Ingezonden ült fle Omstreken Enbriek voor ïragea Binnenland Da uitlevering van dan ex-kelzer. toil;rug. Dat alles hadden zij uieege- maakt, hun goest was sterk gebleven ©n -oc'.Ls waren zij bereid om op den ingeslagen weg voort te' gaan. Zij luidden geleden voor 't volk en thans waren zij als vijanden des volks ge vangenen der bolsjewiski. Eenparig luidde hun oordeel: nooit, zelfs niet onder de ergste reactie werden den gcv.ingenen door een gevangenis-di- r,M ieur of et-n convooi-commandant eischen gesteld zooals thans geschiedt Nwerd hun het leven op zoo vertijiidc wijze ondragelijk gemaakt als door de tegenwoordige volks- en vrijheidsmannen! Zelfs deze s'.erke geesten, deze mannen, die gehard waren tegen het gevangenislijden, werden na verloop van een week ztek.Hun kracht scheen gebroken, zij konden geen weerstand uwer bieden en dan zaten zij nog niet eens in een echte gevangenis. Daar te Moscou, de zetel der bolsjewisti sche rogeoring, alle gevangenissen vol waren, had men ons in een voor malige cadettenschool ondergebracht, waar niet voldoende materiaal was voor oen monschelijke behandeling, maar daarover bekommerde zich niemand. Een duizendtal menschen was in dö manege opgehoopt, zonder stoe len, zonder bedden, zonder waschge legenheid. Wij mochten geen lectuur hebben en zelfs de sigaret, waaraan de Kus zoo gehecht is, werd ons ont houden. Er was éen privaat voor al die menschen en dat was nog ver stopt. zoodat de uitwerpselen over den grond stroomden. De ongelukki- gon moesten op den vloer guan zit ten of blijven staan. En het eten? Voor elke 100 gevangenen werden in één Itotol do volgende levensmiddelen lm elkaar gekookt- 800 gram grutten, 1000 gram gedroogde visch, water en zout Dit gerecht kregen wij twee maal daags, benevens 50 gram brood en éer.s per dag een kom bruin water, dat ihee moest verbeel den en een klontje suiker. Daar moes ten wij van leven. De eerste dagen at niemand van dit afschuwelijke voed- s-.i, maar dan begon de honger zoo tc kwellen, dat wij er op aanvielen. Sommige gevangenen hadden nog wat geld on kochten daarvoor levens middelen van den bewaker, maar de ze had zelf niet veel en lekende zulke schandelijke prijzen, dat het geld Spoedig was uitgegeven. En do verdere behandeling? Die j wordt, het best gekenmerkt door een uil luting van Radek. den man, die zulk en groote rol in Rusland ge speeld heeft cn later in Duitschland isjivelde, de man, die zich ten taak liad gi*st.el(j het Russische bolsjewis me ook in West-Europa te propagee ren en don landen daar de .vrij heid" te brengen. Hij bezocht eens onze gevangenis en een onzer was nriicf genoeg hem er op te wijzen, dat er cholera in het gebouw heersch- te. En wat antwoordde hij? ,,nóe meer er van zulk vee als je lui zijn sterven, hoe beter het is!" Zijn secretaresse Mira, een bekende strijdster voor de vrijheid en de rech ten der vrouw, lachte om dit ant woord. Naar deze woorden werd ook ge handeld. Zeer velen stierven en an deren werden weggehaald om zonder vorm van proces te wonden gefusii dc-erd. Niemand wist, wanneer hij aan de beurt zou komen, maar al len wachtten wij er op, eerst zenuw achtig, later in stille, doffe berusting, want wij hoopten maai-, dat het einde spoedig komen zou. Wie leven er nu eigenlijk in deze gruwelkamers? Natuurlijk alweer do politiekd misdadigere." Het schijnt de vloek van Rusland te zijn, dat het onder elke regeering een groot aantal „politieke misdadigers" moeit heb ben. Vroeger wist men althans, waar aan men zich bloot steide door het propageoren van een politieke rich ting, die in -strijd was met de heer- schcnde meening in den staat- Goed of slecht, het was in elk geval wette lijk geregeld. Na de revolutie even- we!. ha het verkondigen van de lec-r, dat niemand op grond van zijn politic ke overtuiging mag vervolgd worden, is een gegronde of ongegronde ver denking, een anoniem schrijven vol doende, om iemand tot „politiek mis dadiger" te stempelen. Een bevel to; aanhouding kan de eerste dc beste arbeidersraad uitvaar digen, zijn gewapende leden op u af zenden, u weghalen uit uw gezin en u in eon gevangenis weipen, waar gij vergeten wordt. Do zoogenaamd „vergetenen", waar van de gevangenisadministratie niets afweet, zitten en wachten tot zij eens toevallig onder oen groep vrijgelate