Ie In hoofdzaak dezelfde ah over het1 verdrag van den 7en Mei. Alleen schijnt in het centrum een splitsing te hebben plaats gehad, daar vele pcntruinleden het verdrag toch zou den willen onderteekenen. Volgens Inlichtingen te Weimar achten de burgerlijke groepen de voorwaarden even onaannemelijk als de oorspronkelijke. De Duilsch-natio- nalen zijn niet verrast door dit re sultaat der nota-wisseling. Zij mee- nen er met de Dultsche volkspartij .aanspraak op te kunnen maken den vijand nooit anders te hebben aan geslagen. De Duitache democrati sche fractie is verontwaardigd over do meedoogenlooze eischen. De vredescommissie der Nationale (Vergadering is Woensdagmiddag on der voorzitterschap van president Fehrenbach voor een korte zitting, welke buitengewoon druk bezocht was, bijeengenomen. Minlstcr-p. esider.t Schaideman n gaf een overzicht van de vijandelijke mantel-nota waarbij hij in zijn inlei dend woord op de aanstaande ernsti ge beslissing wees, alsmede op de be- Jcedigingen, waaraan dc vertrekken de Duitache delegatie heeft bloot-ge slaan. Hij betreurde het gebrek aan voldoende bescherming en decide in ode dat onverwijld protest is aan- guieekena en dat de rijksregécring zich hei. b-palen van haar standpunt tot de ontvangst van het officieele bericht voorbehoudt. varspreict nieuws 1»; BOTSING TE WEENEN. Een officieel onderzoek* naar aan- loio.'nfi van de bloedige botsing van Zondag"heeft uitgemaakt dat de com uiumstische propaganda te Weenen van hot gezantschap der Hongaar- sclie radenregeering uitging en dut de communistische leiders te Weenen niet grof geld zijn gestopt. Do Hon- gaaFsche agitator BelteLheim (alias Be.netein) heeft de communistische propaganda met vele miUloenen uit liet propaganda/onds der Hongaar- eche radenregeering geünancieerd. Zrn poging ora ook de Weensche po litie om te koopen is mislukt. liet plan der communisten was in de e-arste plaats de schatkamer van den Hofburg en de banken te bezet ter. - In het secretariaat van de commu nistische partij zijn 20 machinegewe ren. twee auto's en veel munitie in beslag genomen. Het Hongaarsche gezantschap be et nidt deze officieele mededeeling. Naar de Neue Tag verneemt is de gevangenneming van eenige commu nistische leiders Zaterdag op ver langen van de Entente geschied. Did 8TRTJD TEGEN DE ROES JE WIK De correspondent van de Times te Helsingfors zegt, dat er nog groote myuvelden ten Z.W. van Kroonstad liggen, die de Engelsche mynvegers moeten opruimen, voor het Russische Noorderleger onder leiding vau generaal Joedenitsj, 'twelk üt. Petersburg bedreigt, rechtstreeks van wapoueu, munitie en voedsel kan worden voorzien. De transporten gaan thans over iicval en Narva, maar dit is een groote omweg. De mynvegers zijn thans druk bezig, de mynvelden op te ruimen. Zoodra dat is geschied vertrouwt Joedenitsj, dat hy St. Pe tersburg binnen een week of drie zal kunnen vermèesteren. Generaal Ironside, die by Ar- chaugel opereert, beschikt over 23.000 man Russische vrijwilligers, die onder leiding van Engelsch kader staan. Begin Juli zullen alle Engelsche troepen, die tot dusver te Archangel lagen, door nieuwe zyn vervangen. liet Bolsjewistische leger, dat aan de Finsche grens is samengetrokken is ongeveer 300,OüO man sterk en be schikt over 250 kanonnen, waarvan 60 van zwaar kaliber, en tal van vliegtuigen, die dagelijks bommen gooien op Finsch gebied. Do Finsche generale staf verwacht elk oogenblik, dat het roode leger tot DE STRIJD TcAjEH DE ANAR CHISTEN in de Ver. Staten wordt met stevigheid gevoerd. Het Congres te Washington heeft een krediet toe gestaan van 500.000, om te worden gebezigd voor de opsporing en ge vangenneming van de bedrijvers der recente bomaanslagen. Bovendien kan de politie voor dat doel nog zooveel meer uitgeven als zy noodig heeft. Weliswaar hebben de Bolsjewiki hun bureau's in verscheiden Amerikaan- scho steden, maar de beheerders van die bureau s zyn aan de