zijn geloopen Er werd prachtig spel te zien ge geven, vooral mevrouw v. West speelde zeer sterk. Zeer mooi was de strijd tusschen inr. van Nierop en ïiir. H. van West, die slechts op het randje af door van West gewonnen werd. O.L leek het spel van Van Nierop meer berekend, doch waar schijnlijk was vermoeidheid oorzaak van zijn nederlaag. De finale was zeer spanaepd. Tenslotte werd mr. iH. van West voor oen jaar houder van liet kunstvoorwerp. Vorig jaar was ook mr. van West houder van den beker. Jammer was 't dat van Steeden zich moest terug trekken. De uitslag ware misschien nog anders geweest. 'De -volledige uilslagen zijn: Hceren Enkelspel: Eerste Ronde: A. J. Job slaat C. van Baaien met 61 en 62. Mr. A S. van Nierop slaat J. H. Eriksson met 6—0 en 6—0. 2e Ronde: J. v. Olst slaat J. F.j Eriksson met 4—6. 6—3, 51 (rot.) G. Leembruggen slaat J. L. van Haaften met 6—1 en 6—2. L. Noë slaat L. v. Eeghen met 6—1 en 64. 'Mr. H. van West slaat mr. A. S. van Nierop met 06. 6—3 en 8—6. B. Helm slaat W. Ladenïus met 7—5 en 6-3. Oh. Mendes de Léon slaat J. de Léon met 60, 57 én 64. J. Nielsen slaat 8. R. Wybrandts Jr. met 61 ou 75. Mr. R. v. Steeden slaat A. J. Job met 6—1 o.n 62. 3e Ronde: G. Leembruggen slaat J. van Olst met 6—0 en 6—3. Mr. R. van Stecden slaat L. Noë met 63 en 7—5. Mr. H .van West slaat B. Helm met 7-5 en 9-7. „Deuce" slaat J. Nielsen met 61 eu 86. Semi-finale Mr. R. van Steeden sluat G. Leembruggen met 62 en 6—2. Mr. H. van West slaat „Deuce" met 6—0 en 64. Finale: Mr, H. van West slaat Mr. R. van Steeden met 75 en 33 (ret.). Den Hacg), welke Zondag 6 Juli op het terrein van de H. F. C. „Haar lem" zullen worden gehouden is thans definitief vastgesteld en luidt als volgt 200 M. hardloopen (kampioenschap van Nederland). 800 M. hardloopen. 5000 M. hardloopen. 1500 M. snelwandelen 'kampioen schap van Nederland). Hoogspringen met aanloop (kam pioenschap van Nederland). Polsstokhoogspringen. Discuswerpen. Kogelstooten. 400 M. hardloopen, met voorgift, 4 x 100 M. Estafette-loop. 100 M. hardloopen voor nieuwelin gen. Het best geplaatste lid van den Noord-Hollandschen Athletiek Bond op de 4 x 100 Meter Estafette discus- werpen en hoogspringen, verkrijgt voor het desbetreffende nummer in dit seizoen het Kampioenschap van dien Bond. Alle deelnemers, behalve die uilko-1 men op het nieuwelingen-nummer, j moeten lid zijn van de Nedertandsche Athletiek Unie, terwijl leden van den N. H. A B. (geen lid van de N. A. U.) kunnen deelnemen aan de num- mers 5, 7, 10 en 11. Hunne prestaties komen evenwel niet in aanmerking voor het Kampioenschap van Neder land of voor den P. H.-beker. De inschrijvingen sluiten 23 Juni. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot den secretaris der Athle- tiek-commissie van „Haarlem", den heer H. A. van der Meij, Jacobijne- straat 7. Wlölrijden. DE OPENINGSWEDSTRIJDEN IN HET STADION. Zondag hebben de openingswedstr-i den in het Stadion plaats gehadl Moeskops en Van Nek wonnen o.a. den 80-K. M.