Hmileh's Dagblad HetbpooK van Vörosliegy Buiteniendsoh Overzicht TWEEDE BLAD. VrUdag 13 Juni 1319 Het ïooneel HET AFGELOOPEN TOONEEL- SEIZOEN EN DE STADSSCHOUW BURG. III. Zoodra Auloino directeur werd van het Thé&tre de l'Odéon te Parijs, be gon hij met een .nauwkeurig persoon lijk, onderzoek, of van allé plaatsen in zijn schouwburg voldoende zicht was te verkrijgen op het tooneel en toen hem bleek, dat dit niet het geval was, nam hij den radicalen maatregel het gebouw een half jaar te sluiten en zoodanig te verbouwen, dat er zelfs op het schellinkje geen plaats meer was aan te wijzen, vanwaar men hei tooneel niet in zijn heele breedte kon overzien. Hieruit volgt, dal onze stadsschouwburg niet het eenige thea ter is, dat plaatsen bezit, van waar je - om met den heer Trenïté te spre ken alleen maar een spel zou kun nen volgen, dat midden in het parket wordt gegeven. Trouwens, wie wel eens in de Grand Opéra te Parijs is geweest, zal evenals wij mis schien de ondervinding hebben opge daan, dat je in sommige loges de mu ziek uitstekend hoort, maar niet veel meer ziet dan de ruggen en de zeer interessante kapsels van de voor je zittende dames. Over de slechte loge plaatsen is heel wai gemopperd door het publiek. Men waardeerde het blijkbaar niet, dat wij ook hierin groote stads-allures had- oen aangenomen. In ingezonden stuk ken m de bladen werd niet minder geëischt Uc.n uat de' commissie van beheer onmiddellijk verandering in dezen toestand en in nog zooveel fneer! zou brengen, maar der© stuurlui aan den wal toonden dal- mee, dat zij niet het minste begrty. bezaten van het theaterbedrijf. De schouwburg was door de stad aan vaard, zooals hij door uen bouwmees ter was afgeleverd en het was onmo gelijk hierin tijdens het seizoen ver andering aan te brengen. Maar-het is te hopen °n ook svel te verwach ten dat maatregelen zullen worden getroffen om gedurende de zomer maanden, waarin met wordt ge speeld» verbeteringen aan-?e brengen en dat in de eerste plaats aandacht aan de loges wordt geschonken. Mocht het blijken, dat afdoende ver betering slechts mogelijk is d-jor een radicale verbouwing, dan zal het voor beeld van Antoine voor de toekomst misschien een vingerwijzing zijn Ook de klacht omtrent het onvol doende zicht van sommige parterre plaatsen door het niet genoeg op- loopen van den vloer zal onder de oogen moeten worden gezien. Men heeft reeds getracht hieraan gedeel telijk tegemoet te somen door het ver- hoogen der zitplaatsen, maar deze maatrego is niet afdoende gebleken. De plaatsen nog moer te verhoogen, lijkt ons niet wenschelijk toe. JJezo .stoelen op stelten'' maken allesbe halve een fraaicn indruk zij doen aenkeu aan de verhoogde zetels de- poffertjes-baksters tn zouden bij een paniek allicht een gevaar voor struikelen kunnen opleveren. Misschien ware verbetering te vinden in een andere schaaks- gewijze plaatsing der stoe len, wanneer tenminste het open mid denvak uaartegen geen bezwaar ople vert. Wij meenen echter, dat, waar een dergelijke plaatsing der stoelen in de „Vereeniging" te Nijmegen met behouu van een open middenvak mogelijk is gebleken, ook in onzen schouwburg deze verbetering zou zijn aan te brengen. Dat de commissie van beheer verbe teringen, die ook tijdens het speelsei zoen uitvoerbaar waren, gaarne wil de bewerkstelligen, heeft zij bewezen door het doen aanbrengen van de verbiiiuingsdeur tusschc-n de hoogerc en lagere rangen. Vooral op avonden, waarop de schouwburg aan particu liere vereenigingen was verhuurd, bleek het gemis van is.i dergelijke deur een zeer groot bezwaar te zijn Wel was er verbinding tusschen de verschillende rangen te verkrijgen door miüuel van de brandtrappen, maar de brandweer sprak haar veto uit tegen het gebruik van deze nood uitgangen zoodat een andere uitweg moest worden gezocht. Door deze verbindingsdeur is thans een einde ge maakt aan den onmogelijken toe stand, dat bezoekers van de boven rangen buiten om moeten loopen om zich naar de beneden-foyers te bege ven, een stand, die op den duur lie. verhuren van den schouwburg aan dilettanten cnmogelijk zou heb ben gemaakt. Over deacoustiek in onzen schouwburg wordt zeer verschillend gec -i.j. .oor muziek is zij dat Feuilleton UIT HET LEVEN VAN GÉOFFilhï GILL, Detective door IVANS. 