deeltf wordt, dat de versieringen de-' zer kleedmgstukken door de meisjes zelve zijn ontworpen en uitgevoerd. Het teekenonderwijs sluit zicli daar door geheel aan bij het eigenlijke vakwerk en tevens bereikt men daar mede het voornaamste doel van dit pnderwijs; n.l. het in zich opnemen en later uit het hoofd kunnen weergeven ,van verschillende voorkomende vor men. Behalve tal van voorwerpen .van nut en smaak, zullen zeiter de •kleedingstukken uit oude vervaar digd de aandacht vragen, evenals hei verstel-, stop- en maaswerk, in hoofd zaak gemaakt door 10- tot 14-jarige meisjes uit de volksklasse, welke óf des daags of 's avonds van 5—7 uur onderricht ontvangen, dat met de praktijk van 't leven rekening houdt. Oudere meisjes, waaronder vele, die in betrekking zijn, volgen des avonds van 714—9% uur lessen, waarin zij netjes loeren verstellen, zoowel met de liand als met de machine, terwijl op dienzelfden tijd gelegenheid gegeven wordt tot het leeren knippen én naaien van lijfgoed. Door het houden dozer tentoonstel ling wordt getracht aan belangstel lenden eendg denkbeeld te geven van de werkzaamheden, welke de leerlin gen, die deze inrichting van onder wijs bezoeken, verrichten, en die alle het doel hebben de vrouwelijke jeugd op te leiden tot nuttige leden der maatschappij. Aan een druk bezoek aan de ten toonstelling zal liet dan zeker ook niet ontbreken, niet alleen van ou ders en opvoeders, maar van allen, die belangstellen in de ontwikkeling en de toekomst onzer meisjes". Wij waren Woensdagmiddag al vast eens een kijkje op de tentoon stelling en kunnen bet bovenstaande volkomen beamen. Wij kregen den indruk dat er niets is wat de aan staande huisvrouw, hulp in de huis houding of dienstbode moet weten en kennen of zij kan het op de Huis houd- on Industrieschool leeren, zelfs het pakken van eon koffer en het ma.ken van een pakje. Vermelden wij nog, dat een der lo kalen van de school door leerlingen ais theesalon" is ingericht, zoodat bezoeksters en bezookers niet ver plicht zijn al maar door te blijven „drentelen" langs het vele dat de tentoonstelling biedt maai- zich ook eens eenigen tijd kunnen verpoozen. Gaarne wekken wij tot een da-uk bezoek aan de tentoonstelling op. PROVINCIALE STATEN. (Vervolg tweede dag.) Aan de orde is het pensioenregle ment met bet amendement-v. Rooyen, om den 65-jarigen pensioengerechtig den leeftijd te verlagen tot 60 jaar. De heer Pothuis keurt het af, dat het amendement verder gaat, dan de georganiseerde arbeiders zelf vra gen. Het ingediende Pensioen-regie ment is het beste in het land. Het amendement komt hierop neer, dat men personeel, dat lichten arbeid verricht, vijf jaar vroeger naar huis stuurt met driekwart van het loon. Óp die wijze gaat de democratie over de practijk heen. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Bro.mmert, dat de sociaul-demokraten, nu zij voor een moeilijke beslissing worden geplaatst, door aanhouding de moeilijkheid wil len verschuiven, protesteerde de heer D ii v s, opmerkende, dat de Commu nisten niets hebben gedaan om de voordracht te verbeteren, waarop de heeren Brommert en C e t o n meedeelden, dat zij van meoning wa ren, dat het desbetreffende voorstel- Thomassen niet vervallen was. De heer C e t o n diende daarop een amendement in om het pensioen niet te doen zijn twee-derde van het loon, doch te doen bestaan uit bet volle loon. De heer D u y s verdedigde de verlaging van den pensioengerechtig den leeftijd, evenals de heer Den' Hartogh, die als vrij-liberaal en medicus, een pensioen op 60-jarigen- leeftijd wenschelijlc achtte. Mr. B o mans bestreed het voorstel-Van Rooyen, omdat z. i. het personeel in overheidsdienst het niet zoo zwaar heeft, als in de vrije industrie. De invoering van den 8-urigen arbeids dag maakt dat de soliditeit langer zal duren dan thans. En zoolang men valide is, moet men werken. Bij stemming over het amendement- Van Rooyen (pensioengereentigden leeftijd op 60-jarigen leeftijd voor de groep die Gedep. Staten op 65-jnrigen leeftijd willen pensionneeren) werd dit aangenomen met 29 tegen 25 stem men. Het amendement-Ceton (pension ge lijk aan loon) werd gesteld in handen van Gedep. Staten om prae-advies. Aangenomen wordt nu de wijziging van het pensioenreglement, de daar bij komende tabel en het reglement op het pensioenfonds voor de ambten a- renen en hun weduwen en weezen. Aan de orde is daarna het voor stel tot het toekennen van een uilkee- rjng in eens aan provinciale ambtena ren. De heeren Duys en Brom mert verklaarden deze voorstellen voor lapmiddelen, die zij alleen aan vaarden, zoolang de Regeering geefi andere maatregelen neemt en maar voortgaat om reederijen vele millioe- nen winst te laten maken, waardoor de levensmiddelen steeds duurder blij ven worden. Handhaaft de Regeering die houding, dan zullen de arbeiders en ambtenaren telkens weer moeten komen om loonsverhooging. De heer Brommert verdedigt een voor stel, om het minimum-loon te stellen op f 30.— per week, 't geen door den heer B o m a n s bestreden wordt, daar het hier geldt een ujtkeering voor schoeisel en kleeding en geen loon. Wordt het amendement Brom mcrl aangenomen, dan zit men in de toekomst vast aan een loon van ƒ30 voor ongeschoolde werkkrachten. De heer Bomans verdedigde voort-s een amendement, om een kinderbijslag van f 40 per kind te geven. De heer Gerhard (Ged. Staten) bestrijdt de verschillende amendemen ten. Ten opzichte van het umende ment-Bomans merkt hij op, dat het gehuwde personeel nu reeds een bij slag krijgt van 365 f 300 en nog f 52 voor elk kind. De heer Bomans wil er nu nog 40 bij geven. Een gezin met 8 kinderen zou dan een bij slag krijgen van ongeveer f 1500. De vergadering wordt, daarna ver daagd tot Donderdagochtend huif 11 BtomeilanJ MIDDENSTANDSCONGRES. (Vervolg). De voorzitter van den Midden standsbond, de heer Koppel Jr. open de het Congres te Arnhem met een rede waaraan we het volgende ont- leenen: Spr. wees ei- op, dat de o jaren, die achter ons liggon, ook voor den Middenstand zeer bewogen .-.ijn ge weest, niet meer of minder dan zijn bestaan stond op het spel. De meest economische mislukkingen werden veelal aan den Middenstand geweten, vooral waar het gebrek aan prijsop drijving van voedingsmiddelen be trof. Geen beter middel meende men dan ook gevonden te hebben, dan dat de gemeenschap zich in zijne plaats stelde en de taaie van inkooper en distribuant der eerste levensmiddelen overnam. Spr. gaf daarop een korte oeschou- wing en overzicht van 4c wijze, waarop het overnemen dezer taak door de stedelijke- en landelijke over heden plaats .vond en de gevolgen Voorop stelde hij, dat dit gesohïed- de in het belang van het algemeen, ter voorkoming van hongersnood en dus in liet belang van de volksvoe ding, waarbij we ook in aanmerking hebben te nemen de moeilijkheden waarvoor de regeering stond met het oog op onze geografische ligging en internationale positie. Spr. wees er op, dat. het bestuur steeds wakker op de bres stond tot verdediging der belangen van den middenstand en veilig maK spr. con- stateeren, dat zonder de sterke or ganisatie die zich door den nood ge drongen in de rampspoedige jaren, die achter ons liggen, sterk ontwik kelde, het bestuur niet die kracht had kunnen ontplooien en niet die resultaten zou hebben bereikt, on danks zijn goeden wil en rustloozen arbeid. Naar verschillende zijden had het front te maken. Zonder echter stil te staan bij het verleden wilde spreker liever het oog op de toekomst richten. Wanneer we dit dan doen zei hij, dan Dlijkt, al weer, hoé noodig het Is steeds aan te dringen tot, krachtige en ulgemee- ne organisatie. Hij wees er op, dat sedert het vorig te Arnhem gehouden congres de wet op de oneerlijke concurrentie reeds is tot stand gekomen en de „Waren wet" staat tol stand te komen. Er is meer door de kracht der or ganisat.ie tot stand gekomen. Spr. geeft daarvoor in het kort een over zicht, er op wijzende, dat ook de on derlinge samenwerking van de be sturen der drie Middenstandsbonden veel goeds heeft opgeleverd, terwijl de eerstdaags in werking treding van den MIddensfcandsraad en het aan stellen van een speciaal ambtenaar voor „Middenstandsbölangen" aan het departement van Handel een der