-wedstrijd. Voetbal Nedsrlandselie Voetbalbond. OVERZICHT. Ajax heeft zich nog steeds (zij het in een zeer ru- moorigen en onsympathieken wed strijd) ongeslagen gehandhaafd, idoor nu van A F. O. met 2—0 te winnen. Be Quick en N. A. C. deel den broederlijk de puntjes: 22. De stand in deze competitie luidt hu: 2 E S c I tc* J o. u •Ajax 7 4 3 0 14—6 '1 1.56 Go ahead 5 2 2 1 6—5 6 1.20 A F. C. 7 3 2 2 7—6 8 1.14 Be Quick (Gr.) 6 12 3 "8—16 4 0.67 N. A. C. 7 1 1 5 .10—12 3 0.43 Den laalsten wedstrijd in 't Zuiden: VelocitasWillem H, won laatst genoemde met sprekende cijfers, na melijk 15. De eindstand van het ranglijstje luidt ale volgt: De nationale kegelweastryd&n van den üaariemscüen Kegsiüonc. Op Vondatravond 7 uur waren de hoogste werpers in de onderscheidene afdeeaingen: Korps Clubkampioenschap 1919 van den Ned. Kegelbond (50 worpen): Limburgia I, Den Haag, 359. Korpswedstrijd (40 worpen): Nooit Gedacht I, Utrecht, 28l. Persoonlijk kampioenschap 1919 van der. Ned. Kegelbond: P, C. van Gaart, Haarlem, 67. Korps gecombineerd (2 vijftallen): Nooit Gedacht, Utrecht, 508. Dameswedstrijd: Mevr. Loggers, Utrecht, 42. Personeel: H. Netto, Den Haag. 43. Serie personeel: C. Hinnen, Am sterdam, 101. Vrije baan Seniores: Schwarze, Delft, 45. Vrije baan Juniores: L. Boerlagen, Haarlem, 43. Vrije baan Introduces: C. Vork, Haarlem. 39. Consolatie serie Personeel: C. L. Zeilinga, Groningen, 73. Athletiek DE PRINS HENDRIK-BEKER WEDSTRIJDEN. Het programma van de Atletiek wedstrijden om den „Prins Hendrik- beker" (houdster „Vlug en Lenig", f i "E g g> -g bc N. A. C. 16 13 2 1 45—11 28 Willem n 16 10 2 4 48-22 22 Middelburg 16 10 I 5 33—29 21 M. V. V. 16 5 4 7 35-27 14 Velocitas 16 6 2 8 34—26 14 N.O.A.D. 16 5 3 8 23—34 13 V. V. V. 16 6 1 9 18-36 13 WiEhelmma 16 3 4 9 16-38 10 Üelmond 16 3 3 10 21—40 9 UITSLAGEN. Z u i d e 1 ij k e afdeeling Eerste klasse: dër in handen hóeft wordt hij door Gupffert verrast en eer hij het weet, zit de bal in het net. Een handig staaltje van voetbal van Gupffert <2r—0), In de tweede helft ie A. F. C. aanvankelijk Iets sterker, maar ver knoeit 2 prachtige kansen. Dan her stelt Ajax zich weer, maar kan niet meer doeljxunten. Dan hebben eenige incidenten plaats. Een kwartier voor het einde schijnt plotseling Kooy te zijn gehaakt, waarvoor de grensrechter appelleer de. Mutters liet evenwel doorspelen, waarna plotseling Kooy opstoof en Delsen met de vuist in het gezicht sloeg. Deze betaalde onmiddellijk met gelijke uiunt en eer men besefte, wat er ging gebeuren, hadden de 6pelers van beide partijen de vech tenden reeds gescheiden, terwijl men de opgewonden gemoederen wat trachtte te sussen. Mutters zond bei de spelers van het veld. Van alle kanten drong het publiek nu in het veld, maar door krachtig optreden van verschillende Ajax-olficiale wer den de menschen weer achter de lij nen gebracht, waarna verder ge speeld kon worden. Wat nu volgde was een uiterst ruwe vertooning, ar werd gegooid, getrapt en gesmeten van beide partijen dat het schande was. Misschien had de heer Mutters door strenger optreden in deze perio de erger kunnen voorkomen. Plotse ling werd vlak voor ons de Natris door een tegenstander geschopt, even liesp de Natris door, maar toen hij den bal kwijt was, geraakte hij blijk baar zoo opgewonden, dat ook hij z'n vuisten ging gebruiken, wat vechtpartij no. 2 tengevolge had. De scheidsrechter zond de Natris en Addicks van het veld. Het publiek werd steeds rumoeriger, hier en daar begonnen opgewonden supporters met de vuisten te argumenteeren, blijkbaar het voorbeeld van de spe lers volgende. Langs de lijnen was de spanning op het kookpunt, politie en officials wachtten met angstige spanning op het eindsignaal, daar men vreesde, dat enkele kwaadwil ligen