liUILEM'S DUBLAO Van onzen reizenden Hedacteur. Feuilleton iuiteniandsch liverzicht Onze LacSfioak TWEEDE BLAD. Dinsdag 8 Jul) 1819 (Dorde reeks) 70 Badplaats praatje. Scheveningen, 7 Juli. i ,De man in den Strandstoel" ver (fleit in zijn rubriek van de aantrek- Bijkheden welke Zandvoort aan bail [gast en dagjesniensch biedt. Ik mag 't dan wel eens oen enkele maal heb ben over een andere badplaats. Niet, dat Lie die boven Zandvoort :zou willen aanbevelen: Ik ben chau- vinist-in-engen-kring genoeg, om voor Zandvoort te voelen, al verwacht [men van iemand, die 't adjectievelijk [gebruikte deelwoord „reizend" in z'n [titel voert, zij 't dan geen coeinopoli jtisme, dan toch wel inter! ocalisme. Maar 'n Haarlemmer voelt nu een (maal voor Zandvoort, als „zijn" bad (plaats. Toch kan het juist uit chauvinist! feche overwegingen z'n nut hebben, tau-en-dan eens naar elders te kijken, lomdat de vergelijking het voordeel ucan hebben, dat men ginds iets aan trekkelijks ontdekt, dat ook hier wel zou passen. Wat me telkens treft, ais 'k Zand poort met Scheveningen vergelijk, is, dat Zandvoort meer bïnnen-in leeft en {Scheveningen meer aan den zeerand |van 't dorp, 'k bedoel, dat je te Zand •voort, behalve dan het strandvertier, met badplaaüsleven meer in 't dorp (hebt en de café-restaurants er ook [voor een deel in de plaats zelf, ter wijl lo Scheveningen zich meer de jdrukte concentreert op den boule ward"t Meest typisch zie je dat in de hoofdstraat van het eigenlijke dorp Bcheveningen. 1 De Kerkstraat in Zandvoort bijv. is 'dikwijls fleurig-vol met badgasten leven, in de Keizerstraat te Scheve ningen daarentegen merk je nooit weel van do badgasten zelf. Je ziet er [wel koppeltjes breedgerokte vis- jschers-deerns, maar een luchtig bad jgasten-toiletje ontdek je er niet in zoon getal, als te Zandvoort t ge [val is. 't Is waar-, dat men te Zandvoort, [in kleeding, veel gemoedelijker is, [dan te Scheveningen. Niet, dat de [moderne dameskleeding te Schevenin en ook niet tot het zeer luchtige be- oort-, maar Scheveningen kan toch ooit vergoten, dat het de badplaats bij de hofstad is. Zij 't, niet quanüta lief, men is er toch altijd meer ge Jrleed en de bonhommie, die Zand poort karakteriseert, mist men te Bcheveningen, waar de vroolijkheid piot ontbreekt, maar waar 't over T algemeen meer stijfjes toegaat, Als 'k hier gesproken heb over nnerlijk badplaatsleven, dan vergat k daarbij niet, dat Scheveningen ook t'n Gevers Deynootplein heeft, waar ook vertier, afgewend van zee, plaats heeft, maar de groote drukte akt Kich daar alleen samen in de hotels wandelen doet men daar niet. 3e z.t in de Kurhausbar, dat aardig mi Uei punt van 't plein, of in de randcafé's: Be Burcht, Trianon en De Oude Doe len, die in modernen bokstcenbouw jüen noordrand van 't plein afsluiten, pp de plaats, waar vroeger de kermis lörukke gevels van „Electric" en ver fiere café's stonden. Het Gevers Deynootplein, vei Bvelks bouwkundige samenstelling steeds veel te doen is geweest is er in aanzien wel op vooruitgegaan. Het reusachtige Kurliaus-silhouet. 'dat je. uit Oen Haag komend, a! van jver ziet opdomen tegen de helheid jyan de schelle lucht boven de zee. [het Hotel des Galeries in het Circus [Hagenbeek voltooien met nog wat en- Jdere café-gebouwen de steenen om- KU'enzing van het plein. Hier is de '{voorname plek van aankomst en af waart der trams. We' zijn er ten moorden en zuiden de stoomtrams jvan de' Hollandsche Spoor en v.an de Staatsspoor en dan de electrische jepoor. die aanstuurt op de lijnen haar Rotterdam, maar de meeste Ha genaars komen inet een der vele Bramlijnen, die je voor den billijken prijs van 7 1/2 cent uit het midden- jder etad aan het strand brengt. Er jziin dus heel wat meer vervoermidde len dan te Zandvoort. maar er is dan |ook