nen zullen komen en zoo de gevange nis weer kunnen' verlaten, of onder een groep veroordeelden, om dan bij vergissing te worden doodgeschoten. Het aantal der „bij vergissing" gefu- silleenlen is dan ook-bijzonder groot. In de gevangenissen brengen ook de menschen, die toi gemeenschappe- lijken arbeid veroordeeld zijn, den nacht door Dat zijn zii, die men ver denkt, dat zij naar het buitenland willen uitwijken of wien men ten las te legt, dat rij ender de vroegere regecring nooit gewerkt hebben, naar het oordeel der communisten. Meeren- deels zijn dit dus dames en heeren, die vroeger welgesteld zijn geweest. „Gemeenschappelijke arbeid", dat is de bolsjewistische benaming van dwangarbeid, want in wezen is het niets anders, dan waartoe de regee ring onder het tsarisme de personen veroordeelde, die haar onwelgevallig .waren. Wie tot „gemeenschappelijken ar beid" wordt aangewezen, krijgt be vel zich op een bepaald uur op een bepaalde plaats te bevinden, de man nen meestal op een openbaar plein, de vrouwen in een kazerne. Heb werk bestaat gewoonlijk in sneeuwruimen, Straatvegen enz. voor de mannen en waaschen voor do vrouwen. Zoo heb ik een vroegeren groot-industrieel ge zien, die sneeuw schepte en een voor malige prinses, die aan de wasch kuip stond. Deze menschen krijgen nueldverblijf in de govangenis, want naai- huis guan, zoolang het hun op gedragen werk niet is volbracht. Dat kan soms dagen en weken duren, want het gebeurt menigmaal, dat rncn hun, na volbrachte taak, ter stond weer een .andere oplegt, maar nimmer is de „gemeenschappelijke arbeid 1 productief, hij bepaalt zich in hoofdzaak tol reiniging en onder houd, zoodat hij voor de voorziening ncr dringend noodige levensbehoef ten van geen noemenswaardig nut la. Voor de menschen, die or toe ge prest worden, heeft hij althans deze goede zijde, dat zij er eenigszins vol doende bij gevoed worden. De „ge meenschappelijke arbeiders" ontvan gen eens per dag een maal gekookt eten, benevens 200 gram brood, wat zij anders, als behoorende tot de vier de categorie (bouigeois) niet gekre gen zouden hebben. Van Ingezonden stokken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek slelt de Redactie zich niet aansprakelijk. DE RESTAURATIEKWESTIE. M. de R. Nu de loop der zaken in de delicate materie van het rcstaurcez-en steeds meer een koers schijnt te nemen, welke misschien eenmaal zou kunnen leiden tot een meer grondige schoon maak van den kostelijken inhoud veler onzer musea en vogels van de meest verscheidene pluimage het ge zag van hun stem hebben doen klinken... mag die van een vakman in dit koor eigenlijk wel worden ge mist? Nog altijd worden er menschen ge vonden en vaak niet de eersten de besten, die zich om tweeërlei rede nen verzetten tegen het volledige schoonmaken van schilderijen. De eerste reden is er eene van piëteit. Om elk oud schilderij hangt een eigenaardige sfeer van schoonheid en traditie. Geslachten lang heef! men het gekend, geprezen en het schilderij, overtogen door den gou den schijn der eeuwen, is met die vereering als opgegroeid. Zelfs de kwalen en gebreken van den ouder dom is men ais onmisbare aanhang-; seis gaan dulden, liefhebben en ver eeren. Het is ais bij voel in het le ven, bij een kind, bij een ruine, de gebreken maken het soms slechts nog aanbiddelijker. Stel nu deze menschen eens voor deze ruïne te gaan restaureeren. Zoolang- het niel beslist noodig is zullen zij zich met alle macht er tegen verzetten. Ken oud schilderij wordt als een huis, als oen monsch door ouderdom slechts te meer schil derachtig. In den grond der zaak hebben zij dus gelijk. De tijd geeft aan den samenhang van vereen en vernissen een eigenaardig pa tine en een schoonmaak neemt niet alleen dat deel der patine weg dat zich mettertijd aan de vernissen heeft meegedeeld, maar het verstoort ook een eeuwenoude overlevering. Te ver gedreven restauratie doet denken aan glimmend gepoetst oud zilver en. tin dat edeler glanst in doffen schijn, aan eene deftige matrone, uit wier geliefd gelaat men alle rimpels en groeven, de teekenen harcr eerbied waardigheid, wegpoetste. Edoch, er kan een tijd komen, dat zulk een restauratie noodzakelijk blijkt, dat het leven der patiënte er mee gemoeid is, dat de berookie en besmookte, de door uitwaseming van