Groote Opruiming Van 16 tot 31 Juli N1 /ONPEN MEPEDF.PUNGEN a 60 Cts. per regel. 3/(aatfem&ti!Mcidstlbf-45. 3êf. 5066%. 350.1465., Buiteniandsch üverzichi De overhandiging van het laatste feedeelte van het Oostenrijksche vr©- "desverdrag zal heden Zaterdag wor den overhandigd. De Bulgaarscho delegatie is legen <25 Juli te Engliion bijeengeroepen. Het Journal deelt de volgende bij^ zonderheden medé: D© grenzen van het nieuwe Bulgarije zijn volkomen vastgesteld. Aan de Grieken Wóndt westelijk Thracie gegeven, aan de iServièrs de bocht van de Stroeniitsa en een iichte grensverbeteüng bij Kustendil. Daarentegen verlangt men van Roemenie dat het het in 1913 ingelijfde gebied van de Do- broedzia opgeeft, behalve de brugge- hoofden Silistria en. Turtikaï. Deze beslissing is een vau de voomaam- ite oorzaken van de ontevredenheid d.er Roemenièrs Nu de Turksche vredesdelegatie met ..de kous op den kop" (althans voorioopig!) naar Konstantinopel te ruggekeerd is, komen 6r berichten, dal ©r veel kans is. dat tengevolge van dit echec het Turksc^e ministe rie zal aftreden. Ofschoon de ratificatie van het vredesverdrag door de Duitsche Na tionale Vergadering slechts als een formaliteit is te beschouwen, grij pen de Duitsche bladen toeli gretig deze gelegenheid aan om aan ver schillende gevoelens in het openbaar uitdrukking te geven. Zoo schrijft het Berl. Tag el, dat de Nat. Vergadering de ceremo ni© van de ratificatie gauw heeft cfoen verloopen, in de hoop. dat do porle- menton van de Ententolanden nu ook haast zullen malven, opdat de iwereld tenminste in de gelegenheid za! ziin het normale verkeer te hei vutten. De Kreuz Ztg.. het bekende All- Duitsche orgaan, heeft waarschijn »ijk gehoopt, dat de motie der Duitsch Nationale Volkspartij nog iets zou uitwerken. Naar dit blad schrijft, zou „eer verloren, olies verloren" hetee- kencn. „Waarom heeft de Nationale Vergadering niet geluisterd, ioen de Duitsch Nationale Volkspartij op het laatste oogenblik nog trachtte het ge weten van het volk en haar vertegen- woordigers wakker te schudden? Het Duitsche volk zal eenmaal ontwaken en inzien in welk een afgrond het ge stort is door de door Erzberger aan te.voerde redering". De „Freiheit het orgaan van de onafhankelijke sociaal-democratie van Duitsch'.and, schrijft; „Wij heb ben in de ratificatie slechts voor waardelijk toegestemd onder dwang van het geweld. Wij willen daarmede evenwél niet zeggen. dal wij onze meening over den vorm en het wezen van dezen vrede daarmede hebben •gewijzigd. 'Eet blijft een vrede van geweld en uit»1 uiting, oen vrede van het door het zwaard zegevierend ka- ipitaal". ,,De treurigste daad in de.geschie- Idenis van üuitschland is geëindigd", schrijft de Vorwarts, het blad der sociaal-democratische meerderheids partij. ..Van de zijde van Duitsch laud is mei de ratificatie van dit on der den geweldigen druk des vijands aanvaarde vredesverdrag een sliut- streep getrokken. Deze vrede is ech ter geen vrede. Aan onze vijanden staat hot. zoodanige veranderingen aan le brengen, dat wij hem als vre de kunnen beschouwen." De „Gormania", t Oentrumblad, is voldaan, dat het vredesverdrag ge ratificeerd is, ,.met de hand des vijands aan de keel van het Duitsche volk. dat zich gedwongen zag te on- derteokenen. Een volk kan niet zoo maar een zelfmoord plegen, zooals een individu dat kan, indien dit met zijn beginselen overeenikomt.Dat ook •de ratificatie onder protest is ge schiedt, blijft voor alle tijden het be wijs. van de overweldiging van Duitschland. De Times verneemt uit Heleingfors dat