HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN Buitenlandsch Overzicht CONLEROAO 17 JULI 1919 - TWEEDE BLAD No. 2634 Een Gemeentelijk Concertgebouw. In oiis vorig nummer is reeds een en under opgemerkt over het voorstel van B. en \V. tot stichting van een gemeentelijk concertgebouw, waarin ook vergaderlokalen zullen worden ingericht. Met zekere zelfvoldoening, die iet wat komisch aandoet, sommen B. en tv. in liet Raadsstukje op, wat er in Haarlem alzoo gedaan wordt voor de kunst, die veredelt en opheft" het Frans Hals-Museum, de Stads schouwburg, het orgel in de Groote Kerk, de meesterwerken van oude bouwkunst, de 1-Iout en de plantsoe nen, het Hanrlemsch Muziekkorps. ,Ncen," zeggen B. en W., en schud- dén, bij wijze van gelukwensch. hun rechter- met hun linkerhand, „neen. men kun niet zeggen dat Haarlem liaar taak ten opzichte van de kunst verwaarloost." Maar na deze glorieuse opsomming komt het bezwaar F. ii toch ontbreekt er no iet s. t w. e en e goede coi c e i t z a a 1. Waarschijnlijk is deze volzin niet precies zoo bedoeld, ik vermoed, dat men heeft willen zeggen.: „er ont breekt een concertzaal, waarin het Paleisorgel van Cavaljé Coll geplaatst kan worden". Immers, uil de vo.- geude volzinnen blijkt duidelijk, dat IJ. en W. .geen ander arj^iment voor hun critiek op de concertzaal der So ciëteit Voreeniging kunnen vinden, dan dit de plaatsing van het orgel in die zual is mislukt. Ik geef toe, dat het jammer is. Het orgel is stellig 't mooiste concertorgel in Nederland en zou zeer goed heb ben kunnen dienen voor uitvoeringen van Toonkunst. Bach had daar min der belang bij. Als ik goed ben inge licht, is Mengelberg niet eens voor stander van de plaatsing van 't or gel in onze concertzaal. Natuurlijk zou het orgel ook andere concerten, oratoria en uitvoer ngen van gewijde muziek kunnen opluis teren. Zün waarde en beteekenis wil ik dus volstrekt niet verkleinen, maar geven niemand het recht, nu te zeg gen dal d,e concertzaal van ue Socië teit niet, voldoet aan de eischen, wel ke men aan een goede concertzaal kun stellen. Ze moet alleen wat opge knapt worden, dat is waar; «oor de crisis is dat uitgesteld, maar dit is ook alles wat aan de zaal verweten mag worden. De acoustiek, wij zeiden het al, is voortreffelijk, evenals ue ligging, de grootte voldoende. Alleen de Bach- verecniging vindt er ruimte te weinig en is daardoor genoodzaakt r-ieuwe aspirant-leuen op een wachtlijst te plaatsen. Voor alle andere vereent gingen is de zaal groot genoeg en waren er later meer zitplaatsen noo- dig, dan zouden die te krijgen zijn üoor het aanbrengen van een galerij aan de noordzijde. Ruimte is dus geen argument En de gemeente bouwt toch zeker geen concertzaal voor de Baehvereeniging alleen! Is clan misschien de zaa.l te vaak bezel? Stooten vereenigingen, die haar willen huren, te vaak het hoofd? Ook dat niet. Op Zaterdag- en Zondag avond is de zaal bijna altijd bezet en wel, om liet zacht te zeggen, niet al toos voor „de kunst die veredelt en opheft" voor haar blijven neg tal van weekdagen over, waarop het be stuur de zaal graag verhuren zou. Ook hierin ligt dus geen reden tot het slichten van een nieuwe concert zaal. En evenmin in het mislukken van de órgelplannen. Indertijd hebben wij er op gewezen, dat deze zaak ver keerd is aangepakt. Men heeft de obli gatiehouders, wier medewerking on tijdig gevraagd werd, schuw gemaakt door een groote geheimzinnigheid ïn acht te nemen. Was het plan flinkweg en ronduit eerst aan de leden voor gesteld, dan zouden de obligatiehou ders (hadden de leden toegestemdi hunne medewerking niet hebben ge weigerd, nu liep hel een en het ander samen mis. Het is misschien nog niet te laat, om het anders aan te vatten. Komt er dan nog geld tekort, hetzij oiq aan de obligatiehouders hun vol len eisch te geren, of om de kostbare veruouwing mogelijk te maken, dau zou steun van gemeentewege zeer welkom zijn en