Agenda Cijfers spreken het best. é7e Jaargang Wo. 1107B Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 10 JULI HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: "Voor Haarlem en de dorpen 111 den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 2.36. Franco per post door Nederland f 2.70. Afzonderlijke nummers f 0.16. Geülustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51'. Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per post f 0.69. Uitgave der N.V. Leuren» Coster, Directeur J. C. PEEREBOOM, Teletoon SC££ ADVERTENT1ENVan 1—6 regels f 1.26; iedere regel meer 25 Cts. Reclames 60 Cts. per regel. Bij abonnement aanzienlijk rahat. Tienetuivers advertentiën van Vraag en Aanbod van 1—6 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer lVh Cts. contant; buiten bet Arrondissement dubbele prije. Directie en Administratie Groote Houtstraat 68. Teleloonnrs. der Redactie 600 en der Administratie 7£4 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN.. EERSTE BLAD. Heden. DONDERDAG 10 JULI. Schouwburg Jansweg: Vereenigdc Tooneeüsten, ,,De Kroegzangeres", 8 uur. Groote Kerk, Orgelconcert, 7* uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat Biosc. voorstelling. Schouwburg De Kroon. Gr. Markt: Biosc. voorstelling. VRIJDAG 11 JULL Cinema-Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling. Schouwburg De Kroon: Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling. OM ONS HEEN No. 2631 Nabetrachting van den Gemeenteraad lid voornaamste- punt van de agen da van Woensdag was het voorstel van B. en W'. tot regeling van de po sitie en de bezoldiging der gemeen tewerklieden. liet minimum van de loonen wordt daarbij f 27.— en het totaal dat er voor uitgegeven muet worden, is 2 ton. Hieruit volgt, dat een belangrijke loonsvorlioogïng werd voorgesteld. Evenwel was door dc soc.-dem. fractie een amendement in gediend, waarbij deze loonen wer den gebracht op een minimum voor groep I van 63 cent, opklimmende lot 78 cent per uur voor dc hoogste groep. Met verdedigen vaü deze amende menten was opgedragen aan den heer Groenendaal en hij deed dat door er op te wijzen dat. terwijl aan ambte naren zonder geschoolde opleiding f 1500.— tot f2000.wordt uitbetaald, aan degelijke vakarbeiders een gerin ger loon wordt gegeven. Wethouder Bomans voerde daartegen aan, dat een loon van 60 a 70 cent per uur zeer voldoende is en dai in elk geval ambtenaren gezag behoorden te hou den over dc werklieden, welk gezag dan in loon moet worden uitgedrukt. Hier werd in beknopten vorm liet verschil in levensbeschouwing duide lijk merkbaar. Practiscli gesproken pleitte de heer Groenendaal voor een verloren zuak, want het was vóóruit te zien, dut deze Raad de amende menten stellig niet goed zou keuren. in dit verband was het eigenaar dig, dat de lieer Bregonje, sprekende over oen deal van de voorsfellen, de opmerking maakte dat deze loonen voor 5 jaar werden vastgesteld, een opmarkiiig, die natuurlijk op een ver gissing berustte, daar er van een le-rmijn geen sprake is en die in de S. D. A. P.-fractie den uitroep uit lokte. „Vijf jaar? Het vólgende jaar komen we terug!" Het is nu de tweede keer dat de heer Groenen daal moet pleiten voor een verloren zaak. De eerste keer was dat het ge val bij het voorstel tot liet stichten van een crisis-courant. Hij heeft re den aan zijn coilegas een voor hem gunstiger werkverdeeling te verzoe ken, te meer, omdat hij hier stond tegenover een van de knapste deba ters in den Raad. Mr. Bomans is wèl ter tong en verstaat de kunst zijn voorstellen aannemelijk en aantrek kelijk te makert en bovendien uit een op item gedauou aanval het zwakke punt uit te lichten. Hij wees er dan oor op, dat de heer Groenendaal in April de tractementen van de lagere ambtenaren, bij wie hij nu de loonen van de arbeiders vergeleek, onvol doende lieefi. genoemd, waarop deze antwoordde, dat hij dit alleen in ver gelijking heeft gedaan, door er nl. de aandacht op te vestigen, dat do hooge salarissen in vergelijking véél meer dan de lagere waren gestegen. 