schitterendste resultaten der samen werking zijn. Spr. hoopt, dat de afdeelingen Wij ken zullen geven van krachtig leven. Breng nieuw leven in uw zaken, zegt spr. Tracht door concentratie, coö peratie of op andere wijze, uw be strijders, de vrienden van socialisatie te toonen, dat niet de gemeenschap, maai' gij, vakkundigen, de aangewe zenen zij.t, die voortbrenging en dis tributie moeten regelen, waardoor de geheele bevolking gebaat is. De vroe gere theoretische beschouwingen uwer tegenstanders hieromtrent, heb ben in de practijk van de laatste vier jaren vrijwel schipbreuk geleden. Zij zelfs herademen, nu ge weer langza merhand de onderlinge vrije concur rentie kunt voeren. Desniettegen staande zullen zij hun theoretische politiek blijven doorzetten, Noodig zal zijn, zegt spr. te komen tot meer uniformiteit in ons vakonderwijs. Vervolgens zal het bestuur het vraag stuk onder de oogen zien van het leerlingwezen, winkelsluiting, coöpe ratie, enz. enz. Om tot de volmaking dei' organisa tie te komen, is aller medewerking noodig. Spr. betreurt het, dat in den laatsten tijd sterke vakbonden mee- nen zich van den Middenstandsbond te moeten afscheiden. Met een krachtige opwekking om titans flink aan den arbeid te gaan verklaarde spr. het congres voor ge opend. Aan de Koningin werd een tele gram van hulde en trouw gezonden. Allereerst kwam 't rapport, van de perscommissie aan de orde. De voor stellen over het orgaan werden goed gekeurd. De heer H. Goedhart Jr. deelde mede dat een vereeniging, die zich ten doel stelde den frauduleuzen uit voer en den woekerhaudel te bestrij den, een aardig bedrag heeft overge houden. Hiervan stelde hij f 1500 bei- hand aan den voorzitter om dat geld over te dragen aan het. „Meuwsen- fonds". Aan den Katholieken bond en de christelijke vereeniging zal een gelijke som van f 1500 worden ge schonken. Het restant van het. bedrag zal worden geschonken aan de Cen trale vereeniging tot bestrijding der tuberculose. (AppJausu. Welkom werd geheeten de beer Steketé, vertegenwoordiger van den minister van L., H. en N. en de heer Fock, voorzitter der Tweede Kamer. Hierna kwamen de stellingen van dr. Van Embden aan de orde. Na discussie werden de volgende stellingen aangenomen: 1. Het bestaan van een economi sche middenklasse is noodig voor de stabiliteit der maatschappij. De han deldrijvende en industrieele midden stand maakt van zulk een midden klasse deel uit. 2. >liddolgroote bedrijven in han del en industrie zijn bovendien noo dig in liet belang der productiviteit en der vrijheid van den consument. 3. Het overheidsbedrijf heeft reden van bestaan in geval van natuurlijk monopolie, doch is onder meer geens zins in staat de taak van handel en particulier winkelbedrijf over te ne men. 4. Bediening van den consument door hen, die deze taak uil. winstbe jag vervullen, geschiedt in het alge meen productiever en is in zijn ef fect democratischer, dan door be drijfsleiders, die geen persoonlijk voordeel erlangen of risico dragen ©n die als regel in schijn aan den volkswil onderworpen zijn. i 5. Dë staat verléènë aan handel en' winkelbedrijf steun, bestrijdo mis bruiken, doch late de individualisti sche grondslagen van dit deel der voortbrenging onaangetast: Sociali satie, ver doorgevoerd, beteekent hier afneming van volksinvloed. Desgevraagd verklaarde prof. Van Embden zich bereid zijn rede in brochurevorm te publiceeren. Tot be3iuurslid werd gekozen de lieer E. H. Broknieier. De heeren P. W. M. Ploegen van Hoogelande, PI: Koppel Jr. en D. P. Roodenberg wer den als bestuursleden herkozen. Daarna had een gemeenschappe lijke maaltijd plaats, 'TWEEDE KAMER. VRIJWILLIGE OUDERDOMSVER- ZEKER1NG. Verschenen is het Voorloopig Ver slag betreffende do vrijwillige ou de rdomsverzekerïng. Verscheidene leden konden zich mat het voorstel tot invoering van een vrijwillige ouderdomsverzeke- ring voor niet-arbeiders, wier econo mische positie met die van arbeiders gelijk staat niet vereenigen. Zij meenden dat de Invoering op mis lukking zou uitloopen. Van propa ganda door de Raden van Arbeid verwachtte men niet veel. Eenige leden betreurden