HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN BuiteniandsL-h Overzicht Arr. Rechtbank HetSpook vanVöröshggy DINSDAG 27 MEI 1919 TWEEDE BLAD No. 2622 Over onzen Gemeenteraad. Dertig jaar geleden scheen de Haar- lem&che Raad geen politiek lichaam, omdat er nooit politieke conflicten voorkwamen, daar de Raad gevormd werd uit één politieke richting, de liberale. De schijn werd dus niet ge dekt door de werkelijkheid, want er kan bezwaarlijk iets politieker zijn, dan eon college, dat beetaait uit één politieke kleur. Do andere partijen, destijds dus in de meerderheid, combineorden zich en wisten in 1891 den toegang tot de Raadszaal te forceeren. Vat dat oogenblik af maakt de Raad den in druk, dat hij een politiek lichaam ge worden is, daar de strijd der richtin gen er in zichtbaar wordt. Natuurlijk ga;ut dat voort, wanneer in het jaar 1899 liet arbeiderselement in hat ge meentebestuur optreedt. De evenredi ge vertegenwoordiging, waaronder in geheel Nederland nu de gemeentera den gekozen zijn, aanvaardt officieel het beginsel, dat de Raad eoa poiilieK lichaam is; ofschoon Idj dat al lang was, werd vroeger toch door velen de fictie gehuldigd, dat de bekwaamheid van de candidaten all-en maatstaf mocht zijn en hun politieke overtui ging eer. bijkomstige toevalligheid was, zonde.' gewicht. De thanvigeerende wet is dus op recht, zij verklaart door hare in richting onomwonden, dat de ver- deeling van de tetels moet geschieden naar de sterkte der politieke par tijen, zelfs zóóver, dat binnen elke bestuursperiode een zetel om zoo te zeggen erfelijk is m de politieke rich ting, wa staan zij aanvankelijk was toegevalion. Er is nog iets anders belangrijk veranderd, namelijk de maatschappe lijke stand van do personen, aan wie hel bestuur van de gemeente is toe vertrouwd. Dertig jaar geleden be stond de Raad uit wat men noemt deftige personen; de middenstand werd e. ter nauw er nood in vertegen woordigd er aan de toelating van een arbeider in den Raad geen oogenblik gedacht; lioe verbaasd zouden die aanzieniijke heden zijn geweest, wan neer hun was voorgesteld, ook de slem van den arbeider in hunne ver gaderingen te hooren. En zie nu de verandeiring, in den tijd van een kwart eeuw. de patriciërs maken or haast geen deel van irit, de gemeente wordt geregeerd door vertegenwoór digers van den middenstand en door arbeiders. Wij hebben ook in dit opzicht wei zeer snel geleefd. Had i' tiid en ruimte, dar zou ik graag de geschiedenis schrijven van al die wisselingen in de laagste de cenniën van jaren, veranderingen en wijzigingen, die niet altijd duidelijk waren, ofschoon zij ten slotte in één richting zijn gegaan, die van het deinocratisch bewind. Al die verkie zmgscampagnes namelijk, bekeken in bun onderling verband, zijn zeer interessant, al waren ze voor een neutraal dagblad niet altijd even ge makkelijk of aangenaam. De geesten zijn namelijk (en het is verklaarbaar) in verkiezingstijd feller dan anders, de stemming is dus eerder geprikkeld, de ecne partij meent, dat de andere in het neutrale dagblad bevoordeeld wordt en omgekeerd. Van die stem ming zijn ook bij de laatste verkie zing symptomen opgemerkt. Op een en denzelfden dag ontvingen wij een klacht van een lid van partij A. 'over onze vermeende sympathie voor partij K en van een lid van partij B. een klacht over voorkeur, die hij bii ons opgemerkt meent te hebben voor partij A. Twee dagen later klaagt iemand over de plaatsing van een advertentie, die niet in zijn geest is, terwijl zijn politieke tegenstander ons verwijt, dat die werd opgenomen in het tweede blad, „zeker omdat wij die achteraf wilden houden." Wij achten bij deze en bij vorige gele genheid aan het leerzame verhaal van den molenaar, zijn zoon en hun ezel en namen ers voor, rustig door te gaan met wat wij altijd, ik mag wel zeggen met pijnlijke nauwgezetheid, deden; ieder