menschen, dieren, grachten, de door vocht en vuilen schimmel ziek ge worden doeken en paneclen gecu reerd moeten worden. Onkunde heeft vernis ove.r vuil geworden vernis ge streken. De kwaal is van uitwendig inwendig geworden. Schimmelend, rottend hangt het eens zoo magistrale meesterwerk aan den wand, dof cn blind geworden door een spinneweb vari barsten in verf cn vernis, waarin de stof zich ophoopt, soms geheel blauw aangeloopen door den vocbli- gen aanslag op te langzaam drogend vernis. De kleuren zijn geheel onher kenbaar geworden, blauw wordt door door de gele transparanle vernislaag groenig, rood wordt oranje, wit wordt geel. Het coloriet is als het ware getransponeerd in een ander gamma, voorzoover de kleur nog her kenbaar is. In zoon'n geval besluit de meest be houdende, gehecht aan oudheid en traditie, slechts noode tot restauratie. Ziellier de tweede reden van zijn ver weer hij vreest dat men het dock be halve de vuile vernislagen ook iets van zijn mogelijke glaeies zal ontne men. Helaas is deze vrees niet geheel denkbeeldig en meermalen heeft een doek door onkundige restauratie veel van zijn schoonheid ingeboet, doordat de restaurateur die glaeies, welke het dook als een perzik haar dons met een haast onzichtbare charme omgeven wegpoetste. Tropwens, op dit punt beleeft men vreemde dingen. Zoo schreef mij nog onlangs een bekend schrijver over oude kunst, over het blauw aanloópen van de vernis op schilderijen, iets wat absoluut voorkomen kan worden djor de vernis ondqr passende tempera tuur snel te laten oxydeeren, waartoe, zooa'.s door mij werd toegepast, een warmte-sproeier de beste resultaten oplevert. Van een anderen kant, van iemand, die zich veel met de restauratic-kwes ties ophoudt, vernam ik, dat men in sommige musea nog het absoluut ver werpelijke middel van alkohol en olie toepaste. Met een watje alkohol in de eene hand wordt het vernis opgeios:, met een watje oiie in de andere hand wordt de werking van den alkohol op geheven... raad eens... zoodi a men be speur', dat men aan de verf cn gla eies toekomt, m.a.w. zoodra men be speurt, dat aan het alkoholhoudcnrte watje verf kleeft, houdt men op. Men beseft levendig, dat het dan al te iaat is. Ieder, die in het schildersvak is op gegroeid, wset wat dit, beteekeni. Bij het glaceeren wordt de verf zoo dun verdeeld, dat zoo'n alkoholhnudonde wat voldoende is om de verf van een heel schilderij te bevatten. De voor- zichtigsten zoeken deze klip te om zeilen door uit te scheiden voor alle vernis verwijderd is. Het spreekt van zelf, dat met zulke halve middelen het. \terk slechts ten halve gedaan is, af gezien van het ongelijkmatige resul taat, dat hiervan het gevolg is, al valt dat ook niet iedereen op. Met reden is men op dit punt hui verig. En toch behoeft men dit aller minst te zijn. Er bestaat p.l. een mla del oru de vernis weg te nemen, zoo eenvoudig, dat een beginner het zon der schade zou kunnen hanteeren. zoodra een schilderij een tachtig jaar. dus een flinke menschenleeftijd, oud is. In dien tijd heeft de oiie de verais- houdende glaeies zoodanig verhard, dat men gerust mei dit middel in den blinde zou kunnen werken zonder een spoortje glaeies, hoe gering ook, te verwijderen. Ik ben daarom in gevallen van noodzaak dan ook beslist voorstander van schoonmaak, maar ik zou als een eisch willen stellen en als vak man geef ik dien raad de samen stelling van bet schoonmaakmiddel te openbaren. Het hiervoor gewraakte middel is nog om een andere reden verderfelijk, wijl olie van een oud schilderij niet anders dan met daar voor schadelijke middelen te verwij deren is en de oorzaak van alle latere barsten der vernis wordt. Bij straffe der wet moest men overal dit middel, dat zoo onnoemelijk veel kwaad heeft gesticht n nog sticht, verbieden en in onze musea toch zeker wel het eerst. Indien dit slechts mogelijk ware en alleen onschadelijke middelen, door ervaren restaurateurs, werden toege past, zou spoedig het verzet tegen het schoonmaken veel minder worden. Het gaat er mee als met de vrees te gen het verdoeken. Hel groote publiek ziet verschrikkelijk tegen deze kunst bewerking op, die voor een man van net vak toch waarlijk nicl zooveel be rekent, Het vak van den i ubelma- ker, van den schilder, van uen are—- tect Kent om zoo te zeggen