&7a Jaargang No. 11077 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 12 JULI 1619 H S DAGBLAD ABONNEMENTEN pe*- 3 maanden Voor Haaiiem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 2.3c. Franco per post door Nederland f 2.70. Afzonderlijke nummers fO.ló. Geïliualr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0. _-iGefünstr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per post 1 0.69. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Direeteur J. C. PEEREBOOM, Tololoon 3082 ADVEKTENT1EN: Van 1regeis f 1.26; iedere regel meer 2ó Cis. reclames 60 Cts. per regel. Bij abonn-A~eïit aanzienlijk rabat. Tienslmvers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 15 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer IVh Cts. a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie: Grootc Houtstraat 83. Telefoonnrs. der Redactie eOO en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. LEVENSMIDDELEN- VOORZIENING De Directeur van het Gemeentelijk Levensmlddelenbureaa te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld geduremde het tijdvak van 12 tot en met 18 Juli 1919: LUIKER op bon D 34 (vier en dertig) drie en een half ons suiker, tegen den prijs van 30 cent per pond op bon 13e tijdvak der Kinder- suikerkaart: drie en oen ha;f ons suiker, tegen den prijs van 30 cent per pond. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Distributieoedrüf HEEMSTEDE Beschikbaar gedurende da week van 14 t/m 19 Juli 1919: op bon 151b (Levensmiddelen boekje) 3'/, ons Suiker, op bon 8 (Kindersuikerkaart) 3'/, ons Suiker. De Directeur van het Distri butiebedrijf te Heemstede J. A. GELDORP. kjjeiiua Heden. ZATERDAG 12 JULL Schouwburg, Janswcg: Sóance Ru bini, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. ZONDAG 13 JULI. Schouwburg Jansweg, Nederi. So listen Ensemble. Opera F'aust. Zweminrichting iioutvaarl, Zwem feest, (Zignca en II. V. G. B.) (des raiüuags.j liusiuow., Bloomendaal, Avond concert, H uur. Cinema-Palace, Grootc Houtstraat: Bioscoopvoorstelling. Schouwburg De Kroon: Groote Ilouisu uioscoopvooretelling. M.x.iMi.-vo li JULI. Dioscv,upvooisiellingen DE GEZONKEN DUJTSCHE OOR LOGSSCHEPEN. Thans is te Ber lijn bevestiging ontvangen, dat bij 't. tot zinken brengen van de Duit-' se ie oorlogsschepen te Scapa IOaw een kapitein cn 5 matrozen zijn om gekomen. Van onzen reizenden ftsQacteui'. Bad piaau»-praatj e. Ais je zoo tegen uat deel der Ha- gemaars, die aikeerig zijn van hun bau plaats, zegt: Maar op Scheven in - gen is een pier, dan antwoorden ze steeds: O, ja (ie pier, dat is wat an ders! Het wandelhoofd „Wilhelmïha". zooals de pier meer plechtstatig, dan ei er lijk heet, is inderdaad een groote aantrekkelijkheid voor Scheveningen' en wel in die mate, dat hot me nooit duidelijk is geworden, watórom er te Zandvoórt niet allang zulk een bad plaats-attractie is tót stand geko men. Ook te Scheveningen is de pier er nog niet zoo heel lang. Zij werd in 1903 in gebruik gesteld. De pier gaat 200 M. ver de zee in en draagt daar aan het eind een concertzaal, waar in des middags en 's avonds muziek uitvoeringen worden gegeven. liet is een bijzonder genot aan liet einde van het wandelhoofd te mid den van het geruisoh der eeuwig en onvertraagd aanrollende golven te ge nieten van het