Buiteniandsch Overzicht CONCERT Specialiteit in hetopmaken van fruitmanden Avond-Concert Stadsnieuws Arr. tiBGltöank Dit de Omstreken HAARLEM'S DAGBLAD hoeft honderde HotelRestaurantDriehuizen Het Westlandsche Fruithuis Café-Restaurant „Neutraal" GEOPEND Cabaret Artistique „ATL ANTIQUE" Tango Afternoon tea Beperking dor legers. Lord Cecil heeft namens Engeland voorstellen aan den Raad van Vier overgelegd om, nu Duitschland zijn leger zal moeten verminderen tot lüU.000 man, ook de Entente-legers in sterkte te verminderen. Dit is een heugelijk nieuws en een waardig antwoord aan degenen, die steeds ge neigd zijn, om Engelands doen-en- laten als huichelachtig voor te stel len. Men verwart dan maar steeds de huidige regeering met die, welke vroeger o.a. tijdens den Trans- vaaloorlog aan het bewind waren en juist van tegenovergestelde poli tieke richting waren dan de tegen woordige. Engtiand verdient door zijn voor stellen den dank van de geheele we reld. ook van ons land, daar nu ook Nederland zijn leger wel zal moeten inkrimpen, wat op een belangrijke beperking van onze leger- en vloot- uigaven lieer zal komen. De indruk in conferentiekringen Was Woensdagavond beslist gunstig te noemen, daar de meeste groote vraagstukken tot oplossing waren ge-' bracht. Men was overtuigd, dat liet antwoord aan de Duilschers Zater dag we! zou kunnen worden over handigd. De opstelling heeft langer geduurd dan verwacht werd. De over handiging zal zonder eenige plechtig heid plaats vinden. Dan zal aan de Duitscne delegatie een termijn van 6 a 8 dagen worden gegund om haar definitief antwoord in te zenden, met inbegrip van de 3 dagen, welke voor de opzegging van den wapenstilstand xijn vastgesteld. I Als dé Duftschers dus mochten weigeren te teekenen. zou Foch on middellijk na de Dultsche weigering den veldtocht kunnen hervatten. Aangaande het vraagstuk der scha devergoeding is men tot overeenstem ming gekomen en daarbij heeft de Franscne opvatting, welke vijandig staat tegenover iedere bepaalde ra ming van 'net te vergoeden bedrag, de overwinning behaald. Zoo is er nog geen cijfer vastge steld voor de pensioenen en toelugen, welke Duitschland zal moeten beta len, noch voor het bedrag dor eigen lijke schadevergoedingen. De Dult sche regeering zal echter van haar kant voorstellen kunnen doen om trent de wijze, waarop zij deze schuld meent te kunnen delgen. In zake de toelating van Duitsch land tot den volkerenbond heeft de Raad van Vier nog geen definitief i besluit genomen. De commissie voor den volkerenbond besloot, aan dit licnaam de zorg over te laten, liet oogenblik vast te stellen, waarop net Duitschland als medelid wenscht toe te laten. Als gevolg alleen van de toelating j van Duitschland wordt niet op sen j algemeene ontwapening gerekend. I Wel zou deze toelating voor Duitsch I land dezelfde economische voordee ier. medebrengen als voor alle audere leden van den Bond, met name wat I betreft de ruwe grondstoffen. Het antwoord der geallieerden zal vergezeld gaan van een schrijven1 omtrent do bevoegdheden van de commissie voor het herstel Deze zal zich met deze beide overwegingen bezighouden: 1. hoe hoog het be-1 drag z&l moeten zijn, jaarlijks door Duitschland te betalen; 2. dat de Duitsche belastingbetaler minstens even veel zal moeten betalen als de zwaarst offerende geallieerde belas tingbetaler. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de wedt van 1 tot en met 7 Juni kwa men voor te Haarlem 3 gevallen van roodvonk, te Haarlemmermeer 2 ge vallen van typhus en 1 geval van roodvonk, te Heemstede 1 geval van diphtheritis en te Schoten 2 govallen van roodvonk. DIEFSTAL. EN HELING VAN EEN SOHU1T. De 31-jarige koertsier C. v. A., die »oip 27 April j.L in moeilijke gelde lijke omstandigheden verkeerde, kwam er toe een schuit liggende in een eloot dicht bij de Leidsche- vaart in de gemeente Hillegom te verkoopen aan G. H, t© Heemstede. Door het Genootschap voor zede lijke verbetering van gevangenen wag gepoogd voor dezen beklaagde een voorwaardelijke veroordeeiing te verkrijgen. Het O. M. dacht er echter anders over en eischie een gevange nisstraf van vier maanden. Tegen G. H., de man, die de schuit gekocht had, werd een gevangenis straf van 1 jaar geéischt Toen W. G. V. die aan C. v. A. G. H. als kooper had aangewezen, f 10 van C. v. A. van de opbrengst •aangenomen had. werd een gevan- genisstaraf van twee maanden ge- eischt, TENTOONSTELLING V*N AM- BACHTSONDERWIJS. De Com missie van het Kunstnijverheid te Haarlem heeft het plan opgevat in lokalen van de aan genoemd museum verbonden School voor Bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunstam bachten van 20 Juli tot 10 Augustus 1919 eene tentoonstelling te houden van werk, vervaardigd door leerlin gen der kunst ambachtsscholen !n ons land. Bovendien ligt het in de bedoe ling aan de tentoonstelling een con gres te verbinden, waar directeuren en leeraren in de gelegenheid zullen zijn over het kunstambacht van ge dachten te wisselen. De Commissie van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem bedoelde met deze tentoonstelling en het con gres een overzicht een inzicht te doen verkrijgen Inzake het kunstambacht- onderwijs in ons land en hoopte dat een rapport, hetwelk de resultaten van het onderwijs zou samenvatten, benevens de overwegingen, waartoe het zou aanleiding geven, vruchtbaar zou kunnen zijn voor onze Neder- landsche Nijverheidskunst. üiu het doel te verwezenlijken vonnde zich een Comité van Uitvoe ring, waarvan de WelEdelGeslr. Heer Mr. M. I. Duparc, Referendaris, Chef der Afd. Kunsten en Weten schappen, het eere-voorzitterschap aanvaardde. Verder het Comité uit. R. N. Roland Holst, voorzitter; H. C. Verkruysen, Secretaris; Mej. II. Doyer, Directrice der Dagteeken- eii Kunstambachtsschool voor Meis jes Amsterdam; J. L. M. Lauweriks, Directeur der Quellinusschool te Am sterdam; Herm. van der Kloot Mey- burg, Architect, Voorburg, Hoofd leeraar der Academie van B. K. den Haag; P. Yorkink, Architect, Am sterdam. Hoofdleeraar der aan het Museum van K. N. verbonden School, Haarlem; C. Oosschot, Directeur Werkplaatsen „De Ploeg", ieeraar aan de Dagleeken- en Knnstam- bachtsschooi voor Meisjes te Amster dam; H. Ellens, Directeur der Rijks riet vlechtschool te Noordwolde. Van de regeering mocht het Co mité eene toezegging van f 2000.— ontvangen, teneinde de verwezenlij king van het plan mogelijk te maken en vin -i» gemeente Haarlem f 1000. 