Steuncomité - Haarlem 36e Jaargang No. 1t055 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 17 JUNI 1919 4BONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) l 2.35. Franco per post door Nederland 1 2.70. Afzonderlijke nummers 10.15. Geiliutir. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51 GeTllustr. Zondagsblad voor de omstieken en franco per post 1 0.59. Uitgave der N.V. Lourcns Coster, Directeur J. C. PEEREBCOM, Teleloon 3082 ADVERTENT1ENVan 1—6 regels f 1.25 iedere regel meer 25 Cts. Reclames 60 Cts. per regei. Bij abonnement aanzienli.k rabat, lienstuivers-advertentièn van Vraag en Aanbod van 15 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer 12' Cts. a contantbuiten bet Arronoissemenl dubbele prijs. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. LEVENSMIDDELEN VOORZIENING De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau t* Haarlem brengt ter kennis Uitreiking Broodkaarten Dat de uitreiking van broodkaar ten zal plaats hebben op de na volgende dagen aan het Levens middelenbureau (Kamer No. 4) en wel op Woensdag 18 Juni voor do num mers 1—3Ü0U. Donderdag 19 Juni voor de nummers 3ü016000. Vrijdag 20 Juni voor de nummers 6001—9000. Maandag 23 Juni voor de num mers 9001-12000. Dinsdag 24 Juni Voor de num mers 12001 15000. Woensdag 25 Juni voor de num mers 15001 18000 Donderdag 26 juni voor de nummers 1S00121000. Vrijdag 27 Juni voor de nummers 21001—24000. telkens v an des v.m. 8 uur tot des n.n -i uur; dat men in ontvangst heei ,e nemen BROODKAAkTEN voor '.4 tijdvakken dat men verplicht is de brood kaarten bij ontvangst na ts tallen, daar na het verlaten van het lokaal geen acht op reclames kan wor den gssLgen; dat men zich met eventueele klachten dient te wenden tot den sich in het lokaal bevindenden chet of controleur dat voor de ontvangst der brood kaarten vakje 23 der rantsoenee- ringskaart wordt geknipt en het daarom aanbeveling verdient, dat •en ieder zich overtuigt, dat vakje 23 niet reeds geknipt is. dat aan kinderen geen brood kaarten worden aigegeven. Uitreiking Bioeinkaarten dal de uitreiking van bloemkaar- ten voor kinderen beneden 1 jaar zal plaats hebben op Woensdag 18 Juni voor de letters A, B, C, D, E, F, G, en H Donderdag 19 juni voor de letters I, J, K, L, M, N en O Vrijdag 20 Juni voor de letters Q, R, S, T, U, V, W, X, Ij en Z telkens van des v.m. 9 uur tot des n.m. 4 uur aan bet Gemeentelijk levensmiddelenbureau dat geen verstrekking van kaar- teu zal plaats hebben dan tegen overlegging van het geboortebe wijs van het kind waarvoor bloem wordt beschikbaar gesteld. Da Directeur voornoemd, F. UE JONGE. Verkrijgbaar zonder bon ge bruikte militaire werkschoenen k 1 1.00 per paar, benevens nieuwe dweilen k 30 cent per stuk, bureau Gr. Houtstraat 191 Heden. DINSDAG 17 JUNI. Cafó „Brinkmaan"; Onderlinge Brandwaarborg Vereeniging, Alge meene vergadering. 8,30 uur. Bioscoopvoorstellingen. WOENSDAG 18 JUNI. Statenzaal Prinsenhof: Gemeente raadsvergadering, 1.30 uur. Groote Kerk, Korkconeerl, 7-30 uur. Collecte Fonds van den Gewapenden Dienst. Cinema-Palace. Groote Houtstraat, Biosc. voorstelling. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt. Biosc. voorstelling. Schouwburg Jansweg: Bioscoop voorstelling. Ia Zwitserland tüdsns de Jaarbeurs. Heeft het eindigen van den oorlog het leven in Nederland in vele op zichten weer veel j£emakkelijker ge maakt bet reizen in bet buitenland is belaas! in-dezen tijd veel moeilijker geworden dan tijdens den oorlog. Mocht ik den lezers van Haar- 1 era's Dagblad verleden jaar iets ver tellen van de moeilijkheden die aan het reizen toen verbonden waren hetgeen Ik dit jaar meemaakte over trof de tegenspoeden van 1918 verre. Reeds lang tevoren deed ik moeite om op mijn pae bet visum van den Zwitserschen consul te verkrijgen. Het verzoek daartoe moest echter op gezonden worden naar Bern en hoe feer ik ook op spoed aandrong, er kwam geen toestemming. Later in Zwitserland, las ik in de bla- den, dat de oommissie, die benoemd was om deze aanvragen te onderzoe ken, ontbonden was, daar het bleek, dat deze niet vrij van corruptie was en de zaken zeer slordig behandelde. De nieuwbenoemde commissie voor hetzelfde doel berichtte, dat zij met bekwamen spoedden achterstand zocht in te halen en binnenkort alle aanvragen direct behandeld zouden .worden. Reizigers, die in het ver volg dus plan hebben naar dat land te gaan, kunnen verwachten dat het verkrijgen van het Zvvitsersche vi sum op hun pas niet zooveel tijd zal vragen als voorheen. Intuspchen hét noodige visum liet op zich wachten en ik dreigde in groote moeilijkheden t« geraken. In dezen nood werd echter voor- zien door het bestuur der Nederland- sche jaarbeurs te Utrecht. Den secre taris van dit bestuur, den heer Graadt van Roggen met oog een tweetal andere bestuurden den hea- ren Muller en dr. Matins, komt een woord van lof toe, voor de uitsteken de wijze, waarop zij van het begin tot liet eind voor alles gezorgd heb ben. Toen bekend werd, dat men zich bij hen had to vervoegen, om naar de mis te Bazel te kunnen gaan. heb ik mij tot hen gewend en van dit oogenblik af aan liep alles zeer geregeld van stapel. De passen werden door hun bemiddeling gevi seerd, zoowel bij den Zwitserschen als bij den Duitschen consul en er werd bepaald, dat den 25sten April de reia van Arnhem zou. aanvangen. Den avond te voren waren al de deel nemers aan den tocht uitgenoodied tegenwoordig Ie zijn bij een bijeen komst waar verdere bijzonderheden zouden worden medegedeeld. Op die vergadering werd door den leider, den lieer Gcaadt van Roggen, reeds medegedeeld, dat er kans bestond de beide eerste- en tweede-klasse D-rij- tuigen, die de S. S. op verzoek van het bestuur der Uirechtsche jaar beurs i.ot onze besohikking hadden gesleid, en die aan de Tersch.li-, treinen in Duitsch.and gehaakt zou den worden, misschien niet door .mochten gaan. daar de toestand iu Duitschand, door het optreden der Spartacisten en Bolsjewiki zeer on gunstig was. Den volgenden ochtend, toen wij on» naar den trein begaven, •nam die vrees nog toe, doch er •werd door onzen organisator getele grafeerd naar de directie der S.8. of die ondanks alles toch nog verlof tot de reis wilde geven. In Zevenaar kwam het beslist weigerend ant woord. Dat zag er dus leelijk voor xwie nit en het scheen wel dat de goheeie reis zou mislukken. Dus gin gen wij aüen. op een enkelen reizi ger na, weer terug en, na vooraf mijn huisgenooten daarvan tele grafisch bericht gezonden te hebben, kwam ik dien middag weer in Haar lem's oude veste aan Onze leider echter had, vóór wij scheidden, be loofd. dat hi| nog opnieuw pogingen jsou doen. van de directie der S. S. toezegging te ontvangen, om de beide waggons voor onze reis naar Bazel te mogen gebruiken. Reeds den volgenden morgen ont ving ik. evenals de andere reisgenoo- ten, een dringend telegram met het verblijdend bericht, dat de reis den 2/sien nu inderdaad zou doorgaan. Op dien datum reden wij met nieu wen moed ou> 6,36 van Arnhem af. Wij ontvingen een orunjeknoop als insigne, woaruean de menschen kon den zien dat wij tot het Nt*lerland- sche reisgezelschap behoorden. Ach ter de ruiten der portieren en op enkele andere ramen van onze wag gons was een oranjepapier geplakt waarop in duidelijk leesbare letters het woord „Holland" was te lezen. Wij