er bewijzen aangaande de tegen woordigheid van Duitsche officieren en soldaten in Petersburg zijn ver kregen. Een volstrekt afdoend bewijs is thans de Finsclie regeering in handen gegeven. Het Duitecho lioofdkwartieidat de Duitsche mili taire politie ir» Rusland, en voor een groot deel de Bolsjewistische militai- ".re politie bestiert, is aan de Mors- kaya 47 te Petersburg gevestigd. Volgens een beficht uit Reval ziet Duit.sohl.and uit .naar een verbond met Rusland als ©enig middel om revanche op de geallieerde» te ne men, Dit verlangen is in het bijzon der onder de Duitsche officieren van Von der Goltz' leger merkbaar, het welk ten doei heeft het roode leger aan te moedigen. Geven deze Duitechers het dus nog steeds niet op? Aan de „Morning Post" wordt uit Stockholm geseind; Volgens hier ont vangen berichten heonscht in Finland groole bezorgdheid over het besluit der Britsche regeering, de Brilsche troepen uit Noord-Rusland te laten terugtrekken, waardoor den "Boleje- wistischen strijdkrachten in "t noor den en oosten de vrije hand wordt gelaten. De, Bo'sjewiki kunnen daar door een krachtiger strijdmacht con- centreeren om den opmarsch van Koitejag en Denikin naar Moskou te verhinderen. De Daily Telegraph verneemt uit Parijs: Sazonoff, Maklakoff en prins Lvoff, de leden der Russische com missie. welke generaal Koltjak in Parijs vertegenwoordigt, hebben de vredesconferentie den wensch te ken nen gegeven dat aan Kolt&jak's re geering het mandaat over de Dardu nellen zal worden toevertrouwd. Dit is een aansporing tot* de mogendhe den, dat Konstantinopel aan Rus land. als mandataris van den volken bond zal worden toegewezen, In ons land denkt men er over de distributie zoo gauw mogelijk geheel af te schaffen. Zal 't gaan? In Engeland denkt men er anders over. De parlementaire medewerker van do „Daily News" verneemt, dat de regeering voornemens is binnenkort oen nieuw nuilsoeiiceringstelsel in te voeren voor bepaalde artikelen voor binnenlandsch verbruik. De bepalin gen zouden vrij streng zijn'. In minlsterieele kringen is men van gevoelen, dut men den toestand Icvoysmiddeleiivoorziening niet meer belieerscht en dut meer controle noodzakelijk is. De eerste stap, dien de regeering moet doen, is een einde maken aan alle speculatie ïn noodza kelijke lcvcnsarlikelen; de 2de stap is hot hervation, zoo ver als moge lijk, van de internationale controle bij den aankoop van levensmiddelen. Indien Amerika er niet toe kan wor den gebracht tot de internationale groep tot aankoap van levensmidde len toe te treden, moet elke poging worden gedaan om dc nieuwe groep, bestaande uit de lïuropeesche en Aziatische regeeringen, te vormen en bijeen te honden. .Slechts door groo te regeeringsaank'oopen kan de kliek, die de wereldprijzen voorschrijft, worden verbroken. Samuel Gompers, de voorzitter van de „American Federation of Labour" heeft zijn standpunt inzake immigra tie in Amerika uiteengezet in een hier gehouden bijeenkomst van de P an-Am e rik a an sell e „Federation of Labour". Hij zeide, dat de immigra tie in de laatste twintig jaar zoo groot was geweest, dat de levens standaard van dé arbeiders in dit land er door in gevaar werd ge bracht, Hot was volgens hem de eer ste plicht van het land om arbeid te verschaffen aan het eigen volk, dat voor de vrijheid vocht, eerder dan aan arbeiders van andere landen. Hij zette uiteen, dat als de arbeiders van andere landen in .dezelfde mate waren georganiseercf als de Ameri- kaanscho en als hun levensstandaard evenredig \v.