heerlijke panorama niet de kleurige en sierlijke op do duinterrassen staande hotels, waar onder vooral het Kurhaus en het Pa- Jaeehotel door hun vorm opvallen. Maar ineer nog is het verrukkelijk voor wio van de zee houdt 't wisse lend golvenspel beneden waar te ne men. Je staat hier hoog boven dit gol- vengespeel, maar je hebt er op het massieve ijzeren gevaarte <ler pier zoo'n veilig gevoel. Zeer (e pas is dan ook de spreuk in het feestpaleis hier aan het eind van liet hoofd: „Saevis tranquillis in undis", rustig te midden der golven. Vooral is liet hier een aangenaam zitje op een mooien zomeravond als de zon on dorgaat, wanneer de gouden schijf zoo heerlijk in een bad van smeltende kleuren in 't West oil duikt, cn de fintelende verven aan den horizon langzaam versterven, tot de donker blauwe hemelkoepel zich met zijn millioenen sterrelampjes over de wij de wateren uitwelft, gelijk een zwaar fluwoelen kleed van diep azuur, over flonkerd door los uitgestrooide juwee- lon, die veelkleurig licht uilsparte- len. Des avonds wordt de pier met dui zenden olectrische gloèilampjes ver licht, 't geen een tooverachtig schouwspel biedt. Van het Kurhausterras bereikt men de pica- rechtstreeks over een sierlijke brug, waaronder de geliefkoosde Ro tonde is. Liefhebbers van 't visclivermaa.k kunnen hier ook terecht. Je kunt er met een hengel of een los snoer vïs- schen en ook met een schepnet. De pier is tevens hel begin- en eindpunt van een stoombootdienst, waarmee je naar hot noorden en hel zuiden vaart, 't Is eon aardig tochtje, dat niet alleen z'n bekoring heeft, doordat hel de genoegens van een zeevaart biedt, maar ook omdat je evenwijdig langs hot strand varende, een schitterend gezicht hebt op het strandleven en de duinen met. de ge bouwen daarop. Het geboete schouw spel trekt als ojp een filmlint je oog voorbij. De zee kan hier aan het. eind van de pier danig spoken. Het water beukt dan bet fundament van het rondpoint aan het einde van liet wan delhoofd en overhuift je er met- een bui van zilte droppels, 't Kan er dan ook zoo onstuimig naar toe gaan, dat de stoomboot bier niet meren kan en uit het stille bassin van dc Visschers- liaven moet vertrekken. Een tochtje onder die omstandighe den heeft dan ook z'n genoegen, want een licht stormpje op zee biedt een majostueusen aanblik aan. En hoe wel de boot niet- zoo heel ver zee-in gaat, kan je het dan nog wel eens te kwaad krijgen, 'k Herinner me een tochtje op een onstuimigen He melvaartsdag, tctón de boot- uit de VLsschershaven moest vertrekken. Buiten spookten de golven duchtig rondom het vaartuig en er waren ve len aan boord, die, toen het schip keerde, het gevoel kregen, alsof hun uitwendigheid ter plaalse bleef, doch of Juin inwendige met de boot mee draaide, zoodat ze blij waren, toen ze eindelijk weer in de veilige haven waren aangeland. Al is een badplaats niet altijd en in elk opzicht een plaats, waar voor namelijk gebaad wordt, te Schevenin gen wordt, behalve dal men er veel flaneert, veel kunst geniet de be kende Kurbaus-cöncerten! toch ook druk aan 't baden gedaan. Hel, Kurhaus heeft, behalve dc z-g. binnenbaden in het gebouw ook de zeebaden: dames-, heeren- en gemeng de baden. Aan hot aardige huisje, waar je de katertjes kooptcr zijn verschillende van die veelkleurige