Hetbpook van Vöroshegy HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 10 JULI 1918 TWEEDE BLAD TER6ADERIX6 VAN DEN RAARIEHÏ6BEN GEMEENTERAAD (Vervolg). Mededcelingen. Ingekomen zijn: le. een kennisge ving van mevr. do weduwe E. van der Veldt geboren Weinsbergen, dat od 18 Juni jl. baar echtgenoot, d© heer J. J- van der Veldt is overle den. welke mededeeling door B. en \V. met een schrijven van rouwbe klag is beantwoord; 2e. een verzoek- Bchrift van Mr. J. J. M. Noback, om met ingang van 1 September e.k. eervol ontslag als leeraar in de Staatsinrichting aan de Hoogere Burgerschool met 3-j*rig©n cursus en daaraan verbonden Hoogere Han delsschool en benoeming tot leeraar in diezelfde vakken aan de Hoogere Burgerschool mei ó-jarigen cursus; 3e. eeu verzoekschrift van D. Ridder, onderwijzer aas: do Openbare Lagere School No. 2 om eervol ontslag tegen 1 September e.k., wegens zijne be noeming tot onderwijzer te Arnhem. 4e. het rapport van de Raadscommis sie, benoemd bij raadsbesluit van 8 Januari 1919 No. 14 om tc booorde» len of het wenschelijk is de verorde ning op de pensionnecring van wet houders te wij zi gen- Ingekomen is een voorstel van B. en \V'. om afwijzend te beschikken op een verzoekschrift van Commis- saren van de N. V. Nationale Opera om een subsidie van f 10.000 voor het speelseizoen 19191920; om f 50 be schikbaar te stellen voor het doen vervaardigen van een medaille uit te reiken aan het mannenkoor „Proza en Poezie" als een der prijzen voor den bij gelegenheid van het 31-jarig bestaan te houden Wedstrijd; om af wijzend ia beschikken op een ver zoek van J. C. Keur, gewezen- direc teur van de Stads-Apotheek, om ver hooging van zijn pensioen; om een subsidie van f 250 toe te kennen aan de vereeauging „Pro Juventute". in handen van B. en W. worden ter afdoening gesteld: een verzoek schrift van den voorzitter en den secretaris van den Ned. Fed. Bond van personeel in openbaren dienst, om in afwachting van het resultaat van het ontwerp van wet regelende de rechtspositie van het overheids personeel reeds dit jaar aan het ge- meentepersoneel eene vac an tie te ge ven van minstens 14 dagen, benevens een toeslag op het loon van minstens 1/50 van het jaarsalaris met een mi nimum van f 30. 2e. een verzoekschrift van den voor zitter en den secretaris van het co mité ter behartiging van de alge- meene belangen van het overheids personeel (A. C. O. P.) van gelijken inhoud als het bovenstaande. ol. een adres van den voorzitter en den seer, van den Ned. Bond van Werkt, in openbaren dienst en be drijven aid. Haarlem, bij welk schrij ven volle instemming wordt betuigd mot den inhoud van bovenstaand verzoekschrift (A. C. O. P.); c. dat door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland tot buitengewoon veldwachter der go meente is benoemd Jhr. O. van Len- nep, P. H. Cool, S. Reitsma, N. Beetk, S. Dijk, A. Beets, B. Teensma, H. Th. Fitte, P. G. M. Hekman, L. A. v. d. Berg, I. C. Hofman, G. L. Schepers, Th. F. Beudt, Dr. J. J. v. d. Hoek, H. A. van Zwijndrccht en P. P. J. van Dcursen; 0. dat door Ged. Staten van de prov. Noord-Hol land de uitkeering naar art. 1 dei- wet van 24 Mei 1897 St.bl. No. 156 over 1919 is vastgesteld op f 228.098,40 en dat B. en W. hebben bericht dat door deze gemeente 'top art.8 dier wet bedoelde beroep niet zal worden in gesteld, vertrouwende dat daartegen bij den Raad geen bezwaar zal be staan; e. dat door B. en W'. in over leg met den schoolopziener is be paald, dat bij wijze van proef met ingang van 1 September 1919 in af wijking van liet bepaalde bij art. 7 van de regeling van het lierhalmgs- onderwijs het maximum aantal leer lingen der meisjesklassen dei- herha lingsscholen niet meer dan 20 