-< aan den Amerikaan- schen, er geen bezwaar zou zijn te gen een oimepencie immigratie. Als 'aan hem de beslissing werd gelaten zou hij alle arbeiders toelaten, die lidmaatschapskaarten van vakveree- nigingen hadden ten die zouden be loven te strijden voor de handhaving van den levensstandaard, waarvoor dc Anierikaansclie arbeiders gestre den hadden. Ter vergadering waren gedelegeer den aanwezig uit Mexico, San Salva dor, Peru. Honduras, de Dominicaaii- scho republiek, Porto Lico, Ecuador, Nicaragua en Guatemala. Verspreid nieuws BEZOEK AAN BELGIe. In te genstelling met vroegere berichten wordt thans officieel medegedeeld dut maarschalk Focli president Poincaré op zijn reis door Belgié zal vergezel len. STAKING TE PARIJS. De bond van café- en restauratiepersonee' be sloot, Vrijdagmorgen tot staking over te gaan. De bond stelt verscheidene eisciien, waarvan de voornaamste do toepassing van den S-urigen werkdag betreft. Soort en Wedstrijden LAWN TENNIS. DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN- De nieuwe kampiopjien zijn er Md lie Suzanne Lenglen en Patherson; de Francaise en de Australiër hebben resp. het wereldkampioenschap da mes- en heeren enkelspel behaald. De eindstrijd voor de dames was geweldig. Om het centrecourt te Wim bledon zaten circa twaalfduizend per sonen, dc verschillende autoriteiten, w. o. als hoogsten de koning, de lto- ningiy» prinses Mary en de bevelheb ber van de Engelsche vloot, admiraal Sir David Realty. Het enthousiasme van het publiek was geweldig. Het was Engeland tegen Frankrijk. Het Lambert Chambers, de kalme, oeza digde sportvrouw, voor wie 'net we reldkampioenschap langzamerhand weinig nieuws, weinig emotievol:- me debracht, daar zij het zeven maal in successie behaalde en daar tegenover MUc Lenglen, de charmante, gratie volle Francaise, die men gerust een •.ennisgenie kan noemen, zooals er geen tweede is een, die aangeboren aanleg voor het spel heeft. De strijd was. interessant. De we reldkampioene begon te winnen, maar dit stopte reeds na de eerste game en door geweldige smashes wist de Francaise betrekkelijk vlug met 4-1 vóór te komen. Mrs. Lambert Cham bers gaf echter niet op zij forceerde naar aan.val en wist, niettegens'aan de de kracht van den tegenaanval, ge lijk te maken, waarna een opgaande strijd ontstond, die van 5—5 op 6 5 enz. komt tot ten slotte bij 9—S de Francaise er alles opzet en met. 10—8 de eerste ,ö't wint. Deze voorsprong, die toch voor een wereldkampioenschap van het hoog ste belang moest zijn, bracht Mrs. Lambert chambers niet van de wijs in de 2de set weet zij met gioote behendigheid niet 4—1 vóór te komen. Ook dan wordt er opgehaald, thans door dc Francaise, tot 4—4. De vijfde game is voor Mrs. Lambert Cham bers oen buitengewone inspanning, die zij echter overwint en met 5—4 oor de Er.gelsche komt de tiende game dier set, die eveneens voor Mrs. Lambert Chambers is. Onmiddellijk gaat men over tot de final-set van 'dezen titanenstrijd. In die set, in dat laatste bedrijf, be merkt men de vermoeidheid der ac trices. De ausdauer, als men daar in n dergelijk milieu ten minste over mag spreken: zal heslissen; de eerste, die een inzinking vertoont, zal verlo ren zijn en zoo is bet gegaan en die eerste was Mrs. Lambert Chambers die voor de achtste maal haar titel verdedigde. Ook in die set komt Mile Lenglen met 4—1 vóór. en ook tiians weet Mrs. Lambert Chambers op te halen, ja, zelfs vóór te komen en op een zeker moment is de stand zelfs 6—5 voor de kampioene. Het publiek zat in angst, het hing thans van een enkelen slag af, twee winning stro kes. Mrs. Lambert