cn vreemdvor mige kioskjes van allerlei aard op den strandmuur geplaatst kun je telkens aflezen hoe de temperatuur van het water. is. De badplaats Scheveningen is mam- niet zoo een-twee-drie ontstaan. Vóór de 19de eeuw aanbrak was 't nog bijna geheel een visschersdorp, welks bewoners ook nu nog de tradi ties van vroeger eenwen streng handhaven. Hoewel Den Haag met Schevenin gen éón gemeente vormt, ziet men de Schoveningers nu nog zelden in Den Haag en een typisch feit is, dat hu welijken lussehen Schevenlngers- (stors) en Hagenaarsters of Hage naars ook thans tot de zeldzaamhe den behooren. De eenige dagen, dat de Schevenin- gcr zich naar Den Haag begeeft is de Tweede Pinksterdag, of de Prinjcsdag, als de Stat en-Generaal worden geopend. Voor 't overige le ven deze lieden of in hun steegwo- ninkjes of op de 'wijde wateren- Zelfs aan 't strand, hun strand toch ziet men ze niet dikwijls. De zee is hun voornamelijk in de 15de en 16de eeuw dikwijls komen belagen, als „haesteiyck een groom storm opgeresen kwam uytteii Noort- westen en het water Inne brack", waardoor „veel volcks lot öclievelin- ge 'by den Haghc verdrönck". Een groot deel van dc bewoners kwam. dan in de golven om en de anderen zagen hun huisjes in de woeste wa teren verdwijnen. In die eeuwen was de eenjge verbinding lussehen liet visscucrsdorp en Den Haag een smal voetpad dat door de duinen, heuvel op, heuvel aï ging. De heerlijke Oude Scheveningscbe weg, de ullée van zeven lanen, 'kwam eerst in de 17de eeuw tol stand. Conslaniyn Huy- giiens, de dichter eii secretaris van drie Oranje-stadhouders toonde ecu vooruitzienden blik,, toen hij voor stelde, om de „Zeestraat" aan te leg gen.Maar hij slaagde daarin toen niet zelfs stond de Haagsche vroedschap hom niet toe, om den weg voor eigen rekening aan te leggen en te onder houden. Dertien jaar later eerst, werd men ineens heel warm voor i. plan en toon Huyghens op "O-jarigen leeftijd van een verblijf uit Frankrijk terugkeerde, was zijn lievelings- wensch vervuld: de nieuwe weg was kant en klaar en ook reeds in ge bruik genomen. l)e badplaats zelf dagteekent. pas van de 19de eeuw; het initiatief tot liet stichten er van werd geno men door den zeeman Jacob Pronk. In den beginne ging het badplaatsje aardig vooruit, maar toen wilde hei niet meer. De gemeente Den Haag ging de hadgelegenheid en het bad hotel exploifeeren, maar het duurde lot 1890 oor er een goede vooruilgang viel waar to nemen. Er was toen een groep gevormd, die de zaak ter hand nam en het aanzijn gaf aan de Maatschappij Zeebad Scheveningen, wolke er eindelijk in geslaagd is de badplaats te maken tot een plek van Europeesche vermaardheid. Oj) het strand vóór de gedenk naald, die al van verre kenbaar is aan den verguldenbal op de obelisk, op de plaats, waar Willem 1 in 1813 landde, zijn de volksbaden, die door de gemeente worden beheert. Als volksboden,"voor hen die een minder gevulde beurs hebben, zijn deze ba den nie^ in allen deele geslaagd. Het meest wordt er van gebruik gemaakt door een middenstandspubliek. In de laatste jaren is er nog een derde badgelegenheid ontstaan op het z.g. stille strand, nog verderop, voorbij de Visschershaven. 'k Ilcb dezer dagen in de j as in wendig weer heel wat verfraaide hal van „Centraal" in Den Haag juist den koning van hel Stille Strand ont moet. Beter ware misschien te spre ken van don president van de S.