dagelijks heel wat moeilijker problemen. Een methode welke ik aanbeveel, is een modificatie van de regeneratje- methode va a Von Pettenkofer. Dik wijls is dit middel afdoende. Het schilderij wordt blootgesteld aan de werking van aetherische dampen, die dn molecuiairen samenhang van het vernis mede oorzaak van net dof en blind worden van het schilderij weer herstellen en het kunstv. erk op nieuw doen stralen in den ouden luis ter, zonder dat iets van de oude schoonheid is te loor gegaan. v oor hen, die hechten aan oudht en traditie, is deze gentaie vinding van Von Pettenkofer waarvan ik de nieuwste modificatie, door mij toege past, toelichtte in een brochure een ware uitkomst. Mislukkingen zijn te wijten aan onkunde en verkeerde toepassingen. Doch waar vindt men ree niet, waar zijn uie niet te verwachten in de toe komst, waar restauraties van zoo delicaten aard worden toevertrouwd aan lieden; die met uit op jarenlange praktijk en ondervindingen en niet uit boeke:., 'maar uit de ervaring ge putte matcrialenkenuis niet van jongs aan opgroeiden? Een restaurateur echter, doorkneed in de kennis, welke zijn prachtig maar moeilijk vak cischt, kan, hoe zeer hij ook uit gevoelsgronden ge neigd is mee te gaan met hen, die een absolute schoonmauk liefst tien maal overwegen, iiun „neen inzake het vernietigen der glaeies van oude schilderijen niet in bet minst deelen. Hij is in sommige noodzakelijke ge vallen voor absolute? schoonmaak - onder een voorwaarde echter wan neer de restauratie toevertrouwd wordt aan een werkelijk deskundig man, geneigd zijn absoluut gevaarloos gebleken methode aan deskundige controle te onderwerpen. C. B. VAN BOHEMEN. (Hoewel het begin van het stuk dit niet zou doen vermoeden, schijnt de inzender geen tegenstander van res tauratie, Overigens idealiseert hij in het begin de vuile en schimmelige vernis! jen wel al te zeer, als hij spreekt van „overtogen door den gou den schijn der eeuwen". Men vergeet daarbij altijd maar weer, dat men door restauratie de schilderij terug krijgt in den oorspronkeiijken toe stand, ten tijde, dat hel kunstwerk ontstónd. Men wil de schilderij dus mooi er", „romantischer", dan de schilder, die het doek vervaardigde. Zou anders Frans Hals b.v., wiens schilderijen hier nu in restauratie zijn, niet dade liik een vuile, bruine kleur op zijn meesterwerken hebben geschilderd? Laat men toch niet de traditie van eenige tientallen jaren, toen de schilderijen door verwaarioozing grootendeels, zoo geworden zijn, «tel len boven bet oorspronkelijke schi: deretuk. De vergelijking met een ruïne, die de schrijver maakt, is in dit verhand typisch. Hij zou dus lie- ,ver de ruïne van een gebouw hebben, dan het oorspronkelijke bouwwerk in al zijn schoonheid vóór het een ruïne werd'1 Want o,is mer^ de vergelijking schilderijen-restauratie en ruïne res tauratie stelt als de schrijver, n.l. dat uit de ruïne het bouwwerk hersteld wordt, is zij niet zuiver. Restauratie ©ener schilderij is immers niet het maken van een schilderstuk uit een paar overgebleven lapjes met verf. Red. H.'s D.) VELSEN. N. V. „De Plaat- w e 11 e r ij". In de jaarlijksche al gemeen© vergadering van aandeel houders der N. V. ..De PJaatwellerij" werd tot goedkeuring van de balans en verlies- en winstrekening beslo ten en het voorstel van de directie tot uitkeering van een dividend van o aangenomen IJMUIDEN. Een dreigende staking bij «ijkswerkon. Do Centrale Bond van Haven- en. Transportarbeiders bericht ons het volgende: Den lGen Februari jl. werd door den bond aan de firma Volker en Bos te IJmuiden het verzoek gericht, ver betering te willen aanbrengen in de arbeidsvoorwaarden van hot perso neel, welk personeel zoo goed ate ge heel in genoemden bond is georga niseerd. Dit schrijven werd kort daar op beantwoord met de meciedeeling, dat van het verzoek nota was geno men. Hierna werd den 29en Maart 'en 21en Mei schriftelijk op bespre king aangedrongen. Den 23cn Juni werd de directie van do firma Volker en Bos nogmaals in een uitvoerig schrijven aan een en ander herinnerd en haar voor 5 Juli antwoord ver zocht. Daar het hier een Rijkshaven gold, werd ook de Minister van Wa terstaat door den Ccntralen Bond met de situatie in kennis gesteld, met de mededeeling, dat bemiddelend op- tredoo door de arbeiders zeer