37o Jaargang No. 11080 Verschijnt dagclijk^ behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 16 JULI 1619 HAARLEMS ABONNEMENTEN per 3 maanden. Voor Haarlem «n de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd 16 (kom oer k «meerite) f 2.35. Franco per post door Nederland f 2.70. Afzonderlijke nummers 10.16. Gefl.usir. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51 Gellluetr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per poet f 0.62. Uitgave der N.V. Lourens Cootor, Direotear J. C. PEERE5COM, Telefoon 3082 ACVERTENTltN: Van 1—6 regels 1 1.26, iedere regel meer 25 Cte. Reclames 60 Cts. per regel. Bij abonnement aanzieuli.k rabat, liensluivers-advertentièn van Vraag en Aanbod van 1—6 regels 50 Ct9. per plaatasng, elke regel meer IS1'» Cte. a contant; buiten bet Arrondissement dubbele prijs. Administratie t Groot© Houtstraat 63. ire. der Redactie 800 en der Administratie724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Agsnda II ed e WOENSDAG 1G JULI. Cinema-Palace, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling. Schouwburg De Kroon: Groote Marlt. Bioscoopvoorstelling. DONDERDAG 17 JULL Haarl. Huish. en Industrieschool. Tentoonst. van het werk der leerl. van 24 1/2 en 79 uur. Schouwburg Jansweg. Ned. Sol. En semble, Opera Mignon, 8 uur. Cinema Palace. Gr. Houtstraat. Bioscoop voorstel ling. 8 uur. Schouwburg De Kroon. Groote Markt. Bioscoopvoorstelling. 8 uur. Hoofddorp: Concours lup- pique. 11 uur. Rx'.ra trein uit Haar lem. 10 uur. Goedkoops groenten en vtsoh. en VV. hebben nu een gunstig advies uitgebraclit op bet voorstel van de liceren Groenen daal c.s.. 5m een commissie te benoemen, die plan nen zal ontwerpen voor het sticutjn van een veilinggebouw voor gro;n ten en fruit en m voldoende opsiag plaatsen. Evuiwel voegen 13. en \V -Jaa,-;, ui toe. dat zij niet inzien hoe dit. het door de voorstellers gewenschte ge volg zal hebben, namelijk dot groen te en vruchten van goede qualiteit tot billijke prijzen aan de ingezetenen ge leverd zullen worden. Wij brengen ir herinnering, dat reeds dadelijk toen het voorstel Groenendaal werd inge diend, door ons op ditzelfde bezwaar is .gewezen. Er is niet de minste ze kerheid, dat de gemeente, als concur- reerend koopster op een veiling op tredende, goedkoop zou kunnen kou pen, zelfs niet, wanneer zij, zooais de voorstellers wenschen, een ruimen aanvoer bevordert. Hoe grooter de aanvoer is, des te meer neemt ook het aantal koop era toe en wanneer er dan daaronder zijn, die voor groole afnemers koopen (bijvoorbeeld voor het buitenland) dan worden de prij zen toch weer opgedreven en kan de gemeente niet goedkoop aan hare burgers leveren, tenzij or weer geld wordt bijgelegd, wat ook de voorstel Iers niet zullen willen. Eén middel bestaat er om aan dit gevaar te ontkomen, namelijk dat de gemeente zelf ook haai groenten en fruit kweekt. Of zij daarvoor nu wei geschikt is... zal het advies der Raads commissie ons duidelijk moeten ma ken. Dit ts wel zeker: wie daarin be noemd wordt, neemt een moeilijke tank op zich. Bij het voorstel van dc heer en Nagtzaam c.s. van vischverkoop doet zich een eigenaardig geval voor: B en W. hebben er over gedacht, verdei te gaan dan de voorstellers zelf op dit oogenblik wenschen. Zij willen, dat de visch ter distributite geget en zal worden aan een aantal hande