HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAQ 14 JULI 1919 TWEEDE BLAD SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het slot der Buiiek- ei Sportfeesten. In de gezellige hoven-voorzaal van De Kroon" had Zaterdagavond het 'officieele slot van de Muziek- en Sportfeesten plaats, namelijk de uit reiicing van de behaalde prijzen en van de herinneringsmedaillcB. We schrij ven met opzet „.het officieele slot" want er moeten nog twee onderdeden van de feesten plaats hebben, name lijk het zwemfeest van de leerlingen 'der Rijkskweekschool en de Gondel vaart. Maar het bovenbedoelde offi cieele slot kon natuurlijk niet tot zoo lang wachten, waarom het dan Zater dagavond plaats heeft gehad. Verschillende leden van het eere comité waren aanwezig het gemeen tebestuur van Haarlem was, wegens verhindering van den burgemeester, vertegenwoordigd door wethouder Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. Verder waren aanwezig de burge meester van Heemstede, .Thr. J. P. W. van Doorn Dr. J. F. M. Sterck, dis- tricts-sclioolopziencr, en vele leden van het Centraal Bestuur. De zaal zelf was gevuld met dames en lieeren, al len beoefenaren van de meest denk bare takken van sport, van de oudste tot de nieuwste. Een zeldzaam schouwspel! Ook zagen we vertegen woordigers van de muziekvereeniging '„Laurens Jansz. Coster" en van de Eerste-llulpvereeniging Snelverband. De bijeenkomst werd door den voor- ziter van liet Centraal Bestuur, den lieer W. A. J. Goeting, met een wel komstrede geopend. Hij bracht aller eerst dank aan het gemeentebestuur van Haarlem, dat op zoo schitterende wijze, zijn medewerking had veneend en zich bereid verklaard had, een eventueel financieel tekort door een subsidie te dekken. Gelukkig is dit 'aiet noodig gebleken, want niettegen staande de over het algemeen ongun stige weersgesteldheid hebben de feestelijkheden een financieel voor deel van ruim 2000 opgeleverd, wel ke som verdeeld zal worden, over de volgende vier vereenigingen de Ver- eeniging tot bestrijding der tubercu lose, Pro Juvenlute, Weldadigheid naar Vermogen en de Kinder Gezond heids- en Vacantiekolonies. Verder uitte de heer Goeting zijn dank aan het gemeentebestuur van Heemstede aan het H. F. C.-bestuur, voor het ge durende een gansche week afstaan van een der mooiste velden, die in Ne derland te vinden zijn aan de Eer- ste-Hulpverleening Snelverband die op elke feestelijkheid en demonstratie met overvloedige hulp aanwezig was, al achtte spreker zich gelukkig te kun nen verklaren, dat er geen ongeluk ken van ernstigen aard gebeurd zijn; aan de leerlingen van de Rijks kweekschool, voor het helpen in orde maken van het terrein en het hand haven van de orde aan de peis, die ook steeds tegenwoordig was en haar medewerking op zoo milde wijze ge toond had aan de schenkers van öe verschillende prijzen, enz. Spreker reikte hierna aan de vele p Tsonen, die hiervoor in aanmerking kwamen, een herinoeringsmodniile aan de riiu ziek en sportfeesten uit. De heer Goeting eiu-igdQ zijn met applaus beloonde rede met een warm pleidooi voor het onver'laüvvri blijven beoefenen van de onderscheidene sporten. Het deed hem genoegen te mogen constateeren, dat deze feestan net bewijs haiden gegeven, dat mu ziek en sport uitstekend kunnen sa- m nvaan. elkaar aanvullen en eikan der zelfs niet hunner missen. \Vi; zijn dat volkomen met hom eens en vinden het daarom jammer, dat op dezer slotavond van de muziek- en sportfeesten niet op de een of andere wijze een stukje muziek ten gehocre gebracht werd, dit te meer omdat èc de feestelijke stemming, èn de tijd èn de gelegenheid er waren. Ook moeten wij constateeren, dat bij de rij van vereenigingen en perso nen, aan wie dank gebracht werd, één naam vergeten werd, nog wel van hem, die van de voorbereiding zoo wel als van de totstandkoming der feesten het leeuwenaandeel heeft ge- bad wij bedoelen den heer B. J. Wie- land Los, den algemeen-secretaris, die wegens een ziektegeval