politie bekend Zoo werd Donderdag 1.1. in New- York liet hoofdkwartier der bolsje wiki door staatslroepeu bezet. Vyf Bolsjewiki zyn in hechtenis gesteld, en voorts zyn duizenden kilo's ver boden propagandaleetuur in boslag genomen. Een deel daarvan was be stemd voor Latnnseh-Amerika. De berichtgever te New-York van Daily Telegraph had die inhechtenisneming zien gebeuren. Ten minste hy was er getuige van geweest, dat de ge detineerden met een vloed van woor den dreigden, dat de Russische Sowjet- rcgconng de Amerikanen een leelyke pyp zouden laten rooken. Twee van de vyf gedetineerden ichynen geen Russen, maar Duit- ichers te wezen. PRESIDENT WILSON IN BED Gif. De Koning en de koningin van BeJgic zijn Dinsdagavond per vliegtuig te La Panne aangekomen. Zij zijn met liun gevolg in een liotel ann de kust afgestapt. Na den elen hebben ze een lange wandeling langs de kust gemaakt.Woensdagmorgen S uur zijn ze per auto naar Adlnkerke vertrokken, het grensstation, waar president Wilson met zijp familie moeet aankomen. Het was prachtig weer. Het eta- Bon van het kleine visschersdorp was versierd met Belgische en geallieerde vlaggen, met in het midden de Ame- nkaansche vlaggen. Alle militaire en burgerlijke autoriteiten waren aar wexig. .Schoolkinderen waren opge steld. Een bataillon van het zesde regiment jager» was met muziek uit Brugge gekomen. Eiven oyer 9 uur kwam de trein het station binnen. Do muziek speelt het Araerikaansehe volkslied. Wil son was vergezeld van mevrouw Wil ton' juffrouw Wilson. generaal Karts en admiraal Grayson. Na de aankomst had een autorit plaats door lie streken die het meest van detn oorlog geleden hebben. De weg ging over Furnes, Nieuwpoort, Pervyse, het bo6ch van Houthulst, het verniel de Yperen, Meen en. Roulers, Ostende Zwrtu-uggs. De sloot was om kwart na vijf des middags te Zeebrugge. Vandaar zou het om half zoven naar Brussel gaan. De president heeft op allen den meest aapgenamen indruk gemaakt. Vooral treft zijn glimlach en het gemak van zijn optreden. DE STRIJD BIJ KROONSTAD. De Tirnos verneemt uit Helsing fors; De Bolsjewistische slagkrui ser ..Petropavlosk", het slagschip „Republika" en drie kleine kruisere hebben tegenover Kroonstad een he vig bombardement geopend op het fort Krasnaja Gorka, dat verleden week door een Noord-Russisch corps veroverd werd. De Noord-Rus sen richtten op hun beurt hun zware batterijen op de schepen der Botsfc- wiki en op Kroonstad, waar aanzien- lijke schade werd aangericht. Stadsnieuws Zendingsdag. (Vervolg) De middagvergadering werd met gemeenschappelijk gezang vanPs.87 vers 3 ca 4 geopend. Eerste spreker was Ds. J. P. T a z e 1 a a r van Weesp, met het onderwerp: „Voor elk een taak". Spr. wekte op tot evangeliseeren. Dit is de taak, zeide spr.. van ieder christen. Dit is een moeilijke taak maar de moeilijkheid mag niet af schrikken. Vol heilige bezieling moeten de belijders van Christus den eenigen Naam bekend maken aan hen „die buiten Christus en onbekend met Hem, voortleven". In verband bier mede hield spr. een krachtig pleidooi voor don arbeid der inwendige zending. Als tweede spreker trad op Ds. G. R. Kuyper van Haarlem, met het onderwerp „Moer zendingskennis van noode". Spr. toonde aan dat liet zen dings werk met zeer groote moeilijkheden te worstelen heeft. Voel zendingsijver is uitgebluscht, doordat men, onvol doende voorbereid, tot dien arbeid uitging. Wil de zendingsarbeid slagen aldus spr. dau moet mot kennis van zaken worden .opgotreden. Zen dingskennis in den meest uitgebreiden zin van het woord moet het zijn vóór het zendingswerk wordt aangevangen. Spr. drong er by zyn gehoor daar om op aan studie te maken van de zending. Dan zal men tot de over tuiging komen, dat alleen de beste en edelste mannen voor het zendings werk geschikt zijn. Ten slotte wekte spr. op tot grooter belangstelling het zendingswerk. De slotrede werd uitgesproken door Ds. J. D. v. d. Munnik van