het, dat de regeering niet heeft voorgesteld ook voor de niet-arbeiders hel, stelsel van verplichte verzekering in te voe- Vele andere leden daarentegen konden zich met het voorstel der re geering vereenigeii. Sommigen van hen meenden, dat het geweiisckfc is, ten aanzien van de toetreding tot de verzekering geen leeftijdsgrens te stellen. INVALIDITEITSWET. Verschenen is het Voorloopig Ver slag op het wetsontwerp tot wijziging der Invaliditeitswet, Algemeen bleek by het afdeelings- onderzoek, dat dit ontwerp een be vredigenden indruk had gemaakt. Ook zij, die de invoering van het Staatspensioen noodig bleven achten, konden met dit ontwerp medegaan. Eenige leden wenschten den leef tijdsgrens op 60 jaar gesteld te zien en achtten een grootere verhooging der renten noodig wegens de vermin derde koopkracht van het geld. Verscheidene leden waren van oor deel, dat de voorgestelde regeling te bewzarend is voor de kleine midden- standsbedrijven. Enkelen wenschten de kleine werkgevers van de beta ling der premie vrij te stellen, Verder werd aangedrongen op op neming van de geneeskundige be handeling in de InvalAditeite-verze- kering en van bepalingen ter voor koming van invaliditeit. ONGELUKKEN. Een 6-jarig meisje van den schip per R. V. is te Nieuvvaal (Geld.) spe lende over boord geslagen en ver dronken. Hot lijkje is nog niet gevon den. DE LANDARBEIDERSSTAK1NG IN OOSTELIJK GRONINGEN duurt zoo schrijft het. persbureau Vaz Dias nog steeds voort. Onder de arbeiders heersclit groote verbittering die nu en dan uitspat in daden van sabotage en geweld. Hot gevolg van de staking is, dat tal van arbeiders groote financieel© scha de hebben, die niet weer valt in te halen on dat menigeen met zorg_den zomer heen ziet gaan. Toch blijven ile arbeiders voet bij stuk Louden, waarschijnlijk in de verwachting (lat de la.ndhouwers door de oogstwork- zaamheden gedwongen zullen worden toe te geven. In het begin is het de boeren meegeloopen doordat aet weer. zoo schoon en droog was, zoodat de onkruidverdelging met betrekkelijk weinig handen te verrichten viel. Thans echter begint de oogst te rij pen en er zullen binnenkort veie han den noodig zijn om dezen binnen te lialen. Wel dreigden sommige Loeren liever de vruchten op het land te zul len laten, dan toe te geven, doch dat kan men niet als ernstig gemeend opvatten. Er staan voor groote .kapi talen op het land. En een enkele stijfhoofdige rijke boer moge zijn oogst er aan willen wagen, tal van jonge huurboeren die het, land tegen zeer hooge prijzen gehuurd Jiebueu, kunnen zoo iets eenvoudig nieL doen. In enkele plaatsen wordt, nog ge werkt, nl. in Midwolde, Oostwolde en Scheemda gedeeltelijk, waar de chris telijke arbeiders in de meerderheid zijn en de chr. organisatie de ioonen destijds accepteerde. Ook in Finster- wolde staakt men niet. Volgens be richten zal daar echter thans nu dc oogst gereed staat, looneischen wor den gesteld onder bedreiging met staking. Intusschen is de op initiatief van den burgemeester van Groningen be noemde- bemiddeli ngscom missie nog steeds trachtende de partijen tot elk ander te brengen. DE HERZIENING VAN HET TRAC- TAAT VAN 1839, ■Uit Parijs wordt geseind: De Opperste Raad van de gealli eerden heeft in zijn vergadering van Dinsdagnamiddag besloten, dat op 29 Juli de gedelegeerden van België en Nederland gehoord zullen worden door de commissie voor de herzie ning van het tractaat van 1839. Volgens de „Echo de Paris" zou nog eens moeten worden uitgemaakt of de commissie, belast met "do her- zening van het verdrag van 1839, be voegd zal zijn over territoriale wij- zienïng van het verdrag van 1839, bc- desbetreffende ontkennende uitspraak van den Raad van Vier niet aan- vaa,trd", 't GESTOLEN GOED. Recher cheurs uit Amsterdam zijn in ver band met het feit, dat ten huize van een tweetal verdachte mannen in de Van Swindenstraat aldaar een groo te partij goud in beslag is genomen, naar den Ilaag geweest en hebben daar ontdekt, dal de sieraden af komstig zijn van een groote inbraak, die in den nacht van Zondag op Maandag heeft plaats gehad bij den juwelier Is. Alper, Korte