een ontzaglijk druk verkeer met [Scheveningen. Wel zegt menig Hage- yaar je. dat hij Scheveningen ver- GILL, Detective door IVANS. I 36) I Inspecteur Fekete, de jonge man in huiform, beaamde dit volmondig, paar dc Kommissaris scheen het er piet zoo geheel mede eens le zijn. Waarschijnlijk was er bij hein eenigc jalousie dc métier" in het spel. I Als het uw wensch is begon N> wat weifelend; maar de Graaf Wel hem onmiddellijk in de rede. r Het is zeer positief mijn wensch, mijnheer dc Kommissaris! ■De man zweeg, maar ik zag, dat u'j het voorhoofd fronste: hij voelde heli achteruitgezet door het vertrou- ren> dat de Graaf aan een buiten- laurier zij het ook aan een ver dienstelijk buitenlander -schonk, verwonderlijk was dit niet, want de gongaar iS, veel te dikwijls, eng Jnouyinistlsch in zijne opvattingen mentengóvolgc naijverig op wat |en buitenlander goeds overkomt. In- Bcbxikkelijk vindt, maar dit neemt niet weg. dat op drukke Zondagen, alleen in de avonduren wel een 50.000 Hagenaars naar Scheveningen gaan. Vroeger had je er net zulke drink partij en. als in de oude dagen te 'Zandvoort bij de E. N. E. T. Toch zijn te Sclieveningen geen schapen hokken noodig, om de menschen in toom te houden. Do touwen tusschen de staketsels, rondom de vluchtheu vels bij de eindpunten der trams, be wijzen wol, dat er maatregelen noo dtij zijn, om het publiek binnen de perken te houden. Maar je krijgt er nooit zulk een machteloos sohaap-op- weg-naar-de-slachtbank-gevoel als te Zandvoort. 'k Geloof ook niet dat de Hage naar zoo iets zou dulden. Tets anders, wat Scheveningen-bin- •nen voor gerief heeft, dat men te Zandvoort wel mocht navolgen, zijn de ondergrondsche gelegenhe den, midden op 't Gevers Deynoot plein. Br is wel bij de stichting, of misschien beter de uitgraving er van veel mee gespot, maar de jaren heb ben bewezen, dat deze ondergrond- 6che oplossing voor een moeilijke kwestie een zeer vcrxüenstelijlce is. Het aantrekkelijke punt voor velen is de etrundboulevard, die de bad plaats dankt aan het feit. dat de dui nen voor Sclieveningen bedenkelijk ■zwakke plekken vertoonden, waar in een strandmuur moest komen voorzien. Een muur langs het strand, het scheen de ondergang van de bad plaats. maar het schiep integendeel een attractie, een pleizierige wandel plaats langs de café's. winkels en ho tels. Scheveningen heeft er door ge wonnen. Het is een mooie breede weg geworden, n.eer dan een oog rei ken ver. Als hel warm. zonnig weer is, verzamelt zich hie,r het mondaine badplaatsgedoe. Lieve toiletjes vor men een oog en lust. als de draagsters de ruime trottoirs afwandelen en naai de zee en naar elkaar kijken.Dan, in 'den vrooüiken zonneschijn, als 't be neden in 't muil© zand vermoeiend i6 •te loopen. is het een genot hier op je •gemak langs den buitenkant te dren telen en naar de zee te zien. De Oranje-galerij biedt plaats voor verschillende zitjro en heeft een •keur van winkels in zijn arcaden- bouw. Onder hel Ivurhaus-viaduct Is een gezellig druk punt in de Ro tende. waar het dikwijls heel vol kan zijn. Des avonds, als het donkeren gaat en aan den horizon opwaarts de karmozijnen en gouden schijnsels op waarts gloeien, zie je de zwarte fi guurtjes van de stille menschen- silhouetteu, scherp-geteekend togen dat luchte kleurenspel va.n de onder gaande zon en het is dan of in dien aanblik van dit sdhoone zee-tafereel alles goed en vrede wordt. De Duitsche Statencommissie heeft reeds haar goedkeuring gehecht aan de ratificatie van het vredesverdrag. Morgen, Woensdag, begint de Duit sche Nationale Vergadering aan de debatten over 't vredesverdrag. Hermann Mtlller houdt, in zijn kwaliteit van minister van Buiten- landschc Zaken, een toelichtende rede. Wanneer ook de Nationale erga dering eveneons ratificatie goedkeurt, moet