Leeuwarden. Kantongerecht Voor het Kantongerecht dienden Woensdagmorgen een aantal vrij on belangrijke zaken Het voornaamste was dat de Directeur der N. V: „Vlscbconserven-fabriek" te Bever wijk verzuimd had na te gaan of de verbandkist in zijn fabriek wel in orde was. Toen iri Ferbruarl een on geluk in de fabriek plaats had, bleek de kist geen verbandstoffen te be vatten. Uit het getuigenverhoor bleek, dat het mogelijk wns. dat die verbandstoffen gestolen konden zijn en dit den eigenaar wellicnt onbe kend was. De ambtenaar van het O. M- vor derde tegen bekl. f .50, subs. 50 da gen hechtenis. LOOP- EN PAKHUISPERSO- NEEI. Men schrijft ons Lautsledeii Vrijdag zou in het café „Dc Postduif" in de Kleine Hout straat een vergadering plaats vinden van Loop- en Pakhuispersoneel, ten einde een bespreking te houden over de middelen, die zouden worden aan gewend, teneinde verbetering te verkrijgen in de arbeidsvoorwaarden. Hoewel een aantal belangstellenden aanwezig waren in de omgeving van het vergaderlokaal, kon de bijeen komst wegens een binnenbrand in voornoemd café niet doorgaan. Deze ,,in vlammen opgegane verga dering" zal thans worden gehouden a.s. Vrijdag in het café „De Doelen", op den hoek vnn de Gasthuisstraat. Het is voor de Initiatiefnemers en zaalhoudci te wenschen, dat zij niet oj*iieuw door een dergelijke „over macht'' in hun voornemens worden gestoord. GEHEELONTHOUDING. - In de volgunde week te houden ledenver gadering van dc afd. Haarlem van de Nederl. Ver. tot Afsch. van aico- holb. dranken, zal o.a. worden uitge bracht het verslag van dc Alg. Ver gadering. Eveneens moet worden verkozen In dc vacature, ontsaan door het vertrek van den heer H. Ploeg Jr., een bestuurder, een gede legeerd lid van het Centraal Comité, en van den Reclnsseerlngaraad. NED. BANKETBAKKERSVEREE- NIGING. Op de te Breda gehou den algemeene vergadering dezer ver- eeniging kwam aan de orde een voorstel van Haarlem om de Zon dagsrust In bakkerijen en werkplaat sen in te voeren. Het hoofdbestuur ontried aanne ming van dat voorstel, dat niet in het belang van het vak is en buiten gewoon groote schade zal toebren gen aan dén banketbakker. Do); aan de zgn. bestelzaken. Na zeer breedvoerige besprekingen werd het voorstel-Haarlem met groo te meerderheid verworpen. VEREENIGING VAN WINKE LIERS. Men schrijft ons: Maandagavond hield de Haarlem- sche kruideniersvereeniging Ons Be lang een goed bezochte vergadering in 't gebouw de Nijverheid, Jansstr. Om half negen opende de "voorzitter met een toespraak de vergadering en besprak ook de benoeming van den burgemeester. Hij hoopte dat de heer Maarschalk ook voor den Mid denstand even bereidwillig zal zijn als zijn voorganger Jhr. Sandberg, die steeds de belangen van den mid denstand behartigde, De voorzitter wees op het nut en de voordeelen van gezamenlijk In- koopen, en spoorde de leden aan steeds hun bestellingen Maandags middags voor 6 uur bij den secre taris te bezorgen. Door de uitbrei ding van de verschillende inkoopen was het noodig, dat het bestuur met 1 lid werd vermeerderd. Ook is het noodig gebleken, dat de vereeniging over een magazijn beschikt om de verschillende goederen op te slaan. Besloten werd een magazijn te bu ren. De leden kunnen twee middagen per week bun bestelde goederen Ja- ten halen. De functies in het bestuur werden als volgt verdeeld lste voorzitter de heer W. C. Vos- nard; 2de voorzitter de heer J. F. van Garderen; lste secretaris de heer K. W. du Ch&tinier; 2de secretaris de heer T. Vellekoop; lste penning meester de heer J. v. d. Burg; 2ae penningmeester de heer P. J. Scher- penhuizen. commissaris de heer H. C de Graaf. Na verschillende besprekingen wees de voorzitter nogmaals op het. nut van vereenigen. Middelbaar Technische Schooi. We ontleenden Woens dag reeds het een-en-anaer aan het programma van de nieuwe M. T. S. De 6chool zal de volgende afdeelin- gen omvatten A. Bouwkunde. (Opleiding voor