Chambers ser veert: nog één geweldigen slag en de wonderbaarlijke Francaise kan met hare niet vervulde illusies over het Kanaal terugkeeren. Het ging even wel niet zoo, beide service-ballen vermochten de overwinning niet te brengen en tóen Mile Lenglen daarna met een geweldigen smash den land op 6--6 had gebracht, ziet men de inzinking aankomen. Nog even een opflikkeren, waardoor de wereldkam pïocne een 7—7-*lan'd weet te forcee ren, daarna is het uit en met 9—7 wint de jeugdige Francaise het we reldkampioenschap. Eere wie eere toekomtde gewet dige Francaise heeft den titel eerlijk gewonnen en slechts Miss Ryan en Mrs. Lambert Chambers hebben iefs legen haar gepresteerd. Do final heercn-single tusschen den kampioen Norman Brookes en Pa therson miste de emotie, die de da mes-single veroorzaakte, Patherson won betrekkelijk gemakkelijk, terwij! Nqrman Brookes zichtbaar vermoeid raakte en daarom niet dat spel ver toonde, hetwelk hij in 1914 tegen Wil ding heeft laten zien. 1)E MAASTRICHTSCHE WEDSTRIJDEN. De Maastrichtsche wedstrijden heb ben veel succes gehad, evenals die n. Enschedé. In Enschedé won Penning de hee- ren-sing!e niet 6—2, 6—3 van Lade nius, was de heereudouble met i6. 62, 6-1 voor Penning-en Leembrug gen tegen Jordaan en Borgerhof Mulder, waarna ten slotte H. Jordaan en Jlir. v. d. Does de final wonnen van Penning en Leembruggen met 108, 6—3. liet damesenkelspel is gewonnen door Mej. v. d. Minne tegen Mej. Driessen, met 62, 60, terwijl de dames-double gewonnen werd door de dames Frccriks en Driessen. In do mixed double wisten Mej. v. d. Minne en Penning te winnen van Mej. v. Ommeren en Jordaan. Rubriek voor Vragen VRAAG:. Een meerderjarige doch ter gaat eenige dagen der week uit werken; de minste week verdient zij f 5, waarvan rij slechts f 1.50 aan haar hulpbehoevende ouders geeft, die daarvoor haar vvasch behandelen, eten en slaapplaats geven. Zij wil niet méér geven en niet voor dag en nacht dienen. Welke weg moet er ingeslagen worden, om zoo'n meer derjarig kind tot reden te brengen? ANTWOORD: Gij kunt haar den toegang tot uw huis ontzeggen, zoo lang zij niet redelijker bijdraagt in de kosten van haar onderhoud (in woning en mondkost). VRAAG: Ik beoefen reeds 17 jaar een straathandel in Hillegom. Nu is bij, politic-verordening de straathan del van Hillegom verboden. Is zoo een verordening niet in strijd met de GrondfwctDe politie te Hille gom erkent, van mij nimmer eeni- gen last gehad te Ilebben. ANT WOORD: een, of de politie al dan niet last van u heeft doet niets ter zake. VRAAG: Ik ontving bij mijn in diensttreding bij een firma een ze ker salaris. Na H maand werken kreeg ik, omdat men over mijn werk tevreden w-ai, méér salaris. Thans heb ik tegen 1 Augustus opgezegd. Moet dc firma mij het eerste of het tweede salaris uitbetalen? Hoe lang moet de firma mijn salaris bij evcntueele ziekte doorbetalen? ANT WOORD: Heb tweede, dat laatstelijk gold. Een betrekkelijk korten tijd moet het loon worden doorbetaald en alleen dan wanneer do ziekte niet het gevolg is van eigen opzet, of van een door u bij de indiensttreding ver zwegen kwaal. VRAAG' Kan iemand, die eenige jaren geleden gefailleerd steeds insolvent is, directeur v_ naamloozc vennootschap worden ANTWOORD: Ja, alleen loopt hij gevaar dat door zijn oude schuld- eiscliers (of door nieuwe) op bet sa laris beslag wordt gelegd of wel zijn faillissement opnieuw wordt gepro voceerd. VLAAG: Mijn ouders zijn geschei den en mijn vader is de ouderlijke macht, ontnomen. Heeft een kind, dat trouwen wil, zijn toestemming nog