president Ebert de desbetref- i eiide ooruonde onder toeken en, die daarna naar Versailles wordt ge seind. Dit telegram wordt door baron von Lersner, als voorzitter van dc Duiiache delegatie, aan Clemenceau overhandigd. Het origineele stuk met de handteekenihg van den president wordt later per koerier naar Versail .l-s gebracht. Verwacht wordt, dat de ratilicaüe Woensdag al door dc Nationale Ver gadering zal worden goedgekeurd, want de programma-rode van minis ter-president Bauer in de Nationale Vergadering is op Donderdag gesteld. Op donzelfden dag zal ook Hermann Müller nog een rede houden over de buitenlandscihe politiek. Clemondeau heeft nog aan de uu»i sche vredesdelegalir medegedeeld, dat Duitacldund met 't vredesverdrag ook de overeenkomst betreffende liet Rijnland moet teekenen, want die verdragon belmoren- bij elkaar. Uit Parijs wordt geseind: „In de kringen der vredesconfe rentie houdt men ziuh druk bezig met de verbazingwekkende mededee- ling van Lloyd George -in het Lager huis, dat de ox-keizer te Londen zal terechtstaan. De vraag wordt nu ge opperd, hoevele geheime overeen komsten door den Raad van Drie zijn tusschen nam Kommissaris hovacs thans, zonder overigens van ont- stcindheid blijk le geven, de leiding van het onderzoek op zich. Voordat wij de plaats van de" misdaad en het lichaam van het on gelukkige' slachtoffer in oogenschouw hemen -- aldus begon hij, verzoek ik u, mijnheer de Graaf, ons nauw keurig mede te deelen, wat u per soonlijk van de feiten bekend is. De Graaf zette in korte, afgebro ken woorden, maar volkomen dui delijk uiteen, wat hij ook ons reeds verteld had, maar zweeg over zijn twist met de Gravin. U waart dus het eerst op de plaats van de misdaad en deze beide heeren op ons beiden wijzende vonden u daar? Zoo is hetl De verhouding tusschen uwe cchtgenoote en u liet niets te wen- schen over, niet waar? Het was de vraag, waarvoor ik gevreesd had! En dat als tweede vraag, die gesteld werd! Ik voelde een onredelijke woede opkomen tegen den Kommissaris, die toch niets meer deed dan zijn plicht. De Graaf bleef een oogenblik stil zitten, met opééngeperste lippen. Toen zeidc hij zacht, maar duidelijk, terwijl hij zijn ondervrager reclu in de oogen keek: Niets, tot korten tijd voor haar doodl gemaakt, welke van tijd tot tijd aan 't licht zullen komen. In antwoord op een vraag in het En gelach e Lagdrhuls deelde minis ter Bonar Law mede, dat nog geen officieels stappen dopr de geallieer de regeeringen bij de Nederlandsche regeering waren gedaan, mot betrek king tot de uitlevering van don ex- keizer, maar dat daartoe de noodige voorbereidingen werden getroffen. Op een vraag van den afgevaar digde Dalziel of er niet-officieele me- dedeelingon waren gedaan, ant woordde Bonar Law, dat hij zicli hierover niet wilde uitlaten. Murray vroeg of Bonar Law zich er van bewust was dat niemand in het bijzonder wenschte dat de ex-kei zer naar Londen werd overgebracht. (Toejuichingen). Deze vraag bleef onbeantwoord. Naar de „Evening News" meldt, za! 1-ord Summer, een van de auto riteiten op juridisch gebied, liet in- tergeallieerd tribunaal presideeren, dat tot taak zal hebben, den ex-kei zer te berechten. liet is echter moer waarschijnlijk, aldus het „Petit Journal", dat de voorzitter van dit tribunaal Lord Birkenhead, de Lord Chanceller, zal zijn of lleadng, de lx>rd chief-justice, die Engel sche gezant in de Vereenig- de Stalen is geweest. Het openbaar ministerie zou wor den waargenomen door Sir Gordon Hewart, den attorney-general. De ex-keizer zal verdedigd worden door Duitsche raadslieden, die des- gewenscht door Engelsche rechtsge leerden zullen worden bijgestaan. Hindenburg heeft d.d. 3 Juli uit 't groote hoofdkwartier 't volgende ei genhandige schrijven aan maarschalk Poch gericht: „De