Houtstraat 14 te 'a-Gravenhage. De juwelier her kende de partij onmiddellijk. In verband met deze inbraak is te Am sterdam nog een derde verdachte aangehouden, terwijl de arrestatie van een vierde .wordt verwacht. DIEFSTALLEN VAN f 20.000 AAN' ZIJDE. Den löen Juni 1.1. werd door de N. V. Wessanen's Konink lijke Fabrieken te Wormerveer ontdekt, dat gedurende de Pinkster dagen uil hare fabriek „De Vlijt", door verbreking van een glasruit, eon belangrijke hoeveelheid zijden buïlgaas was ontvreemd, tot eene waarde van circa f 15.000. Hoewel er in deze zaak niet de minste aanwijzing was, zijn twee re chercheurs der Wormerveersche po litie er in mogen slagen niet alleen om de daders aan te houden, doch ook alle ontvreemde zijde in beslag 1e nemen, terwijl bovendien nog zij de werd gevonden, welke van een vorigen diefstal bij deze firma af komstig was. Het geheel vertegen woordigt een waarde van ongeveer f 20.000 DE TRAMSTAKING. Naar ver-; noxuen wordt heeft de directie van de Geldersch-Overijselsche Stoomtr. Mij.1 het stakende personeel doen weten, dat, wanneer het hedenochtend den arbeid niet hervat heeft, het als ont slagen zal worden beschouwd. Het personeel heeft geantwoord te zullen bijven staken. De directie dor Twentscho Elec- trische Tram heeft, naar aanleiding van do proteststaking, don diepst tot nadere aankondiging gestaakt en het personeel ontslagen. PersOïerzlcJit '8 Preoos t®gand®n ex-kelzer De opvatting in E n t e n l e-k ringen. De Parijsclie correspondent van de Telegraaf schrijft Het wordt voortdurend moeilijker een weg te vinden in den doolhof van tegenstrijdige berichten, die over het keizer-proces gelanceerd worden. Zelfs zij die door hun positie in staat moesten zijn te beoordeelen, wat juist was en wat tendentieus, werden een oogenbük uit het veld geslagen door verklaringen als de Engelsche pre mier onlangs in het Lagerhuis heeft afgelegd. Maar het zijn niet de uitlatingen van den een of anderen staatsman af zonderlijk, die in deze kwestie den doorslag kunnen geven.Het is voldoen de bekend, dat de opvattingen der po litici van de Entente in details niet altijd parallel loopen. Het vredesver drag, een compromis tusschen deze uiteenloopende meeningen, is ten slotte bet eenige document, waarvan men met zekerheid zeggen kan, dat liet de goedkeuring van alle ^erbonde nen heeft. Het is dan ook alleen dit verdrag, te zamen met de nota's die het begeleiden, dat antwoord kan ge ven op de vraag welk gemeenschap pelijk standpunt de vroegere vijan den van Duitschland tegenover het keizervraagstuk innemen. Dit gemeenschappelijk standpunt wordt tamelijk nauwkeurig omschre ven in de antwoordnota der geassoci eerden op de Duitsche tegenvoorstel len inzake het vredesverdrag. In dit stuk wordt blijkbaar ter geruststel ling der Duitsche legatie, die zich scherp tegen liet keizer-proces verzet had, zonder veel omhaal gezegd, wel ke beteekehis de in staat van be- schuldïgingstelling van den ex-mo narch eigenlijk heeft. Het keizer-proces, zeggen daar de verbondenen, is slechts, wat den vorm aangaat, een juridisch geding. In werkelijkheid is het een kwestie van hooge internationale politiek. Als zij niettemin aan den juridischen vorm hebben vastgehouden, dan is dit, zoo als zij zelf verklaren om een politie ken maatregel „met een maximum van plechtigheid te omringen". Min der statig uitgedrukt, wil dit zeggen dat de geallieerden van plan zijn po litieke maatregelen tegen den Duit- sc-hen keizer te nemen, die zij in ju ridischen vorm kleeden ten einde op de groote massa meer indruk te ma ken. Hier zijn wij aan het kardinale punt in deze kwestie genaderd in hoeverre willen de geallieerden den keizer inderdaad treffen en in hoe verre willen zij de openbare meening, die in sommige landen sterk is opge zweept, tevreden stellen? In hun antwoord op de Duitsche te genvoorstellen zeggen de geallieer den nadrukkelijk dat zij genoegen no men met het minimum „qu'on puisse exiger pour le plus grand des crimes conlre la moralité internationale". En juist omdat zij met dit minimum te vreden waren, hebben zij bepaald dat de „mise en accusation 