15) Toen ik na het einde van mijn ver haal, met een bezorgd gezicht vroeg, of we maar niet boter deden zoo gauw mogelijk te vertrokken (ik kende Maud en wist wal ik dcedl) keek ze allesbehalve enthousiast. Ik heb er oen oogenblik aan gedacht, of ik niet alleen blijven zou zei ik met 'n ernstig gezicht. Ik laat G. G. niet graag in den steek, wanneer hij op mij rekent. Maar als je er staat, ga ik met je meè naar Budapest of waar heen je wilt. Ik kan niet alléén gaan zei Maud. Ik mag je toch niet hier la ten, in zoo'n griezelige omgeving, on zelf aan den haal gaan. Ik mag jou toch niet hier aan mogelijke gevaren bloot stellen, om dat ik m'n vriend wil helpen! Neen, Maud, je gaat alleen of we gaan sa men. Laten wc dan samen gaan, over staal wel vast uitstekend, maar herhaaldelijk vernamen wij de klacht, dat bij tooneolvooretellingen op ver schillende plaatsen vooral in het parket en de voorste rijen parterre veel van het gesprokene verloren ging. Dat jui6t door de parket-en par terre bezoekers hierover geklaagd werd, is niet te verwonderen, daar deze plaatsen ln alle schouwburgen „acoustisch" het minst zijn aan te be- v en. Toch moet ondanks deze klachten de acoustiek in onzen schouwburg goed worden genoemd. Artisten als Royaards, Musch, Louis Bouwmeester, mevr. Van der Horst, mevr. De Boer, mevr. Mann zijn ook als zij zeer zacht spreken op alle plaatsen te verstaan. De klachten komen bij het eene gezelschap clan ook veel meer voor dan bij het andere en zij vinden hun oorzaak in het zeer onvoldoende articuleeren en het slor dig spreken van velen der tegenwoor dige jonge acteurs en actrices. Voor al bij het Hofstad Tooneel en bij het Neêrlandsch onder regie van Verka- de en uit den aard der zaak ook bij dilettanten wordt dikwijls zeer non chalant gesproken. Bij de opvoeringen b.v. van „Men kan nooit weten" en „Heerenmode" was dat soms ergerlijk en in elke zaal van de grootte van onzen stadsschouwburg zal bij zulk brabbelen veel verloren moeten gaan. Hier zal de verbetering in de eerste plaats moeten komen van de artisten, die zich zullen moeten bedenken, dat zij op het tooneel en niet in een kamer spreken. Dat zelfs het ge fluisterde woord, mits goed uitgespro ken, overal in onzen schouwburg kan worden verslaan, heeft. Willem Roy aards in zijn voordracht van „SaTdja en Adinda" bewezen. Aan de pilaren zitten wij al is het dan gelukkig ook slechts in fi guurlijken 2in „vast", en zoolang de schouwburg bestaat, zullen wij dank zij prof. v. d. Steur de 80 k 100 plaatsen achter deze logge gevaar ten moeten missen. Ook een belang rijke verdieping van het tooneel zal wel niet mogelijk zijn zonder een ra dicale bijbouwing en het is zeer twij felachtig, of de daarvoor benoodigde gelden door den Raad zouden worden gevoteerd. Wellicht dat over eenige ja ren, wanneer men vergeten zal zijn, hoe het den schenker van den schouw burg is vergaan, door particulier ini tiatief hier iets zou kunnen worden bereikt, maar men'zal goed doen hier op voorloopig niet te rekenen en te beginnen met die practische verbete ringen op het tooneel aan te brengen, die door de practijk noodzakelijk zijn gebleken. En dan zouden wij allereerst qp de décors willen wijzen. Het blijft voor ons een raadsel, hoe men er toe is ge komen het schilderen van de décors indertijd op te dragen aan den heer Doesburg, een décorschilder, die in alle opzichten niet meer op de hoogte van zijn tijd blijkt te staan. Over het algemeen valt het 'gebrek aan behoor lijke décors het schouwburgpubliek niet. zoo zeer op, doordat de meeste gezelschappen herhaaldelijk hun eigen décors medebrengen, maar wat onze schouwburg bezit, is eigenlijk meer dan poovertjes. Men behoeft zelfs geen tooneelcriticus „met een binocle" te zijn, om op te merken, dat het met onze eigen décors eigenlijk allerdroe vigst gesteld is. De zoogenaamde door den heer Doesburg geschilderde „roo- de salon" is alleen maar te gebruiken voor een hotelkamer of een O.W.'er- salon, zóó fel van kleur is dit décor en de „burgerkamer" is zoo vaaltjes en armoedig, dat zij slechts een zéér bur gerlijk en smakeloos milieu kan aan duiden. Feitelijk is alleen de „groene kamer" bruikbaar. En met deze 3 ka mer-décors, die nauwelijks goed ge noeg zijn voor een tooneelzaaltje te Hoorn of Purmerend, zou onze schouwburg het hebben moeten stel len, wanneer de „commissie voor ver betering van den schouwburg aan den Jansweg" ons stads-theater niet had geholpen door de aanbieding van haar twee zeer goede décors. Van alle schenkingen, aan onzen schouwburg gedaan, is die der décors wel het meest waardevol gebleken. Zonder die 2 décors toch zou het bespelen van den schouwburg feitelijk o n m-o g e- I ij k zijn geweest. Het tuindécor met de gestyleerde boompjes wekte zoodanig eten lach lust op, dat men het wijselijk maar niet meer heeft gebruikt. De tuinscè- nes worden nu voortaan gespeeld in het park, dat door den decorateur als bosch was bedoeld. Dit boschdoen is niet slecht, maar de daarbij behoo- rende „boschtogen" stammen weer uit den tijd van onze grootouders en be- hooren in een modern theater niet thuis. De ridderzaal is armelijk en zonder eenige fantasie gescnilderd het geheel is zoo slap van constructie, dat het heele kasteel bij ae geringste windvlaag op zijn grondvesten staat te trillen. En bij de laatste opvoering van „Tannhaüser" waren wij een oogenblik bang, dat bij den intocht der gusten een der ridders met een gedeelte van het slot over zijn arm liet tooneel op zou komen wandelen. Gelukkig zal het nieuwe llaarlem- sche gezelschap van de heeren Musch on Van der Horst voornamelijk "in el- gen décors spelen, maar dat belet 'n week of zoo zei Maud met een onschuldig gezicht. Over een week pas? Ik wil nu nog niet weg en je mag mij hier toch niet alleen laten, Willy! Er lag jsen wereld van verwijl in haar stem! Ik stond verbaasd over deze logica, 't llad werkelijk den schijn, alsof ik haar voorgesteld had, dat ik vertrek ken en zij blijven zou! Waarom wil je nu niet weg? vroeg ik. 't is een roman, Willy! De laat ste bladzijde zullen we samen lezen, Maud! Wij blijven alle twee! Dank je, WillyI En zóó was de zaak beklonken! Maud had nog veel willen vragen, zeggen en gissen. Maar ik was ver standig, ouidat ik doodmoede was. We kunnen veel denken en veel onderstellen zei ik. Maar 'n oplos sing vinden we tóch niet. Laten we er een nacht over slapen. Misschien hebben we morgen een boter inzicht in den samenhang van de feiten. Nu Is 't. voor mij een chaos! Thans was het „morgen"', maar licht in den chaos zagen we nog steeds niet. Onder het aankleeden gisten en onderstelden wij naar harte lust: Imre de CzigAny, de Gravin, Bé- la Keiler, het Spook van Vöröshcgy allen passeerden zij de revue. En we niet, dat in dezen toestand zoo spoe dig mogelijk verandering dient fe ko men. Vooral voor dilettanten, die bij hun opvoeringen uitsluitend op de décors van het gebouw zijn aangewe zen, is verbetering dringend noodlg. Bij de opvoering van „Het Lied door alle Tijden" heeft de regisseuse mej. WeeselB wonderen moeten verrichten, om iets toonbaars te leve ren, en hij" „De Storm" heeft de Haarlerasche Tooneelcluh overal „leentje-buur" moeten spelen om het tooneel tenminste maar iets te doen lijken. En dat stuk speelde gelukkig voor een deel nog in het donker! Het zijn voornamelijk „zetstukken" voor het maken van tuinhuisjes, kerkjes, poorten, muren, rotsen enz., waaraan in den stadsschouwburg groot of feitelijk tolaal gebrek is. Misschien zou de fout, die inder tijd werd begaan, nog goed zijn te maken door den neer Poutsma uit te noodigen het werk te completeeren, dat hem dadelijk had moeten worden opgedragen. Na dezen mineurtoon kan ik dit ar tikel gelukkig