oorlog is geëindigd. Het Duit sche volk is besloten de bezwarende voorwaarden, welke liet door den vrede worden opgelegd, te aanvaar den. Ook het leger, met de officie ren aan het hoofd, is bereid, voor do eerlijke nakoming van dezen vre de ieder offer, ook het zwaarste, te brengen, voor zoover zijn eer daarbij niet wordt gekrenkt. Een soldaat echter, die niet voor zijn „Oberster Kriegsherr" opkomt, uien hij trouw hèeft gezworen,, zou den eere-naam van soldaat niet ver dienen. Zoolang echter krijgsmanseer op de wereld nog eenige waarde heeft, zullen vriend en vijand deze opvatting respecteoren. Ook deze oorlog heeft ondanks de hardheid waarmede hij moest wor den gevoerd, aan beide partijen voor beelden gegeven van hooge moreele opvattingen van krijgsmanseer, voor beelden, die bewijzen, dat deze opvat tingen, die alle bijschaafde volken ge meen hebben, niet zijn uitgestorven. Als oudste soldaat in dienstjaren en als eerste militaire raadgever van mijn keizer en koning gedurende een zekeren tijd, acht ik mij verplicht, uit naam van het oude Duitsche leger, tot u, mijnheer de ópperbevelhebber, als hoogste vertegenwoordiger van de legers der geallieerde en geassocieer de mogendheden, dit schrijven te richten, om u te verzoeken stappen te doen, opdat van den eisch tot uit levering van Z. M. den keizer wordt afgezien. Als opperbevelhebber van het leger, dat eeuwenlang de traditie van ech te krijgsmanseer en ridderlijkheid als het hoogste heeft nageleefd, zult gij onze opvattingen weten te reepectee- ren. Om deze smadelijke vernedering •aan ons volk en ons leger te bespa ren ben ik bereid ieder offer te bren gen. In de plaats van mijn burgerlijken en koninklijken „Kriegsherr" stel ik mij daarom hiermede met mijn per soon geheel ter beschikking van de geallieerde en geassocieerde mogend heden. Ik ben or van overtuigd, dat ieder ander officier van het oude leger be reid is hetzelfde te doen. Aanvaardt, enz. (get.) HINDENBURG." De AIl-Duuscbers zijn erg boos, dai de regcoring, zij 't ook gedwongen, ueefl toegegeven, dat Duitschland den cx-keizer en andere dienaars van t oude systeem moet uitleveren. De conservatieven gorden zelfs jsooals we reeds in 't kort meldden het zwaard aan. Wel zijn ze niet meer in slaat den vrede van Europa In gevaar te brengen, maai- zij wil len nu hun eigen regeenng bela gen. Zij hebben een verklaring ge publiceerd waarin zij aan ue tegen woordige regeerders in Duitschland, „die zulk een ontccrendcn vrede aanvaard hebben", den oorlog verkla ren, en op hun vaandel schrijven zij o.a.. herstel van de monar chie. In 't manifest staat o.a.: „Wij ver klaren deze revolutie-regeering den oorlog. Wij streven naar het herstel der monarchie onder den schepter der Hohenzollems, die ons aanzien, wel- Een ernstig verschil van mee ning? Ja! Waarover? Op die vraag kan ik u niet ant woorden: zij doel niets ter zake! De Kommissaris maakte een kort gebaar, alsof hij haar ter zijde schoof. In zijn oogen kwam een eigenaardige, stekende uitdrukking. Hel was, of de pupillen zich samen trokken. Indiscretie ligt niet in mijn be doeling, mijnheer de Graaf zeide hij. Gelieve dat ook bij mijn vol gende vragen in liet oog te houden. Was de goede verhouding hersteld, toen u de Gravin de laatste maal vóór haar dood spraakt? Neen! De Kommissaris schoof thans on rustig ui zijn stoel op en heer. Het was duidelijk, dat zijn beroepsplicht met ,zijn wenschen in tegenspraak kwam. Een oogenblik zweeg hij en toen zeide hij met nadruk: Ik maak u er op opmerkzaam, dat u niet verplicht zijt. mijn vragen te beantwoorden. G. G. en ik wierpen elkander een veelbeteekenenden blik toe. Deze vraag bewees ons, dat de Kommis saris ernstig argwaan tegen den Graaf begon te koesteren: een ver dachte is, buiten de rechtszaal, niet verplicht, tot