kan de gemeente het ideaal, dat B. en W. zoo na aan 't hart schijnt te liggen een concert zaal m e t het vermaarde orgel berei ken niet tien procent misschien van de som, die een geheel nieuw concert gebouw kosten zou. Ik overdrijf toch niet, wanneer ik die som schat op een millioen. Meer dan een ton aan rente pn aflossing zou daarvoor MOn.ug zijn. Wil men een dergelijk bedrag oalen uit de verhuring van de concertzaal, die zooals wij zagen, vaak leeg staat? Cf vorden er groote sommen ver wacht van de verhuring van verga derlokalen tegen een rijksdaalder o' drie gulden per avond? Het gebouw zou een ontzaglijk ver !-'es opleveren. Bestond er niets van dien aard, dan zou de burgerij zich Jat kunnen getroosten, maar zoo is de toestand niet. De concertzaal van de Sociëteit Vereeniging voldoet aan de behoefte. Kreeg zij concurrentie, dan zouden hare ontvangsten snel verminderen en dus aan den eenen kant geschapen zijn een dure gemeen telijke onderneming, terwijl de par ticuliere, aan de andere zijde, ver oordeeld zou zijn tot een teringachtig bestaan. Onze burgemeester en twee jonge wethouders kennen natuurlijk, de ge schiedenis van de Soc. Vereeniging en het Brongebouw met Laait ik die even ophalen, zij is ook voor de nieu we plannen zeer leerzaam. De Socië teit was oud, een boerenherberg werd algemeen gezegd. Een groote obl.ga- tteleening werd uitgeschreven en een nieuw, modern gebouw gesticht. Groot was des>tijds het aantal leden, 't Scheen, of de Sociëteit een gouden toekomst tegemoet ging. Toen werd aan den anderen kant van de stad liet Brongebouw ge sticht. Op hoop van badgasten, maar toch ook vopr ontspanning van de eigen ingezetenen. En tal van leden der Sociëteit, die de societeltszaJen nooit bezochten, maar alleen kwaaien voor de concerten ïn den tuin, gingen over naar hei Brongebouw met het mooie park. Een periode van malai se voor beid© instellingen volgde. Beide zijn nog in leven. Maar een in stelling. die e'k jaar het verlies ge troost bijschrijft en at jaren noodza kelijk geschilderd moest worden, kon niet neeten te bloeien, evenmin als een andere, die de rentebetaling van haar obligaties gehalveerd en dé aflossing opgeschort, heeft. Zoo is, in zeer korte woorden, de geschiedenis van de Soc. Vereeni ging en het Brongebouw. Gaat de Baad nu een gemeentelijk concertge bouw stichten, dan maakt zh dt, Soc. Vereeniging. die in de laatst* jaren tot een begin van bloei schijnt te komen, opnieuw noodlijdend en >ticht een derde instelling, die zich zelf niet bedruipen kan; weliswaar zal het de derde niet aan bdfioorlijk onderhoud ontbreken, want de be lastingbetalers zijn er goed voor Misschien kom ik hier op een ouderwetsch standpunt. Er worden zulke enorme sommen uitgegeven, dait nauwelijks meer aan belasting betalers gedacht schijnt te worden. Ik geef toe dat die sommen er zijn moeten, onvermijdelijke uitgaven ra ken. Maar als door de gewoonte om geld uit te geven, fantastische plan nen voor o n n o o d i g e ge bouwen doet ontstaan, dan mag er toch herinnerd! worden aan den belastingbetaler, die al zooveel op te brengen heeft. Of zijn B. en \V. soms betouverd door het feit, dat de nieuwe schouw burg over dezen door griep en gebrek goede stukken ongunstigen win ter, een batig saldo heeft opgeleverd9 Dan wil ik er aan herinneren, dat dit gebouw geschonken is, terwijl voor liet gemeentelijk Concertgebouw rente, en aflossing zal moeten wor den betaald van den eersten tot den laatsten cent, gezwegen nog an de hooge kosten van exploitatie. Ik weet wel, dat de oude schouw burg aan den Jansweg nog reden van bestaan heeft. Maar het theater bezoek is elastischer, dan dat aan een groote concertzaal, die alleen bruik baar is, wanneer op een talrijk pu bliek gerekend kan worden. Met 4UÜ personen is het in onze beide schouw Durgen al'redelijk gezellig, voor de concertzaal is het dubbele noodig. Voor die van de gemeente, die zeker grooter