op prijs zou worden gesteld .Tol heden is op al deze brieven geen enkel antwoord binnengekomen. In een op Dinsdag avond 8 dezer gehouden vergadering roet het personeel, sprak dit zijn zeer scherpe afkeuring uit over dit vol komen Oegeeren van de organisatie c-n werd besloten aan den werkgever een ultimatum te zenden dat a.s. Zaterdag afloopt. Mocht op dien tijd nog geen enkel antwoord zijn bin nengekomen, dan zal Maandag daar aanvolgende het werk niet eerder worden hervat voor bevrediging is verkregen. ZAND VOORT. Aangekomen vreemdelingen: L. ten Kroode, Am sterdam, Huize Bewiohedm, 4 perso nen; H. J. Aders, idem, idem, 5 p., P. \V. Meijer, idem, idem, 5 p., H. ten Have, Groningen, Kerkstraat 2-6, 2 personen, E. van Biene, Amster dam; Pension Zeezicht, 1 p., Fam. Burmeister, idem, Kleine Krocht, 4 p., G. do Groot, idem, Pension Alei- da, 1 p., K. Kasnin, Groningen, idem, 1 p., B. Bosma, idem, idem, 2 pers., E. Hans es, Amsterdam, Pension Ja- kane, 4 p., mevr. M. J. Schollen, id., Stationsstraat 15, l p., a. C. Bourese idem, Brederodestraat 50, 3 p., A. G. Buring, idem. Pension Zeezicht, 2 p., F. J. de Vries, Rotterdam, Pension Breslau, 3 p., inej. W. Niederlander, Amsterdam, idem, 1 p., A. Stand- hardt, idem, idem, 1 p., F. C. For- juul, idem, Kerkdwarsstraat 1, 2 p., J. v. Ellinkhuyzen, Haarlem. Brug- slraat 3, 5 p., H. Tallem, Amsterdam, Koningstraat 27, 4 p.. Dr. A. W. Beumer, Utrecht, Parallelweg 99, 5 p fam. M. de Vries, Rotóej-dam. villa Mon Plaisir, 4 p., Isjil Brug- genworth, Amsterdam, Haltestraat 15, 2 p., fam .Gorter, idem, Koning straat 29, 2 p C. H. Fritziclie. idem. Zeestraat 53, 3 p., fam. Hartog van Banda, idem, Haarlemmerstraat 22, 4 p., wed. A. Gimbrère, idem, Kerk straat 22, 4 p. VRAAG: Mijn zoon van 15 jaar wil opgeleid .worden in het motoren vak voor auto's. Bestaan er derge lijke fabrieken in Haarlem of omstre ken! Of weet u een adres, waar ik mij kan aanmelden ANTWOORD: De Sp ij kerf abri ek'te Amsterdam of anders de Evsink- fabriek te Amersfoort. VRAAG: Mijn moeder is 78 jaar en nïefc bij inaclüe. iets te verdienen. Omdat'zij nooit loontrekkende is ge weest, heeft zo geen ouderdomsrente ontvangen. Komt zij nu volgens de nieuwe wet in aanmerking?^ Moe! zij een verzoek daartoe indienen, of ontvangt zii een aanzegging? Waar moet zii zich eventueel aanmelden? ANTWOORD: In fle hal van het postkantoor hangt een lijst van per sonen tot wie men zich om inlich- tiugen betreffende ouderdomsrente kan wenden. V RAAG betreffende de aansprake lijkheid voor betalingen van den erf later. A NTWOORD: Ieder erfgenaam voor zijn evenredig gedeelte, doch gedagvaard wordende binnen hel jaar niï het overlijden kunnen zij worden gedagvaard aan het sterfhuis als de gezamenlijke erfgenamen van... den overledene. De voorstelling die de advocaat geeft is derhalve onjuist. U kan dus volstaan met*uw aandeel, afhanke lijk van den graad van bloedverwant «schap en van het aantal mede-erfge namen en van de omstandigheid of er bij testament over de nalatenschap door uw overleden zuster in beschikt, aan den advokaat aan te bieden. Is er geen testament dan is U aanspra kelijk voor 1:8 gedeelte van 3/4 -f 3/32 van de f 72. DE BROOK AARTEN. Met een enkel woord is reeds medegedeeld, dat minister Van IJsselsteijn voorne mens is, een nieuw model broodkaar ten in te voeren. In verband hierme de vernam de Telegraaf nog het vol gen de: De bedoeling, die bij dit gewijzigd systeem van broodkaarten heeft voor gezeten, is in hoofdzaak, om: le. het.vorkoopoh van broodkaar ten, zoowel a.ls het ongeoorloofd ge bruik maken van de op onrechtmati ge wijze verkregen broodkaarten to gen Le gaan; 2e. to voorkomen, dat bons van niet geldige broodkaarten door den bakker worden aangenomen (een on regelmatigheid, die ondanks alle con trole, nog steeds veelvuldig voor komt). De in tc voeren broodkaarten zuilen voor wittebrood, bruinbrood en rog gebrood. verschillend, gekleurd zijn. Het voornemen is nu. om niet van te voren, doch eerst op het allerlaatste oogenblik bekend te maken, welke broodsoort op een bepaalde kaart verkrijgbaar zal .zijn. Ook de aanwij zing der tijdvakken komt op de brood kaarten tc vervallen. Gesteld dus. dat ergens een belangrijke partij broodkaarten ontvreemd wordt, dan kan de minister b.v. den volgendon dag