Het Advertentiebureau van Haarlem's Dagblad (van 1883) Binnenland Sport en Wedstrijden jdnrpriuiie tiend kamlllelierlcliten Stoomvaartbericliteii Ingezonden Groote Houtstraat 93 belast zich met de plaatsing van Advertentiën in de Nieuwe Rotterdamsche Courant, het Algemeen Handelsblad, De Telegraaf, Het Nieuws van den Dag, en verder in alle dag-, week- en maandbladen in Binnen- en Buitenland Prijsopgaven worden gaarne verstrekt Telephoon No. 724 Daarna was aan de orde de bele diging van den loco-secret&rla, den heer 11 oogeboom, die door den voorzitter met zijn benoeming geluk- gewenscht werd. Z. h. s. werd aangenomen een voorstel van D. en W. om, mot het oog op het drukke vreemdelingen verkeer en het toezicht en de correc te uitvoering van hot Vreemdelingen- Reglement, in de Algemeene Politie verordening voor deze gemeente eene bepaling op te nemen betreffende het zich aan- of afmelden bij de politie, alsmede om, in verband met den overlast, dien men op het strand on dervindt, van deai verkoop van cho colade, enz., eene bepaling op te ne men ter zake het in-beslag nemen van die artikelen. Aan den heer P van Duivenboden werden verpacht 10 strekkende me ters strand, gelegen ten zuiden van en grenzende aan liet gedeelte strand, reeds bij hem in pacht en zulks overeenkomstig do vastgestelde bepa- lingeir brj Raadsbesluit van 12 April 1916 no. 9, gewijzigd bij Raadsbe sluit van 8 Mei 1916 no. 7. De jaarwedde-regeling der Ambte naren ter Secretarie word na een discussie, waaraan o.a. de heeren Bramson, v. d. Plus, Collot d'Escury, Slag\ old, Mooienaar en den voorzitter deelnamen, aangeliouden tot de vol gende vergadering. Z. h. s. werd besloten aan den beambte bij hot Waterleidingbedrijf A. Kraaijenoord, met ingang vail 1 Januari j 1 weg ene overwerk voor het op Zaterdag en Zondag pompen, eene toelage te vcrleenen van f 75 per jaar. X.tdat de voorzitter de lijdensge schiedenis der ziekenbarak verteld en de noodzakelijkheid van den '.er- bouw dier barak voor een bedrag van f 13000 aangetoond had. werd daartoe besloten. Rij dit punt beklaagde de heer Zwaan zich, rial de raadsleden geen inzage hadden gehad van bestek en teekeningen. Bij de rondvraag bepleitte de heer Zwaan de belangen van eenige tij hel distributiebedrijf van hun ambt ontheven lagere ambtenaren, v.ien spr. gaarne nog eenige veken loon zou zien uitbetaald en vestigde "er- der de aandacht op het lundarlijke luidkeels venten op Zondag, waarte gen z. i. de politie niet sireng ge noeg optreedt. De lieer Molenaar vroeg verbete ring van den toestand van vernie ling, waarin vele traten in de ar beiderswijken erkeeren en van de wijze, waarop zieken in deze gemeen te vervoerd worden. Re vo rH .er deelde mede, dat er pionnen Le- 6taan tot aanschaffing van «en rij wielbrancard. Is het den burgemeester bekend, aldus informeerde do heer Bramson, dat te Zandvoort zijn aangekomen 2 kisten geweren en 2000 scherpe pa tronen en dat deze zending in ont vangst is genomen door den pas toor? De voorzitter zeide een onderzoek toe. Verder vroeg de heer Bramson kostelooze baden voor vrouwen (voor mannen is er reeds gelegenheid) en plaatsing van een verkeersagent op Zon- en feestdagen op de Haarlem merstraat. De heer Van der Plas wees op den overlast dien jongens in Zandvoort de fietsende memsciien aandoen, door hen zelfs tot den Brederodeweg te gemoet te loopen om te vragen hun