zal moeten zijn dan de be staande, komt men met dat cijfer nog niet eens toe. Toen de nog altijd onbekende ge ver den schouwburg schonk, vroegen vele bedillers: „waarom besteedt hij' het geld niet liever voor een zieken huis.' voor een leeszaal?" Die vraag was ongepast. Een schenker mag toch zelf uitmaken wat hij schenkt. Hier is het gansch anders. Uit de gemeentekas, dat wil zeggen uit aller beurs, zou een groote som geput worden voor een overbodig gebouw. Nu is de vraag van pas: „Waar staat de Openbare Leeszaal? Waar staat het broodnoodige Gasthuis?" Ze staan nog niet eens op papier. Zouden we dan niet liever daaraan ons geld besteden? De quaestie van het orgel kan in bovenvermelden geest veel oeter en goedkooper worden opgelost. En vindt de Raad het noodig, een eenvoudig vergadergebouw te zetten, dan kan dat heehvat eenvoudiger, dan een concertgebouw ooit zal we zen. Trouwens, zijn wij daar al aan toe? Uit ervaring weet ik, dat de ver gaderruimte schaars is. Maar wie goed zoekt vindt altijd nog wol een gaatje. Was de nood zoo hoog als B. en W. mecnen, dan zou een handig koffiehuishouder daarin wel heb ben voorzien. Om al deze redenen hoop ik, dat B. en W. dit voorstel zullen uitrekken of, anders, dat de Raad het verwer pen zal. Het hedendaagsch gemeen tebestuur mag niet karig maar moet wel zuinig wezen. Dit voorstel is dat niet, omdat het overbodige verlangd wordt. J. C. P. De Duitsche regeering lieeit thans wel wat laat bij de Fransche haar leedwezen betuigd over het ver moorden van een Fraosch onderoffi cier te Berlijn op Vrijdagnacht. De Fransche rogeerin^ is daarmee evenwel niet voldaan, zij eischt be straffing van de schuldigen aan den moord op den Franschman oen boete van een millioen franken en een schadeloosstelling van honderdduizend franken aan de betrekkingen van 't slachtoffer. Wilson en Poincaré. Do twee presidenten der groote re publieken! Wilson heeft Maandag op den dag der groote vredesfeesten te Parijs, aan Poincaré een telegram gezon den waarin hij verklaarde: „Op dezen dag, die de verbreking herdenkt van de ketenen, welke Frankrijk vroeger aan een onduld bare dienstbaarheid bonden, richt ik tot het Fransche volk de hartelijke en broederlijke groeten van het volk der Vor. Staten én geef ik uiting aan de vreugde welke het vervult., hel voorrecht te hebben gehad met Frank rijk te zijn verhonden bij de bevrij ding der wereld". Poincaré antwoordde: „Wij hebben bij hun doortocht cn- der den Are de Triomphe de schitte rende Amerikaanse! ie troepen toege juicht, die met de Fransche cgers hebben samengewerkt bij de bevrij ding van de wereld en de bevestiging van den vrede. Onze beide volken zul len meer dan ooit vereenigd blijven door de herinnering aan dit groote werk van rechtvaardigheid en vrij heid". De blokkade van Duitschland is nu door alle geallieerden opgeheven. Alleen zijn enkele beperkende bepa lingen voor invoer gemaakt. Amerika stelde deze b.v. voor den invoer van suiker, tarwe, verfstoffen, potasch, kruiden en chemicaliën. De hervatting van de handelsbe trekkingen met Hongarije zal door ae geallieerden niet worden toegestaau vóór dat dit land den vrede Jieeft gc- teskend en nakomt. Het door ue Boisjewiki bestuurde gedeelte van Rusland zal in den ban blijven tot dat er een duurzame re geering gevestigd is. Nu wordt evenwel uit Parijs ge seind: „De opperste raad heeft over de quaestie betreffende de blokkade van Rusland beraadslaagd en de mcc- nirifr geuit, dat de econumische dwangmaatregelen ten opziciite van Rusland de kans loopen denkbeeldig te worden, nu de blokkade van Duitschland is opgeheven, omdat het onmogelijk zou zijn den weder-uit- voer van Duitschland naai- Rusland te controleeren. Dientengevolge zou net feit om den onderdanen der en- rentelanden het rechtsti eeksclie ver neer met Rusland te verbieden tot Lenig resu.taat hebben een economi sche toenadering van Rusland met Duitschland. Een