in zijn fa milie niet den geheelen avond aanwe zig kon zijn. Vóórdat Dr. J. F. M. Sterck tot de uitreiking der prijzen overging, hield ook hij nog een hartelijke toespraak. Bet verheugde hem, dat eindelijk de dag aangebroken was, waarop aan de fiere strijders, die elkaar gedurende een gansche week op zulk een vreed zame wijze bekampt hadden, de ver overde prijzen uitgereikt konden wor den. Ook spreker vindt het een geluk kig verschijnsel, uat de animo voor het beoefenen van sport in haar ver schillende vormen steeds grooter wordt, waarbij ook de spelen, waar- Feuilleton GILL, Detective door IVANS. Dat is zonderling hernam hij, zich na eenigen lijd oprichtende en aan een der „vensters" tredende. De kleine Mariska heeft van nature zwart haar, en hier vind ik op nieuw een blonde haar, dat zwart geverfd is! Hè heb het al meer ge zegd, Willy: wij wandelen hier over- ®1 in raadselen! Ik bekeek het haar nauwkeurig: bet zag er precies zoo uit a's dat an dere, dat G. G. den vorigen dag op tnijn jas ontdekt had. En ook dit de poneerde de detective even zorgvul dig als liet eerste in de diepte van ï'jn portefeuille. Overigens kon zelfs het speurend oog van mijn vriend in de hut niets bijzonders meer ontdekken. Behalve (Ie (afel waren er drie ongeverfde, ruw getimmerde stoelen en op een plank aan den muur stond een klci- mede de oude Grieken zich vermaak ten, weder in eere hersteld werden. Onwillekeurig dacht Dr. Sterck aan deze oude tijden terug en herinnerde er aan, dat wanneer iemand onder de Grieken,die bij een sport boven de anderen had uitge blonken, deze zeer geëerd werd, al moest hij zich met een ge- ringen prijs tevreden stellen, als bijv. een gewoon palmtakje of een sprietje pieterselie toch was de winner daar zeer blij mee en hij bewaarde zijn prijs als een kostbaar aandenken. Hoe zijn de tijden veranderd, zei spre ker thans zijn de prijzen veel kost baarder cn schitterender geworden. Maar hoe het zij, het verheugde hem, de eerlijk-verdiende prijzen op dit oogenblik aan de gelukkige triumpha- tors te mogen uitreiken. Spreker her innerde aan de vérschillendc mooie p.cstaties, die in de afgeloopen sport week verricht waren, zooals bijv. die van de „R. C. H.", waarvoor hij aan den heer Sigerius, en die van „Bato", waarvoor hij aan den heer Jansen een woord van lof bracht. Spreker was vol lof en enthousiasme over de stoute verrichtingen van den vlieger Van der Drift. Hierbij vond hij gelegenheid, er hij de aanwezigen op aan te dringen, nimmer het woord „vliegenier" te be zigen. Hij vond dit een foutief en zeer leelijk woord en achtte het beter als men van „vlieger" óf „vliegman" sprak. „Dus vliegenier Van der Drift," zei Dr. Sterck, maar hij kon dezen zin niet zoo gauw voltooien, omdat een uitbundig gelach hem beduidde, dat hij zich zoowaar ook zélf vergist had! Hij memoreerde de mooie slinger hal-demonstratie en den fraaien korf- balwedstrijd kortom, spreker hot al les nog eens in een bloemrijke lezing de revue passeeren. Hij vergal ook de pers niet. ..In de tijden van de oude Grieken," zei spreker, „waren er dich ters, die de overwinnaars in verheven bewoordingen huldigden. Dit gebeurt nu niet meer voor hen is thans de pers in de plaats gekomen, die er ge lukkig ook voor zorgt, dat lof toege bracht wordt aan hen, die dezen ver dienen." Ook Dr. Sterck besloot zijn herhaal delijk met toejuichtingen beloonde rede met een opwekking, om voortdu rend de spoi't te blijven beoefenen, die den geest krachtig en kloek maakt in flinke menschen kweekt. In dit. ver hand herinnerde spreker nog eens aan den veldloop over 1500 meter, dien hij een der mooiste nummers van liet programma had gevonden. Met bij zondere belangstelling had hij hei vertrek en de aankomst van de twaalf deelnemers gadegeslagen. Daarna ging Dr. Sterck tot de uit reiking van de talrijke prijzen over hij deed dit met voor allen een toe passelijk woordde eerste, wie"? naam afgeroepen werd, was de ath- 1 eet Petri, die nog