het beantwoorden van vragen, waarop het antwoord hem vaart, vrijheid en cultuur gebracht hebben". t Manifest is goteekend door Hey- debrand en Westrop. In het geheele gebied van de Prui- siscli-Evangelische landskerk zijn Za terdag rouw- en bodediensten ge houden. Van de kansels werd een herderlijke brief voorgelezen van den Pruisischen generaul-inlendant aan alle gemeenten, waarin scheqi ge protesteerd wordt tegen de uitleve ring van den Keizer. De Fransche censuur slaaf den bla den toe het bericht te publiceeren be treffende botsingen, die in Fiume tusschen Frans oho en Italiaansche soldaten hebben plaats gehad. Daarbij zijn een Fransch officier en twee Fransche soldaten gedood, 't Gepeupel vernielde het café waar de Fransche soldaten ingekwartierd waren. Een Italiuansch generaal, die juist voorbijreed, sprak de menigte toe en wist ze tot kalmte te manen. Eenige bommen die geworpen wer den richtten niet veel onhc-il aan. De gebeurtenissen te Fiume toonen aan zoo betoogt de Fransche pers tevens aan welke gevaren men zich blootstelt door zulke scherpe con flicten als dat der Adriatische Zee op de lange baan te schuiven. Vele Fransche bladen verzekeren, dat Frankrijk alleen verantwoorde lijk is voor de Italiaansche uitspat tingen. Pertinax betreurt in de „Echo de Paris" de slechte politiek, die Frankrijk er Toe heeft geleid in De cember 1.1. een basis in Fiume op te richten, onder voorwendsel de le vensmiddelenvoorziening der Fran sche troepen Ln Hongarije te verzeke ren. „Frankrijk staat bloot aan de woede der Italiaansche nationalisten op het oogenblik, waarop het in het bijzonder behoefte heeft aan vrien den in Europa." In andere kringen gelooft men, dat Italië den tegenstand van presi dent. Wilson wil vergeten om met hem een economische proefneming te beginnen. Het is in dit verband berekf ten deeie vaii zijn Adriatische aanspraken af te zien, om in Afrika en Klein-Azie schadeloosstelling te zoeken. Engeland zal zich daar niet legen verzetten daar het meester is van het meerendeel der Duitsche ko loniën en er belang bij heeft, dat Aziatisch-Turkije verbrokkeld wordt. Bovendien zegt men dat Smyrna in geheime verdragen aan Italic werd toegezegd. Kortom, de Italiaansche politiek verplaatst zich van de Adriatische naar de Middellandsche Zee. De Fransche pers vraagt zich af om wel ke reden de Italiaansche toorn zich legen Frankrijk richt, dat zijn bond genoot geenszins in'het nieuwe avon tuur. zoo rijk aan teleurstellingen, heeft- gestort. Zai er op 21 Juli in de geul li eerde landen een algemeens werkstaking geproclameerd worden als protest te gen uc houding die de Entonte-regee- ringen bij het sluiten van den vrede aangenomen hebben? In Italië en Frankrijk schijnt men daartoe vast pasloten te zijn. Dc Engelsche arbei ders willen zich (gelijk onlangs op net congres tc Southport besloten isj bij de beweguig aansluiten en even zoo de Amerikanen. Dezen hebben met hun ltaiiaunsclie en Engeischc partijgenooten overleg gepleegd en de staking eveneens op den 21en be paald. Behalve ais een protest tegen de- vredesvoorwaarden heeft Ue beweging ook ten doel Le protesteeren tegen de levcnsmiddelenduurle. Uit Duitsohland. Nieuwe onlusten. Uit Kassei wordt gemeld, dal het goederenstation te Bebra Zondag avond in lichte laaie stond. Meer dan 100 wagons stonden eveneens in brand. Voortdurend werden ontplof fingen geboord, liet kwam tot uit spattingen en plunderingen. Te Kas sei werd militare hulp gevraagd. Te O b e r li a u s o n zijn weer hevige onlusten voorgeval len, waarbij de regeeringstroepen handelend moesten optreden. 's Avonds was de rust weer her steld. Een groot aantal dooden en gewonden valt te betreuren, waar van liet juiste aantal nog niet be kend is. Binnen de stad nebben de regeeringstroetf.