1-let kwam mij voor, dat de heer Groenendaal in deze toch niet van inconsequentie kan worden beschul digd. Maar het eigenaardige van het debat lag in liet verschil van verge lijkingsmaatstaf in liet algemeen. Terwijl de wethouder van oordeel was, dat hij moest vergelijken met de loonen der gemeentewerklieden in andere steden en met die in het vrije bedrijf (metaalbewerkers 60 cent, timmerlieden 55), waren de heeren Groenendaal en Nagtzaain van oor deel, dat de vergelijking dichter bij huis moest worden gc-zocht en dat dus die mot de loonen van onge schoolde ambtenaren behoorde te worden toegepast-. Bij deze gelegen heid kwam trouwens 'nog een andere tegenstrijdigheid aan den dag, nl. die in den titel van ambtenaar en in dc benaming van werkman, liet is zon derling dat, terwijl men van iedcrcn ambtenaar die niet luiert kan zeggen, dat hij een goed werkman is, de ti tel van ambtenaar zelfs aan den besten werkman niet mag worden toegekend. Wéér ligt nu eigenlijk de grens tusschen het een en het ander? Toch niet in de omstandigheid, dat dc één uitsluitend zou werken niet het hoofd en de ander uitsluitend met de handen, want wanneer de arbeider bebalve zijn handen ook zijn hoofd niet gebruikt, dan zou er van zijn werk weinig terecht komen. Ik geloof daarom, dat de tijd niet heel ver moer is, waarop die gehorte classificatie zal vervallen. Wil men dan iedereen ambtenaar noemen, mij wèl. Als ik hoofdambtenaar van de gemeente was zou ik er aan den an deren kant prijs op stellen een voor treffelijk werkman te worden ge noemd. Een poging om dc periodieke verhoogingon. die uit de regeling we ren gelicht, er weer in te brengen, mislukte nadat de wethouder had i doen opmerken, dat die verhoogm- gen feitelijk reeds in de loonen wa ren verwerkt. Meer succes had de heer De Braai mqt het voorstel, om den kindertoeslag niet af te trekken. Ten slotte wei-den de amendemen ten van de soc.-dem.-fractie verwor pen en het voorstel van B. en W. werd eenparig goedgekeurd. Daarbij deed de heer Bomans nog een be langrijke mededeeling, nl. dat met ingang van 17 Juli do 45-urige werk week voorlóópig zal worden inge voerd, daar de zaak nog niet in (ie Commissie van Overleg is behan deld. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat deze 45-urige werkweek hiermede is verzekerd. Dat de Commissie van Overleg zich daartegen zou verzetten en dat do Raad er op zou terugko men, is zeker niet aannemelijk. Naar de wethouder mededeelde, zal ook deze maatregel een uitgave v,an 2 ton vorderen. Merkwaardig was in deze discus sie een redevoering van den heer Koen, aan wien zijn heftigste tegen standers, die dus het verste van zijn denkbeelden afstaan, den moed der overtuiging niet zullen ontzeggen. De heer Koon wees op een omstan digheid, die reeds door verschillende economen is betoogd, nl. dat op den duur de arbeiders door verhooging van loonen met in betere conaitu zullen komen, omdat juist door die vcrlioogiiig in alle bedrijven, de kos ten van de producten evenredig stij gen. „Wat wil u dan?", vroeg de heer Nagtzaam. Hij antwoordde. „Vcr- krijgbaarslelling van eerste levens behoeften tot lagen prijs". Met in stemming werd dit antwoord in den hoek van den vrager vernomen, maar toen deze wederom vroeg: „lloe wilt u dat bereiken?" bleef de. heer Koen de oplossing schuldig. Geen wonder, want dat is juist de moei lijkheid, die de economen trachten op te iossen: goedkoopo levensmiddelen, zonder terugkeer naar het stelsel van distributie en maximumprijzen, mei al de kolossale fouten, die dat steisel aankleven. Op voorstel van den heer Poppe werd de wijziging van de belasting- verordening aangehouden met in stemming van den wethouder van Fi nancien, die er naturlijk prijs op stelt dat deze zaak niet door gebrek aan tijd hals over kop zal moeten worden behandeld. De agenda van deze ver gadering leed aan