konden dus. nJs w'ij in een of ander station uitstapten, dadelijk onze rijtuigen terugvinden. Uit deze en nog veel andere maatregelen bleek hoe goed alles georganiseerd was. Het passeeren der douane, zoowel te Zeven aar als te El ten, leverde geen moeilijkheden op. Bij de Duit- sche ..Passerevision" moesten wij ech ter precies opgeven, hoeveel geld wij bij ons hadden, en werd ons daarvan een bewijs gegeven, dat bij het verla ten van het Duitsche grondgebied weer moest afgegeven worden, nadat ook door ons geld geteld was. Dit wordt blijkbaar gedaan om den uit voer van groote kapitalen uit Duitscliland te voorkomen. Zooals ik schreef werden onze rij tuigen aan de treinen vastgehaakt. Het treinverkeer-was vooral toen wij vertrokken, uiterst slecht en tot Frankfort hadden wij niet andere dan boemeltreinen. In onze coupés hadden -wij bet ruim en gemakkelijk j en bet was een uitstekende inaatre- ig-el,, dat onze leider de sleutels der deuren had, waarmede bij deze kon sluiten, want met bet overige ge deelte van den trein wus het erbar melijk gesteld. Dit was zoo volge propt, dat een. aantal mannen, wil den zij medegaan, zich moesten .te vreden ©tellen met een staanplaats op de trappen, die tusschen de wag gons zijn en leiden naar de bokjes van de remmers. En dat in die kou del Het sneeuwde steeds gedurende 'de geheele reis en het was in onze goed onderhouden waggonö zelfs duchtig koud. Onze weg ging door het onbezette gebied. Vroeger ging de reia naar Zwitserland over Keulen langs den koristen weg naar Frankfort. Nu moesten wij een omweg maken. Het lste station waar wij eenige uren den tijd hadden, om uit te stappen Was Esöen. Hier hadden wij gelegenheid om iets te eten Dit kostte ons 8 mark, dat wil zeggen f 1.60 in Nederlandscli igeid en was dus vrij goedkoop. De koers van het Duitsche geld. die bij lzonder laag was (ik kocht n.m. de marken die ik voor de reis behoefde voor f 0.20) was oorzaak, dat wij buitengewoon voordeelig reisden. De reis tweede klasse van Elten tot Ba zei kasttle ons bijvoorbeeld met inbe grip van den toeslag die voor het laat ste deel der ïeis moest wonden be taald, de somma van 67.10 mark, dus sleohta f 13,42 Hiier in Essen was bet opschrift „Kaiserliiches Fostamt" in zooverre gewijzigd dat men 't ..Kaiserliches" verwijderd had, welk woord echter nog duidelijk 'genoeg leesbaar was. Ih de overige plaatsen van Duitsch- üand die ik bezocht, was dit op- schrifj nog ongewijzigd gebleven-Uit een van de bovenverdiepingen van dit. postkantoor was een raam uit genomen en in de opemng zag men een machinegeweer met "n soldaat er naast gereed om te schieten. De vo rige week, verhaalde men ons, waren hij onlusten in die stad 45 dooden gevallen. Om een denkbeeld te geven van den langzamen gang vau onzen trein ;wijs ik er op, dai wij eerst om 3.38 I in Hagen aankwamen en dus een reis van negen uur achter den rug hadden voor een traject dat in ge- «wone tijden in een kleine twee uur afgelegd werd. In Hagen, waar wij eenige uren I oponthoud hadden, geleek alles „pale eu vrée" te zijn. De stad doorwande- j lende maakten eeiugen onzer een j praatje met een op schildwacht j staanden soldaat ,die vertelde, dat zijn geweer met scherp geladen was ieii hij nog zes scherpe patroneD bij zich bad. Men bood hem een sigaar aan, die bij gemoedelijk aanstak en rookte. Toen wij onze verwondering daarover uitspraken antwoordde de man: „Ja, alles is hier veranderd, al leen de orde moet gehandhaafd blij ven". Verbeeldt u Een Duitsch sol daat. op wacht staande, die een Bi jgaar rookt en een praatje met voor bijgangers, nog wel vreemdelingen, •maakt. Toen wij des avonds in den li 6iu'hel vei trek