'n aura pas de caractère juridique quand au fond". Deze beslissing werd genomen, hoewel èn. van Fransclie èn van En gelsche zijde scherp was aangedron gen op een strikt juridische proce dure tegen den keizer. Vooral vuil den kant van Lloyd George was de pressie sterk, omdat hij zich tegenovei zijn kiezers gebonden achtte. Volkomen terecht deed de commis sie, die deze kwestie te onderzoeken had, den Raad van Vijf opmerken, dat, indien afgeweken werd van de juridische procedure geen straf kon worden opgelegd noch van de Neder- landsche regeering extraditie geeischt. De „vijf" (dat wil zeggen Wilson, Lloyd George, Clemenccau, Orlando en 'Matsui) hebben deze consequentie volkomen bewust aanvaard. Tegen over de oppositie van den Japanschen gedelegeerde met het oog op den re- geeringsvorm van het Japansche rijk en den even beslisten maar niet nader gemotiveerden tegenstand van presi dent Wilson lieten de „vijf" het voor- slel-Lainaude, dat een juridische pro cedure vroeg, vallen. Ten einde ech ter de openbare meening in sommige landen niet al te zeer teleur te stel len, hield men in schijn aan een pro ces tegen den keizer vast en vond men de formule, die in het vredesverdrag is vastgelegd. Ik schrijf volkomen in den geest van bevoegde Frausche autoriteiten, als ik verzeker, dat liet, proces tegen den Duitschen keizei' dooi" de „vijf" wil-' lens en wetens tot, een schijnvertoo- ning is gemaakt en het ligt voor de hand, dat ear van verscheidene kanten weinig animo bestaat om aan deze schijn vertooning, die a priori tol mislukking gedoemd is, mee te wer ken. En toc.li is dc medewerking van ale verbondenen noodzakelijk om tot het poovore resultaat te komen, dat 't vredesverdrag vooraïet. (Want niet alleen zullen de geasso cieerden gezamenlijk de „rechters" moeten hernoemen die het „tribunaal zullen vormen, maai' ook moeten zij eenparig het verzoek om uitlevering aan de Nederlandsclie regeering on- dertc'èkenen. Over dit „verzoek oon uitlevering" is bij ons te lande reeds veel te doen geweest. Maar uit de beste bron is mij bekend, dat zij die het zullen opstellen indien het ooit opgesteld wordt zelf erkennen dat het uit. internationaal-rechterlijk oogpunt al le waarde mist. Bovendien, hadden de geallieerden inderdaad een eisch tot extraditie willen stellen, dan zou den zij aan het juridisch karakter van liet proces hebben vastgehouden. Zij hebben dat niet gedaan, nadat hun nadrukkelijk was opgemerkt dat dan ook de basis voor een eisch tot uitlevering verviel. In bevoegde Parijsclie kringen is men dan ook overtuigd dat de requöte aan de Nederiandsche regeering, waur het vredesverdrag van spreekt, allerminst een eisch tot, uitlevering za.l zijn. Men zal zich bepalen tot een verzoek om medewerking aan on ze regeering. Tenzij men dit verzoek steunt met oen verwijzing naar den bond van naties zal het. moeilijk zijn er een plausibel motief voor to vinden. Maar zouden de geassocieerden zelf do keizerkwestie niet binnen bet ka der van den volkenbond brengen, Wei- licht zal dan onze regeering het doen. Men weet te 's-Gravenhage heel goed, dat het niet in de bedoeling dar geassocieoorden ligt het „pro ces" tegen den Duitschen keizer bij verstek te doen voeren. Immers dan zou het vonnis allerminsi „met het maximum van plechtigheid om ringd" zijn. Onze regeering zal dus moeten vermijden, dat dc geassoci eerden door een weigering van onzen kant om den keizer uit te leveren de opschorting van het proces molivee- ren. Want dit zou op de openbare meerling .in Engeland en Frankrijk, waar het prestige van ons land toch aJ zwajar geleden heeft, een betreu renswaardige uitwerking kunnen hebben. Onze regeering zou dus goed doen een formule te zoeken, die niet. den minsten twijfel laat aan onze ge neigdheid om mede te werken aan hel. „règne du droit parmi les na tions". Kan zij dat beter doen, dan dooi de keizerkwestie te brengen binnen het kader van den bond van naties? UitaeEngelscliepers. De Londensche redacteur van de Manchester Guardian schrijft: Ten aanzien van het gerucht, dat kortgeleden door een Londensch blad is verspreid, volgens hetwelk