Agenda 36e Jaargang Wo. 11060 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 23 JUMI 1810 HAARLEM S DAGBLAD is (kom der gemeente) t 2.35. Franco per post door Nederland f 2.70. Afzonderlijke nummers 10.15. GeilJusir, Zondagsblad, voor Haarlem 1 0.51 Geïllustr. Zondagsblad Toor de omstreken en franco .per post 1 U.59. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3032 ADVER1ENT1EN: Van 1—6 regels f 1.25; iedere regel meer 25 Cts. Reclames 60 Cts. per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat, lienstuivers advextentiën van Vrasg en Aanbod van 15 regels 50 Cis. per plaatsing, elke regel meer 12*', Cts. k contant; buiten bet Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie: Creole Houtstraat 93. Teleloonnra. der Redactie 600 en der Administratie 784 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. lieden. MAANDAG 23 JUNI. Groote Kerk, Orgelconcert: de beer Jac. v. Kempen, tenor en Louis Ro bert, orgel, 3 uur D.m. H. F.C.-terrem: Kaatedemonetra- tie: 6.30 uur n.m. Tuin Brongebouw Kermesse •df<été. Biosc oopvoarsteiLling'en. DINSDAG 24 JUNI. H. F. C. terrein: Militaire wed strijden. II. F. C. terrein: Vliegdemonstralie door A. II. G. Fokker, 3 uur. Tuin Brongebouw: Kermesse d'été. Groote Kerk. Orgelconcert 2—3 uur. Cinema-Falace, Groot Houtstraat Biosc. voorstelling. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt, Biosc. voorstelling. Haarlemmermeer: Vergadering v. ij. Gemeenteraad, 10 uur v.m. De dag van 23 Juni zal dan ook een keerpunt moeten zijn in de. ge schiedenis van Europa en dus in de geschiedenis van onze aarde, omdat hij een periode inluidt van grooter billijkheid, van rijker leven voor ve len, die zwoegden en tobden, van de vervanging van het zwaard door overleg. iDdien dit allee wat wij ho pen en verwachten, de geest van de naaste toekomst zal zijn, clan hebben zij, die hel leven lieten in den Moe digen oorlog, hun offer niet vergeefs gebracht. Duitschland teekeni. Van het eerste oogenblik af, toen de vredesvoorwaarden aan de Duit- sche afgevaardigden te Versailles waren lei hand gesteld en veront waardiging hcerschte bij de Centra ler. over de strengheid daarvan, ge volgd door heftige protesten en ver zekeringen da: zulke voorwaarden nimmer zouden worden aanvaard, van dat oogenblik af zijn we er van overtuigd geweest, dat Duitschland ten slotte teekenen zou. Dit is geen pochen op prafetiscbem geest of scherpen blik. ledereen kon begrij pen, dat. do Duitsche regeering en het Duitsche volk protesteeren zou den tegen alle vredesvoorwaarden, die hun werden opgelegd, ook do Allerzachtste, omdat het eenmaal na tuurlijk is, dat een overwonnene de gunstigste bepalingen tracht te ver krijgen. Zelfs met middelen die kin deiv.jk schijnen, zooals de bedrei ging. dat wanneer de voorwaarden niet zéér werden verzacht, Duitsch land zich werpen zou in. de armen van de revolutie, dat wil zeggen: de Oostgrenzen niet meer zou bewasem integendeel, Trotzky, Lenrn en Run kornuiten zou uitnoodigen ook Duitschland tot een chaos te maken, zooals zij hol Rusland hebben ge daan. Wij noemen dit dreigement kinderachtig, omdat ten slotte nie mand zelfmoord pleegt, wanneer hij nog een anderen uitweg ziet. Die uitweg was: zich onderwegen en teekenen. We vernemen dan nu uit-Weimar, dat de Nationale Vergadering met 237 tegen 138 stemmen besloten heeft, te