eens voor zijn mooie werken een applausje in ont vangst had te nemen. Trouwens er klonken telkens toejuichingen* wan neer een bekende naam afgeroepen werd. Het aantal prijzen, dat beschik baar was gesteld, was zeer groot. De volgende personen eh vereenigingen hadden de prijzen geschonken Joh. Enschedé, ,,H F. C.". de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelin genverkeer, E. S. M., F. Cremer, Douairière Visser van Hazerswoude, „Haarlem", F. W. Baron van Tuyll tan Serooskerken, Jhr. J. P. W. van Doorn, kolonel F. L. van den Hoff, overste A. S. de Jongh, G. B. Cromme- lin, J. C. Tadei.ia, Mr. A. Bruch, Dr. II. D. Kruseman, Mr. E. J. M. Sassen, Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout. Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoe ding, notaris M. N'. Beets.'Mr. J. N'! J. E. Heerkens Thijssen, -.lT. Dr. J. ..y- tema. Dr. J. F. M. Sterck, Dr. u. Adrian, Dr. W. E. Merens, Haarlem- sclie Lawntennis Club, kapitein C. Koning, Mr. A. W. Thöne, P. H. van der Ley en notaris J. Wildschut Jzn. Dr. Sterck bracht alsnog Bank aan de leden der sportcommissies en jury's en verzocht tenslotte een driewerf hoera voor de Koningin aan te heffen, aan welk verzoek met geestdrift vol daan werd. Hierna nam de heer-Goeting nog eens het woord en deelde mede, dat de commissaris van politie, de heer Schuitemakcr, een bericht van ver hindering gezonden had. Spreker uitte hierover zijn leedwezen, omdat ook de commissaris er krachtig toe had bij gedragen, om het welslagen der fees ten te bevorderen. De. heer Goeting bracht nog een woord van dank en hulde aan den heer R. M. van der Hart, den ijverigen wedstrijd-secreta ris. die waarlijk geen gemnkkelijK werk heeft gehad. Tenslotte verkreeg Mr. Heerkens Thijssen nog het woord. Spreker deel de mede, dat de burgemeester gaarne tegenwoordig had willen zijn, maar ne petroleumlamp, met gebarsten kap, liet reservoir was nog half vol met petroleum en de pit vertoonde kenmerken van nog niet lang gele den gebrand te hebben. De lieer Imre is eenvoudig in zijn levenswijze zeide G. G. Iieel veel meer valt er in deze zeer rustieke woning niet te bewonderen. Met. uw goedvinden, mevrouw, en de jouwe, Willy, zullen we nu don te rugweg aanvaarden, tenzij mevrouw er de voorkeur aan geeft eerst wat op - een van deze landelijk© fauteuils uit te rusten! Met een galant ge baar wees hij op d© primitieve stoe len. Maud was in het geheel niet moe. Wij drongen dus weer door de strui ken tot op den weg en wandelden langzaam in de richting van Vörös- hegy. Ik trachtte G. G. aan het prak ten te krijgen over zijn zienswijze omtrent wat wij in de hut gevonden hadden, maar op dit punt bleek hij zoo gesloten als een bus. Daarente gen begon hij uit zichzelven over on ze eigen plannen voor de naaste toe komst. Naar ik hoop, zal het je vrouw en jezelven convcnieeren, Willy, nog eenigo dagen te Budapest door te brengen. Je kent die stad al en je weel, dat zij voor vreemden hoogst aantrekkelijk is. Bovendien zal het u verheugen mevrouw, in aanraking te daarin verhinderd was en aan spreker verzocht had, voor hem deze taak over te nemen. Spreker deed dit zeer gaar ne, omdat Haarlem ook op sportge bied zulk een goeden naam heeft ge kregen. Het gemeentebestuur is daar trotsch op. Ook hij stelde het nut van sportbeoefening in het licht en in dit verband verheugde het hem, dat deze sportfeesten op zulk een hoog peil hadden gestaan. Slechts van één onderdeel der fees ten de kermesse d'étó, had spreker een minder gunstigen klank gehoord en zei hij misschien niet ten on rechte. Wanneer hij dan ook hulde bracht, dan was dat natuurlijk niet aan degenen, die zich aan losbandig heid te buiten haddon gegaan, maar aan hen, die zich zoo kloek en ferm, naar orde en regelmaat binnen de lijnen en perken hadden gehouden, die hun waren opgelegd. Deze tegen stelling wilde spreker op dit oogen blik even naar voren brengen. Te kwart over negenen was >..e plechtigheid afgeloopen en gingen