zal be dragen; een verzoekschrift van G. F. van der Beek en 54 anderen, allen ingeschreven bij de woningbouwver- eeniging „Patrimonium" om de plan nen dier stichting zoo spoedig doen lijk goed te keuren. Pant 16. "V*oor kennisgeving wordt aangeno men het proces-verhaal inzake de kasopening bij de gemeente-ontvan ger. Goedgakeprd worden voo is teilen van B. en W. tot vaststelling van hei kohier der plaatselijke directe belas ting naar het inkomen, dienst 1919, 'een suppletoir© bog rooting van het electrisc.il bedrijf, dienst 1918; een be grooving van de gildegoederen, dienst 1920 eoi aanvulling van den hegrootingspost voor schrijflloonen. Punt 7. Loeo»n dar Qemesnt«w«rk Kleden. B. en W. stellen voor ecp nieuwe loonregeling der Gemeentewerklie den. 'B. en W. stellen voor de volgende groepenindeehng en normaalloon va&t te stellen: Groep I, normaal-uurloon, 60 ets. Arbeider. Sraaiveger. Visscher, Lan taarn poetser, Metervuller. Gloeister. Groep U, normaal-uurloon 62 ets. Beltwerker, Tonnenwerker, Hulpvuü- .nisophalei» Straatveger voorwerker. Helper. Metercontroleur, Controleur der brandkraneu. Urinoirreuuger, Opperman, Wegwerker. Tremnier, Poetser, Plantsoenarbeider, Werk man politiebureau. Groep 3H, normaal-uurloon, 65 ets Grondwerker, Tuinman, Brug wachter, Filterwerker, Hulpfitter, Baggerinan-beltwerker, Schuiten .voerder .Voerman, i j inpensorteer der. Stalknecht, Standopnemer, Pom pei;. Transporteur. Magazijnkneoht, Huipmachinist, Hiulpstoker, Hulp monteur. Groep IV, normaal-uurloon, 68 ets. Machinedrijver. Meteriiersteller Ploegbaas in de prise d'eau. Fitter. Kuiper. 2e straatmaker, 2e metselaar Brandspuitrnaker. Rioolwerker. Sto ker. Distillateur, Bankwerker, Vuur- slakker, Kolentransporteur haven, Monteur, Kabeilgrondwerkar, Scha- kelibordwachter. Boomkweeker. Bloe mist, Cokestransporteur. Halknecht. Greep V. normaal-u ui-loon, 70 cis.' Hooföfitter, Chef-Boomkweeker, Chef-Bloemist, Ohef-rioolwerker Haofdbiugwachter, Hoofdmeterher steller, Schilder, Scheepmaker, Wa genmaker. Smid, le straatmaker, le- metselaar. Timmerman. Machinist Draaier. Gvenbouwer. Instrumentmaker. Monteur-bankwerker. Vuurwerker. Het normaal-weekloon wordt vast gesteld als volgt: Groep I f 27.- igroep II f 27.90, groep LLI f 29.25, groep IV f 30.60, groep V f 31.50. Aan den Raad is door de lieeren II. van Biiderbeek en P. Prinsen on derscheidenlijk voorzitter en secreta ris van den Nederlandschen Bond van Werklieden in Openbare Diensten en Bedrijven, afdeeling Haarlem, een adres gezonden, waarin zij wegens de steeds etiigep.de prijzen der levensmid delen. dringend verzoeken liet vol gende loon te willen vaststellen. v Groep I f 28.35; groep II f 29.70, groep Ut f 31,05, groep IV 1 32.40. groep V f 33.75 met 5 óén-jaarlijk soke periodieke verhoofiingeai var 2 cents per uur. Zij verzoeken voorts \len. Raad voor de terugwerkende kracht den van 1 Januari 1919 af ontvangen kindertoeslag buiten bere kening te laten. Door de heeren M. H. Groenendaal. L. J. C. Poppe, W. Koppen, A. Nagt- zaam, J. Gerrit6z en M. A. Reinalda zijn de volgende amendementen in gediend: Het voorgestelde in I (pag. 4) te doen vervallen. In art, 14, alinea 3 van het Rcgl. voor de Werklieden in dienst bij de Gemeente Haarlem voor 2 cent te zen 3 cent. In art. 14, bovenbedoeld Reglement alinea 3 te lezen: Hei loon per uur bedraagr op werkdagen tusschen 6 uur des morgens en uur des avonds (des Zaterdags 1 uur namiddags) het normale uurloon; het loon per uur voor overwerk be draagt: „tusschén 6 uur en 10 uur", enz. tot „verhoogd met 100 pet." en daarvoor te lezen: De werklieden aangewezen in art. 3, 2e alinea .letter a, b. en c. ontvan gen een loon één klas hooger dan de klasse waarin hun groep geplaatst is. HI. art. 1 wordt gelezen: Groep I minimum uurloon 63 ct. II 66 ct. UI 60 ct. IV 72 ct. V 75 ct. Va 78 ct. Feuilleton UIT HET LEVEN VAN GEOFFREY GILL, Detective door IVANS. 