er op uit waren om het uitspe len van den wedstrijd onmogelijk te maken. Binnen de lijnen kwam nu de reactie. Nog 7 minuten kregen we een onbenullig getrap dty beide 9- tallen te zien, waarop Mutters tot ieders verlichting het einde aankon digde. BE QUICK— N. A C. (2-2). Eeret waren beide partijen goed aan elkaar gewaagd. Na twintig mi nuten evenwel geeft Max Tetzner aan Be Quick de leiding (1—0). Eenigen tijd later maakt N. A. gelijk (1—1). Na de rust krijgt Be Quick een penalty en oen oogenblik later is het 21, maar N. A C. maakt wet!erom gel ijlt. Hierna wordt niet meer gescoord. manning te hebben gered van de „Sopwith Het station vroeg hierop: „Is het Hawker?" waarop bevestigend geant woord werd. De „Mary" verliet 28 April New* Orleans met bestemming Denemar ken. Een Britsche destroyer, welke de „Mary" ontmoette, nam Hawker en Grieve ever, welke geland zijn t« Thurso. De correspondent van het „Maan dagochtendblad" te Londen seinde o.a 24 Mei: Het wonder heeft dan toch piaata gehad! Hawker en zijn metgezel Gris- ve toch nog gered! liet publiek hier te Londen was in de wolken van vreugde! Wie had r.a die week van angstige spanning, waarin de onder nemende luchtschippera tot nationale helden groeiden, nog eenige hoop ge koesterd op hunne redding? Bijna een elk dacht hen -verloren. Toch waren er nog enkele optimisten, die nog oen zwakke hoop koesterden. Het kon toch zijn dat de een of an dere langzame vrachtboot de vliegers opgepikt had. Niettemin liet velen het verblijden de nieuws nog in twijfel, totdat de admiraliteit meedeelde dat de Brit- che torpedojager „Woolston", as Deensche stoomer „Mary" die de rei zigers aan noord had, aanhield en de beide luchthelden overnam. Terwijl ik dit schrijf zijn Hawker zijn lotgenoot reeds in het uiterste Noorden van Schotland aan wal ge. zei. Bijzonderheden over do redding zijn nog schaars, en worden met evenveel spanning tegemoet gezien ais ue me dedeel ing, waar zij neerstreken. Vol gens de Oceaanstoom ers moet Haw ker in een woest-holle zee gedaald zijn, wat de redding nog wonderbaar lijker doet schijnen. Mevrouw Hawker, die wij onmid dellijk opzochten, was natuurlijk over gelukkig van vreugde, maar verklaar de: „Ik had maar steedo het voorge voel, dat ik mijn echtgenoot terug zou zien. Ik bleef tot het laatst vol ver trouwen, ofschoon iedereen mij kwam condoleeren. Ik ben tb." te veel aan gedaan om u meer te zeggen". Onmiddellijk nadut zij „t „„iicieele bevestiging ontvangen had, plaatste zij buiten aan haar deur de mededee- ling: „Mr. Hawker aan boord van de „Mary" op rei3 naar Denemarken ge vonden". Een stroom van geiukwenschen had zij daarop in ontvangst te nemen, terwijl Hawker's naam op millioenen lippen zweeft. Velocitas—Willem II 15. Noordelijke afdeeling. Eerste-klasse: VelocitasW. V. V. 42. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND- Ajax—A F. C. 2—0. Be Quick—N. A. C. 2—2. Om het kampioenschap van Nederland. AJAX—A. F. C. (2—0). Het begint zoo lezen we in het „Maandagochtendblad" met een gelijk opgaand spel. waarna Ajax langzamerhand iets in den aanval komt. Ajax krijg! een hoekschop; de ze wordt door De Natris goed voor doel geplaatst, een korte worsteling volgt, waarna wordt ingeschopL Kooy slaat den bal uit het doel inaur onmiddellijk daarna kopt Van Dort •het leder in het net (10). Vijf mi nuten later loot Joop. Pelser van grooten