laars of winkeliers, B. en W. hebben overwogen, die tusschenpersonen ge heel uit te schakelen en dus van ge meentewege den vischverkoop zelf ter hand te nemen. Thans meen en zi achter zoover nog niet te moeten gaan: de vischhandelaars krijgen ge tegenheid, „te toonen, dat zij waardig zijn vrijheid van handel tc behouden De handelaars kunnen het zich voor gezegd houden. Werken zij niet mee, dan komen er gemeentelijke vischwinkels, zooals in Don Haag. Dc handeldrijvende middenstand zal ze ker niet na.lk.len, hier zijn invloed in de schaal te leggen. Wij herinneren er aan, dat tijdens de crisis, op initatief van liet depar tement Haarlem van de Maatschap pii van Nijverheid, de levering van visch reeds ter hand genomen werd Daarop volgde de distributie door het Levensmiddelenbureau, niet zon der succes Menigeen hoeft toen visch gegeten, die er voorheen niet aan denken kon. Ook hier blijft d< onzekerheid van aanvoer een belet» mering Niemand weet van te voren, hoeveel er to IJmuiden zal worden aangebracht en wat dus de prijzen zullen ziin. Trampersoneel. Elders in dit nummer vindt men de verslagen van de nachtelijke ver gaderingen van de drie organisaties van het trampersoneel van de E. S. M. en N. Z. 11. T., waarin meege deeld is welke arbeidsvoorwaarden de tramdirecue wil toestaan. Opj.er- vlakkig beoordeeld leken vannacht, voor wie de vergudering bijwoonden, de loonstijging mi nog ai van belang, zoodat ook de heer Verton in de ver gadering van do Nederlaiulsche Ver eeniging voor Spoor- en Tramweg personeel sprak van een succes, waaraan niemand had kunnen den ken. Het bleek echter, ti- n men aan het cijferen ging, dat o.a. de ge huwde wagenbestuurders door deze toonsverhooging in inkomsten LChtaruitgaan! Dit komt hierdoor, dat de bijslag, die nu loon wordt premicvrij v as ten opzichte van het pensioen. Nu dc bijslag loou worden zal, moet er pre mie voor betaald worden, 'ioo gaat de conducteurs der N. Z. II. T. in dien 6venluoel de raad de ontworpen lariefsverhooging niet goedkeurt. Wij kunnen niet aneiers vei onder stellen, dan dat dit aan de aandacht van de directie is ontgaan. Het zou toch een absurditeit zijn, dat de in komsten zouden dalen tengevolge eener loonsverhooging. In weerwil van de goede resulta ten, wélke o.a. behaald zijn voor' ongehuwd personeel en ten opzichte van den arbeidsduur (48 unge w eik- wedt voor het rijdend personeel cn 45 urige week vo«r het overige per soneel) heerscht er dan ook onder een groot d&eJ van het personeel een begrijpelijke ontstemming. Het staat wel vtisl, dat de regeiimg, zooals zij nu is gedacht, niet kun doorgaan. Het personeel behoort een goede loonsverhooging te verkrijgen. mmmm HAARLEMSCHE BESTUURDERS- BOND. Dinsdugavond hield Haarl. Bestuurdersbond een druk bezochte ledenvergadering. Uit de me dedeelingen bleek o.m., dat het le dental van de aangesloten organisa ties steeds toeneemt, zoodat het ge zamenlijk ledental thans reeds boven 6200 is gestegen. Verdei- is volgens deze mededeeilngen te verwachten, dat binnen zeer korten tijd hot ajan- tal aangesloten organisaties eveneens zou stijgen. Ten behoeve van de stakende Me taalbewerkers te Amsterdam werd door den Bestuurdersbond in totaal f 4843.05 afgedragen aan hel N. V V., terwijl voor do stakende Land arbeiders thans in totaal f 4239.16V6 is opgozonden. In de plaats van den