38) Toch hebt u één ding vergeten vervolgde G. G. U hebt nauw keurig gelet op de plaats, waar de bij! aan den muur gehangen heeft, en u weel dus, dat zij daar niet an ders hangen kon dan in verticalen stand. Maar hebt u er wel aan ge dacht, dat, toen men haar er af rukte, dat niet in zuiver verticale richting geschieden kon? Onwille keurig trekt men in zoo'n geval naar zich toe, dat wil zeggen wanneer men in aanmerking neemt, dat het wapen tamelijk hoog liing men trok schuin naar beneden. Daardoor wordt er toch nog een vrij sterke druk op de uiteinden van do veer uitgeoefend en is het waarschijnlijk, dat deze voldoende uitéénwijKVii zul len om den steel door te laten. Hoe is hel dan te verklaren, dat dit niet ge schiedde, maar dat het oog afbrak? De Inspecteur dacht een oogenblik na. Toen zeide hij, met de schuch terheid van een schooljongen: Als de man klein was Uitmuntend, m'n jongen, uit muntend! zei G. G., in zijn en thousiasme tot gemoedelijke gemeen zaamheid vervallende. De persoon, die de bijl van den muur nam, was véél kleiner dan de Graaf; daarom trok hij in bijna verticale richting en brak het oog af! En, m'n jongen, als je de scherpe opmerker bent, waar voor ik je houd, dan weet je waar dat afgebroken oog tc vinden is. Hier is het antwoordde In specteur Fekete, terwijl hij een klein voorwerp uit zijn vestzak nam. Het zat nog om den steel van de bijl: ik heb hei er zooeven afgehaald. HOOFDSTUK XVII. Op parool Het drong onmiddellijk tot mij door, dat wanneer G. G. cn de In specteur gelijk hadden ook Béla Keiler onschuldig moest zijn: ook li ij kende het systeem van de pinnen en hij was ongeveer even lang als Graaf Csad&nyi. De beteekenis van dc korte vragen, dien morgen na het onderzoek in de wapenzaal door In specteur Fekete aan den Graaf ge steld, was nu ook duidelijk: hij had 133. aft. 2 worde gelezen: Groep I minimum f 28.35, maxi mum f 32.85. Groep II minimum f 29.70, maxi mum f 34.20. Groep III minimum f 31.05, maxi-1 mum f 35.55, Groep IV minimum f 82,40, maxi- ïnum f 36.90. Groep V minimum f 33.75, maxi mum f 38.25. Groep Va minimum f 35.10, maxi mum f 39.60. De loonen. genoemd in groep Va worden alleen uitbetaald aan de werklieden, aangewezen volgens art. |3. lett, a. b. en c. van hel reglement voor de Werklieden in dienst bij de Gemeente Haarlem en geplaatst in Groep V» De veranderingen die dus worden voorgesteld behelzen in hoofdzaak de periodieke verhoogingen, die uit het ontwerp zijn genomen, en weer worden ingebracht. Het ont werp geeft een normaalloon. Verder bedoelen de voorstellers een Vegeiing ten opzichte van het over- fwerk en het daarvoor uit t? betalen loon. De heer Groenendaal maakt bezwaar tegen de geringe tijdruimte, die den Raad is gelatm. om iDze zaak te bestudeeren. Hij verzoekt om nu eerst de nieuwe loonen te beha", delen. De heer Bomans (wethouder), erkent, dat de raad weinig tijd heeft gehad. Het punt is nu al op de agenda gezet, omdat deze aangelegenheid spoed vereischt. De heer Groenendaal licht nu liet loon-amendement toe en zegl, dat de lagere ambtenaren hier hoo ger worden gesalarieerd dan' elders, maar nu komen de vaklieden in ge drang. Die krijgen nu. volgens het Aoorstel van B. en W., minder dan concierges en boden. De heer Van de Kamp spreekt in denzelfden zin. Een hoofdinetei- liersteller wordt achtergesteld bij een looper der bedrijven, die nu ambte naar wordt. De heer Bomans (wethouder) merkt op. dat de voorgestelde loonen in hun geheel niet aangevallen zijn. De eriliek gold alleen een betrekkelijk