ïi versperringen op gericht. Tc K a 11 o w i t z in Silezië, hadden ernstige onlusten plaats ter gelegenheid van een mas- sabalooging, waarmede tegen de be zetting van Opper-Silezic door Bet le ger van Halier geprotesteerd werd en uiting werd gegeven aan oen wensch, dat Opper-Sileziè door Ame- rikaansche troepen zou worden be zet. Ongeveer 4003 Polen, die uit de om geving naar Kattowitz waren geko men. ten einde de betooging in de war te sturen, ontrukten de vlaggen aan vrouwen en kinderen, slote n deze met de vlaggestokken, over schreeuwden de spiekers en wierpen hen van de sprecktribunes. Ook te gen de politiebeambten en de solda- zou kunnen belasten. Graaf Csaaanyi scheen dit ook te begrijpen: een vluchtig rood bedekte hem de wangen, oui dadelijk plaats te maken voor de vroegere, doode- lijkc bleekheid. Wat de feiten betreft, mijnheer de Kommissaris, kan ik geheel open hartig met u spreken. Alleen wat be treft mijn verhouding tot de Gravin wensch ik verder te zwijgen. Er lag iets kouds en hoogs in zijn stem. Een oprechte bewondering voor den zedolijken moed van dezen man vervulde mij; en mijn onredelijke woede tegen zijn ondervrager werd er niet minder op. Deze dacht ecnï- gen tijd na, voordat hij eon nieuwe vraag stelde. U hebt mij zooeven gezegd, dat de Gravin van deze kamer uit in de wapenzaal ging, waar zij den dood in de armen liep. Begrijp ik goed, dat dit gebeurde onmiddellijk na een gesprek, waarin uw bader meenings- verschil aan den dag kwam? Onmid dellijk dus na een twist, om duide- ker te spreken? Ja! Hoeveel tijd lag er tusschen het oogenblik, waarop zij dezo kamer verliet, en dat, waarop u haar eer sten kreet vernam? Het is moeilijk, zoo'n korte tijds ruimte te schatten; ik vermoed niet langer dan één of twee minuten. Daarop volgde onmiddellijk de ten der grensbewaking, die ter hand having van de orde waren opgecom mandeerd, traden zij met ruw ge weld op. Er violen eanige dooden en een aantal gewonden. Te Bebra- Nader wordt gemeld, dat de groote brand te Bebra door het ontploffen van een tankwagen, gevuld met che mische zuren is ontstaan. Men weet nog niet of men hier te doen heeft met opzet of toeval. Te Frankfort, ia, zooals reeds eerder gemeld is, de spoorwegstaking opgeheven. Maan dag werd hei bedrijf hervat. De ar beiders verklaarden evenwel hun oischen te handhaven en voor alles vast te houden aan liet raden-sys teem. Gemeld wordt, dat de staking opge heven is. omdat vernomen werd, da: de regeering uitgebreide maatregelen tegen de communisten beraamde. De regeenng is vastbesloten om met alle strafrechterlijke discipli naire maatregelen tegen de stakings leiders op te treden. - Te Breslau. besloot he^ spoorwegpersoneel voor- loopig van stakingsplannen af te zien. Te Hannover en Ham- b ii r g. Bij Lehxte trachtten de stakers hoi treinverkeer te verhinderen op da lij nen Hannover-Almden en Hunnover- Göttingen. Men koppelde w-agene van de personehtr©inen_af en liet deze op de spoorbaan staan. De arbeiders werden met geweld uit de werkplaat sen verdreven. De stations Hannover en Lehxte zijn door regeeringstroepen bezet- In Harburg en Hamburg is ook de spoorwegstaking uitgebroken. Te Wissenberg waar t spoorwegpersoneel ook bot staking besloten had zijn regeerings troepen aangekomen, die het goede renstation bezet hebben en den dienst overnamen. Weef £&n mijnwerkers staking. In Opper-Silexiè is een staking in de kolenmijnen Uitgebroken. Geen algemeenestaking? Uit Berlijn wordt geseind: De voor eenigen tijd gevreesde al- gemeene staking in Duitschland schijnt evenwol niet tot stand te ko men. Verwacht wordt. dat. nu de spoor wegstaking te Frankfort is opgehe ven dc verke ems taking te Berlijn kx*k weldra tot het verleden zal be floeren. Verspreid nieuws VISSCHERSSCHEPEN VERGAAN. Men verneemt uit