fietsen te mogen bewaren. Verder vroeg de heer van der Plas betere verlichting van den Bentveldweg bij de kruising met de Zandvoortsche- laan en of wel goed de hand wordt gehouden aan de nieuwe verordening op do publieke vermakelijkheden. Niets meer aan de orde zijnde sloot de 'vooraittar om half twaalf de openbare vergadering. Aangifte nieuwe leep lïnge n. De aangifte van leer lingen. die met 1 September a.s. ge- pluatst moeten worden op de schooi voor Ultgebr. Lager Onderwijs aan den Parallelweg! moet geschieden vóór 28 Juni, ter gemeentelijke se cretarie (Raadhuis) tusschen voorm. 11 uur en n.m. 1 uur. ONZE KOLENPOSITIE. De Tele graaf deelt mede dat te Amsterdam een steenkolenmaatschappij is opge richt met een kapitaal van twee mil- lioen gulden. Deze maatschappij heeft haar eigen vloot voor transport en heeft de hand gelegd op de voornaam ste Belgische mijnen. Als directeuren treden op de heeren Lüsken en Re- gout. Vrijwillige ouderrfemsver- zekerlng. Ingediend is een wetsontwerp be treffende vrijwillige ouderdomsverze- kering. In groote trekken geschetst komt de ontworpen regeling op het volgende neer Alle personen van 16 jaar of ouder, doch beneden den leeftijd van 35 Jaar, die zelf of wier echtgenoot niet naar een hooger inkomen dan van f 2000 zijn uangeslagen in de Rljksinkom- stenbelasting, zijn bevoegd zich bij de Rijksverzekeringsbank de uitkeering te verzekeren van een wekelijksche rente, ingaande op den dag, waarop het 65e levensjaar is bereikt, van naar keuze, 3, 4, 5 of 6 gulden. De kosten dezer renten worden door de verzekerden betaald in dier voege, dat de te betalen premie afhankelijk is ge steld van den leeftijd, waarop de verzekering wordt gesloten. De ad ministratiekosten dezer verzekering worden door het Rijk gedragen. Ver der omvat de verzekering behalve de ouderdomsrente een uitkeering van f lüü bij overlijden van den verzeker de, mus door dezen een wachttijd van 156 weken was vervuld. Bijzondere voorzieningen zijn ge troffen voor den overgangstijd. Het ontwerp onderscheidt daarbij tus schen de personen, die bij het inwer kingtreden der wet den G5-jarigen leef tijd hebben bereikt of overschreden en de personen, die bij dat inwerkingtre den den leeftijd van 3ö jaar hebben be reikt zonder echter dien van 65 jaar te hebben overschreden. De tot de eerste groep behoorenden hebben aanspraak op een kostelooze ouderdomsrente van 3 per week, mits zij niet reeds krachtens een der. artikelen 369 en 370 der Invaliditeïts- wet in het genot zijn der bij die arti kelen geregelde rente en mits niet zij zelf of hun echtgenoot, hetzij in de ver mogensbelasting of in de Rijksinkom stenbelasting naar een inkomen van meer dan f 1200 zijn aangeslagen, het-1 zij regelmatig hebben nagelaten, hoe- wel tot werken in slaat, door het ver richten van arbeid in de behoeften van zich en hun gezin te voorzien. Bij de groep 3565-jarigen wordt wederom onderscheiden naar gelang die personen al dan niet onder de verplichte invaiiditeits- en ouder-1 domsverzekering vallen. De oudere dan 35 jaar, die nog niet den leeftijd van 65 jaar heoft bereikt, en die niet) onder de verplichte verzekering valt, is bevoegd, mits hij van die bevoegd- j heid gebruik maakt, binnen 2 jaren na het inwerkingtreden der wet en mits hij niet naar een hooger inko men dan van f 2000 is aangeslagen in I de Riiksinkomstenbelasting, zich een ouderdomsrente van f 3 per week te verzekeren tegen betaling \an de pre- l mie, welke voor den leeftijd van 34 jaar is 'berekend. Op hunne verzeke- I ring zal derhalve het Ouderdomsfonds een tekort lijden, welk tekort door den Staat zal worden gedragen, j Ten aanzien van personen tusschen den leeftijd van 3565 jaar, die tevens onder de verplichte invaiiditeits- en ouderdomsveraekering vallen, geldt eene andere regeling. Deze personen zijn niet "bevoegd zich een rente te j verzekeren van f 3.