besiuit werd echter nog niet genomen". Denkt men er dus in Entente-krin gen over ook de blokkade van Rus land op te heffen? De „Daily Telegraph"' bericht, dat volgende week in het Engelse lie Lm gerhuis de discussies over hot vredes verdrag zullen plaats hebben en dal de premier aan hel dabat zal deelne men. Twee leden, nl. Bo.ttom)ey en Claude Lowther, zijn ontevreden over de artikelen betreffende de scJia- deioÖsstellingen. Ze hebben een amen dement, inhoudende, dat het Huis, erkennende do onvermoeide pogingen van den eersten minister om een rechtvaardigen, eervollen vrede tot stand te brengen en volkomen begrij pende de moeilijkheden waar onder zulks geschied is, zijn leedwezen uitspreekt over het feit dat het vredesverdrag niet aan Duitschland do besliste en verbinden de verplichting heeft opgelegd om Engeland volledig schadeloos te stel len voor het geldelijk verlies door den oorlog veroorzaakt. Gemeld wordt, dat zich bij' het op stellen van 't vredesverdrag voor Bulgarije zooveel moeilijkheden voor doen, dat al zeker is, dat de aanbie ding aan de Bulgaarsche vredesdele- gatie op 25 Juli niet zal kunnen plaats hebben. In Italië is 't al.eenigen tijd onrus tig. Er kwamen ernstige levensmid- delenonlustcn voor. De Italiaansche gezant in Amerika die pas een reis in zijn vaderland gemaakt heeft, verklaarde evenwel aan een journalist, dat hij er weinig gevaar inziet, dat hel Bolsjewisme in Italië terrein zal winnen, tenzij de schaarschle aan voedsel nog nijpen der wordt. Italië zal tot het normale leven terugkeeren zoodra de arbei ders zich weer naar hun werk zul len begeven. De Spaunsche regeering Ls afge treden, tengevolge van een stemming der Kamer betreffende de verkiezings misbruiken. Maura zal heden den Koning zijn ontslag indienen, wanneer deze uit Santander zal zijn teruggekeerd. De staking, van 21 Juli wordt in Frankrijk en Itallè met kracht voor bereid. Er wordt evenwel verklaard, dat reeds zeker is, dat een deel van 't spoorwegpersoneel in Frankrijk niet zal staken, zoodat het geheele treinverkeer dien dag niet komt, stil te staan. De Engelscho arbeiders zullen op dien dag wol meetings houden maai niet staken. De „Freilieit" publiceert een oproep van het bestuur der onafhankelijke sociaal-democratisciie partij in Duitschland, tot het revolutionair proletariaat van Duitschland gericht, zich bij de protestbeweging van het wareldproletariaat op 21 Juli aan te sluiten en in vergaderingen te de- inonstrearen voor de internationale solidariteit en voor den gemeen scha,ppel ij ken strijd van het gansche proletariaat ter verovering van de politieke socialistische bevrijding der volkeren. Verspreid nieuws E STAKING LER ZEELIEDEN TE NEW-YORK. Uit New-York wordt geseind: De bemanningen van een twaalftal buitenlandscbe sche pen, waaronder een Britsch schip, alsmede Nederlanasche en Skan- dinavische schepen, zijn in staking gegaan, niet uit sympathie voor de slakende Amerikaansche zeelieden, doch voor den eisch tot gelijkstelling van alle loonen voor de groote zee vaart. Door de verschillende stakingen worden in de haven van Ne w-Y o r k 4 0 0 chepen vastgehouden. En. dab nu de blokkade-bepalingen as zijn opgeheven l PER VLIEGTUIG NAAR DE KAAP. Generaal Roves heeft te New- York meegedeeld dat het Frgelscne departement voor luchtvaart spoedig een nieuwe reuzen luchtschip 4 maai zoo groot als de R 34 door Egypte naar de Kaap v.v. zal sturen. Het zal korte dagreizen maken langs de Nijl over de groote meren, den Zam bezi en den Congo. Het luchtschip zal 8 millioen kubieke voet meten en in staat zijn 15000 mijl af te leggen. BRITSCKE PROPAGANDA IN DEN'VREEMDE. In de begroo tingscommissie uit het Engelsclie La gerhuis deelde li arm worth hij de discussie inzake de Britsche propa iganda in het buitenland mede, dat een voorstel was ingekomen om ver tegenwoordigers te zenden naar de belangrijkste vreemde landen, waar onder Nederland en