heer Van Leeuwen, die wegens verandering van werkkring als zoodanig moest be danken, werd tot gedelegeerde in de Jeugdcommissie aangewezen de heer A. Formanoij. Door den heer 13. J. Dijk werd e™. inleiding gehouden over de beteekenis en samenstelling van den Raad vai Arbeid, naar aanleiding waarv in eei geanimeerde gcdachtenwisselin; plaats vond. Aan 't Tweede-Kamerlid Schaper zal een telegram van hulde svorden ge zonden voor zijn werkzaam aundet in de Arbeidswet. EXAMENS HOOFDACTE. -- Haar lem, 14/15 Juli. Geéx. 15 cand. Ge slaagd de dames: A. G reu tor te Ber gen (N.-H.); II. G. J. Sjieel, ld.; M. c. Lindeyer, Kethel en SpaJond; C. A. Doornelxis, Capelle a. d. IJssei; M. M. lloogerswerf, Vlaardingen: W. Huui, Amsterdam; R. H. de Jong, Oude-Wetering; W. J. E. Scheper, Rotterdam; W. J. van Schïe, id.; J. A. Toepoel, Oudkarspel. KERKCONCERT. - Het program ma van het Kerkconcert op Vrij dagavond 18 Juli u.s. in de Groote Kerk, te geven door mevrouw Bertlie Seroen, sopraan-zangeres, cn de hoeren Harry Son, violoncellist en Louis Robert, organist, bevat liede ren van llandel, Bach, Faurö en Oud- Hollandsche violoncelcomposities van Corel li, Tartini, Lotti en Glazounow; orgelwerken van Karg-Elert, Bacil en Hendrik Andriessen. OVERGANG VAN DE MILITIE NAAR DE LANDWEER. De Bur gemeester van Haarlem brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 Augustus a.s naar de landweer overgaan de dienstplichtigen der mi litie, bohoorende tot de infanterie dc wielrijders hieronder begrepen de vesting-artillerie, de pontonniers, de genietroepen, de hospitaalsoldaten en de adniinistraüetroepen, van de militiehchUng 1913 on vin oudere mililielichlingen, die ook in normale tijdsomstandigheden op 1 Augustus ïylö wegens volbrachten militiodienst tijd naar dc landweer zonnen over gaan. Verschillende bijzonderheden zijn in een kennisgeving die in dc ttad is aangeplakt medegedeeld. GELD VERMIST. P. H., looper van de bakkerij „Arbeid Adelt" in de Cornelissteeg vermist f 10 uil.een jas, die hij in de bakkerij had opgehan gen. ONTSPORING. Dinsdagavond om 10.15 is weer een waaen van de E. N. E. T. uit de rials geloopen cp het Stationsplein. Het tramverkeer op Overveen ondervond eenige ver traging. Uit de Umstrsksn SCHOTEN. Verduistering. J. F. W. v. S. uit Amsterdam heeft aangifte gedaan bij de Schotensciic poütie, dat G. G. B., wonende te Schoten, ten nadeele van hem f 250 heeft verduisterd. IJMUIDEN. In een Dinsdag ge houden vergadering van werkgevers i het visscherijbedrijf en aanver- ante vakken is in beginsel besloten tot oprichting van een lederaii© van werkgevers in genoemde bedrijven. Aan een commissie uit ue werkgevers machtiging verleend tot het ent- werpen en vaststellen van statuten en reglement, waarbij getracht zal worden ook aan op zichzelf staande irkgcvers, die niet in een groep vcr- - ...