in den mineur eindigen met een woord van grooten lof voor üe zorg, die in onzen stadsschouw burg in het afgeloopen seizoen steeds werd besteed aan de aanklee ding van 't tooneel. Met de requisie- ten is het in den stadsschouwburg veel beter gesteld dan met de décors. De oproep aan hare leden van de Haarlemsche Tooneelcluh om aan ons theater meubels en andere tooneel- benoodigdheden af te staan, heeft goede resultaten opgeleverd. Men den- ke nu niet, dat de requlsleten-berg- plaats vol is. Volstrekt niet! Wij zijn overtuigd, dat de schenkingen van requisietcn ook in de toekomst dank baar zujlen worden aanvaard. Wan neer de firma Van Thiel niet herhaal delijk zóó welwillend had geholpen, dan zouden de tooneelmeester en de requisiteur over wie alle artisten en dilettanten steeds met de grootste waardeering spreken dikwijls lee- lijk met hun handen in het haar heb ben gezeten. Den grooten sma(ik van den heer Van Thiel, die ons altijd in zijn magazijn treft, hebben wij her- herhaaldelijk op ons tooneel terugge vonden. Wat dit'voor onzen schouw burg beteekent, zal ieder begrijpen, die zich herinnert, hoe het vroeger hiermee soms in Haarlem gesteld was. In mijn slot-artikel nog iets over de exploitatie van onzen schouwburg en het aanstaand tooneelseizoen. J. B. SCHUIL. De wijzigingen in hel vredesverdrag. De „Daily News" vernoemt uit Pa rijs, dat, naar- wordt geioofd, de voornaamste wijzigingen m het vre desverdrag de voegende zijn: Saar- beüken: ueen wijziging in de bepa ling, volgens welke het gebied geau rende 15 jaar onder bel beheer van den volkenhond komt. Er is evenwel een bepaling ingeiascht, die het dui delijk maakt, dat het in gebreke blij ven van Duitschiand op het eind dezer periode de mijnen in goud le nig te koop en geen afbreuk zal doen aan hot recht der inwoners om naar het Duitsche staatsgezag terug te keeren, indien zulks door een plebis ciet wordt beslist. Opper-Siiezie: Er is ernstige reden om te gelooven of de inwoners van dit I icd, z- fs indien zij overlieer- cehnnd Poolsch zijn, de Poolsche sou- vereiniteit boven de Duitsche ver kiezen. Er zal een volksstemming onder toezicht der geallieerden wor den gehouden. Terzelfdertijd wordt Duitschiand het recht gegeven tot een i edel ijken prijs zooveel kolen uit dit gebied te koopen, of het ple bisciet te zijnen gunste uitvalt of niet. Dit recht kan worden beperkt tot de periode, gedurende welke bet van de producten van het kolenbek ken van de Saar Is beroofd. De linker Rijnoever is onderwor pen aan Duitschland's loyale vervul ling zijner verplichtingen. De be zettingsperiode zal waarschijnlijk worden verkort. Te zelfder tijd zal het bestuur van dit gebied, voor zoo ver de geallieerden verantwoordelijk zijn, vrijwel zeker ondër civiel en geen militair beheer worden ge plaatst. Schadeloosetelling: De meening over dit vraagstuk is meer verdeeld dan ecnig ander en er is nog geen beslissing verkregen. Het is waar schijnlijk dat het Amerikaansche voorstel een definitief bedrag vost te stellen, dat den steun van eenige vooraanstaande Briische en Fransche autoriteiten achter zich, is prijsge geven, ten gunste eener regeling, waarbij de schatting der schadever goeding, die in verscheiden hoofd stukken, welke in het verdrag zijn gespecificeerd, is aangeduid, zal worden samengevat èn Duitschiand de gelegenheid zal worden gegeven, werden moe van het raden! Er was geen bepaald ontbljt-uur op Vöröshegy. in üe eetzaal was een ta fel gedekt, waarop twge groote scha len vol „semmei" 1) stonden. Uonka Keiier, frisch en knap ais altijd, han teerde eon groote zilveren koffiekan. Onder haar vroolijk uiterlijk meende ik iets zenuwachtigs te ontdekken. 