teeltenen, ofschoon daar bij een ietwat onbegrijpelijk voorbe houd wordt gemaakt over de uitle vering van verscliillende Duitschers en de veroordeeling van den ex-kei zer; bovendien wordt niet erkend, dui het Duitsche volk alléén de schuld is v.ui den ooriog. We behoe ven by deze excepties niet iang stil te staan. Of de Duitsche keiler zal worden veroordeeld ol niet, is geen zaak van het Duitscbo volk, hel be zwaar over de schuidvraug van pla- toniscben aard en de weigering tot uillevering van Duitsche onderdanen volkomen onbegrijpelijk. Wie een maal de vredesvoorwaarden ondei- teekent aanvaardt ook deze voorwaar den. Wel is in de laatste jaren in onze samenleving veel omgevallen en nog veel meer op haai- kop gevat, maar nog altijd bleef het onmogelijk tegelijkertijd iets te weigeren en het aan te nemen. intusschen is dit de hoofdzaak niet. Die bestaat hierin, dat de vre de thans een feit is geworden. Nog 6 weken en liet vijfde jaar van spun ning en oimist, van krijg en woelin gen zou verstreken zijn. De vragen, die zich nu voordoen, zijn talloos, de quaosties, waarover een beslissing moet worden genomen moeilijk: ze vorderen de toewijding en de mede werking van allen, die het goed meeiien met de nieuwe maatschappij. V. u zullen nog «el gelegenheid heb ben op al deze zaken terug te komen. We willen ei' op uit oogenblik alleen dit van zeggon: dat Europa thans, nu de vrede 'n feit is geworden, gelegen heid heeft zich rustig in een nieu wen vorm te ontwikkelen, al zal het in verschillende hoeken revolutionai re woelingen hebben te overwinnen, die eiken waurachtigenvooruitgang in den weg staan. Dit is zeker, dal het tot stond komen van den vrede liet bolsjewisme, geleid door personen zonder gevoel van verantwoordelijk heid en zóndei- inzicht van het nun- schelijk wezen, binnen korter of lan ger tijd ton doode is opgeschreven. Zoo is dan de weg geopend om ge zamenlijk voorwaarts te gaan, inaut- regolen te nomen tot stichting van een blijdere wereld, en zoo spoedig mogelijk de afschuwelijke nachtmer rie te vergeten van een oorlog zoo als er nooit een geweest is, en zoo als er nimmer een terugkeeren zal. Dit is een ander voordeel, dat voort- vloeit uit de gruwelijke jaren, die Europa heeft doorgemaakt: dat nooit meer in een beschaafd werelddeel ais het onze, dc oplossing van geschil len, de zucht naar machtsuitbrei ding, door de ruwe middelen van het militarisme worden bevorderd. Stadsnieuws De Moziek-en Sportfeestea Do vliegdemonstratie. We hoorden, dat er blijkbaar ve len zijn, die het koopen van kaar ten voor de vliegdemonstratie van Fokker boven het H. F! C.-terrein op Dinsdagmiddag nog uitstellen tot ze naar de demonstratie gaan. Dat is jammer. Want van te voren moet 't vaststaan, dat er 2000 kaarten worden verkocht; anders komt Fok ker niet vliegen! Het is dus zaak, dat men dadelijk kaarten koopt, anders zou dit mooie onderdeel van de feesten niet kun nen doorgaan. Men weet, dat de opbrengst strekt ten voordeede van verschillende lief- rtndige doeleinden: tuberculosebestrij ding, kindervacamtiekolonies. Wel dadigheid naai- Vermogen. Is dit goede doel alleen al 't kaar- ten-koopen waard, men Is bovendien dan in de gelegenheid een kansje te maken, om met Fokker te gaan vïie-. gen. (Jp elke duizend verkochte kaarten, zal er één aangewezen worden, wel ker houder met Fokker mee de