—, tegen betaling van de premie, vastgesteld voor 34- jangen. Zij zullen wel bevoegd zijn t aan de Bank de voor den leeftijd van j 34 jaar bepaalde premiën te betalen, i doch hun zal bij het bereiken van den 65-jarigen ieetijd aan rente niet meer worden toegekend dan het be- j drag dat in verband met den leeftijd bij toetreding tot de verzekering zon der Staatsbijdrage door de betaalde j prentten wordt geschat. Het ontwerp bepaalt verder, dat de premiebetaling eindigt bij blijvende algeheele invaliditeit van den verze- j kerde, zonder dat daarmede de rech-1 ten uit de verzekering verloren gaan, terwijl voorts voorzieningen zijn ge-1 troffen omtrent het gevolg van eindi-1 ging der verzekering met betrekking tot de rechten van den verzekerde. Wljilging dor invaliditeitswet Bij de Tweede Kamer ia ingeko men een .voorstel tot wijziging der Invaliditeitswet, dat beoogt om te voldoen aan de toezeggingen van den van den Voorzitter van den Minister raad in de Tweede Kamer van 10 December 1918. Deze gaf de volgende toezegging: ,,De premies in de invaliditeitsver zekering zullen geheel voor rekening van de werkgevers worden gebracht. De arbeiders zullen dus niet alleen krijgen een premievrije ouderdoms rente, maar ook een premievrije in- validiteïtsrente. „De ouderdomsrente sal niet op 70-, maar op 65-jarigen leeftijd in gaan, terwijl het bedrag van 2 op f 3 per week zal worden verhoogd. „Naast de weezenrente zal een we- duwenrente worden ingevoegd. „Het zoogenaamde „herunterkle- ben'' zal, zoover dit zonder ai te in- grijpende wetswijziging geschieden kon, voorkomen worden. ,,ln de ouderdomsvoorziening van niet-arbeiders, die echter wat hun economische positie betreft, met ar beiders zijn gelijk te stellen, zal wor den voorzien door de invoering van een vrijwillige verzekering, waarvan de administratiekosten door den Staat zullen worden gedragen, terwijl de voor de arbeiders zoo gunstige over gangsbepaling van art- 369 der In validiteitswet ook op hen toepasselijk zal worden verklaard, Overigens zal er naar gestreefd worden aan deze vrijwillige verzekering nog andere voordeelen te verbinden dan de enke le ouderdomsrente. Omtrent dit punt zijn echter'de berekeningen nog niet ver genoeg gevorderd om daarom trent thans reeds een meer duidelijke toezeggingen te kunnen doen." Met het oog op hel voornemen om de voorgestelde veranderingen op 3 December a.s. practisch in werking te doen" treden, is êén uitzondering gemaakt op bovengenoemde toezeg- §ingen. Deze uitzondering betreft het oen vervallen van de artikelen 123 125 der Invaliditeitswet. Deze arti kelen geven voorschriften over het genot aer renten -krachtens genoemde wet voor het geval die renten samen- loopen met uitkeeringen uit anderen hoofde. Als gevolg vooral van de vooretel len betreffende de weduwenrente en de ouderdomsrente moeten de in ar tikel 180 der Invaliditeitswet aange geven premiën worden