01 was het mijn eigen wantrouwen, dai mij parten spee«te? Ik besloot het land eens te verkennen. „Jó réggelt ktvanok, lionka kisass- zony!" 2) zei ik in mijn beste Hon- gaarsch (ik kende slechts enkele spreekw ijzen, maar sprak die met 'n zekere bravoure uit!). Wilt u mijn vrouw .en mij'eens een lekker kop kof fie inschonken? Jó reggelt, .die gnadigon Herr- schaften! Zij maakte een lichte nei ging en schonk dadelijk de koffie in. Spraakzaam was ze niet! Hoe ia het vandaag met uw moe der' - vroeg Maud belangstellend. Wel wat beter, dank ul Ik meende op te merken, dat zij een snel len blik op mij wierp. Waarschijnlijk wist zij iets van mijn thuiskomen in het holst van den nacht. Dat was trouwens niet meer dan verklaarbaar, 1) Kleine broodjes, een Duitsch-Oos- teririjksch woord. 2) „Goeden morgen, juffrouw Uon ka!" hetzij een eigen schatting te geven of in elk geval opmerkingen te ma ken over do berekening der geallieer de commissie. Het ligt in de bedoe ling dat deze taak het einde van dit jaar zal zijn voltooid, inplaats van tot in 1921 voort te duren, gelijk in liet verdrag werd overwogen. Toelating lot den volkenbond. Hier tegen verzet Frankrijk zich krachtig, alhoewel do Fransche vertegenwoor diger in de commissie voor den vol kenbond, onder een onbelangrijk voorbehoud accoord gaat met de zeer liberale voorstellen, die deze com missie naar den Raad van Vier heeft gezonden. Het ls waarschijnlijk dat er thans geen bepaling dienaan gaande in het verdrag zal worden op genomen, doch de gevoelens ten gun ste eener opneming van Duitschiand op een vroegtijdig tijdstip nemen in kracht toe. Er zullen waarschijnlijk niet-formeele verzekeringen worden gegeven over hetgeen vagelijk kan worden omschreven als „Duitsch land's goed gedrag". Het Duitsch-Oostenrliksehe antwoord. Het Duitach-Oostenrijksche ant woord op de vredesvoorwaarden ver klaart dat daardoor Duitech-Oosten- rijk beroofd zou worden van de on ontbeerlijke middelen tot wederop bouw. Geprotesteerd wordt tegen de verbrokkeling van het land. Drie kwart der levensmiddelen zal de staat nu buitenslands moeten koopen. Voor steenkolen enz. Is bet land ge heel afhankelijk van het buitenland. Bovendien wordt de aankoop van grondstoffen enz. in het buitenland onmogelijk door de aantasting van het kapitaal door de vredesvoorwaar den. EEN WET VOOR DE COMMUNI- SEERING. Aan het Duitsche ministerie van binnenlandacne zaken wordt een wets ontwerp gereed gemaakt voor de com- muniseerino der bedrijven enz., dat aan verschillende organisaties zal worden toegezonden, opdat -zij hare houding daartegenover kunnen bepa len. In dit ontwerp, dat 12 paragra fen bevat, wordt aan de gemeenten het recht toegekend om in het be lang van het openbare welzijn en in gevai er dringende redenen aanwe zig zijn, ondernemingen, die hoofd zakelijk voor plaatselijke doeleinden werken, onder gemeentelijk bestuur te stellen en over te nemen. In het ontwerp wordt deze overneming af hankelijk gemaakt van de toestem ming der landelijke centrale autori teiten. PARIJS GEDECOREERD. De stad Parijs is gedecoreerd met bet Oorlogskruia. ötafismauws EEN STAKING AAN DE CAOUT CHÖUCFABRIEK VAN DE FIRMA ME.iENS? ln aansluiting met het gister reeds meegedeelde schrijft-men ons: Sinus geruimen tijd zijn ae Alg. en- de Roorasch-katholieke -Vereen, van Fabrieksarbeiders bezig, te po gen de loonen en de arbeidsvoorwaar den van het personeel aan bovenge noemde fabriek verbeterd te krij gen. Het personeel aan deze fabriek is namelijk voor het overgroote deel lid van beetle voornoemde organisa ties, waarvan het merendeel in de Alg om eene (Nedcriandsche Vereeni- ging van Fabrieksarbeiders}. Nadat hierover eenige besprekin gen met hot personeel hadden plaats gevonden, werd door hot Hoofdbe stuur van de Nedarl. Vereen, v. Fa brieksarbeiders 23 April 1.1. waarin mede namens dat personeel gevraagd werd, de volgende arbeidsvoorwaar den in te voerem: 1. 8-urendag met vrijen Zaterdag middag (45-urige werkweek). 2. Minimumloon voor arbeiders van 23 jaar of ouder bij aannemen te stellen op f 22.— per week, om met drie een-jaarlijksche verhoogingen von resp. f 2.—, f 1.50 en f 1.50 te stijgen tot een minimum van f 27.— per week. Voor jeugdige arbeiders als minimumloon: 17 jaar f 10.18 jaar f 12.—; 19 jaar f 14.—; 20 jaar f 16.— 21 jaar f 18.