bezwaar: de aanpassing bij de laagete u m b t en aren -salarissen Den heer Van de Kamp antwoord: epreker. dat juist de looper in loon staat onder den vaJunan.Dat de amb tenaren. ook portiers enz. meer ver dienen dan de werklieden, verdedigt de heer Bomans met het betoog, da; het voor het hiëarcbisch verband bij het bedrijf noodig is. dat - de hooger geplaatsten, die gezag moeten oefe nen over de lager geplaatsten, i.e. de werklieden, ook meer moeten verdie nen. Anders raakt het gezag weg. Bovendien, de arbeiders krijgen overwerk betaald, zoodat hun jaar inkomen komt boven dat van een aantal ambtenaren, die geen over werk vergoed krijgen. De loonen, door de soc.-dem. raads- "tfnaclde voorgesteld, zijn te hoog. Zij •vraagt 70 cents voor een volslagen vakman, terwijl in het vrije bedrijf de timmerlieden staken, om een uur loon van 55 cent te krijgen. De me taalarbeiders te Amsterdam kregen na de staking 60 cent. Wanneer men tot 70 cent gaat, gaat men ver boven het particulier bedrijf, wat niet wen schelijk is en het particulier bedrijf zal drukken. De wethouder zou een dergelijke verhooging niet verant woordelijk achten. Na de invoering van den 8-urigep arbeidsdag zal er in het particulier bedrijf een loonsver- hooging moeten komen, maar daar mee hebben B. en W. rekening ge houden; verder gaan kunnen zij niet. De heer Groenendaal rep!i roert en komt daarbij op tegen de door den heer Bomans begeerde ge- zagsonderdanigheid en zegt. dat Uk- ui elk geval niet behoort uitgedrukt te worden in vermindering van loon. Hij bepleit voorts wed er-invoering van jaarlijksche periodieke verhoo gingen. indien niet de standoardloo- nen elk jaar worden herzien.Ook cri- tisecrt hij de redeneering inzake het overwerk. Om met de ambtenaren gelijk te komen, moet een werkman voor f 300 overwerk doen. Dat is geen gering aantal. De heer D e B r a a 1 acht d,e loonen door B. en W. voorgesteld, voldoen de. omdat die goed zun. vergelekcu met die. welke elders genoten wei den. De kwestie van aansluiting bij de ambtenarensalarissen. wil spr. buiten beschouwing laten, daar al die,en maar de vraag is of de- loonen. er zich van willen overtuigen, dat deze zich persoonlijk voor de verza meling van oude wapenen interes seerde en dus met de wijze, waarop deze van den muur genomen kon den worden, bekend was. Dispecteur Fekete straaide van trots en scheen er zich weinig om te bekommeren, dat de Koirnnissaris zijn uiteenzetting met voorname on verschilligheid had beantwoord en eindelijk opmerkte: Dat is alles heel vernuftig gevonden; ruaar zoo lang men mij niet bewijst, dat de moordenaar, die öm zoo te zeggen op liet oogenblik van de misdaad door den Graaf overvallen zou zijn, plotseling in de lucht is opgegaan, moet ik mijn inzicht ten opzichte van deze zaak handhaven. En toch zal het geraden zijn, dat wij ons met de arrestatie van Graaf Csadanyi niet vergaloppeeren meende de Inspecteur. Er is toch grond tot twijfel; ook u zult dat moe ten erkennen. En het zou fataal zijn, wanneer wij hem arresteerden en la ter zouden moeten erkennen, dat wij ons vergist hebben. De Kommissaris knikte en zweeg: niettegenstaande zijn wat bruuske manier van optreden, was hij in de grootste verlegenheid, hoe er gehan deld moest worden. Mag ik een voorstel doen, mijne heeren? aldus verbrak G. G. dc die voorgesteld worden voldoende zijn. Hij zou echter wel zün voor het amendement om de periodieke ver- hooKingeai weer in te voeren. Wun- noer dié In het vrije bedrijf niet zoo talrijk voorkomen,, dan gaan daar de loonen door stuk- en tarief- werk soms 10, 20, 40 cent per uur de hoogte in. Ook de heer Bregon'je acht de grond loon en voldoende en is eveneens •voor herstel van de periodieke ver 'hoogingen, omdat zulk een loonrese ling voor een aantal jaren wordt vast gesteld. Dat is vooral voor gezinnen, waarin met het jaar grootere uitga ven komen, vereischt. De heer Koen acht periodieke verhooging doodend voor hot initia tief en energie, want bij stukloon enz. krijgt alleen de noeste werker verhooging. bij periodieke verhooging krijgt iedereen die. De heer Koen be strijdt de opdrijving der loonen. wel ke den arbeider geen voordeel ople iveren. 