overlading. Men kan mot dezen raad (en waarschijn lijk met geen enkelen anderen raad van een groote gemeente) twee be langrijke zaken op een middag behan delen benevens 23 andere punten, die ook nog wel eens tot discussie aanlei ding geven, gezwegen nog van .le ronddraag, die boe langer hoe groo- ter afmetingen aanneemt. Het bepa len van een maximum spreektijd voor ieder is onaangenaam en moei lijk vol te houden, het begrenzen van het aantal keeren waarop men liet woord mag voeren denkbeeldig, om dat do raad toch weer aan sprekers die vaker redeneoren uitzondering toestaat. Ik zio dan ook den tijd na deren, dat de agenda's veel kleiner zullen worden, maar dat de raad iedere week bijeen komen zal. Alleen dan kan het mogelijk zijn dat de ver gaderingen binnen redelijken tijd af loopen. Nu werd het weer bij half zeven. Weliswaar ging het kleine goed er vlug genoog door. De burge meester weet. deze kleinigheden vlug af te handelen en wanneer hij op dit oogenblik de debatten nog wei wat te veel in het wijde laat gaat, dan is dat verklaarbaar, omdat hij natuur lijk geen verwijt op zich laden wil van do debatten te smoren. Over een jaar zal van zelf de omvang van de discussies door burgemeester Maar schalk Wel langzamerhand zijn ne per kt. Een uitvoerig debat ontstond over het voorstel tot vaststelling van een algemeen uibreidingsplanDo heer Gerritsz verklaarde zicli daartegen on dat verzet was niet onbegrijpelijk. Wat wij in Haarlem maar nooit heb ben en ook niet schijnen te kunnen krijgen is een algemeen plan van uit breiding waarop (en dat is één van de voornaamste punten) de toegangs en uitgangswegen eens vooral zijn vastgesteld. Waarom dat niet kan begrijpt niemand en dat het zoo noc dig is moet toch een ieder duidelijk zijn. Ik geloof ook niet dat het. voor gestelde plan gisteren zou zijn goed gekeurd, wanneer niet van uitstel ge vreesd was, dat hot don woningbouw zou belemmeren. De heer Gerritsz ontkende dat, maar hij heeft dien angst van de meerderheid niet kun nen wegnemen en het gevolg is ge weest. dat met 14 tatren 12 stemmen een uitbreidingsplan is goedgekeurd, dat reeds in de volgende vergadering zal moeten worden gewijzigd. Althans wanneer dan in behandeling komt het bouwplan van Patrimonium op de voormalige gronden van Zocher, om dat op hel uitbreidingsplan de hoofd weg geheel andere is geprojecteerd dan op het bouwplan zef. Dit feit, dat van do tafel van B. en W. niet werd ontkend, is een merkwaardige illus tratie Tot de bezwaren "die de 12 raadsleden tegen dit uitbreidingsplan hebben gehad. Er is voor de gemeente Haarlem groote behoefte aan het trekken van de groote lijnen van de uitbreiding ln de toekomst en daar op bohooran in de allereerste plaats de toegangswegen, die, wij weten hot alle, op dit oogenblik hoogst gebrek kig zijn. Een van de sprekers wees op het Amsterdamsche kwartier en ik kan niet nalaten voor de zooveclste maal do aandacht te vestigen op den belhchelijken toestand van de Groote Houtbrug, waar nog altijd twee waardelooze belemmeringen ln stand worden gehouden, alleen om dat zij er zoo lang hebben gestaan. Het onderworp zelf is dan ook zeker niet van de baan, in een anderen vorm zal het ongetwijfeld spoedig weer ter sprake worden gebracht. Het voorstel om een afzonderlijken dienst voor Lichamelijke opvoeding in i- stellen giqg zonder discussie on der den hamer dooi-. Ziedaar inderdaad een denkbeeld dal een groote toekomst lieeft. De man die daarmede belast is als inspecteur zal de exploitatie van de speelterreinen en de zweminrich tingen voor zijn rekening hebben en den schakel vormen tusschen liet ge meentebestuur en de particuliere ver- eenigingen, die uit de gemeentekas worden gesteund, maar daarbij zal het dan natuurlijk niet blijven. Kan men een energieken organisator vin den. dan" is deze af deeling van ge- meentebemoeling op den duur van de grootste beleekenis, wanneer hij zich namelijk vrij weet te houden van ambtelijke sleur