««.v. O, V.1U HUI III ruil «"^l' Vil het ook met andere groepen, o.a. met eenigd zijn, gelegenheid tot toetre ding te geven. In overleg met de fe deratie van werknemers-vereenigin- gen zal uit beide federaties een loon- raad worden gekozen. Bedoeling is, geregelde toestanden in het visscherij bed.ijf en aanverwante vakken te verkrijgen en door onderling overleg moeilijkheden en stakingen te voor komen. De St. Ct. van 14 Juli bevat de statuten van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs te IJmuiden. De vereeniging stelt zich ten doel het oprichten en instandhouden van christelijke scholen, zoowel voor voorbereidend als gewoon lager, uit gebreid lager en meer uitgebreid lager onderwijs, het oprichten en in standhouden va,n een suppletiefonds en voorts al datgene, wat strekken kan tot bevordering van het christe lijk onderwijs in IJmuiden, een en ander in den ruimsten zin genomen. ZANDVOORT. Tempera tuur der zee. Temperatuur van het zeewater op heden: 02 ©r. F. Palais d'Eté. Voor ctn ta melijk goed bezette zaal trad Dins dagavond met succes op een moneel- ensemble, besiaatide uit leden van Dr. Royaards' gezelschap. Gegeven werd „Allo! met wie?" uil 't Fransch, van Boudierre. Geannonceerd als blijspel, was het een recht Fransche klucht, zoo nu en dan op het walle tje uf. De roofdrollen waren in han den van Coba Blankensteen, Marie \Lonier, Aiida Nagtenaajl, Co Bal- fourt, Vrolik en de Gruyter. Er werd vlot gespeeld, waardoor de inhoud van 't stuk moment on eel aannemelijk werd gemaakt- Den spelenden ontbrak het niet aan waardeering; ook de beide orchesten, die melodieus de pauzen aanvulden, ontvingen applaus. BENXEBküEK. Bennebroeks Bloei. Na een oproeping der inge zetenen werd Dinsdagavond m het hotel de Geleerde Man een vergade ring belegd tot oprichting van eene vereeniging die opkomt voor de be langen der gemeente. De belangstel ling was zeer groot. Er werd en ver eeniging opgericht genaamd Benne broeks Bloei, er gaven zich direct 95 leden op. Het doel der vereeniging is liet belang dezer gemeente ie behar tigen en het allereerst om te verkrij gen dat electrisch licht wordt aan gelegd, verder te trachten ,!e belan gen voor waterleiding en woning bouw te bevorderen. Uit de aanwezi gen werd een bestuur gekozen en we! als voorzitter de heer A. E. riiierens, secretaris H. H. I-loogesteijn, pen ningmeester J- de Kanter, en verder de heeren C. Bille, A. J Rotman. K. G. Smit en J. Kollerie. 't Bestuur zal een ontwerp voor de statuten ge reed maken om in een volgende ver gadering te behandelen. BEVERWIJK. V oor i 1.000.000 aardbeien. Zaterdag is .hel millioen dit jaar besteed aan.|aard- beien op de veilingen der R. K. Tuiu- deravereeniging „Kennemerland" Beverwijk volgeinaakt. Het bestuur bood en koop er -en verkooper die zulks deden een aardig souvenir aan. De opbrengst der aardbeien is bil zonder meegevallen. Vreesde men eerst dat deze laag zou wezen, omdai Duitschland niet kon koopen, a! epoc dig bleeds het tegendeel. Dank zij den aankoop voor de Engelsche jamfabri- calie waren de prijzen bijzonder hoog on maakte menig tuinder goede za ken, zoo meldt het Hlbd. HEEMSTEDE. Ongeluk. Dinsdagmiddag omstreeks half twee nad een aanrijding plaats aan den Bronsteeweg m de bocht nabij „I/eeuw en Hooft" tusschen de elek trische tram en een bespannen dres- seerkar. Behalve het voor dezen wa gen bespannen paard waren drie iosse paarden aan den wagen vastge bonden. Het aangespannen paard kwam door deze aanrijding te vallen. erd een eind meegesleept en be ■kwam een'ge kwetsuren. Na het tot staan brengen van de tram geraak ten alle vier de paarden op hol. Nabij ,de woning van den heer Breed ge raakte de wagen vast tusschen het hek en een paal der electrieche tram. waardoor de wagen ernstig bescha digd werd. Het paard rukte het tuig stuk en holde verder. Nabij de boer