't Is een wisselwerking: hoo ger loon: duurder levensonderhoud. Het particulier bedrijf kan die Ioo nen niet betalen. Er zal dan groot© werkloosheid komen. Men gaat den •verkeerden weg op Geroep: Wat dan? D© beer Koen: Men moet net doen als in Duitschland: de levensmidde len op niet hoog peil stellen. Dan hoeft het loon niet verhoogd te wor den. De sociaal-democraten geven leven dige teekenen van instemming, De heer Lasschuit is er voor. om de voorstellen van B. en W. zo" -maar aan le nemen. Hij is tegen pc .riodieke verhoogingen: De arbeids waarde van een werkman, kan met den tijd achteruitgaan. Overigens aluit hij zich aan. bij het betoog van de heeren De Braai en Koen. De heer Nagtzaam vraagt den heer Koen op welke wijze men de prijzen der levensmiddelen verlaagd zou kunnen krijgen. Pok in het tand en tuinbouwbedrijf is een actie voor loonsverhoogmg- Dit is een economische kwestie. Kr is bij de loonkwestie ook een psycho logische n.l. dat men een gevoel van ontevredenheid krijgt, als men ziet. dat anderen meer verdienen.Hij be toogt voorts dat een vakman, die langen leertijd noodig heeft f 5-tot f7.meer moet verdienen, dan de ambtenaren zonder vakkennis, die men zoo van de straat kan oprapen, als ze er maar wat fatsoenlijk uit zien. De heer Nagtzaam zet verder uiteen, dat de arbeiders niet meer genoegen nemen met een betoog, dat het bedrijf loonsverhooging.niet kan dragen, men moet hun medezegging- lacliap in het bedrijf geven, dan zul ien zij. als het bedrijf de verhooging niet kan dragen, daarin berusten, •maar niet als zij alleen maar loon- trekkenden zijn. Bovendien kan men den werkman geen bezuiniging voor schrijven als in andere kringen niet naar de minste bezuiniging wordt gestreefd. De lieer Groenendaal vindt den arbeid doodend voor den werk man, daar de werklieden niet meer zijn dun 'verlengstukken van machi nes. De heer Koen handhaaft zijn mee ning omtrent de economische wissel werking tusschen loon en duurte van levensonderhoud. Do heer Bomans (wethouder) deelt mede, dat het amendement-De Draal— Bregonje onaannemelijk is. Immers, het normaalloon door B. en W. voorgesteld, bevat verhoogingen. Daarmee wordt een loon gegeven, be rekend naar een diensttijd van 10 jaar. Worden dus periodieke verlioo- gingon ingevoerd, dan moet het nor maalloon worden verlaagd. De heer Bomans deelt mede, dat de loonsver hooging volgens de voorstellen van elk jaar f 200.000 zal kosten. Na oenige verdere discussie over de plaatsing van verschillende werk lieden in de loongroepen wordt tot stemming overgegaan. Het runendement der sociaal-demo cratische raadsfractie om de loonen hooger te 6 tell en dan B. en W. wen- sclien, benevens invoering van de periodieke verhooging wcfrdt ver worpen met 6 stemmen vóór, die der sociaal-democraten. Het amendement- Do Braai in zake wederinvoering van de periodieke verhooging was voor af vervallen, omdat het amendement niet werd ondersteund. Een gelijk soortig amendement wordt, nu inge diend door den heer Reinalda, maar verworpen met de stemmen dei' so ciaal-democraten en van de heeren Van de Kamp, Bregonje, Klein en De Braai vóór. De overige amendementen der soc.- democraten worden nu ingetrokken. Na ecnige discussies wordt aamg?