afstand een schot op hot doel. Bonnemann staat kalm het le der af te wachten niet bemerkende, dat Gupffert komt toerenncn. Juist op het moment dat de keeper liet le- Aorlbai SERIEWEDSTRIJDEN VAN DE H. K. C. „HAARLEM". Deze wedstrijden, aan den Meerweg gespeeld, als slot van 't Lustrumfeest, zijn bijzonder goedgeslaagd. Heel wat kijkers, door 'l mooie weer naar het „Haarlem"-veld gelokt, zijn getuigen geweest van eenige goede wedstrij den. Bij sommige was er spanning tot het einde toe. De sterksten zijn met de prijzen gaan strijken. Het vol gende staatje laat zien, welk ver loop de wedstrijden hadden. Ie afdeeling: le prijs, zilveren me-, daille, uitgeloofd door den Commis saris der Koningin, gewonnen door: D. E. D.; 2e prijs, zilveren medaille (baron v. Tuyll v St-rooskerken) ge wonnen door Avendo. Met eenige harteliike woorden reik te de heer Pruschen, onder dankzeg ging voor de prettige medewerking en heit goede verloop, de prijzen uit aan de verschillende aanvoerders. Uitslagen: le afdeeling: D. E. D.Excelsior 61. Haarlem IAdvendo 0—2. Haarlem IExcelsior 01. Advendo ID. E. D. 1—1. Haarlem I—D. E. D. 0—8. ExcelsiorAdvendo 03. 2e Afd.: D. D. VD. T. V. 0—2. AnimoHaarlem II, 1—0. Animo—D. D. V. II, 1-2. Haarlem IID. T. V., 04. Haarlem TI—D. D. V. II. 1-3. D. T. V. n—Animo 6—2. ▼liegen. Co Oceaanvluoht. HAWKER KOMT BEHOUDEN IN LONDEN AAN. Londen, 25 Mei. Lloyds station lo Butt of Lewis seindfe hedenmorgen het volgende: „Het Deens cue stoomschip „Mary", Oostwaarts koersende, bericht de be- De leider der Duiiscue vredesdele- :atie, graaf Brockdorff-Hantzau, ver gaarde aan een Duitsch journalist: „Na de ontvangst der voorwaarden overwoog men eerst of zij niet di rect moesten worden verworpen, zon der bet resultaat van onderhanöeün- §en af te wachten. De delesatie koo# ezen weg niet, die wellicht wei po pulair zou zijn geweest, maar besloot van de geboden gelegenheid tot het doen van tegenvoorstellen gebruik te maken." De graaf kon niet zeggen in hoe verre de Entente bereid zou zijn aan de Duitsche tegenvoorstellen tege moet te komen. Evenmin wist hij te zeggen, wat er zal gebeuren als de Duitsche tegen voorstellen wat de hoofdpunten be treft, verworpen worden. Uit Spa wordt verder geseind: ,,De overhandiging van DE TE GENVOORSTELLEN' DER DUIT- SCII ERS, welke ongeveer een om vang hebben van S0 bladzijden ma chineschrift, zal zeer spoedg piaata hebben. De ministers en de gedele geerden zijn uit Spa naar Berlijn en Versailles teruggekeerd." Over den inhoud van de Duitsche tegenvoorstellen wordt uit Berlijn aan de Telegraaf geseind: „in de tegen voorstellen wordt een poging gedaan om de al te scherpe kanten van de voorwaarden weg te nemen en wordt in 't bijzonder uit eengezet, wat Duitschland in finan cieel opzicht kan presteeren en wat niet. Verder wordt er op gewezen, da', zekere kwesties slechts door ge meenschappelijke samenwerking niet den tegenstander kunnen worden ge regeld, zooals b.v. bij de Saar-bwestiei het geval is in veroand niet 't bericht van den Beriijnschen Alg. Handelsblad-corres pondent, dat Duitschland de onder- teekeniug van het vredesverdrag niet afhankelijk zou maken van territori ale quacsties, zij gewezen op een uit lating van de officieuee „D. .Alg. Ztg.waarin wordt verklaard, uat Duitschland niet van plan is af ia wijken van de 14 punten van Wilson. Feuilleton DIT HET LEVEN VAN GEOFFREY