Skandinavie. ten einde inlichtingen te verstrek ken omtrent de oD6nbare meening in die landen en de stappen. die gedaan zouden kunnen worden om vijande lijke invloeden tegen te gaan. WEG MET TITELS. Uit Wei- mar wordt geseind Bij de behande ling van art. 108 van het grondwets ontwerp is een overeenstemming in dien zin bereikt dat voorrechten of oordeelen van geboorte of stand ver dwijnen. De adellijke titels gelden slechts als deel van den naam en rao- niet meer verleend worden. De academische graden vallen hier niet onder. Orden en éereteekeus mogen door den staat niet verleend werden. Geen Duitscher mag van een buiten- laridsche regoering een titel of een orde aannemen. HET BEZOEK VAN POINCARé AAN BELGlë. Het programma van het bezoek, dat president Poin caré aan België zul brengen, is thans officieel vastgesteld 21 Juli Aankomst te Brussel, uur 's namiddags. Galamaaltiid ten paleize. 22 Juli Wapenschouw ontvangst door Kamer en Senaatreceptie Fransche kolonie bezoek Fransche schoolontvangst stadhuis. 23 Juli Bezoek Gent, Mechelcn en uitwerpen. 24 JuliBezoek Luik. DE FRANSCHE SOC. PARTIJ EN HET VREDESVERDRAG. De Nat. Raad van de soc. partij heeft zooals we reeds in 'r kort meldden een zitting van twee dagen de bepalingen van het vredesverdrag on derzocht. De op den vrede van Ver sailles geoefend© critiek is reeds her haaldelijk in de soc. pers tot uiting gekomen en kan als volgt worden samengevat: tegenspraak van het verdrag mot Wilson's program; ge heime besprekingen; vaststelling buiten het_ volk om; onvoldoendheid van het Volkerenbondsverdrag; hef ontbreken van elke wereld-economi sche regeling. B'ij het debat werd erop gewezen, dat twee stroomingen hebben ■ezelen bij de redactie van het lrag, n.l. eenerzijds de wensch om aan de Enlente-mogendheden de op permacht te geven, anderzijds het doen van concessies aan het ideaal an Wilson. Een der sprekers betoogde, dat, indien de oorlogsonkosten voor alle oorlogvoerenden van de Entente ge schat worden op 750 milliard, terwijl het Duitsche vermogen volgens de gunstigste schattingen nog geen 400 milliard haalt, degenen, die gezegd hebben dat Duitschland zal betalen, domooren of misdadigers zijn. Be treurd werd. dat de protectionisti sche geest, welke heerscht, niet te vereenigen is met een politiek van financieele solidariteit. Sembat bleek van oordeel, dat de Volkenbond den vrede niet zal ver zekeren, maar Renandel ziet er een kiem in, welke tot ontwikkeling kan worden gebracht. Longuet acht het verdrag voor Frankrijk heilloos, omdat het zal leiden tot de Balkanisatie van Euro- waar de onderdrukte volken thans als onderdrukkers optreden. Zijn politiek, zoo verzekerde Lon- guet verder, zal zuiver Fransch blij ven, terwijl hij den imperialistischen vrede afwijst. Ingkels, afgevaardigde van het Noorder departement, is een der wei nige voorstanders van ratificatie en schetste de gevaren van een verwer king, terwijl hij de ellende schil ferde van de bevolking der bezette gebieden. Albert Thomas wilde ratificeeren ._n een ernstlgen en juridischen grondslag te geven aan den Volken bond. Hij wees er op, dat ook thans weer de partij verdeeld is in hen, die hervormingen, zelfs onvolledige, aanvaarden en degenen, die bij voor baat al alles veroordeelen wat van de :ijde der kapitalistische bourgeoisie komt. hartstochtelijke debatten werd gestemd. Van de 1986 gedelegeerden verklaarden zich 1420 voor weigering der ratificatie, o.w. de vertegenwoor- "igers der Elzas-Lotharingsche socia listen. De partij heeft dus, schrijft Cachin in de „Humanité" haar vrijheid van handelen zich voorbehouden voor het werk der revisie. De correspondent van 't Alg. Han delsblad seint: De dag van Maandag was een on beschrijfelijke triumf voor de solda ten van Frankrijk, die luide werden toegejuicht door het Fransche volk, dat zoo opgewonden was door dank baarheid en trots, dal allen htm po litieke grieven en eischen