het zijne geven, elke partij datgene wat haar toekomt. De Raad is nu om, van rechts links geworden, want do 13 sociaal democraten vormen met de 2 vrijzin nig-democraten en de 2 vrij, liberalen reeds de meerderheid van het totale cijfer 33, daarbij moet dan in elk ge val nog gerekend worden mevrouw Willekes Macdonald en de eenige communist, samen 19. Het is evenwel de vraag, of wij deze meerderheid bij belangrijke stemmingen vaak zul len zien optreden, omdat dwars door de politieke scheiding de demarcatie lijn loopt van den democratische» geest. Ofschoon wel géén van de ge kozenen zich voor niet-democratiscit zal willen uitgemaakt zien, is er toch zeker groot verschil van nuance, ge lijk ieder die de lijst van de gekoze nen vóór zich neemt, gemakkelijk op- markt. Dat Haarlems gemeenteraad rechts was, heeft juist drie jaar geduurd; in het najaar van 1916 werd die meer derheid behaald bij de verkiezing van Mr. W. F. van Slooten. Bij de laat st® Kamer.-erkiezi-ag onder viguear van dd wet op de evenredige verte g en woord iging bleek al, dat de Raad vermoedelijk weer links worden zou. Untusscbeu is het natuurlijk vol- strekt niet zeker, dat nu ook op den duur de Haarlemsche gemeenteraa 1 links zou blijven. Dat hangt van allerlei omstandigheden af, o.a. van de beschikbare personen en ten slotte van 't nieuwe element, dat met- l tertijd zal optreden, de vrouwelijk- kiezer. Een vernieuwde zwenking naar don rechts-politieken kant blijft dus, wanneer de vrouw optreedt, al tijd mogelijk. Misschien is het moment om de ba lans van de laatste rechtsche meerder heid op te maken nog niet aangebro ken, daar de nieuwe Raad pas met September optreedt en de bestaande dus nog drie maanden te leven beeft ik zal dat dus nog uitstellen maar wil toch nu reeds zeggen, dat er in die drie jaren ijverig gewerkt is. Wet houder Heerkens Thijssen, gesteld voor de moeilijkheid om eer: zwaar hellenden financieelen toestand over eind te houden, heeft daarvoor met ijver en toewijding gewerkt (dat hij ons daardoor met verschillende nieu we belastingen heeft moetan verheu gen, kan hem moeilijk kwalijk geno men worden) en ik kan mij voorstel len, dat hij bet welslagen van onze laatste leening beschouwt al3 een be wijs. dat Haarlem's crediet in den lande nog allijd groot is. Wethouder Bruch is in deze be schouwingen altijd geprazen om zijn durf, zijn frissche opvattingen en wel sprekende verdediging van de zaken die hij voorstelde. Wethouder Bomans ten slotte is voor Haarlem hoofdzakelijk de man van de lichtfabrieken geweest. Ter wijl zij evengoed als ieder ander de schaarschheid van kolen hebüen ge kend, werd aan Haarlem's Ingezete nen meermalen een grooter rantsoen toegekend, dan in vele andere ge meenten, terwijl zij verschoond ble ven van de ellende, die in grootere steden den gebruiker werd aange daan in den vorm van gasiooze uren. Menige bijbetaling is aan wie daar mee moeite hadden, kwijtgescholden. Ik heb daarop vroeger ai gewezen en herbaal het nu gaarne. Ook de indus trie, die veel licht of drijfkracht noo- dig had, heeft niet te klagen over ge brek aan welwillendheid. Wethouder Bomans bracht boven dien een flinke verhooging der loonen tot stand. Van den vierden wethouder, den beer Johs. de Breuk, is weinig te zeggen, omdat de omstandigheden zijn wel moesten remmen. Ge brek aan geld en aan materialen heb ben veroorzaakt, dat de afdeeling Openbare Werken haar vleugels niet uitslaan kon. Kn daarmee komt ik van zelf tot de hoogst belangrijke vraag, wie den nieuwen Raad aanvoeren, w. z. wie in het College van B. en W. zit ting nemen zullen. Deze quaestie is nog niet opgelost. Naar evenredig- beid van het aantal Raadsleden, moe ten er twee ten deel vallen aan de sterkste groep, die der sociaal-de mocraten. Dal, de daarna sterkste fractie, de Roomsch-Katholxeke. met haar 9 zetels, geen deel zou heb