verhoogd, ter wijl mede hot in artikel 20 dier wet uepaaiae beurag der tijuelyüe ataaus- bijarage van 10 m timen gulden 's jaacs mei toereikend zal zijn. liei verstag van aen wioku±iuigen adviseur der RijjisverzeRermganaiik bevat de gemotiveerde berekeningen van de veieischte prentten en ue Duo- enge t>taaU>bij<irage. terwijl de pre ntten niet rond 1/4 moesten women vernoogd, wordt de thans vereisclxie Siaaisbijarage, zonder inbegrip der auinintstratiekosten, op 19.V00.tMJ gulden bereaand. Met inbegrip van ue aomintstrattekosten wora uaarom een io-jaariijksciie Staalsbtjurage van 214 mitlioen gutden voorgesteld. ONDERWIJSRAAD. - Met een re de van minister dr. J. Th. de Vis ser is Maandag de onderwijsraad, ge ïnstalleerd. HET KAMERLID VAN GROK NENDAEL, Hel Kamerlid mr. Van GroeoMDdaél, die, op verzoek der Ka tholieke Kamerclub zijn gezondheids kuur had onderbroken om de recht- I scha gelederen in de Kamer te ver stekken bij de behandeling der On derwijswet, is thans weder naar het buiteattand vertrokken, om geruim en tijd op hot eiland Ouessant, in den Atlantischen Oceaan, te blijven ver toewen. VALSCHE MUNTERS. Te Schoonhoven zijn 2 personen aange houden, verdacht van het In omloop brengen van vaisch geld. Naar aan- leiding dei- onderzoekingen zijn In de woning dar veirdaclitoii te Amster- I dam niet minder dan 1081 vatsclie rijksdaalders in beslag genomen. Te Amsterdam Is ean derde dader aan gehouden, walke in deze zaak de hoofddader schijnt te zijn. NEDERLAND EN BELGIë. Men seint uit Brussel aan de N. R. CL Binnenkon komt de commissie bij een, welke belast is met de quaestie van de herziening van de traciattn van 1839. De heeren Segere, oud-mi nister, en Orts, secretaris-generaal van buitenlandsche zaken, zullen aan de besprekingen deelnemen. Het dreigend conflict in de metaatinaufttrio. Wij lezen in „Het Volk": De Metaalbond (patroons) heeft op zijn Zaterdag geuouden aigentee- ne vergadering nel door hel dage- iijkscli oËSluut v out gestelde aanvaard en. voorzoovar het ue guineente-klas- so-indeeJing betreft, met onbelang rijk varbeteru. De toestand is dus nu zoo gewor den, dat eir komen 5 gemeenteklas- san met een onderling toonverschil van 3 cent, terwijl dit aanvankelijk •4 loonklassen met 5 cont loonsver schil was. Feitelijk kan gesproken worden van 4 loonklassen, omdat de 5e klas se er gekomen is op voorstel van den R.K. Metaalbond en daarin een 8- tal Brabantsche plaatsjes zijn inge deeld, waar alleen de katholieke bond leden heeft. De verbetering in de klasse-indee ling betreft de plaatsen Velsen en TJmuiden, die van de 2e naar de le klasse komen; Hengelo, Heerlen en Voorschoten, die van de 3e naar de 2e, en verder alle plaatsen in de Lek, Noord en IJselstreek. die van de 4e naar do 3e klasse komen. Do loonregeling is gebaseerd op de Amsterdamsche regeling, zooüat het minimum uur-inkoman voor de groep meerderjarige geschoolden nu wordt voorgesteld als volgt: lo klas ge meenten 60 cent per uur, met 48 uur werken per week, 2e klasse 54.7 cent met 50 uur, 3e k.asse 49 cent met 52 uur, 4e klas 45.3 cent met 54 uui en 5e klas 42.7 cent met 54 uur. Binnen een half jaar moet overal de 48-urenwcek zijn ingevoerd en het minimum uur-inkomen voor boven staande groep worden 60 57, 54, 51 en 48 cent. Voor de groep geoefende is het cij fer 6 cent lager en voor de onge schoolden nogmaals C cent minder, zoodat or 12 cent