GILL, Detective door IVANS. INLEIDING, door Mr. Willem Hendriks. üe gebeurtenissen, die ik, verder mededeel, vonden plaats vier jaren na mijn huwelijk met Lady Maud, jongste dochter van Lord Stockton, Peer van Engeland. Iloe een eenvou dige Hollandscbe advocaat tot een (Iet-gelijk 'zeker ongewoon huwelijk kwam, heb ik bij een vroegere gele genheid verteld. Hoewel het fortuin van mijn vrouw mij In staat zou heb ben gesteld te „rentenieren'", zooals men dat in Holland uitdrukt, had ik, na mijn terugkomst uit Engelènd, mijn udvocaten-practijk weer opge vat cn had veel te doen gekregen, omdat ik als specialiteit gold voor zaken, die Hollanders in Engeland le behandelen hadden of EngelsHien in Holland. Mijn speciale studie van het Engeische recht (waarvoor ik eenige jaren in Engeland geweest was) had mij in staat, gesteld een dra-gelijke practijk met succes uit te oefenen. Mijn vrouw en ik waren echter ge woon elk jaar een deel van den „sea son" in Londen door te brengen; in den jachttijd gingen we dikwijls uit logecrun bij vrienden f verw ar.ten der Stocktons om patrijzon en fazan ten te schieten en in liet najaar maak ten we meestal een reis naar Spanje of Italië. Het was dan ongeveer vier jaren na mijn huwelijk, op den eersten Oc tober, dat ik, des avonds met mijn vrouw over de Piazza San Marco te Venetië slenterende, op den schouder getikt werd. Mij omwendende, stond ik tegenover een langen, slanken man met zwarte snor en wat meemoedige oogen. Ik herkende hem onmiddellijk; het was Graaf Csaddnyi, dien ik te Londen gekend had, toen hij daar attaché waa bij bet Oosten rijksch-Hongaa sohe Gezantschap. Eenige maanden geleden had ik uit de couranten ge zien, dat hij naar zijn vaderland was teruggekeerd, dat hij daar zitting ge nomen had in het Magnaten-huis en een zekere rol in de stormachtige Hongaarèche politiek speelde.Ook her I innerde ik mij, dat even vóór zijn vertrek naar Hongarije, zijn huwelijk nog al sensatie had gemaakt. H ij was namelijk te London geu ouwd met een Kumeensche Prinses, die daar toen ook woonde en een grooten staat voerde. Prinses Irma Morescu bad vele mannen het hoofd op hol ge bracht en Graaf Ahular Csadauyi werd door menigeen benijd, toon hij de uitverkorene bleek te zijn. Ik had haar nooit gezien (toen ik uit Londen vertrok, woonde -/.ij daar nog niet), maar wist dat zij zeer mooi en zeer rijk was, de wedusve van een ouden Humeenschen Prins, dien zij als '18- jarig meisje had moeten trouwen, daartoe gedwongen door haar „.door luchtige" familie. Haar man was na enkele jaren gestorven en daarop had zij eenigen tijd door Europa gereisd, tot zij zich te Londen vestigde, waar zij in de aristocratische" kringen der hoofdstad een leidende rol speelde. Zooals ik reeds zeide, had ik Graaf C3adanyi to Londen gekend en ook voor mijne vrouw was hij geen onbe kende. Onze ontmoeting was dan ook zeer hartelijk. Wij namen plaats aan con der tafeltjes op de Piazza en wa ren spoedig in druk gesprek gewik keld. Zooals do meeste Hongaren in het buitenland sprak hij het liefst Fransch en ons gesprek werd in die taal gevoerd. Sprekende over zijn land en de eigenaardige gebruiken van zijn lana- genooteu, vertelde hij ons, dat hij le gen het midden van de maand zijn oud famiüe-siot Voröshegy in Noord- Hongarije bezoeken zou. De traditie wilde, dat het hoofd van zijn gesiacut en dat wAs hij, sinds