ben aan het dagclijksch bestuur, is niet aan te nemen. Intussclien is de weg naar de vergaderkamer van B. en W. nog niet effen. Op het laatst te Arnhem geliou- den partijcongres der S.D.A.P. is een motie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat in plaatsen, waar geen soc-dem. meerderheid is verkregen, alleen dan tot het bekleeden **an een wethoudersambt moet worden over gegaan indien voldoende vaststaat, dat mede daardoor de verwezenlij king van belangrijke punten van het gemeenteprogram wordt verzekerd en vastgesteld, dat nergens een welhou- derszetel zal worden aanvaard zon der dat vooraf door de partij afdee ling of federatie de wenschelijkheid der aanvaarding is uitgesproken. Mr. Bomans verklaarde nog Woensdag avond j.l. (ik citeer uit ons uitvoerig I verslag)„nimmer zullen de Roomseh 'Katholieken bij een evenredige ver- oeeling van de wethouderszetels, een wethouderschap aanvaarde.!, op voor waarde dat zij programpur.tf n aan vaarden, die niet de hunne zijn." Elders in dit nummer wordt een en ander medegedeeld over de mogelijke samenstelling van het nieuwe dagelijksch bestuur. Laat •k er alléén dit van zeggen, dat reeds genoemd worden de neeren Nagt- zaam, Reinalda, Gerritsz, Mr. Bruch ei. ook de oud-wethouaer Loosjes, die door de vrij-liberalen weer m den Baad werd gebracht. Het spreekt van zelf, a at indien er een uio-ius wordt gevonden, ook Mrs. Bomans en Heer-! kens Thijssen in aanmerking komen.1 Hoe zich dit alles ontwikkelt, zal nader blijken. Misschien zal de oplossing liggen in de democratische lijn, die. zooals ik hier boven deed opmerken, de politieke snijdt. J. G. P. 't Is nog de tijd van 'l duelleeren met nota's tusschen Clemenceau en B rockdorif-Ran 1 zau. Thans, is de nota van Duiischland gepubliceerd over de schuld vraog- quaestle. In 't kort gaven we den in houd van dit betoog reeds weer. l ei aanvulling zij evenwel nog medege deeid, dat de nota aldus besluit; „Het Duitsche volk, dat nooit de verantwoordelijkheid voor het uitbre ken van den oorlog op zich heeft ge nomen, kan niet recht eischen, a at zijn vijanden mededeelen, om welke redenen en met welke bewijsmiddelen zij zijn schuld voor alle schaden en al het lijden van dezen oorlog (ot basis voor de vredesonderhandelin gen maken. Het kan zich daarom niet met de opmerking laten heensturen, dat het door de geallieerde en geas socieerdc regeeringen door toedoen van een bijzondere commissie in zake de verantwoordelijkheid verzamelde materieel een binnenlandsche aange legenheid van deze regeeringen is. Deze levenskwestie van. het Duitsche volle moet openlijk besproken worden. De methoden der geheime diplomatie zijn hierbij niet op haar plaats". De Duitsche vredesdelegatie ont kent dus de verantwoordelijkheid van Duitschland voor 't uitbreken van den oorlog. Voorts is openbaar gemaakt 't vol ledige antwoord van Clemenceau over de quaestie van 't Saarbekken. Het blijkt, dat de persberichten juist ge weest zijn, dat de Entente 't plan, in zijn algemeenen opzet, handhaaft. De Entente is niet geneigd daarin een ander te over wegen De nota antvvoordt vervolgens op de technische bezwaren van de Duit- scliers en staat eon wijziging toe wat betreft de voorwaarden van de terug betaling in geval van terugkoop door Duüsci liana. Het „Petit Journal" geeft een toe lichting bij de concessie der gealli eerden aan Duitschland inzake het Saai-gebied. liet werd in strijd met de beginselen der Entente geacht, dat bevolkingen, die werden uitgcaioo- digd over haar eigen lot te beslissen tegen haai- wil zouden kunnen ge annexeerd worden als compensatie voor een niet-betaalde schuld. Op grond hiervan heeft de raad van vier een nieuwe bepaling gemaakt, die aan Duitschland toestaat, voor hei geval het niet een voldoende hoeveel heid goud kan bijeenbrengen, binnen den vastgesteld en termijn Frankrijk op een andere