-S.- republiak, want hij -is voorzitter van de verettuiging S. S., zooals Het Stille Strand in de wandeling heet. Onze collega, want dit opperhoofd der stranügangers is een journalist, die in het bestuur van den Nederi. Journalistenkring een belangrijke functie bekleedt, lipeft me daar de niet onvermakelijke en sensaiionee- le historie van het Stille Strand ver teld. We waren zoo, aldus luidde z'n verhaal, in den zomer van Itxl al, gewend, om met eenige kennissen uit Duinoord, gezamenlijk naar het strand te trokken,'ver van het ge- woei van het gewone badplaats-go- doe. We baadden er in zee cn ge bruikten zonnebaden. Als je zooiels wilt doen, Joop je er natuurlijk luch tiger hij, dan wanneer je in de Haag sche straten wandelt. Maar wc had den elk onze tent en alles ging na tuurlijk in eer en deugd. Dut genoeg lijk leventje ging zoo door. We kre gen steeds grooter aanhang cn had den' ouder onze genooten menigeen, die geziene persoonlijkheden waren: o.a. een dokter, directeur van den geneeskundigen dienst, een wethouder van Den Haag, raadsleden, een inge nieur van Delfland, waaruit blijkt, (lat er niets gebeurde, wat niet in den haak was. Tot opeens een stukje in een van de bladen verscheen,waarin geklaagd werd over het immoreeJe gedoe oji het Stille Strand. De Haagsche poli- cie-autoriteiten schrikten cr van er» zonden op een goeden Zondagmorgen een politie-agent er heen, pie ons op barschen toon vertelde, dat 't mam- uit moest zijn. We antwoordden den brave: „Goede man, als je niet maakt, dat je wegkomt," zullen we je van het terrein laten zetten!" Het geval is nl„ dat het stille strand niet tot Den Haag behoort, maar dat het gedeel telijk aan Delfland hoort en gedeel telijk domein grond is. De politie man krabde zich achter de ooren en vroeg inlichtingen aan z'n superieu ren. Die kwamen er toen zelf op af en waren uiterst verbaasd, dat zij zeer fatsoenlijke Haagsche burgers vonden. Minister Lely, intusschen gewaar schuwd, gaf een schriftelijke ver klaring af, dat de stille-stranders hun gang mochten gaan en de poli tie trok af, later alleen terugkcp- rende om toezicht te houden. Want het strandleven werd cr zeer druk en nam gedurende de oorlogsjaren, toen men niet naar 't buitenland kon, ont zaglijk toe, zelfs zoo, dat de eigen- hjice stille stranders er zelf een beetje last vuil kregen. In de laatste jaren is de locvloed een weinig geluwd en nu is er in overleg met het Haagsche gemeentebestuur een vercenigmg ge slicht, die het Stille Strand beheert. „S. S." telt nu een 300 leden, waar onder twee wethouders en 12 raads leden van de gemeente 's-Gravenha- ge. De vereoniging zorgt voor de noo- ciige ordemaatregelen. Eik dei leden heeft een tont, waarop een vlag mel het verecnigingsteeken S. S. prijkt. Uit eigen middelen heeft de club der zontic- en zeebaders een weg laten aanloggen haar de van de stad uit niet gemakkelijk bereikbare plek. En zoo genieten de 3. S.'ers in hun vrijen tijd hier een vrij en ge zond leventje. Wie er voor 't eerst komt kijken, ziet er wel vreemd op, maar er wordt gezegd, dat er niets onvertogens voorvalt. Van het Politieke Tonr- nooiveld. EERSTE KAMER. De pósttarieven. Duurte- toeslag op