'Gedep. Staten stellen voor, nog een subsidie van f 500.door de Provin cie te doen verleen en. PERSONALIA. Te Leiden is geslaagd voor 't can- didaats-examen in de geneeskunde de heer L. Engel van Hillegom. Op de algemeene vergadering van de Utreclusche Zendingsvereeni- ging is ds. J. Ph. Eggink van Velscn als lid van het Hoofdbestuur herko- binnenland Valsche munter. De politie heeft Woensdagavond te '8 Oravenhage de hand gelegd op een valschen munter en diens aanhou ding leidde er vervolgens toe dat gis tervoormiddag te Scheveningen een complete inventaris van een inrich ting voor het maken van valsche muntstukken in beslag ia genomen. In het Duinoordkwartier trok het Woensdagavond de aandacht dat ie mand, ais heer gekleed, hier en daar een winkel binnenging om een klei nigheid, bijv. een stukje chocolade, te koopen, dat dan door hem met een klinkenden gulden werd' betaald. Een der winkeliers, bij wien hij ook zoo n inkoop had gedaan en die zag dat zijn klant even later een anderen wul ken binnentrad, begon blijkbaar lont te ruiken en maakte een politieagent opmerkzaam op den persoon die aan het inkoopen was. Het gevolg was dat du verdachte persoon naar het commissariaat van politie werd ge-1 i leia, alwaar een aantal valsche gul- I decs en kwartjes op hem bevonden j werden. Eerst hield! hij zich nog van den domme noewel hij de uitgifte van de geldstukken erkende. Later viel ;hij evenwel door de mand en da&r- door trof de politie vandaag in een percee' aan de Arnhemschestraat te Scheveningen, waar de aangehoudene wuonde, in een expreaselijK daartoe j ingerichte kamer een volledig stel i werktuigen en gereedschappen aan voor hel maken van valsche guldens en kwartjes. f De inrichting was zeer eenvoudig, j Dooi middel van afdrukken in gips van guldens en kwartjes werd d# vorm verkregen, waarin het metaal werd gegoten. De geldstukken wer den hierna in een koperbad en daar na in een zilverbad gedompeld om de vereischte kleur te verkrijgen, waarna de afwerking volgde. De aldus verkregen geldstukken vertoonden een vrij scherpen beelde naar. Het randschrift ontbreekt ech ter geheel, terwijl ook de klank en gewicht niet geheel zuiver zijn. Het I gewicht is iets minder dan van een echten gulden. Ofschoon de arbeid betrekkelijk eenvoudig was, vorderde hij toch veel tijd," zoodat gedurende één nacht niet meer dan 10 gelastiuLken monden wor den gefabriceerd. Als men ndien weet dat het benoodigde materiaal vrij hoog in prijs was, dan is het be grijpelijk dat deze geldmaker ij nu juist geen rijkaard kon maken. De dader is volgens zijn beweren een chemicus, die reeds eenige jaren bezig is met de uitvinding van z.g. Fraiisch spiegelglas, een uitvinding waaraan hjj zijn geheele kapitaal had geofferd, doch die nem tot nu toe nog geen resultaat heeft opgele. verd. Om nu verder te kunnen leven had hij zich op het maken van valsche guldens toegelegd. V olgens zijn be weren was hij slechts een paar dagen hiermede bezig toen hij gearresteerd HEEMSTEDE. STATUTEN. De St. Ct. behels! de Statuten van de R. K. Midden- standsvereeniging „de Hanze", af- deeling van ,,öe Hanze". Bond van Roomsch-Katholieke Vereenigiagen van den handeidrijvenden en indus- trieelen middenstand in het Bisdom Haarlem, gevestigd te Heemstede. Schetsen van Zandvoort liet is voor ons in de strandstoelen niet altijd even rustig en ka'in. De zee is een grillige dame en al geeft dit juist de bekoorlijkheid aan een bad plaats, nu en dan, levert het ook on aangename verrassingen