wijze schadeloos te 6tellen. In de conferentiekringen te Parijs meent men dat het tegenvoorstel der Duïtscüers heden of Woensdag zal worden aangeboden. Gegeven de waarschijnlijk groote afmetingen zullen de technische commissies en do Raad van Vier wel een tiental dagen noodig hebben voor de uiG werking van het antwoord. Hel de finitieve antwoord zou dus ongeveer den achtsten Juni aan do JJuitsche delegatie kunnen worden medege deeld aan welke daarna een zeer korte termijn, van waarschijnlijk niet meer dan drie dagen, zal ge geven worden voor het nemen van de definitieve beslissing, geval het \erdrag ten slotte door de Duitschers zal worden aangenomen, zal de onderteekening dan tegen vijftien Juni kunnen plaals hebben. Men is er van overtuigd dat de Duitschers zullen eindigen te tee kenen, maar alle maatregelen zijn getroffen voor het tegenovergestelde geval. Onmiddellijk na de weigering te teekencnzullen de geallieerde legers hun opmarsch beginnen op den rech teroever van den Rijn. Tenzelfder tijd zal de conferentie besprekingen beginnen over een afzónderlijken vre de met Beiereu, Baaen en YVurtem- berg, waarmee ze naar de meen mg van talrijke Franschen bad moetin beginnen, ora de eenheid van het Duitsche rijk te breken, dat nog immer een geduchte kracht zal kun nen worden. De Franschen, die niet zeer voldaan zijn over de voorwaar den die Frankrijk door het verdrag vervuld ziet, zijn van meening dat dóór een dergelijke handeiwijs die voorwaarden belangrijk beter -had den kunnen worden. Uit Parijs wordt gemeld: „Naar te verstaan wordt gegeven zullen do concessies, waartoe üe Entente be reid is, meer betrekking hebben op de wijze van betaling dan dat zij eene vermindering van het te betalen bedrag beoogen. Volgens de leden van de economische commissie zouden door de voorgestelde concessies de oorspronkelijke voorwaarden, die de Amerikanen aanvankelijk hadden voorgesteld, weer hersteld worden. Destijds waren de Amerikanen m eene hopeloozc minderheid. Sedert echter de Duitschers begonnen zijn met over de voorwaarden te beraad slagen, hebben de Fransche staat huishoudkundigen hunne inzichten geheel gewijzigd en ze gclooven thans, dat de Amorikaansche opvatting noodzskohjk tot haar recht moet ko men. De uitslag, dien men verwacht van de wijzigingen, welke men thans overweegt, is, dat de Duitschers dan het verdrag zullen aanvaarden." In Parlementaire kringen te Wee- nen verluidt, dat Duitsch-Wesl-Hou garije door de vredesconferentie aan Duiisch-Oostenrijk zal worden toege- Verspreld nieuws DE SPOORWEGSTAKINGEN in Oost-Pruisen zijn opgeheven. NAAR HUIS. Gemeld wordt da' voor einde Mei ÏOO.UUO en in Juni 200.000 Amerikaansche soldaten na er huis zullen gaan. NOODLOTTIGE BRAND. Bij eem brand aan het station te Lud wigshafen kwamen ongeveer 30 Fransche soldaten om 't leven, 100 zijn er gewond. ALLE DUITSCHE DUIKBOOTGN zijn thans aan de Entente uitgele verd. NIEUWE WOELINGEN IN DUITSCHLAND. Te Dusseldorf. Duisburg en andere steden is een Bolsjewistisch oproer verijdeld. DE ENTENTE EN RUSLAND. Da Raad van Vier zal de regeering Kollsjak en Denikien erkennen, in dien zij zich verbinden tot bij eenroe ping eener constituante in Rusland. HULP VOOR RIGA. Riga wordt door bemiddeling van de Entente snel van levensmiddelen voorzien. De el lende is daor groot; ea wordt door de bevolking veel gebrek geleden. DE VROEGERE DUITSCHE SCHE PEN. De Raad van Vier heeft aet behoud door Amerika van alle Duit sche schepen in Amerika in beslag genomen gesanctioneerd. EEN ALGEMEENE STAKING? Tn een socialistische proclamatie uit Milaan wordt een 24-nrigo staking van de socialisten in alle landen aan gekondigd als protest tegen de vre desvoorwaarden. TEGEN WOEKERAARS. In Kladno bij Praag werden voor het Raadhuis een aantal galgen opge richt. Alle personen die van woeker verdacht werden moesten zweren dat zij nooit meer zouden woekeren. Wanneer zij weigerden werden zij met een onmiddellijke executie be dreigd. DYNAMIETONTPLOFFING. Door onvoorzichtigheid van kinderen heeft te Leuven een ernstige dyna- mietomploffing plaats gehad. Spe lende kinderen vonden in het water een doos, die zij trachtten te openen. Na eenige pogingen had eensklaps een Ontzettende ontploffing plaats van het dynamiet, dat zich in de doos moet hebben bevonden. 