en niet alleen be heert, maar ook nieuwe wegen weet te gaan en vóór alles wanneer bij daarbij niet- gehinderd wordt door den ongolukkigen gemeentelijken om haal, maar in staat gesteld wordt vlug en vlot te werken onder een krachtige» wethouder en met een mild en raad. Komt er evenweV ie mand aan het hoofd die deze zeldza me gave niet bezit, dan is er van het nieuwe instituut weinig te venvach ten. Voor de rondvraag verwijs ik dit maal naar het raadsverslag. J. C. P. Stausnieuws Wethouders pensioen. Bij den raad is ingekomen het rap port van de Raadscommissie voor het Wethouderspensioen. Naar wij vernemen is in het ont werp tot wijziging van de bestaande verordening ook opgenomen een we duwen- en weezenpensioen voor de wethouders, een nieuwigheid, welke nog in geen gemeente bestaat. PERSONALIA. Voor het diploma A ni.u.I.o. slaagde to Utrecht O. T. Hinse te Haarlem. HANDELSRELATIES. Te Frank fort a. d. Main is een Comité opge richt hetwelk de stichting van een Nederlandsehe Handelskamer van Koophandel beoogt. De slichüngsvcigadering zal te Frankfort op 17 Juli in het gebouw van de Frankforter Kamer van Koop handel plaats hebben. Mr. A. F. von S a h e r, secreta ris van de Nederlandsehe Kamer van Koophandel voor Duitschland zal bij deze gelegenheid een rede houden over de toekomstige ontwikkeling van het Nederlandsch-Duitsche han delsverkeer. DIEFSTAL. Ten nadeele van den heen' v. d. L. uit Dordrecht zijn van een jacht, dat lag in 't. Spaarne bij de Friesche Varkensmarkt etpi tros, een bel en een jas ontvreemd. I)e tros is gevonden; bel en jas zijn nog zoek. AANGEHOUDEN. Dezer (lagen is bier door de politie aangehouden zekere P. U. uit Woerden, dio in het bezit bleek te zijn van militaire do kons, ontvreemd uit de pakhuizen van het Centraal Militair Magazijn uit Woerden. Uit ae ümstre&en BLOEMENDAAL. Aan de Mid delbare School voor Meisjes ,,'t Kop je" te Bloemendaal zijn heden diplo ma's uitgereikt: Met Wiskunde aan: Hia Dekker, Corry Dyserinck; Dani yan Lutter- Zonder wiskunde aan: Beleen Al- barda; Fréda Bijleveld; Jung. Dor- hout Mees; Adri Maas Geesteranus; 'Jet (1e Mol van Otterloo; Corry van Pes tel; Fritsa Smit; Netty ten Sijt- hoff. IJMUIDEN. S t a t u t e n. De St. Ct. van 9 Juli bevat de statuten van de Naamlooze Vennootschap pen: Sclieopsmakerij en Visclihandel „Gebroeders Taat" en: Visscherij- Maatscliappij „Vereenigde Steenko lenhandel II"; beide te IJmufuen. binnenland LIQUIDATIE N.O.T. 't Haagsch correspondeniiebureau deelt mede; Het Intergeallieord Comité te 's-Gra- vemhage beeft de N.O.T. verzocht, te willen mededeelen, of zij" bereid was in onderling overleg de in December 1918 met de geassocieerde regeeringen te Londen gesloten overeenkomst te doen eindigen op denzelfden dag, waarop de algemeene overeenkomst tusschen de geassocieerde regeeringen en de Nederlandsehe regeering zal eindigen. Waarschijnlijk zal hiervooi de dag worden aangenomen, waarop de regeeringen der geassocieerde mo gendheden officieel zullen zijn in konnis gesteJd van de ratificatie van het vredesverdrag door Duitschland. De N.O.T. heeft terstond geantwoord, zich hiermee te kunnen verc-enigen. Naar aanleiding hiervan is tegen Vrij dag a.s. een vergadering ven aan deelhouders van de N.O.T. bijeenge roepen, ten einde Ln verband hierme de de noodige besluiten te nemen.. De bakkers en de arbeidswet Op art. 35 zijn cloor de heeren Abr. Staalman, Treub, Ter Hall, De Groot en De Buisonjé eenige amendementen voorgesteld, met de bedoeling in de eerste plaats om het mogelijk te ma ken, dat in bakkerijen, wajar met twee ploegen moei worden gewerkt, de werklieden lederen dag het warme middagmaal op een normaal uur thuis kunnen gebruiken; voorts om te voorzien in het bezwaar van het thans in hefc wetsvoorstel bepaalde volgens hetwelk de tijd te kort zou zijn om te voorzien in de dubbele produc tie die de bakkerij moet geven voor het Zaterdag- en Zondag gebruik; en eindelijk om tegemoet to