op. Donderdagmiddag zijn we plotseling naar huis gejaagd door een sooi windhoosje, dat ons aanviel op het on verwachtst. Kleine kinderen in bad stoelen woeien om, zenuwachtige ma ma's haastten zich om ben in veiug- heid te brengen, enkele nog in zee achtergebleven baders wisten niet hoe gauw ze de veilige kust weer zouden bereiken en alles, wat op en aan het strand was, vluchtte zoo spoedig mo gelijk naar restaurant of hotel, om él aar de plotselinge verandering van weer te laten voorbijgaan. Koning, de badman, had 's morgens al gezegd: „Er komt onweer", en of de baders al ongeloovig lachten en zich vermeiden in de stille warmte, met de zekerheid der ervaring zei hij telkens opnieuw: „Onweer krijgen we vandaag, dat is vast"'. Hij heeft gelijk gehad, de brave. Het eenige wat hij niet kan zeggen, is, wanneer het goeie weer terug zal kee- ren, want vandaag is het nog van streek en Nederlandsch weer, dat ont hikt raakt, komt niet zoo gauw weer in zijn fatsoen terug. Wat doen wij in dien tusschentijd? Listige mensclien, die in géén geval hun zeelucht willen missen, verbergen zich d'lep in hun badstoel en bouwen een soort van ves ting van andere badstoelen om zich heen, om zich tegen den kouden wind te beschermen. Minder dapperen ne men het voor lief in de conversatie- zaal van het hotel, die door een zon derlinge speling van het toeval In den regel te klein is. Waaróm, begrijp ik niet. Hot gaat daarmee gewoonlijk als vroeger met de Oceaanbooten die, wanneer ze bijv. 300 passagiers ver voerden, reddingsmateridal, d. w. z. plaatsen in de booten hadden voor 150, zoodat wie dit wist, van te voren kon nagaan dat de helft in geval van schipbreuk moest omkomen, om van de bemanning nog maar niet te spre ken. De vergelijking gaat d A Ar om zoo op, omdat de conversatiezaal van een badhotel feitelijk niets anders is dan het reddingsmateriaal in tijd van weer-schipbreuk. We kunnen ons nu wijden aan lichaamsoefeningen, waarvoor we in gewone omstandigheden geen gelegen heid hadden. De auto-ped bijvoorbeeld moet op dit oogenblik een ware uit komst zijn. Wij hebben het machine tje allemual in advertenties gezien en het is nu in levenden lijve, als ik zoo zeggen mag, te Zandvoort gearri veerd. Ik zal trachten het zoo goed mogelijk te beschrijven- Stel u voor een paar plankjes op wielen, op twee wielen namelijk, zoodat men er zich op in evenwicht moet houden; aan de voorzijde een stang, waarvan de be rijder rechtopstaande, het handvat in de hand houdt en die dient om te sturen en, naar ik vermoed, ook om In te schakelen en te remmen. Waai- de motor verborgen is, heb ik nog niet kunnen ontdekken, maar dat hij er wezen moet is duidelijk, want ik heb het ding in beweging gezien. Een lieer stond er op. Hij keek angstig, vond het moment blijkbaar gewichtig. Het toestel liep. De s'nelheld was, naar schatting, een kilometer of twaalf. De motor sloeg haastig, alsof hy zijn uiterste best deed. Ik geloof dus niet, dat er buitengewone snelheid op te bereiken is. Een ware geruststelling voor de veiligheid van het verkeer! De man oefende zich op den Bred er o- deweg en wist staande te blijven. Dót lijkt mij als leek wel zoo ongeveer de grootste kunst. Hoe kun je over een ongelijke bestrating (laat ons als voor beeld nemen het schoone plaveisel van de Groote Houtstraat) blijven