en hun soc. en revolutionaire leerstellingen •ergaten en zich geheel en al over gaven aan hun liefde voor het ge redde vaderland en voor de redders. De „Humanité" constateert met bitterheid deze houding van de volks menigte, „waann alle klassen zich verbroederd hebben ïn een opperste vreugde." Een week voor de alge- meene staking, twijfelt het soc. or- aan aan de toekomst van menschen, Lie de Marseillaise kunnen vergeten voor het overwinningsfeest. rijkste bedrijven aan den gang te houden is niet verwezenlijkt. In verechillende straten is het van de zijde der stakers tot gewelddadig heden gekomen. De winkeliers wer den gedwongen hun zaken te sluiten, werkwilligen aangespoord en zjlfs genoodzaakt Jiun bedrijven te vur.o- ten. Ook het verkeer in ue haven ligt volkomen stil. Dc schepen met levens middelen kunnen niet gelost worden en er kunnen geen schepen uitvaren. HET INCIDENT TE KOPENHA GEN. In het bericht uit Kopen hagen in" het vorig nummer, waarin melding wordt gemaakt van het ver scheuren eener Fransche vlag, wordt gesproken van een Noorsck officier, uie deze daad zou hebben gepleegd. Het was evenwel een Noorsck onderofficier, die eten Fran- schen matrozen hun vlag ontrukte en deze verscheurde Dat maakt de zaak zeker wel anders. Ruzies onder paseagieerende zeelie den komen immers wel meer voor. En vermoedelijk zal men aan dit incident dan ook geen hoogere beteekenis be hoeven toe te kennen. NIEUWE ONLUSTEN JIN BEIEREN? Volgens een bericht van De Vorwarts loopen in Beieren geruchten, dat de communisten een nieuwe ..Putsch" voorbereiden en dat het einde van de receering-Hoff- 3 is te wachten. SCHEEPSRAMP. De Ameri kaansche mijnveger ..Richard Buck- 'tey' is in de Noordzee vernield ten gevolge van de ontploffing van een mijn. Er zijn één officier en zes man omgekomen; twee officieren zijn ge kwetst. stadsnieuws STAKING TE STETTIN. Woensdag zijn de arbeiders in alle fabrieken te Stettin in 6taking ge treden. De trains rijden niet. Gasfa briek, electrische centrale en water leiding zün gesloten Nader worc.t gemeld: De verwachting, dat het don troe pen gelukken zou door beschermings maatregelen den dienst in de belang TENT. HAARL. HUISH.- EN INDUS TRIESCHOOL. Men schrijft ons: „Nu eindelijk de vurig verlangde vrede te Versailles tot stand is ge komen, treft het ons, Nederlanders, steeds meer en meer, dat het onze Regeering, ondanks groote moeilijk heden gelukt is, onze neutraliteit te bewaren. Groote dankbaarheid ver vult ons bij die gedachte, larigza- merhand vergeten wij de ontberin gen. die wij gedurende den „Grooten Oorlog" geleden hebben; wij zien handel en nijverheid weer opleven; artikelen, welker prijzen buitenge woon gestegen of die in 't geheel niet verkrijgbaar waren, komen op nieuw onder ons bereik. Het leven keert zachtjes aan in zijn oude banen terug, herneemt zijn dagelijkschen loop. Het is om deze redenen, dat het bestuur der Huis houd- en Industrieschool, alhier, be sloten heeft tot het houden eener ten toonstelling van het werk der leer lingen, welke wegens gebrek aan materiaal, in de laatste vijf jaren, niet kon plaats hebben. Wel zal deze den st-mpei van haar tijd dragen; het aantal te bezichtigen voorwerpen is kleiner dan in vorige jaren; de stof fen, waarvan zij vervaardigd zijn, kunnen niet uitmunten door haar kwaliteiten, de garneering moest zoo eenvoudig mogelijk zijn, maar toch zullen vele belangstellenden zich oen wandeling naar de Scbneevoogtstraat niet beklagen, wanneer zij zien, wat, niettegenstaande de tijdsomstandig heden, is tot stand gebracht, zoowel op het gebied van het huishoud- als op dat van het industrieonderwijs. Op deze school toch geldt boven alles de leus: „Elck wat wils". Naar gelang der opleidingscursus sen, welke zij volgen, ontvangen de leerlingen ondenncht m alle moge lijke huishoudelijke bezigheden, in koken, in behandeling der wasch, in lingerie- en costuumnaaien, alsmede in de