verschil Is t"cschen do meest on minder bekwamen. De moeilijkheid om tot overeenstem ming te komen is nu niet meer van landelijken, maar van plaatselijken aard, doordat er ernstig verschil van meening is over de klassc-indeeling van verschillende gemeenten, o.a. Haarlem, Utrecht, Dordrecht, VUs- singen, Deventer, enz. Ten einde een snelle beslissing le verkrijgen, roept het hoofdbestuur van den modernen Metaalbewerkers- bond zijn ofdeelingen op tot een bui tengewoon congres, te houden te Urecht in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Mariaplaats, op Zondag as. DE POST PER VLIEGTUIG? Men meldt, dat pogingen wend worden, een maatschappij e stichten, die de post voor de Zuid- Hollandsche en Zeeuwsche eilanden naar en van Rotterdam, per vliegtuig zal vervoeren. Bovendien denkt men de Engelsche mail van Vlissingen naar Rotterdam te kunnen brengen. Het plan is de route Vlissmgen— Rotterdam te nemen over de eilanden en op een daarvan te landen. De ver binding zal worden onderhouden door eenige Viekers Vimy-macninos, hetzelfde type dat den Oceaantocht heeft volbracht, en dat behalve de post ook eenige passagiers kan ver- SF-AARBANKDAG. Op den te Vlissmgen gehouden Spaarbankdag van vertegenwoordigers van spaar banken, kwam aan de orde de bespre king van de vraag of tusschen de aangesloten spaarbanken een onder linge weduwen- en weezenpensionnee- ring wenschelijk en mogelijk is. Daar dit punt op verzoek van Haar lem op de agenda is geplaatst, werd het toegelicht door den heer mr. P. Fuhri Snethlage. Spr. meent dat de wenschelijk heid vaststaat, maar of het mogelijk is, zal nader onderzocht moeten worden. Na eenig debat zeide de voorzitter dat het standpunt van hel bestuur is om deze kwestie direct commissionair te maken, deze commissie kan dan de pensionneering van de beambten en van hunne weduwen en weezen be- studeeren, zij zal een enquête moeten instellen naar het aantal vrouwen en kinderen van beambten, zij moet dan ook de meeste faciliteit en volmacht 1 hebben, terwijl de kosten voor reke ning van den bond moeten komen. Spi. stelde voor drie banken te be noemen, die een commissie zullen vor men, die zoo mogelijk voor den vol genden spaarbankdag een voorstel zal doen. Hij stelde voor te benoemen Haarlem, Vlaardingen en Leeuwar den. Daar de afgevaardigden van bei de laatste banken niet zeker kunnen zeggen of de banken bereid zullen zijn, zal "t bestuur zoo noodig plaats- vei vangers aanwijzen. EEN ZONDERLINGE BROED PLAATS. Aan het einde van den Purmerl ander weg aan het N.-H. Ka naal bij Ilpendam, in het café „Yischlust" doet zich het zeer bijzon dere geval voor, dat een zwaluwen- paar in dat café haar nest heeft ge bouwd en nog wel op de petroleum lamp, welke aan den zolder hangt. De huiselijke diertjes zijn heelemaal niet schuw en vliegen door de deuren in en uit. 's Nachts laten de bewoners een raampje open voor de weinig ver terende pensiongasten. In het nestje bevinden zich ai eenige eitjes, zoodat de vogels straks gaan broeden, en eventueel hunne jongen in de herberg zullen groot brengen. R. K. GEMEENTEWERKLIE DEN. Op do te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van den Ned. R. K. Bond van personeel in dienst van openbare lichamen en bedrijven werd besloten met ingang van 1 Ja nuari een nieuwen een zevenden bezoldigden bestuurder aan te stel len. Benoemd werden tot bezoldigde bestuurders