den dood van zijn vader enkele maanden geleden tegen het feest van den W ijnoogst eenigen tijd op het familie-slot door bracht. Voröshegy (is „roode berg") lag in de Noord-Hongaarsche bergen, niet ver van Zsolna. Levendig en met groot enthousiasme beschreef hij ons het oude, gedeeltelijk in ruinen lig gende slot, waaraan voor hem en zijn geslacht zoovele herinneringen eu overleveringen verbonden waren. Ten slotte noodigde hij ons uit, hem en zijne vrouw, die hij te Budapest zou afhalen, tegen het midden van de maand op Voröshegy te bezoeken, ten einde daar het feest van den Wijn oogst mede te maken. Wij namen af- schied met de voste belofte, dat wij op den avond van 15 October op het slot zouden arrivceren. En zoo kwam het, dat wij na een zeer 'aangenaam verblijf in de Hon- gaarsche Hoofdstad In den ochtend van den 15den met de „Westbahn" Budapest verlieten, met bestemming naar Kisfalva, het kleine Hongaur- sche plaatsje in de noordelijke ber gen, waar men uitstijgen moet om het slot VörÖshegy te bereiken. HOOFDSTUK I. In den regen. Een luid gekraak Ons rijtuig helde stork naar links over en bleef in de modder steken... Woedende Hongaarsche vloeken... het rijtuig blééf onbeweeglijk. Hel was buiten scliemer-donker en de regen kletterde tegen hot gesloten portier. W7ij bevonden ons op een slechten, vrij steil stijgenden weg, onder de druipende boomen van eeu beukenbosch halverwege tusschen Kis falva en het slot Vörösliegy. De si tuatie was verre van aangenaam! Aan liet station waren wij afge haald door den slotbewaarder, een man van 'n jaar of vijftig, lang, droog en mager, met een geel ge zicht en levendige bruine oogen. Hij heette Béla Keiler, en stelde zich in goed Duitsch aan mijne vrouw en mij voor. Met behulp van den koetsier werd ouzo koffer wij hadden maar één koffer bij ons: de rest was te Budapest achtergebleven achter op het rijtuig gesjord, do voor- en ach- terkap werden opgezet en zoo zaten we met ons beiden in 'n vrij enge en wat benauwde ruimte. Eigenlijk benijdden wij Béln Keiler, die naast den koetsier op den bok klom, i.adat hij ons eerst had medegedeeld, dat er dien middag een telegram yan if Gsadanyi gekomen was, mel dende dat hij en zijn vrouw onver wachts te Prcssburg opgehouden wa ren en eerst dsn vtSgenden middag op Voröshegy zouden aankomen. Keiler hnd intusscben reeds lang zijne in structies met betrekking iot enze komst ontvangen kamer was gereed. Wij hadden incur uan een uur te rijden: eerst door het d<ü, vervolgens, steeds stijgend, door dichte bosschen. De regen werd hoe langer hoe hevi ger en zonder twijfel duurde het niet lang, of Bé'ia Keiter benijdde óns. Nu was er blijkbaar aan onzen rit een einde gekomen; althans de paar den trokken, dat de voegen van ons rijtuig kraakten, maai- wij zaten muurvast! Mijn vrouw en ik hadden werk ons op de naar linies nollende bank overeind te houden. Het duurde uict lang, of t-r ver scheen een in eeu zware regenjas gehulde, druipende gedaante: Bcla Keiler. Hij peuterde-wat aan het pór- tier, maar er scheen iets verbogen to zijn en het gehikte hem niet het open te krijgen. Ik liet dus het raampje vnn binnen neêr en dadelijk werd de re gen door den zelfs onder de boomen nog sterken wind naar binnen gedro ven. Onze indruk, dat de situatie niot aungenaam was, werd aanmerkelijk versterkt! (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5