vakken, die daarmede in tiet nauwste verband staan, o.a. in teo- kenen en algemeone ontwikkeling. Afzonderlijke cursussen worden go- geven voor de examens in nuttige en fraaie handwerken. De tentoonstel ling beoogt aan belangstellenden een kijkje te geven van de resultaten der verschillende opleidingen. Wat het huishoudelijke gedeelte betreft is er keur in overvloed, van de „gepoet ste" voorwerpen af tot de keurig ge schikte theetafel toe. terwijl de ge pakte koffer u e?n aangenaam visioen voorspiegelt van prettige vacantiedn- gen in boscli of aan zee doorge bracht of door te brengen. Op de strijkzaal ziet men helder gewasschen, fraai gevouwen en keu rig gestreken lijf- cn huishoudgoed en een blik in de lingerieklassen toont wat r,de vlijtige en bekwame hand" vermag bij het vervaardigen van al lerlei artikelen voor persoonlijk go bruik en voor moeders linnenkast. In de drie cosLuumklassen bewon dert men zeker de talrijke kinderjur ken, jongenspakjes, blouses, rokken - costuums, peignoirs, gekleede japon nen en mantels, vooral als medego- Feuilleton UIT HET LEVEN VAN GEOFFREY GILL, Detective door IVANS. 44) W e zijn er toch nog nietT ant woordde ik. Omtrent de wijze, waarop Bola Keiler vanmiddag op trad, behooren ook 'n paar vragen in onzen catalogus 1 G. G. nam inij het papier uit de handen. Ben je vergeten, Willy, hoe het opschrift luidt? „Catalogus van vast staande, onverklaarde feiten", enz. Onverklaarde feiten, m'n jongen! Alles wat Béla Keiler deed en zeide ts echter volkomen te verklaren! Maar ik begrijp niet Het is jammer, Willy, dat je met begrijpt - zei G. G. Maar je zult mij toestemmen, dat deze Cata- '°f5i ,in de eerste plaats, voor mijn gebruik bostemd is. En daarom be- aooren er niet in thuis de punten, die k wél begrijpl HOOFDSTUK XIX. Gedaante-verwisseling. Den volgenden ochtend, even na 7 uur, toen Maud en ik in de eetkamer kwamen, vonden we op de tafel een briefje liggen van majoor Curtis. Hoewel wij afgesproken hebben, mei het lokaaltreintje van 9 uur van Kisfalva naar Zsolna en vandaar met den sneltrein naar Budapest te vér- trekken aldus schreef hij, dwin gen de omstandigheden mij, reeds het lokaaltje van 7 uur te nomen. Als ge dezen ontvangt, ben ik dus reeds onder weg. Ik zeg u hartelijk vaarwel! Misschien zullen wij elkan der niet weerzien. In dat geval ont vangt ge bericht omtrent mij door bemiddeling van onzen gemeenschap pelijk en vriend Geoffrey. Daaronder, met 'n vette streep, de handteekening: „Curtis". Maud en ik begrepen niet, waar om wij de reis niet met hem maken konden, maar wij lachten om zijn briefje, waarin hij zijn geliefkoosde methode volgde en den persoon van G. G. streng van dien van majoor Curtis gescheiden hield. Reeds den vorigen avond hadden wij afscheid van den Graat genomen. Deze was zeer vriendelijk .?n zelfs eenigszins bewogen geweest. Hij ver zocht ons, niet naar Holland terug te lceeren, vóórdat wij hem op Vörös- hegy vaarwel hadden komen zeggen, waaneer tenminste niet- cn hij zweeg, met een wat moedeloos ge baar. Vrienden in den nood zijn méér dan vrienden, het zijn broe ders en zusters! voegde hij er, met een buiging aan Maud's adres, aan toe. In de eetzaal vonden wij (vroeg omdat wij vroeg waren) Ilonka Kei ler. Zij was stil en bleek, als steeds in de laatste dagen. Haar vader was bij zij'n zieke vrouw gebleven en liet zich verontschuldigen. Pista zou ons naar Kisfalva rijden en ons aan het station helpen met onzen koffer. Toen hot rijtuig voorkwam, drukte ik het meisje de hand, en mijn vrouw die een groote sympathie voor haar had opgevat, gaf haar een paar har telijke kussen. Dat was meer l'h- gaisch of Hoilandsch dan Hongaursch! Ilonka kon naar tranen met weer houden, en toen wij haar het laatst zagen, stond zij aan den ingang van de deur en wischte zich de oogen af. Een oogenbiik later reëlen wij over de slotbrug en waren cp v.