- stilte. Hoewel ik in deze zaak de belangen van den Graaf vertegen woordig, ben ik er toch niet blind voor, dat er belastende momenten voor hem aan den dag gekomen zijn. Ik begrijp dus, dat u voor een moei lijk geval staat. Intusschen, Graaf Csadanyi zelfs al mocht hij zich in drift tot een daad van geweld hebben laen meesieepen blijft een Ilongaarsch Edelman, en daarom gaat de eer «hem boven alles. Ik stel u voor, hem voorloopïg tot gevange ne op parool te maken en zijn eere woord te verlangen, dat hij Vöröshe- gy niet verlaten zal. Ik weet niet, of ik daarmede mijn bevoegdheid- niet te buiten ga zei dc Kommissaris weifelend. Zoolang er geen bevel tot in- hechtenis-neming is uitgevaardigd en er feitelijk nog slechts vermoe dens tegen hem bestaan, komt het mij voor, dat u niet anders doen kunt zeide G. G. In de gegeven om standigheden schijnt mij dit de eeni- ge oplossing. Na eonig over-en-weer gepraat, ver- eenigden de beide heeren zicli ten slotte met het voorstel van den de tective, mits er eenige politie-agen- ten op Vóröshegy zouden worden in gekwartierd. Nu kwam het er echter op aan, den Graaf van deze beslis sing kennis te geven, en het bleek, (lat de naar het uiterlijk zoo kloeke nomen een amendement-De Braai, om den kindertoeslag sinds 1 Januari 1.1. verleend niet af te trekken van de loonsverhooging. Dit amendement werd met 19 stem men vóór aangenomen. Tegen wordt gestemd door de lieeren Van den Berg, Bomans, Van Slooten, Heerkens Thijesen, Koen, Lasschuit en De Breuk. De heer Bom a-n s acht hel. aantrekkelijk, dat men voor de gezin nen met kinderen niets zal aftrekken, maar dan komt men in botsing met do ambtenaren en de politie, bij wie een zelfde regel is gevolgd. Opgemerkt wordt, dat de werklie den bij de ambtenaren zijn achterge komen, daar zij niet als de laatste een uitkeering ineens hebben gekre gen van f 200. Punt 8, Aan de orde is die wijziging van de belastingverordening. Wordt aangehouden wegens het reeds gevorderde uur. Punt 0—11. Aangenomen worden de voorstellen van B. en W. inzake de overneming van de voor straat bestemde gron den ten noorden van de Zomervaaxt, aankoop van een stoomboot voor baggerwerk en aanvulling van den be jrootingspost voor het onderhoud van huizen enz. Punt 12. B. en W. bieden den raad ter vast- etelling aan een gewijzigd tarief van do vergoeding van diensten door de geaneentereiniging verricht. Wordt goedgekeurd. Punt 13. Verleend wordt een gratificatie aan gepensionneerde weduwen van ge meente-ambtenaren van 2d pet van hun pensioen, voor zoover dit pen sioen niet hooger is dan f 1000. Punt 14. B. en W. stellen voor om het aan gekochte perceel aan de Korte Poel laan als bouwterrein te verkoopen voor een minimumprijs van f 13 per vierk. M. Wordt goedgekeurd. Punt 15. Besloten wordt wederom ontheffing te verzoeken van de verplichting tot het hebben eener burgerdagschool. Punt 16. B. en W. stellen voor om het bouw- voorschot verleend aan de woning- bouwvereenïging Spaarnoog voor den bouw van 44 arbeiderswoningen met f 9325 te verhoogen, daar de laagste inschrijving met dat bedrag het eers:. verleende voorschot heeft overschre den. Wordt goedgekeurd. Punt 17. B. en iW. stellen voor het voorschot aan de Coöperatieve Woningvereenï- ging voor Gemeentepersoneel te ver hoogen met. f 6.556. Wordt goedgekeurd. Punt 18. B. en W. stellen voor een algemeen uitbreidingsplan voor de gemeente vast te stellen. De heer Gerritsz oefent een ern stige critiek op de indiening van dit voorstel. De Raad heeft bepaald, dal hij eerst een algemeen verkeerswe yenplan wenscht. Dat doen B. en W. niet; vaststelling van dit plan, maakt, dat men jarenlang, voor ge slachten zelfs, er aan vast zit. Is er gebouwd, dan kan men niet meer ver