aoodigï ANTWOORD; Neen. VRAAG: Mijn knechtje is vandaag twee weken ziek; gisteren heb ik hem gezegd, dat ik hem wegens zijn zwakte niet, meer gebruiken ken. Hoeveel loon ben ik hem nu ver schuldigd? Hij is nu nog ziek, maar kan misschien over een week weer aan het werk. Toen hij' Vrijdags ziek werd, betaalde ik Zaterdags zijn volle loon en den daarop volgenden Zaterdag weer. ANTWOORD: Gij moet hem betalen de week waarin ge hern den dienst hebt opgezegd en de daarop volgende. VRAAG: Mijn dochter dient voor heele dagen niet den vollen kost. Me vrouw is de stad uit. Heeft mijn dochter nu recht op kostgeld Hoeveel? ANTWOORD; Het is niet meer dan billijk dat zij vergoeding voor den kosl ontvangt. Hiervoor geldt geen algemeone regel, doch het bedrag wordt onderling bepaald. VRAAG: Mijn dochter is in be trekking als assistente in de huis-| houding en bij de kinderen. Op last van den dokter moet zij veertien da gen naar huis om rust te nemen, wegens overspanning. Is mevrouw nu niet verplicht, reis- en verblijfkosten te vergoeden? Hoeveel bedraagt dat gewoonlijk per week, of is daar geen bedrag voor vastgesteld? ANT WOORD: In geval van ziekte dient mevrouw, wanneer uwe dochter inwonend is, gedurende eenigen lijd voor behoorlijke verpleging zorg le dragen. Heb bedrag dient geregeld te worden naar de kosten die de ziekte medebrengt en is niet in 't algemeen vast te stellen. VRAAG: Als ik woonachtig ben in een andere gemeente, maar zonder werkkring hier ter stede, en ik koop hier een huis, zijn dan voor de Huur- cornmissie voldoende termen aanwe zig. om toesteinmiqg te verleenen, dit huis te doen ontruimen na een opzegtermijn van zes weken, opdat de kooper zelf daarin kan wonen? ANTWOORD: De zes weken opzeg ging beteekenen niets, omdat bij het iiiachtnemen van den opzeggingsler- mij n, wat de geldigheid betreft, re kening moet worden gehouden met dc voorwaarden, waaronder de huur is aangegaan: week-, maand- öf jaar- huur met al of niet overeengeken men opzeggingstermijn. De huur- commissie zal hij hare beslissing zich afvragen: lo. of gij gerechtigd waart tot opzegging; 2o. of de huur der een andere woning heeft kun nen vinden. VRAAG: Bestaan hier fietsclubs, waarvan personen van 16 jaar lid kunnen worden? ANTWOORD: Er moei hier een wielrijders-vereeni- aing „Onder Ons" bestaan. Wij konden echter naam en adres van voorzitter of secretaris niet te weten •komen en kunnen dus uw vraag niet vollodigbeantwoorden. VRAAG: Hoe luTden naam, woon plaats, titel etc. van den Engelschen consul te Amsterdam? Meet in 'het Nederlandsch of Engelsch geschre ven worden? ANTWOORD: De heer C. Graham is Britsch consul te Am sterdam. Vermelding van de woor den „Britscli consul" bij den naarn is wel voldoende. Geen bijzondere ti tel. U kunt wel in 't Nederlandsch schrijven. VRAAG naar aanleiding van een kip, die op een zonderlinge manier eieren leg!. ANTWOORD: Volgens uw beschrijving komt met het eier- 1 eggen de legdarm uwer kip naar buiten. Breng deze met schoone vin gers waaraan een weinig slaolie, naar binnen. Neem een naald met draad en hecht de bedoelde opening der kip van boven naar beneden inet. een steek dicht (alleen de huid doorste ken). Zet de kip dan 3 dagen m don ker en verschaf alleen licht verteer baar voedsel en haal na 1:n tijd den draad er uit. RAAG: Gaarne ontving ik inlich tingen betreffende de derde ploeg van de zeemilitie, waartoe ik behoor. ANTWOORD: De 3c ploeg der -zee militie lichting 1919 wordt 28 Juli in werkelijken dienst gesteld. Gij zult hiervoor wel een oproeping van den burgemeester krijgen of (en) het wordt la ij openbare kennisgeving aangeplakt. VRAAG: 1. Kan een dienstbode, die per drie maanden «ehuurd is, ver trekken di ie maanden na lederen daluin dat zij zou wenschen te ver trekken, of bestaan daarvoor gestel de tijden? Bedoeld meisje is 1 Mei in dienst getreden en wenscht te veranderen. 