—; 22 jaar f 20.—; 23 jaar f 22.— per week, te bereiken met half- iaarlijksche verhoogingen van f 1. per week. 3. Een jaarlijksch en achtereenvol gend verlof van 5 dagen met behoud van loon en een reispenning gelijk aan drie dogen loon. Dato 6 en 27 Mei d.a.v. herinnerde het Hoofdbestuur van voormelde or ganisatie de firma Merens nogmaals aan bovenstaand verzoek, doch ont ving op geen van alle brieven ant woord Intusschen vergaderde het perso neel meermalen, en gaf te 11;ens te kennen, daarover zeer ontstemd te zijn en verzocht het Hoofdbestuur, scherpere maatregelen te willen ne men. In den loop der vorige week werd dan ook door het personeel be sloten, aan het Hoofdbestuur op te want zij sliep natuurlijk in de woning harer ouder» en had ons kloppen aai. de ruiten gehoord. Wat n prachtig weer voor het feest van vandaag! zei ik. Ik wilde haar zoo gaarne aan het spreken krij gen! PrachtigI Mijn succes bleef beperkt tot dit ééne woord. Hoe laat zal het beginnen? vroeg ik, zonder mij te laten afschrik ken. Half één. Nu gaf ik liet opi Laten wc vanochtend het bosch nog eens inwandelen zei ik tot mijn vrouw. En wij ginaen over de au,. brug en wandelden. Eén uurl Wij bevinden ons buiten 't ëlot, op het bergplateau. Vóór de bree- de slotbrug is een soort van feestter rein aangelegd: een zeer ruime hou ten dansvloer en daaromheen tafel tjes, waarop kannen met jongen wijn. De Graaf, de Gravin, Majoor Curtis, Keller met zijn dochter Uonka, mijn vrouw en ik allen zijn tegenwoor dig. Van alle zijden zijn de boeren uit den omtrok met hunne vrouwen, zonen en dochters toegestroomd. Er zijn zeker wel 'n tweehonderd men- schen. Op zij van don dansvloer zit 'n klein Zigeuner-orkestje: een vijftal violisten dragen, aan de firma Morons oen ultimatum ie stollen. Namens de Algemeen0 (Nod. Ver.) en de Roomsch-Katliolieke organisa tie is thans, aan de firma Merens een schrijven verzonden, dat, zoo niet uiterlijk aanstaanden Zaterdag de arbeidsvoorwaarden in gezamenlijk overleg zijn vastgesteld, Maandag 16 Juni door het personeel liet werk niet zaJ worden horvat. Ook in het laatste schrijven ver klaren de Hoofdbesturen zich vol komen bereid, met de firina Merens in onderhandeling te treden. Blijft ook thans de firma Merens bij haar eens ingenomen standpunt, de organisaties niet te willen erken nen en de arbeidsvoorwaarden niet overeenkomstig het gedane Verzoek te verbeteren, dan zal derhalve aan staanden Maandag aan deze fabdiek het werk gestaakt worden. De sta king zal dan gaan om de erkenning van de organisaties en verbetering van loon en arbeidsvoorwaarden. Arr, Rechtbank UITSPRAKEN. F. T. varensgezel te Beverwijk, verzet vervallen verklaard. J. de R., stoker te Beverwijk, -thans gedetineerd Huis van Bewa ring te Haarlem. J. L. EL, arbeider te Beverwijk, bij verstek, diefstal, Ieder 1 jaar gevangenisstraf. De eer- 6.t.e met aftrek preventieve hechte nis. A. K. de V„ koetsier te Haarlem; B. H. scheepsbouwer te Haarlem, beiden thari6 gedetineerd Huis van Bew. te Haarlem, diefstal van vee uit de weide, ieder 7 weken gevange nisstraf met aftrek preventieve hech tenis. W. de G„ los werkman te Haar lem. diefstal 6 maanden gevangenis straf; M. A. ia Rot ter d am, thans u.a.h. gedet. te Rotterdam, oplichting. 1 maand gevangenisstraf, (uitgespixv ken 5 Juni 1919). J. H. W., los werkman te Haarlem bij verstek, diefstal, 14 dagen gevan genisstraf T. A V., los werkman te Haarlem, bij verstek; A. V., los werkman te Haarlem, bij verstek, strooperij, ieder geldboete van f 10, subs. 5 da gen hechtenis. J. v. V,. wed. K., te Zandvoort bij verstek, heling, 1 week gevange nisstraf. 