de heeren C. W. Hofhui zen fe Amsterdam en Job. A. van Seggelen te Haarlem; laatstgenoem de in de functie yan algem. secreta ris» In de Zaterdag voortgezette verga dering werden tot hoofdbestuursle den gekozen de heeren v.Seggeien te Haarlem. Smits te Den Helder en Tien» *.e Rotterdam. Op de voortgezette vergadering is nog besloten, dal de volgende ver gadering te Haarlem zal worden ge houden on dat de Bond voortaan zal beaten Ned. R. K. Bond van Over heidspersoneel. DE MIDDENSTANDSPARTIJ. De heer Abr. Staalman, voorzitter van de ALuldenstandspartij, deelt aan het Hbld. mede, dat hij naar aan leiding van het besluit van den lieer Chr. H. van der Vedden. lid der Prov. Staten van Noord-Holland, als can- didaat van de Middenstandspartij in die Staten gekozen, om toe te treden tot de rechtsche Statenclub, een spoed bestuurs- en ledenvergadering heeft uitgeschreven ter bespreking van de houding van dit Statenlid. DE WEfTHUDERÖKEUS. - Op een vergadering van den Bond van ,Anti-rev. Gemeenteraadsleden ia met algemeene stemmen besloten aan het Gemeenteraadscollege der tAntl- rev. partij te adviseeren om te willen bevorderen, dat de Ami-rev. Raads leden hij ue Wett*oudersveri»ki«tü» gen iu September a.s. zuilen stem men ui overeenstemming van de rechten der minderheden, ook vap de socialistische minderheid. Da uitbarsting van dan Kloet Ter lenig.ng van den nood door de uitbarsting van den Kloet is door hiei' te lande gevestigde direciu-n van Indische Suikerondernemingen een bedrag van ruim vier ton bijeen gebracht. Nader is bij het Departement van Kolomen van den gouverneur-gene raal van Ned.-lndië telegrafisch be richt ontvangen, dat bij de ramp de volgende Europeanen zijn omgeko men: Een kind van mr. K. Denijs, oud. twee jaar, ©en kind van dr. Haimna- cher, oud twee jaar. mevrouw J. van Boekhout en twee kinderen, oud éen en zee jaar, de heer H. E. Arriens en echtgenoeote, de weduwe Brugge- man, geb. Haak, en haar kind, oud drie jaar, de heer B. de Boer, de hoer J. C. G. van Leeuwen en diens dochter A. A. van Leeuwen, oud 14 jaar, de heer C. Rwuwenhorstl, de Veer J. G. Fisser. en dat gewand .werden: mevr-Hammacher, de heeren J. D. Jaquet, Th. Smu, J. W. Hage- meyer. en mevr. Denijs. De toestand der gewonden is bevredigend- De correspondent van de N. R. Ot. te Soerabaju. meldt. Het Soeraoajasch Handelsblad be schuldigt officieels personen van mis dadige onverschilligheid betreffende het nemen van voorzorgsmaatrege len voor tijdige waarschuwing inge val van een verhoogde werking van den Kloet. Het Wed geeft voorbee! den van voorstellen tot waarschu wing, ingediend door regeeringsamb tenaren en irrigatio-ingenieuna. waarop nooit geantwoord is. Het blad dringt aan op een regeerlngsver- "klaring in den Volksraad omtrent maatregelen tot het bewaken van de vulkanen. Sch»nding van het t*l«gram- gehelm. Naar het Haagsch Correspondentie bureau verneemt iu zake de schen ding van het telegramgeheim door den gearresteerden Rijkstelegrafist v. L. te 's-Gravenhage, die ter be schikking van de jusiitie zal worden gesteld, moet het hier gelden het rnededeelen van den inhoud van twee telegrammen van de Justitie te 's-Gravenhage geriiciit aan den burgemeester van Amsterdam, be treffende he: zenden van troepen naar de hoofdstad. Die afschriuten van die telegram men moet de gearresteerde hebben toegezonden aan het Kamerlid Mr. Troelstra. Die