2 Mijn dienstbode ont vangt haar loon per maand en is l Mei in dienst gekomen. Met welken opzegtermijn mag zij vertrekken? 3. Mag zij den godspenning behouden? 4 Juli heeft zij den dienst opgezegd- ANTWOORD: 1. .Te Haarlem is de kortste termijn waarop men kan op zeggen zes weken vóór Augustus, November, Februari of Mei.. 2. Op den tuig van d- uitbetaling van haai loon Cm zij met een maand opzeg gen. 3. Om den godspenninv te mo gen behouden, moot de dienstbetrek king langer dan drie maanden ge duurd hebben. VRAAG: Heeft cr-n winkelbediende recht op drie vrije dagen per half jaar? \NTWOORD: Alleen dan wan neer zulks hij de indiensttreding is overeengekomen, of het een vast staand gebruik is bij daze dienstver houding ook zonder dat daarvan ge sproken is. VRAAG: Mijn dochter dient voor dag en nacht. Bij het verhuren is overeengekomen, dat zij een week vacantic per jaar zou krijgen, maar over kostgeld voor die week is niets afgesproken. Heeft zij alsnog recht op kostgeld? ANTWOORD: Recht niet, maar meestal wordt tegenwoor dig eenige tegemoetkoming gegeven. VRAAG: Heeft een meisje, dat- per drie maanden gehuurd en betaald! wordt, recht op het volle loon, plus wasc.li- en tramgeld, als mevrouw binnen den termijn van drie maan den vertrekt? Heeft het meisje ook recht op kostgeld? ANTWOORD: Als mevrouw haar op wil zeggen is de kortste termijn waarop dat geschie den kan zes weken vóór Augustus, voor November, voor Februari of voor Mei. Vertrekt mevrouw lus- schentijds, dan heeft het meisje recht op hetgeen u opnoemt. VRAAG: 'k Ben 18 jaar. Kan ik vrij willig onder dienst gaan zonder toe stemming van inijii ouders? Tot wien moet ik mij dan wenden om mij te laten keuren? ANTWOORD: Gij zijt, minderjarig en behoeft dus de toestemming van uw vader, moe der, of voogd. VRAAG: Mijn ongehuwde dochter heeft een kind van twee jaar. Waar moet zij zich vervoegen, om in rech ten van den vader vergoeding voor de onkosten te vorderen? ANT WOORD: Bij een rechtskundige of zij kan zich vooraf tot den voogdij raad wenden. Damrubriek Allo correspondentie enz. deze ru briek botreflendc, gelieve men te zen den aan don Damredacteur J. W. van Dartelen, SpionkopStraat 55, Schoten. PROBLEEM No. 108. Auteur: Joh. do Bree, Amsterdam, (uit „Het Damspel"). Zwart. 1 2 3 4 5 •:- 5 1 1 H U m yl If 1 15 r's '1 -« fel»» 25 «s 1 s w mm 35 kt i 3 1 SSSB 8? S 45 PrO 'V .=8 .46 47 48 49 60 Wil. Stand: Zwart 13 schijven op: 4, '7/9 14/7, 19, 21, 23/4 en 26. Stand: Wit 14 schijven op: 27 8 32/8. 44/5, 47; 8 en 50. PROBLEEM No. J09. Auteur: Joh. de Bree, Amsterdan (Uit „Het Damspel") 1 2 3 4 5 w m m i m is Él S* 0 a •-» m. 9 -ü 1 -i »---i "tó"'v 'V- - Stand: Zwart lo schijven op: 7, 13 15, 17/9, 21/2, 27, 36. Stand: Wit 10 schijven op 25, 28/9 31, 38/4, 39, 44, 47 eu 50. Een leekenpraatje over den sterrenhemel. In een onzer periodieken lazen we onlangs het volgende Een of fervan Mars. De Fransche sterrekundige, prof. Josué, is het slachtoffer geworden van zijn hartstochtelijke begeerte om de geheimen van Mars te ontraadse len. In dc laatste jaren had hij zich bijna uitsluitend met deze studie be zig gehouden, en uitvoerige werken over de kanalen, de grootte der pla neet, haar atmosfeer en hare jaarge tijden in het licht