de gelukkige gedecoreerden dankbaar naar huis. Cricket ROOD EN WIT—V. V. V. Posthuma wint den toss en laat het openingspaar van V. V. V., Engelgeer en Riemersma, de beenstukken aan trekken. Van Spengler en Dirken hanteeren het leder. Het batten blijkt van zeer inferieure kwaliteit te zijn. Af en toe door een gelukkig slagje kan een punt genoteerd worden. Na een half uur spelen wordt Reydon op Van Spejigler's plaats aangezet en cleant deze met zijn eersten hal Engelgeer voot 6. Barentsen slaat iets harder, maar verdwijnt op 20 in de handen van Mesman op coverpoint. Oudheus- deir en Riemersma blokken dan*een tijdje verder. Holdert heeft geen suc ces, maar Posthuma krijgt tenslotte Riemersma l.b.w. voor 9. Als gestopt wordt voor den lunch zijn er 3S runs voor 3 in 1^ uur. Dir -cn neemt na de hervatting spoedig het wicket van Slag, die gemakkelijk wordt gevan gen (441). Oudheusden en Groot- meyer krijgen dan de overhand. Voor al de eerste slaat eenige boundaries. Changen helpt eerst niets, regelmatig s'iigt de score, op Mesman wordt wat kalmer gespeeld. Deze bowler heeft tenslotte succes als pp 93 Grootme.ver (13) keurig door Wackwitz op fine-leg wordt gevangen. Tn den volgenden over is het ook de beurt van Oudheus den, als hij na -4S gescoord te heb ben, den bal in de veilige handen van Reydon in de slips werkt. Zoo is het plotseling 6—93. Kost en Brossois leg gen er dan evenwel goed liet hout op. Posthuma gaat zelfs voor C-; gelijktij dig verslapt het fielden geweldig. Ver schillende catches, waaronder gemak kelijke, worden gemist. Tenslotte is Kost (39) op 150 te wild op v. Speng ler. Brossois maakt liet dan ook niet lang meer en wordt voor 22 mooi door Holdert gevangen. De laatste men schen leveren voor de bowlers geen moeilijkheden op en de innings sluit op 169. Reydon had, misschien eenigszins gelukkig, met 426 de beste cijfers. Dit totaal scheen voor de Haarlem mors, ook omdat J. Grootmeyer ont brak, wel te bereiken. Evenwel bleek Oudheusden een heel goeden, zuive ren bal te bowlen, waarop vrijwel iedereen faalde. Mesman en Holdert beginnen, waarvan de laatste al gauw een bal van Oudheusden in zijn wicket haalt. Van Spengler en v. d. Poll kunnen het dan nog redden, maar dc laatste, die zijn oude condi tie nog niet terug heeft, gaat met een goeden bal van Barentsen. Swens gaat met den lsten bal van Oudheus den. Op 39 rinkelen ook v. Spengler's palen (12) door middel van Oudheus den. De rest biedt nog wel weerstand, maar runs komen er niet, zoodat als Quarles Oudheusden's 7e en laatste slachtoffer wordt, het totaal 51 is. V. V. V. won dus met 118 runs. Rosten ONDERLINGE ROEI WEDSTRIJ DEN VAN „HET SPAARNE". 't Was Zaterdag en Zondag weer feest op de Friesche Varkenmarkt, waai- het gebouw van de roei- en zeil- vereeniging „Het Spaarne" staat; dat vertelden u dc tallooze vlaggen van ver-schillen.de grootte en vele na tionaliteiten; dat vertelden u ook de blijde gezichten van do voeistéis en roeiers, die elkaar weer in den waren zin van het woord „in het vaarwater zouden zitten dat vertelde u ook het ijverig en gewichtig gedoe van de juiy-leden en ook, ja. dflt vooral, het onvermoeid in de weer zijn van den bootsman Van Twuyver, die blijk baar bij de Spaarne-leden wel „een kommetje breken mag'! De Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne'- had weder onderlinge roei- wedstrijden uitgeschreven, waarvan Zaterdag de voorwedstrijden hebben plaats gehnd.Zaterdag werden de wa- i terfeesten evenwel niet door mooi kómen, met een zoo ïnterresant vor stelijk paar als Aartshertog Karei August cn zijn echtgenoote. Eerlijk gezegd, heel veel lust daarin heb ik niet zeide Maud, 'n beetje verbaasd. Waartoe zou dat ook dienen? G. G. werd nu ernstig. Wan neer wij te Budapest zullen zijn zei hij, zal majoor Curtis met spoed vertrekken en in zijn plaats zal Geoffrey Gill treden, in zijn werke lijke gedaante! Behalve de Aartsher tog cn zijn vrouw, weet da ai- nie mand hoe hij er werkelijk