reeds anders gekleurde bons voor wittebrood aanwijzen. In verband met deze mogelijkheid zal do inbrekers animo voor de tot. nu toe zoo begeerde broodkaarten wel verdwijnen. Ook de controle van rijks- en gemeentewege over de bak kers-administratie, zal onder het nieuwe broodkaartsysteem belangrijk worden vereenvoudigd. Intusschen zal dit fraude-keerend stelsel weer oen belangrijk offer van de schatkist vorderen, daar ongeveer tien miiliocn broodkaarten, volgens het oude model, voor volgende "tijd vakken reeds gereed lagen. Zoo moet men b.v. met hot drukken der brood- kaartbewijzen (voor rondtrekkende personen on schippers) reeds tot het 13Se tijdvak gevorderd zijn. Tenslotte vernamen wij nog, dat do wittebroodkaarten tot 1 April 1920 gehandhaafd zouden worden. Da ax-koizorln doat een baroap op anxa koningin. Uit Münstcr wordt aan de Tele graaf geseind: Naar de „Weslphalisclier Anzeiger" meldt, heeft de ex-keizerin van 'Duitschland een verzoek aun ko ningin Wilhelmina gericht om bij de Engeische koningin en bij de Engel- sche regeer in g har© interventie te willen verieenen, opdat van het voor genomen verzoek tot uitlevering des keizers zal worden afgezien. De Duitsche pers. Men scini uit Berlijn aan de N. R. Ct.i De rechtfiche pers maakt zich ern stig ongerust over het lot van den keizer. Terwijl de uitlevering van Wilhelm II nog niet officieel van Nederland schijnt te zijn verlangd, brengt hol Dinsdagoclitendblad van de Deutsche Zeitung, een reusachtig opschrift „Holland zal den keizer uitleveren", terwijl de Abend in niet minder sroote letters vermeldt, dat Holland nem niet uitleveren zal. Dit alles op grond van courantenberich ten, die de Duitsche correspondenten uit Holland seinen. De Post, vroeger het orgaan van de gewezen keizerin, publiceert een oproep van den Bond tot bescherming van het leven van Wilhelm II, welke den gewezen kei zer uitnoodigt gerust naar het vader land terug te keeren. De berechting va» den ex-keExer. Van Engelsclie x ij d e. De parlementaire correspondent van de Times zegt dat parlemenisle- den vele vragen blijven stellen over dc berechting van den ex-keizer. Ook buiten de muren van Westminster is vee! belangstelling gewekt, maar'tot dusver zij er weinig aanwijzingen dat men rekening houdt met de moei lijkheden, die men elders inziet, om de berechting te Londen te doen ge schieden of om alleen maar een be rechting te doen plaats hebben. De leden der coalitie, die vijf zesden van het Huis uitmaken, hadden hun meening daarover bij de algemeene verkiezingen reeds vastgesteld of die door hun kiezers laten vaststellen. Bijna algemeen wordt dan ook de berechting van den keizer beschouwd als de meest bindende der vele ver kiezingsgeloften van December !.I. Een ding is het Lagerhuis vast be sloten te vermijden en dat is dat men een Duitschen konrnkl. martelaar zou scheppen. De raadgevers der ge allieerde regeeringen over dit onder werp hebben di! voortdurend voor oogen gehouden bij de beraadsla gingen die aan de te Parijs geno men besluiten vooraf gingen en Ka- re! T en Lodewijk XVI waren voort durend in hun gedachten en ook Na poleon werd niet vergeten, niet al leen tijdens zijn verblijf te St Hele na maar ook op Elba. De „Daily News" schrijft: Het is thans duidelijk te Westminster en het wordt van alle kanten toegege ven, dat van het plan van berech ting t© Londen niets is terecht ge komen, ondanks de verwachtingen van den premier en zijn volgelingen, liet was een beroep op de populaire gevoelens zooals die hier en daar, liet laatst bij de algemeene verkie zingen, tot uiting kwamen, maar bij nader inzien is toch het kortstondi ge enthousiasme over het vooruitzicht der berechting te Londen bekoeld. In ministerieelc kringen wordt de be rechting nu zelfs al besproken met verlegenheid en men twijfelt er aan of daardoor de ratificatie van het vredesverdrag te Berlijn niet zou kunnen worden belemmerd. De zegs lieden der regeering deelen mee dat, wanneer men hiermee doorgaat, de kansen op succes der gallieerden in deze richting zullen worden bena deeld. Een moeder verdrinkt zich mst twee harer kinderen. In het Mieuwland, onder de ge- meento Papendrecht heeft zich een vreeselijk drama voltrokken. In een vlaag van waanzin heeft de vrouw van M., wonende te Alblasserdam, zich