anderen. Het uitbreidingsplan moet vastgesteld worden met het alge- meeno verkeerswegenplan, anders praejudiceert dit uitbreidingsplan op het later vast te stellen verkeerswe genplan. In het uitbreidingsplan zit ten velschillende elementen, o.a. bruggen, die in verband staan met de verruiming van de verkeerswegen in de stad en wegen naar de stad. Stelt men dus dit uitbreidingsplan vast, dan is meteen beslist over het verkeorswegenplan zonder dat men dit heeft vastgesteld. Dat gaat niet en bovefidien negeeren B. en W. door de indiening van dit voorstel een eens genomen raadsbesluit Hij bespreekt verder het inwinnen van advies bij de Kamer van Koop handel en laakt het, dat B. en W. dit advies maar maanden laten lig gen. De wethouders Heerkens T h ij s s e n, Bomans en De Breuk betoogen, dat de Raad ge vraagd heeft om een algemeen uit breidingsplan, daar hij zonder dit niet kon oordeelen over pa.rtieele plannen. Overigens is spoedige vast stelling van dit plan dringend nood zakelijk, daar de woningnood zeer hoog is en er niet gebouwd kan vor- Kommtssaris daarin niet heel veel lust had. Toch was het zijn taak, zich mot die mededeeling te heias ten, en hij begreep, dat hij zijn te genzin overwinnen moest. Groot was echter zijn verlichting, toen G. G. zich aanbood zijn mede-boodschapper te zijn, en hij scheen diens bércid- wiUigheid daartoe zóózeer op prijs te stellen, dat hij van dat oogenblik af zij ii meer dan gereserveerde houding tegenover den Kngelschen detective aflegde. Naai- G. G. mij later vertelde, nam Graaf Csadanyi de zaak met de groot ste kalmte op. Het is niet onmoge lijk, dat hij zich op erger had voor bereid en in elk geval was hij te ver standig om niet te begrijpen, dat in dc eigenaardige positie, waarin li verkeerde, het moeilijk was, hem een grootere consideratie te loonen dan op deze wijze. Hij gaf dus zijn eere woord en was, van dat oogenblik af, een gevangene op parool. G. G. vertelde mij verder, dat de Graaf het op prijs zou stellen, wanneer ik hem persoonlijk wilde inlichten omtrent mijn ontmoeting met Imre den Czi- gdny en den zonderlingen „groet", dien deze mij voor hem had medege geven. Later in den morgen voldeed ik aan zijn verzoek en had gelegen heid tc constateeren, dat de houding, door Imre aangenomen. voor den Graaf volkomen onbegrijpelijk was. Onze Laciiiiosk Wat hij doen zou. Sergeant: Jansen, verbeeld je nu eens, dat je op zekeren avond ergens op post staat. Eensklaps komt er iemand achter je en je voelt, dat je door een paar krachtige armen om vat wordt, jjj en je ge we ér. Wat zou je dan doen? Jansen: Dan zou ik zeggen: Drika schei nou uit met die flauwe grappen. Scherp. De wittebroodsweken waren voor bij. Hij proefde van alen door zijn vrouw gebakken koek en zuchtte: Hè, ik wou, dat ik weer eens koek kreeg, zooals moeder dien voor me bakte! En ik wou, dat ik weer eens kleeren kreeg, zooals vader die voor me kocht, antwoordde zij. (Prov. Nrd. Br.). den, als dit plan niet js vastgesteld. Dagelijks komen er klachten over liet nijpende woninggebrek. De heer Bo mans voegt er aan toe, dit de heer Gerritsz mei zyn theoretissk-juiste be denkingen een onbewuste sta-iu den weg wordt voor de Verbetering d r volKshiusvesting. De lieeren Gerritsz en Na gH- z a a m meenen, dat deze plotselinge voortvarendheid van IJ. en W.uie nooit haast hebben gemaakt met- ü8 behandeling van de vooistellen inza ke woningnood, geen ernst kan zijn. De heer Gorritsz is van oordeel, dat dit plan van B. én W. een door- drijving is van Openbare Werken. De directeur wil blijkbaar zijn zin hebben ten opzichte van zijn plannen met dc stichting van de bruggen Het nu ingediende plan houdt geen reke ning met de omlegging van de