staan op een plankje op twee wielen, dat voortbewogen wordt met een snel heid van 12 K.M. per uur? Ik vrees, dat in zoo'n geval de kloe ke berijder ieder oogenblik naast z'n „voertuig" zal staan en dat de heele auto-ped ten slotte alleen geschikt zal blijken te zijn voor keurige grindwe gen, die we maar weinig, en dito aa- phalt-plaveisel, dat we zoo goed als niet in ons land bezitten. De hoofdzaak is, en als strandstoel- bezitter zeg ik dat niet zonder vreug de, dat er weinig kans bestaat om met het ding het-strand zelf onveilig te maken. Kón dat, dan zou onze rustige rust ernstig in gevaar gebracht wor den en zouden wij de kans loopen, on verwacht door zoo'n auto-ped te wor den geënterd en met strandstoel en al dezelfde buiteling te maken, die we Donderdagmiddag hebben gezien van de rampzalige kleine kindertjes. Mij persoonlijk was hef*intusschen Vrijdag in den stoel te koud. Ik ben dus gaan wandelen en heb van de gele genheid gebruik gemaakt, verschil lende kennissen, die ik daarbij ont- moette, te interviewen over de vraag, wóarom zo speciaal naar Zandvoort waren gekomen. De eerste, dien ik ont moette, was van Stuiteren, die altijd door de wereld zwerft en waarschijn lijk geen drie maanden van het jaar in z'n vaderland doorbrengt Ik vroeg hem: „Waarom ben je hier?" Hij keek naar mijn regenjas, daarop naar de zwaarbewolkte lucht, vervolgens naar het verlaten strand en naar de grau we zee en zei toen: „Ik weet 't niet" Daarop ging hij verder. Van-Stuiteren heeft de onaangena me gewoonte, een scherpe critiek uit te brengen in weinig woorden. Twee minuten verder ontmoette ik van Buf felen. Hij antwoordde op myn vraag: „Ik ben hier, omdat mijn familie hier is". Lk vroeg hem weer.- „Als je fa milie hier niet was, zou jij hier dan zijn?" Hij keek verwonderd en gaf tot bescheid: „Zeer zeker niet Mijn vrouw bepaalt, waar we 's zomers heen zullen gaan. Van het begin van ons trouwen af hebben we dat zoo ver deeld. Ik beslis, waarheen wé 's win ters gaan en zij heeft den zomer voor haar rekening." Daarmee namen we afscheid. Vijf minuten verder kwam ik van Knorvel tegen. Hij is een vrij gezel en staat dus buiten vrouwelij ken invloed. Ik vroeg hem: „Wat doe je hier?" Hij gaf daarop ten ant woord: „Ik beweeg mij onder de men- schen, als ik er pieizier in heb en ik laat ze schieten, als ze me vervelen. Dót is het voordeel van een bad plaats: de plek waar do menschen zijn is tien minuten breed, het strand is minstens een uur breed en als je naar Noordwijk of IJmuiden wilt wan delen, éénige uren gaans. Zoo goed als op een badplaats kun je dus ner gens de mensclien ontloopen, wanneer ze je vervelen." Ik vroeg: „Vervelen ze je vaak?" Hij antwoordde: „Laat ik niest onbeleefd wezen". Ik antwoordde: „Dat is het onbeleefdste antwoord, dat je had kunnen geven. Goeie morgen'. Wien had ik, om mijn ontstemd hu meur weer in z'n fatsoen te brengen béter kunnen ontmoeten, dan mijn vriend van Spankeren? Hem hoefde ik niets te vragen. Hij kwam met groote stappen naar mij toe, schudde mijn hand en riep met zijn daverende stem: „Ha, jij strands toe lm un. Dót is wat beters dan in een stoel te zitten luieren. Dat is lucht, dót Is frischheid, dót-is leven! Ik maak een wandeling van 3 uur, ga mee om eetlust te gen voor de lunch in het hoteL" Ik vroeg: „Houd je alléén