derij ..Bronslee werd ,het dier dooi den meesteraknecht Van Egmond tot staan gebracht. D^ drie andere paar den werden later opgevangen op een zijweg van den Bronsteeweg tegen over de Koediefslaao. De voerman bekwam geen letsel. Onvoorzichtig heid is volgens verklaring van oog getuigen oorzaak van dit angelus. Den wagenvoerder treft geen 9chuid. HAARLEMMERMEER. Kerk- o u w. Voor den bouw van een nieuwe kerk voor de Gereformeerde gemeente te Hoofddorp, zijn reeds zooveel belangrijke bedragen toege zegd, dat het kerkbestuur zich over hot benoodigd bouwkapitoaJ wel niet ongerust zal behoeven te maken. ""etsongeluk. De arbei der J. v d. K. aan den IJweg alhier reed op zijn rijwiel en beldo uit alle macht voor een twintigtal wielrij ders, dat den golicelen weg in be slag nam en geen lust moet geluid hebben om uit te wijken, v. d. K., die volgens zijn verklaring behoor lijk rechts reed. peddelde in volle vaart op de club In, werd aangere den en kwam zoodanig te vallen, dat hij een arm brak en door een dokter moest worden verbonden. Hlnnsalssd Mldd«nstandBcongres. 't Jaarlijksche congres van den Ned. Bond van vereeniglngen voor den handeldrijvenden- en industriee- len middenstand wordt thans te Arn hem gehouden. Dinsdagavond werden de congres sisten door 't gemeentebestuur ont vangen. Daarbij is 't woord gevoerd door den burgemeester mr. A. J. A. A. Baron van Heemstra. Deze wees er op, dat ook de middenstand gedu rende de oorlogsjaren, die nu geluk kig achter ons liggen, vele moeielük- heden beeft moeten ondervinden. Men zag zich geplaatst voor vraag stukken waarvan de oplossing schier onmogelijk was Vele belangen ziin daarbii in het gedrnn? gekomen. De overheid was verplicht in te grij pen in de belangen, waarbij consu ment en producent betrokken waren. En het was moeielijk een keus te doen tusschen beide belangen. Door allerlei omstandigheden werden wil daarbii geketend en veel bebben wij kunnen leeren dat m°t bet oog op 3p toekom*» van waarde is. De voorzitter, de heer H. Koppel Jr. dankte voor de ontvangst. Hij verklaarde, dat de middenstand de crisisjaren gelukkig was als het een gemeentebestuur aan 't hoofd zag. aat met inachtneming van het algemeen belang toch niet te diep in greep in de belangen van dien stand, die tusschen kapitaal en arbeid in onze huidige maatschappij zoo hoog noodig is. Die stand heeft, schoon er slachtoffers vielen, ruggegraat ge toond. Hij is bereid zich aan te pas sen aan de evolutie der omstandig heden. desnoods met offers, want de middenstand, hoewel werkend voor zijn bestaan, is niet uit egoïsten sa mengesteld. Het wettig gezag zal die stand steeds gehoorzamen. Na de begroeting werd de eere wijn rondgediend. Hedenmorgen ving 't congres aan 't Jaarversla? constateerde met vreugde de verlichting in de crisis toestanden. Het ledental ging voor uit. Hierna kwamen de praeadviezen in behandeling. De volgende stellingen waren Inge diend door prof. D. van Embden: 1. Het bestaan van een economi sche middenklasse is noodig voor de «labiliteit der maaterhanpii. De han deldrijvende- en industrieele midden stand maakt van zulk een midden klasse deel uit: 2. Middelgroote bedrijven in han del en industrie zijn bovendien noo dig in het belang der productiviteit en der vrijheid van den consument. 