1. W. C. Z„ vischventer, te Zand voort; 2. E. K. .timmerman te Zand voort, diefstal. No. 1; 14 dagen ge>- vangenisstraf; No. 2. .vrijgesproken. EL B. arbeider te Haarlemmer meer, diefstal, voorw. gevangenis straf van 1 maand met proeftijd van 2 jaren T. M., los werkman te Haarlem mermeer. bij verstek, vrijgesproken. B. N., stoker te Zaandam, diefstal, voorw. gevangenisstraf van 1 maand met proeftijd van twee jaar. L. D., chef-kok. te Zaandam-, G. van L., schilder te Zaandam, het op zettelijk uit de opbrengst van eenig door misdrijf verkregen v-oorwerp voordeel trekken, teder voorw. gev. straf van 1 maand mot proeftijd van 2 jaar. G. P. J. G., arbeider te Beverwijk, bij verstek, opzettelijke en weder rechtelijke vernieling van eenig aan een ander toebehoorend goed Geld boete van f 10 .subs. 10 dagen hech tenis. Li. vau E. schilder te Amsterdam, bij verstek, diefstal, 6 maanden ge vangenisstraf. P. G., varensgezel te Egmond aan Zee, bij verstek, diefstal. 4 maanden gevangenisstraf, J. W. B. te Amsterdam, verzet vervallen verklaard. E. van V. tuinder te Roelof- arendsveen, dierstal. 6 maanden ge- vangenisstrif. W. S„ zonder beroep te Haarlem, diefstal, ter beschikking van de re- geering gesteld, zonder toepassing van eenige straf S. B.. dienstbode, te Schoten, diefstal, geldboete van f 7, subs. 7 da gen hechtenis B. J. v. d. S., knecht te Haarlem- diefstal, geldboete van f 10, subs. 10 dagen hechtenis. 1. F. W. IL, los sverkman, te Heemstede; 2. M E. 8fabrieksar beidster te Haarlem, diefstal door 2 vereenigde personen. No. 1: 4 maan den gevangenisstraf. No 2. 2 maan den gevangenisstraf G. L. G. R., koetsier te Heemste de; K. R., tuinderekneoht te Heem stede, diefstal, ieder voorw. gev.- straf van 1 maand met proeftijd van 2 jaren. J- L.. loopknecht te Schoten, uit en een cymbal-speler, onder aanvoe ring van Imre den Czig&ny. Wild ju belt de muziek ln de lonen van den scardas. de boeren met de hooge kap laarzen en wuivende schoudermantels, de boerinnen met de korte, veelkleuri ge, wijd-uitstaaude rokken en de lange vlechten, met het nationale rood, wit en groen doorvlochten, trippelen, draaien, stampen sleeds wilder. Op eens klinken er kreten: „1de, ide!" 1.1 Alles stroomt samen naar de slotbrug en schaart zich aan beide zijden, een breed pad openlatend,, dat van de brii" ïuar het feestterrein voert. Een oogenblik gespannen stilte. En dan: de muziek valt in, daar komen ze uit de slotpoort over de brug! Voorop twee boeren, letterlijk be dekt met wijnranken en met glazen schuimenden jongen wijn in de hand. Dan oen tiental Jonge meisjes, met druiven loof bekranst en met zware, witte druiventrossen in de hand, die zij den toeschouwers lachend voor houden, maar terugtrekken als men ernaar grijpen wil. Daarachter een geduldig ezeltje, wegschuilend in het groen, de triomfkar trekkende, be staande in een groot vat op wielen, waarop oen met ranken bekrunsde dreumes zit, de jonge Bacchus, bi) wiens verschijnen overal een luid ge juich opgaat: en dan een groot£ stoet 1) „Hierheen, hierheen!" onderen hoofde gedetineerd, diefstal 6 maanden gevangenisstraf. C. K.. opperman, te Zaandam, diefstal, geldboete van f 3 subs. 3 degen hechtenis. D. EL, knecht te Zaandijk, bij ver sték, vrijgesproken. W. J. S., houtwerker te Zaandam. K. C. 8., houtwerke?, te Zaandam, bü verstek, diefstal 'dóór twee ver eenigde personen, ieder voorw. ge vangenisstraf van 3 maanden met proeftijd van 2 jaar. W. J. J. v. Z-, los werkman te Wormerveer. opzettelijke en weder rechtelijke vernieling van eenig aan een ander toebehoorend goed. 10 da gen gevangenisstraf C. A V., zonder bei-dep te IJmui- den .diefstal, 3 maanden voorw- ge vangenisstraf. met proeftijd van twee jaar. H. Z.. slagersknecht te Amster dam, het vonnis waarvan appèl be vestigd. 1. L. v. d- V., los werkman, 2. B. R., los werkman, 3. P. K. bakker, allen wonende te Zaandam, Nos. 1 eninndoo-e- WRaodr Bs.lw èfe'l en 2 gedetineerd le Haarlem. Poging tot diefstal met braak. No. 1. 