afwachtten, hoor den wij tot tweemaal toe met scherp schieten. Blijkbaar was bet daar dus niet geheel pluis en onze leider ver zocht ons de gordijntjes onzer cou pés dicht te schuiven, daar het aan istoot kon geven als men zag dat de inzittenden zich onledig hielden met het eten van versnaperingen. In al do Duitsche Bieden, waar wij ons ophielden, poogde men ons, bij het geld teruggeven, stedelijke nood- penningen en „markenscheine" in de hand te stoppen. Dit noodgeld is al leen van waarde in de stad die het zelf uitgegeven heeft; in andere ste den weigert men het ln ontvangst te nemen. Haer en daar zagen wij treinen met zwaar beschadigde waggons, waar van de ruiten vernield waren, doch het meerendeel der waggons was toch hoewel slecht onderhouden, nog ln vrij goeden staal. Den eersten nacht brachten wij door in den trein, die maar steeds voort sukkelde. Enkelen onzer stelden zich beschikbaar om de wacht te hou den, want onze leider meende, dat wij zeer voorzichtig moesten zijn en I ons op mogelijke gebeurtenissen i voorbereiden. Er gebeurde1 echter niet6 en de ruimie in die rij tuigen was zóó groot, dat een ieder 6en gebeelen bank bad waar bij zich op kon uitstrekken. Ook den volgenden nacht sliep het grootste g9deelte der reizigers in den ■trein. Een klem gedeelte zocht in Heidelberg, waar wij dien nacht stil stonden, een hotel om te overnach ten. Zonder verdere avonturen bereikten wij den 29sten de Zwitsersche grens. Aan het laatste Duitsche station Leopoldehöhe behoefden wij tot onze vreugde niet uit te stappen. De Ne- derlandsche consul te Bazel, de heer Nachenlus, kwam ons, vergezeld van eenige ZwitseTsche officieren be groeten, en deelde ons mede, dot wij konden blijven zitten. OnJte waggons mochten met spé&ale vergunning doorrijden tot Baset, hetseen nog aan geen andaren trein sinds Angus tus 1914 was toegestaan. De Duit sche en Zwitsersche douanen kwamen in onze coupé'» onze bagage voor den vorm nazien en wij ontvingen de brood en andere kaarten, waarop, evenals vroeger bij ons, alle levens middelen verkrijgbaar zijn. Na een -kort oponthoud spoorden wij door tot aan het „Bodische Bahnhof", dat gedurende den oorlog steeds gesloten was geweest en voor ons genoegen thans geopend was. om 2.45 kwamen wij daaraan. Na gefotografeerd te zijn konden wij ons naar de ons toe gewezen hotels hegeven met een ex tra tram die ons spoedig bracht op do plaats waar wij zijn moesten. Op den avond van dezen dag begaf ik mij met een der relsgenooten naar het midden der stad. Op da markt vóór hei stadhuis was een muziek tent opgericht waarin een muziek korps een concert gaf. Het viel mij op dat de houding van het publiek zoo geheel anders was dan bij ons. Geen gejoel van jong volk. Allen luisterden aandachtig bewogen zich op kalme manier. O. de koude daarmede de oorzaak van was weet ik niet, maar het trof mij zeer. Stadsnieuws prijs, ter gelegenheid van den Lij bet 50-jarig bestaan te houden wedBlrijd; van „Pro Juventute" om een subsidie van f 250 voor 1919 ten behoeve van werk in het belang van de misdadige jeugd; een verzoekschrift van J. C Keur, oud-directeur der gemeente- apotheek, om verhooging van aijn pensioen. THE ENGLISH LECTURE .ASSOCIATION. flet bestuur vanbovenstaande ver- eeniging verzendt een circulaire, waarbij het belangstellenden oproept zich als lid aaD to melden. Tijdens den oorlog was de ging uit den aard der zaak tot werk loosheid gedoemd. Thans is 't aantal leden verminderd tot G6 en het jaar- lijksch inkomen tot I 240. Wanneer deze getallen vóór Juli niet zijn ver drievoudigd, zul de vereeniging haar werk moeten opgeven, daar de >ege- ling voor het winterseizoen gemaakt moet