3 jon gens wei den onmiddellijk gedood, ter wijl 3 anderen zwaar werden ge kwetst. Een hiervan bezweek aan zijn wonden. De slag werd in de ge heel© stad waargenomen, IN FRANKRIJK zullen in October de Kamerverkiezingen gehouden wor den. DE RIJNLANDEN. De Rheini- sche Zeitung maakt geheimzinnige toespelingen op de ijverige propagan da die in den laatste» tijd gemaakt wordt voor het denkbeeld de Rijn landen van Duitschland uf te schei den. Eenige dagen geleden hebben de Centrum-leden gezamenlijk met een redacteur van de Kölnische Volkszei- tung en andere personen uit Wiesba den en Aken een hoogpolitieke be spreking gehouden met den Fran schen generaal Mangin, te Mainz. Het blad schrijft Wij ineenen te weten waarover de besprekingen gingen. De zelfde krachten zijn achter de coulis-: sen aan liet werk, welke op het einde van het vorig jaar werkten om een bufferstaat te vormen. ülatlsmeaws CIRCUS CARRé. De artisten van het circus hadden gisterenavond wederom de dankba re taak, voor een uitverkochte tent te spelen. Hierdoor waarschijnlijk duurde het geruimen tijd, alvorens ieder op zijn plaats zat, zoodat het eerste nummer ons ontging, door de rijen van bezoekers, die tusschen de arena en het publiek op de voorste rijen liepei*. 't Programma liep vlot van stapel. Men huiverde om den vlammenspu wende» lndischen fakir; de vroohjke Volendammers vielen zeer in den smaak; de menschaap hield zijne imi tatie al slingerende en zwevende zoo goed vol, dat vooral hel jeugdige deel van het publiek hem een aap waande. The six musical Stars, de acrobaten en La Dame Blanche oogstten een welverdiend applaus. Uit de tweede helft waren een tweetal nummers ge schrapt; het waggelende phenomeen bleek ongesteld te zijn, wat ieder menech op den duur moei worden, als hij zijn leven aan waggelen wijdt-, doch de kunstwielrijders, Mr. Strad- more met de sterke tanden en niet het minst de Directeur zelf gaven ons volop te genieten, liet is won derbaarlijk wat de heer Albei t Carré mot zijne Hollandscho paarden in zoo korten tijd heeft bereikt. Het pleit zoowel voor zijn aresseer- kunst als voor de verstandelijke ver mogens van onze binnenlandsche ros sinanten. Telefoondraad. In de middagzitling stonden eerst terecht E. v. V., tuinder te Alkmaar, thans gedetineerd uit anderen hoofde en C. T., schipper, eveneens te Alk maar, beschuldigd op 4 November 1918 ongeveer 800 M. telefoondraad weggenomen ie hebben onder Haar lemmermeer. Het draad behoorde toe aan het Rijk der Nederlanden. Beide beklaagden bekenden. Eisch tegen beiden 1 Jaar en 6 maanden gevangenisstraf, v. V. vroeg een lichtere, T. een voorwaardelijke straf. Rijwieldiefstal. Da 19-jari£g wagenmaker G. K., wonende ie Nieuwendam, thans ge detineerd ter zake van diefstal van koperdraad, nam op 18 Ociober 1918 te Landsmeer een rijwiel weg ten nadeeie van J. de B. De fiets had, nieuw, f 120 gekost. Bekl. bekende. Eisch: 1 jaar gevangenisstraf. Re geeringsbloem. Tenslotte nam in het beklaagden bankje plaats de 24-jarige J. A v. R., die in December van 't vorige jaar, toen hij wel eens dienst deed als „afscheper" bij de N. V. YVessanen en Laan te Wormerveer, zich ten nadee ie van genoemde firma schuldig maakte aan diefstal van 4 baaltjes regeeri ngsb loem Bekl. voerde tot zijn verontschuldi ging aan dat hij op het tijdstip van den diefstal pas getrouwd was, veel zorgen had en niet goed kon rond komen. Thans had hij weer een goede be trekking als tuinman en huisknecht te Wormerveer. Het O. M., ofschoon begaan met de zen beklaagde, die nog nooit met den strafrechter in aanraking is geweest, meende niettemin, daar hij misbruik van vertrouwen in dienstbetrekking had gemaakt, geen voorwaardelijke straf te moeten vragen en eischto.be- klaagde's veroordeeling tot een ge vangenisstraf van 3 maanden. UITSPRAKEN. Allen overtre dingen Distribqtiewet: N. K., koop man, te Haarlem, f 25 8ubs. 5 dagen met verbeurdverklaring van aard appelen. C. V., koopman, te Purmerend, f 10 suite. 