gegeven evenals Cros en Pickering kwam ook Josué tot de overtuiging, dat men, met be hulp van groote reflectors, lichtseinen met de Marsbewoners kon wisselen. Toen in den herfst van 1909 de stand van Mars zéér gunstig was ter observatie van de planeet, had prof. Josué buitengewone maatregelen ge nomen. Hij liet een grooten parabo- lischen spiegel maken en een fabriek voor electrisch licht oprichten. en offerde voor een en ander zijn ge hoede vermogen. Sinds maanden zat hij bij zijn spiegel. Collega's begon nen reeds het hoofd te schudden en vreesgen dat Josué aan het maien was geraakt, toen, gelukkig, deze een voordracht aankondigde voor de Academie. Men kende Josué als nauwgezet onderzoeker, en in groo tc spanning zag men zijn voordracht tegemoet. Een aandachtig geleerd publiek was aanwezig. Prof. Josué begon „.Mijne heeren! ik had aan de mogelijkheid geloofd met de planeet Mars in ge meenschap te kunnen treden. Ik dwaalde." Hij deelde de uitkomsten van zijn jongste onderzoekingen en waarnemingen mede en schetste zijn pogingen om met Mars lichtseinen te wisselen. Zijn betoog was volkomen logisch. Tot men plotseling bespeur de dat zijn heldere betoogtrant ver duisterd werd en phantastische voor stellingen door de wetenschappelijke argumenten begonnen heen te loopen. Hij verleide nu dat hij een telegram van Mars had ontvangen met de woorden „Van Mars tot de Aarde. Zult gij eindelijk ophouden ons met uw lichtseinen te plagen' Onthoud het eens voor al wij hebben geen oogen en kunnen dus niet zien." Ik liet, zoo ging de ongelukkige geleerde voorf, taijn armen moedeloos vallen, de gemeenschap met Mars was onmogelijk, de Mars-bewoners verklaarden immers zelf, dat zij de seinen niet zagen bij gebrek aan oogen. En wat de draadlooze telegra fie betreft.Op dit oogenblik liep de secretaris der Academie op den spreker toe, fluisterde hem iels in het oor, en geleidde den geleerde uit de zaal. Enkele oogeuhlikken later brachten twee geneesheer en hem naar het krankzinnigengesticht. Het is cchti -• zeer wel mogelijk, 1 op Mars levensvormen zijn, die zich hebben aangepast aan den toestand op die planeet, die in sommige punten overeenkomst heeft met onze aarde. Toch is er ook weer veel verschil bij veel overeenkomst. De zwaarte kracht is op Mars veel geringer dan op aarde. Een kilo zou daar slechts ons wegen. Indien daar wezens wo nen, zullen zij geheel anders dan wij georganiseerd moeten zijn. De levens vormen in de schepping zijn echtér zoo verschillend en zoo veelvuldig, dat men, in aanmerking genomen de overeenkomst met onze aarde, bijna niet aan levenstoestanueu, hoe dan ook, op Mars kan twijfelen. Van on derkennen echter van bewoonde stre ken of groote steden is geen sprake, door de grootste telescopen gezien zouden ze slechts een kleine zwarte stip zijn. Alles is dus vrij vaag en onbestemd. Men is echter zoo ver ge vorderd om vrij nauwkeurig het Mars-oppervlak in kaart te kunnen brengen. In tusschen, de wetenschap staat niet stil, wellicht voert ze in la ter tijden tot verrassende ontdek kingen. Veel, wat een eeuw geleden fantasie en onmogelijk geacht werd, is voor jjns reeds tot dagelijksche ge woonte geworden. Zoo zal ook de kennis der hemellichamen vooruit gaan op nieuwe nu nog onbekende banen. Kleine planeten. Tusschen de planéten Mars en Ju piter liggen de ban en van de kleine planeten. Planetoïden of Asteroïden. Toen dc sterrekundigen de afstan den van de planeten tot de zon had- üen berekend, en in inillioenen kilo meters hadden vastgesteld, bespeur den zij dat pr in de afstanden een