pensioenen. De onderwijzërs-salarissen. Eerste cn Tweede Kamer zijn op een en denzelfden dag op rccès ge gaan, nadat ze, als goede scholieren, un taak hadden afgewerkt. Aan de stille zijde van het Binnen hof, wie daar even binnenliep van de Tweede Kamer uit voelde zich als uit de Groote Houtstraat het Pro- veniershof binnengestapt -- keuvelde men gemoedelijk over een paar wets ontwerpen die men tenslotte even ge moedelijk aannam, met bezwaard hart of met verlicht gemoed. Met bezwaard hart stapte de heer Van Embden over de verhooging van het posltarief heen, ofschoon hij er ver mindering van onze productieve kracht van vreesde (zeg dat aan uw vrijzinnig-democratische vrienden aan de overzijde, merkte de heer Stork op), met bezwaard hart ook over den z. i. te geringen bijslag op pensioenen. Minister De Vries nam do goedge keurde ontwerpen met verlicht hart mee naar zijn Departement, om het veld te laten aan dr. De Visser, die de bezwaren van de heeren Bergsma, Polak en anderen tegen de h te lage ondcrwijzerssalaxissen moest weg redenceren, hetgeen hem intus schen niet gelakte. Men bracht hem evenwel ook hulde voor zijn voortva rendheid, en de heer Bcrgsma voegde er een woord van hulde* aan toe voor de bijzondere onderwijzers, wier kloeke beginselstrijd hen financieel in zoo ongunstige pioeitie heeft ge- boüden. Zelfs de heer Lohman werd bij deze waardeerendo woorden niet vergeten. Het was wel eigenaardig dat diens schoonzoon, de heer Van der Fellz, eigenlijk de eenige was, die tegen de wet bezwaren opperde, uit vrees dat de openbare onderwijzers nu in ongunstige positie zouden ko men, omdat de wet tooi fiat aan hen toelagen uit speciale fondsen tegeven. Maar de Minister en andere heeren wezen er op' dat men zulks ook ten aanzien van üe openbare onderwij zers kon doen, aangezien de wet aai aszius verbiedt. Misschien kon men nierdoor zetis bereiken dat bij zonder goede krachten werden ver- tgtii voor ói6 plaatsen, aie of on gunstig gelegen zijn, ol om andere reden geen sollicitanten zouden zien opdagen nu de wedden overal gelijk zijn, een stelsel dat, evenals de klas- si ucauo, ook in de Eerste Kamer voorstanders zoowel als bestrijders vond. Dat hol ontwerp aangenomen is hebben wij reeds gemeld, evenzoo dat ook de senaat, zonder zang even wel, met vacantie is gegaan. TWEEDE KAMER. 11 Juli. Kamer-resten. Saiariedring hij de Post. Dc Arbeidswet. Zondags- en Winkelarbeid. De bakkers-nadilarbcid af geschaft. Verpleegsters on der de wet'? Een merkwaar dig slot. Vacaiitie! Do restjes van gisterenavond stond vanmiddag op den parlementairen disch. Allereerst de stemming over de motio-Sannes, inzake goedkooper brood en aardappelen. Zij word ver worpen met 47 tegen 29 stemmen, On der wederzij dsch groot rumoer. Rechts oordeelde de door (len Minis ter gedane toezeggingen blijkbaar voldoende. Ook het amendement-Schaper om geen f 8ÜÜ0 subsidie to geven aan deu Ned. Tuin hou wraad werd met groote meerderheid verworpen (51 27). Bij een hegrootingswijziging voor Post eu Telefonie werd door Minister König de mededeeling gedaan, dat een nieuwe salarisregeling naar den Raad van State is om advies, en dat deze nog in den loop van dit jaar in de Kamer zal komen. liet hangt dus van haar af, of deze regeling op 1 Jan. 1920 gereed zal kunnen