2 dagen, met verbeurd verklaring van aardappelen. H. M., vischhandelaar, te IJmui- den, f 25 subs. 5 dagen met verbeurd verklaring van kazen. L. van Z., winkelier, te Haarlem, 6 150 eubs. 15 dagen. 1 1. J. J., slager te llpendam, 2. A. A. M., los werkman, te llpendam. No. 1 f 100 subs. 20 dagen, no. 2 f 1 subs. 1 dag met verbeurdverklaring van schapen. Y. H., koopman, to Purmerend, f 25 subs. 5 dagen. J. v. L.. los werkman, te Zaandam. f 10 subd. 2 dagen met verbeurdver klaring van aardappelen. H. K„ vrachtrijuer te Wijkeroog (Veisen), f 5 subs. 1 dag< met ver beurdverkiaring van aardappelen. A. v. d. V., koopman, te Haarlem mermeer, f 50 subs. 10 dagen met verbeurdverklaring van kazen. M. J- D., landbouwer, te Haarlem, vrijgesproken. I. M. R., koopman, te Haarlem; 2. G. A. M-, koopman, te Haarlem. Na 2. f 25 eubs. 5 dagen, no. 2 vrij gesproken, met verbeurdverklaring ven koperdraad. J. S., koopman, te Haarlem, f 200 subs. 40 dagen. S. W„ vrachtrijder, te Hillegom, f 3 subs. 1 dag met verbeurdverkla ring van runderhuiden en aardappe len. C. B. G., puddingpoederfabrikant, to Schoten, f 10 subs. 2 dagen, niet verbeurdverklaring van melkpoeder. G. P. v. d. G., winkelier, te Haar lem, f 30 eubs 3 dagen. J. C. W., huisvr. li. K., tc Haar- lem, f 10 suns. 2 dagen. k. v. L-, ingenieur ,te Haarlem, f 100 subs. 20 dagen. NED. MIJ. TOT BEVORDE RING DER TANDHEELKUNDE. Deze dagen hield bovengenoemde maatschappij haar vijfde jaarverga dering te Haarlem. De voorzitter de heer A. L. J. C. van Hasselt te 's-Hage, constateerde, dat de maatschappij voortdurend in (bloei toeneemt en reeds veel heeft tot stand gebracht in het belang der Tandheelkunde. De jaarverslagen werden goedge keurd. Er werd een bespreking geopend inzake het houden van een Nationaal Gongree in 1921. Mot algemeene stemmen werd soortgelijke bepaling aangenomen als bestaat voor gc-neesheeren en phannaceuten. waarbij het den letten van de maatschappij geoorloofd is. «en verbintenis san te gaan met een ziekenfonds, zonder de goedkr. van de maatschappij- De heer G. H. Bisseling, uit Den Haag, hield een lezing over: „Uit 'Ie geschiedenis der Tandheelkunst", verduidelijkt door lichtbeelden en een tentoonstelling van vele. sommi ge zeer kostbare boekwerken, platen en curiositeiten, betrekking heb bende op de Tandheelkunde. Ter eere van liet eerst© lustrum werd deze algemeene vergadering be sloten met 'n feestmaaltijd te Zund- voort. GAS EN PETROLEUM. Het gem. gasbedrijf schrijft ons: Naar aanleiding van. verschillends vragen van particulieren betreffende het verbruik van gas tegenover petro leum verzoeken wij u onderstaande proef in uw blad op te nemen: Voor het aan de kook brengen van 1 Liter water op een driepils petro leumstel was noodig 30 gram petro leum, wat in prijs overeenstemt niet 0.7125 cent. Kostprijs voor 1 Liter pe troleum 19 cent. Voor het aan de kcok brengen van 1 Liter water op ten gascomfopr v as noodig 37 Litei gas, wat in prijs overeenstemt met u.O&S cent. Kostprijs van 1 M3. gas 15 cent. Op gas kan men voor 15 cent 27 Liter water aan de kook brengen. Op petroleum kan men voor 19 ct. 26.0 Liter water aan de kook brengen. Uit bovenstaande blijkt dus, dat wat prijs betreft men goedkoopcr op gas kan koken. j GKV. VOORWERPEN. Tciug te bekomen bij: A. Warmerdam, K. Be- gijnestraat 