verdronken, benevens haar zes jarig dochtertje, dat zij vast in de armen gekneld hield. Een driejarig dochtertje, dat ook bij haar was, is nog niet gevonden, zoodat vermoede lijk ook dit noodlottig om het leven is gekomen. De vrouw, die vroeger in 'n krankzinnigengesticht verpleegd is geweest, had hare woning verlaten, zeggende dat. zij hout ging sprokkelen, voor welk doel zij een zak en een bijl had medegenomen. De bevolking is zeer onder den indruk van het ge beurde, zoo meldt de Tel. HET SCHOOLKIND. B. en W. der gemeente Hoorn stellen voor een verordening in het leven te roepen, op grond waarvan aan ouders of ver zorgers van schoolgaande kinderen de verplichting kan worden opgelegd om te zorgen, dal een bij hen inwo nend kind niet anders dan met kaal geschoren of geknipt hoofd de school bezoekt. Tevens vragen zij hun een blanco crediet te verieenen ten behoeve van de behandeling van schoolkinderen, lijdende aan favus en pediculosis. CONGRES VAN R.-K. BEDRIJFS- RADEN. Woensdag is liet eerste congres van den R.-K. Centralen Raad van Bedrijven, aangevangen. .Na kerkelijke plechtigheden begon het oongres met de bespreking van „de grondslagen der collectieve ar beidsovereenkomst in dezen lijd Prof. rnr. J. A. Veraart, de voor zitter van het congres, hield een ope ningsrede. flij bracht dank aan den minister van Bmneniandsche Zaken, Jlir. Buys «tc Beerenbrouck, den com missaris der Koningin in de provin cie Zuid-Holland, baron Sweerts de Landas, den burgemeester van 's-Gra- venhage en andere autoriteiten voor hun aanwezigheid. In 't kort ging spreker (le totstandkoming van de be- drijfsraden na, die eindelijk den vre de en de verzoening tusschen Katho- I lieke werkgevers en werknemers bracht. Afgevraagd diende thans ech- ter nog te worden, welke de verhou ding van deze Katholiek© groepen ten opzichte van heel het arbeidersvraag stuk zal zijn. Daarvoor had spreker slechts te wijzen op don mystieken band die bestaat tusschou de aan hangers van het eonigc ware geloof, waarin men altijd kracht zal vinden om te slagen. Dit congres zal niets anders doen dan de grondslagen vast leggen voor éen stevigen vredestera- pel tusschen werkgever en werkne mer, tusschen kapitalist en arbei der. De te scheppen vrede mag ech ter Diet een opgelegde vrede worden. Het moet er &en zijn van vergelijk, van offers aan beide zijden. De voorzitter deed daarna mededee- ling van een schrijven van den mi nister van Arbeid, waarin deze mee deelde wegens de behandeling van de Arbeidswet in de Tweede Kamer niet op het congres aanwezig te kun nen zijn. Hierna werden de' conclusies in to- handeling genomen &n ingeleid door den heer F. J. A. M. Wierdels, die onzen lezers reeds bekend zijn. Over de conclusies en inleiding ont spon zich een gedachtenwisseling. Heden wordt het congres voortge zet Frsnsoh© geste» In ons land De Telegraaf vertelt: 'i-jéyalMag zijn hier aangekomen zes en dertig Franecfce koeren, allen autoriteiten oj bet gebied van land- en tuinbouw, zaadcultuun sulvett)©drijven en visscherijdie. op uitnood* ging van de Vereeniging tot Verbreiding van Kennis over Nederland in den Vreemde, welke vereeniging in deze samenwerkt met de com missie voor den Nedertandecb-FraïiBchen Han del, een week in ons land komen doorbrengen, om zich op de hoogte te stellen van Holland- schen landbouw en landbouwbedrijven, vooral ook in verband met bet herstel van den toe stand en de bedrijven in. het verwoeste Ncord- Frankrijk. Wfest evenwel niet wil zeggen, dal de heeren alleen Noord-Pranschen zün; zij ko men van overal uit Frankrijk, omdat, aooali sommigen hunner ons verzekerden, heel Frank rijk er nu op uit is, alle krachten in te spannen om bet verlorene te herwinnen en men wel weet, dat daartoe allo moeite, alle energia alle bekwaamheid noodig is, dlo er maar op d« wereid te vinden zijn. Mm ot meer vermoeid van do lange reis, wa ren de heeren al dadeRjk de gasten van d« vereeniging met den langen naam aan ees maaltijd in Hotel de FEurope, waar mede aan zaten gedelegeerden van de commissie voed den Nederlandsch-Franschen Handel, en ver schalende autoriteiten, van welke wij noemen den burgemeester van A'dam, den heer Telle- gen, en wethouder Wibaut, en den burge meester van Rotterdam, den heer mr. Zim mer man n. Ai dadelijk voelden de Fransche