-pg naar Kisfalva. Het was een heerlijke morgen: een groote tegenstelling met dien sombe ren regenachiigen namiddag, toen wij naar Vöröshegy gekomen waren. Maar onze harten waren geheel wat zwaarder dan toen! En toen wij de plaats passeerden, waar wij onder den boom gewacht hadden op de te rugkomst van Pista met de paarden c-n waar de zevende kilometerpaal stond, kon ik een zucht niet weer houden. denkende aan de tegenstel ling van toen en nu! Wij waren juist op tijd voor den lokaal trein en bleken de eenige pas sagiers te zijn, die te Kisfalva inste gen. Een korte rit bracht ons naar Zsolna, waar wij moesten overstap pen in den uit het Noorden komen den sneltrein. Deze kwam binnenrij den juist op liet oogenblik, waarop wij uit ons lokaaltje stegen. Beide treinen stonden naast elkander, zoo dat wij om zoo te zeggen van «en. eenen in den anderen stappen kon den. De sneltrein bleef nog cenigen t staan; er moest gewacht worden op een trein uit Weenen. Wij zaten ai- leen in den coupé, tegenover r -kan der aan het rechter portier, en had den het vrije uitzicht op het station, dat door drie of vier paar rails ge scheiden was van de plaats, waar onze trein stond. Kijk eens even, Willy, daar ginds, juist voor den ingang van de restauratic! zeide Maud opeens. Is dat niet die jonge inspecteur, dien wij op Vöröshegy gehad hebben? Hoe was zijn naam' ook al weer? Inspecteur Fekete'? vroeg ik, terwijl mijn blik dien van mijn vrouw volgde. Ja werkelijk, hij is het vervolgde ik, toen ik den mij aange wezen man in het oog kreeg. Hij schijnt iemand te zoeken' Kijk, nu komt hij op onzen trein toe! Ik boog mij uit het portier en zag, dat Inspecteur Fekete langzaam langs den trein liep en in sommige coupe s naar binnen keek. Het duurde niet lang, of hij kreeg mij in het oog. Ik groette, maar tot mijn verbazing gaf hij geen toeken, dat hij mij herken de. Vlak vóór onzen coupé gekomen, bleef hij staan, met den rug naar ons toegekeerd. Ik was op het punt, hem op den schouder te kloppen, toen hij plotseling iets zeide, hoewel er niemand in de nabijheid stond. Dat was zonderling! 'n Politie-be- ambte, die alleenspraken hield! Wat zeide hij, in 's hemelsnaam? Op dit oogenblik bereikten ons, zacht maar heel duidelijk, de woor den: Kunt u mij verstaan? Spreek met, luister alleen! Na een oogenblik stilte sprak hij opnieuw, steeds me: den rug naar ons toege keerd. Uw vriend Gill is in den trein. Wisselt geen woord met hem, noch op de reis noch bij aankomst. Doet alsof u hem niet kent. Ik zeg u dit uit zijn naam. Inspecteur Fekete wandelde lang zaam verder langs don trein en, uit het portier kijkende, zag ik hem nog twee of drie keer stilstaan, zooals Jiij dat voor onzen coupé gedaan had. Daarna verloor ik hem uit het oog. Maud en ik waren het er over eens, dat de boodschap, die ons cp zoo ge heimzinnige wijze was overgebracht, er op wees, dat er zich weer nieuwe verwikkelingen hadden voorgedaan; niaar wij konden natuurlijk met vermoeden, van welken aard die wa ren. Als gewoonlijk, wanneer G. G. verkoos geheimzinnig te worden, kon- den wij niet audero doen dan af wachten zij het ook dat rustig af wachten moeilijk was. Want, hoewel ik van nature nuchter ben ik meen dat ik den lezer daaromtrent reeds heb ingelicht kan ik toch, onder zeef bijzondere omstandigheden, wel eons ongeduldig worden. De rit van Zsolna tot Budapest duurt ongeveer 5 uur. Wij bestelden twee couverts voor bet middageten in den restauratiewagen, en precies om 12 uur namen wij plaats aan een klein tafeltje voor twee personen. Het .was druk, zoodat alle tafeltjes weldra bezet waren, behalve het uiterste aan onze zijde van het rij tuig. Juist was de soep opgediend, toen G. G. binnen kwam, thans in zijn werkelijke gestalte. Hoewel zijn blik een oogenblik op ons rustte, ver trok geen spier van zijn gozk-ht cn hij nam platils aan het leege tafel tje, waaraan toen nog één plaats open bleef. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5