zijn, ja dan neen. Het personeel kan dus gezien de goede gezindheid der Ka^ mor tegenover arbeidersgroepen gerust wezen. De Arbeidswet is daarvan het be wijs, benevens de ijver van een aan tal Kamerleden om die wet door amendeering al maar beter (of slech ter?) te ruaken. Maar Minister Aal- berse stond als een rots te midden der wel zeer bewogen baren. Want rumoerig dat het was in de Kamer, er is geen ander voorbeeld van dan... die jaarlijks op den dag vóór dc va cantie worden gegeven. „De Kamer moet vertrouwen op den Minister en op de wijze waarop hij deze wet zal uitvoeren", zeide de Iloamsche heer Hermans, en dit ver trouwen heeft de rechterzijde blijk baar, want nagenoeg alle amende menten zijn afgestemd, of ook wel ingetrokken. Onder die laatste waren b.v. de wijzigingen, die de heer Staalman (Abraham) had ingediend op de regeling der bakkers-werktij den. De bakkersnachlarbcid wordt bij deze wet. afgeschaft en wal aan Talma zelfs na langen strijd niet gelukte,* won Aalberse op een ru moerige» achtermiddag. Verboden wordt nu bakkersarbeid op Zondagen en op werkdagen tusschen 8 uur 's avonds en 6 uur 's morgens, be halve op Zaterdagen en de dagen voorafgaande aan algemeen erkende Christelijke feestdagen (10 per jaar hoogstens) als wanneer het bedrijf om 4 uur 's morgens mag aanvangen, terwijl de ovenisten te middernacht hun vuren kunnen gaun aanleggen. In verband, hiermede zijn ook re gelen gesteld omtrent de bezorging. De overgangstijd van 2 jaren werd bovendien nog verkort en op aan drang van den hoer Smecnk op 1 jaar gebracht. De Roomsch-Katho lieken stemden tegen dit amende ment.; het denkbeeld van den heer Schaper om den overgangstermijn ge heel te laten vervallen kon echter geen meerderheid vinden. Minder, of liever: geen succes had de heer Smeenk met zijn amende ment. ook door den bear Schouten verdedigd, om niet alleen voor jeugdigen, maar voor allen den Zondagsarbeid in winkels te verbieden- Slechts 12 leden (de anti revolutionairen) stemden vóór dit amendement. De sociaal democraten wilden voor den winkelarbeid even eens een 3-urendag en een 45-uren- week bepaald zien, ofschoon de heer Schaper in zijn eigen ontwerp zoo herinnerde de Minister niet zoo ver was gegaan. Noch dit amende ment, noch het ietwat gematigder voorstel-Smeenk om 48 uren te bepa len, vond genade in de oogen der Kamer. De 10-uxendag is voor vol wassenen die in winkels arbeiden, nu verzekerd, en wel als maximum. Bovendien werd bepaald (op voor stel van den lieer Smeenk) dat het koffiöhuispersoueel om de twee, in plaats van om do drie weken een vrijen dag zal moeten hebben. In de practijk bete ck ent dat natuurlijk geen vermindering maar alleen ver plaatsing van Zondagsarbeid. De Mi nister wees daar ook op, maar de Kamer nam met 38 tegen 36 stem men dit voorstel aan. Tegenover de pogingen van Me vrouw Groenewcg om ook verpleeg sters (daaronder ook de religieusen begrepen) den 8-urendag vast te leg gen, verzetten zich tal van leden uit de rechterzijde, die er op wezen dat deze arbeid niet in bedrijven en ner gens om winst, doch algemeen tot heil dei- lijdende menschheid wordt verricht. Mevrouw Groeneweg had geen ander succes dan dat men haar tenminste gelegenheid gaf uit te spreken, waarop nagenoeg geen en kel ander spreker van vandaag zich