11, rozenkrans. H. Waaie- wijn. Damstraat 18, cahier B E's- kamp, Koninginneweg N. etui met schrijfbehoeften. G. Dhigshol. Java- straat 0, zak tabak. A. J. Deimson, jEssciiilderstraat 34 rood, kopeulraad G. Sesing, N. Kruisstraat 22, zilver- bon. J. Faas, KI. Houtstraat 73, re ticule. J. Rondschaar, Ripperdart raai lu rood, houd. J. M. Vesler, Adr. Loosjesstraat 13, manchetknoop- -J- Schoen, Doelstraat 26 lood, hoeden- speld. J. Spoor, K. Houtstraat 4 kou- I sen. P. Jansen, Rozenpiiêeistraat 19, i jwielstoeitje A. dc Beo, Pmklaan 'bb, rozenkrans. Terug le bekomen bij'- H. Et-nzet, SaenreOamstraat 38 rood, gummibal len. J. C. Sclunidt, Sciiagchelstraat 17 rood, handschoen. M. Rozenkrans, Jacobijnestraat 21 rood, portemon- naie, R. van Hftrencarspel, v. Ee denstraat 17, rozenkrans in étui. M. Cremers, Amsterd a mschev aar t 58 rood, themaschrift. J. v. d. Goer, Gasihuislaan 162, rozenkrans. J. Drupsteen, Coltermanstxaat 14 2Vi centstukken. W. Klinkenberg, Antho- niesteeg 24, zwembroek. Duijts, v. Oorschotstraat 5, hond. C. Klugt, Krom 41 rood, jas. B. de Vries, Sucn- redainstraat 12 rood, kousje. G. H. K. Kruijer, Spaarnwouderstr. 112 ril., armbandje. J. Meijer, Zujflpoldersir. 74, sicutel. Feuilleton UIT HET LEVEN VAN GEOFFREY GILL, Detective door IVANS. 2) Het spijt mij erg, lieel ergl zei- dc Keiler, die eerst naar ziju l«ocd go- grepen had, alsof hij de „Hen-schaf ten" blootshoofds had willen toespre ken, maar wiens vrees voor den neêr- stroomenden regen zijd beleefdheid toch te machtig bleek, zoodat hij ue hand alleen maar aan zijn grijze 6nor bracht en dit óók al druipende versiersel met een snelle handbewe ging opstreek. Het spijt mij erg, heel ergl De twee Hnkerwielen zijn gebroken. Pista zal onmiddellijk met de paarden naar Vöröshegy rijden en met een anderen wagen 'terugkecren. En dat duurtvroeg 11c. niet zonder vreezen en beven. - Een uur. Het vooruitzicht was opwekkend! Mijn gezicht scheen de tolk van mijn gedachten te zijn, want Kellc-r ver volgde bemoedigend: De „Herrschaften" Kunnen in het rijtuig blijven zitten: het is daar droog. - liet was hier droog zei ik, ter wijl ik trachtte mijn vrouw en mij- zeiven zooveel mogelijk te beschutten tegen de door het geopende raam bin nendringende rogenvlagen. Als het raam nu dicht gaat, zullen we het hier niet meer Kunnen uithouden. Wij hebben t© Budapest reeds voldoende van stoombaden geprofiteerd! Béia K. alter krabde zich achter het oor. Hij dacht eenige oogeablikken na en vroeg' loen belangstellend: De „Hei-schaften' zitten tocli wei geieakhehjkt Man, zie je dan niet, dat onze bank zóó sterk helt, dat we werk heb ben om met naar buiten in de mod der te glijden? vroeg ik ongeduldig. 'I Best lijkt ine maar, dat we eruit komen. We hebben gelukkig water dichte, loden regenjassen. Daar men vrouw zich met geest drift vóór dit denkbeeld verklaarde en het portier eindelijk voor onze ver- eenigde krachtsinspanning zwichtte, stonden we eenige oogenblikken later onder een zwaren beukenboom, waar van eik blad in een druipend gootje herschapen was. De paarden werden uitgespannen; Pista, de koetsier, be steeg het eene en, het andere bij den teugel leidende, verdween hij weldra in de vallende duisternis. Intusschen had Béla Kellor de lan tarens met veel moeite van het rij tuig genomen en aangestoken. Hij kwam bij ons onder den boom en zet te ze, ter weerszijde van ons, op het natte mos. Het was blijkbaar zijn doel, wat gezelligheid aan to brengen; en dat gelukte Item ook in zóóverre, dat thans onze bemodderde schoenen Keurig verlicht waren. Onwillekeurig begonnen we le lachen, hetgeen aau Keiter de opmerking ontlokte: Ja, men moet zijn leed met opge wektheid dragen! Toen werd het stil en weldra was het gentel duisier. Na een half uur (en een prettig had-uurtje was het niet!) hield de re gen op. De boome-n bleven nauruipen, maai' hier