lucht in mag. ï'A arsohwedstrijd. Even buiten de Houtpoort kwam je zoo vanzelf in eene opgewekte feest stemming; hel vriwidelyk zomer zonnetje was mede van de partij en luui duizenden uitgelokt naar Dreef en Paviljonslaan, waar nog iets van de wijdingvolle stemming was blij ven nangen van i volksiiederconeert dal de zevenhonderd kinderen van De Nonel's Kin der kooi" met Harmonie- Crescendo dien morgen, onder de sta tige beuken van den Hout luidden ge geven en aldus den eerslen dag der feestweek waardig hadden ingeluid. De negen fanfarecorpsen, die aan den marschweustrijd zouden deelne men, hadden zich voor het Paviljoen opgesteld en klokslag twaalf ging liet eerste sein tot uitrukken en ram plan, links, rechts, dzin, dzin, dzin, (laai' ging nummer één, „Eensgezind heid" van Houtrijk en Polanen. De flinke sonoriteit van het corps en het, stevige rythme dal deze vereeniging met haar marsch exposeerde maakten direct een zeer gunstigen indruk. Om de beurt togen de verschillende korp sen op weg, en lieten het zilver en verguld der bekroningen, waarmee hunne standaarden getooid waren, in de zon blikkeren. De tocht ging nevens het Paviljoen en zoo langs de Dreef naaf het Brongebouw, tusschen eene levende haag van dicht-opecn-gepakté belangstellenden; waar er muziek te Jiooren is kunnen de Haarlemmers niet te huis blijven! De korte afstand maakte dat de wedstrijd betrekkelijk gauw afgeloo- pen was, wat voor velen .wel eene teleurstelluig was, want het opgewek te rythme der marschen begon eerst voor goed zijne onweerstaanbare aan stekelijkheid uit te oefenen, toen het reeds op een eind liep. Veel beziens had liet. corps „Win nubst" uit Den Helder, om het mooie uniform dat de leden dezer vereeni ging dragen. Zou de jury, die haar oordeel vorm de naai- hel tempo, de stapmaat en de ordelijkheid der groep, aangaande dit laatste punt niet een weinig con sideratie dienen te gebruiken voor hei gedeelte van de Dreef waar die moedwillige hardsieonen paaltjes staan die het gewoon vertikken oin uit den weg te gaan? Nu, :t is maar gekheid, maai stel u voor dat ge met n groote bastuka in de armen en met alle aandacht op uw muziekpartijtje, in eens bols togen zoo'n verraderlijk paaltje aanloopt en zoo de kans ziet vervliegen om met je corps een mooien niarschprija weg te halen; T is mecr dan genoeg omievenslang een gloeien de» haat te koesteren tegen al wa,t 'paal heet! Dat sommige vereenigingen er steeds aan blijven houden om de trombones vooruit te laten loopon, begrijp ik niet. Dat kon zijne reden hebben in den tijd toen "t nog allemaal schuif- trombones waren, wien het om tuim- te te doen was, maar nti heeft het geen zin meer om het accompagne ment „m-ta, m-ta" voorop te laten marscheeren; van uit de verte gehoord kan liet weinig hinderen, maar van dichtbij maakt beslist het kleine werk van voor, met de hoofdmelodie, veel heter effect voor het oor, en ook niet minder voor het oog. De Jury, bestaande uit de heeren A. L. Hazebroek, Luit. Dir. Kon. Ned. Marine-kapel, (Den Helder), Martin Wolters (Amsterdam), Ch. P. W. Kriens, dir. Haarl. Muziekkorps, en W. van Erp, oud-kapelmecsler 4e teg. infanterie (Amsterdam), deed van don marschwedstrijd de volgende uit spraak: „Eensgezindheid" Houtrijk en Po- lanen, 54 punten, loten voor eersten of tweede» prijs. „Kunst na Arbeid", Watergraafs meer, 54 p., loten