toezending zou echter door den bewusten telegrafist, die sociaal-de mocratische neigingen heeft (of hij tot de S.D.A.P. behoort is ona niet vol doend© bekend) geheel uit eigen be weging en belangeloos geschied zijn, zoodat op deze wijze de naam van deze bekende politieke figuur aan deze zaak verbonden schijnt. LUCHTVAART. JULES VéDRI.NES. Te Parijs wordt een groot gedenk- teeken opgericht voor den verongeluk ten vliegenier Jules Védrines. BLOEMEN DAAJL Onder trouwd: A. Welcker en J. M. van We&sem. Getrouwd: C. W. Meekel en M. J. C, A. H. Cramer; B. P. Vader en P. W. Oerlemans; J. P. de Bruine en M. L. E. Jorritsma. Geboren, zoon van S. H. Bertram en C. Spanjaard Overleden: M. L. Hon—Hon 79 j., P. Nieuwdorp 42; R. K. de Graaf 79 j., A. W. Niedekker 71 j., K Gau 47 j. UIT ANDERE DAGBLADEN. Bevallen: 21 Juni: J. G. Helder man—van Nïflerik L k., Amsterdam. 22 Juni: C. L .Ooolvan Zijp., z., Amsterdam. Van Iterson— Rot gans d.. Heerlen. Overleden: 1 6Juni: P. C. M. Bel 74 j., Keulen. 19 Juni: M. J. F. Haarsma, Apeldoorn. 20 Juni: J. D. Looijen 82 j., Nijmeg -n. Wrr. A. Drijverde Wijn 78 j., Bussum. *21 Juni: Wed. A. J. F. ten Hanneen Linn 68 j., Franeker. J. G. Lo- tentz jd.. 53 j.t Utrecht. 23 Juni. Wed. M. G. Metzv. Straaten 55 j. Amsterdam. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Vondel (uitreis) vertrok 13 Juni v. Colombo. KON. NED. STOOMB. MIJ. Hebe, van Swansea naar Catania, passeerde 17 Juni Finisterre. Castor, vertrok 12 Juni van Mala ga naar Lissabon. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Oranje Nassau arriveerde 19 Juni van West-lndië te New-York. Stella, van West-lndië naar Am sterdam, lag 13 Juni ter reede van Havre geankerd. Vu lngMonden atokkan, gaplsatal of atat gaplaatat, wordt dt kopi# dan lnionder nlat Urn*gtgtrto Voor dan Inhoud daur ruhrtak da B*óaet!e rich niat MnaprakalQk. (Reeds in een deel van een vorig opgenomen). „AARDAPPELENVERKOOP." Geachte Redactie. Bij den aanvang van den verkoop van nieuwe aaraappelen heeft de Groenten-, Aardappelen- en Fruit- handelaren-vereeniging „Onderling Belang", afd. Haarlem van den Ned. Bond van Groenten-, Aardappelen- en Fruithandelaren besloten, aezen ver koop te doen plaats hebben per KG., evenals dit zoo werd gedaan met da regeerlngsaaraappelen. Waarom? Omdat het verkoopen per maat, dus 15 liter (kop) de oneerlijke concur rentie in de hand werkt. Aan het verkoopen per maat heeft het pu bliek niet het minste houvast. D© eene handelaar meet zus. de andere zoo. Het verschil is te groot, wan neer de 5-kopmaai b.v. in 2 of 3 scheppen uit den bak wordt volge stort, dan lijkt deze oogenschijnlijk wet goed vol) of dat deze uit de man den met de hand wordt gevuld. Zoo doende kan per maat verschillend worden verkocht. De ©enigste eerlijke en juiste ver koop is dus per kilo. Hieraan is geen bezwaar verbonden, aangezien de in koop ook per K G. geschiedt. Het pu bliek wordt dus in zijn eigen belang aangeraden, alleen per K.G. te koo- pen en zich niet '.e laten nttsleiuen per maat te koopen, ai wordt deze nog zoo goed voorgesteld of beloofd.' Wij stellen ons voor, bereids stap pen te doen om het gemeente-bestuur te verzoeken een verordening in het leven tc roepen waarbij de verkoop van aardappelen per gewicht worat verboden. Hoogachtend, H. L. J. NOVERRAZ, Voorz. J. J. GROENENDAAL Jr., Secr. m

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 7