komen aan het bezwaar van het wetsvoorstel hier in bestaande dat voor verschillende bakkerijen de tijdsduur van-6 uur te kort zou blijken om de oven(s) des Maandagsiuorgens op voldoende hitte te doen zijn. Dc voorstellers zenden willen dat des Zondagsavonds ua 6 uur gestookl mag worden. Dan kun nen zeggen zij -- de ovens o.v. tot 11 A 12 uur goed gestookt v orden; daarna kunnen de vuren flink worden opgeschept, de schuiven der ovens getemperd, waarna gedurende den nacht de vuren zonder toezicht kun nen blijven liggen tot de arbeid te 6 uur des -Maandagsmorge is een aan vang neemt. Hlfinwe Uitgaven. Wij ontvingen een reclameplaat voor de tentoonstelling van opvoe ding van de jeugd boven den leer plichtigen leeftijd, van 16 Juli tot 14 Augustus in Den Haag te houden. Het ontwerp is van den heer J. D. Roê, hoofdleeraar van de Academie van Beeldende Kunsten te 's-Graven- bage. Buitenland ITALIë heeft de annexatie in Zuid- Tirol officieel afgekondigd. DE SCHULD VAN DEN OORLOG. Uit Berlijn wordt- gemeld: Naar gemeld wordt bestaan er brieven van den vroeger en chef van den Duitschen generalen staf Von Moltke aan zijn Oost-enrijksobcn col lega Von Hötzendorf. Hieruit zou vólkomen blijken welk aandeel Duitschland in bet- uitbreken van den oorlog heeft gehad. Er werd aangedrongen op publicatie. Uit Duitsohiand. De groote brand van het station en de loodsen te Bebra is gebluschL Het verlies aan materiaal, wagons en loodsen wordt op ruim zeven mil- lioen mark geschat. Iu de Berlijnschc tramstakjpg is nog geen verandering gekomen. Zaterdag zullen er met de arbitra ge-commissie voor de bijlegging van de steJdng der omnibus-beambten be sprekingen worden gevoerd. Te Hannover werd generaal von Hülsen op straat dermate door bet grauw vervolgd, en in het nauw ge bracht, dat hij in een huis moest vluchten. Het huis werd door de mc> nigte formeel belegerd, zoodat een sterke politie-afdeeling den generaal móest bevrijden. Te Paderborn wierp zonder eenige reden een matroos, die zich in een boschje verscholen had, een handgra naat tusschen de voorbijgangers. Tien vrouwen werden zwaar gewond.^ Enkele slachtoffers zijn reeds overle-" den. De landsvergadering van Gotha be sloot geen raden-republiek uit te roe pen. De kellners ie Dresden staken. 'T OVERWINNINGSFEEST TE PARIJS op 14 Juli belooft schitte rend te worden. Het voorbijtrekken der 20.000 man sterke troepen, die aan het défilé deelnemen, zal vior uren duren. Ean anarchistisch complot In Italië. De correspondent van de „Associa ted Press" te Rome meldt: Ziehier een overzicht van het aantal Twee Kwartjes- Advertenties van Vraag en Aanbod, dat in HAARLEM'S DAGBLAD werd geplaatst in hei eerste halfjaar van 1918 en 1919; 1918 1919 Januari 2188 2836 Februari 2272 3077 Maart2841 4167 April2322 3637 Mei2555 3842 Juni2694 3548 14872 21107 Derhalve is iedere maand het aantal sterk ge stegen en het totaal 6235 meer, zes duizend tweehonderd vijf en dertig meer dan in het eerste halfjaar van 1918. Bfif" Niemand behoeft dus meer te vragen: wéér plaats ik inijn kleine advertenties van Vraag en Aanbod hij zendt die, bij het zien van zulk een groot 6ucces, zonder aarzelen in bij Haarlem's Dagblad. Door de arrestatie van 16 zweerdere heeft men een anarcliis- tisch complot ontdekt, dat een aan slag met handgranaten tegen het centrum van de stad xiorae beoogde. De arrestatie had slechts vier uur vóórdat de aanslag beginnen zou, plaats. Terzelfder tijd reden 30 anar chisten in auto's naar het fort Pra- talata, vier mijlen van Rome gele gen, en trachtten het garnizoen over te halen aan den aanval doel te ne men. Door de soldaten werd evenwel op de anarchisten geschoten, van wie verscheidene gearresteerd werden, terwijl de overigen vluchtten. Florence is door militairen, die ook over machinegeweren beschikken, be zet, Dat deze niet voor de leus mede genomen waren, hebben de*anarchis ten bemerkt. Dezelfde gebeurtenissen hebben zich in andere revolution nai re cen tra afgespeeld, met name te Brescia en Ancona, waar vele personen ge wond werden. 