gasten zich thuis in het Hollandsch milieu, waar, tot hun verbazing, iedereen Franseh sprak alsof 't zijn moedertaal was. (De Franschen. zelfs als zjj uit de provincie komen, zijn nu eenmaal hoogst-complimenteus). Maar per saldo is een genoeglijke maaltijd met prettige en gewensch- te gasten geen gebeuren, waarvan men een ge trouw verslag geeft: ons werk begint pas tegen het dessert, als do ..officieel©" speeches loskomen. I^at ons dan ln de eerste plaats als zoodanig memorceren do woorden van de» voorzitter der langnamigo vereeniging. de» heer P. J. de Kan ter jij t ook dat zij ge sproken werden =ódr het dessert, waarmed» hij de gasten welkom heette en een dronk wijd de aan den Président de la Républlque, een dronk, die ogenblikkelijk beantwoord werd door dr. B o rd a s door dc Fransche regee- ring benoemd tot president van de delegatie, die in hoofsche woorden een dronk wijdde aan de Koningin. Maar dan. Inderdaad bij bet dessert, sprak de heer De Kanter weer en wat hij zeide, getuigde van de groote sympathie, die in Hol land gevoeld wordt voor 't arme Noord-Frank rijk. dat zoo bitter onder den oorlog geleden heeft. En de Fr arische heeren, die nu in Hol land zouden rondgaan, zouden aüerwege vin den de blijken van belangstelling voor Frank rijk en zij zonden hier zeker alles vinden, wat in Frankrijk noodig is tot herstel van den toestand, landbouwwerktuigen cn vee om den veestape! te regenerocren. rr.~. De secretaris van de vereen! ging-gastvrouw. dr. M de Hartogb. roerde dan het woord, sprak eveneens van de sympathie voor Frank rijk c-n van hoe prettig wij het vonden, om ons» Fransche vrienden nu hier to zien. Maar de groote speech was eigenlijk die vaa den oud-minister, den heer mr. M. W. F. Treub. die de harten der Fransche gasten veroverde door zijn kostelijke improvisatie, waarin hij de Hollandsche dingen zei naar Fransohdn trant. Hij sprak er allereerst van, dat er wel eens misverstanden waren geweest tusschen beide bevriende volken, en *t eerste en ergste was dat over don doortocht der Duït- schers (loor Hollandsoh Limburg. En de heer Treub legde er wel don nadruk op, dat van dit heele verbaal geen woord waar was: de Hol landers zouden er zeker niet over gedacht heb ben de Duitschers door te laten, en or was wer kelijk geen sprake van. Een tweede misver stand ontsproot uit de houding, door sommige persorganen in dezen vredestijd aangenomen. De heer Treub wees op den aard der Hollan ders. die zoo geneigd zijn om op te komen voor wie verdrukt wordt of verdrukt schijnt te wor den. en 't is dfe aard. die het verklaacbaa- maakt. dat de Hollanders, ook in hun pers. zich thans wel eens al te veel schijnen te scharen aan een zijde, die de verdrukte schijnt Maa» de Fransche regeering zou niet beter kunnen doen dan de Hollandscho Journalisten uitnoo- digen om eens ie komen kijken daar In Noord- Frankrijk. zooa'.s hij, mr Treub zelf. daar rondgekeken had. opdat zij zouden zien. hoe der bewoners van dat land niets moer gebleven was, nieJs, geen fabrieken, geen gereedschappen, geen vee. zelfs geen land(Wei, 't is soms moeilijk. Hollandsche equivalenten te vinden voor Fransche woorden. De hoer Treub sprak van .le sol", die zelfs den Franscben daar in het Noorden niet gebleven was.) Nog een derde chaoiler roerde de heer Treub aan: wij moe ten, zeide ihij, ons wel rekenschap geven van een soort van Amerlkaansch gevaar, dat Europa dreigt, en 't Is dat .,Amer!kaansclie",dat ons, volken van 't oude Europa, dwingt om ons te vereenigen, om samen te gaan En er was veel applaus onder do tafelredi van den oud-miuister. N'a hem spraken nog: eerst weer do presi dent van de Fransche delegatie, dr. Bordae, dan burgemeester Zimmerman van Rotter dam die er over klaagde, dat de Fransche tricolore zoo weinig in dc Kotlcrdamscbe haven wordt, gezien en dat dit beter moet worden. en dan sprak nog de Fransche autorité M. N i b e 11 e. die in hoofsche woorden dankte voor al het hartelijk welkom, wat ovenwei niet zoozeer meer noodig was. want door alle speeches heen hadden dc gasten door applaus en zoo getoond wat mr. M. Nibelle zeide. Later bleven wij nog wat bijeen om nader kennis te maken, maar na don langen, ver- moeiecdea dag verlangden de gasten naar bed—

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 7