bouwkundige, -opzichter, teeke naar, uitvoerder ook voor bouwkun dig ambtenaar in dienst van Rijk en Gemeenten.) B. Waterbouwkunde. De genen, die deze afdeeling met vrucht doorloopen hebben, zullen, plaatsing kunnen vinden als opzichter, teeke naar of uitvoerder bij waterstaats- en openbare werken bij Rijks- en Pro vincialen Waterstaat bij water schappen en polders bij groote aan nemersfirma's enz. In het le studiejaar volgen de a.s. waterbouwkundigen volkomen dezelf de lessen, als de toekomstige bouw kundigen de definitieve keuze tus- schen deze beide vakken behoeft dus pas aan 't eind van het eerste leer jaar te geschieden. C. Werktuigbouwkunde. Deze afdeeling heeft tot taak, op te leiden tot machine-technicus, be drijfsleider, constructeur, technisch beambte in velerlei fabrieken, bedrij ven en openbare diensten. GÓK zij, die nauerhand aan het hoofd vpn een of andere fabriekszaak zullen komen, kunnen met voordeel van deze oplei ding gebruik maken. D. Electrotechnl e.k. De werktuigbouwkunde is het fundament van de electrotechniek daarom is de leergang voor a.s. electrotechnici in de eerste anderhalf jaar volkomen dezelfde als die voor de as. werktuig bouwkundigen. Dan splitst zich de af deeling C het electrotechnische deel dezer afdeeling wordt verder met de letter D aangeduid. De gediplomeerde electrotechnici zullen plaats vinden als beambte op electrotechnische fabrieken, m cen trales en bij de groote stroomverkoop bedrijven, op installatie-bureaux als eieclrotechnisch ambtenaar bij de R.jkstelegrafie enz. Ook kunnen zij naderhand eigen zaken drijven. E. Scheepsbouwkuride. De bloei van den Nederlandschen scheepsbouw, die te verwachten is, zal tal van jonge krachten eischen. In verband met het feit, dat de talrijke werven, welke zich vroeger bezig hie! den met de vervaardiging van bin nenvaartuïgen, zich zijn gaan toeleg gen op den bouw van zeeschepen, zijn de aan de bekwaamheid van een groot deel der jonge scheepsbouwers te stel len eischen, ook in theoreti6cn opzicht, zeer gestegen. Het ligt in de bedoe ling, met deze omstandigheid ten vol le rekening te houden. De door de M. T. S. gediplomeerde scheepsbouwkundigen zullen clan ook goede kansen hebben op plaatsing als scheepsteekenaar, werfleider e.d. Vóór al deze groepen van technici ligt ook in Nederlandsch-Indië een ruim arbeidsveld open. De M. T. S. wil in de eerste plaats een degelijke voorbereiding zijn voor het practische leven; dit uenkbeeld heeft tot richtsnoer gediend bij de vaststelling van het leerplan. De leerstof voor de technische vakken, welke aan de 'M. 'f. S. worden onder wezen, wordt zooveel mogelijk toege past in teekenzaal en laboratorium. In de teekenzaal wordt van meet af de leerling individueel behandeld; zoo dra mogelijk wordt overgegaan tot het „construeeren" van aanvankelijn eenvoudige, allengs méér samengestel de onderdeelen, waarbij veel van het in de les geteerde toepassing en ver dieping vindt, en waarbij zooveel doenlijk alles verantwoord bcre kend en gemotiveerd moet worden. De teekeningen worden volkomen gedetailleerd en geheel volgens dc ge bruiken van de practijk afgewerkt. Ook aan de voor het goed verstaan en verwerken van de voor de techni sche vakken noodige hulpwetenschap pen, wis- en natuurkunde, mechanica, scheikunde, wordt groote zorg besteed. Hierbij staat eveneens het beginsel op den voorgrond, dat de leerlingen zelf werkzaam zijn. In het natuurkundig practicum, bij voorbeeld, voeren de leerlingen tal van metingen uit en bepalen zij aller lei coëfficiënten; de lessen in be schrijvende meetkunde, in mechanica en graphostatica worden toegepast in bijzondere teekenoefeningen. Op de regelmatig en dikwijls plaats vindende „repetitoria" is niet alleen gelegenheid na te gaan of de leerlin gen de leerstof onder de knie hebben, mnar kan ook het geleerde van een anderen kant bekeken worden en toe passing vinden op allerlei vraagstuk-' ken. De duur van het huiswerk kan