de Ne deirlandsche regeering bereid zou zijn, den gewezen keizer uit te leve ren, kan ik op gezag verklaren, dat dit niet waar is. De Nederiandsche re geering hééft tot dusver geen ver zoek om uitlevering van de geallioer den ontvangen, en daarom is het voor haar niet noodig geweest een be slissing te nemen. Indien het verzoek gedaan wordt,, gelooft men hier in Nederiandsche kringen, dat zij, ge lijk ik al gezegd heb, liet verzoek om uitlevering niet zal inwilligen. Wat het proces zelf betreft, moet ik, hoewel ik nog altijd geloof dat de regeering ear ten slotte toe zal be sluiten het niet- door te laten gaan, er hij voegen;- dat de zaken in die richting nog niet zoo ver zijn gevor derd als ik verwacht had. Officieel i wordt althans zeer stellig verklaard dat liet proces voortgang zal hebben. De opvatting van de verstandiger kringen en van bijna aJle juridische autoriteiten onder de natie, dal het geheele denkbeeld dwaas is en tol niets goeds kan leiden, wordt, naar ik meen, dooi' leden van het kabinet gedeeld, maar tot dusver heeft deze partij nog niet de bovenhand gekre gen. Di een lang hoofdartikel verdedig de „Times" ae berechting van den ex-keizer, zeggende dat in het vredes verdrag de berechting van den kei zei- is opgenomen als zijnde deze de hoek steen van het gebouw der internati onale gerechtigheid en dat het verzet daartegen onze hoop op een nieuwe heerschappij van het recht den bodeijn inslaat. Verder zegt het blad: we moeten den ex-Keizer voor een rechtbank roepen al was het alleen omdat wij indien wij het niet doen, ook de an deren niet kunnen doen terechtstaan zonder uit te spreken dat ook in in ternationale aangelegenheden een wel geldt voor den Koning en een andere voor de onderdanen. Men voert als een bezwaar aan dat Enge land te gróole verantwoordelijkheid op zich zou nemen indien de beslech ting in Londen plaats liad en dat daardoor alle woede zich tegen En geland zou lceeren. Inderdaad werd Londen gekozen omdat men de over tuiging had' dat de Engelsche uit spraak zich niet meer maar minder wraakgierig zal toonen dan de an- d.lrö en het is een compliment aan de Engelsche wet, dat wij liever om zuiver zelfzuchtige redenen niet. had den ontvangen en dat de eerste mi nister naar onze meening zich heeft, laten welgevallen zonder zijn collega's te raadplegen. Het ware karakter der berechting ware veel beter tot zijn recht gekomen indien men Ge neve ha/1 gekozen, dat als zetel van don Volkenbond tot extraterritori aal gebied is verklaard. Aan den anderen kant zal de be rechting in Londen sneller te werk gaan on de geheele opdracht om in ternationale rechtvaardigheid te oefenen is wel is waar niet. iets dat dit volk gpzocht zou hebben, maar toch evenmin iets wat wc weigeren mogen uit het oogpunt van voorzich tigheid. Ernstiger zou, indien het waarheid bevatte, het bezwaar zijn dat de berechting niet krachtens de wet kan geschieden en daarom door do wet niet zou kunnen gerechtvaar digd worden. Het is duidelijk, dat or alleen recht gesproken wordt door be staande rechtbanken volgens, geschre ven recht. De misdaad van den inval in België staat in geen enkel strafwetboek strafbaar gesteld, maar de keizer zal terechtstaan voor een in tem at,ionaal hof wegens een internationale mis daad en onderworpen worden aan een procedure die dooi' de hoogste motie ven van internationale gerechtigheid zal worden geleid. ,\Ve zouden hel kunnen noemen een daad van inter, nationale politiek in .weUeiijkeii vorm gekleed, gelijk de uitspraak van van een Krijgsraad is een daad van oorlog gekleed in een wetteliiken vorm. Een Nederlandse li blad a an h e t w o O r d'. De, N i e u_w e C t. schrijft: Heit heet, dat Wij helm l)l een ver-1 geelsche Doging Kcdaan heeft, zijn degen aan Sir Douglas Haig te over, handigen. Het schijnt, dat de Brit. sche bevelhebber, wellicht om over- wringen, in verband met de per. soonlijke veiligheid van Wilhelm II, dat aanbod niet lieeft aanvaard; ook indien dat niet juist is. hebben wij rekening te houden met de omstan digheid. dat h©.t uitwijken, van den gewezen keizer naar Nederland een der zeer weinige