3. Het overheidsbedrijf heef! re den van bestaan in geval van natuur lijk monopolie, doch is onder meer geenszins in staat de taak van han del en particulier winkelbedrijf over te nemen. 4. Bediening van den consument door hen, die deze zaak uit winstbe jag vervullen, geschiedt in het alge meen productiever cn is in zijn ef fect democratischer dan door be drijfsleiders, die geen persoonliik voordeel erlangen of. risico dragen en die als regel slechts in schim aan den volkswil onderworpen zijn. De staat verleene aan handel- en winkelbedrijf steun, bestriide mis bruiken, doch late de individualisti sche grondslagen van dit deel der voortbrenging onaangetast. Sociali satie, ver doorgevoerd, bet eekent hier afneming van volksinvloed. Door den heer J. VV. Niermeyer is een praêadvies uitgebracht inzake „Levensverzekering en ouderdoms verzorging on haar belang voor den middenstand." Na uitvoerige beschouwingen meent de heer Niermeyer te moeten ver klaren, dat de middenstand belang hij de levensverzekering heeft, om dat: 1. de levensverzekering is het meest afdoende middel van gezinsverzor ging voor den middenstand; 2. zij vergemakkelijkt in hooge mate het „uit zaken" treden; 3. zij kan. in verband met hvpo- theek. het voortbes»aan der zaak be ter waarborgen en de zaak winstge vender doen ziin; 4. zij kan het bedrijfscrediet ver gemakkelijken; 5. de levensverzekering kan zijn een zeer gewenschte, soms zelfs nood zakelijke aanvulling van een vennoot schappelijk contract: 6. zij kan voor aandeelhouders in Naaml. Vennootschappen van zeer veel nut. ziin en hen voor verliezen behouden, cn 7. zij kan de verhouding tusschen werkgever en werknemer ten bate van beiden ten goede komen. Door den heer A. Ingénool Jr. was een praeadvies uitgebracht over Ziektekosten-verzekering voor den Middenstand. Resumeerende stelt hij namens de Vereeniging van Winkeliers- en Han delsbelangen te Rotterdam de vol gende conclusie: 1. Het mag voor hen, die zich re- kenenen tot den Middenstand te be- hooren, wenschelijk geacht worden zich tot. dekking van ziektekosten te verzekeren 2. Nu deze bran olie in het verze keringsbedrijf nog slechts van jon gen datum is, is van geen en kele onderneming, die deze branche beoefent, te verwachten, dat zij op den langen duur tegen vooraf vastge stelde premién, volledige vergoeding van geleden schade zal kunnen uit- keeren, mede omdat statistieken, die noodwendig elke premieheffing be- heerschen, nog ontbreken; 3. De Middenstandsorganisatie heeft hier een roeping te volgen, door zelf deze verzekeringsbranche ter hand te nemen, echter uitslui tend met toepassing van het zuiver onderlinge stelsel; 4. De Nederlandsche Middenstands bond, gehoor gevende aan deze roe ping, zal trachten op te richten „de Nederlandsche Middenstandsvereenl- ging tot verzekering van ziektekos ten op basis van het schema in dit prae-advies nader aangegeven, en be noemt tot voorbereiding dezer zaak een commissie van vijf personen. NEDERLAND EN BELG Ie. Naar Reuter uit Purijs seint zal. naar wordt verwacht, de commissie tot herziening van het verdrag van 1839 haar werkzaamheden tegen het ein de dezer maand aanvangen. Van Jngeionden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inrer.der niet ternggege-ren Voor d»n inhoud deser rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Buitenland Een luchtschip vergaan. Reuter seint- uit Londen: Aan de kust voor