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek preven tieve hechtenis; no. 2: 1 jaar ©11 6 maanden gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis; No. 3: 1 jaar gevangenisstraf. Uit de Omstreken BLOEMEN DAAL. Gemeenteraad. In de raadszitting van Donderdag middag waren de heeren Laan, Bij voet en Van der Vliet met kennisge ving afwezig. Bij 't punt mededeeiinguu en inge komen 3tukken werd aan B. en W. verleend ecu cretuet van f 6UU voor afronding van den Parkweg en een van f loO voor wegverbreeaing in Oosterduin. ln verband met ingekomen klachten over den waterafvoer van de Christe lijke school en het gesticht „Eben-Iiae- zer aan de Boscnlaan te Bloemen- daal, stelden B. en W. voor om de rio- leering door te trekken, "waarvan de kosi&n f 600 zullen bedragen. Aldus werd besioten. B. en W. stellen vooi c-m ucu duur te toeslag van f 25 op het pensioen ad f 200 van den oud-onderwijzer J. Boe- rée te verhoogen tot 30 pet., zoodat hem van 1 Januari jl. af zal uitbetaald worden een bedrag berekend naar een som van f 260 per jaar. Werd goedge keurd. Naar aanleiding van adressen van een zestal arbeidersorgani saties, om bij werken uitge voerd in eigen beheer verschillen, de gunstige arbeidsregelingen te wil len treffen, stellen B. en W. voor om adressanten te berichten dat voor zooveel mogelijk aan hun wesnschen zal worden tegemoet gekomen. Aldus werd besloten. Voorgesteld worm om aan B. W. een crediet te verleunen vau dWJ voor het ros La ureoren van de ambte woning van het Hoofd der O. L. S. te Vogelenzang. Werd goedgekeurd. Be BloemendaaJscne rau vinder» verzoeken toestemming tot het tijdelijk plaatsen van een houten clubgebouw op bet terrein toebehoorende aan üe gemeente en liggende aan den Tet Hoffsteedeweg te Overvcen. De heer De R o o bepleitte 't denk beeld om een tijdelijke vergunning to vorleenen; welk denkbeeld de hoeren Bispinck enBornwater on dersteunden. De voorzitt e r zei- de dat B. en W. weigerden vergunnin gen te verteellen tot het plaatsen van houten gebouwen en dat het daarom nu eigenaardig is om aan de Padvin ders wel vergunning te verleenen. Er dient in dezen 'och één lijn te worden getrokken! Andere leden onuersieünden dea aandrang om de vergunning tot we deropzegging te verleenen. De heer Tedlngvan Berkhout ves tigde de aandacht er op, dat in dezen reeds een antecedent is. daar aan de Haarlemsche ïjsclub vergunning voor een houten gebouw werd verleend. Het eemgsxtna langdradige debat eindigde hiermede dat goedgevonden werd om de vergunning tijdelijk tot wederopzegging te verleenen legen eon retributie van f 25. B. en W. stellen voor in hel wo ningcomplex auu de Kampenlaan een brandspuitenhuisje te doen bouwen, waarvan de kosten geraamd worden op f 4390. De bedoeling is dat ac bran.ispuit die thans in een lócaiiteit nabq het raadhuis is geplaatst in dat huisje zul worden overgebracht. Het voorstel viwi B. en W. werd aan genomen. Verschillende inwoners der- gemeen te verzoeken een bepaling in t leven te roepen dat de afscheidingen bij jonge boeren en boerinnen, met drui ventrossen en -takken beladen, waar bij de dansers van zooeven zich aan sluiten. Een groepje kinderen mengl zich in deu stoet en zóó gaat het vele keeren, onder opgewekte muziek, hei feestterrein rond. Dan wordt het val op den grond geplaatst, God Bacchus or af genomen en bij het spongat go- zet om of te tappen (hoe diep is hij gezonken sinds de dagen van Griekcu en Romeinen!); de Zigeuners hervatten hun dansmuziek en de schuimende glazen gaan rond ter eere van het feest van den Wijnoogst! Hoewel onze gedachten niét geheel in overeenstemming waren met het zonnige leven rondom ons, hadden mijn vrouw en ik toch een open oog voor het vroolijke, werkelijk schilder, achtige schouwspel. Onze gastheer en gastvrouw hadden met ons en Majoor Curtis plaats genomen aan een tafel, die aan het uiterste einde van den dansvloer gepl.-iutst wus. De jonge wijn „most" noefbt men dien ge woonlijk smaakte ons bést en >le spijzen, die door Ilonka Keiler en de twee livrei-knechts werden opgediend, niet minder. Keiler en Pista, de koet sier, hielden het oog op de feestvieren- de boeren, die, aan de lange tafels gezet-n telkens uitrustten van het dansen en bij die gelegenheid er ter dege voor zorgden, dat de kelen niet 'droog werden. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5