Arn- stcrdamsche tram om die over het Znider Binten Spaaxne rechtstreeks naar de Baan te brengen. Stelt men nu het. plan van B. en W. vast, dan wordt de tramverlogging onmogelijk. Zoo zijn er meer dingen. De woning bouw wordt wel vertraagd, want de plannen voor de gronden aan den Kloppersingel zijn reeds vastgesteld; ook die voor de gronden aan den Zijlweg. Dat er niet gebouwd kan worden ligt hieraan, dat de Regeering nog geen steun verleent voor midden- standswoningbouw. De lieer Koppen zegt I de- vasts telling van partieele uitbrei dingsplannen het gevolg heeft gehad dat aan het Amsteröamsche kwar tier een allerschandelijkste toestand is ontstaan. Er schijnt een aandrang te bestaan, om de arbeiders in dien hoek le dringen, zonder dat er vol doende gelet is op behoorlijke ver keerswegen voor die wijk. De heer De Breuk (wethouder) ontkent, dat dit met de vereeniging „Rosenhaghe" het geval is Die zou met de Regeering voort kunnen, in dien de rand de plannen maar vast- Overigens kan men in di' meene uitbreidingsplan de gedeelte lijke plannen nog altijd wijzigen. De wethouder ontkent, dat de directeur van O. W. zijn zin wil doordrijven. Hij zegt voorts, den heer Gerritsz niet meer te willen antwoorden. Na eer. voortgezette discussie, waarbij de heer Gerritsz zijn meaning handhaafde, werd het plan van B. en W. met 14 tegen 12 stemmen vastge steld. Tegen stemden de zes sociaal democraten en de heeren Visser, Klein, Koen, Bregonje, Lasschuit en Van de Kamp. Punt 19. B. en W. vragen een crediet van 70.000 ter verhooging van het he- drag van f 175.000, toegestaan tot op hooging van het terrein tusscheiT Kle verlaan, Velserstraat en Brakehbur- gerstraat, daar het bedrag niet vol doende is gebleken. Wordt goedgekeurd. Punt 20. Lichamelijke opvoeding. B. en W. stellen voor een afzonder lijken dienst in te stellen voor d«- li chamelijke opvoeding en een inspec- teur aan het hoofd van dien dienst te stellen op een jaarwedde van f 3500. Een en ander in verband met du nemende bemoeiingen ten aanzien van de lichamelijke opvoeding en de stichting van sportterreinen en zwem inrichtingen. Wordt goedgekeurd. Wethouder Bruch deelt mee, dat de dienst een permanente zal zijn. De inspecteur wordt echter eerst voor een jaar tijdelijk aangesteld. Punt 21. B. en W. stellen voor de tweede II. B. S. met 5-jarigen cursus te bouwen aan de Kleverlaan, op een terrein var 4700 M2 ten zuiden daarvan. Wordt goedgekeurd. Punt 22. Naar aanleiding van een ver zoek van den hoofdbewoner van het --- Waarom deze halve vagebond zoo vast aan mijn schuld gelooft, waarom hij mij den weg naar de hel zoo gemakkelijk wil maken, waarom liij zich voor de treurige gebeurtenis in mijn huis zoo buitengewoon inte resseert het zijn mij even zoovele raadselen. Ik heb dien man nooit andere dan vriendelijk toegesproken; vanwaar dan nu opeens die opvlam ming van haat en woede? Ik moest het antwoord schuldig blijven. Over de geheimzinnige ver houding, die tusschen de Gravin en dun Cxig&ny bestaan had, zweeg ik, ook omdat G. G. mij dat op het hart had gedrukt. Toch waarschuwde ik den Graaf uitdrukkelijk tegen Imre's bedoelingen. Ik was van diens bitte ren ernst bij het uiten van zijn be dreiging te zeer overtuigd, dan dat ik die als 'n opwelling van voorbijgaan de woede beschouwen kon. Maar Graaf Csadanyi vatte de zaak niet zoo zwaar op. Hij was trouwens te vol van zijn eigen leed dan dat hij aan andere dingen veel aandacht zou geschonken hebben. Inmiddels was, met toestemming van de politie beambten, het li chaam der Gravin naar haar kamer overgebracht en op een bed neerge legd, in afwachting van de komst van een dokter om het lijk te schou wen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5