uitziet. Wanneer majoor Curtis daar ver scheen, zou onze tegenpartij, die blijkbaar in de omgeving van den Aartshertog vertegenwoordigd is, on middellijk op haar hoede zijn, want vergeet niet, dat zij haar oogen en ooren op Vöröshegy had en dus weet, wie majoor Curtis eigenlijk is! Zij moet in den waan gebracht worden, dat de Engelsche detective vertrok ken is en het spel heeft opgegeven. Zoo heel onwaarschijnlijk zal dat niet lijken, want we hebben er nooit doekjes om gewonden! -- majoor Cur tis heeft tot dusverre nog niet het geringste succes te boeken: zoo schijnt het althans! G. G. hield een oogenblik op en lachte zacht. Maar als de tegenpartij wie 't dan ook zijn moge ons beiden, weer begunstigd, maar Zondag liet de weersgesteldheid gelukkig niet veel ty wenschen over; wel stond er een funk Noordwesten briesje. Op het platform van het schuiten huisje speelde een aardig strijkje weer vroolijke melodieën en aan den Spaamekant waar de baan lag, ston den vele kijkiustigen. die zich ook niet onbetuigd lieten, de strijders aan te moedigen. Ook aan den overkant van het Spaarne stonden vele jongens, maar dezen deden het tegenovergestelde van aanmoedigen: zij wierpen name lijk af en toe met steenen, dat zelfs oorzaak was, dat een der roeiers, die een mooie kans van winnen maakte, den strijd opgaf. Van Twuyver "zou Van Twuyver .niet zifn. als hij dit zoo maar onge straft toeliet; fluks sprong hij in een boot. roeide naar den overkant en Mep, met ©en roeispaan dreigende, naar de ondeugende bengels toe, die zijn komst evenwei niet afwachtten. Maar toen de bootsman weer op zijn eigen terrein terug kwam, keerden ook de jongens weer. Het was even wel gauw afgeloopen. want een po- lietie-agent, telefonisch ontboden, verjoeg de rakkers. De jury voor stijlroeien bestond 'uit mej. C. Vink en de heeren J. de Breuk Lzn. en Dr. Huizinga; offici.ee- le tijdopnemers waren de heeren G. Fleumcr en M. Sluyter Jr., terwijl de heer De Breuk bovendien als kamp- reohter-starter fungeerde. De omstandigheden, waaronder de wedstrijden 'plaats hadden, waren heel wat beter dan het vorige jaar. toen het gebrek aan benzine oorzaak was. dat de .jury-leden niet zooals gewoonlijk in een motorboot, maar in een open rijtuig op den wal den strijd moesten volgen. Thans had men weer de. beschikking over een sierlijke, ranke motorboot, de „Tilly voor deze fcwee wedstrijddagen wel willend door den heer De Roos Jr., te Bloemendaal, ter beschikking ge steld. Ook het publiek kon nu méér van de wedstrijden genieten dan het vori ge jaar; toen lagen er allerlei groote schapen aan den walkant, die het •uitzicht op de races belemmerde; 'thans had men een vrij uitzicht over het water. De wedstrijden! hadden een aan genaam verloop en spannende races werden te zien gegeven: soms won nummer één met slechts een hand breedte. En ais altijd viel het stijl- .loeien door dames weer zeer in den ■smaak De uitslagen luiden als volgt: O u d e S c i f f 1. Jac. P. Thijsse Jr.; 2. W. Schuurman. Jonge Vier (heeren): 1 „Tromp", bemanning: J. Hin. Lamp, Loman. Jesse en Toe Water (stuur man); 2. „Rippertia". Dames twee Seniores (stijlroeion): ,1. „Snoek", de clames L. van Gelder, J. C. Loman en B. van Olet, gtuurvrouw. Oude twee (heeren): 1. „Snoek", bemanning \V. Schuur man, J. van llees en P. O. van Nif- tri-te (stuurman); 2. „Zwaluw". Dames twee Juniores (stijlroeien): 1. „Zwaluw", de dames H. van Olst, L. Avis en J. C. Loman (stuurvrouw); 2. de dames J. G. Huyp, J. Waliin en J. Wenthoit l&luurvrouiw). Oude Sciff (heeren). (fina- 1 e): 1. Jac. P. Thijsse Jr.. 2. W. Schuurman. Jonge Vier (heeren): (fina le): 1. „Tromp". J. Hin. Lamp, Lo man, Jesse en Toe Water (stuur man). Dames Sciff Juniores ./stijlroeien): 1. Mej. J. G. Sluïjp; 2. 