zal kunnen beroemen. De Kamer is het heele jaar rustig geweest, zeide' de voorzitter eenmaal. maar vandaag was het een bende! Eenmaal dreigde de voorzitter zelfs dat hij den (war-)winkel zou slui ten. De president hield er in elk geval zijn goed humeur bij. Het omendement-Groeneweg, ten gunste dei- verpleegsters (zij wilde een termijn van 2 of ,4 jaar steilJeiii. binnen welken de 8-urendag moest worden ingevoerd) werd (maar na lang debat) verworpen. Over hetgeen het laatste uur is be handeld. gejoeld en geschreeuwd, is ternauwernood verslag te schrijven; het tooneel was waarlijk onbeschrij felijk. toen de heeren Klee.rekoper en Dresselhuye het aan deu stok kre gen over de vraag, of de rechter vrij heid zou hebben ook bij overtreding en tweede herhaling binnen twee jaar vrijheidsstraf al dan niet toe te passen. De wet wil alleen hechtenis; de lieer en Van Rappard en Drtssel- huys niet. Hun amendement werd echter met 63 tegen 11 stemmen ver worpen. Om bij zessen kwam nog een zeer belangrijk amendement aan dc ordt», onderteekend door rechtsche en link sdie leden, en verdedigd door den heer Drcsseihuys. Het bedoelde mo gelijk te maken, dat de bepalingen van de hoofdstukken IV en V, hou dende de bepalingen op arbcids- en rusttijden, buiten jyerking zouden kunnen worden gesteld, ais er een collectieve arbeidsovereenkomst be staat. De late indiening van dit amende ment, dat zeer ingrijpend was. lokte protest uit van den heer Troelstra, maar zijn verzet was overbodig, om dat intusschen de heer Dresselhuys het amendement introk. Bij art. 100, bet laatste, kwam ook art. 9 (het uitgestelde omtrent den kinderleeftijd) aan de orde. De minister heeft in overleg met Onder wijs dien leeftijd nader bepaald op H4 jaar. met een overgangsbepaling voor jongens, niet voor meisjes, die thuis wat kunnen leeren. Deze wijzi ging heeft de Kamer natuurlijk aan vaard. nadat het voonstel-Kolthek om den leeftiid oP 15 laren te bepalen, en van den lieer Schaper om dit na kwee jaren te doen, was verworpen De Minister beperkt zijn overgangs termijn tot 1 September 1922, Een voorstel Kolthek om de wet uiterlijk binnen een half jaar in werking te doen treden, werd ten slotte verworpen met 52 tegen 20 stemmen; ouder groote stilte had daarna do eindstemming plaats. De wet werd aangenomen met 69 tegen 3 stemmen, die der communis ten. van welke de heer Kruyt afwe zig was. Terwijl de minister door de leden der rechterzijde geluk gewenscht werd hieven de sociaaJdemokraten het 8-urendaghed aan. En waarlijk, toen ze hadden uitgezongen, liief de heer Duyinaer van Twist het Wil helmus aan, en heel de rechterzijde ormde het koor, de heer Duy- oaer steeg dc maat. Zoo iels heb ik nog nooit bijge woond. T Was ..een 6lot dat pakt."' INTIMUS. Predikbeurten ZONDAG 13 JULL EGL1SE WALLONNE. a lOVis heures du matin, Mons. Th. A. Eekman, Pasteur. GEREFORMEERDE KERK. (God Oude Gracht.) Voorm 10 uur Ds. G. R. Kuyper. 's Av. 5 uur. Ds. II. Buitenhuis. (Klem Heiligland). Voorm. 10 uur: ds. S. Datema. 's Av. 5 uur, Ds. G. R. Kuyper. NOORDERKERK (Ridderstraat! Voorm. 10 uur, Ds. H. Buitenhuis, Emcr. pred. ie Heemstede. Nam. 5 uur Ds. S. Datema. CHRIST. GEREF. GEMEENTE (Raaks). Voorm. 10 uur, Ds. J. W. Geels, 's Av. 5W uur, Ds. J. W. Geels. LUTHKRSCHE KERK. Voorm. 