Ostcnde, dat twee visschersphaken, de Elvire Ma- tliilde en de Anna op mijnen liepen., in de streek van den Noord-Hinder en vergingen; zeven opvarenden zijn verdronken. ENGELAND TREKT ZIJN TROE PEN UIT RUSLAND TERUG. Het stoomschip „Quilque" is van Ar changel te Glasgow aangekomen mei 720 soldaten van het Engelsche front in Rusland. IN ZWEDEN is door do Zeelieden- unie een aigemeene staking afgekon digd. Tot heden is de staking even wel lang niét algemeen. Onrast In Italië. Uil Rome wordt aan de Gioraale d'Itaüa gemeld, dat de autoriteiten te Iipowa'en andere plaatsen in het Ro- magna-distriot hun macht hebben overgedragen aan socialistische, syn dicalistische en anarchistischs orga nisaties. die controle uitoefenen in den vorm van sovjets. Uit Florence wordt bericht, dat al daar ernstige uitspattingen hebbep plaats gehad als protest tegen de du re levensbehoeften. Ook uit andere streken van Italië worden relletjes gemeld, die Ln ver band staan met de iovensmiddelen- duurle. NA DEN VREDE NOG CENSUUR. De Parijsche bladen melden dat de Fransche directeur-generaal der pos terijen verklaard lieeft, dat de nor male postverbinding met Duitschland ook na de ratificatie niet zal worden hersteld- Aan Duitschland zal een grootere bewegingsvrijheid worden toegestaan, wanneer het dc opgeleg de voorwaarden vervult. Do censuur duurt, zooals zo tijdens den wapen stilstand van kracht was, onbepaald voort, HET TOT ZINKEN BRENGEN DER DUITSCHE VLOOT. Hei provian- tweede kreet en ging u dc wapen zaal binnen? Zoo is het! Dan begrijp ik niet •- zeide de Kommissaris, terwijl de stekende uit drukking zijner oogen nog toenam, dat u den moordenaar niet in de wapenzaal vondl. Ook mij is dat onbegrijpelijk: er was stellig geen tijd voor hein ge weest, de deur aun het andere uit einde'der zaal Le bereiken. Do Graaf sprak deze woorden, die oon aandui ding tegen hem inhielden, met de grootste kalmte. Ik behoefde geen G. G. tc zijn om deze kalmte in zijn voordeel uit te leggen. De Kommissaris scheen er echter anders over te denken. Hij stond op en zei, op korten, zakelijken toon: Mag ik de heeren verzoeken, mij naar de plaats van de misdaad te volgen? Wij gingen in de wapenzaal en Inspecteur Fekete nam het laken weg, waarmede het lijk der Gravin bedekt w as. Wie heeft aan het lichaam deze houding gegeven? De vraag van den Kommissaris werd, om zoo te zeggen, „afgevuurd", zoo scherp en kort klonk zij. Dat heb ik gedaan antwoord de G. G. kalm. Overigens sta ik er voor in( dal or volstrekt niets aan geraakt of veranderd is. De beide poUUe-beamb>en knielden KWAAD SPREKEN. Dtuniueó: „Spreek nooit kv ad van uw naaste". Mevrouw Sjagrijn: „Dut doe ik ook niet, hoewel ze toch het vertoeiclijk- ste wezen is, dat er op dc aarde rond loopt". GAPEN. De opsnijer in de club vertelde een van zijn emdelooze verhalen omtrent zijn verbazingwekkende avonturen in Afrika. „Beneden ons", zei hij, op anget- wekkendeo loon, „gaapte de af grond „Pardon, neem mc niet kwalijk", viel de cynicus hem in de reden, „maar praatte u dan tegen den af. grondT' (Het Leven). ileeringsv aar tuig „Dollar is met de bemanning van de torpedoboot B «J8 van Scapa Flow behouden te Bremen teruggekeerd. De kapitein melddo, dat de „Baden" eoi de „Emdc-n" niet gezonken zijn. Ook verzekerde hij dat, niet zooals oorspronkelijk was ge meld meer dan 300 man het leven ver- loren bij de gebeurtenissen in Scapa Flow, doch dat slechts een officier en eenige manschappen dood zijn. HET VREDESVERDRAG VOOR OOSTENRIJK. Uit Parijs wordt geseind: Het vredesverdrag voor Oos tenrijk is in twee gedeelten gereed gemaakt. Het eerste is reeds aan de Oostenrijksche gedelegeerden ter hand gesteld, het slot ontvangen de Oostenrijkers dezer dagen, in elk ge val voor het einde dezer week. Het omvat de territoriale, militaire