voor een leerling van middelmatigen aan leg op ongeveer 14 uur per avond wor den begroot. Het teekenen geschiedt alléén in het schoolgebouw. Na de eerste twee studiejaren door loopen te hebben, gaan de leerlingen over tot het „practische leerjaar". De a.s. bouwkuhdige zal dit tijd perk in hoofdzaak doorbrengen op een flink bouwwerk (zoo mogelijk on der de directe leiding, als hulp, van een uitvoerder of opzichter) geduren de den tijd dat dit werk eventueel stil ligt, zal hij plaatsing moeten krijgen op een fabriek van houtbewerking, een ijzerconstructie-werkplaats of een betonfabriek. In het laatste gedeel te van het jaar zal hij reeds met eenig zelfstandig toezicht bij de uitvoering van bouwwerken kunnen belast wor den. De toekomstige waterbouwkundige zal medewerken bij de uitvoering van kunstwerken het aanleggen van slui zen, bruggen, dijken, wegen, spoorwe gen, havens e. d. In den stillen tijd zal hij eventueel moeten werken op een constructie-wêrkplaats of een werf voor baggermaterieel, een creosoteer- lnrichting enz. Ook zal hij in de laat ste „practische" maanden reeds als toezichthoudende kunnen optreden. liet spreekt vanzelf, dat de as. werktuigbouwkundige dezen tijd zal doorbrengen als werkman op een ma chinefabriek bij voorkeur zal hij ach tereenvolgens in eenige afdeelingen der fabriek werkzaam zijn. De toekomstige electrotechnicus zal zich zijn practischen leertijd ten nutte maken in eene Blectrische Centrale, bij een installateur, op een fabriek van electroraotoren of electrische ap paraten, enz. hij kan ook met voor deel eenige maanden op een machine fabriek doorbrengen. De aankomende scheepsbouwkundi ge eindelijk zal gedurende zijn practi schen leertijd behulpzaam zijn bij de uitvoering van het werk op een scheepswerf. Reeds nu bestaat de vrij groote waarschijnlijkheid, dat jongelui, die moeilijk door eigen relaties in het practische leerjaar een passende plaats zouden kunnen vinden, met behulp van de connecties van het be stuur der M. T. S. daarin zullen sla gen. De zeer tegemoetkomende houding der Haarlemsche industrièelen voor spelt ook in dit opzicht veel goeds. Teneinde aan de leerlingen zonder practische vooropleiding de handgre pen van de hout-, respectievelijk me taalbewerking eenigszins bij te bren gen, en tevens tot ondersteuning van het onderwijs in de materialenken- nis, resp. de mechanische technologie, wordt in de eerste twee leerjaren aan do M. T. S. óbk in deze vakken onder richt gegeven. Daartoe zijn ruim ge outilleerde werkplaatsen beschikbaar. Dit werkplaats-onderricht lieeft bo vendien het voordeel, dat bedoelde leerlingen van hun practischen leer tijd meer nut trekken dan anders het geval zou zijn, en dat de werkgevers dergelijke jongelui minder ongaarne ln hunne werkplaatsen toelaten dan „volontairs". Na het jaar practijk treedt in het derde, studiejaar de vakstudie geheel op den' voorgrond en wordt ook van de in het practische leerjaar opgeda ne ervaringen zooveel mogelijk go- oruik gemaakt bij het ontwerpen en construeeren. In dit leerjaar worden ontwerpen van meer omvangrijke ge- Douwên, kunstwerken, machines en schepen door de leerlingen groepsge wijs vervaardigd. Zoodoende worden do leerlingen tevens reeds eeniger- mate gewend aan de op constructie bureaux e.d. gebruikelijke samen werking. Het machinelaboratorium met ketel huis zal in dit studiejaar vooral bij de opleiding der werktuigbouwkundi gen uitnemende diensten bewijzen, terwijl de eveneens modern ingerich te electro technische laboratoria een zeer gewaardeerd hulpmiddel zullen blijken bij de vorming der electrotech nici. Alle leerlingen volgen in dit leer jaar een cursus in electrotechniek, gesteund door eenige oefeningen in de electrotechnische laboratoria, we gens het groote belang van dit vak voor-elk hedendaagsch technicus. In verband met het gebruik van technische tijdschriften en boeken, en om eventueele toekomstige zaken-re laties met het