mogelijkheden was," hem gelaten, jn aanmerking ge nomen de persoonlijke qualfteiten van den vroegeren monarch. Hien man uit te leveren aan een hof. dat hem alleen maar zou kun nen veroordeelen, omdat de pijlers, waarop liet gebouw van Versailles rust. ineen zouden 6torten, ingeval van een vrijspraak, en de berechting zelf daardoor haar basis zou verlie zen, zou alteen mogelijk zijn geweest, in geval onze regeering zou moeten beslissen tusschen deze daad en 't di rect dreigende gevaar van 'n gewa pend conflict. Van een dergelijke keuze nu, is geen sprake.Het tegendeel te veronderstel len. ware een diree.te boleediging van de geassocieerde en geallieerde re- geeringen. in het bijzonder van En geland. Men behoeft er niet aan, ;te twij felen, indien de eisch tol uitlevering inderdaad zou worden gesteld, dat men niet anders van ons verwacht, dan een weigerend antwoord. De aan wijzingen daarvoor uit alle kringen der bevolking van de betrokken lan den. zijn overtalrijk en zeer duide lijk. Een weigering der uitlevering zou dan ooit waarschijnlijk in diezelfde richting werken, ze zou de vervulling der verkiezingsbelofte onmogeliik .maken, zonder dat z& aan de positie van Lloyd George afbreuk behoefde ie doen. Integendeel, zijn vrienden zouden ons waarschijnlijk dankbaar zijn. dat wij de vervulling hielpen onmogeliik maken. zijn vijanden zouden hem daarvoor niet verant woordelijk mogen stellen. Maar dat doet voor ons natuurlijk evenmin ter zak© als de verzoekschriften, die de Koningin en de regeering uit Duitechland bereiken. Welke redenen zouden'wij kunnen hebben, 'om dén gewezen Duitschen keizer uit te leveren? Dat is de vraag. Wij vermogen er geen te bespeuren. Sport ei WsdstrijilGfl DAMMEN. Heden Donderdag, wordt in het clublokaal der Damclub Haarlem, ca fé „de Karseboom", Groote Hout straat, de partij J. W. tegen P. J. van Dartelen gespeeld; welke partij de beslissing van het kampioenschap zal brengen. Koloniën RELLETJE IN DE PREANGER. Uit Batavia wordt aan 't Handels blad geseind: Een opstootje zonder eenige betee- kenis had plaats in liet district Twi- kendalt?) bij Ga roet, waar zekere hadji Hassan en zijne volgelingen weigerden eene bepaalde hoeveel heid padi aaai de regeering af tc le veren. Toen de resident van de Pre- anger, vergezeld van den assistent- resident van Garoel ter plaatse kwam, waren allen, ten getale van 84, gewapend met sabels en krissen, vereenigd ten huize van hadji Has san. De resident achtte het noodig eenigen hunner in hechtenis te ne men, maar dezen waren onwillig om zïoh over te geven. Na veel gepraat en een vergeefsclie sommatie vuurde de gewapende politie ter waarschu wing een salvo in dc lucht af en toen dat niet hielp twee salvo's op den troep weerspannigen, van wie 4, o.w. de leider hadji Hassan, ge dood en 18 gewond werden. StoomvaartherMten STV. MIJ. NEDERLAND Het st. Ambon, van Philadelphia naar Amsterdam, passeerde 15 Juli Lizard'. Het st. Celebes (uitreis) pass. 9 .Tuil i Gibraltar. Het st. Kambangan, van Newport News naar Amsterdam, pass. 16 Juli 8 uur voorm. den N. Waterweg. I-Iet st. Lombok (thuisreis) vei trok 13 Juli van Port Said. Het st. Oranje (uitreis) passeerde 10 Juli Perim. KON. NED. STOOMB.-MIJ. Het, st. Ganymedes arriv. 11 Juli van Amsterdam te .Newport. Het st. Helena vertrok 6 Juli var Oporto naar Lissabon. Het st. Minerva, van Bahia BI unci naar Amsterdam, vertrok 7 Juli van St. Vincent, Het, st. Ulysses arriv. 12 Juli van - Avonmouth te Penarth. Het st. Zeus arriv. 11 Juli van Port Talbot te Gibraltar. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Het st. Stuyvesant, (uitreis) passeer de 15 Juli de Downs. KON. HOLL. LLOYD. Het st. Frisia (thuisreis) vertrok 13 Juli van Bahia, Het st. Gelria (uitreis) arriv. 11 .Tul! te Buenos Ayres. Zal 18 dezer d( thuisreis aanvaarden. KON. HOLT,. LLOYD. Het st. H'ollandia (uitreis) vertroli 10 Juli van Lissabon. Het st. Gooiland (uitreis) pa6seerdf 14 Juli Fernando Noronha. HOLL. AMERIKA LIJN. Het st. Rotterdam, van Rotterdam van New-York, vertrok 13 Juli 1 m" nam. van Brost.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 6