voor eersten of tweeden prijs. „Winnubst" Helder, 51J p., derde prijs. „Ons Genoegen", Schellingwoude, 48 punten. aterlandsche Fanfare", Buik- sloot-Nieuwendam, 48 p. „Wilhelmina', Jan Gijzenvaart, 45 punten. „Soli Deo Gloria", Driehuis, 44 p. „Eerste Ned. Bakkers!an fare". Ara-1 sterdam, 43 p. „Concordia", Oostzaan, 42J p. Muziok-Concours, Fanfare-corpsen. Het stroomt al maar door men- schen in den gezelligen kermistutn van de Bron. Prettige drukte van ■overhoop veel volk, het ongewone, alleen in voor-oorlogsdie herinne ring levende schouwspel van wafel kraam. caroussel en andere kerinis- dingen, vaandels, glimmend gepoet ste muziekinstrumenten, een heerlijk zomersch zonnetje en veel blijde, op gewekte gezichten! Zou het werkelijk een vredesweek- feest worden? Het lijkt of ieder het zoo voelt en.... of we weer vijf jaar jonger worden. In ieder geval, de feestweck is goed ingezet en dit concours der fanfare- corpsèn, waarin 23 vereenigingen om een prijs dingen, belooft zeer belang rijk te worden, ook aan belangstelling ontbreekt het niet. Vooraf kwamen de vereenigingen der Derde Af deeling A. „Eensgezindheid" van Houtrijk en Polanen zotte den wedstrijd in. Het corps heeft goede, zachte bugels en ook een mooien zoeten basgrond. „Eensgezindheid" van Egmond Binnen, was niet rijk aan sferidept koper, zoodat het geheel iets dof klonk. Ook het rythme leek mij wat loom. „Hou en Trou" van Durgerdam had bijzonder werk gemaakt van de dynamiek, maar schooi iets te kort in het klank-ensemble. „Excelsioi" yan Heemst er speelde met" beiieersch- 6te rythmiek en volle sonoriteit; eene prestatie, die indruk maakte. Daarna trad op „Sarphaüa" uit Amsterdam, als eenige vereeniging in de Derde Aideeling B. Haar spel klonk tamelijk mal. De Tweede Afdeeling werd goed ingezet door „Crescendo" van Mïdde- lie, die veel effect maakte mei liet kleine koper. „Ons Genoegen" van Schellingwou de, bleek een flink aantal goede solis ten te bezitten, bugel-, piston- en ba riton-solo zijn bij dit corps ih goede handen. „Veni, Vidi, Vici" uit Oostzaan, heeft een mooi bugel-timbre. Trom bone en piston deden het ook goed- Excelsior" van Oostzaan, speelde misschien iets te bescheiden, maar toch viel mij de mooi zachte bas- klaiik op. „Prinses Juliana" uit Purmerland. liet aanvankelijk de stemming te wenschen, wellicht omdat er te veel geforceerd geblazen werd. Het num mer dat zij speelde was echter wel liet .muzikaal belangrijkste, dat wij in deze afdeeling hoorden, („Vero na", van H. Senée), en dat ver dient alleen al een compliment, het wijst op den goéden smaak van den directeur. „Ons Genoegen" van Wij denes, was zuiver van klank, maar lete te bescheiden van uitdrukking. „Concordia" van Oostzaan gaf goed ryUune te hooren en had de f razee ring best vorzorgd. Ook kwam er een goeden klank uit dit flink be zet korps. „Soli Deo Gloria" van Driehui zen, eene vereeniging van evenwich tige samenstelling, liet goeden in druk na. „Kunst na Arbeid" uit Wyde Wor- mer gaf ook veel goeds aan klank en rytlune te hooren. Daarna traden de zes vereenigin gen op die ingeschreven hadden op de Eerste Afdeeling. „Eerste Nederlandsclie BakkoTS- fanfare" uit Amsterdam, speelde Légende héroique van Reynoud. Dit stuk gaf gelegenheid tot waaxdee- ri.ug van hot goede, kleine koper en niet minder van het flink stel trom bones. Ook de