Norfolk zijn Dinsdag dc verkoolde overblijfselen van een luchtschip aangespoeld. Verscneidene bewoners hadden Maandagavond een lichtflits gezien en een ontploffing gehoord. Daaxna zagen zij eon vlam mende massa In zee vallen. Het was waarschijnlijk het kleine Engelsche kust luchtschip No. 11, Jat Maandag avond liet yliegpark van Fu'.ham had verlaten. Nader wordt geseind' Het is u.der daad het luchtschip 11. De neman- ning van 14 koppen is omgekomen, 't Luchtschip werd door storm ui on weer overvallen, vermoedt wordt dal de gashouder ontploft is. PARIJS—LONDEN. Van Zon dag af is een luchtdienst tusschen Londen en Parijs geopend. 'T INCIDENT TE BERLIJN. De moord op den Franschen sergeant Manheim te Berlijn heeft t.og geen aanleiding gegeven tot een oifioieele stap van de zijde der Fransche re geering, hoewel men van liet feit oogenbiikkeiijk heeft keiuiis gegeven. STORM. Naur uit Valparaiso* wordt gemeld, heeft in de naven al daar Zaterdag en Zondag ctn hevige orkaan gewoed. Er zijn minstens hï dooden. 40 groote en meer dan 10d kleine schepen zijn gezonken. Er zijn geweldige maesas verloren gegaan. De materieele schade wordt geschat op 200 millioen pesos. DE EX-KEIZER. De ex-koning van Saksen heeft het volgende telegram gezonden aan den koning van Enge land: „Uwe Majesteit zal begrijpen dat ik en de prinsen van mijn Huis, als Duilsche vorsten en officieren, even als wij in den tijd van geluk den keizer en het Duilsche rijk trouw zijn geweest, ook in dezen tijd van zware beproeving aan de zijde van onzen keizer en bondgenoot wenschen te staan. Wij verwachten van het Christelijk gevoel van Uwe Majasteit dat Uwe Majesteit zijn invloed zal aanwenden opdat de eisch tot uitle vering van den Duitsdien keizer niet langer wordt gehandhaafd." HET VREDESVERDRAG EN DE FRANSCHE SOCIALISTEN. Nadat de Nationale Raad .der Fransche so cialistische partij zich tegen de ra tificatie van het vredesverdrag had uitgasproken, werd met 9G0 tegen 437 stemmen besloten de socialistische afgevaardigden, die vóór de ratifica tie zouden stemmen, te roveeren. UIT HONGARIJE. De minister president van de Hongaarsche tegen- rovolutionnaire regeering le Szege- din, Karolyi, is afgetreden, In zijn plaats zal Desider Abraham komen. DE STRIJD TEGEN DE BOLS JEWIKI. In t Engelsche Lager huis is medegedeeld, dat Denikins leger in het laatste jaar 200.000 BoLs- jewiki krijgsgevangen gemaakt heeft Nu wordt evenwel gemeld, dat de Bolsjewiki een succes behaalden en Perm en Kunger op Denikin herover den. EF.N GEDENKTEEKEN VAN KO NING ALBERT. De Bond van in genieurs en industrieelen in België heeft het initiatief genomen tot een hulde-uiting aan koning Albert. Er zal een gedenkteeken worden opge richt ter eerc van den koning en het leger. DE DUITSCHE BEZETTING heeft aan de gemeentekas der stad Brus sel 317 millioen "franken gekost, 11 ET STEENKOLENVRAAGSTUK IN ENGELAND. De regeering heeft zich bereid verklaard de aan gekondigde verhooging van den prijs der steenkolen voor drie maanden le willen uitstellen. AMERIKA EN MEXICO Uit P rijs wordt ons geseind, dat. de rege> ring der Ver. Staten van plan is r wapond tegen Mexico op te treden. VLAAMSCHE LANDBOUW SCHOOL. De Belgische regeeriug heeft tot de oprichting van een Vlaam sche landbouwschool te Gent beslo ten. HET TL'RKSCHE RIJK. Men verwacht te Parijs dat Turkije zijn