'mej. C. S. Sipj>es, Oude Twee (heeren) (fina- 5a)': 1. „Snoek", W. Schuurman, J~' van Rees en P. C. van Niftrik (stuur man). Jonge Sciff (heeren): 1. J. H. Westenman; 2. C. H. Fleumer. Dames Sciff Seniores istijlroeien): 1. Mej. L, van Gelder; 2. mej. J. C. Loman. Jonge twee (heeren): 1. N. Beets. P. Clausing en M. J. Hulzin- ga (stuurman); 2. W. Blankevoort, J. van Beugen Bik en J. Oei (stuur man). Mixed Vier (stijlroeien): 1. „Tromp", mej. R. Jesse. T. Jesse, EL 'Onland, mej. A. van Niftrik en J ac. P. Thijsse Jr., stuurman: 2. „Rip- Iperda". Oude Vier Heeren: 1. „Tromp", W. Schuurman. H. Meijer. Maud en mij, te zien krijgt, zal zij juist wantrouwend worden: ons kent zij toch ookl Juist, Willy. Maar ze ziet in jou dan niet meer dan een eerzaam buitenlandsch rechtsgeleerde, die, onder leiding van Geoffrey Gill, zoo'n beetje inee-geliefhebberd heeft op de- Lectivcgebied! Zij vreest jou, noch mevrouw, m'n beste! Neem mij niet kwalijk, dat ik je de waarheid zoo onomwonden zeg: van je verborgene, bijzonder voortreffelijke eigenschap pen heeft zij geen flauw begrip, Wil ly! Ik vond, dat G. G. weer eens een onaangename bui had, maar hield mijn gedachten vóór mij. Van die voortreffelijke eigen schappen vervolgde hij zul je daarom des te beter gebruik kunnen maken: aan jou de taak om de on bekende handlangers onzer tegenpar tij in den waan te versterken, dat Geoffrey Gill vertrokken is. Je kunt dat doen, door nu en dan op de moest discrete wijze iets los te laten over een vriend, met wicn jo eenige dagen samen geweest bent. Daarbij zou jo ja desnoods wat vroolijk kun nen maken over het plotselinge ver trek van dezen buitenlander, aal zal jo bij vele I-Iongaren in do gunst brengen. En let er vooral op, Willy, of er ook menschen zijn, dio naar tijding omtrent je pederigen vriend teL foe Water, J. van Rees en W. Blankevoort» stuurman. De voorzitter van „Het Spaarne Dr. C. Spoelder, reikt© met een toe passelijk woord (waarhij hij onder applaus mededeelde, dat „Het Spaar ne" weer een nieuwen beschermheer Sekregen had. namelijk burgemeester Maarschalk, die van zijn belang stelling reeds dadólijk deed blijken, door een medaille beschikbaar te stellen) de verschillende prijzen uit, die bestonden uit medailles, nuttice- en kunstvoorwerpen. i Eerst te zes uur keerden wij huis- Svaarts. Waterpolo. NEDERL. ZWEMBOND. UITSLAGEN. Eerste klasse. Amsterdam Dolfijn IMaas I 04 Tweede klasse. Amsterdam: A. Z. II—IJ II 1—1 Vostbainieowc Veertigjarig beitaai Oer H. V. C. Zooals we reeds in ons nummer van Zaterdag in 't kort meldden gaat H. F. C. feest vieren. Daar is reden voor! Het is namelijk in September veer tig jaar geleden, dafc enze H. F. C., die overal in den lande zoo'n goeden naam heeft, weid opgericht Veertig jaar! Geen kleinigheidl In de sportwereld een feit van beteekc- nisl ïioeveel voetlialvereenigingen zijn er gedurende dien tijd niet opgeheven en reeds lang vergeten! Niet alzoo H. F. C.l De club, die zooveel spc-lers met klinkende namen heeft gehad en nog heeft. Namen noemen? Eigenlijk niet noodig! Ieder die be lang stelt in het edele voetbalspeS, kent de verschillende goede krachten, die de club der blauw-witien in den loop der jaren op het vela heeft ge bracht. Toch zuilen wij eens enkele namen in de herinnering terugroepen; na men die voor velen nog een aango- namen klank hebben en die er in zoo'n belangrijke male toe hebben bijgedragen dat, II. F. C. op elk voetbalveld een gaarne geziene gast is. Wien we het eerst zulen noemen'? Natuurlijk Manniis Francken „Mannus"! Zoo noemde iedereen H. J. 'M. Francken; iedereen die op het voetbalveld kwam: de oude da mes en heeren, die met welgevallen naai- zijn spel keken; de enthousiasten tusschen 20 en 50 jaar die van emo tie trilden, als hij kans had gezien (en hoeveel kansen heeft Mannus wel niet benut'.den bal in het net van den tegenstander te jagen; do jeugdige supporters, ja, die vooral, die nooit moede werden, om den ge- vierden .speler ..Hup Mannus!" toe te roepen. Zelfs op straat (en niet alleen in Haarlem!: werd Francken bewierookt. Het overkwam hem vaak, als hij bijv. in Rotterdam op weg naar hef Sparta^veld was, dat de straatjongens elkaar