goed-gevulde binnen- partijen. waaraan de 6axaphoons goed meewerkten, gaven aan het ge heel een volumineus ensemble. „Kunst na Arbeid" van Water graafsmeer, had in „Au Cap Noró" san Senée een zeer moca nummer. Het werd klankrijk en zeer muzikaaj weergegeven. „Eensgezindheid" uit Wormer, was! mooi eu beschaafd van klank, maar 1 miste bijwijlen het noodlge élan., j „Onderling Genoegen" van Kromme nie" een flink bezot korps, heeft mooie bugels en klein koper en gaf heerlijke pianissimo's en speelde met muzikale voordracht. „Winnubst" uit Den Helder, had zich eene moeilijke taak gesteld met een arrangement van „Les deux Avengles" van M-éhul. Wel was de klank beschaafd, maar In de noten makerij werd wel eens gestruikeld, t Was jammer. „Wilhelmina" van Jan Gijzen vaart speelde klankvol, maar gefor ceerd. In de AfdeeLng Uitmuntendheid hoorden wij eerst „Waterlandsch Fanfare-oorps" van Buiksloot-Nieu- wendam. Hun nummer „La Reine Maud" van L. Borger, i6 een mooi brok muziek, en stelt hsel wat eischen. De samenstelling van het korps is prachtig zuivere bugel klank, helder klein koper en sonore trombones en goede, vertrouwde bin- nenpartijen. Dynamiek en rythmiek waren uiterst verzorgd en het ge heel maakte zeer gunstigen indruk. Ook het „Stedelijk Muziekkorps" van Purmerpnd bleek in deze hoogste afdeeling thuis te zijn, het kan ook bogen op dezelfde goede kwaliteit van zijn concurrent. Zeer muzikaal en technisch fce- heerscht werd de ouverture „Fétts" van Wateile door hen uitgevoerd. Nu was de wedstrijd eigenajk af- geloopen, doch omreden dat „Scha- gen's Harmoniekapel" aanstaanden Zondag verhinderd is aan het con cours deel te nemen, werd deze ver eeniging vergund zich heden te laten hooren. De Jury, samengesteld als voor den marechwedstrüd, deed de vol gende uitspraak: Derde Afdeeling A. „Excelsior", Beemster, le prijs, 57 ip un tan. „Eensgezindheid", Houtrijk en Polanen, '2e prijs 50 punten. „Eensgezindheid", Egmond Ban nen. 3e prijs, 42 punten. „Hou en Trou", Durgerdam, 3e pr. 40 1/2 punu Tweede Afdeeling: „Ons Genoegen", Schellingwoude, le prijs, 61 punten. „Kunst na Arbeid". Wijde Wor- mer, 2e prijs, 59 punten. „Soli Deo Gloria Driehuizen, 2e prijs, 56 1/2 p. „Crescendo"1-, Middelio, 2e prije, 56 p. „Veni, Vidi, Vici", Oostzaan, 2o pr., 54 p. „Concordia", Oostzaan, 3e pr., 53 punten. „Prinses Juliana", Purmerland 44 p. onbekroond. „Excelsior", Oostzaan, 43 p. oi.be- kroond. Eerste Afdeeling. „Onderling Genoegen", Kromme nie, le prij6, 72 1/2 p. „Ned. Bakkersfanfare", Am sterdam, le pr. 72 p. „Kimst na Arbeid", Watergraafs meer, le pr. 69 p. „Eensgezindheid", Wonner, 54 i/2 p., onbekroond. „Winnubst" Den Helder, 54 J/2 p., onbekroond. „Wilheimuia Jan Gijzenv., 51 p., onbekroond. Afdeeling Uitmuntendheid: „Stedelijk Muziekkorps", Pur- merend, le pr., 85 1/2 p. „Waterlandsch F anfare-corps", Nieuwendam, le prijs. 84 1/2 p. Wisseiprijs: „Stedelijk Muziekkorps'', Tur- merend. Koninklijke Medaille. Stedelijk Muziekkorps, Pur- merend. Extra prij6. „Waterlandsch Fanfare-corps", Hieuwend am. Tweede Afdeeling Harmonie: „Sehagen's Harmonie-kapel", 2e prijs. 