buitenland te verge makkelijken, wordt aan de M. T. S. onderwijs gegeven in 't Engelsch en Duitsch, de beide technische talen bij uitnemendheid. Het ligt voor de hand, dat ook de moedertaal niet vergeten wordt. Voor zooveel noodig is, worden de verschillende categorieën op de hoogte gebracht van de grondbeginse len van het boekhouden (met fabrieks administratie en kostprijsberekening); staathuishoudkunde, met de kennts van voor den technicus belangrijke wetten. Ook de fabriekshygiène en de ken nis van Eerste Hulp hij Bedrijfsonge vallen komen op het leerplan voor. Ten gebruike vau docenten en leerlingen wordt een vakbibliotheek onderhouden, die voortdurend net goede vakboekenen tijdschriften wordt aangevuld. Van tijd tot tijd worden excursies gemaakt naar werken en fabrieken, zooveel mogelijk gekozen in verband met den ontwikkelingsgang der leer lingen. Deze excursies worden in den regel vooraf besproken, zoodat de jongelui weten, waaraan zij hun aan dacht tijdens het bezoek hoofdzakelijk dienen le besledeu. Op do hiorboven in eenige trekken geschetste wijze is hel mogelijk, de aan de zorg der M. T. S. toevertrouw, do jongelieden, bij voldoenden aanleg en ijver, in vier jaren te vormen tot werkzame en degelijke technici, die geleerd hebben, hoofd en handen te gebruiken. Het schoolgeld bedraagt f 50 per halfjuar. Aan veelbelovende min- of onvermo gende jongelieden kan verlaging of vrijstelling van schoolgeld verleend worden. Deze tegemoetkoming eindigt, zoodra de betrokken leerling niet op lijd tot "con hoogere klasse kan wor den bevorderd, tenzij dit niet is te wijten aan gebrek aan ijver of aan leg. Wanneer een leerling voor de twee; de maal in dezelfde klasse niet kan worden bevorderd, moet dat In liet al gemeen aangemerkt worden als ten bewijs, dat hij op de M.T.S. niet thuis behoort. Hij zal dan <3c school moe- ton verlaten, behalve wanneer de met-bevordering niet het gevolg ls van onwil of gebrek aan aanleg. Eiken werkdag worden 7 8 lestijden van 50 minuten gegeven. Bnbrlek voor Vragen VRAAG; Wij hebben gedurende den oorlog de buur 'van drie wonin gen te LisBe niet verhoogd. Thans hebben wij den huurders meegedeeld, dat de huur met ingang van 15 Juni met f 0.25 per week zou worden ver hoogd. .Begin April hebben wij daar voor aan de Huurcommissie te Lisse toestemming gevraagd, welke vraag wij begin Mei herhaald hebben. Op beide verzoeken hebben wij geen ant woord ontvangen. We hebben toen aan de Huurcommissie meegedeeld, dat we veronderstelden, dat de com missie, omdat zij het antwoord schul dig bleef, met deze verbooging ac- coord ging. Kunnen wij, nu we den wettelijke weg bewandeld hebben, deze verhooging in toepassing bren gen, zonder met d*e Huurcommissie- wet in conflict te komen 1 ANT WOORD. Neen, de verhoogtng moet door de huurcommissie zijn goedge keurd of Ingeval van weigering door den kantonrechter zijn vastge steld. Anders riskeert ge een straf vervolging. VRAAG; 1. Mijn schoonvader is eenige jaien geleden gestorven. Er heeft geen boedelbeschrijving of scheiding plaats gehad. Ksn ik dit nu nog eischen 1 2. Heeft, die beschrij ving plaats van wat er nü 19. of wat er toen was! (Dit laatste is moei- lijk te bewijzen). 3. Mijn schoonmoe der heeft allerlei schenkingen uit den boedel aan de andere kinderen gedaan Mag dat of moet dit even tueel bij de beschrijving opgegeven worden! 4. Tot wlen moet ik mij wenden voor die beschrijving! 5. Is beschrijving altijd noodig, of bene- den een zeker bedrag niet 1 ANT WOORD: Te allen tijde kan boedel scheiding worden gevorderd, tenzij de gerechtigden zich voor het over lijden hebben verbonden om den boe del gedurende 5 jaren onverdeeld te houden. 2. Zoo mogelijk van wat er toen was. 8. Dit moet, tenzij de schen kingen door den- erflater waren op geschreven en aangegeven. 