in onver- valscht Rotterdamsch dialect toe schreeuwden: Jongens, daar hè je Mannus!" Ja, in de Maasstad behoorde hij tot de vijf voetballers, die daar de grootste populariteit genoten; deze vijf waren: „Bok" de Korver, het „ka non" De Groot (overal in ons land „liuuuugh" genoemd), Cas Ruffelsc, Jules Utormark (de vroegere Haar lem-keeper en Mannus! Maar H. F. C. (om weer tot de ju- bilaresse zélf terug te keeren) telde nog veel meer goede spelers onder haar leden. Herinneren wij slechts aan de namen van de gebroeders Meuten, Van Waven-en, Van der Yinne, Verwey, Van Gogh, Van der Woude. C. ten Cate, en nog zoo velen n eer. En vergeten we niet den op richter van H. F. C., den heer P. Muiier. De ouderen onder onze lezers kun nen zelf nog vele namen van hen, die vroeger met eere de blauw-witte kleuren verdedigd hebben, aan boven genoemd lijstje toevoegen. Gelukkig is H. F. C., al heeft ze reeds een respectabelen ouderdom behaald, nog vol leven en telt zij nog steeds veel kranige f air-spelende voetballers onder haar leden, wier name w. hier natuurlijk niet behoe ven te noemen. In ieder geval niet in dit kort bestek. We komen er ter gelegener tijd nog wel eens op terug. Deze paar regelen dienen alleen maar, om de Ilaarlemsche voetbn! vrienden alvast op de feesten van onze good-old" voor te bereiden. ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN* N. V. B. In Den Haag vergaderde Zondag bovengenoemde Bond. De voorzitter, de heer Jasper Warner, werd ter gele genheid van zijn 25-jarig jubilé gehul digd. „visschen": dat zou verdacht zijn! Ik zal goed oppassen! zei ik, nu geheel verzoend; want ik begreep, dat de taaie, die mij aldus werd op gedragen, niet zonder gewicht was. Dank je, Willy 1 Je helpt er mij werkelijk mee zei G- G. hartelijk. En mevrouw zal hel toch ook niet è.1 te erg vinden, eens met de hof houding van een Aartshertog kennis te maken. Als men van mij maar niet ver wacht: opzitten en pootjes geven! lachte Maud. Maar ik wist, dat zij dit niet enkel als scherts bedoelde: als lid van de hoogmoedigste aristo cratie der wereld, vond zij zichzelve niet minder dan een achterneef van den Keizer-Koning! Hiermede was ons gesprek over dit onderwerp ten «inde. De weg trad uit het bosch en Vöröshegy lag we der vóór ons. HOOFDSTUK XVIII. Een nieuw punt voor den Catalogus. In de vóórhal van het slot troffen wij Béla Keiler, die juist met dokter Moln&r naar de deur ging om deze voor hem te openen. Toen 5e dokter ons in het oog kreeg, groette hij be leefd en zeide: Mijn treurige taak hier is afge- Onmiddcllijk na het openingswoord werd het woord verleend aan den heer Dirkzwager, vertegenwoordiger van II. V. V., die mededeelde, dat de voor zitters van U. D., II. F. C. en H. V. V. de drie oudste voetbal vereenigin gen in ons land het initiatief had den genomen om Warner met zijn ju. bileum te huldigen. In hartelijke be woordingen deelde hij mede, dat men besloten had een fonds te vormen, dat ten doel had om den N. V. B. in een eigen huis te zetten, een soort bondsgebouw, echter op bescheiden voet. Hij vroeg den heer Warner ver gunning om dit fonds als een blijvend aandenken aan den algemeen geach- ten hondsvoorzitter, het „Jasper War ner-fonds" te mogen noemen. In zijn antwoord verklaarde de heer Warner zeer getroffen te zijn door de hem gebrachte hulde, speciaal door den sympathieken vorm, waarin men deze vorm bracht Gaarne verleende bij toestemming om zijn naam aan het fonds te verbinden. Aan de orde kwam de benoeming van twee eere-leden. Hierbij kwam een verrassing. Dat het eerte eerelid het bekende oud-bestuurslid de heer J. A. Willings Gratama zou zijn, was een publiek geheim- Bij acclamatie werd iuj als zoodanig gekozen. Daarna deelde de voorzitter mede, dat het bestuur gemeend had ook eens iemand, die zich niet achter de groe nc tafel, maar op het veld zelf, voor ons spel verdienstelijk gemaakt had, voor de benoeming tot eerelid voor te liragen en wel de veeljarige aanvoer