'T VREDESVERDRAG VOOR OOSTENRIJK. Uit Parijs wordt geseind: In antwoord op de Oostenrijksche nota, waarin geprotesteerd wordt te gen zekere economische bepalingen van het vredesverdrag, verklaren de geallieerden, dat zij de gegrondheid van sommige Oostenrijksche aanmer kingen erkennen en dat zfj dienover eenkomstig het verdrag hebben ge amendeerd. Laatste berichten PERSONALIA. De adjudant-onderofficier-admi nistrateur Petri, van het 10de Reg. Inf., te Haarlem, is overgeplaatst bij het 18e Reg. Infanterie te Amster dam. De milicien-sergeanten H. D. R. Otto en S. van Cauveren, van het 10e Reg Infanterie te Haarlem, worden teropleiding tot vaandrig, met ingang van 22 Juli a.s. gedetacheerd bij den vaandrigscursus te Breda. NAAR HET GARNIZOEN TERUG. Het le Bataljon van het 21e Reg. Infanterie, dat thans nog gedeta cheerd is in de Legerplaats bij La ren, zal op 15 Julr a.s. naar zijn vrc- desgarnlzoen Hoorn terugkeeren. DE VOLKSBOND TEGEN Dl:\NK- RUIK vergaderde te 's-Herto- genbosch. 't Hoofdbestuur werd offi cieel door het gemeentebestuur ont vangen. GESTOLEN GEMEENTE-BRAND KAST. De uit he* gemeentehuis van Waddinxveen gestolen brand kast is uit het water de Pette opge vischt. Er bleken drie gaten- te zijn ingeslagen, doch van don inhoud (o.a. een "bedrag van ongeveer f 2000; wordt niets vermist. Blijkbaar heh ben de dieven geen kans gezien, de brandkast voldoende te openen, of zijn ze in hun werk gestoord. Van de daders nog geen spoor. SCHOUT BIJ NACHT AI.BARDA. Bij Kon. besluit is aan den Bchout bij nacht J. Albarda, wegens lang- durigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst verleend onder toekenning van pensioen. De Telegraaf merkt op: Blijkens de formuleering is het ontslag niet op verzoek van dezen vlag-officier verleend. DE VAL VAN ANTWERPEN. In 't Engolsohe Lagerhuis deelde Sir Douglas Haig mede dat na een voile dig onderzoek dc admiraliteit» tot de iüleflrafiscls Weerbericht naar waarnemingen verricht" in den morgen van 10 Juli. Medegedeeld dpor het Koninklijk Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bïldt. Hoogste barometerstand 766.4 m.M. te Vlissingen; laagste 754.7 m.M te Neufakrwasser. Verwachting tot den avond van 11 Juli: meest matige noordwestelijke tot noordelijken wind; zwaarbewolkt tot betrokken, weinig of geen regen; zelfde temperatuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM OPGAVE VAN JOH. M. SCHMIDT Optioien SED.O. GRACHT 47 HAARLEM 'ihermometerstand 10 Juni Hoogste gisteren .F. 60 Laagste lieden naehL F. 54 Hedenmiddag 12 uur F. 68 overtuiging is gekomen dat in de toen malige omstandigheden de officieren en manschappen van de Royal Naval Brigade het recht hadden bij den te rugtocht van Antwerpen in 1914 de Nederlandsehe grens te overschrijden oen aldaar geïnterneerd te worden. DE BOLSJtiWIKI zijn genood zaakt door den druk der vrijwilligers legere beaig de Kriru te ontui- men. E1KTNTS, de uit de voorloopige hechtenis ontsnapte leider der Ber- D.tnsch.e banklbeambten, is oitveiv wachls op e&n veitraderipg der be ambten gekomen, om zich te verde digen. Daarna verdween hij weer om de politie verder naar hem te laten zoeken. Arr. Rechthank Koperdiefstal. Eerst stond Donderdagmorgen terecht li. T. J. \V., te Oostzaan, beschuldigd van diefstal van koper uit een pok huis aldaar. Den dag na den diefstal werd bekl. aangehouden, gekleed in een gloednieuw oosluum. Ter terechtzit ting ontkende hij ten stelligste. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat hij 't gestolen koper vervoerd had in een schuitje en dat het hem een „voordeeltje" van f 180 bezorgd liad. W. wist van dit alles niets. Het O. M. eischic tegen dezen niets- wotenden beklaagde jaar gevan genisstraf. De verdediger, er op wijzende dat bekl. werkloos was toen hij den stal pleegde, pleitte clementie.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1