10 uur, D6. C. F. Wcster- mann, Herat, Ev. Luth. pred. te Amsterdam. KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN. Voorm. 10 uur, Ds. B. P. Plontenga. R EM ON STRAN TSCH GEREFORMEERDEN. Voorm. 10 uur. Ds. K. F. Sp&r- naay. Reut. pred. te Den Haag. KERK DEU BROEDERGEMEENTE!, Voorm. 10 uur. Ds. Hellström, VEREEN. VAN VRIJZ. HER VORMDEN. (Gebouw Protestantenbond.) Geen dienst. BAPTISTEN-GEMEENTE. Lokaal Parklaan 21. Voorm. 10 uur, Openbare Samen komst. 's Av. 5 uur, Ds. B. Planting. Lokaal L. Wijngaardstraat 28. Dinsdagavond 8 uur, Bidstond. VRIJE EVANG. GF EKNTB, (Jacobijnestraat 20). Voorm. 10 uur, de heer Eger. Nam. 12 uur, Zondagsschool. :s Av. 5V4 uur. de heer Eger. Donderdagavond 8 uur, Bidstond. RELIGIEUS-SOCIALISTISCH VERBOND. Gebouw „de Nijverheid", Jans3tr< Geen dienst. LEGER DES HEILS. (Scbagchelstraat 26. Voorm. 10 uur, Adj. Vos, Nam. 3.30 uur, Dezelfde, In het Bloeuicndaaiscbe bosch. 's Av. 8 uur, Adj. Vos, Woensdag 16 Juli a.s., *s av. 8 uur Adj. Vos. Afscheid voor het zomerverlof. SCHOTEN J ULIANAKERK. Voorm. 10 uur, Ds. J. M. Conradi," Em. pred. te Heemstede. Collecte v. b. Scliulddelgingsfonds. HEEMSTEE NED. HERV. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. Blauw, pred. te Schoten, 's Av. 6 uur. Godsdienstoefening in het lokaal „Vredenliof", Hccrcn- weg: Dr. H. T. Oberman. GEREF KERK. Voorm. 10 uur, Ds. H. Brouwer H.Mz. H. Avondmaal, 's Av. 5 uur Dezelfde. HOUTRIJK EN POLANEN. Voorm. 10 uur, Ds. Weencr, van Haarlem. BLOEMENDAAL. NEI). liERV'. KERK Voorm. 10 uur. Prof. Obbink, HoogL te Utrecht J ongel iedensamenkomst Voorm. 10 uur, Ds. G. W. C. Vun- derink. pred. te Haarlem. PFRFFORMEERDE KERK. Voorm. 10 uur, Ds. J C. Brussaard "s Av. 5 uur. Dezelfde. BEVERWIJK. EV. LUTH. GEMEENTE. Voorm. 10 uur, Ds. P. van der Veen, Em. pred. te Amsterdam. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Voorm. 10 uur, Ds. J. D. van Cal- car. BENNEBROF" Voorm. 10 uur, Ds. P. J. de Jong. Bevestiging van een nieuwen lid maat. Voorbereiding tot het H. Avondmaal. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE. Voorm. 10 uur. Dr. G. A. van den Bergh van Evsinga. EVANGELISATIE. Voorm. 10 uur, Ds. Verwaal, te Alkmaar. SP.-, iINDAM. NED. HERV. GEMEENTE. Voorm. 10 uur, Ds. S. A. Baljon. EVANGELISATIE. Voorm. 10 uur, de heer J. Sevens- ma, uit Amsterdam. Nam. 3 uur, Openluchtbijeenkamst op de Kolk. (Sprekers de heeren J. Sevensma, A. van Besseiaar en ande ren. WTJK AAN ZEE. Voorm. 10 uur, Ds. J. A. L. Hovy. Dinsdagavonds 8 uur, Bijbellezing in do kerk, gedurende het badsei zoen. VELSEN. NED. HERV. GEMEENTE. Voorm. 10 uur, Ds. J. C. Roose. van Nieuw-Dord recht. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. Voorm. 10 uur. Ds. L. W Erdman. Nam. 4 uur, Ds. L. W. Erdman, Doopsbediening. Z AND V OOI NED. HERV. KERK. Geen opgaaf ontvangen. GEREFORMEERDE KERK. Kerkgebouw Rrederodeetraat, Geen opgave ontvangen. HAARLEMMERMEER. NEI). HERVORMDE KERK, Hoofddorp: Voorm. 10 uur, Ds. D. Baat, Lijnden: Vobrjn. 10 uur. de heer T. v. d. Hoek. A ji I smee rd e r weg •- Nam. 2.30 uur, de heer J. Kroon. Vijfhuizen. Voorm. 10 uur, de heer D. v. d. Togt. Abbenes: Voorna. 10 uur, de heer A. v. d. Spiegel. Nieuw-Vennep: Voorm. 10 uur. de heer v. Wijn gaarden, te Noordwijk.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1