der van het Nederlandsch elftal Bok' de Korver. Een spontaan applaus bewees dui- (ïelijü hoezeer iedereen met dit voor stel accoord ging en J. M. de Korver werd bij acclamatie op de lijst der eereleden geplaatst. In behandeling kwam een motie, waarin aan het bestuur gevraagd werd, maatregelen te treffen, dat dB vereenigingen V. U. C. en D. O. O. de zelfde rechten krijgen als de Storm vogels, Hilversum en A. D. O. reeds hebben gekregen. Deze motie heeft een uitvoerig debat tengevolge. De meerderheid van de vergadering is van meening, dat dt bedoelde vereenigingen de dupe zijn geworden van een verkeerde uitleg ging van het reglement in het vorig De motie werd bij acclamatie aan- g: nomen. Door den voorzitter werd gevraagd wat men thans wilde. Een definitief antwoord werd hierop niet gegeven blijkbaar voelde men echter het meest' voor h^t doen spelen van een nieuwe competitie. Een bespreking over de bekende kwestie betreffende dc Westelijke in deeling werd wegens het gevorderde uur afgebroken. HET NEDERLANDSCH ELFTAL. Schollaert, die uitgenoodigd is, den tocht naar de Scandinavische landen mee te maken, kan niet in aanmer king komen voor speler van het Ne derlandsch Elftal, omdat gebleken is, dat hij van Belgische nationaliteit is. Zwemmen. Zwemfetst van M. V. Q. B. en „Zignea." De H. V. G. B. en Zignea kunnen weer terug zien op een uitstekend geslaagd zwemfeest Niettegenstaan de het gure najaarsweer waren er veel deelneemsters en -nemers en was dc inrichting al weer te klein om de talrijke bezoekers ft herbergen. De jongelui wisten zich al spoedig een hooge plaats te verschaffen op de schuttingen. De talrijke nummers, die over 't algemeen vlug afgewerkt werden, mochten een stijgende be langstelling van de kijkers verwer ven. Het spreekt, dat de vroolijkheid ten top steeg bij 't gecostumeerd tob bevaren: het onbedaarlijke gelach was niet van de lucht. Er waren dan ook koddige tooneeltjes. in overvloed. Ook de pantomime in elkaar gezet door don heer A. C. v. d. Berg had t noodige succes. Max een zorge- looze student zit in de schulden. Wordt lastig gevallen, terwijl hij zit te visschen,door juffrouw Pie ne laar, die hem de noodige rekeningen laat zien. Met een spuit water doet hij haar verdwijnen. Hein en Trui, die ook visschen, valt hij uit verveling las tig. Dan valt hij in slaap en droomt, dat een fee al zijn schulden betaalt Een mooi tafereeltje: al die jonge meisjes in wit costuum! Als hij ont waakt, komen echter al de schuld- eischers hun vorderingen doen. Met behulp van Hein weet hij er eenige af te poeieren. Als er te veel komen, springt bij in 't water, gevolgd door zijn tairijke „aanhangers' 't Was een knap stuk werk! Le6t best! De polo-wedstrijden. Dit maal zeer interessante wedstrijden. ZIGNEA—WATERLELIE (Zaandam) 't Blijkt al spoedig, dat „Zignea" beter dan verleden week tegen haar tegenpartij is opgewassen. De eerste loopen! De arme Gravin! 'iet is een afschuwelijke- en raadselachtige ge schiedenis. Hebt u nog iets bijzonders ont dekt, in verband met de gepleegde misdaad? vroeg G. G. met een on schuldig gezicht. Indien dat het geval was zei de de dokter, met die eigenaardige prikkelbaarheid, die vele doctoren vertoonen, zoodra zij een aanval op hun beroepsgeheim ook maar .n de verste verte vermoeden, zou het rnijn plicht zijn, tegenover elkeen te zwijgen, behalve tegenover de auto riteiten. U hebt volkomen gelijk! zeide G. G. -en wilde er nog iets aan toe voegen, toen de dokter, die blijkbaar uit zijn humeur was, hem voor kwam. U hebt mij, toen ik dc c.r had u en uw .gezelschap in liet bosch te ontmoeten, gezegd, dat ik goed zou doen eens naar de vrouw van den slotbewaarder te gaan zien. Uw zorg schijnt vrij wel overbodig geweest te zijn: Meneer Keiler hier verzekert mij, dat haar toestand volstrekt niet zóó ernstig is, dat er medische hulp noodig is. Béla Keller, dio het gesprok aan hoorde, was* wat bleek geworden. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5