en economische bepalingen, benevens do financieete. De Oostenrijksche delegatie heeft aan Clemenceau 27 nota's overhan digd, die het resultaat vormen van de studie van het eerste deel. Er zal nog geen definitief antwoord gegeven worden, het verdrag zal in zijn ge heel behandeld worden door de con ferentie. BEZOEK AAN ANTWERPEN. President Poincaré zal 23 Juli, o.a. vergezeld van maarschalk Foch een bezoek san Antwerpen brengen. BOLgJEU iKi. Het „Hambur ger Fremaenbl&tt" verneemt uit Po- teréburg dat de Bolsjewistische com mandant Petera 800 familieleden van soldaten, die uit Petersburg gevlucht waren, en 65 officieren heeft doen executeeren. D li ITSC H-POOLSCHL GRENSIN CIDENTEN. Uit Berlijn wordt ge seind: Aan het front in Posen duren de Poolsche grensoverschrijdingen voort. Op 2 Juli slootte een Duitsche patrouille bij Neuwelt, ten westen van de demarcatielijn op een sterke Poolsche patrouille. Hierbij werden een onderofficier en een man gedood, terwijl een in de handen der Polen gevallen Duitscher voor de oogen van zijn kameraden vermoord werd. Het lijk werd den volgenden dag uitgele verd met de boodschap, dat in hot vervolg lederen gevangene, die tot de grenswacht beheerde, lir'z 'Me lol zou wedervaren. DE STRIJD IN OOST-GALIClc. Volgens een bericht uit de Oekraïne is de strijd tusschen de Zlota Lipa on de Sereth tot stilstand gekomen. De Polen voeren nieuwe versterkin gen aan. CONTRA-REVOLUTIONNAIREN IN HONGARIJE VEROORDEELD. De krijgsraad te Boedapest heeft vonnis geveld over ue naar aanlei ding van de gebeurtenissen in net laatst van Juni gevangen gezette ~53 leerlingen van de Ludovika-academie. De böKlaagden werden tot opvoed en den arbeid veroordeeld. Het gerecht was tot de overtuiging gekomen, dot de beklaagden slechts werktuigen waren geweest in de liandcn van an deren. HINDENBURG. Kolonel Rem- hurdt, Pruisisch minister van o-orlog, schreef aan Hindenburg bij diens af treden: „Als eindelijk weer eens uit do donkere wolken van thans de zon te voorschijn mag komen, zal zij do groote daden van het Duitsche volle en het Duitsche leger helderder en duidelijker doen verschijnen en dan zal ook den leiders der komende ge slachten al3 lichtend voorbeeld in de eerste plaats voor oogen staan onze generaal-vcUlinaurschalK \ou Hin denburg. Moge deze zou ook den le vensavond van uwe excellentie meer liclu en warmte geven don de storm achtige dagen van thans ons, Duit- seliers, bieden. Dat is on zo vurige wensch. in dit afscheidsuur DE VOLKENBOND. De heer Varlez, professor aan do Gentsche Hoogeschool, is tot directeur van de bij het iijk neder en onderzochten de wonden nauwkeurig. Ik bemerkte, dat Kommissaris Kovécs daarbij den Graaf scherp in het oog hield, hij geloofde waarschijnlijk, dal hier do moordenaar met zijn slachtoffer ge confronteerd werd. Het gezicht van den Graaf, strait on bleek als het was, stond onbeweeglijk: maar aan het lichte trillen van de handen kon ik zien. dat liij zich slechts met do grootste inspanning bedwong. G. G. moest nauwkeurig beschrij ven, waai- en in welke houding de Graaf gestaan had, toen wij binnen traden, waar wijzei ven hadden ge staan en hoe Béla Keiler was bin nengekomen. Terwijl de Kommissaris zijne vra gen stelde, bleef de aandacht van den Inspecteur gevestigd op het li chaam en de onmiddellijke omgeving daarvan. Hij bezag nauwkeurig de strijdbijl, wuarmede de moord was begaan en die nog steeds op den grond lag op de plaats, waar de moordenaar die had latou vallen. Daarop bekeek hij den muur, waar aan het moordtuig bevestigd was ge weest, en vervolgens liet hij zijne blikken door de zaal dwalen, als om alles goed in zich op. te nemen. Ik zag, dat G. G. de bewegingen van den jongen man met aandacht volg- de. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5