worden vóór het begin der zo- mervacantie. Het bestuur lieefi zich in verbinding gesteld met verschillen de Engelsche mannen en vrouwen van naam, die bereid zijn lezingen te houden en die zullen worden ultge- noodigd niet alleen, zooals vroeger, ook naar Amsterdam en Groningen te gaan, maar eveneens op te treden in Utrecht en Leiden, misschien in Den Haag. Het lidmaatschap kost f 3.10 voor elk lid en f 2 voor verdere leden van het gezin. In den regel zullen 3 of meer lezingen per seizoen worden gehouden. Het bestuur ls thans :a- mengestelij uit de heeren C. Heyman, C. B. A. Proper, Dr. G. Nolst Trénité, mej. C. Land, mevr. E. F. Hulswit, mevr. Koolhoven—Ashe en mej. C. J. Yssel de Schepper HONDENTENTOONSTELLING. Op de Zondag ln het Brongebouw oliiier gehouueu liondententoonstel- ling werd o.a. in de open klasse een eerste prijs (met de aanmerking „uit muntend") toegekend aan ue lang harige Pincher-teel „Lady Palnyer"; haax moeder „Lady Queendolyne", die in een bijzonodere conditie was, kreeg een reserve-prijs met het prae- dicaat „zeer goed". Beide honden beliootren aan Mevr. Kemme, igeb. Duiker, alhier. Sport en Wedstrijden Gemeenteraad. ln de raadszitting van Maandag middag werd medegedeeld: dat zijn ingekomen: een verzoekschrift van G. L. Pierlot en 5 andere tijdelijke ambtenaren van het gemeentelijk Levensmiddelenbu reau om ook aan hen uit te keeren een maand extra salaris zooals heeft plaats gehad aan de arabtenuren, die met 1 Mei en later zijn ontslagen; een verzoekschrift van den voorzit ter en den secretaris van de 1-Iaarlem- sche Politievereeniging ..Verbetering zij ons Streven", om wel in behande ling te willen nemen het bij den Raad ingezonden adres, d.d. 9 December 1918 terzake uitbreiding van het Po litiekorps. verkorting van Arbeidstijd, een verzoekschrift van L. H ymensen om weer als marktmeester te worden aangesteld in gemeentedienst ten ein de recht te krijgen op pensioen; een verzoekschrift van den heer A. G. Boes. om ontslag als lijdelijk leer- aar in de Maleïsché taal aan de Hoo- gy?,rc Handeb^ ool met ingang van 1 September 1919; een verzoekschrift van het bestuur der Vereeniging van Werkgevers in het Textiel- en Dames-confectiebedrijf voor Haarlem eu Omstreken om w^l volle aandacht te willen schenken aan hel Woningvraagstuk in deze ge- 1 meente daar geschutte werkkrachten in de onmogelijkheid verkeeren zich in deze jjemeente te vestigen; een verzoekschrift van den voorzit- 1 ter en den secretaris der Vereeniging van leeraren en leeraressen aan ge meentelijke inrichtingen van Hoogar er> Middelbaar Onderwijs te Haarlem om bet voorstel van de heeren Rei nakla e.a. inzake Universitaire Op leiding voor kinderen van onbemid delde ouders te willen aannemen en in verband daarmede ook op de H. B. S. en het Gymnasium zoo ruim mo gelijk geegenheid ie willen geven voor kostelooze studie; een verzoekschrift van den secreta ris der llaarlemsche Gymnastiek Gn- derwijzersvereeniging om f 800 sub sidie te willen geven als tegemoetko ming in de koeren eenor zwemdemon- stratie van Haarlemsche clubs, open- luchtdagen en eene Algemeene Sport- uitvoering te geven 25—28 Juni e.k. voor de bijwoning waarvan aan leer lingen der openbare lagere scholen vrije toegang zal worden gegeven; eer. verzoekschrift van de Wed. D. Verlaan—van Sannes en 14 anderen, allen weduwen van gemeeiite-nmbte- naren van Haarlem, om toeslog op haar pensioen; de geloofsbrieven van verschillende raadsleden. Gesteld ls in handen van B. en W. om prae-advïos: een voorstel van de Keuringscom missie van Bioscoopvoorstellingen om aan kinderen beneden den leefiijd van 16 jaar den toegang voor bios copen te weigeren en over te gaan tot de oprichting van een Bioscoop-Thea ter waar uitsluitend goede school films vertoond zullen worden. Verzoekschriften van het Mannen koor „Proza en Poëzie" om een me - daille of ee nbedrag in geld voor een fen rommel en kwam, wegens" d« groote vaart., op haar kop te staan.'