56 punten. Na de uitspraak der jury, die enor me geestdrift verwekte bij de hooge prijs-winners, begon het pas voor goed kennis te worden in de Brv>n, terwijl enkele fanfare corpsen, mot een heele sleep meiisehen achter zich, onder het spelen van opgewekte pas-xedoublé's de stad doortrokken in de richting van het station, wat de ILaarlemsche Zondagstraat een onge meen aspect gaf. De eerst© dag der feestweek is uit stekend geslaagd; aan alles was te merken, dat tie organisaties der fest-i- viteiten, tip-top >9. JOS DE KLERK. Kerma&ee d'été. Met een dood-nuchtcr gezicht heb 'k me een tijdlang voort laten stuwen in do auiK-migeeloten gelederen oer Zondagavond-kermisklanten in den Brongebouw-tuin. 't Was er meer dan vol en ontelbare voeten sloften over de mulle paden het stof omhoog. Voor namelijk eerst kijkend naar de men- schen en nqg niet z.io zeer lettend op de pret-tenien, die de geneugten pro- duceeren, zag 'k een troepje Jonge ke rels, papieren jockeypotjes op de ver hitte hoofden, de moesten dom of haast verdwaasd kijkend, die ruw zich baan braken door eeh verward klu wen van menschen. Anderen weer had den zich behangen met blikken me dailles, tierend en gillend: de Jonge- ineisjes, met wilde gebaren en stoei- bewegingen, die nooit ontbreken op festijnen als deze. Maar ook de mindei uitgelatenen, kalm fosco-drinkend aan de tafeltjes bij de ververschingstent of~\vei genie tend van hun potje bier In de wa- rer het rand a's, ook over t meerendeel van hen was toch gekomen de kermispret en carous6el-jo!ijt, die in de oogen sclii tierde. De vroolijke keuken! De keuken van Marokko! Gooit den heelen boel maar kort en klein! kwam opeens een harde mannenstem van onder een zeildoek vandaan. „Zes worpen voor een kwartje" en werkelijk tooverde de man met de klaterstem de geldstukjes uit de beurzen. En de jongens, ze keilden de kraam nog dichter onder de scherven in een zenuwachtige gejaagd heid, uitspelend dit spel, waarvoor niet alleen de Haarlemsclie kermisbe zoekers, maar naar bekend, Koning Alfons van Spanje ook een groote voorkeur heeft. Een hevig dringen bij den etoom- caroussel die badend in licht en kla tergoud het brandpunt van de be langstelling was, maar typischer deed toch de petroleumverlichting van den ouwerwetschen mallemolen aan, waar het orgel jengelde van „Had je me maar" en liedjes uit nog veel oudere doos. In de Brongebouw-zaai, den vorigen Zondag nog met eau oorverdoovend hondenlawaai vervuld, thans zacht ruLschende muziek en herschapen in een Palais des Danses" waar de da mes op ongelooflijk hooge Fransche hakjes en de heertjes op grove moliè res ten dans togen. De vliegmoleii, Consael, het 'entje met» de geheimzinnige wonderkat, het. was voor de neringdoenden een gooien avond, want men heeft wat over voor deze geneugten, die schij nen te pressen tot vrooüjkheid. Het laatste wat 'k hoorde: „de keu ken van Marokko, gooit den heelen boel maai- kort en klein". Concert in de Ver e e n i g i n g. Het concert m de soc. Vereeniging van het Klein a Capcliu koor en het Dubbel Mannenkwartet Inter Noe, dat eerst gesteld was op Donderdag 26 Juin i« thans verzet op Woensdag 25 Juni. Hot Programma. Maandag. Maandag geeft „Frisia" des avonds een k&ats-demonstratie op het H. F. C.-terrein met dezelfde partu ren, waarmede het met de wedstrij den in Amsterdam uitkomt. 's Avonds vindt ook een concert in de Groote Kerk plaats. De heer Louis Robert en Jac. van Kempen zullen zich daar doen hooren. Dinsdag. Dinsdagmiddag komt ©r een eve nement voor Haarlem Onze oud-stad genoot, de bekende vliegenier Fok ker. geeft dan nl. op het H. F. C.