en daar gluurde reeds een sterretje door het gebladerte. Wij overlegden juist of wij liet undere rijtuig maar riet tegemoet zouden loopen, toen er iets verrassends ge beurde. Achter ons, uit liet stikdonkere bosch, klonk plotseling do klank van een viool. Was het al.zonderling, op die plaats en op dót uur dien klank to hooren, de wilde, sombere melodie, die ons uit de duisternis tegenzweef- de, was zóó aangrijpend, dut wij ademloos luisterden. Het was geen gewone Hongaarsche - muziek, geen van die zwaarmoedig-sentiuienteeie .wijzen, die zoo duidelijk de bel r-cker.is doen uitkomen van de Hongaarsche spreekwijze: „Sirva örül a Magyar "1;. Het was veeleer de noodkreet van een menschenziel: schrijnend treurig en hopeloos somber, nu eens opkrij- schend ais in onbedwingbare smart, dan weer zacht klagend als in stille berusting. Mijne vrouw had haar hand in de mijne gelegd en ik voelde, dat zij sidderde. Over het algemeen ben ik 'n ietwat nuchter aangelegd mensch, maar ik moet bekennen, dat het mij bij deze muziek koud over den rug liep. Ik geloof niet aan voorge voelens, maai' toch begreep ik nu, wat meer impreesionabele menschc-n daar onder verstaan: aan klanken, als wij hier hoorden, paarden zich oomvillo- keung gedachten aan ongeluk en dood. Met een dissonant, die bijna als 'n schreeuw klonk, hield de muziek plot seling op. Een oogenblik bleef het doodstil. Heerlijk, prachtig, onvergelijke lijk! klonk de stem van Béla Kei ler naast ons. Wat 'n kunstenaarl Wat 'n temperamentl /.oo iets kan alleen maai- lmre, de CzigAnyl 2). Wie is lmre, de Czigényï vroeg ik, door Keller's ongekunsteld, maar in zijn uitingen zeer „aardsch" enthousiasme uit den hemel (of was 1) „Weenend jubelt de Hongaar". 2J Zigeuner. liet de hei?) weer in een druipend bosch verplaatst. Ja, wie is lmre, de Cziganv? herhaalde Keiler op peinzeuüen toon en zweeg! Deze slotbewaarder was toch een zonderling heer, en hij had in zijn optreden iets, dat mij prikkelde. Üp dit oogenblik hooiden wij dui delijk, dat er in het bosch gelQOpen werd. Rechts van ons trad daarop een gestalte op den weg. Onze lantarens, die tot dusverre duor de boomstam men voor hem onzichtbaar gebleven waren, moesten dezen nachteiijken musicus nu wel opvallen. Hij bleef stilstaan en spiedde blijkbaar in onze richting- Jó estét kivanok! 1) klonk het toen droog en met een licht tintje van ironie. De man trad naderbij. Keiler nam een van de lantarens op en liet het licht daarvan op zijn gezicht en ge stalte vallen. Een krachtig, buigzaam lichaam, als van 'n jongen man; maar dc trekken waren scherp geteckend en verrieden een leeftijd van ongeveer veertig jaar. Groote. felle, zwarte oogen, flikkerend m den glans van onze lantaren; 'n zware snor, neder- hangend over de mondhoeken; kleine, gespierde handen; snelle, sierlijke be wegingen. Zóó was het beeld van den I) Ik wensch u goeden avond! man, die uit den nacht iot ons gekc men was. Hij was gekieed in dc ge wone dracht der boeren uit die streek, met hooge laarzen en een schapen vacht, die hem, bij wijze van mantel, los om de leden hing. Onder het licht van Keilers lanta ren bleef hij een oogenblik onbeweeg lijk staan; toen nam hij met een vlug ge beweging de tweede lantaren van den grond op en met een wat sarcas tisch: Szabad kéreiu! 2) richtte hij het licht daarvan vol op mijne vrouw, en mij. Dadelijk maakte hij een diepe buiging. De „gnüdigö Herrschaften" zul len mij wel willen verontschuldigen zeide hij, nu in het Duitsch cn op geheel veranderden toon. Ik ver moedde in liet geheel niet, dat ik te genover hooggeboren 3) vreem.telin gen stond. Ik ben uw onderdanigs!© dienaar! En hij boog opnieuw. 2) Is liet veroorloofd? 3) In het Duitsch gebruiken dc Hon garen dikwijls wat overdreven woor den en beelden van hun eigen taal. (Woiröi vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5