! De bestuurder van de Vickere Vimy. heelt door zijn fraaie vlucht beslag gelegd op <ie lO.UUO pond, uitgeloofd door de „Daily Mail". Toch is ei voor aviateurs met ondernemings geest nog genoeg ve „verdienen". Parijs-.New-York of omgekeerd over den Oceaan. Geen tusschenlan- dingen, 5000 pond uitgeloofd door Orteig, een Franschman, die in New- York woont. Kngeland-Austrahè In 13 dagen maximaal, 10.000 pond uitgeloofd door de Australische regeering. Al leen open voor Australische vliegers. Lissabon-Rio de Janeiro hi Ida- gen maximaal, 4000 pond uitgeloofd door de Portugeesche regeering. San Francisco-Australié, 10-000 p. uitgeloofd door Thomas Ince. San Fxancisco-Hawai-eilanden. 5000 pond, eveneens uitgeloofd door Ince. üiuneHiaiia LUCHTVAART. Do Oceaanvlueht. Kapitein Alcock, die in 16 uur en 12 minuten de Oceaan-vlucht vol bracht heeft, vertelt over zijn won derbaarlijke reis het volgende aan de Daily Mail": „Wij hebben een vreeselijken over tocht gehad en het verbaast mij eigen lijk dat wij hier nu heelhuids zitten. Wij hebben de zon, dé maan en de sterren zoo goed als niet te zien ge kregen en uren achtereen zagen wij niets dan nevel en nog eens nevel. En die nevel was zóó dicht, dat men geen vijf meter vooruil had kunnen zien verondersteld dat er daarbo ven iets te zien geweest ware en soms moesten wij tot op 300 voet bo ven de golven dalen om ons weer te oriëntec-ren en niet geheel en al ons evenwichtsgevoel kwijt le raken. Vier uren achtereen was onze ma chine letterlijk overtogen met een schüd van ijs, toen wij door-een he vig koude en natte luchtlaag vlogen. Dan weer was de mist zóó dik, dat mijn snelheidmeter niet werkte, en eenige secondeir achtereen zaten wij er leelijk in wij moeten toen over den kop zijn geduikeld, zou ik zég gen, en spiraalden daarop zeer steil naar omiaag. Zoo over 't algemeen moeten wij nu en dan heel rare hou dingen hebben aangenomen, want ik had in 't geheel geen besef meer van den horizon, die je anders altijd zoo'n trouwe steun is. De wind was perfect. Die blies voortdurend uit 't noordwesten, en soms uit 'i zuidwesten. Wij hadden zoo onder elkaar op New-Foundland gezegd, „we steken in 16 uren over", maar niemand geloofde dat in vollen ernst. En toch anderhalf uur bin nen dien tijd zagen wij land. Wij hadden geen bepaald denkbeeld om trent de plek waar wij waren, maar wij geloofden dat het ergens in de buurt van Galway uioesi zijn. Onze vreugde was groot toen wij het Tor- bot Eiland, op 5 mijlen ten westen van Clifton, in het gezicht kregen. De menschen wisten in het geheel niet wie wij waren, toen wij geland waren en meenden dat wij „op zoek waren naar Aloock." Onderweg hebben wij niet gesuk- keld met dingen welke wij niet voor-| zien hadden. Wij leden ook niet on- j der uitputting of koude, behalve na tuurlijk wanneer ie zoo eens even over den rand keek, want. dan kneep de ijskoude wind je eenvoudig de stukjes vleesch uit je wang. Wij voedden ons met koffie en ale als drank en met belegde boterhamme tjes en chocolade als vast voedsel. Onzè vlucht heeft aangetoond dat het oversteken van den Oceaan per vliegtuig mogelijk is. maar ik ge loof nu, dat men het niet moet doen niet een vliegmachine of hyuroplaan, maar met een vliegboot. Wij hadden nog brandstof in over vloed toen wij landden, en hadden slechts twee derden van onzen voor raad verbruikt. Het eenige wat ons danig speet, was dat onze machine op 't. allerlaatste oogenblik toch nog beschadigd word. Van boven gezien leek het veld eefi best. landingster rein, maar de machine zonk tot aan de assen yan de wielen in den klef- CENTRALE NED. AMBTENAARS- BOND.