nog al opklimmende reeks viel waar te nemen, maar dat er een groote ga ping in die reeks was tusschen Mars en Jupiter. Waan Mercurius op 58 millioen K.M. van de zon is verwij derd, daar volgt Venus met 108. dan de aarde met 149, Mars met 226 en Jupiter met niet minder dan 772 mil lioen kilometers, dus plotseling een afstand van 550 millioen K.M. Ze konden zich dat niet anders ver klaren. dan dat er waarschijnlijk nog een planeet geweest was in die groote tiisschenruimte. Piazzi, een sterrekundige van Pa lermo. richtte zijn telescoop naar het vlak van den hemel, waar de banen liggen der groote planeten, en ont dekte daar in Januari 1801 een heel kleine planeet, die hij Ceres noemde. In Maart ISO? vond Albers een twee de planeet, Pallas Harding ontdek te in ISO'» Juno, en Olbers in Ï807 Vesta, zoodat de meening hoe langer hoe meer ingang vond. dat men zeer waarschijnlijk te doen had met brok stukken van een op die baan uitéén- gebarsten wereldbol. Toen andere sterrekundigen ook hunne telescopen naar den hemel richtten, en zelfs de photografio te baat namen, nam het aantal spoedig bij tien- en honderd tallen toe, zoodat er nu reeds meer dan 800 van die kleine hemelbollen be kend zijn. Do grootste is Vesta, met een middellijn van 844 K M.; de klein ste Eros inct slechts 25 K.M. middel- lijn. Waarschijnlijk zijn er nog veel meer, te klein om door onze instrumenten te kunnen worden waargenomen. Zouden ook die bolletjes bewoonbaar zijn? Flammarion vraagt„Zijn het werelden? Waarom niet? Is niet een waterdruppel de woonplaats van een menigte verschillende wezens?" „ts niet het blad van een boom een we reld voor de diersoorten die het be wonen?", De natuur kent geen groot of klein. J u p i t e r. Na al die kleine bollen, die als slipjes verstrooid zijn in de ruimte, volgt do reusachtig groote planeet Jupiter, dia alle andeven in afmeting verre overtreft, en na Venus de hel- derste verschijning is aan den nach- telijken hemel. Door een kijker van tamelijk groote afmeting zien we Ju piter ;ils een hgl lichtende schijf, om geven door eén aantal manen, 'die op verschillende afstanden zich om haar bewegen. Aan. dc polen is de planeet belangrijk afgeplat en de ge- iioL'lc bol ri, vooral in het midden, be- 1 dekt met nevelachtige strepen. De middellijn der planeet is. 11 maal grooter dan die der aarde, en haar oppervlak is 122-maal zoo groot. Ze is 774 millioen K.M. verwijderd van de zon. Die nevelachtige strepen zijn zware wolkenlagen, witte, en meer of minder donkere stroóken, soms rood getint. In 1878 verscheen een helroode vlek, 30.000 K.M. lang, en 10.000 breed, die thans weer is verbleekt. De snelle veranderingen dier wolken, de he vige stroomingen van al die vormen, het tijdelijk zichtbaar zijn van kolos sale nieuwe verschijnsels, alles -'ijst er op, dat Jupiter nog in denzelfden toestand schijnt ie zijn, als onze aar de, vóór zij was afgekoeld, en er zijn teekencn dat de elementen daar nog steeds niet het tijdperk van rust zijn ingetreden. .Tupiter wordt op dc reis om de zon vergezeld door zeven manen, waar van sommige onze maan verre in afmeting overtreffen, en die zich zeer snel om de planeet rondwentelen. Overigens is er van deze planeet weinig lekend, zijn eigenlijke gedaan te is door de wolken voor onze oogen niet zichtbaar. Men heeft haar om- loop d "ai de zon berekend op 11 ja ren, 10 maanden en 17 dagen. De planeet beweegt zich zeer snél om zijn as, zoodat dag en nacht, die op aar de 24 uren duren, ddtïr slechts 10 uur lang zijn.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 8