- terrein een vliegdemonstratie. Wie Fokker zag vliegen gedurende het laatst gehouden bloemen-corso ral zich gewis de gelegenheid niet laten ontgaan, hem weder te zien in zijn buitengewone staaltjes van vlieg kunst. Zooals bü de andere sport- f ces ten verleent ook hier de Staf mu ziek van het 10e regiment infanterie huar medewerking. De aanwezigheid •van een buffet en een goede zit (plaats zullen een verblijf op het H F. C.-terrein dubbel aangenaam ma ken. In dit verband wenschen wij nog even te wijzen op de in vele win kels verkrijgbare Fokker-loten, waar van één op d© duizend recht geeft op een gratis vliegtocht. Militair© wedstrijden zullen de vliegdemonstratie voorafgaan. Begrafenis J. J. van der Veldt Gelijk wij reeds meldden had Za terdag op de R. K. begraafplaats St. Barbara aan den Schoterweg de ter aardebestelling plaats van het stof felijk van den heer J. J. van der Veldt, in leven lid van den Gemeen teraad. De stoet trok .van de Maria-stich- ting langs de woning van den over ledene in de Bakkerstraat en langs het stadhuis, waarvan ten teeken vuil rouw de gordijnen waren neer gelaten. De lijkkist was gedekt door eenige fraaie kransen, waaronder een van hot gemeentebestuur ©n van St. Deus Dedit. Om 12 uur kwam de stoel op het kerkhof aan. Daar getuigde de aan wezigheid van zeer velen van hun deelneming in dit zoo tragisch slerf- §evai. Onder hen, die den overledene e laatste eer kwamen bewijzen wer den. behalve de reeds in ons vorig nummer genoemden opgemerkt, de Burgemeester, de heer Maarschalk, niet de wethouders en don gemeente secretaris. Verder waren onder meer aanw-e- zig met de R. K. raadsleden, de le den van den raad de heeren Van de' Kamp, Sch readers, Schram, Las- schuit, Poppe, Groenenden], Koppen cn Reinalaa. Voorts de bestuurders van de B. K. propaganda-club, de heeren Brinkman en Lips. Wij merkten vervolgens nog op den heer Hooij, lid van het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volks bond, den heer Nijkamp, vertegen woordiger van he R. li. Vakbureau te Utrecht en den heer Van de Vali. hoofdbestuurder van den modernen landarbeidersbond, benevens vele be langstellenden. De beaardingsplechtigheid werd ver vuld door den zeereerw. heer rector J. Borsboom, geestelijk adviseur van St. Deus Dedit. Diep geroerd nam de weduwe van 't graf afscheid. Zeer onder den Indruk van de droeve •lechtigheid verlieten de aanwezigen e begraafplaats. HYPOTHECAIRE BELEGGINGS- BANK. In een buitengewone alge- meene vergadering van aandeelhou ders der Hypothecaire Beleggings- bank te Haarlem, gehouden op 20 Juni j.L, werd tot commissaris geko zen de heer N. Levenkamp, directeur der Haarlemsclie Bankvereeniging al hier. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN FABRIEKSARBEIDERS. Vrij dagavond had de afdeeling van da Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders, liet personeel van een tweetal fabrieken uitgenoodigd t©r vergadering, met de bedoeling, lien te bewegen, zich hij gemelde organisatie aan te sluiten. Hiertoe werd door den heer H. 11. Morison, voorzitter van den Haarl. Best. Bond, een rede gehouden over de noodzakelijkheid van organisatie. In een gedocumenteerd betoog be pleitte spreker de noodzakelijkiieid van organisatie. Hij toonde met tal van feiten cn cijfers aan, de werk zaamheid van de Ned. Ver. van Fa brieksarbeiders