onafhankelijkheid en Konstantinopel als hoofdstad zal behouden. Ingezonden D® dienst voor de lichame lijke opveeding. M. de R. Met belangstelling heb ik kennis genomen van uw uerster dienst van de lichamelijke opvoedingliet jtomt my voor, dat behalve de door u zoo juist aangegeven naamswijzi ging, de utcl van den nieuw aan te stehen ambtenaar keker niet za! kun nen zijn Directeur van den dienst der lichamelijke Opvoeding, indien niet iemand aangesteld vvorat, die oj net gebied v^n do lichamelijke op voeding als deskundige zou kunner gelden. Ernstig moet er tegen opge komen worden, dat iemand, al iieeff ny met veel ijver zeer veel goeds diensten op ande-r gebied bewezen, zonder anatomiscu-pbysiologisetie- eii technische kennis zou moeten oor- deelen op welke wijze de jeugd door systematische bewegingsvormen zou aunncn worden opgevoed. Grappig en niet voiuoende door dacht lijkt de opmerking, dat als men maar organisatorisch talent bezit ken nis van de lichamelijke opvoeding met eens noodig is. Al doende wordt dat immers van zelf geleerd! Met waardeering is in den lande aennis genomen van het van juist inzicht getuigende voorstel van Bur gemeester en Wethouders van Haar lem, om een Inspecteur voor de li chamelijke opvoeding aan te stellen. Hulde voor liet goede denkbeeld, dat bij B. en W. van Haarlem heeft voor gezeten om te komen met een voor de opgroeiende jeugd zoo belangrijk voprstel. Het zou inderdaad jammer zijn, indien door een minder juiste keuze iemand aangesteld zou worden, die niet de rechte man op de rechte plaats zou wezen. Indien men in Haarlem de licha melijke opvoeding van de jeugd krachtig wil bevorderen zal aan bet hoofd van de nieuwe afdecling iemand moeten worden aangesteld, die door studie weet op welke wijze de jeugd systematisch kan worde» opgevoed. In de eerste plaats zij hij deskun dige, daarnaast organisator, niet om gekeerd. Wil men de Haarleinsclie jongeling schap volgens een eclectisch stelsel opvoeden dan zal dit zeker noodig zijn. OUD-HAARLEMMER. Marktnleuws PURMEREND. 14 partijen kleine fabriekskaas, f 78.50 per 50 K.G. 43 partijen kleine boerenkaas f 80 per 50 K.G. 1 partij Goudsche kaas, 79 per 50 K.G. 1 partij middelbare kaas, ƒ76 per 50 K.G. 1137 h, K.G. boter, ƒ3.15—ƒ3.20 per Kilo. 475 vette runderen, w. 0. 240 vette, /2 a 2.50, handel matig. 235 melk- en gelde-koeien f 250 f 10O per stuk. 27 stieren. 42 paarden, 200—ƒ700 per sluk, handel matig. 46 vette kalveren, 1.902.40 per K.G., handel matig. 199 nuchtere kalveren, f 20—55 per stuk, handel stug. 144 vette varkens, 1.70—2 per K.G., handel matig. 85 magere varkens, ƒ55—95 per stulc, handel matig. 149 biggen, 36—f 52 per stuk. 729 schapen, 40—90 per stuk. 884 lammeren, 18—32 per ,-tuk. 34 bokken. Eieren. Kip- 16—17 per 100 st. Eenden- 17.50 per 100 stuks. Stoomvaartherlchten KON NFJDERL. STOOMB. MIJ. AG AM PA'NON vertrok 6 Juli van St. >ncer' naar Buenos Ayres. ROTT. LLOYD. TNSl 1 INDE (uitreis] passeerde 8 Juli Realm. STV, MIJ. NEDERLAND. KARIMATA (thuisreis passeerde 12 Juli Gibraltar. KR A K ATA (thuisreis] passeerde 10 Juli Pc-rim. REMBRANDT (thuisreis] vertrok 8 Juli van Sabang. HOLL. AMERIKA LIJN. MAASDIJK vertrok 15 Juli van Rotterdam naar New-York. ROTTERDAM, van Rotterdam naar Nc'w-Vork, vertrok 12 Juli 8 uur nam. van Falmouth.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1