—liet hoofdbestuur van" boven- genoemden bond heeft benoemd tot bondsseorelaris: J. Lub, onderwijzer te Amsterdam en voorzitter van de N.V.V.-club uit den Bond van Ncd. Onderwijzers. UITVOER VAN VEE NAAR BEL- Glë. D Nation Beige schrijft, dat de besprekingen tusschen Nederland- sche en Belgische vertegenwoordi gers over den uitvoer van Neder landscli vee naar België, met be stemming voor de landbouwers in de verwoeste streken, tot een over eenkomst hebben geleid. DE UITBARSTING VAN DEN KLOET. De correspondent der N. R. Ct. te Soerabaja seint: Men schat, dat de uitbarsting van den Kloet een schade van f 2,000,000 heeft aangericht. VROUWENKIESRECHT. Op de voortgezette algemeene vergor dering der Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht werd bepaald dat man nen van het lidmaatschap der Ver eeniging zijn uitgesloten. Besloten Werd, dat de vereeniging ln de toekomst den naam zal dragen van Nederlandsche Vereeniging van Staatsburgeressen. Onder dien naam zal cy> het orgaan vermeld wor den: ter behartiging van de sociale en wettelijke belangen der vrouw. Aan het slot der bijeenkomst zetde de presidente, dr. Aletta Jacobs, dat nu de reorganisatie van de vereeni ging haar beslag gekregen beeft, zij zal aftreden, ten einde een jpngerc. frissche kracht in haar plaats to doen benoemen. DE GEWEZEN KEIZER. De Londensche correspondent der Ante rican seint, naar het Holl. Nb, uit New-Y'ork verneemt, dat de Duitsche ex-keizer en de ex-kroonprins, zoodra het vredesverdrag is geteekend, naar Duitschland zullen terugkeeren. VRIJZ.-DEM. BOND. De Vrijz. Dem. meldt, dat mr. J. Limburg ge kozen is tot voorzitter van den Vrljz.- Dem Bond en de heer W. O. A: Kos ter tot" ondervoorzitter, VLÏEGTUÏGGARAGE. De vlieger A. H. G. Fokker heef B. en W. van Den Haag het verzoek gedaan om voor het daarin inrichten van ©en vliegtuiggarage met werkplaatsen, van de gemeente een pl. 1490 M2 gr. gedeelte der voormalige Flectrische Centrale aan den Gevers-Dcvnootweg nas. 5. 7 en 9 te mogen huren. B. efi W. stellen den Raad voor dat ver zoek onder de gebruikelijke voor waraden in te willigen. Uit de Umstrekea BLOEM END AAL. Bloemen- d a a 1 vooruit. Sinds een paar dagen staat bij de halte der tram aan de Korte Kleverlaan een taxi ge posteerd. We gaan vooruit. H a r d 1 e e r s c h. Hoeveel onge lukken moeten er nog gebeuren voor de fietsrijders afstappen bij dé tieile hellingen nabij 'het Kopie Zondag kwam er een paartje aanhollen, hun verderf tegemoet. Gelukkig kwamen ze er met een gebroken en verbogen damesrijwiel af. Ontvreemd. In den nacht van Zondag op Maandag zijn uit de bijkeuken van den heer Benders aan den Brederodeweg 2 rijwielen tnt- vreemd. De dieven hebben eerst een ruitje gebroken en daarna den sleo- tel van den spijker genomen om dé deur le openen. OVERVEEN. Booze plan nen. Zondagmorgen heel in de vroegte bemerkte de zoon van den heer Dijkstra te Kraantjelek onraad". Twee individuen beraamden plannen ora in te breken. Gauw werd vader gewaarschuwd, die zich naar builen begaf, maar toen was er van inbre kers niets meer te zien. Benoemd. Met het oog op liét a.s. vertrek van den heer F. v. Twislc zijn benoemd tot lijdelijk voorzitter van de woningbouwvereeniging Bloe- mendaal de heer Dr. J. Th. Bornwaler en tot tijdelijk penningmeester vun de afd. Bloemendanl van Het Will# 1 Kruis de heer S. P. Reiniers.©

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1