4. Tot een notaris: 5. Als er minderjarigen zijn kan het niet zonder lnachtnemng van de wettelijke formaliteiten. VRAAG. Ik ben reeds tien jaar voor vast als werkster 24 dag per week werkzaam. Thans ben ik ziek geworden. Is men nu verplicht, mijn loon uit te keeren en hoeveel weken! ANTWOORD: U zijt geen inwonend werkster, nietwaar, dus kan men u met een week opzeggen en heeft ver der bij ziekte geen verplichting te gen over u: BinnoBlstidi Nederland en België. Gaan reden tot nieuw* ongerustheden. De Parysche correspondent van de Telegraaf sekryft: In de kriugen der conferentie tot herziening van het verdrag van 1839 heb ik het oordeel gevraagd over do verklaringen ran Hymans in de Bel gische Kamer en over het artikel van de „Intransigeant", dat de meenihg wekt, dat Beigiö nog zekere eischen handhaaft, die onvereenigbaar zyn met de rechten en de souvereiniteit van Nederland. Men verzekerde my, dat er geen vrees bestaat voor nieuwe ongerust heid van het Nederlandsche volk. De beslissing van de raad der ministers van Buitenlandsche Zaken is duide lijk en onomwonden. De Raad van Vyf zal zich slechts uitspreken over de voorstellen, die geformuleerd wor den door de commissie, benoemd tot herziening van het verdrag van 1839 en deze commissie zal zich niet bezig houden met kwesties, die verband houden met souvereiniteitsrechten. Niettemin is men ervan overtuigd, dat Beigiö zal trachten deze kwes ties in de besprekingen te betrekken en de rede van Hymans en de arti kelen van Belgische journalisten in Fransche bladen wyzen op een be weging in deze richting. Mon is er van overtuigd, dat deze politiek van de Belgische regeering, die niet No- "derland, maar ook de groote mogend- geden tegen zich beeft, op niets zal uitloopen. Men kan aannemen, dat de com missie voor de herziening van hot verdiag van 1839 zich zal bepalen tot bestudeering van do voorstellen, die te voren door Beigiö en Neder land zyn uitgewerkt en niets anders zal doen, dan haar bekrachtiging geven aan de overeenkomst, roods tót stand gekomen door de rochtstreek- sclie besprekingen tusschon Neder land en Beigiö. Onder de kwesties, die recht- streeksch tusschon Nederland en Bel gië behandeld zullen worden, zyn niet alleen die van de waterwegen, maar ook die van Baerle-Hertog en Baerle-Nassau. Het eenige punt in de heslissiug- van den Raad van Vyf, dat de Ne derlandsche regecting schijnt tb ver ontrusten, is, dat do Raad der Vyf ministers zich in laatste instautie met uitsluiting van den Nederland schen en Belgischen gedelegeerde zal uitspreken. De Nederlandsche regee ring handhaaft haar standpunt, dat het verdrag van 1839 slechts horwen kan worden door eon conferentie, waarop niet alleen de grootomogecd- heden, maar ook Nederland en Beigiö vertegenwoordigd zyD. SCHIELIJK EINDE. De 18-jari- ge winkelbediend» Siebclder uit Lichtenvoorde die zich in den ochtend t« water begaf om een verfrisechend bad ld nemen, zonk nu eenige mi nuten naar de diepte. Zijn kameraad, (lie bij hem was bracht hem onmid dellijk op het droge, maar het mocht hem met gelukken de le\ Misgeesten weder op te wekken. De ontboden ge neesheer consljateeTde, dat hier de dood was ingetreden tengevolge van hartverlamming door te snelle af koeling en nieit door verdrinking. DE LUCIFERSINDUSTRIE ALS SEMI-STAATSBEDRIJF. Minister De Vries is voornemens van de luci fersindustrie een semi-staatsbedrijf te maken. Het zou, volgens de Nieuwe Ct., in de bedoeling liggen de bestaande fabrieken te vereenigen in één naain- looze vennootschap, in het aandee lenkapitaal waaraan de Staat zou deelnemen. Of het bedrag, dat men ons noemde, van ongeveer 1 milll- oen, juist li, vermogen wij natuur lijk niet te constateeren. De schatkist zou dan van de winst boven een bepaald percentage orer liet aandeelenkapitaal een belangrijk deel voor zich opeiscben. Dc tegen woordige bedrijfsleiders zouden ook de nieuwe N. V. leiden, het product zou geheel uniform worden, tie prijs bij de wet bepaald. Men verwacht belangrijke besparin gen daardoor het blad hoorde het cijfer 1,500,000 