op dat terrein. Er werd een aantal nieuwe leden inge schreven. ONGELUK. Vrijdagmorgen om streeks 8 uur liod de 38-jarige voer man J. H. W. wonende Leidschevaurl- weg 287, het ongeluk om op het werk aan het Hofdijkplein door een mis stap met zijn linkerbeen onder een rijdende lorrie te geraken. Per rij wielbrancard werd hij naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd, waar bleek, dat de verwonding niet van ernstigen aard was. AANHOUDINGEN. Door tw©6 rechercheurs is V rijdagmiddag op de Ged. Oude Gracht aangehouden de zwerver L. H. H„ die in t bezit was van een handwagen. Later bleek, dat de wagen van diefstal afkomstig was en in Amsterdam uiuis behoorde. De man is ter beschikking van de Am- slerdainsche politie gesteld. Voorts zijn nog aangehouden J. II. T. H. en J. H. K, beiden lompensor teerders, cn wonende alhier, die ver dacht worden zich te hebben schuldig gemaakt aau diefstal van K.G- ge breide wolion lompen uit een pakhuis aan den Burgwal. BADEN. - In het douchebadh lis aan den Schotersingel zijn in de af. geloopen week 1053 en dat aan het Leidsclie Plein Ü0U, in dat aan den Koudenhorn 667 baden genomen. OVERLAST. Zeer tot genoejjen van de omwonenden verwijderden Vrijdagavond tien uur twee flet«- rijdeude politie-agent-en een troep opgeschoten jongens, die in de So- pniastraat geregeld 's avonds op een Btoep voor een perceel placht plaats te nemen en dan tot zeer laat in den avond op luidruchtige wijze onbe hoorlijke taal uitslaat en gemeen© liedjes zingt, waaraan de omwonen den zich ten zeerste ergerden. LOOP- EN PAKHUISPERS0NKI' 1 Vrijdagavond had een vergadering plaats van het Loop- en Pakhuisper- soneel. In overleg met liet bestuur van de afdeeling van den Contruien Bond van Transportarbeiders was /door verschillende loop- en pakhuis knechten besloten, een -dergelijke ver gadering te houden, teneinde geza menlijk te bespreken, welke middelen zouden worden aangewend, verbete ring 'in hun positie te verkrijgen. Op verzoek van voormeld bestuur, werd door den heer R. J. Dijk, secre taris van den Haarl. Best. Bond xc-n rede gehouden, waarin de spreker deed uitkomen, dat ook voor het loop- en pakhuispersoneel het middel van organisatie moest worden aangegre pen, wilde men het beoogde doel, ver betering van him economische positie, bereiken. Aan 't slot van zijn red© wekte de spreker de aanwezigen dan ook op, lid te worden van dc vak groep loop- eu pakhuispersoneel van do afdeeling Centrale Bond van Trans portarbeiders. Aan dit verzoek gaven een 20-tal gevolg. BAKKERSACTIE. In de Vrij dag door de afdeeling Haarlem van den Algemeeuen Ned. Bond van Ar beiders.sters) in het bakkers-, choco lade- en sulkerbewerkingsbedrijf ge houden, zeer druk bezochte ledcnver- adering is na uitvoerige bespreking e volgende motie aangenomen en aan het Bondsbestuur toegezonden: De vergadering van bakkersgezel len, broodbezorgers en aanverwante vakgenooten, gehoord debespreking over de noodzakelijkheid van een ar beidsovereenkomst met'veel verbeter de locaien en verdere arbeidsvoor waarden; van oordeel, dat bovendien naar groote landelijke gelijkvormig heid der arbeidsvoorwaarden moet worden gestreefd; van oordeel te vens, dat de eischen tijdig ter kon nis van de werkgeversorganisaties dienen te .worden gebracht, en het

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1