van dit weer7" Hij zei: „Nee, ik houd van alle weer. Als het warm is, vind ik h. ook goed, dan zwem ik. Als het koud is, wandel ik. Als het daglicht is, dan lach ik en als het nacht is, dan rust ik uit- Ik heb pieizier in m'n leven, weet je en ik vind het nérgens heer lijker dan in zoo'n badplaats. Daar zie je den heelen levensgang, van aen kleinen blondkop af,, die speelt met zijn schopje en vestingen bouwt, tot aan de oude dame toe, die haar her inneringen ophaalt. Dat is allemaal interessant". Ik vroeg: ,,Ho6 lang je hier?" Hij antwoordde: „Zoolang m'n portemonnaie dat goed vindt en dat is eigenlijk niet lang genoeg. Maar wat nood. als ik hier ben, geniet ik ook eigenlijk dubbel. Nou, je gaat dus niet mee? Je weet 't goed? Arme menschen, die het genot van een flinke wandeling niet kennen. Vaarwel dan. Als ik mijn drie uur vol wil loopen wordt het mijn tijd, en voor geen geld kom ik te laat aan de lunch, want om je de waarheid te zeggen: ik ben een ontzaglijke lekkerbek, en als je niet op tijd bent, zijn de beste brok ken weg. Gegroet!" En daarop nam van Spankeren z'n opgeruimdheid mee op zijn wandeling en meteen een klein beetje afgunst, want zóó n op gewektheid zou ik ook willen bezitten. Maar daar een mensch nu eenmaal niet anders kan zijn £an hij is, daalde ik weer naar het strand af, vond er tien stoelen in plaats van één en bouwde daar mezelf zoodanig in, dat de wind mij in het minst niet hinder de en ik met' den grootsten smaak mijn morgenpijpje rookte. DE MAN IN DEN STRANDSTOEL. XANDVOORTSCHE TERREIN- EN HOTEL-MAATSCHAPPIJ s Zomers Badinrichting met ver plichting tot baden in Costuum Telefoon 4. Bouwterrein, ook aan Zee, te koop. Passage-Win kels te huur. Te bevragen bij den Directeur, Villa Sommara en bij C. A. PIERS, Van Speijk- etraat 10, BEZOEKT de 6E8EEL0STH0UJERS LOHGHKOOM met Terras en ultziclit op Zoe. BDIG. ENuELBERTSTR. 32 b/h Hotel d'OraniB, ZARDÏOOBT, PRIMA CONSUMPTIE. PRIMA CONSUMPTIE. Abooués te Zandvoort. Alts Aliouues, die tUdeiyt ie Zand- ïoort TerbUjïin ootiaoganook daar Haarlem's dagblad op tijd. Badgasten die zied gedurende oen tijd ras bun rerblijf op iiaarJem'i Dagblad willen abooneeren, kunnen zich aan melden llr. Houtstr. 93 Tti. 724, of Pension H. L. iffiULDEftS Dr. Smitstraat nabij Boulevard de Favauge Het geheele jaar geopend. Vsnat beden tot einde Juni nog beschikbaar APPAR- TEMEÜT met PENSION. Ook voor groote families. Prima keuken. Aanbevelend, H. L. MULDERS Hotel Restaurant PRINCESS' HOUSE (Princess' Room) Geheel modern gerestaureerd Vanaï 1 Juni dagelijks Thee-, Diner- en Avondconcerten Lunch, Diner» prix fixe en la carte C. PERSOON Eigenaar PRINCESS' ROOM KAL VERSTRAAT 28 M !SON FRANCOIS - Coiffeur Hotel d'Orang© BURGEMEESTER EN GELBERTSTRAAT No. 32, ZANDVOORT. Salons voor Dames en Heeren. ZAMDVOORl" Opnieuw gerestaureerd 's ZONDAGS van S tot ÏO uur. Auto- en Rijwielstalling Schilderijen - Tentoonstelling Gerant J. DICKMANN Passage 20-21 Filiaal Stationstraat 18a. Comestibles en Delicatessen ÜV Sagelijks aan hais te ontbieden. Aanbevelend, J. WENNEK Zandvoort Haiiestraat 9 Heinokeus Plisnor - Goed© keukon RESTAURANT 1' ORDRE ORCHESTRK TZIGANE ET ATTRACTIONS BODEGA AAN ZEE ZANDVOORT Optreden 1e klas Artisten W. H. BROOKNER Directeur-Ei aansar.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 6