gld. die de winst van het bedrijf zouden verhoogen en schijnt er op te rekenen, dat het hout waarvan de lucifers hier ge maakt Worden (Canadeesche populie ren.! uit ons eigen land kan worden betrokken, en op den duur uit eigen speciaal daarvoor aangelegde aan plantingen. DE S. D. A. P. Op een ver gadering van het partijbestuur der S. D. A. P. is besloten het 25-jarig bestaan dear partij te herdenken in een openluchtsamenkomst te houden cp Zondag 24 Augustus te Amster dam. DE KONINGIN-REGENTES. Hr. Ms. Koningin-Regentes, onder bevel van kapitein-ter-zee Foek. is, op thuisreis van Ned.Indié te Co lombo aangekomen. Gemengd Nieuws EEN TEK DOOD VEROOR DEELDE. Te Toronto is Vrydag Mc Caliough, een man die ter dood veroordcold was wegens den moord op een speur der, opgehangen. Er was een groote beweging \an Bympatbie voor hem ontstaan. Twee maanden geleden was hy uit de gevangenis ontsnapt. Toen hy weer gevat was, werden er wan hopige pogingen gedaan, om liet vonnis gewyzigd te krygen. Vrijdagochtend in de vroegte was een menigte voor de gevangenis te zamen gestroomd, en Mc Cullough verscheen telkens aan het raam en wuifde met de hand naar zyn juichende en zingende bewonderaars daarbe neden. Toen het licht begon te worden, nam de menigte een vyandige houding aan en viel zy op de politie aan, maar bereden agonteu verydeiden een po ging om den gevangene te bevrijden. Onder de menigte waren vele vrouwen, enkele met kinderen in kinderwagens. De menigte zong: „Till we meet again", en Me Cullough zong in de gevangenis terug: „Nearer, my God. to Thee". GRIEP IN AUSTRALIË. In Australië is de griep opnieuw uitgebroken en nu in een grooter ge bied. Iu Sydney en Melbourne zyn duizenden menschen, die bals en andere feestelijkheden hadden bijge woond, ziek geworden. Tydens het laatste gedeelte van de vorige week zijn cr 47 menschen te Sydney aan de ziekte bezweken. Ongeveer 70 afgevaardigden van het arbeiders congres zyn aangetast Sport en Weéstrpon DE OCEAANVLUCHT. Het Journal berekent, dat Alcock en Brown behalve den prys van 250.000 frank, door de Daily Mail toegekend, by elkaar 200.000 frank zullen Icrygen, door Engelsche ver- eenigiugen en particulieren uitgeloofd. LUCHTVAART. Gelijk wij reeds meldden is een Nederlanlscii vliegtuig, waajraiede de luitenants Bakker en Piesman een tocht nuar Engeland deden verongelukt. In een Engelsch vliegtuig keerden de lui tenants naar Nederland terug. Een redacteur van de Telegraaf had een onderhoud met luitenant Piesman, die hem zijn wedervaren vertelde. Beide vliegers vertrokken in een der klei.nie Nederlandsche hydroplonen met een oostelijken wind en hoopten binnen 2 uur in Felixtowe te ziju. Toen zij de kust achter zich hadden kregen zij echter de wind tegen en bemerkten beneden zich een zware zee. Het weer was nevelig, doch zij vlogen verder en op een gegeven oogenblik kwam de Engelsche kust door de mist heen zichtbaar. Lt. Bak ker had uitstekend gevlogen: het toe stel lag juist voor Felixtowe. Op het oogenblik, dat de aviateuys elkaar de haven wezen, brak de wu- termantel van het toestel en do offi cieren, die zich op 1000 meter hoogte bevonden waren genoodzaakt te da len op de ruwe zee. Deze doling werd uitstekend verricht en men wachtte totdat hulp zou komen opdagen. Na een uur verscheen een Engelsche jaqu gevolgd door een tweede, die booten uitzetten, om het vliegtooestel dat tv an zijn anker was weggeslagen, te bereiken. Na uur hard werken op de fel bewogen zee, gelukte het den Engel- schen eindelijk onze landgenooten aan boord te krijgen. Jammer genoeg kapseisde het vliegtoestel, waarmee zoo uitstekend gemanouvreerd was, zoodat Lt Bakker het niet behouden in fle iiavoi kon brengen. De Engel- «chen waren zeer enthousiast over (onze officieren, die met een zoo klein toestel op een ruwe zee daalden en de groote moeilijkheden op zoo uitstekende wijze het hoofd boden.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 6